#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2011 19:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Αλέκος της πίσω πόρτας



Υπερπρωθυπουργός από την πίσω πόρτα θα γίνει ο Αλέκος Παπαδόπουλος, αν ο Παπανδρέου αποδεχθεί την συμπαιγνία Βενιζέλου – Καρατζαφέρη. Βέβαια ο πρώην υπουργός θα πρέπει να συμβιβαστεί με την ιδέα ότι δεν θα γίνει πρωθυπουργός, όπως είναι η διακαής του προσωπική φιλοδοξία, αλλά ο πρόεδρος του Ταμείου Διαχείρισης της Δημόσιας Περιουσίας που θα ξεπουλήσει την δημόσια περιουσία.

Ο Αλέκος Παπαδόπουλος ήταν το πρόσωπο που προωθείτο από διάφορους παράγοντες εκείνη την μοιραία Τετάρτη που ο πρωθυπουργός είχε υποβάλει την παραίτησή του στον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Ο ίδιος θεωρεί ότι είναι ικανός για να γίνει πρωθυπουργός και μάλιστα ως «εθνική λύση» - έχει δηλαδή μία αντίληψη σωτήρα για την πατρίδα. Γύρω του είχαν στρατευθεί ορισμένα επιχειρηματικά συμφέροντα που ζητούσαν κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας.

Στο σχέδιο αυτό συμμετείχε και ο Καρατζαφέρης, όπως και οι Φλωρίδης, Νασιώκας (που παραιτήθηκαν από βουλευτές). Ενήμερος ήταν και ο Ε. Βενιζέλος που είχε ξεκαθαρίσει ότι έχει άλλη στρατηγική και άλλο πολιτικό σχεδιασμό. Έτσι ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ επανέφερε σήμερα το όνομα του Αλ. Παπαδόπουλου σε μία συζήτηση μεταξύ γνωστών και ενημερωμένων φίλων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/06/2011 19:51:10

    ...έχει δηλαδή μία αντίληψη σωτήρα για την πατρίδα...

    Να το κοιτάξει. Να πάει στον Δρα Ρέγγα.

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 29/06/2011 19:53:34

    Στην Γερμανία, μετά την ένωση, τον πρόεδρο του αντίστοιχου ταμείου που τον δολοφόνησαν

  3. estariad avatar
    estariad 29/06/2011 19:56:00

    Ο Αλέκος δεν ήταν με τον Ανδρέα και με τον Σημίτη που έκαναν ό,τι έκαναν στην πλάτη του Ελληνικού λαού? όρα Χρηματιστήριο κλπ.
    ΄Αν θυμάται κανείς καλλύτερα ας μας ενημερώσει.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ estariad 29/06/2011 22:53:03

      Παπαντωνίου - Χριστοδουλάκης.

    • xenios avatar
      xenios @ estariad 30/06/2011 08:35:03

      Σωστός ! Όλοι έχουν λερωμένη την φωλιά τους, όπως έλεγε ο αλήστου μνήμης Μένιος Κουτσόγιωργας.

      Με όλο τον σεβασμό τα ίδια σκ**** είναι.

    • "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
      "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" @ estariad 30/06/2011 09:11:42

      Ο Παπαδόπουλος όταν ανέλαβε το 2000 Υουργός Υγείας, διαπίστωσε μέσα σε μια βδομάδα ότι την υγεία την κατατρώνε τα "πιράνχας"! Στα δύο χρόνια που κάθησε στο Υπουργείο έστειλε κάποιο "πιράνχας" στον εισαγγελέα;

  4. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 29/06/2011 20:03:56

    Με όλο τον σεβασμό, δεν ήταν του "αντίστοιχου" ταμείου ο δολοφονηθείς το 1991 από την RAF Rohwedder. Στη γερμανία την ανατολικογερμανική περιουσία η Treuhandanstalt την έδωσε στα δυτικογερμανικά βιομηχανικά κ.λ.π. συγκροτήματα, τα οποία και γιγαντώθηκαν. Εδώ το ταμείο της συμφοράς και της "κοινής αποδοχής" θα πασάρει την περιουσία της Ελλάδας στους ξένους. Καθόλου αντίστοιχο δεν είναι.

