#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/05/2012 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Αλέξης Τσίπρας κάνει κυβέρνηση



Μετά την κατάθεση της εντολής από τον Α. Σαμαρά, σειρά παίρνει ο Αλέξης Τσίπρας ο οποίος για τρεις ημέρες θα πρέπει να βρει τρόπους για να φτιάξει μια κυβέρνηση συνεργασίας.

Σε περίπτωση αποτυχίας η εντολή δίνεται στον Ευ. Βενιζέλο ο οποίος προφανώς θα την καταθέσει την ίδια ημέρα αφού δεν μπορεί να συγκροτήσει κυβερνητική ψηφοφορία.

Την επόμενη, λοιπόν, πολύ σύντομα όπως όλα δείχνουν οι πολιτικοί αρχηγοί των κομμάτων θα συναντηθούν με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Κι όπως λέει η διαφήμιση «όταν λέμε όλοι, εννοούμε όλοι», επομένως την πόρτα του Προεδρικού θα περάσει και ο Νίκος Μιχαλολιάκος με τα παλικάρια του και με στρατιωτικό βηματισμό.

Θα μου πείτε, «και σένα τι σε πειράζει, ο ελληνικός λαός τον ψήφισε, οι άλλοι είναι καλύτεροι;» Όχι βέβαια, αλλά για να αποτραπεί ένα τέτοιο ενδεχόμενο που δεν το θέλει η συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού, η λύση είναι μία. Ίσως φανεί αιρετική, ίσως ξενίσει αλλά μόνο έτσι θα αποτραπεί και η ακυβερνησία και η ισότιμη αντιμετώπιση του νεοναζιστή Νίκου Μιχαλολιάκου.

Η λύση, λοιπόν, είναι «Στηρίξτε τον Τσίπρα, δώστε ψήφο ΑΝΟΧΗΣ».

Σκεφτείτε το εξής: Μέσα σε λίγες ώρες ανατράπηκε το μεταπολιτευτικό σκηνικό της χώρας, γιατί όχι και μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ;

Και να γίνει πρωθυπουργός της χώρας ο Αλέξης Τσίπρας με τη στήριξη της ΔΗΜΑΡ ή των Ανεξάρτητων Ελλήνων.

Μόλις λοιπόν ο Αλέξης και ο Πάνος ή ο Αλέξης και ο Φώτης Κουβέλης (ώστε να ξεπεραστούν οι 120 βουλευτές που ζητά το Σύνταγμα) τα βρουν αύριο – μεθαύριο, και πάνε στη Βουλή αυτή να δώσει ψήφο ανοχής. Να ορκιστεί κυβέρνηση Τσίπρα με πέντε – έξι υπουργούς από τους Ανεξάρτητους.

Υπουργός Οικονομικών να μπει ο Παν. Λαφαζάνης ή ο Δ. Στρατούλης ή γιατί όχι η Σοφία Σακοράφα που βγήκε πρώτη σε σταυρούς. Υπουργός Εξωτερικών θα μπορούσε να οριστεί ο Δ. Παπαδημούλης ή ο Νίκος Βούτσης ή ακόμη και ο Μανόλης Γλέζος που έχει δώσει αγώνες για τις γερμανικές αποζημιώσεις.

Στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη ώστε να αντιμετωπιστεί και η λαθρομετανάστευση θα μπορούσε να μπει ο Θ. Δρίτσας ή ο Π. Τατσόπουλος ή καλύτερα να μπει κάποιος από τους συμμάχους της ΔΗΜΑΡ ή του Καμμένου, με όποιον τέλος πάντων γίνει η κυβέρνηση.

Την κυβέρνηση συνεργασίας με τον ΣΥΡΙΖΑ μέσα ζήτησε πριν από λίγες ώρες και ο πρόεδρος του ΣΕΒ, Δ. Δασκαλόπουλος. Κι όταν ο βασικός εκπρόσωπος του κεφαλαίου μιλά για αριστερή κυβέρνηση όλοι εμείς μπορούσε να στηρίξουμε ένα τέτοιο σχήμα, για το καλό της πατρίδας, για να μη μείνει η χώρα ακυβέρνητη.

Δεν κάνουμε πλάκα, αφού ο ελληνικός λαός έτσι ψήφισε, έτσι πρέπει να παιχτεί και το παιχνίδι.

Η δυσκολία είναι στην επόμενη ημέρα. Για παράδειγμα:

Την επόμενη εβδομάδα θα γίνει το Ecofin και θα πρέπει να πάει ο αριστερός υπουργός Οικονομικών να διαπραγματευτεί τη βοήθεια στην Ελλάδα, το Μνημόνιο, τα μέτρα, τις δεσμεύσεις. Να φανταστούμε ότι η κυβέρνηση Τσίπρα θα πει όχι σε όλα, θα καταγγείλει τα Μνημόνια και τους δανειστές και θα γυρίσει στην Αθήνα. Είναι πράγματι δύσκολος ο ρόλος της, αλλά έτσι είναι τα κόμματα εξουσίας που λέει και ο κ. Τσίπρας.

Να φανταστούμε επίσης ότι στη σύνοδο του ΝΑΤΟ σε 15 ημέρες που θα συζητήσει το αίτημα των Σκοπίων για ένταξη με το όνομα Μακεδονία, θα πάει ο αριστερός υπουργός Εξωτερικών. Τι θα πει είναι πράγματι μεγάλο δίλημμα για τον ΣΥΡΙΖΑ και για την πατρίδα.

Αντίστοιχα και στη σύνοδο των υπουργών Δημοσίας Τάξης θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τις απόψεις του αριστερού υπουργού ΠΡΟΠΟ για το ανεξέλεγκτο κύμα μεταναστών. Αλλά επίσης, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε κάποια περιοδεία του υπουργού του ΣΥΡΙΖΑ στα γκέτο της Αθήνας, εκεί που επικρατεί χάος από το 1 εκατ. λαθρομεταναστών.

Θα είναι εντυπωσιακό, π.χ. να δούμε πως θα αντιμετωπίσει μια κυβέρνηση Τσίπρα και λοιπών δυνάμεων, μια μεγάλη διαδήλωση των εργαζόμενων. Γιατί μη μου πείτε ότι ξαφνικά θα τρώμε όλοι με χρυσά κουτάλια και δε θα κάνουμε πορείες διαμαρτυρίας; Επομένως, σκεφτείτε οι δυνάμεις της τάξεις, τα ΜΑΤ, που θα παίρνουν εντολή από τον αριστερό υπουργό ΠΡΟΠΟ να πάνε να αντιμετωπίσουν τους συνταξιούχους ή τους φοιτητές που θα ζητούν καλύτερη παιδεία. Σκεφτείτε δε πόσο ωραία εικόνα θα είναι να γίνει διαδήλωση του ΠΑΜΕ και να υπάρξει ένταση στην πλατεία Συντάγματος ή να κλείσουν τα κρουαζιερόπλοια που φέρνουν χιλιάδες ξένους. Τι θα κάνει το... αριστερό λιμενικό σώμα; Θα πετάξει έξω τον Νταλακογιώργο και τους άλλους ναυτεργάτες;

Και με τις μεταρρυθμίσεις τι θα κάνει η κυβέρνηση Τσίπρα; Θα πάρει πίσω φανταζόμαστε όλα τα νομοθετήματα για πώληση ή αξιοποίηση ακινήτων και άλλων ΔΕΚΟ;

Εννοείται ότι θα πάρει πίσω την απόφαση για το πετρέλαιο θέρμανσης και από τον επόμενο χειμώνα θα έχουμε όλοι στα σπίτια μας πετρέλαιο με σφραγίδα... Τσάβες.

Και πολύ μεγάλη σημασία θα έχει ο τρόπος που θα αντιμετωπίσει η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ μια Σύνοδο Κορυφής. Θα έχει πράγματι πολύ ενδιαφέρον ο Αλέξης Τσίπρας χωρίς γραβάτα να συνομιλεί με την Αγ. Μέρκελ και τον Β. Σόιμπλε. Ή ακόμη καλύτερα: Να θελήσει να έρθει στην Ελλάδα ο Ομπάμα και να τον υποδεχθεί στο Μαξίμου ο Τσίπρας.

Πράγματι οι δυσκολίες είναι πολλές, όμως, για το καλό της πατρίδας λέμε όλοι:

«Δαγκωτή ψήφο ανοχής στον Αλέξη Τσίπρα».

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. axis avatar
    axis 08/05/2012 07:11:28

    Τσίπρας και Καμμένος προσεύχονται να μην τους δοθεί σήμερα ψήφος ανοχής από τη ΝΔ. Πρόεδρε, στήριξε κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ - Ανεξάρτητων. Πού ξέρεις, μπορεί επιτέλους να λύσουν όλα τα προβλήματα του ελληνικού λαού...

    • chris avatar
      chris @ axis 08/05/2012 14:07:41

      Μου αρεσει αυτο το σεναριο
      Και ειμαι σιγουρος οτι εαν το αφησουν να υλοποιηθει , θα παει πολυ καλα.
      Βεβαια αυτο θα σημανει οτι οι πολιτικοι και κομματικοι δεινοσαυροι θα εξαφανιστουν ενθεν κακειθεν .
      Λιγο δυσκολο ομως αυτο ε;
      Κατι τετοιο πηγε να κανει κι ο Αλιεντε και ειδαμε απο που του ηρθε.
      Αξιζει ομως να δοκιμασουμε, δεν συμφωνειτε;
      Εχουμε να χασουμε ΕΜΕΙΣ τιποτα;

  2. restart avatar
    restart 08/05/2012 07:20:13

    'Πρωτοστάτησε στις μαθητικές κινητοποιήσεις του 1990 και του 1991
    Ως φοιτητής ανέπτυξε έντονη συνδικαλιστική δράση μέσω του σχήματος «Εγκέλαδος»
    Πρωτοστάτησε στις προσπάθειες για την ίδρυση του Ελληνικού Κοινωνικού Φόρουμ.'

    αποσπασμα απο το βιογραφικό
    αυτο ακριβώς που χρειαζομαστε σημερα

    ειναι ο νέος ανδρέας παπανδρέας
    με μερικές ψιλοδιαφορές
    ειναι λιγοτερο επικοινωνιακός-με ανυπαρκτα διεθνή κονε
    και με μια ΜΕΓΑΛΟΔΙΑΦΟΡΑ
    ο παπανδρεας παρέλαβε μια χώρα πλούσια -εργατική που δε χρωστούσε πουθενά

    λαμβάνοντας υπ οψιν τα παραπάνω
    δεν έχουμε παρα να συμφωνησουμε & να αναφωνήσουμε
    «Δαγκωτή ψήφο ανοχής στον Αλέξη Τσίπρα».

    οσοι απο εμας επιβιώσουμε απο αυτη τη δοκιμασία
    ΔΕ ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΒΑΘΕΙΑ ΜΑΣ ΓΕΡΑΜΑΤΑ...Πρωτα ο θεός ;-)

    • FELIX avatar
      FELIX @ restart 08/05/2012 08:53:30

      ΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΟΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΣΑΙ!!!

    • BIΣ avatar
      BIΣ @ restart 08/05/2012 09:50:01

      Εδώ και χρόνια και εγώ και πολλοί γνωστοί μου λέμε ότι ο μόνος τρόπος για να απαξιωθεί η Αριστερά είναι, επιτέλους, να ξεπεράσει το σύνδρομο των χαμένων Δεκεμβριανών και του χαμένου Συμμοριτοπολέμου (aka "Εμφυλίου") και να κυβερνήσει. Οπότε, θα απαξιωθεί απόλυτα στη συνείδηση του κόσμου, καθότι συνδυάζει την κλασική ανικανότητα της ελληνικής Δεξιάς με τη δηλητηριώδη εμπάθεια και τον δογματισμό, που είναι δικά της ιδιώματα. Το μόνο πρόβλημα, πλέον, είναι ότι, μόλις "αυτοί" καταλάβουν την εξουσία, θα νομιμοποιήσουν 1 εκατομμύριο λαθρομετανάστες και ταυτόχρονα θα εισάγουν και νέους από την αστείρευτη δεξαμενή του Ισλάμ της Αφρικής και της Ασίας. Σε όλους αυτούς θα δώσουν και ελληνική υπηκοότητα. Οπότε, δεν θα έχουν πλέον ανάγκη τους έλληνες ψηφοφόρους, αφού θα τους έχουν αντικαταστήσει με πειθήνιους Αφροασιάτες. Είναι τέτοιος ο ανθελληνισμός και ο αμοραλισμός τους που δεν έχουν κανένα απολύτως ενδοιασμό για να το πράξουν. Και αυτό αφορά και στις 3 πτέρυγες της Αριστεράς, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, Κουβελο-ρεπούσηδες (aka "Δημοκρατική" Αριστερά, αν και για μένα "there is not such a thing"...). Οπότε, μετά από μία τέτοια εξέλιξη, οι όποιες εκλογές θα είναι απολύτως προσχηματικές. Οπως, δηλαδή, πάντοτε το ονειρευόταν η Αριστερά...

      • fanis avatar
        fanis @ BIΣ 08/05/2012 11:54:55

        ...και μη ξεχνας και τον ελεγχο του ΥΕΘΑ! φανταζεστε να αναλαβουν οι συνιστωσες των τροτσκιστων και των αναρχικων τον ελεγχο των ΕΔ?
        ευχαριστω, δε θα παρω......

