#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2014 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Αλέξης εξελίσσεται…



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Για το σημερινό θέμα με ιντριγκάρισε ερώτηση του κ. Γκότζου, από το δημοτικό ραδιόφωνο των Ιωαννίνων. «Μα ο κ. Τσίπρας δεν κάνει βήματα, όταν βλέπει τον Πατριάρχη, με τις δηλώσεις του για το μεταναστευτικό ή τις αναφορές του στην Πατρίδα, δεν μετατοπίζεται σε πιο πατριωτικές θέσεις»; Μεγάλη χάρη μας έκανε. Είπε «Πατρίδα», ο σύντροφος. Φήμες λένε, πως ο Κολοκοτρώνης στην Σταδίου, έβγαλε την περικεφαλαία, κατέβηκε από το άλογο, έκανε ένα τσιγάρο δακρυσμένος, περπατώντας γύρω απ’ τη Παλιά Βουλή κι ύστερα ξανανέβηκε στη σέλα. Το τεντωμένο χέρι του ακόμη τρέμει απ’ τη συγκίνηση.

Η καθαρή θέση υπέρ των εθνικών συμφερόντων, ο πατριωτισμός, δεν είναι «βήμα», δεν είναι εξέλιξη. Ή το έχεις ή δεν το έχεις. Πχ στον καιρό των κατάπτυστων «Δεκεμβριανών» εκτρόπων, όταν ξεχαρβαλώθηκε και κάηκε η Αθήνα πάνω στο αίμα ενός δολοφονημένου παιδιού, στον καιρό της διπλά κατάπτυστης Υπατίας και του οργανωμένου πολιτικού τουρισμού διαφόρων κατσαπλιάδων, που τους είχαν πάρει κάτι συριζαίοι από το χέρι, δίκην πενταήμερης επαναστατικής εκδρομής, πόσο δονούσε η Πατρίδα την ψυχή του Αλέξη; Για δε την «αστική νομιμότητα», την σκέτη νομιμότητα, αδέρφια, δεν το συζητώ. Την κάνουν χαρτοπόλεμο τα ευθυγραμμισμένα με την τρομοκρατία και την ανομία στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ/Βίλα Αμαλία/JP Morgan. Διότι είναι δικαίωμα σας να πηγαίνετε μάρτυρες υπεράσπισης, όποιου σας κάνει κέφι αλλά, όταν αυτό κι οι αριστερίστικες δηλώσεις σας βγαίνουν φόρα παρτίδα, μην ολοφύρεστε σαν παλαιές πόρνες για προσβολή της τιμής της χαμένης παρθενίας σας. Υπερασπιστείτε ως το τέλος τις επιλογές σας, ωρέ σύντροφοι. Είδα στον ΣΚΑΪ τον Τσουκαλά, τον ανακυκλωμένο Πασόκο, με την νομιμότατη  εκατομμυριάρα στο πόθεν έσχες του, να τραυλίζει, για την στάση τους στην τρομοκρατία, στην Ζέτα Μακρή, με ακατάληπτα παραληρήματα για ταγματασφαλίτες, Πέτρουλα και τρία πουλάκια κάθονταν στης BlackRock το κατώφλι. Τον έκανε τελατίνι η Ζέτα, τον καθάρισε σαν αυγό και δεν της το είχα! Τον λυπήθηκα τον επενδυτή και μεγαλοκαταθέτη.

