#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/11/2012 20:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Αλέξης ζήτησε εκλογές



Τέσσερις μήνες μετά τις εκλογές πάμε σε... εκλογές. Αυτό είναι το σχέδιο του Αλέξη Τσίπρα ο οποίος εξαπολύοντας δριμεία επίθεση στον κυβερνητικό συνασπισμό ζήτησε να διακοπούν οι διαπραγματεύσεις με την τρόικα και να πάμε σε άμεση διεξαγωγή εκλογών ώστε να αποφασίσει ο κόσμος αν θέλει το Μνημόνιο. Προφανώς ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ έχει.... κρυφές καβάντζες με τις οποίες θα πληρώσει μισθούς και συντάξεις και θα διασφαλίσει τις καταθέσεις των Ελλήνων στις τράπεζες. Ή έχει κάνει κρυφές συμφωνίες με τη Μέρκελ και τους άλλους δανειστές ώστε να συνεχίσουν να δανειοδοτούν μια χώρα που όχι μόνο δεν τηρεί τις δεσμεύσεις της αλλά και κοροϊδεύει τον ίδιο της τον εαυτό.

Το σχέδιο του Τσίπρα είναι προφανώς η καταγγελία της δανειακής σύμβασης και... γαία πυρί μειχθήτω. Μιλώντας στην Κ.Ο. του ομάδα κάλεσε τον κόσμο αλλά και τους βουλευτές του σε... ειρηνικό ξεσηκωμό ενώ τόνισε πως «σε αυτή την κρίσιμη καμπή για το τόπο και για το λαό, μόνο μια λύση υπάρχει και είναι πολιτική λύση: εκλογές για να μιλήσει ο λαός, για να σταματήσουμε τη καταστροφή της οικονομίας και της δημοκρατίας στον τόπο μας».

Φαίνεται επίσης ότι του άρεσε το τσιτάτο που εφηύρε και συνέχισε να μιλά για Μερκελιστές. «Δεν μας κυβερνούν ευρωπαϊστές, αλλά μερκελιστές» είπε ο κ. Τσίπρας, προσθέτοντας μάλιστα πως «ο κ. Σαμαράς έχει μετατραπεί σε άφωνο προεκλογικό χειροκροτητή της Μέρκελ».

Ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ τόνισε πως η εφαρμογή των μέτρων ύψους 19 δισ. για την επόμενη τετραετία ισοδυναμεί με θάνατο, ενώ αναφερόμενος στη δόση των 31,5 δισ. είπε πως θα δοθεί για να σωθεί η Ευρωζώνη, όχι η Ελλάδα. Κατηγορώντας την κυβέρνηση πως εκβιάζει τον ελληνικό λαό, τόνισε πως οι μισθοί και οι συντάξεις κινδυνεύουν μόνο από το μνημόνιο «και την τρικομματική κοινοπραξία». «Με το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα η κυβέρνηση Σαμαρά υπογράφει τη χρεοκοπία του ελληνικού λαού» πρόσθεσε, ενώ τόνισε πως «είναι ώρα η κυβέρνηση αυτή να φύγει». Απευθυνόμενος στους βουλευτές που στηρίζουν την κυβέρνηση, τους ζήτησε να καταψηφίσουν «τα μέτρα καταστροφής και τον προϋπολογισμό».

Προφανώς ο κ. Τσίπρας είτε λόγω απειρίας είτε επειδή ξέρει ότι δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο «έκαψε« το χαρτί της πρότασης για ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση. Θα μπορούσε να το κάνει αλλά τώρα, με το να επικαλείται τον ελληνικό λαό, μάλλον, μας θυμίζει το γνωστό ανένδοτο με το λαγό που βρίζει το λιοντάρι κι όταν το τελευταίο του ζητά το λόγο ο έξυπνος λαγός φωνάζει: «Ε, λέμε και καμιά μα... κία να περνά η ώρα».

«Ας πείσει πρώτα ο κ. Τσίπρας τις συνιστώσες του ότι είναι έτοιμος να κυβερνήσει και μετά να ζητήσει εκλογές», δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, απαντώντας στον Αλέξη Τσίπρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 04/11/2012 21:34:26

    Πρίν ψηφιστούν τα μέτρα ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να οδηγήσει την χώρα σε εκλογές εάν αποχωρήσει από την Βουλή; Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι ράδιο αρβύλα;

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 04/11/2012 21:37:18

    Οταν Αλέξης Τσίπρας και Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου ομιλούν "πατριωτικά", είναι για να παίρνουμε τα βουνά.