      • restart avatar
        restart @ BIΣ 08/05/2012 12:11:22

        τι να σου πω? με τους τρελους που μπλέξαμε όλα πιθανά είναι
        αλλα 1 εκατ έλληνες δεν ειναι αριστεροι-δε γουσταρουν πακιστανι
        δες το λιγο

        σεναριο 1
        ο Α.Σ. ξυπναει απο το λήθαργο
        κάνει ένα ανοιγμα στις φιλελευθερες δυναμεις
        βγαίνει αυτοδυναμος
        σε κάθε μεταρυθμιστική προσπάθεια εχει απέναντι
        τσυριζα-καμενο-κουβελη-παπαριγα-μιχαλολιάκο αδεδυ-γσσε & τους εκει εργατοπατέρες-συντεχνίτες
        ...α ξέχασα και τον τράγκα

        σεναριο 2
        τσυριζα πρώτο κόμμα-αριστερή κυβέρνηση
        σε 6 μήνες απο τώρα δε θα έχουν καύσιμα για το ελικόπτερο;-)
        μετα θα ξαναχτίσουμε την Ελλάδα απο την αρχή

        Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα-
        Λαο Τσε

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/05/2012 07:50:27

    Νά προσθέσουμε μερικές ἀκόμη δυσκολίες πού θά μποροῦσε νά ἀντιμετωπίσει μιά ὑποτιθέμενη κυβέρνηση Τσίπρα;
    Ἡ στάση πού θά κρατήσει σέ τυχόν ἐπεισόδια κατά τόν ἑορτασμό τοῦ Πολυτεχνείου (ἑάν κρατήσει μέχρι τότε...).
    Στήν Παιδεία,μέ τά θέματα τῶν βιβλίων ἱστορίας καί θρησκευτικῶν,ἑάν ξεκινήσουν καταλήψεις,τί στάση θά κρατήσουν;
    Οἱσχέσεις μέ τήν Ἐκκλησία σέ σχέση μέ τήν ἐκκλ.περιουσία,τόν χωρισμό Κράτους-Ἐκκλησίας,πού ἐπιθυμοῦν διακαῶς.
    Τά στρατόπεδα συγκέντρωσης λαθρομεταναστπων,θά λειτουργήσουν;
    Α.Ο.Ζ.θά ἀνακηρύξουν;Στά θέματα τῆς Θράκης σέ σχέση μέ τήν Τουρκία,τί στάση θά κρατήσουν;Γιά νά μήν ἐπαναλάβω καί ἐγῶ τίς ἂλλες ἀνοιχτές πληγές μέ τό σκοπιανό καί τούς ἀλβανούς...
    Τέλος πάντων,εἶναι πολλά τά ζητήματα,μήν τά φορτώνουμε μαζεμένα στόν Ἀλέξη...

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/05/2012 10:16:39

      Επεισόδια δε θα έχουμε, τα γκρουπούσκουλα θα τα μαζέψει. Οι δημοσκοπήσεις προεκλογικά ήταν γνωστές, εμάς δούλευαν με τα δήθεν τριαντάρια. Είχε κάνει συνάντηση με αξιωματικούς του Στρατού κι έστειλε το Γλέζο στο ΓΕΕΘΑ για να δει τι γίνεται και να αναλάβουν μετά τις εκλογές.
      Για τα υπόλοιπα θα δούμε. Μήπως το ΠΑΣΟΚ τα ίδια δεν έκανε; Μήπως η ΝΔ δεν ήταν υπεύθυνη για το βιβλίο της ιστορίας;

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ anonymous 08/05/2012 12:34:31

        Δηλαδἠ,ἢξερε ἀπό πρίν ὃτι εἶχε πολλές πιθανότητες νά κυβερνήσει;

  4. Δεξιός Ψάλτης avatar
    Δεξιός Ψάλτης 08/05/2012 08:13:25

    Eύγε Αριστερέ Ψάλτη.Μόλις μου έφερε ο νεοκώρος την πρότασή, εδώ στο δεξιό στασίδι.Συμφωνώ απολύτως .
    Είναι καιρός να πληρωθεί το από παλαιά ρηθέν ΄΄Η φαντασία στην εξουσία΄΄.
    Αlexis for Prime Minister.
    Πετρέλαιο από τη Βενεζουέλα,πούρα από την Κούβα ,καφές από τη Βολιβία και ρύζι από την Βόρεια Κορέα.Μια χαρά στη χλίδα θα περάσουμε.
    Χα,χα,χα...

  5. m.s avatar
    m.s 08/05/2012 08:13:39

    για χαζή την περνάς την Αλέκα που είπε όχι. και οι ίδιοι δεν θέλουν να κυβερνήσουν. αφού βιάζονταν τόσο να σώσουν τη χώρα από τους ''δοσίλογους '' τώρα γιατί το σκέπτονται; ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΤΕ ΤΟΥΣ. και αν ξαναγίνουν εκλογές προτείνω αποχή των Νεοδημοκρατών. στις μεθεπόμενες θα βγούμε με 70%

    • Φρικιό avatar
      Φρικιό @ m.s 08/05/2012 10:43:45

      Τι θα κάνεις πάνω στα ερείπια αν και είναι βέβαιο ότι θα δικαιωθείς;

    • ΒΑΣΙΛΗΣ avatar
      ΒΑΣΙΛΗΣ @ m.s 08/05/2012 15:29:43

      Αγαπητέ φίλε,
      η στάση της κας Παπαρήγα είναι ανεύθυνη. Ή θέλεις να σώσεις τη χώρα κυβερνώντας την "αριστερά" ή την σώζεις προς τα "δεξιά" όπως γινόταν ως σήμερα. Αποχή δεν γίνεται! Και επειδή από "δεξιά" χορτάσαμε, δώστε μια ευκαιρία στην ΑΡΙΣΤΕΡΑ. Και αυτό θα έπρεπε να σκέφτεται και η ανεύθυνη!

  6. Ιωάννης Τ avatar
    Ιωάννης Τ 08/05/2012 08:19:12

    Αν και διακρίνω έναν σαρκασμό στην πρότασή σου (ίσως κάνω και λάθος), είναι μία άποψη. Η αλήθεια είναι ότι εγώ αυτή την άποψη την θεωρώ πραγματικά μία σοβαρή εναλλακτική λύση. Οι λόγοι είναι οι εξής:
    Α) Ο κ. Σαμαράς θα κάνει πραγματικότητα την εξαγγελία του ότι η χώρα δεν πρέπει να πάει σε εκλογές και θα επιδείξει για άλλη μία φορά πόσο σοβαρός ηγέτης είναι, ο οποίος βάζει το συμφέρον της χώρας πάνω από το προσωπικό και το κομματικό του
    Β) Επιτέλους ήρθε η ώρα να πέσουν οι μάσκες. Όλοι αυτοί οι αυτόκλητοι σωτήρες πρέπει επιτέλους να μας δείξουν πόσα απίδια πιάνει ο σάκος. Τα λόγια τους πρέπει να τα ακολουθήσουν και πράξεις. Ή θα κάνουν το στρίβειν δια του αρραβώνος.
    Προσωπικά πήρα μία πολύ δύσκολη απόφαση. Αν πάμε σε εκλογές σε ένα μήνα θα ψηφίσω με πόνο καρδιάς τον Τσίπρα με την απόλυτη επίγνωση ότι θα αποτύχει και ότι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα. Αλλά μόνο έτσι μπορούμε να απαλλαγούμε από την αριστερά. Πρέπει να αναλάβει επιτέλους κυβερνητική ευθύνη.

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ Ιωάννης Τ 08/05/2012 09:03:07

      Δεν είναι υποχρεωτικό να αποτύχει ο Τσίπρας!!!Μήπως βρέθηκε ο Έλληνας Ερντογάν;

      • Φρικιό avatar
        Φρικιό @ Κώστας Τ 08/05/2012 11:03:14

        Η φαντασία καλπάζει αλλά εδώ το χε... το πράγμα.

      • Μηχανικός avatar
        Μηχανικός @ Κώστας Τ 08/05/2012 11:43:38

        Προς τι ο τόσος θαυμασμός για τον Ερντογάν; Ποια είναι η μεγάλη επιτυχία του;
        Το 80% του πληθυσμού με μέσο μηνιαίο εισόδημα γύρω στα 250ευρώ, το 10% στα δικά μας νούμερα (700 - 2000) και το υπόλοιπο 10% μακράν πλουσιότερο του Λάτση;

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ιωάννης Τ 08/05/2012 10:37:20

      Εγώ βλέπω πολύ σοβαρά την πρόταση. Να γίνει ο Τσίπρας πρωθυπουργός για να πάψει η αριστερά να είναι χώρος διαμαρτυρίας. Έτσι θα πέσουν και οι τελευταίες μάσκες της (παλιάς) Μεταπολίτευσης.

  7. 1kris avatar
    1kris 08/05/2012 08:20:55

    ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΜΕΡΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ-ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ-ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ.ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΣΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ.ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ -ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ-ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ.ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΓΚΑΝΙΑΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΞΕΙΣ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΕΞΙΟΣ ΨΑΛΤΗΣ ΑΠΟ ΚΟΥΝΙΑ.ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΙΣ.ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΥΘΥΝΕΣ ΑΣ ΤΙΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙ.ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ.ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ

  8. spiros avatar
    spiros 08/05/2012 08:23:29

    Ψήφο ανοχής ΝΑΙ στον ΣΥΡΙΖΑ για να βγούν τα μαχαίρια από τις συνιστώσες του και να καταλάβει ο κόσμος τι συμαίνει μη συγκροτημένη ομάδα, κοινώ "ρεμπέτ ασκέρι". Προτείνων δε τον κ. Τσακαλώτο Υ.Οικονομίας και τον κ.Μητρόπουλο στο Εργασίας . Όλα τα λοιπά μπορούν να περιμένουν.

  9. jim avatar
    jim 08/05/2012 08:29:21

    ρε παιδια ελεος.. αφηστε το παιδι ησυχο.. απλα προσεξτε το βλεμμα του οταν μιλαει.. μην ακουτε τι λεει.. το ματι δειχνει πανικο κ αμηχανια.. κυριως στη πρωτη του δηλωση μετα το αποτελεσμα..

    • haralampos avatar
      haralampos @ jim 08/05/2012 10:00:18

      Ενοώ ο Σαμαρας είναι ηγέτης και εμπνέει σιγουριά, προσωπικα ειμαι εντελώς απογοητευμένος απο τον αρχηγό , δεν έκανε καμία σωστη κίνηση απο οταν ανέλαβε αρχηγός της ΝΔ και πήγε το κομμά εκει που δεν πίστευα οτι θα μπορούσε να παει ότι και αν συνέβαινε. Μετα τα τόσα χρόνια δικομματισμού ειναι καιρός να προσπαθήσει και κάποιος άλλος.

      • gloup avatar
        gloup @ haralampos 08/05/2012 10:24:28

        Να το πάρεις εσύ βρε Χαραλάμπη, τόπο στα ικανά νιάτα. Ξέρεις και καλά ελληνικά.

  10. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 08/05/2012 08:38:10

    ΣΑΚΟΡΑΦΑ...ΣΤΡΑΤΟΥΛΗΣ...ΓΛΕΖΟΣ... ΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΗΡΑΝ ΨΗΦΟΥΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗΣ ΓΝΩΣΕΩΝ, ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ, ΤΣΑΓΑΝΟΥ, ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΥΕΛΙΚΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ,...ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ, Η ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ, Η...Η... ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ, ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΡΑΜΕΡΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΑΓΚΥΛΩΣΕΙΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΕΞΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΞΙΩΣΗ, [ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΑΡΜΟΣΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΚΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΕΛΙΞΗ ΜΕΣΩ ΑΥΤΩΝ ΣΕ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ].

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΝΙΚΟΣ 08/05/2012 10:31:20

      Για το οικονομικών έχει το Δραγασάκη. Για το εξωτερικών κάποιον θα βρει, έστω εξωκοινοβουλευτικό. Μη νομίζεις, δε θα παίζει. Αν βρεθεί με τη φωτιά στον πώλο θα δείξει τη στοιχειώδη σοβαρότητα. Το νέο ΠΑΣΟΚ γεννιέται!!! Πάρτε το απόφαση. Όλος ο μηχανισμός του ΠΑΣΟΚ θα πάει εκεί και θα συνεχίσουν να κυβερνάνε. Όταν πέφτουν θα καίνε την Αθήνα και αυτή θα είναι η μοίρα της Ελλάδας.

      • Φρικιό avatar
        Φρικιό @ anonymous 08/05/2012 10:46:54

        Στο υπουργείο οικονομικών έχει κλήσει θα είναι ο εξωκυνοβολευτικός Μαξ Κάιζερ.

        Πετρέλαιο θα το ρυθμίσει ο Alex έχει κονέ με τον Ούγκο Τσάβες.

    • Lord Nelson avatar
      Lord Nelson @ ΝΙΚΟΣ 08/05/2012 13:04:28

      Σοβαρά ε; Ενώ οι Τιτανομέγιστοι Μιχαλολιάκοι και Πλακιωτάκηδες είχαν όλα τα προσόντα, γνώσεις κλπ για να είναι ΥΦΕΘΑ; Θέλεις μια πικρή αλήθεια; Είναι ελάχιστοι οι πολιτικοί ανεξαρτήτως παρατάξεως που μπορούν να σταθούν σε Υπουργεία όπως το ΥΠΕΞ και το ΥΕΘΑ. Θέλει εμπειρία, βαθειές και εξειδικευμένες γνώσεις για να καταλάβεις τα ενημερωτικά που σου φέρνουνε και πολλή δουλειά, μακρυά από κομματικές ίντριγκες και διεργασίες. Αλλιώς δεν διοικείς Υπουργείο, απλά στήνεις ένα καλό μαγαζάκι ρουσφετιών και κάνεις τη δουλειά που ξέρεις καλά: ικανοποίηση αιτημάτων των ψηφοφόρων-πελατών. Έχει κανείς αντίρρηση;

      • nikos avatar
        nikos @ Lord Nelson 08/05/2012 16:38:13

        Σωστός! Αυτή είναι η αλήθεια... και δυστυχώς αυτό συμβαίνει δεκαετίες τώρα.. (από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να μιλά και να κταλαβαίνει ελληνικά!)