Να το θυμηθείτε πάντως, ο Αλέξης θα το ρίξει και στις γονυκλισίες, θα πάρει σβάρνα τα στρατόπεδα, μπορεί και να ομολογήσει πως το «μπάτε σκύλοι αλέστε» στα σύνορα δεν είναι ανθρώπινο δικαίωμα. Μέχρι τις εκλογές μπορεί να ανακαλύψει και ποιος εισβολέας κατέχει ακόμη το 40% της Κύπρου και ποιος σκότωσε τον Σιαλμά και τον Ηλιάκη. Ίσως, όσο κάνει ακόμη κρύο, φορέσει ζιβάγκο και βροντοφωνάξει «βυθίσατε το Χόρα» και ν’ αρχίσει και τις ζεμπεκιές με παλιό βινύλιο. Προς γνώσιν «Αυτός ο άνθρωπος αυτός ήταν ο άλλος μου εαυτός», ήταν το αγαπημένο του μακαρίτη, που τουλάχιστον, εκτός από καλλιέργεια, είχε το πλεονέκτημα, κυρίως έναντι των ξένων, πως ήταν απρόβλεπτος. Και κυρίως είχε γεμάτα τα ταμεία, που του παρέδωσε η νοικοκυρεμένη και σεμνή «επάρατος Δεξιά». Άλλωστε έτσι, επί αειμνήστου, άρχισε το πάρτι, που τώρα βλέπουμε τα σκουπίδια του σε ανακριτικά γραφεία και στην Ασφάλεια. Άδεια μπουκάλια, σερμπαντίνες, μίζες και τρωθείσες «προοδευτικές» και «αστικές» συνειδήσεις. Όλο αυτό στην πολύπαθη καμπούρα των Ενόπλων Δυνάμεων, που όσο αυτές φυλάνε Θερμοπύλες, άλλοι ξεκλειδώνανε Κερκόπορτες για 30 αργύρια.

Σημειώστε δε, παρεμπιπτόντως, κάτι που μου επεσήμανε δεινός μάχιμος συνάδελφος, γνώστης της υπόθεσης. Τα εκατομμύρια επί εκατομμυρίων που ακούτε για μίζες και ζαλίζεστε, περιλαμβάνονται στο 10% που έβαζαν ως καπέλο οι Γερμαναράδες. Προσοχή όμως, το μεγαλύτερο μέρος αυτού του 10% το καρπώνονταν οι ίδιοι οι Φρίτσηδες, οι ατσαλάκωτοι μάνατζερ των πωλητών. Επέστρεφε σε αυτούς το γερμανικό «λάδι» ή μάλλον «βούτυρο», γιατί λάδι δεν έχουν! Να το θυμάστε αυτό την επόμενη φορά, που κάποιος Γερμανός πολιτικός ή δημοσιογράφος μας κουνήσει το δάχτυλο, με ύφος Προτεστάντη ιεροκήρυκα. Το μεγαλύτερο μέρος από τις μίζες επέστρεφε στους Γερμανικούς λειμώνες, στο Μαύρο Δάσος και στην Λεωφόρον υπό τας Φιλύρας. Τις καταπίνανε αμάσητες ο Πέτρος, ο Γιόχαν κι ο Φρανς με μπόλικη πίλσεν, συνοδεία βουρστ και ξυνολάχανου.

Στο θέμα μας όμως. Τι πιστεύω απλά; Πως ο καταληψίας του Λυκείου του, ο σεμνός προσκυνητής του τάφου της Ρόζας Λούξεμπουργκ, αρχηγός τόσων εκατομμυριούχων καταθετών κι επενδυτών στους οίκους των «διεθνών τοκογλύφων», απλά υποκρίνεται. Είναι γνήσιος μαρξιστής, οπαδός του άλλου Marx, του Groucho, που έλεγε «αυτές είναι οι αρχές μου κι αν δεν σας αρέσουν, έχω κι άλλες»!