    • CHRIS avatar
      CHRIS @ η Dimi 04/11/2012 22:52:40

      Όταν το πολιτικό σύστημα ομιλεί “πατριωτικά”, είναι για να παίρνουμε τα βουνά.

    • kostas.k. avatar
      kostas.k. @ η Dimi 04/11/2012 23:37:19

      φαντάσου να τριτώσει το κακό με τον Αντώνη Σαμαρά...όχι μόνο τα βουνά αλλά και τα λαγκάδια...

  3. arcane avatar
    arcane 04/11/2012 21:41:28

    Ράδιο αρβύλα, μη δίνεις σημασία. Η κυβέρνηση πέφτει μόνο αν δεν εχει 151 βουλευτές.

  4. λέων avatar
    λέων 04/11/2012 21:53:39

    Ρε Αλέξη πάλι εκλογές?? Δηλαδή εδώ στο Ελλαδιστάν κάθε 4(τέσσερις) μήνες θα έχουμε εκλογές? Σε κάλεσαν παλικάρι μου να συμμετάσχεις στην κυβέρνηση κι όλο υπεκφυγές ήσουν. Πριν μία εβδομάδα έλεγες ότι δεν ζητάς εκλογές γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορεί να τις επιβάλλει . Άλλαξε κάτι μέσα σε μία βδομάδα? Μάλλον βλέπεις ότι τα μέτρα θα ψηφιστούν και λες: δεν βγαίνω να το παίξω για άλλη μια φορά ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑΣ?? Δεν φταις όμως εσύ..........

  5. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 04/11/2012 22:04:15

    Dimi: Όχι μόνο τα βουνά θα πάρουμε, αλλά θα δε θα υπάρχουν και θέσεις να στοιβαχτούμε σα σαρδέλλες στα ψυχιατρεία.

    λέων: Συμφωνώ σε αυτά που λες. Τι φταίει?
    Χμ το μεγάλο ποσοστό που έλαβαν στις εκλογές. Έχουν τόσο ζαλιστεί που δεν ξέρουν τι στον κόρακα να κάνουν. Φάσκουν κι αντιφάσκουν διαρκώς.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Πατωματζής 04/11/2012 22:08:42

      Πατωματζή, μακρυά από εμάς τα ψυχιατρεία. Βουνά και πάλι βουνά για καθάριο αέρα!

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ Πατωματζής 04/11/2012 22:48:30

      Dimi πιθανώς να έχεις δει την ταινεία "Ψυχή βαθειά" του Παντελή Βούλγαρη.
      Τώρα που διάβασα το κείμενό σου, ξέρω κι εγώ πώς μου πήγε εκεί το μυαλό, θυμήθηκα ένα διάλογο μεταξύ δύο ΕΑΜιτών (είναι σε μια βάρκα κι αποχωρούν μετά το βομβαρδισμό με Napalm):

      - Mείναμε μόνοι σύντροφοι, μόνοι....
      Στα βουνά και τα σύνορα κλειστά....
      - Σε τι κόσμο θα ζήσουμε?
      Πώς να κάνουμε πίσω μετά από όλα αυτά....

      Τα βουνά δεν έχουν κλειστά σύνορα πλέον όπως τότε, όμως αυτό που θέλω να μείνει στον αναγνώστη, είναι η τελευταία φράση.
      Πώς να κάνουμε πίσω μετά από όλα αυτά.....

  6. Α avatar
    Α 04/11/2012 23:21:00

    Άντε να πάμε άλλη μία, να έχουμε τον Τσίπρα να παίρνει την εντολή και να κάνει τουρνέ στα εξωκοινουβουλευτικά κόμματα, να μαζεύει το λαό στο Σύνταγμα κι΄άλλες τέτοιες ατραξιόν...
    Τι τις θες τις εκλογές αγορίνα μου, αφού από μέσα σου παρακαλάς μη γίνει κανένα απρόοπτο και δεν ψηφιστούν τα μέτρα.
    Άρχοντά μου εσύ, που να τρέχεις τώρα να ζώζεις τη χώρα, κάτσε εκεί που κάθεσαι και απλά φώναζε.. Αυτό δεν είναι το αγαπημένο σου σπορ;
    Το άλλο που επιχειρεί τώρα ο Σαμαράς δεν είναι για τα κιλά σου. Κάτσε και κοίτα να μαθαίνεις πως βγαίνουν τα κάστανα απ΄τη φωτιά, κι΄αν ποτέ μάθεις τότε έλα να μας κυβερνήσεις (που λέει ο λόγος δηλαδή, μην το παίρνεις και τοις μετρητοίς).