  11. Γιώργος Χανιώτης avatar
    Γιώργος Χανιώτης 08/05/2012 08:40:51

    Ιδου η Ροδος Ιδου και το ΠΗΔΗΜΑ...... τοσα χρονια ειχανε συνηθισει σε σταση ανευθυνοτητας και αθυροστομιας.... τωρα ειναι η ωρα που θελει Πολιτικο Ανδρισμο....αντε αποδειξτε το και εαν ΓΙΝΟΥΝΕ τα πραματα οπως τα λεγατε ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ εγω κυριε Τσιπρα και κυριε Καμμενε θα σας στηριξω με ΟΛΗ μου τη ψυχη............
    Οι ΕΛΛΗΝΕΣ περιμενουνε!!!!

  12. kostas avatar
    kostas 08/05/2012 08:44:10

    γι αυτό τον ψήφισε ο ελληνικός λαός

  13. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 08/05/2012 08:51:11

    Βρε πήραν σβάρνα τα κανάλια οι σηχαμεροι κ´ κάθε μέρα που περνάει θα ξεβρακωνονται πιο πολλή το ΟΧΙ σε όλα μας τελείωσε για να δούμε Αλέξη έχεις koxones να κανεις κυβέρνηση

  14. ΜΔ avatar
    ΜΔ 08/05/2012 08:51:43

    Κι εγώ διακρίνω σαρκασμό στην πρόταση... Δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει καμμία άλλη λύση για να "τουμπάρει" η ιδεολογική ηγεμονία της αριστεράς παρά να "αποδείξει" μόνη της την ανεπάρκειά της... Ο ΑΣ χτυπιέται από παντού, κυρίως από αυτούς μέσα στην ΝΔ που συνέβαλλαν αποφασιστικά στην διατήρηση αυτής της ηγεμονίας! Σε συνδυασμό με μία έντιμη συμφωνία για πάγωμα εθνικών θεμάτων, πρέπει να οδηγηθεί σε ψήφο ανοχής στον Τσίπρα/Καμμένο για να εφαρμόσουν το οικονομικό πρόγραμμά τους! Πρέπει να το...αντέξουμε! Ευχαριστώ!

  15. Γιώργος Π. avatar
    Γιώργος Π. 08/05/2012 08:55:23

    Να συμπληρώσω Ιωάννη Τ. πως όπως εξελίσσεται η κατάσταση θα ήθελα στις επόμενες εκλογές να δω πρώτο κόμμα το ΣΥΡΙΖΑ και να ακολουθούν Καμμένος, ΚΚΕ, ΔΗΜΑΡ.
    Πέρα από κάθε πλάκα ο χρόνος τρέχει εις βάρος της πατρίδας και θα χρειαστεί πολλαπλάσια προσπάθεια για να επιστρέψουμε έστω και εδώ που βρισκόμαστε σήμερα.

    Περαστικά μας

  16. vardarskian avatar
    vardarskian 08/05/2012 08:59:02

    έχουμε ξεφύγει όλοι νομίζω...

  17. ilektro77 avatar
    ilektro77 08/05/2012 09:07:26

    O Αλέξης έπαθε ότι και το κοράκι από την αλεπού στο μύθο του Αισώπου. Η αλεπού τον κολάκεψε για την ωραία του φωνή (λέγε με και πρωθυπουργία) και άνοιξε το στόμα του για να τραγουδήσει και του 'πεσε το τυρί (λέγε με και αριστερή πρωτοκαθεδρία) από το στόμα.

  18. yianna avatar
    yianna 08/05/2012 09:08:04

    Ο Παπαδημούλης στο MEGA συνέστησε να ρωτήσει ο ΑΣ τον Τσίπρα εάν θα πληρωθεί το ομόλογο που λήγει. Στο ΣΚΑΙ ο Σκουρλέτης δήλωσε καθαρά ότι δεν θα το πληρώσουν.
    Άρχισαν λοιπόν τα όργανα, η αστάθεια, η ακυβερνησία τα πιστωτικά γεγονότα και όλα τα καλά.

    • nestor avatar
      nestor @ yianna 09/05/2012 04:26:38

      Δεν θα πληρωθει το ομολογο????
      Ωιμέ!!!!
      Θα πέσει ο ουρανός στα κεφάλια μας.....

  19. kas avatar
    kas 08/05/2012 09:14:04

    μην φας έχουμε γλαρόσουπα...αριστερέ ψάλτη

    καμμία ψήφο ανοχής στους ανθέλληνες

    εκτός αν είναι για στρατηγικούς λόγους, προκειμένου να τους πάρουν με τα γιαούρτια και να ξεφορτωθούμε την αριστερά και την τυραννία της για πάντα.

  20. stefanos gragas avatar
    stefanos gragas 08/05/2012 09:14:23

    μπράβο σας κύριε αριστερέ ψάλτη, ευτυχώς που δεν μας είπατε οτι η ψήφος είναι ειρωνική όπως γράφετε στο κέιμενο σας. έχω μόνο σας θυμίσω οτι υπ.προπο Πολύδωρας πράγματι είχε τεράστια επιτυχία, η Διαμαντοπούλου επίσης, οι εκάστοτε υπουργού πράγματι είχαν μεγάλη επιτυχία με το μεταναστευτικό και βέβαια σαν υπουργοί οικ/κών Αλογοσκούφης και Παπακωνσταντίνου ήταν άκρως πετυχημένοι. και βέβαια να σας θυμίσω τους πετυχημένους υπουργούς σας σε σχέση με Ομόλογα, Βατοπέδι, siemens, μνημόνια και άλλα φαιδρά...και τέλος να σας θυμίσω οτι τώρα είναι καλοκαίρι και δεν φοράμε γραβάτες δυστυχώς για εσάς που νομίζετε οτι ψωνίζοντας πολύχρωμες γραβάτες απο το Κολωνάκι σας κάνει και ικανό πολιτικό...έχω να σας προτείνω μάλιστα ακόμη καλύτερα μαγαζιά με καλύτερης ποιότητας "πολιτικές" γραβάτες ώστε να υποδεχθείτε τον Ομπάμα σαν μοντελάκι. Εμείς είμαστε εκτός μόδας.

  21. coik avatar
    coik 08/05/2012 09:22:54

    Καταλαβαίνω την πικρία που υπάρχει στις τάξεις των οπαδών τόσο της ΝΔ όσο και του ΠΑΣΟΚ. Όμως τα αποτελέσματα, εάν συνομιλούσες με τον απλό κόσμο που παλιά ψήφιζε αυτές τις παρατάξεις, ήταν σχεδόν προδιαγεγραμμένα. Εδώ και περίπου 6 με 7 μήνες, έχει σχεδόν ενοχοποιηθεί η ψήφος σε αυτά. Ακόμη και εκείνοι που τελικά τα ψήφισαν, δεν το λένε. Απόδειξη τα πρώτα exit polls που έδιναν μικρότερα ποσοστά από τα τελικά, ενώ συνήθως συμβαίνει το αντίστροφο. Η όλη προσπάθεια πρέπει να επικεντρωθεί σε αυτό. Πρέπει να απενοχοποιηθεί ή ψήφος στην ΝΔ. Είναι μια επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία. Μέχρι τότε θα δούμε και άλλα ακραία γεγονότα. Πιστεύω ότι στις επόμενες Εκλογές, που θα γίνουν σύντομα, θα είναι πρώτος ο ΣΥΡΙΖΑ. Θα αυξήσουν τα ποσοστά τους και οι ΑΕ και η ΧΑ. Πιθανόν θα κάνει κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ με ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ. Ενώ ΑΕ και ΧΑ θα είναι Αξιωματική Αντιπολίτευση. Δυστυχώς θα το δούμε και αυτό. Εγώ πάλι δε θέλω να συμμετάσω σε αυτό το τσίρκο. Καλύ τύχη σε όλους και υπομονή μέχρι να επιστρέψει η λογική στην χώρα.

  22. wx avatar
    wx 08/05/2012 09:29:09

    αφήστε τα κολπάκια ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΣΕΒ...
    Σε εκλογές τον Ιούνιο έχετε αποφασίσει να πάτε, απλά αν πάτε ξεβράκωτοι το 18 θα γίνει 12 και το 13 θα γίνει 3.
    Λέτε τώρα και μερικά αστειάκια για ψήφο ανοχής στον ΣΥΡΙΖΑ, μπας και τον στριμώξετε και του κόψετε καμία μονάδα τον Ιούνιο.

    • coik avatar
      coik @ wx 08/05/2012 10:08:06

      Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Αυτή είναι η δυναμική των κομμάτων. Εγώ βέβαια δεν το βλέπω από την δική σου σκοπιά, αφού έχουμε διαφορετική ιδεολογία, αλλά σε αυτό συγκλίνουμε. Έχε υπόψη σου είτε είσαι πρώτος, είτε δεύτερος θα τεθούν τα ίδια διλλήματα από την Τρόικα. Ελπίζω να δώσετε καλύτερες απαντήσεις για το καλό της χώρας. Εγώ σε αυτή την παρωδία δεν συμμετέχω. Σας εύχομαι να κάνετε καλή κυβέρνηση, διότι πάνω από όλα η Ελλάδα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ wx 08/05/2012 10:39:43

      Κατά πως φαίνεται οι οπαδοί του ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλουν να κυβερνήσουν όπως υποκριτικά διατείνονται.

      • Φρικιό avatar
        Φρικιό @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 08/05/2012 11:00:24

        Δεν κραταιώνονται δεν βλέπεις;

        Πάντως θα ήθελα να δω της φάτσες των ΔΥ που είναι η κομματική τους πλειοψηφία όταν θα πιάσουν στο χέρι τους το νέο εθνικό νόμισμα.

  23. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 08/05/2012 09:39:32

    Σταματηστε βρε ...αλητες, γιατι θα το τρομαξετε το ''παιδι'' μας , και μετα δεν θα αναλαβει το τιμονι της Ελλαδας. Οχι τιποτα αλλο , αλλα εχω κι ενα δανειακι και επειδη ειναι ...επαχθες, μου εχει ταξει (μαζι με τον Π.Κ) οτι θα το κουρεψει. Λοιπον στηριξη ολοι στον Alex Tsipras for prime-minister... oh yes! Come on Alex...

  24. striftompolas avatar
    striftompolas 08/05/2012 09:39:56

    Η μόνη λογική εκδοχή είναι κυβέρνηση ΝΔ – Σύριζα. Προφανώς είναι εξαιρετικά δύσκολο. Πρέπει να τελειώσουμε τον εμφύλιο. Πρέπει να μπορέσουν να συμφωνήσουν σε ένα ρεαλιστικό πρόγραμμα. Πρέπει να συμφωνήσουν στο τι δεν θα πιάσουν γιατί είναι αδύνατον να τα βρούν. Πρέπει να ορίσουν ένα τρόπο αντιμετώπισης κρίσεων γιατί δεν θα πάνε όλα σύμφωνα με την συμφωνία. Να τηρήσουν την συμφωνία και το πνεύμα της. Να τηρήσουν το πρόγραμμα.

    Μια λογική και ήρεμη προσέγγιση θα μπορούσε να μεταβάλει αυτή την κυβέρνηση και αυτό το αποτέλεσμα σε διαπραγματευτικό πλεονέκτημα.

    Όμως, αν είχαμε ένα κόμμα που με μονοκομματική κυβέρνηση και απόλυτη πλειοψηφία μπορούσε να φτιάξει ένα ρεαλιστικό πρόγραμμα και να το εφαρμόσει δεν θα είμασταν εδώ. Οι προϋποθέσεις είναι εξωπραγματικές για τους έλληνες πολιτικούς.

    Ακόμα χειρότερα, το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα θα είναι άσχημο, δεν θα οδηγεί σε επανεκλογή. Μπορεί η ιστορία να τους δικαιώσει (ΑΝ τα καταφέρουν, αν δηλαδή καταφέρουν να πάνε κόντρα στον εαυτό τους και τις συνήθειες τους και τους πολιτικούς μηχανισμούς τους) αλλά δεν θα έχουν πολιτικό μέλλον. Ο εκπασοκισμός της πολιτικής μας ζωής περιελάμβανε και αντιπολίτευση χωρίς αρχές. Και πρέπει να πληρωθεί το κόστος για να τελειώσει η μεταπολίτευση πριν την οριστική κατάρρευση.

  25. Γιώργος avatar
    Γιώργος 08/05/2012 09:50:50

    Λέει θέλει και Οικολόγους και ΑΝΤΑΡΣΥΑ, αν είναι να γίνουν νέες εκλογές! Πλάκα μας κάνουν; Είναι γνωστές οι θέσεις των δυο αυτών κομμάτων για τα εθνικά θέματα και για τους λαθρομετανάστες...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Γιώργος 08/05/2012 10:03:44

      Ενώ για τους λαθρομετανάστες η θέση του Τσίπρα δεν είναι γνωστή; Ιδια θέση με τον ΑΝΤΑΡΣΥΑ έχει, απλά δεν την προβάλλει τελευταία τόσο.
      Θα δώσει σε μερικά εκατομμύρια Πακιστανο-ταλιμπάν ελληνική υπηκοότητα, να μας τελειώσει σαν χώρα. Δεν θα χρειάζονται πια και εκλογές, κάτι που άλλωστε είναι το κρυφό όνειρο κάθε καλού Αριστερού που ονειρεύεται την αταξική κοινωνία.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ ΒΙΣ 08/05/2012 10:13:19

        Και βέβαια είναι γνωστή η θέση του. Απλά το ΑΝΤΑΡCIA μου ακούγεται ακόμα χειρότερα. Ο Έλληνας ξεχνάει εύκολα μου φαίνεται. Θα δεχθεί υψηλότερο μισθό, και ας χαθούν μερικά εδάφη...