Το πόση πατριωτική υπευθυνότητα έχει, φάνηκε από την επιδεικτική απουσία του από την τελετή έναρξης της Ελληνικής Προεδρίας της Ε.Ε., θεσμός ουσιαστικός κι όχι μόνο τυπικός. Αμόλησε και ανακοίνωση, που σαν παπαγαλάκια επανέλαβαν οι χλιδάτοι «προοδευτικοί» βουλευτές του για «φιέστα Σαμαρά». Ούτε που του πέρασε από το μυαλό του ανθρώπου πως ήταν η τελετή ανάληψης της Προεδρίας της Ε.Ε. από την Πατρίδα του, η οποία είναι πέρα και πάνω από τον Σαμαρά, τον Τσίπρα, την ταπεινότητα μου κι όλους εσάς…

(Δημοσιεύεται στην Δημοκρατία)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 15/01/2014 11:58:32

    Ωραίος με πένα που σπαζει κόκαλα όπως πάντα αλλα το Συριζα/βίλα Αμαλια/jp Morgan είναι όλα τα λεφτά τέτοια τους γράφεις κ´ χαζεβουν με την συνεστωσα των ΑΝΕΛ. Ε κ´ βρίζουν για τα φασιστοιδη που μάζεψε γύρω του ο Σαμαράς χαχαχα!!!

  2. Kράντωρ avatar
    Kράντωρ 15/01/2014 12:36:08

    Ο Τσίπρας είναι τόσον πατριώτης όσον ο Εφιάλτης ο Μαλιεύς.
    Και αυτός προφανώς εθεώρησε ότι οι πολυφυλετικοί εισβολείς της περσικής αυτοκρατορίας είναι «μετανάστες» με τους οποίους οφείλουμε να μοιραστούμε τα ιερά πατρογονικά εδάφη μας.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Kράντωρ 15/01/2014 14:21:28

      Εγω παντως αμα στεφανωθει, βαφτισει τα παιδια του και παει για ταμα στη Τηνο, λεω να τον ψηφισω....

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Ρηνα 15/01/2014 14:39:31

        Γιά νά ἀνέβει στήν καρέκλα εἶναι ἰκανός νά τά κάνει...

  3. Eva avatar
    Eva 15/01/2014 14:51:33

    Στην εξέλιξη αυτή συμπεριλαμβάνεται
    και η στήριξη παλαιοπασόκων αυτοδιοικητικών εν όψει εκλογών
    (πρώην αντιδήμαρχο), και όχι υποψηφίων απο τον ΣΥΝ.

    Η μάσκα του αριστερού έπεσε, εμπρός για το νέο παπανδρεικό πασοκ του 80.

    Εδώ δηλαδή ξεπουλάει τους δικούς του,

    στη λέξη πατρίδα θα κολλήσουμε?

    • GreekinEurope avatar
      GreekinEurope @ Eva 15/01/2014 15:48:42

      ΟΚ είναι υποκριτικά όλα αυτά αλλά για να είματε σοβαροί και ρεαλιστές: Πολιτικοί από ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ το΄παίζουν πατριώτες, θρησκευόμενοι, προστάτες των αδυνάτων κλπ.
      Αρα ο Τσίπρας είναι ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ από όλους αυτούς που χρόνια εξαπατούσαν τον κόσμο και με τη συναίνεση τους σε αστοχες επιλογές έφεραν την Ελλάδα εδώ που είναι σήμερα.
      Απλά ο Τσίπρας έχει εκτεθεί και οι κωλοτούμπες φαίνονται ακόμα μεγαλύτερες....

      • Eva avatar
        Eva @ GreekinEurope 15/01/2014 17:23:41

        Δεν διαφωνώ.
        Απλά το γεγονός της στήριξης των παλαιοπασόκων
        αυτοδιοικητικών-και όχι των συριζαίων-
        (που πληροφορήθηκα απο τον τύπο συγκεκριμένης περιφέρειας)
        τα λέει όλα.
        Δανεικοί υποψήφιοι και δανεικοί ψηφοφόροι

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 15/01/2014 15:37:38

    Αν ήταν "γνήσιος μαρξιστής" θα τον σεβόμουνα , αυτό θα σήμαινε τουλάχιστον πως θα είχε μιά αλφα ιδεολογία, και πως θα είχε ξεστραβωθεί να διαβάσει και μερικά βιβλία.