    • Α avatar
      Α @ Α 04/11/2012 23:43:36

      Α, ξέχασα να σε ρωτήσω , σήμερα τη μερέντα σου την έφαγες;

  7. vag avatar
    vag 04/11/2012 23:28:00

    Α οκ, τα παραπάνω πόστ τα εξηγεί όλα, τώρα κατάλαβα, sorry για την παρέμβαση...

  8. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 04/11/2012 23:40:02

    Σαφώς και πρέπει να γίνουν εκλογές.Δεν ψηφίσαμε πρώτα απ΄όλα την Ν.Δ. για να κάνει αυτά που γίνονται τώρα και δεύτερον δεν ψηφίσαμε την Ν.Δ. για να γίνει κυβέρνηση μαζί με το ΠΑΣΟΚ και την ΔΗΜΑΡ.Εάν κέρδισαν τις εκλογές παραπλανώντας τον λαό σαφώς να ξαναγίνουν.Σε καμία περίπτωση δεν έχουν λαϊκή νομιμοποίηση οι κύριοι της τρικομματικής για να κάνουν αυτά που κάνουν.

    • Paynek avatar
      Paynek @ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 05/11/2012 11:45:35

      Μάλιστα ,να βγούμε όλοι λοιπόν,να στηρίξουμε το Αλέξις, να είμαστε αυτή την φορά σίγουροι όμως οτι τιμωρήθηκε η κυβέρνηση που εμείς δώσαμε στον Σαμαρά.
      Ε,μη τυχόν και το ξανακάνει !
      Αφού είμαστε τόσο εθισμένοι στο να κυνηγούμε φαντάσματα, είναι και αυτό μια λύσις..
      Γιορτάστηκε και το Halloween πρόσφατα,οπότε κάτι μάθαμε και απο'κει,"trick or treat "λοιπόν..
      Εμείς βέβαια θα το γιορτάζουμε κάθε 4 μήνες !!
      Προοδευτικοί γαρ.

  9. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 05/11/2012 00:27:33

    Πηγαινε "πασο" καλυτερα. Δεν εχεις φυλλο να ανοιξεις...

  10. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 05/11/2012 01:14:09

    Αλέξη να πάμε σε εκλογές, αφού το «επιθυμείς» τόσο διακαώς, αν και «πληροφορίες κακές» κατά το παλιό άσμα λένε πως κάνεις τάματα, να μη στραβώσει κάτι και τρέχεις να μαζέψεις τους συνήθεις λεονταρισμούς σου! Αλήθεια τα στοιχήματα, αν χρειαστεί να τα πληρώσεις, θα είναι σε ευρώ που θέλεις εσύ ή σε δραχμές που θέλει ο Παναγιώτης;

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/11/2012 11:24:48

    Σκεφθείτε άν γίνουν εκλογές, το πιθανότερο σενάριο μετά:
    Δεν θα συμφωνούν σε συνεργασία για νέο κυβερνητικό σχήμα - ποιοί με ποιούς άραγε;
    Μετά, θα χρειαστούν άραγε και τέταρτη εκλογική αναμέτρηση σε 6 μήνες;

  12. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 05/11/2012 13:47:48

    Εκλογές και γαία πυρι μειχθήτω...
    Μόνο έτσι θα αναγκαστούν οι υποστηρικτές του ΣΥΡΙΖΑ να μαζευτούν.
    Μόνον έτσι θα σταματήσουν οι τζάμπα μαγκιές.
    Μόνον έτσι θα πάει κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.
    Μόνον έτσι θα φανούν ποιοί τρέμουν απο την διάλυση του συστήματος...
    Πιστεύει κανένας ότι θέλουν εκλογές, αν ναί να τους τις προσφέρει ο Σαμαράς, όμως πριν από την ψήφιση του μνημονίου, όχι μετά που θα είναι στρωμένο το τραπέζι για το φαγοπότι των κυβερνώντων...
    Να διαλυθεί το παν , να μην υπάρχει μία, να δούνε όλοι αυτοί οι κρατικοδίαιτοι, τι σημαίνει στάση πληρωμών, γιατί τώρα τον παίρνουν τον μισθουλάκο τους, έστω και κουτσουρεμένο, ενώ υπάρχουν 2 εκατ/ρια άνεργοι του ιδιωτικού τομέα, και ελεύθεροι επαγγελματίες , και το κράτος χρωστά 8 ,2 δις επιστροφές φόρων, φπα, κλπ.
    Αυτοί δεν ανήκουν στον "κοινωνικό ιστό " που διαλύεται?
    Και βέβαια δεν ανήκω στο "λόμπυ" της δρχ.