  26. Νικολάκη εφέντης avatar
    Νικολάκη εφέντης 08/05/2012 09:58:19

    Καλημέρα. Πρωί πρωί η Ρεπούση ήταν στα κανάλια. Ετέθη από τον Βαρβιτσιώτη το θέμα των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ σε 15 ημέρες, και άρχισε να λέει ότι είμαστε Ευρωπαϊκή χώρα και πρέπει να προβούμε σε συμβιβασμό και άλλες τέτοιες "ομορφιές" (κι εμείς οι βλάκες κατηγορούσαμε τον Μπους και την Χίλαρυ)... Ο Σκουρλέτης δε «άλλα λόγια ν’ αγαπιόμαστε»…

    Να μην ξανακούσω ότι ο λαός μίλησε και τέτοια ξανά, έτσι…! Οι επιλογές τους εξηγούνται αλλά δεν δικαιολογούνται…

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Νικολάκη εφέντης 08/05/2012 10:11:50

      Oποιος νομίζει ότι υπάρχουν σε βάθος διαφορές μεταξύ ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ και Ρεπουσο-Κουβέληδων (aka "Δημοκρατική" Αριστερά), μάλλον είναι αδαής ή κρίνει επιφανειακά. Η βάση τους είναι κοινή, είναι ένας ψευδο-θρησκευτικός μεσσιανισμός, με βάση τη λατρεία της "Προόδου", μηδενιστικός στην ουσία του. Όσο για τους τελευταίους (τη "Δημοκρατική" Αριστερά), τη δημοκρατία την χρειάζονται μόνο μέχρι να καταλάβουν την εξουσία. Η πολιτεία τους στα ΑΕΙ εδώ και δεκαετίες το αποδεικνύει: Αν δεν είσαι του κύκλου τους ή δεν μπορούν να σε χρησιμοποιήσουν προς ίδιον ώφελος, θα σε συκοφαντήσουν, θα σε περιθωριοποιήσουν. Υπάρχουν φυσικά και οι εξαιρέσεις, αλλά η πλειονότητα είναι αυτής της νοοτροπίας. Και τελευταία πάνε να βάλουν πόδι και στον χώρο της Εκκλησίας, αφού τους το επιτρέπει ο μητροπολίτης Δημητριάδος Ιγνάτιος, μέσω της Ακαδημίας Θεολογικών Σπουδών του Βόλου, την οποία έχει παραδώσει στην Αριστερά (Ζουμπουλάκης, Καλαϊτζίδης). "Δημοκρατική Αριστερά": Για μένα, there is no such a thing...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Νικολάκη εφέντης 08/05/2012 10:13:49

      Που να την δεις και υπουργό παιδείας...

      • partyman avatar
        partyman @ Γιώργος 08/05/2012 10:33:15

        Βαρβιτσιώτης Ρεπούση ογκόλιθοι της πολιτικής και της διανόησης.. έτσι μπράβο, τέτοια να βλέπουμε.. να διαλογίζονται οι διάνοιες του τόπου για να βρεθούν λύσεις στα αδιέξοδα της χώρας

  27. anonymous avatar
    anonymous 08/05/2012 10:08:31

    Προβλέπω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα προκαλέσει νέες εκλογές για να έρθει πρώτο κόμμα και να πάρει τις 50 έδρες. Μετά θα συγκυβερνήσουν με Κουβέλη και ΠΑΣΟΚ, ότι έχει απομείνει από το ΠΑΣΟΚ τέλος πάντων.

    Προβλέπω μεγάλη περαιτέρω μείωση των ποσοστών ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Τώρα που πήρε μπρος ο κόσμος θα τους στείλει οριστικά.

  28. Nestor avatar
    Nestor 08/05/2012 10:14:50

    Εχετε δει σκύλο να κυνηγάει λεωφορείο γαυγίζοντας?
    Εχετε δει πόσο αδιάφορος το παίζει οταν το λεωφορείο σταματήσει?
    Κάνει οτι κοιτάει αλλού αλλα το ασπράδι του ματιού του είναι καρφωμένο στο λεωφορείο.
    Αυτός είναι ο Αλέξης Τσίπρας η πρωθυπουργάρα.

  29. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2012 10:21:25

    O Σύριζα: Είναι το μόνο κόμμα αναγνωρίζει τουρκική μειονότητα στη Θράκη http //www.syn.gr/gr/keimeno.php?id=26351 Aναγνωρίζει τα Σκόπια με το όνομα Μακεδονία. Και φυσικά έχει ΑΤΑΛΑΝΤΕΥΤΗ θέση ΥΠΕΡ της λαθρομετανάστευσης. ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ. ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΣΤΑΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΛΙΒΥΗ ΚΑΙ ΣΥΡΙΑ. Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΥΣ.

  30. adidrust avatar
    adidrust 08/05/2012 10:22:12

    από τις 14:00 σήμερα, ο Αλ'ξς έχει και την εντολή για διερεύνηση για την δημιουργία κυβέρνησης. Οπότε, ρωτήστε αυτόν, τους βουλευτές του, τα στελέχη του, τους ψηφοφόρους του -ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΛΕΟΝ- τι θα κάνει με το κάθε ένα θέμα το οποίο προκύπτει ΆΜΕΣΑ και ΈΜΜΕΣΑ (κάποια αναφέρθηκαν και ανωτέρω). Εντολή για κυβέρνηση έχει εξάλλου... Τέλος πια τα φυγόδικα και τα παραμύθια όπου ο μαυρομάλλης νεαρός σκοτώνει το δράκο.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ adidrust 08/05/2012 10:40:38

      Το είπες πολύ εύστοχα

  31. T.V avatar
    T.V 08/05/2012 10:35:59

    Καλα ολα αυτα, αλλα για την μεγαλη ηττα της παραταξης μας θα αναλαβει καποιος τις ευθυνες; Μεσα σε 6 μηνες χασαμε 15%. Καποιος δεν πρεπει να πληρωσει; Αφηστε τον Τσιπρα και ας ασχοληθουμε με το αν υπαρχει κανεις με τσιπα στον χωρο μας....

    • S.D avatar
      S.D @ T.V 08/05/2012 11:55:23

      'Ολοι οι προηγούμενοι είχανε.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ T.V 08/05/2012 14:39:25

      Δεν έχει ευθύνη ο Σαμαράς, αν υπονοείς αυτό. Έκανε ό,τι μπορούσε. Και ο Κωνσταντίνος Καρμανλής ο πρεσβύτερος αν είχε αναστηθεί και ήταν αρχηγός της ΝΔ πάλι 20% θα έπαιρνε σε ένα τέτοιο περιβάλλον θυμικής ψήφου. Άστο.

  32. Φρικιό avatar
    Φρικιό 08/05/2012 10:41:08

    Για δες που φτάσαμε από έναν ανεπάγγελτο να κρέμεται η χώρα. Από τις καταλήψεις στα σχολεία του ψυχικού, στις μοδάτες καταλήψεις των πανεπιστημίων, στο κόμμα, το δαχτυλίδι από τον μεγάλο αγωνιστή της αριστεράς με την βίλα στην Πεντέλη και σε λίγο νέος Παπανδρέου. Για φαντάσου το πλατσόκ μεταλλάχθηκε και βρήκε νέο τεφαρίκι για ηγέτη.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Φρικιό 08/05/2012 14:40:49

      Το "νέος Ανδρέας Παπανδρέου" είναι κενό γράμμα για έναν και μόνο λόγο: Τώρα δεν υπάρχουν δανεικά για να διορίσεις 1.000.000 ανθρώπους στο δημόσιο και να εδραιωθείς, όπως έκανε ο μακαρίτης.

  33. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 08/05/2012 10:41:27

    Απο χθες στα καναλια τα στελεχη του Συριζα και μονο στην ιδεα να κυβερνησουν ξεροκαταπιναν απο ταραχη.Τα ψεμματα τελειωσαν για οσους ισχυριζονται πως μπορουμε να ειμαστε στην ΕΕ και στο ευρω ανευ μνημονιου και αναλογων υποχρεωσεων.Να παρει λοιπον ψηφο ανοχης απο την ΝΔ.Το πολιτικο ξεβρακωμα των δημαγωγων ειναι αναγκαιο.

    • Νικολάκη εφέντης avatar
      Νικολάκη εφέντης @ βικυ γουλιωτη 08/05/2012 11:12:51

      Βίκυ, θα το ήθελα κι εγώ αυτό το ξεβράκωμα όλων αυτών των γιαλαντζί αριστερών. Αλλά από την άλλη σκέπτομαι ότι, δυστυχώς, δεν έχουμε την πολυτέλεια για πειράματα. Δεν ξέω, από τι μια θα είχε «γέλιο» από την άλλη όμως…

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ βικυ γουλιωτη 08/05/2012 11:19:33

      Εκείνον τον Στρατούλη χθες τον λυπήθηκε η ψυχή μου.

  34. Αιζενχάουερ avatar
    Αιζενχάουερ 08/05/2012 10:49:38

    Θέλει να κυβερνήσει και ο Alexis...

    ΣΥΡΙΖΑ-ΚΚΕ και λοιπαι αριστεραί δυνάμεις.
    Μια ζωή φραπεδοσυζήτηση και χαβαλές...

    Όσο τους θυμόμαστε θέσεις αέρα πατέρα σε ένα κόσμο όμορφο αγγελικά πλασμένο, "χωρίς σύνορα", χωρίς στρατό και πολέμους, όπου όλοι θα τρώμε πιλάφια με χρυσά κουτάλια.

    Πολιτικός μωαμεθανισμός.

    Αφήστε τους ρε παιδιά να κυβερνήσουν. Πόσο θ'αντέξουν;
    Ένα μήνα; Δύο; Άντε τρεις και η κακή τους μέρα.

    Άντε για να τελειώνουμε και μ'αυτούς μια ώρα αρχύτερα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Αιζενχάουερ 08/05/2012 14:42:02

      Μέσα

  35. Nikitas avatar
    Nikitas 08/05/2012 10:59:13

    Αριστερέ Ψάλτη, πέρα από τον έκδηλο σαρκασμό του άρθρου, πρόσεξε τι εύχεσαι όταν ζητάς κυβέρνηση με ψήφο ανοχής. Γιατί εκτός από τις επερχόμενες συνόδους Ecofin και NATO, θα υπάρξει μια κυβέρνηση (με ψήφο ανοχής) που θα κατεβάσει νόμους.

    Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι σήμερα ο Τσίπρας λαμβάνει ψήφο ανοχής και γίνεται κυβέρνηση. Αύριο θα έχουμε υπουργούς... Σακοράφα, Παπαδημούλη, Λαφαζάνη κλπ. Τι θα κάνουν πρώτα απ' όλα όλοι αυτοί αν θέλουν λαϊκίστικα να αποποιηθούν των ευθυνών τους αλλά και να εκθέσουν ακόμα περισσότερο ΝΔ και ΠΑΣΟΚ; Θα κατεβάσουν π.χ. άμεσα προς ψήφιση ένα νομοσχέδιο με τα εξής:

    1. Αύξηση κατώτατου μισθού κατά 22% στα επίπεδα προ μνημονίου
    2. Μείωση ΦΠΑ στο 18-19% στα επίπεδα προ μνημονίου
    3. Κατάργηση στο χαράτσι της ΔΕΗ
    4. Κατάργηση της ρύθμισης για 150.000 αποχωρήσεις από το Δημόσιο
    5. Κατάργηση της απόφασης για την αύξηση φόρου στο πετρέλαια θέρμανσης

    Με το μέτρο 1 θα έχει τη στήριξη των εργαζομένων, με το 2 των εμπόρων, με το 3 των ιδιοκτητών ακινήτων, με το 4 των δημοσίων υπαλλήλων και με το 5... όλων.

    Τι θα κάνει σε μια τέτοια περίπτωση η ΝΔ που μόλις έχει στηρίξει την κυβέρνηση με ψήφο ανοχής; Φυσικά και δεν είναι δυνατό να ψηφίσει το νομοσχέδιο αφού λίγους μόνο μήνες πριν όχι μόνο ψήφισε τα αντίθετα αλλά δεσμεύτηκε γραπτά στην τρόικα. Οι Συριζαίοι λοιπόν με ένα σμπάρο θα πιάσουν... τρία τρυγόνια.

    1. Κατεβάζουν ένα "φιλολαϊκό" νομοσχέδιο, κερδίζοντας ακόμα μεγαλύτερη στήριξη από διάφορες κοινωνικές ομάδες.
    2. ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν το ψηφίζουν, το νομοσχέδιο δεν περνά, εξαγριώνοντας ακόμα παραπάνω αυτές τις κοινωνικές ομάδες κατά ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.
    3. Η κυβέρνηση παραιτείται αφού ΝΔ/ΠΑΣΟΚ δεν την αφήνουν να περάσει τα μέτρα που έχει υποσχεθεί και πάμε σε εκλογές.

    Δε χρειάζεται νομίζω να σου πω τι σφαγή θα γίνει σε εκλογές που έχουν μεσολαβήσει τα παραπάνω και πού θα φτάσουν τα ποσοστά ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.