    Η τραγική πραγματικότητα είναι πως μιλάμε για έναν καφενόβιο ψευτοαριστερό χαβαλετζή , που ένας συνδιασμός απο διαπλεκόμενα συμφέροντα και νεοελληνική ηλιθιότητα τον οδηγεί στην ηγεσία της χώρας...

    • Ekthamvi avatar
      Ekthamvi @ ΣΤΕΛΙΟΣ 15/01/2014 17:32:44

      '' Αν ήταν “γνήσιος μαρξιστής” θα τον σεβόμουνα , αυτό θα σήμαινε τουλάχιστον...'' Χαχαχαχα! Αυτό θα σήμαινε πως θα΄τανε απλά, ένας ακόμη συμπαθής και γραφικός ''ακίνδυνος''.
      Εξουσία θα έβλεπε μονάχα με το κυάλι.
      Ζήτω οι Παπαρήγες και οι Κουτσούμπες οι ...φιλοσοφημένοι! Ε;

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Ekthamvi 15/01/2014 20:17:22

        Αν νομίζεις πως ο Ζαχαριαδής και ο Φλωράκης ήταν ακίνδυνοι...

        Τουλάχιστον αυτοί πολεμούσαν στα βουνά ,όχι στις...καταλήψεις και στις καφετέρειες των Εξαρχείων!

        • Ekthamvi avatar
          Ekthamvi @ ΣΤΕΛΙΟΣ 15/01/2014 21:20:32

          Καλά τώρα.... Μην πάμε τόσο πολύ πίσω!
          Αυτά αποτελούν παρελθόν. Ας μείνουμε στους σημερινούς......επικίνδυνους στυλοβάτες του δικομματισμού, αυτούς που τόοοοσο πολύ αγαπάτε, αρκεί να σφουγγαρίζουν μ΄επιμέλεια τα πατώματα και να μην διεκδικούν ποτέ, τίποτε.
          Μεταξύ μας, ειλικρίνεια :-)

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ Ekthamvi 15/01/2014 23:10:48

            Είμαι καταστενοχώρημένος ,γιατί με' χεις παρεξηγήσει!

            Συμφωνώ πως δε συζητάμε για μαρξιστές τύπου...Λιάνα Κανέλη. Αν υπήρχε μια σοβαρή και μαχητική Αριστερά ,αν και παραδοσιακά Δεξιός ,θα την ψήφιζα , και δεν θα χρειάζονταν να σκέφτομαι να πάω στην άλλη άκρη (πολύ άκρη...)

            Αλλα , "μεταξύ μας, ειλικρίνεια" ,είναι σοβαρή Αριστερά ο ΣΥΡΙΖΑ ,απο τη μιά οι αλλοπρόσαλες "Ρόζες" ,και απο την άλλη οι τέως Πασόκοι Δ.Υ που "αγωνίζονται" για το χαμένο παράδεισο της αργομισθίας και της ξάπλας?

            Τώρα ,αν είσαι Δ.Υ κι'εσύ (ειλικρίνεια είπαμε! δε σε κατήγορώ , και εγω αν ήμουν κρατικοδίαιτος ,απο Δ.Υ μέχρι μεγαλοεργολάβος , Συριζα θα ψήφιζα!