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/11/2012 14:35:28

    Δεν βαρεθήκαμε ;

  14. Simon Bolivar avatar
    Simon Bolivar 05/11/2012 15:39:10

    Ένα καλό κολπάκι για να συσπειρώσει το μνημονιακό μπλοκ . Το φύσημα του ,για να πέσουν στον γκρεμό .

  15. YANNIS LIB. avatar
    YANNIS LIB. 05/11/2012 17:23:40

    Το ΠΑΙΔΙ εδειξε ποσο ασχετο και αρα επικινδυνο για τη χωρα ειναι. Βαδιζει στα χναρια του αλλου λαμπροτατου μυαλου απο τη Μινεσσοτα. Ελπιζω να εχει συντομα και την ιδια τυχη!

  16. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 05/11/2012 17:51:22

    Έμαθα ότι ο Αλέξης Τσίπρας ζήτησε από τους βουλευτές να ψηφίσουν με το χέρι στη καρδιά . Εγώ θα πρότεινα στους βουλευτές να ψηφίσουν με το χέρι στο ' μυαλό ' .Επίσης θα ήθελα πριν κάποιος ζητήσει να κυβερνήσει μία χώρα να έχει διοικήσει πρώτα ένα περίπτερο ή ένα ψιλικατζίδικο ή έναν οργανισμό ή και ακόμη ένα υπουργείο , κάτι τέλος πάντων που να θεμελιώνει το επιχείρημα : Ότι αφού τα κατάφερε εδώ , εδώ και εδώ τότε πιθανόν να τα καταφέρει και ως κυβερνήτης .

  17. nikos avatar
    nikos 05/11/2012 19:56:41

    @ Κυπρογενεια: αυτο που λες αναφέρεται σε όλους τους πολιτικούς υποθέτω. Πριν, νυν και μέλλοντες.
    Πανε λοιπόν 30 χρόνια πίσω και άρχισε να απαριθμεις πρωθυπουργούς και θυμίσου για όσο διάστημα απο τότε ως σήμερα ήσουν άνω των 18, τι ψηφίζες τόσα χρόνια.
    Και μην κανείς εκπτώσεις. Η πιτσαρία στη αλλοδαπή δεν είναι η Sony Corporation

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ nikos 05/11/2012 20:45:30

      Είμαι άνω των 18 εδώ και 3 χρόνια, ούτε καν 4.

  18. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 05/11/2012 20:43:15

    Η εικόνα της Ελλάδας του Τσίπρα θα είναι αυτή που υπάρχει σήμερα στο ΑΠΘ, έτσι όπως το κατάντησε ο φίλος του Πρύτανης Μυλόπουλος. Ένας απέραντος σκουπιδότοπος. Αξίζει τα ΜΜΕ να επισκεφθούν το ΑΠΘ.

  19. nikos avatar
    nikos 06/11/2012 00:34:22

    Και εγώ απόφοιτος του ΑΠΘ είμαι. Εχει χρόνια βέβαια. Και τότε κάπως έτσι ήταν. Οταν με το καλό τελείωσεις θα δεις ότι υπάρχουν χειρότερα πράματα απο το μπάχαλο στο ΑΠΘ. Πράγματα που λάμπουν αλλα βρώμανε.
    Γι αυτο που έλεγες πριν σε ότι αφορά την εργασιακή εμπειρία , πρόσφατα είχαμε ανεπαγγελτο πρωθυπουργό. Και μην συγκρίνεις έναν πολιτικό στα 38 του που τελειώνοντας το πανεπιστήμιο ζήτημα να πρόλαβε να εργαστεί για κάποια χρόνια με πολιτικούς 50 και 60 χρόνων που ποτέ όλα αυτα τα χρόνια δεν εργάστηκαν.

  20. DebbyTant avatar
    DebbyTant 06/11/2012 19:47:46

    «Ας πείσει πρώτα ο κ. Τσίπρας τις συνιστώσες του ότι είναι έτοιμος να κυβερνήσει και μετά να ζητήσει εκλογές», δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, απαντώντας στον Αλέξη Τσιπρα.
    Τι, δεν πειθεται ο Τσουπρας να κυβερνησει? Αδερφια μου ναιτες μου τι δεν παει καλα στο βασιλειο της Αντουανετας?