    Κατά τη γνώμη μου η ψήφος ανοχής θα ήταν καταστροφική. Η μόνη λύση είναι αυτό που ήδη κάνει ο Σαμαράς, ότι έχει κάθε καλή διάθεση κυβέρνησης συνεργασίας με οποιονδήποτε εκτός της Χρυσής Αυγής, για να μην οδηγηθεί η χώρα σε ακυβερνησία και μεγάλες περιπέτειες. Ο λαός έδειξε με την ψήφο του ότι επιθυμεί κυβέρνηση συνεργασίας. Αν δε δημιουργηθεί, τότε στις επαναληπτικές εκλογές θα τιμωρηθούν τα κόμματα που δεν ήθελαν τέτοια κυβέρνηση (ΣΥΡΙΖΑ, ΑνεξΕλλ κλπ). Είναι ενδεικτικό ότι το ΚΚΕ που προεκλογικά είπε όχι ακόμα και σε αριστερή κυβέρνηση συνεργασίας, τιμωρήθηκε με μείωση των ποσοστών του στα περισσότερα αστικά κέντρα.

    • Greco avatar
      Greco @ Nikitas 08/05/2012 11:25:41

      μα γιατι να μη το ψηφισουν? ο,τι καλο κατεβαζει ο συριζα πρεπει να ψηφιζεται

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Nikitas 08/05/2012 14:48:14

      Έχει μια λογική αυτό που λες.

      Ξεχνάς κάτι όμως. Για να κατεβάσουν προς ψήφιση αυτό το νόμο που τα καταργεί όλα και "στα χαρτιά" μάς γυρίζει στην προ μνημονίου εποχή θα πρέπει να έχει προηγουμένως γίνει κα΄ποια διαπραγμάτευση να το πω ... συζήτηση να το πω με την τρισκατάρατη τρόϊκα. Και τότε τι;;;;; Τί θα κάνει ο Αλέξης; Θα κρύβεται πίσω από τις λέξεις;

      Αν τολμήσει να φέρει κάτι τέτοιο αδιαφορώντας ερήμην της τρόϊκας θα αποκτήσει ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ για πάντα την ταμπέλα του ΛΑΪΚΙΣΤΗ. Και τότε στις επόμενες εκλογές θα πατώσει ή έστω θα ξεφουσκώσει. Επομένως, για ξανασκέψου το. ..

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 08/05/2012 14:48:57

        αδιαφορώντας και ερήμην

  36. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 08/05/2012 11:17:17

    O Δραγασάκης είναι από τους πιο σοβαρούς που έχουν. Είχε κάνει και υπουργός στην κυβέρνηση Τζανετάκη, για όσους θυμούνται.

  37. Φρικιό avatar
    Φρικιό 08/05/2012 11:17:23

    Κάτι τέτοια δεν έλεγε και ο Παπαντρίκος;

    Έξω από το ΝΑΤΟ...

    • Greco avatar
      Greco @ Φρικιό 08/05/2012 11:19:59

      H ιστορια επαναλαμβανεται ως φαρσα

      (τα ταμεια πλεον ειναι αδεια και οχι γεματα απο την "κακη δεξια" οπως το 81)

      • Φρικιό avatar
        Φρικιό @ Greco 08/05/2012 11:35:47

        Θα τυπώσουμε αδερφέ, δεν υπάρχει θέμα... :P

        Μην σου πω ο πρώτος μισθός θα σε κάνει αυτομάτως και εκατομμυριούχο.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Greco 08/05/2012 14:41:37

        Σωστός Greco. Πες τα

  38. GGL avatar
    GGL 08/05/2012 11:17:27

    Αν η ΝΔ δώσει ψήφο ανοχής σε ενδεχόμενη κυβέρνηση της αριστεράς τότε θα είναι συνένοχη σε ότι συμβεί και σε όλα τα δεινά που θα ακολουθήσουν. Η μόνη λύση είναι νέες εκλογές τώρα. Πάντα σε συνεχόμενες εκλογές τα κόμματα διαμαρτυρίας όπως ΑΝΕΛ και ΣΥΡΙΖΑ χάνουν στήριξη. Ο κόσμος σκέφτεται πιο λογικά. Νέες εκλογές τώρα.

    • Φρικιό avatar
      Φρικιό @ GGL 08/05/2012 11:42:46

      Καμιά ανοχή. Τέλος τα ψέματα και οι ΠΑΣΟΚιες από την ΝΔ. Αλήθειες και μόνο αλήθειες. Όποιος θέλει δούλεμα και λαϊκισμό να πάει αλλού.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ GGL 08/05/2012 14:49:58

      Άσε να τους εκθέσουν πρώτα.

  39. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/05/2012 11:19:09

    Με τις νεες εκλογες παραγραφονται ολα τα αδικηματα της προηγουμενης κυβερνησης και αρα του ΓΑΠ και του Παπακωνσταντινου για το μνημονιο και η υποσχεση Σαμαρα για εξεταστικη επιτροπή γινεται κενο γραμμα αφου δεν θα μπορει να ασκησει διωξεις.
    Θα γραψω μερικα πραγματα και οποιος θελει τα ακουει.
    Το 1989 φαγωθηκαν ολοι να γινει συγκυβερνηση για να μη παραγραφουν οι ευθυνες για το σκανδαλο Κοσκωτα,1000 φορες μικροτερης επιπτωσης απο το μνημονιο.Εγινε σςυγκυβερνηση ΝΔ - αριστερας,διασπασθηκε η ΚΝΕ,σαλος παντου.
    Σημερα η επικειμενη παραγραφη των ευθυνων ΓΑΠ εαν γινουν εκλογες περναει στο ντουκου.Γιατι ετσι θελουν οι διαπλεκομενοι,ολα τα κομματα και μαλλον και η ΝΔ.
    Το θεμα της παραγραφης ειναι ιδανικο πολιτικο οπλο για τη ΝΔ για να αφοπλισει τους παντες εαν δηλωσει οτι ΔΙΝΕΙ ΨΗΦΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ στον Τσιπρα για μερικους μηνες μεχρι να ολοκληρωθει το εργο της επιτροπής και να γινουν οι παραπομπες οπως το 1989.
    Ο Καμμενος αφοπλιζεται αφου κεντρικος σημειο των επιχειρηματων του ειναι τα εγκληματα και τα CDS Παπανδρεου.Οφειλει να συμπραξει.
    Ο Τσιπρας δεν μπορει να αρνηθει την προταση.Ταυτοχρονα ομως ειναι αναγκασμενος αυτους τους λιγους μηνες να κυβερνησει πραγματικα και να παρει αποφασεις για την οικονομια.
    Ταυτοχρονα η επιτροπή ειναι οπως και η υπολοιπη βουλη υπο την ισχυρη επιρροη της ΝΔ ενω η δεξια πλειοψηφια της βουλης αποκλειει περιεργα συριζαιικα νομοθετηματα.
    ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΔ είναι παμπολλα και χωρις κανενα μειονεκτημα.
    Περιεργως επικρατει σιωπη.Εαν το θεμα δεν τεθει θα συμπερανω οτι ειτε ειναι χαζοι στη ΝΔ ειτε ειναι συνεννοημενοι για αθωωση Παπανδρεου και παραδοση εξουσιας στον ΣΥΡΙΖΑ.

    • Greco avatar
      Greco @ ψυχραιμια 08/05/2012 11:31:57

      εχει ο σαμαρας και η νδ κοτσια για κατι τετοιο?
      προσωπικα ειμαι προετοιμασμενος ψυχολογικα για την απολυτη καταστροφη, αρκει να ξεμπερδευουμε με το λαικισμο

      ειναι ντροπη το κομμα που συνεβαλε τα μεγιστα στην αναπτυξη του τοπου διαχρονικα να τσουβαλιαζεται μαζι με το πασοκ στις ευθυνες και να παιρνει 2 τα εκατο παραπανω απο το συνοθυλευμα της ακροαριστερας και ταυτοχρονα να μπαινει και νεοναζιστικο κομμα στη βουλη με 8 τα εκατο

    • Nikitas avatar
      Nikitas @ ψυχραιμια 08/05/2012 11:38:28

      "Ταυτοχρονα η επιτροπή ειναι οπως και η υπολοιπη βουλη υπο την ισχυρη επιρροη της ΝΔ ενω η δεξια πλειοψηφια της βουλης αποκλειει περιεργα συριζαιικα νομοθετηματα."

      Εμ, εκεί είναι το διακύβευμα. Στο πρώτο "φιλολαϊκό" νομοσχέδιο που θα απορρίψει η ΝΔ, ο ΣΥΡΙΖΑ θα παραιτηθεί καταγγέλλοντας την "αντιλαϊκή" ΝΔ και θα πάμε για εκλογές. Ξέρεις πόσο θα πέσουν τα ποσοστά της ΝΔ σε μια τέτοια περίπτωση; Τα έγραψα και λίγο παραπάνω.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Nikitas 08/05/2012 14:51:56

        Σου απάντησα παραπάνω

    • kas avatar
      kas @ ψυχραιμια 08/05/2012 11:48:31

      +++++ σωστός ο παίκτης

    • Βασίλης Χ. avatar
      Βασίλης Χ. @ ψυχραιμια 08/05/2012 11:56:02

      Φίλε ψυχραιμία, κι εγώ πιστεύω ότι το ζήτημα της παραπομπής του ΓΑΠ και της κουστωδίας του είναι κεφαλαιώδες - όχι για λόγους αντεκδίκησης αλλά παραδειγματισμού: Πρέπει να σταλεί το μήνυμα ότι κανείς δεν μπορεί να παίζει με τις τύχες της χώρας κατά τέτοιο επαίσχυντο τρόπο και να παραμένει ατιμώρητος.

      Δυστυχώς όμως αυτό δεν πρόκειται να γίνει. Η Αριστερά θυμάται ακόμη τη φθορά που υπέστη από τη συγκυβέρνηση. Η ΝΔ θυμάται το "7 - 6" και τους ανεγκέφαλους που μαζεύονταν έξω από την αίθουσα του Ειδικού Δικαστηρίου απειλώντας με "εμφύλιο" αν καταδικαζόταν ο Αντρέας (μήπως κάτι τέτοιο δεν επέσεισε πιο πρόσφατα ως απειλή και ο Λοβέρδος;). Και η πασοκική προπαγάνδα πέτυχε σε τέτοιο βαθμό ώστε να γίνεται λόγος γαι "βρώμικο '89" και ο Αντρέας να θεωρείται περίπου... αθώος.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ψυχραιμια 08/05/2012 14:51:10

      Ψυχραιμία, συμφωνώ, είναι μια λογική και καλή ιδέα

  40. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 08/05/2012 11:21:36

    Δίκαιο έχεις αλλά τι θα γίνει; Άντε να πάρουμε 2-3% παραπάνω. Και μετά;

    • Φρικιό avatar
      Φρικιό @ Κώστας Θ. 08/05/2012 11:37:19

      Μετά πάλι εκλογές, ότι αποφασίσει ο κυρίαρχος λαός.

  41. cummulus avatar
    cummulus 08/05/2012 11:24:17

    Ευφυής ή πρόταση. Αδίστακτα ναι!! Γιά τό μόνο πού ειμαι σίγουρος οτι θά κάνουν, εῖναι νά δεχθούν τά Σκόπια σαν "Μακεδονία". Η αριστερά εξ άλλου,πάντα εξυπηρετεί τήν ιδεολογία της (υπαρκτή ή ανύπαρκτη) καί ποτέ τήν πατρίδα.
    (αυτό το σχόλιο πισtεύω δεν θα το κόψετε, ε;)

  42. firiki2010 avatar
    firiki2010 08/05/2012 11:35:56

    Η ανάρτηση έστω και υπο μορφή αστεϊσμού θέτει πραγματικά ζητήματα για τον ΣΥΡΙΖΑ τα οποία στις εκλογές δεν θίχτηκαν και εξακολουθούν να μην θίγονται. Στις εκλογές επικράτησε το λάθος δίλημμα "Μνημόνιο ή Αντιμνημόνιο" Δεν επικράτησε το κρίσιμο ερώτημα "Τι Ελλάδα θέλουμε αύριο;" και φυσικά δεν απαντήθηκε. Στις επόμενες εκλογές;
    O κ Τσίπρας είναι προφανές ότι θέλει εκλογές για να αλιεύσει ψήφους από ΚΚΕ και ΔΗΜΑΡ. Ο,τι χατήρια και να του κάνουν αυτός θέλει εκλογές. Και όσο του κάνουν χατήρια τόσο τον βοηθούν για την επόμενη εκλογική αναμέτρηση.

  43. Wolf avatar
    Wolf 08/05/2012 11:46:05

    Οι εύκολες και ανέξοδες παρόλες τέλος, για τον Alexis. Είναι η ώρα που κάθε κατεργάρης πρέπει να βρεθεί στον πάγκο του. Πριν την Κυριακή μας έλεγε: να πάμε πίσω στους μισθούς του 2009, να γυρίσουν στις εργασίες τους οι 1.000.000 άνεργοι, να αποτάξουμε το μνημόνιο και άλλα. Τώρα ως σοβαρός και υπεύθυνος αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, ήρθε η ώρα να κάνει πράξη τα όσα μας είπε. Σεβόμενοι την ετυμηγορία του λαού, περιμένουμε τις πράξεις. Γιατί 15 ημέρες πριν έλεγες σε ομήγυρη: "μπορούμε να πούμε ότι θέλουμε, αρκεί να φέρνει ψήφους. Ούτως ή άλλως μήπως θα κυβερνήσουμε ποτέ?" Και έτυχε να είμαι αυτήκοος μάρτυρας σ αυτό Alexis!!! Γι αυτό, όπως λέει ο σοφός λαός: εδώ σε θέλω μάγκα μου!!! ΥΓ. Αλέξη, μπορώ να σου στείλω τη μισθοδοσία μου, από τον ιδιωτικό τομέα, του 2009 μόνο, για να ξέρεις τι πρέπει να μου δίνεις? Θα σου στοιχίσει κάτι παραπάνω, αλλά: συ είπας!!!