          • Ekthamvi avatar
            Ekthamvi @ ΣΤΕΛΙΟΣ 16/01/2014 07:20:56

            Μην απαιτούμε από τους διεκδικητές της εξουσίας ΝΔ-Σύριζα να είναι στοιχειωδώς σοβαροί και υπεύθυνοι. Τόσα χρόνια, συνήθισαν κι εκπαίδευσαν και τους ιδιοτελείς τους ''πελάτες'', σε πιό φθηνές και βολικές πρακτικές. Όσο για το ΚΚΕ, αυτό αρκείται να διατηρεί το περίπτερο με τη ...ντουντούκα στην οροφή και να εισπράττει την κρατική επιδότηση, παριστάνοντας τον ....επαναστατημένο-εξωγήϊνο επισκέπτη. Κι εγώ στον αριστερό χώρο ανήκω, αλλά ΑΝ ο κ. Αντώνης Σαμαράς έμενε σταθερός στις γενναίες προ Δεκεμβρίου 2011 θέσεις του, θα τον ψήφιζα. Αλλά ζαλίστηκε κι άλλαξε στάση....
            (Ε, όχι και Δ.Υ! Κορόϊδο του Ιδ.Τομ. είμαι αγαπητέ.)

        • marios avatar
          marios @ ΣΤΕΛΙΟΣ 15/01/2014 22:11:23

          Και άμα τους σεβόσασταν δηλαδή τι θα σήμαινε αυτό?Θα τους πολεμούσατε η θα πολεμούσατε μαζί τους?Αυτό ήταν το δίλημμα που έθετε τότε η πραγματικότητα.Ακόμα και αν δεν κάνατε τίποτα πάλι εναντίον των επιδιώξεων τους θα δρούσατε αντικειμενικά(εφόσον ο ΔΣΕ δεν είχε επάρκεια ανθρωπίνου δυναμικού).Αλλά για να μην στεκόμαστε μονάχα στο ιστορικό κομμάτι,ο Μαρξισμός υποστηρίζει την ανατροπή του καπιταλισμού και την ένοπλη πάλη(τον πόλεμο δηλαδή με ότι σημαίνει αυτό) ως μοναδικό μέσο για αυτήν.Ο Μαρξιστής λοιπόν δεν μπορεί να έχει σχέσεις "σεβασμού" και "κατανόησης" με έναν "δεξιό" διότι πολύ απλά είτε είναι εχθρός του είτε σύμμαχος του έχθρου.Αυτά που λέτε εσείς περι "σεβασμού" είναι κλισέ φράσεις που υιοθέτησε η μεταπολιτευτική Δεξιά για να "ξεπλύνει τις αμαρτίες της"(αλλά και γιατί ήλπιζε να χρησιμοποιήσει την Αριστερά ως αντίβαρο στο ΠΑΣΟΚ) και σε μεγάλο βαθμό τα έχει υιοθετήσει και το μεταπολιτευτικό ΚΚΕ γιατί καλός και ο Μάρξ με την επανάσταση αλλά άμα έχεις τον ρόλο του τρίτου μέρους στην ελληνική Μεταπολίτευση και λαμβάνεις τον "σεβασμό" της Δεξιάς που θέλει να πετσοκόψει τα ποσοστά του ΠΑΣΟΚ η του ΣΥΡΙΖΑ ακόμα καλύτερα.

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ marios 16/01/2014 01:07:42

            Οσο κι'αν είναι σχιζοφρενικό ,μπορείς να σέβεσαι τον εχθρό σου την ώρα που τον πυροβολείς... Οπως θα πυροβολούσα τον ΔΣΕ το 1949.

            Αλλα δεν ήταν εκεί το νόημα μου ,απλά έκανα αντιδιαστολή ανάμεσα σε επαναστάτες του βουνού και σε "επαναστάτες" της καφετέριας .

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 15/01/2014 15:47:21

    Ἔβαζαν οἱ ἀδιάφθοροι καί ἀνεπίληπτοι γερμαναράδες 10% καπέλο γιά νά βγάζουν ἀπό ἐκεῖ τίς μίζες καί γιά νά τούς μείνουν!!
    Μίζες πάνω στίς μίζες δηλαδή... Πλήρωνε ἑλληνικέ λαέ λοιπόν τῶρα καί γιά τόν ἕλληνα μεγαλολαμόγιο καί γιά τό γερμανό καρχαρία φαταούλα...

  6. Ekthamvi avatar
    Ekthamvi 15/01/2014 16:14:22

    Τόσες φορές που ακούσαμε πατριωτικές κορώνες, έωλες υποσχέσεις κι αισχρά ζαχαρωμένα ψεύδη, έχουμε πάθει πλέον ανοσία. Μη σπαταλάτε ασκόπως λοιπόν το χρόνο σας. Κανέναν δε θα κρίνουμε από τα κούφια του....λεγόμενα πια. ΌΛΟΙ με παραμύθια προσπαθούν ν΄αποκοιμίσουνε τα αφελή και γι αυτό ένοχα ''θύματα''.
    Μονάχα οι πράξεις και τ΄αποτελέσματα αυτών στη ζωή και στην πορεία της πατρίδας μας θα διαμορφώσουν από εδώ και πέρα τη γνώμη μας και μόνο αυτά θα καθορίσουν τις επιλογές μας. Οι ασυνείδητοι...Άντερσεν της κάθε απόχρωσης μας κόστισαν πανάκριβα και τώρα, ήρθε πια η στιγμή να τους τελειώσουμε.
    Θα είναι για πάντα. Μην ανησυχείτε......

  7. marios avatar
    marios 15/01/2014 17:21:34

    Kύριε Κρανιδιώτη θα διαφωνήσω μαζί σας ως πρός το εξής.Αν ο Τσίπρας και ο κάθε Τσίπρας αναλάβει την κυβέρνηση και εφαρμόσει θέσεις οι οποίες κατά τη γνώμη σας( ή τη γνώμη εκείνων που συμμερίζονται τις απόψεις σας) είναι πατριωτικές είναι λάθος να κατηγορείται διότι το παρελθόν του ήταν "ροζ" η διεθνιστικό".Να με συγχωρείτε αλλά η μανιώδης επιδίωξη της ιδεολογικής σταθερότητας αλα ΚΚΕ πέρα από τον φανατισμό που διαχέει στο σύνολο της κοινωνίας αποτελεί τροχοπέδη και για το (κάθε) κόμμα αφου του στερεί τις δυνατότητες προσαρμογής στις εξελίξεις που συμβαίνουν στο περιβάλλον του.Ετσι και αλλιώς ο ΣΥΡΙΖΑ αυτήν την στιγμή αποτελεί πολιτικό αντίπαλο.Δεν μπορώ να καταλάβω και να δεχτώ το επιχείρημα "Αν ο ΣΥΡΙΖΑ είχε σταθερές θέσεις εγω θα το σεβόμουνα".Τι σημασία έχει ο "σεβασμός" μεταξύ πολιτικών αντιπάλων όταν αυτοί είναι αντίπαλοι?Και πολυ περισσότερο όταν αυτή η αντιπαλότητα είναι δεδομένο οτι θα καταλήξει σε ένοπλη σύγκρουση.Αν ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν γνήσιο μαρξιστικό κόμμα και όχι ένα σοσιαλδημοκρατικό αυτήν την στιγμή θα ζούσαμε η θα έπρεπε να ζούμε έναν εμφύλιο πόλεμο(ο Μαρξισμός ως γνωστόν υποστηρίζει την ένοπλη επανάσταση ως μέσο ανατροπής και απόκτησης της εξουσίας).Και τέλος κ.Κρανιδιώτη να υπενθυμίσω οτί πολλοί που ενέχονται σε μίζες τα τελευταία χρόνια ήταν "πατριώτες¨ και στελέχη των ΕΔ.Ο Λαυρέντης Λαυρεντιάδης ήταν μεγάλος δωρητής της Εκκλησίας π.χ.Θέλω να πω ότι όπως τα λόγια μπορεί να είναι κούφια για τους διεθνιστές μπορεί να είναι και για τους πατριώτες.Άρα σημασία έχει να περιμένουμε τις πράξεις για να κρίνουμε.