  44. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 08/05/2012 11:51:20

    Ἂν ἡ διακυβέρνηση τοῦ τόπου ἀπ' τὸν ΣΥΡΙΖΑ δὲν περνοῦσε ἀπὸ τὴν ἔξοδο ἀπ' τὸ Εὐρώ, θὰ μπορούσαμε νὰ μιλᾶμε γιὰ καλαμπούρι (καλαμπούρι, ὅπου ἡ Ἀριστερὰ θὰ ξεφτιλιστεῖ γιὰ τὰ καλὰ καὶ θὰ τελειώνουμε ἅπαξ καὶ διὰ παντὸς μ' αὐτὴν ὡς δῆθεν φιλολαϊκὴ ἐναλλακτική). Τὸ πρόβλημα ἔγκειται στὴν σίγουρη ἔξοδο ἀπὸ τὸ κοινὸ νόμισμα ἀκόμα καὶ μὲ λίγους μῆνες κυβέρνησης Τσίπρα.

  45. yianna avatar
    yianna 08/05/2012 11:58:27

    Πιστεύω ότι εάν είναι προσανατολισμένοι στην ευρωπαϊκή προοπτική της χώρας με ευρώ ή ότι άλλο προκύψει από τις εξελίξεις στην ΕΕ, πρέπει να τους δοθεί η ευκαιρία. Εκλογές τώρα συμφέρουν τον ΣΥΡΙΖΑ, τους ΑΝΕΛ, και ενδεχομένως το ΠΑΣΟΚ στο οποίο θα επανακάμψουν αρκετοί από τους ψηφοφόρους τους. Μην ξεχνάμε ότι το ΠΑΣΟΚ είχε απευθύνει πριν ένα χρόνο πρόταση στο ΣΥΡΙΖΑ, για συνεργασία.
    Η ΝΔ εάν επιμείνει σε εκλογές τώρα, θα πάει σε πολύ μικρότερο ποσοστό ( είναι εντελώς απομονωμένη στο παρόν πολιτικό σκηνικό) με αντίστοιχη άυξηση της ΧΑ, ή και της Δημοκρατικής Συμμαχίας ή της Δημιουργίας ξανά που θα μπουν στη Βουλή.
    Ο λαός μίλησε, και καταδίκασε και τα δυό μεγάλα κόμματα, για την αδυναμία τους να διαχειρισθούν την κρίση και την επιλεκτική και μονόπλευρη τακτική της λιτότητας.
    Πάγια λέω δεν χρειαζόταν να έχεις αποφοιτήσει από το Wharton για να πάρεις τέτοιου είδους μέτρα. Κόψιμο συντάξεων, διάλυση της κοινωνικής ασφάλισης, διπλασιασμό της τιμής της βενζίνης και του πετρελαίου, εξαφάνιση της ιδιωτικής οικονομίας όπου μαζί με τα ξερά κάηκαν και τα χλωρά, αφήνοντας πάνω από ένα εκατομμύριο ανέργους.
    Χωρίς να έχουμε δοκιμάσει απορρίπτουμε? Ναι έχουν εκφράσει περίεργες θέσεις και στην εξωτερική πολιτική, και στο μεταναστευτικό. Θα είναι οι ίδιες όμως όταν γίνουν κυβέρνηση? Μέλλει να το δούμε. Μήπως τώρα και στα δύο ζητήματα αυτά η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ με τις πολιτικές τους αποσόβησαν τους κινδύνους?
    Προσωπικά έχω ταυτίσει την Αριστερά με τις λανθασμένες πολιτικές που ταλάνισαν τον τόπο 30 χρόνια τώρα. Εύχομαι να έχω εγώ άδικο και αυτοί δίκηο.

  46. kas avatar
    kas 08/05/2012 12:24:48

    τώρα γιατί μου έχει κολλήσει κάτι εντελώς συνωμοσιολαγνικό δεν μπορώ να κατανοήσω

    όταν ο Τσίπρας έλεγε στην συγκέντρωση της Αθήνας ότι ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ

    και όταν....βλέπουμε το τι γίνεται αυτή τη στιγμή

    λέω μήπως
    μήπως

    ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΑ ελέω δημοσκοπήσεων, και δρομολογημένα ????

    αν ναι....προφανώς οδεύουμε προς εσωτερική στάση πληρωμών και οικιοθελή έξοδο

    ελπίζω...να είναι της φαντασίας μου

  47. brandus avatar
    brandus 08/05/2012 12:26:05

    Oι νέες εκλογές είναι αναπόφευκτες. Η βουλή υπό τη παρούσα σύνθεση δεν θα συνεδριάσει ποτέ. Ο ελληνικός λαός πρέπει να εκφραστεί με μεγαλύτερη σαφήνεια και να δείξει τι θέλει. Κυβέρνηση της αριστεράς ή κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ. Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές τα δύο άκρα ενισχύθηκαν και το ΠΑΣΟΚ είναι πλέον ρυθμιστής δηλαδή είναι ένα μικρό κόμμα.
    Οι πολίτες θα διαπιστώσουν ότι η ψήφος σε ΑΝΕΛ και ΣΥΡΙΖΑ είναι πλήρως αδιέξοδη και θα ψηφίσουν κυρίως με κίνητρο διακυβέρνησης είτε δεν θα ψηφίσουν και το ποσοστό αποχής θα φτάσει το 50%. Σε κάθε περίπτωση νέες εκλογές θα ενισχύσουν τη ΝΔ και θα αποδυναμώσουν σίγουρα τους ΑΝΕΛ και ίσως και το ΣΥΡΙΖΑ.
    Απαράδεκτος ο Καμμένος πως τόλμησε να αποκαλέσει δοσίλογο και προδότη τον αρχηγό του πρώτου κόμματος?

  48. o deksios avatar
    o deksios 08/05/2012 12:26:05

    Ξαναδημοσιευω, ελαφρως παραλλαγμενο ενα αρθρο που ειχα γραψει και χθες:

    Σημερα, και αφου χθες το απολαυσαμε κανοντας και λιγο χαβαλε (πχ να δωσουμε ψηφο ανοχης στον Τσιπρα, βλεποντας τον τελευταιο να μην θελει να κυβερνησει), καπου πρεπει να σοβαρευτουμε:
    Βλεπετε, οσοι αγαπαμε την Ελλαδα, θελουμε να υπαρχει Ελλαδα απο ελληνες…
    στο οριακο σημειο που ειμαστε , αμα ελθει κυβερνηση αριστερης ιδεολογιας στις επαναληπτικες (τσιπρας, κουβελης, πασοκ) τοτε πρεπει να τα μαζεψουμε για μεταναστες…
    Γιατι περα απ’ το χαβαλε, καταλαβαινουμε ολοι οτι Τσιπρας πρωθυπουργος σημαινει καταστροφη της χωρας (απο το ευρω μεχρι τους λαθρο που θα ερθουν)..
    Για να το αποτρεψουμε, πρεπει ο Σαμαρας μεχρι τις επαναληπτικες να ενωσει οσο μπορει τη δεξια παραταξη.. Μπροστα στον απολυτο κινδυνο (Τσιπρας,πασοκ) αναγκαστικα πρεπει να συνεργαστεις με το λιγοτερο κινδυνο (δημοκρατια ξανα, ο.χ.ι., μανος, απ’ τα μικρα κομματα, λαος , τμημα του καμμενου και αναγκαστικα ντορα).. Φυσικα οσοι απ’ αυτους θελουν.. αλλα αμα καποιος μπρος στο κινδυνο Τσιπρας πει οχι σε ενωτικη πορεια, αυτος θα ειναι υπολογος και θα δει τα ποσοστα του να κατακρεμνιζονται..
    πρεπει να καταλαβουμε οτι οι επαναληπτικες θα βγαλουν κυβερνηση. αφου ο Σαμαρας τη δεδομενη στιγμη και σε επαναληπτικες δυσκολα εως αδυνατα να βγαλει αυτοδυναμια, ας παει ως ηγετης μιας ομαδας συνεργασιας των ευρυτερων δεξιων κομματων..
    σιγουρα καλυτερο θα ειναι αυτο απ’ το να αναγκαστει να κανει κυβερνηση 18 ιουνη με το πασοκ και τον κουβελη και πρωθυπουργο τον τυχαιο (στυλ δαμανακη) που θα του επιβαλει το συστημα πασοκ..

    ΥΓ Δυστυχως, συμφωνω με τους προλαλησαντες.. Αμα βγει απ' τις επαναληπτικες αυτοδυναμη η αριστερα, τοτε αντιος... καμμια καταρευση της αριστερας δεν θα ελθει σε επομενες εκλογες.. απλως θα μονιμοποιηθουν 5-6 εκ λαθρομεταναστες, οι επομενες εκλογες, αν γινουν, θα ειναι τυπικη διαδικασια, με τους ελληνες να μην τους επιτρεπεται καν να πλησιασουν τα εκλογικα τμηματα, και θα οδηγηθουμε με μαθηματικη ακριβεια σε καμμια εικοσαετια να ειμαστε το πρωτο μουσουλμανικο κρατος της ευρωπης, με πληθυσμο 70% πακιστανους,10% αλλους γειτονες, και 20% αυτοχθονες, που θα τους απαγορευεται να πουνε την παλια τους εθνικοτητα...
    Μην το θεωρειτε σεναριο επιστημονικης φαντασιας.. Στο Κοσσυφοπεδιο δεν εγινε κατι πολυ διαφορετικο...

    • ΜΔ avatar
      ΜΔ @ o deksios 08/05/2012 12:45:06

      Δηλαδή είναι καλύτερα να πάμε σε νέες εκλογές με κίνδυνο να πάρει αυτοδυναμία ο Τσίπρας και να κάνει όλα αυτά που λες από το να δώσει ο ΑΣ ψήφο ανοχής σε μία κυβέρνηση Τσίπρα τώρα, με απαιτούμενο από την ΝΔ να μην νομοθετήσει για κάτι άλλο πέρα από τα του Μνημονίου και την οικονομική διαχείριση? Είτε αρνηθεί ο Τσίπρας είτε όχι θα εκτεθεί!! Στο δεύτερο ενδεχόμενο θα αναγκαστούμε μάλλον να υποστούμε και τις οικονομικές συνέπειες. Ε, και? Το μακροπρόθεσμο όφελος θα είναι μεγαλύτερο.
      Που είναι το λάθος σε όλο αυτό?
      Ευχαριστώ!

      • o deksios avatar
        o deksios @ ΜΔ 08/05/2012 13:14:19

        μα αφου ο τσιπρας δεν θελει ψηφο ανοχης..
        επισης τα πρασινα μμε θα χρεωνουν καθε αστοχια μιας τετοιας κυβερνησης στη νδ.. σιγα το οφελος που θα εχουμε..

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ o deksios 08/05/2012 12:50:22

      Για να γίνει αυτό που λες, δηλαδή ένα κεντροδεξιό φιλευρωπαϊκό αντι-αριστερό μέτωπο, προϋπόθεση είναι μία πίεση από κάτω, από τη βάση, από τους νοικοκυραίους. Εκεί μέσα μπορεί να συμπράξει και μέρος του ΠΑΣΟΚ, αλλά και πολλοί που ψήφισαν από αντίδραση ή χαβαλέ ΧΑ.
      Αλλά για να γίνει αυτό, θα πρέπει και οι νοικοκυραίοι να καταλάβουν τον κίνδυνο. Ο κόσμος είτε είναι αδιάφορος, είτε αγράμματος ή, έστω, αδιάβαστος, και δεν έχει καταλάβει κάτι τέτοιο. Χώρια που τόσες δεκαετίες αριστερή πλύση εγκεφάλου έχει φέρει αποτέλεσμα.
      Πάντως, για το θέμα των λάθρο, ο Μάνος δεν έχει διαφορετικές απόψεις από τον ΣΥΡΙΖΑ ή και τον Ανταρσύα. Λέει για ιθαγένεια σε όποιο παιδί τυχαίνει να γεννιέται στην Ελλάδα, ακόμα και αν οι γονείς πέρασαν χτες παράνομα τον Έβρο...

      • kas avatar
        kas @ ΒΙΣ 08/05/2012 13:17:43

        Συμφωνώ

        οι φιλελεύθεροι και οι ουρανιοτοξίτες και οι οακκέδες είναι δίπλα στον αναρχισμό όσον αφορά τα εθνικά και τα gay friendly
        και ας επιτίθενται στην αριστερά

        το ΜΕΤΩΠΟ θα πρέπει να συσπειρώσει όσους θέλουν να αντιταχτούν στον αξονα της ελευθεριότητας της αριστεράς (νέας και παλιάς)

        τέλος

        ούτε μνημόνιο, ούτε αντιμνημόνιο

        τα οικονομικά φτιάχνουν και χαλάνε

        το θέμα είναι ότι άμα χάσουμε τώρα την ταυτότητά μας, ίσως να κάνουμε άλλα 400 χρόνια να την ξαναβρούμε

        κατά τα άλλα ασχοληθείτε με το αν είναι πολιτικά ορθώς ο καιάδας, όταν συζητάνε για Αλαβάνο πρωθυπουργό

        ας βγουν μπροστά οι ελληνορθόδοξοι διαννοούμενοι και ας συμφωνήσουν σε 4 άξονες
        ας βγουν μπροστά οι ιερωμένοι και όχι οι διευθύνοντες σύμβολοι της εκκλησίας α.ε.
        ας βγουν μπροστά οι επιστήμονες
        και οι καλλιτέχνες
        και ο απλός κόσμος που αγωνιά

        η μάχη είναι μάχη ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ
        και ουχί γαστέρας του σήμερα
        που εντέχνως έχουν λανσάρει

        κοιτάξτε στο ολύμπια
        όλοι γίνανε συριζαίοι

        ασχοληθείτε τώρα με το αν είναι εγέρθητι ή τω και το λουρί της μάνας και τα εσωκομματικά

        ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ με όλους τους δεξιούς (κυρίως), τους κεντρώους και τους λίγους αλλά υπαρκτούς αριστερούς

        τα υπόλοιπα περί φιλελευθερισμού ή σοσιαλισμού ή σταρχιδισμού είναι τουλάχιστον παλαιάς κοπής

        η οικονομία είναι δευτερεύον και οφείλει να είναι μικτή
        δεν είναι πανάκεια ούτε ο απόλυτος κρατισμός, ούτε η απόλυτη ιδιωτικοποίηση

        άμα χάσουμε την ψυχή μας τέλος

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ o deksios 08/05/2012 12:54:38

      Θα επαναλάβω αυτό που είπε νεαρός Πακιστανός σε γνωστό του ταξιτζή (μου το είπε ο ταξιτζής, σοβαρός άνθρωπος και διαβασμένος): Εμείς αφεντικό, αυτή τη χώρα μια μέρα θα την πάρουμε....
      Δεν το αποκλείω σε κύκλους στο Πακιστάν, με όσο μυαλό είναι δυνατόν να διαθέτουν οι άνθρωποι αυτοί φυσικά (αν και διαθέτουν και πυρηνικά, άρα για το κακό είναι πρώτοι...), να θεωρούν την Ελλάδα ως μία ιδανική χώρα για εποικισμό, ώστενα ελαφρυνθεί το Πακιστάν από τον υπερπληθυσμό. Αν μάλιστα δείτε τις διαχρονικά στενές και φιλικές σχέσεις Τουρκίας και Πακιστάν, να μην εκπλαγείτε αν το σενάριο αυτό υλοποιείται με εγκέφαλο την Τουρκία (που έχει όντως εγκέφαλο, γιατί για τους Πακιστανούς δεν είμαι βέβαιος...).

  49. amnimon avatar
    amnimon 08/05/2012 12:51:11

    Μην σέβεστε τόσο πολύ την ψήφο των Ελλήνων! Αποδεχθείτε τα λάθη για να υπάρχει μέλλον στην ιστορία της κεντροδεξιάς. Θέλετε να αποτύχει ο Τσίπρας γιατί; Για να πέσουν οι απελπισμένοι στην αγκαλία σας; Μαζί όμως με τους απελπισμένους θα έχετε συμβάλει στην ερημοποίηση της χώρας. Εάν ο Αντώνης δώσει ψήφο ανοχής πρέπει να την πιστεύει και όχι να την προσποιείται...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ amnimon 08/05/2012 13:13:42

      Εγώ δεν θέλω να αποτύχει ο Τσίπρας, απλά ΞΕΡΩ ότι θα αποτύχει ο Τσίπρας. Οπως απέτυχαν ΟΛΑ τα κομμουνιστικά και ακροαριστερά καθεστώτα. Δεν θέλω την ερημοποίηση της χώρας, απλά ΞΕΡΩ ότι κυβέρνηση Τσίπρα θα ερημοποιήσει τη χώρα, ή μάλλον θα την ισλαμοποιήσει και θα την ασιατοποιήσει. Φυσικά και σέβομαι την ψήφο του ελληνικού λαού, αλλά δεν παύει να έχω τη γνώμη μου που είναι ότι η πλειοψηφία του ελληνικού λαού είναι αδαείς, υλιστές και κοντόφθαλμοι συμφεροντολόγοι. Και ψηφίζουν ανάλογα...

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ ΒΙΣ 08/05/2012 16:54:00

        Δυστυχώς, σωστός.....

  50. akenaton avatar
    akenaton 08/05/2012 13:16:41

    Ο αρθρογράφος ίσως είναι λιγάκι ανενημέρωτος. Για να κάνει κάποιος κυβέρνηση μειοψηφίας με ανοχή από τους υπόλοιπους (δηλαδή στην ουσία απουσία τους από την αίθουσα της Βουλής), προϋποτίθεται η ύπαρξη τουλάχιστον 120 κυβερνητικών βουλευτών.
    "Πρόταση εμπιστοσύνης δεν μπορεί να γίνει δεκτή, αν δεν εγκριθεί από την απόλυτη πλειοψηφία των παρόντων βουλευτών, η οποία όμως δεν επιτρέπεται να είναι κατώτερη από τα δύο πέμπτα του όλου αριθμού των βουλευτών." Αρθρο 84 παρ. 6 του Συντάγματος.
    Δυστυχώς για αυτήν την γελοία πρόταση που ακούγεται συνεχώς από χθες ακόμη και από επίσημα χείλη της ΝΔ ο ΣΥΡΙΖΑ μαζί με τους ΑΝΕΛ και τη ΔΗΜΑΡ ΔΕΝ συγκεντρώνουν 120 έδρες (52+33+19 = 104). Όπερ εστί μεθερμηνευόμενο: Ανθρακες ο Θησαυρός φίλτατοι.
    Για να μην πάμε στην ουσία της πρότασης που παραπέμπει σε παιδική χαρά και όχι σε υπεύθυνα πολιτικα κόμματα και ξεφτιλίζει κάθε έννοια πολιτικής πρακτικής ου μη μόνον αλλά δείχνει πεισματικό καυγά ανηλίκων πάνω στα αποκαίδια της (μισο) καταστραμμένης Πατρίδας.
    ΥΓ: Αν παρόλα αυτά προτείνεται στήριξη μιας τέτοιας κυβέρνησης από τη ΝΔ με ψήφο εμπιστοσύνης, τότε μιλάμε απροκάλυπτα για συγκυβέρνηση και παίρνουμε φυσικά και τα ανάλογα κόστη για τα πεπραγμένα μιας τέτοιας εξαμβλωματικής λύσης.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ akenaton 08/05/2012 15:03:10

      Aν προσθέσεις όμως το ΠΑΣΟΚ;

      • akenaton avatar
        akenaton @ B.K.Σ. 08/05/2012 15:41:00

        Θα πρέπει τότε να αφαιρέσεις τους ΑΝΕΛ! Δηλ: 52+19+41=111 έδρες! Πάλι δεν βγαίνει. Αλλά και να έβγαινε, η ουσία του σχολίου μου δεν είναι εκεί. Είναι σε αυτά που λέω παρακάτω. Δηλ. για να αποδείξουμε την (πιθανή) ανεπάρκεια του Τσίπρα θα πρέπει να γκρεμίσουμε τη χώρα; Τι είδους λογική είναι αυτή και από που αντλεί την ηθική της νομιμοποίηση; Νομίζω οτι αυτή η πρόταση (δεν θα σχολίαζα αν δεν την άκουγα από επίσημα χείλη στελεχών της ΝΔ) αποδεικνύει περίτρανα την ανωριμότητα μέρους τουλάχιστον της ΝΔ.....

  51. o deksios avatar
    o deksios 08/05/2012 13:18:48

    Δυστυχως, δεν ειναι καιρος για ξεκαθαρισματα..
    Νεο ξεκαθαρισμα θα φερει την ελλαδα στον τσιπρα στις επαναληπτικες, οποτε στις μεθεπομενες, αν ποτε γινουν, θα ψηφιζουν 6 εκ πακιστανοι, και βορεια των Τεμπων θα υπαρχει το νεο κρατος της "Μακεδονιας"..Το οτι θα εχουμε δραχμη δεν νομιζω οτι θα απασχολει καποιον τοτε..
    Μπροστα στον απολυτο κινδυνο (Τσιπρας,δημαρ) αναγκαστικα πρεπει να συνεργαστεις με το λιγοτερο κινδυνο (δημοκρατια ξανα, ο.χ.ι., μανος, απ’ τα μικρα κομματα, λαος , τμημα του καμμενου και αναγκαστικα ντορα ή τμημα της).. Φυσικα οσοι απ’ αυτους θελουν με τον Σαμαρα αρχηγο.. αλλα αμα καποιος μπρος στο κινδυνο Τσιπρας πει οχι σε ενωτικη πορεια για τη μεγαλη φιλευθερη αντιαριστερη παραταξη, αυτος θα ειναι υπολογος και θα δει τα ποσοστα του να κατακρεμνιζονται..
    πρεπει να καταλαβουμε οτι οι επαναληπτικες θα βγαλουν κυβερνηση. αφου ο Σαμαρας τη δεδομενη στιγμη και σε επαναληπτικες δυσκολα εως αδυνατα να βγαλει αυτοδυναμια, ας παει ως ηγετης μιας ομαδας συνεργασιας των ευρυτερων δεξιων κομματων..

  52. Πολίτης avatar
    Πολίτης 08/05/2012 13:19:57

    Ενδιαφέροντα όλα αυτά, που γράφετε... Για να θυμηθούν οι παλαιότεροι, σαν εμένα, και να μάθουν οι νεώτεροι, θα περιορισθώ να πω τούτο μόνον: όλα μα όλα αυτά... καρμπόν, δηλαδή, λέγονταν και 31 χρόνια νωρίτερα. Αμέσως μετά την Κυριακή, 18/10,1981, όταν κέρδισε τις Εκλογές ο Ανδρέας Παπανδρέου και σχημάτισε Κυβέρνηση αγνώστων στο Πανελλήνιο ατόμων.
    Ο ίδιος δεν έκανε σχεδόν τίποτε από όσα μεγαλεπήβολα "απειλούσε" ότι θα κάνει και οι τότε άγνωστοι στρογγυλοκάθησαν στο σβέρκο των Ελλήνων μέχρι προχθές!

    Ας μη υποτιμά κανείς ούτε τον Αλέξη Τσίπρα ούτε την Αριστερά...
    Κι ας καθήσουν όλοι μέσα στην Ν.Δ. να σκεφθούν τα εγκληματικά λάθη των τελευταίων 6-7 μηνών. Εγκληματικά ΚΑΙ για τον τόπο ΚΑΙ για το Κόμμα!

  53. m avatar
    m 08/05/2012 13:20:38

    Στόχος είναι η αποδυνάμωση του Καμμένου. Ο Τσίπρας είναι στόχος του Βενιζέλου!
    Εκτός αν γουστάρετε ΠΑΣΟΚ!

    • αλφα! avatar
      αλφα! @ m 08/05/2012 18:47:41

      Η εξυπνάδα κτυπάει νταβανι!
      ετσι έλεγαν και το 09!
      "Στηριζομε Συνασπισμό να κοψωμε την αυτοδυναμία του Πασόκ!"
      Εεεεεεεεξυπνάδδδδδδδααααααααααααα!

  54. vassilis avatar
    vassilis 08/05/2012 13:21:56

    Φαινεται πως ο μικρος τους εχει στριμωξει για τα καλα.Ειναι καιρος να αλλαξουν ηγεσιες και τα μικρα κομματα,πασοκ ,ΝΔ,ΚΚΕ και να παψουν να λενε θελω να κυβερνησω αλλα να συμβουλευονται τα οργανα τους.Αν ο τσιπρας δεν πεσει στην παγιδα των καναλιων κατι θα αλλαξει στη χωρα!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ vassilis 08/05/2012 13:33:20

      Σίγουρα κάτι θα αλλάξει, προβλέπω να γίνουμε ως έθνος (απαίσια, εχθροπαθής λέξη, το ξέρω!) πιο σκουρόχρωμοι, κάτι προς το πακιστανικό σκατουλί, και μάλιστα με άρωμα κάρυ (ας μην θεωρηθεί ρατσιστικό, περιγραφή κάνω).

  55. jacques de molay avatar
    jacques de molay 08/05/2012 13:25:56

    Ο λαός μίλησε.Ο ενεργειακός εναλλακτικός πάροχος της Ευρώπης αλλα και η μέχρι σήμερα μοναδική δυτική δημοκρατία,στη ταραγμένη μετά την αραβική άνοιξη και τις γενικότερες ανακατατάξεις νοτιανατολική μεσόγειο,θα αποκτήσει μια κυβέρνηση αλά Ούγκο Τσάβες.Εξαιρετική προοπτική που θα ευχαριστήσει πολλούς συμμάχους.Η εθνική μας μοναξιά που τραγουδουσε ο μακαρίτης.

  56. o deksios avatar
    o deksios 08/05/2012 13:30:04

    Mην τσιμπατε...
    οι επαναληπτικες δεν ξερουμε τι θα βγαλουν..
    δεν ξερουμε και τι θα κανει το πασοκ.. δηλαδη αμα βαλει τα πρασινα μμε να αβανταρουν τσιπρα θελοντας να κυβερνησει μεταφεροντας εκει τον μηχανισμο του το πασοκ ή αμα αρχισει ο πολεμος στον τσιπρα απ' τα πρασινα μμε, ωστε να γυρισουν πισω οι πρασινοφρουροι και να βγει δευτερο το πασοκ..
    πιο πιθανοι ειναι το δευτερο σεναριο..
    επισης πολλοι μπροστα στον κινδυνο τσιπρα θα ψηφισουν νδ

  57. ανοχή! avatar
    ανοχή! 08/05/2012 13:39:11

    Ψήφο ανοχής!Να κυβερνήσουν!
    Να δούμε και τους Βολευτές τους πόσο ανατρεπτικοί είναι,πόσα Ένσημα διαθέτουν,πόσο πολέμησαν την Οικογενειοκρατία και το Προσωπικό Συμφέρον και με ποια κριτήρια εκλέχθηκαν πέραν των δυνατοτήτων.....αντίληψης των θεμάτων στη λήψη αποφάσεων.........
    Τί μας έπριζαν τόσον καιρο.............και βέβαια το ΚΚΕ ασχέτως του αν συμφωνεί κανεί μαζί του ή διαφωνεί δεν είναι όχι μόνο Χαζό αλλά και Σοβαρό !
    Να κυβερνήσουν λοιπόν! Ψήφο ανοχής!!!!!!