  8. Κώστας Νικολόπουλος avatar
    Κώστας Νικολόπουλος 15/01/2014 19:54:44

    Τη μεγάλη μίζα την έπαιρναν οι Γερμανοί. Μικρότερη έπαιρναν οι Ελληνες πολιτικοί. Οι Ελληνες αξιωματικοί και απόστρατοι που ήταν στις επιτροπές τιο ακριβώς έπαιρναν ; Η μήπως ήταν απλώς ηλίθιοι και άρα περισσότερο επικίνδυνοι από τα λαμόγια που ξεκοκάλιζαν τις μίζες;

  9. dexi_half avatar
    dexi_half 15/01/2014 21:26:13

    Κε Κρανιδιώτη διαφωνώ και στο σημερινό και στο Κυριακάτικο άρθρο της Δημοκρατίας. Το να χτυπάς τον αντίπαλο χωρίς να κάνεις εσύ κάτι δεν έχεις μέλλον. Με Βερβιτσιώτηδες και Μηταράκηδες δεν χτίζεις Ελλάδα.
    Ο Αλέξης μπλοφάρει και μέχρι ένα σημείο του βγαίνει.Το παίζει Χριστιανός και συμπληρώνει τα στοιχεία που του λείπουν από το προφίλ του, έστω και ψεύτικα.
    Από την άλλη πλευρά η Χρυσή αυγή δεν χτυπιέται με γάμους gay, τζαμιά , νομιμοποίηση λαθρομεταναστών και Κακλαμάνηδες. Αν φύγει η ΧΑ κάτι άλλο
    θαρθεί. Αν ήμουν κάτοικος Αθηνών στις Νομαρχιακές και στις Ευρωεκλογές θα ψήφιζα ΧΑ, από δυσαρέσκεια.

    Η ΝΔ υστερεί σε πολλά πράγματα: Να σημειώσω δυο-τρία:
    - Ποια ΜΜΕ έχει η ΝΔ; Και γιατί η ΕΡΤ στελεχώθηκε από Συριζαίους και Πασόκους;

    - Πατριωτισμό με πολιτικά τζάκια δεν κάνεις. Βαρβιτσιώτηδες, Κεφαλογιάννηδες (δύο), Μητσοτάκηδες (3) κ.α μίκρυναν την Ελλάδα

    - Η Ελλάδα δεν είναι χώρος είναι χώρα είπε ο Σαμαράς προεκλογικά.
    Το αντίθετο βλέπουμε σήμερα

  10. victoria (true) avatar
    victoria (true) 15/01/2014 23:40:33

    Πάντα μου άρεσε ο gaucho!

  11. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/01/2014 00:46:35

    "Μουνοβουτηγμένη"; Τί σκέφτηκες ρε θηρίο!
    Όχι, οι όποιοι "άεργοι πρίγκιπες" δεν είναι πατριώτες. Μήπως δεν ξέρεις πόσο με ...αγαπάνε; Κι ούτε κρατούν σημαία του Έθνους. Η ενοχική χαζοχαρούμενη Δεξιά απεχθάνεται κι αποφεύγει τα εθνικά σύμβολα.
    Πατριώτης είναι αυτός που πιστεύει στο Έθνος, γνωρίζει και τιμά την Ιστορία του, τους Ήρωες και τα Σύμβολα του, το βάζει πάνω απ΄όλα, αγωνίζεται για την ενότητα και τα συμφέροντα του, δεν είναι αστράτευτος, δεν είναι ανεπάγγελτος, κι αφιερώνει όλες του τις δυνάμεις για το κοινό καλό.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/01/2014 08:51:14

      Σύμφωνοι!
      Δεν είναι ο Γούναρης περισσότερο ούτε λιγότερο πατριώτης από τον δολοφόνο του (για δολοφονία πρόκειται) Πλαστήρα.
      Δεν είναι ο Ρίτσος περισσότερο ούτε λιγότερο πατριώτης από τον Σεφέρη.