    • Φρικιό avatar
      Φρικιό @ ανοχή! 08/05/2012 14:17:38

      Ψήφος ανοχής είναι ψήφος συνενοχής.

      Όσο για τα ένσημα αν κρίνω από αυτά του προέδρου δεν χρειάζεται να πάω παρακάτω.

  58. Enas Ellinas avatar
    Enas Ellinas 08/05/2012 13:43:32

    Διακρίνω δόσεις ειρωνίας στο κείμενο αγαπητέ αρθογράφε οκ δηλαδή δεν μπορεί να κυβερνήσει ο Σύριζα και μπορεί η Νέα δημοκρατία ή κάποιο άλλο κόμμα πές μας ποιο πιστεύεις οτι είναι ικανο για να κυβερνήσει;
    ή μήπως ο λάος δεν ήξερε τί ψήφισε; (Ο Λαός του έδωσε φωνή και αυτός θα του την πάρει πίσω εαν αποδειχθεί ανίκανος όπως τους προηγούμενους δοκιμασμένους).
    Ας μην κοροιδευόμαστε το νέο πακέτο μέτρων που έρχετε σε 1-2 μήνες είναι πολύ χειρότερο απο το προηγούμενο αυτό δεν μπορεί να το σταματήσει ουτε ο τσίπρας ούτε η Νεα Δημοκρατία ούτε κανένας.
    Η Χώρα βουλιάζει ολοένα και ποιο πολύ πάτο έχουμε βρεί και τώρα ξεκινάμε γεώτρηση... αυτα τα ολίγα

    Φιλικά πάντα
    Ένας Έλληνας

    • Φρικιός avatar
      Φρικιός @ Enas Ellinas 08/05/2012 14:19:49

      Ο λαός είναι στην κοσμάρα του σε μεγάλα ποσοστά. Όπως τόσο χρόνια πίστευε το κάθε νούμερο πολιτικάντη λαϊκιστή αυτό εξακολουθεί να κάνει και σήμερα.

  59. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 08/05/2012 14:30:14

    ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΙΘΜΙΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.....
    ΑΠΟ ΤΟ 1974 ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΑΥΞΗΘΗΚΕ 27 ΦΟΡΕΣ..ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΞΗΘΗΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ..ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΑΥΞΗΘΗΚΑΝ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ 50% ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΣΗ ΦΟΡΑ(ΠΡΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ.ΤΩΡΑ ΠΕΦΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ 74)..ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ Ο ΛΑΟΣ ΑΥΞΗΣΕ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΥΗΚΕ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΕΡΙΑ..ΚΑΙ ΕΔΩ ...ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ..600 ΔΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ,500 ΔΙΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΙΣ ΟΦ ΣΟΡ,500 ΔΙΣ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,500 ΔΙΣ ΚΕΡΔΗ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΟΝΟ ΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ 2004-09 ΣΥΝ ΑΛΛΑ 200 ΔΙΣ ΠΑΚΕΤΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ..ΣΗΜΕΙΩΤΕΩΝ ΕΔΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 200 ΔΙΣ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ Δ.Ν.Τ. ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΟ 1/3 ΤΩΝ ΛΕΦΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΚΕΤΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ!!ΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ..ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΗΚΑΝ ΝΟΜΙΜΑ ΣΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ..

  60. διεισδυτικός avatar
    διεισδυτικός 08/05/2012 15:02:33

    Τι εννοεί ο Αλέξης Τσίπρας όταν λέει ότι θα προσπαθήσει να συγκροτήσει αριστερή κυβέρνηση; Με ποιο τρόπο θα προσπαθήσει να πιέσει το ΚΚΕ που έχει εξαρχής αποκλείσει κάθε ενδεχόμενο συνεργασίας; Γιατί θα ξεκινήσει τις επαφές του από την εξωκοινοβουλευτική αριστερά; Ποιο το νόημα μιας τέτοιας ενέργειας; Ο Τσίπρας πρόκειται εκπονήσει πλήρες αριστερό, κυβερνητικό πρόγραμμα. Θα προσεγγίσει τα εθνικά θέματα και τα θέματα λαθρομετανάστευσης με αριστερή πολυπολιτισμική λογική, θα διακηρύξει την απλή αναλογική, την άρση των βουλευτικών προνομίων και μέσα σ’ αυτό το αριστερό πλαίσιο θα εντάξει και την αντιμνημονιακή του πολιτική. Θα ξεκινήσει από τα μικρά αριστερά κόμματα προκειμένου να τα πάρει με το μέρος του και να μπορεί εν συνεχεία να πιέσει το ΚΚΕ και να του χρεώσει την εμμονή του να αρνείται να συμπράξει. Εν τέλει ο Τσίπρας, γνήσιος αριστερός που βάζει την αριστερά πάνω απ’ όλους και όλα, χρησιμοποιεί το αντιμνημόνιο και τη ζοφερή εθνική συγκυρία προκειμένου να εκπληρώσει τις ανικανοποίητες αριστερές φαντασιώσεις. Όσοι απ’ τους ψηφοφόρους ήθελαν να ψηφίσουν αντιμνημόνιο και ψήφισαν Τσίπρα την πάτησαν. Οι αριστεροί πάντα θα χρησιμοποιούν κάθε μέσο προκειμένου, μάταια πάντα, να εκπληρώσουν την ουτοπική τους ολοκλήρωση…

  61. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 08/05/2012 15:15:38

    Εγώ δεν ξέρω κανέναν άνθρωπο πάντως που όταν γεννιέται έχει τη σφραγίδα πάνω του "wannabe Υπουργός"...

    Η Δημοκρατία που υποτίθεται μας αρέσει επέτρεπε στην Αρχαία Αθήνα σε ένα χασάπη να ηγηθεί του στόλου της και σε έναν έμπορο να ηγηθεί του στρατού της.
    Σίγουρα τα σημερινά δεδομένα απαιτούν εξειδίκευση πάνω στο εκάστοτε αντικείμενο αλλά ας αναλογιστούμε τι είχαμε ως τώρα!

    Πχ στο Υγείας Λοβέρδος και Αβραμόπουλος ήταν εντελώς άσχετοι με το θέμα.
    Ο Κουτρουμάνης στο Εργασίας τι καλό κατάφερε απο το να διαλύσει το σύμπαν;
    Στην Παιδεία; Σπηλιωτόπουλος, Γιαννάκου, Αννούλα, Ευθυμίου, Στυλιανίδης. Θυμάστε κανένα σοβαρό αποτέλεσμα;
    Ή στα Οικονομικά;
    Βενιζέλος --> Συνταγματολόγος
    Παπαθανασίου ---> Μηχανικός
    Όμως δοκιμάσαμε και οικονομολόγους όπως ο Αλογοσκούφης (καθηγητής γαρ), Παπακωνσταντίνου και είδαμε άλλα λαμπρά αποτελέσματα.


    Αυτό που θέλω να πω είναι το προφανές. Και όποιος το κατάλαβε. Θέλουμε πολιτικούς με όλα τα λάθη και τις αδυναμίες του ή θέλουμε τεχνοκράτες και μετά να λέμε πως δεν τους έχουμε ψηφίσει;

    Ακόμη και αυτό που είπε ο Σαμαράς πως θα αξιοποιήσει τους καλύτερους πρέπει να ήχησε πολύ άσχημα στα αυτιά πολλών καρεκλοκένταυρων βαρώνων που ασφαλώς θα ήθελαν να εξαργυρώσουν τις ψήφους τους με μια καλογυαλισμένη καρέκλα υπουργού.

  62. Sabmarine avatar
    Sabmarine 08/05/2012 15:30:42

    Βαλτε ρεπουση και τατσοπουλο στην κυβερνηση να μασ σωσουν και θα δειτε τους ελληνες να συνοστηζοντε στους προβλητες για πνιξημο και την δραχμανακη πρωθυπουργο αυτη την μεγαλη πολιτικη προσωπικοτητα

  63. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 08/05/2012 15:31:52

    Έχετε καταλάβει όλοι τι έχει συμβεί? Πριν από 5 χρόνια, είχα συναντηθεί τυχαία με κάποιον Βουλευτή από το ΚΚΕ, και μου είχε πει κάτι που μου έμεινε...
    Μου είπε χαραρακτηριστικά: "Ξέρεις τι θα συμβεί αν ξαφνικά το οποιδήποτε κόμμα της Αριστεράς παρουσιάσει ποσοστό πάνω από 15-20%? Όλη η Ευρώπη θα πέσει πάνω στην χώρα, για να δει τι έφταιξε, και θα προσπαθήσουν να δώσουν ξανά ανέσεις και καλή ζωή στους πολίτες, για να επανέλθει ο λαός και η πολιτική εκεί που την θέλουν, δηλαδή σε ελεγχόμενα πρόσωπα....

    Αυτά ακριβώς έγινε τώρα. Όλη η Ευρώπη, ξαφνικά ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΟΝΟ μετά τις εκλογές, μιλά και ψάχνει τι έχει κάνει λάθος! "Πρέπει να μην εφαρμόζουμε πολιτική λιτότητας", "πολιτική ανάπτυξης χρειάζεται" λένε...Τώρα ξαφνικά το θυμήθηκαν όλοι! Πραγματικά πόσο σοφός μου φαίνεται τώρα εκείνος ο άνθρωπος, αν και ποτέ μου δεν ψήφισα ΚΚΕ. Έδωσα όμως την ψήφο μου στον ΣΥΡΙΖΑ, και θα την ξαναδώσω αν ξαναγίνουν εκλογές, καθώς προσπαθούν ακόμα να χωνέψουν τι έχει συμβεί, και πρέπει να δείξουμε ότι η ψήφος μας, δεν ήταν ούτε "διαμαρτυρίας" , ούτε " απογοήτευσης", όπως θέλουν να τις χαρακτηρίσουν για να επηρεάσουν και πάλι τον λαό...

    Ελπίζω μόνο ο λαός, να αρχίσει να μαθαίνει από τα λάθη του, να αφυπνιστεί, και να προασπαθεί συνεχώς να απωθεί την στάχτη που του ρίχνει κυρίως η τηλεόραση που δημαγωγεί συνειδήσεις και ψήφους...

    Ξημέρωσε μία καλή ημέρα μετά τις εκλογές. Θα πρέπει όλοι να μας πουν πλέον την αλήθεια για τις πολιτικές που θέλουν να εφαρμόσουν! Αλλιώς ο λαός, εκπαιδεύτηκε πλέον να τιμωρεί, και να αναζητά λύσεις!

    • Νικολάκη εφέντης avatar
      Νικολάκη εφέντης @ Δημήτρης 08/05/2012 16:57:24

      Ποιον ακριβώς θα τιμωρήσει ο λαός αν πάμε σε εκλογές;

      Επειδή υπάρχουν φωνές, που όντως ανησυχούν για τα συμφέροντα τους, σημαίνει ότι τώρα θα αλλάξουν όλα; Αυτό βλέπεις εσύ; Τώρα που τελείωσαν οι "δημοκρατικές" παροχές και τα βολέματα των "αγωνιστών της δημοκρατίας" και ψηφίζουμε ΣΥΡΙΖΑ, ΔΗΜΑΡ και "Νick the Greek" όλα θα φτιάξουν;

      Ο παράγων χρόνος έχει κι αυτός την σημασία του. To έθνος χρειάζεται σοβαρές λύσεις σε οικονομία κι εθνικά θέματα. Το ότι μπορεί να γίνει "αναμπουμπούλα" στην ΕΕ και από σπόντα ίσως βγούμε κερδισμένοι, δεν αποτελεί σοβαρή προοπτική.

    • Φρικιό avatar
      Φρικιό @ Δημήτρης 08/05/2012 19:00:18

      Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι έρχεται η μία μετά την άλλη σφαλιάρα ότι πρέπει να τηρηθεί το μνημόνιο. Τώρα τι όνειρο έχετε δει ορισμένοι δεν ξέρω.

      Υ.Γ. Ο καμένος που χάθηκε;

  64. anna avatar
    anna 08/05/2012 21:30:15

    Τη Ρεπούση την κουβάλησε ο Λυριτζής στο ΣΚΑΙ πρωινιάτικα γιατί κι ίδιος είναι μέλος της ΔΗΜΑΡ δημοσιογράφων.

  65. ParadiseLost avatar
    ParadiseLost 09/05/2012 04:24:50

    Sorry που επεμβαίνω, αλλά διαβάζω τα comments και απορώ. Τι κινδυνολογία είναι αυτή ρε παιδιά;
    Τι φόβος και θεωρίες συνομωσίας είναι αυτές; Πάτε καλά; Θα ισλαμοποιηθούμε λέει. Θα τους ελληνοποιήσουν όλους. Πολλές ταινίες βλέπετε. Παντού εχθροί. Ζείτε καθόλου;

    Το πρόβλημα σας δεν είναι πολιτικό, είναι υπαρξιακό / ψυχολογικό. Φοβάστε και τη σκιά σας, γιαυτό δε μπορεί να συνεργαστεί και να συνεννοηθεί κανένας σ'αυτή τη χώρα και να πάει μπροστά.

    2 μέρες μετά τις εκλογές (εδώ και στη Γαλλία), και όλοι πλην Γερμανίας τα βλέπουν όλα διαφορετικά, η Ρουμανία με ανάλογες συνθήκες επαναφέρει τους μισθούς και το ΔΝΤ το αποδέχεται χωρίς μα & μου, όλοι οι Νότιοι παίρνουν θάρρος απ'την Ελλάδα και το σημαντικότερο: δεν βγήκε ΝΔ/ΠΑΣΟΚ και δεν έχει 2α παρουσία, δεν μας χτύπησε μετεωρίτης, δεν μας διέλυσαν τσουνάμια, ζούμε.

    Over & out. Περαστικά.