  5. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 29/06/2011 20:04:25

    Έλεος πια με αυτον το Παπαδόπουλο!
    Τόσα χρόνια υπουργός υγείας και οικονομικών τι έπραξε ;
    Δεν αντέχεται αυτή η fashion victim λογική του κλαμπ των σοβαροφανών...
    Και αυτό το γατανάκι προτάσεων του Καρατζαφέρη ας σταματήσει κάποτε.
    Αποτελεί το 4-5 % του εκλογικού σώματος, ας το συνειδητοποιήσει και ας σταματήσει τη μια να προτείνει τον Στεφανόπουλο, την άλλη τον Παπαδόπουλο κοκ...
    Ας κερδίσει την εμπιστοσύνη του ελληνικού λαού και μετά ας ποτείνει όποιον γουστάρει ο αυτόκλητος πολιτειακός ρυθμιστής.
    Εντάξει είμαστε και εμείς ανεκτικοί, αλλά τόσο σανό πια δεν τρώγεται γιατί θα βαρυστομαχιάσουμε.

  6. vapan avatar
    vapan 29/06/2011 20:09:17

    Έχουν πέσει και πιο βαριά ονόματα στο τραπέζι, από πιο σοβαρά άτομα... Επειδή δεν πρόσεξα να έχει γίνει καμιά αναφορά στο Antinews, διαβάστε και αυτό περί "θεματοφύλακα-διαχειριστή": http://goo.gl/vwFYf

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/06/2011 20:11:39

    Δεν νομίζω να δεχθεί ο ΓΑΠ. Ο Αλ. Παπαδόπουλος είναι πρόσωπο που καλό (για μας, τους αντιμνημονιακούς) είναι να ΜΗΝ αναμιχθεί σε αυτή την ιστορία. Πρόκειται για πολύ ικανό και εξαιρετικά σκληρό άνθρωπο. Ας μην υποεκτιμάται ό,τι έφτιαξε. Το 1993-95 ήταν ο άνθρωπος που έβαλε τις βάσεις μιας διατηρήσιμης μείωσης του ελλείμματος και της εισόδου μας στην ΟΝΕ. Κι ας λέμε σήμερα για ψευδή στοιχεία, τα "χοντρά" στις μειώσεις ηταν πραγματικά και ήταν επιτυχία του Αλέκου. Ως Υπουργός Εσωτερικών έφτιαξε τον Καποδίστρια, απείρως πιο επιτυχημένο από το σημερινο έκτρωμα του Καλλικράτη (για να συγκριθούν και οι ικανότητές του με των σημερινών), και τον επέβαλε ενάντια σε πλήρος τοπικών αντιδράσεων - ισοπεδώνοντας δικαιολογημένες και μη αντιδράσεις. Ως Υπουργός Υγείας έδιωξε τους καθηγητές από το ΕΣΥ και τους έκλεισε τα ιδιωτικά ιατρεία - μετά ήρθαν και το μείωσαν κάπως οι επόμενοι, αλλά οι θεσμικές ρυθμίσεις παρέμειναν. Έφτιαξε τα ΠΕΣΥ που με διάφορες μορφές υπάρχουν μέχρι σήμερα.

    Γενικά, αν μπει εκεί που τον θέλουν, το πιθανότερο είναι οι αποκρατικοποιήσεις, το ξεπούλημα, να προχωρήσει. Αν σήμερα έχουμε μια ελπιδα να μην προχωρήσει, είναι η ανικανότητα του ΓΑΠ. Αν μπει κάποιος σαν τον Παπαδόπουλο εκεί, είναι πιθανόν να καταφέρει. ΔΕΝ θέλουμε να τα καταφέρει! Και ΔΕΝ πρέπει να μπει εκεί ο Παπαδόπουλος!

    Ξέρει τι λέει ο Καρατζαφέρης, είναι λαγός...

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Επώνυμος 29/06/2011 20:18:53

      Πραγματικά θεωρείς τον "καποδίστρια" απείρως πιο πετυχημένο από τον "καλλικράτη";;;
      Έχεις ακούσει για το τι φαγοπότι στήθηκε και πως η κατάχρηση εξουσίας, η διαφθορά και η κακοδιοίκηση αποτέλεσαν πεδίο αναφοράς για κάμποσους επιτήδειους;
      Τα ποσά δε που σπαταλήθηκαν για τις ανάγκες των επίπλαστων "απορροφητικοτήτων", έχουν γίνει το πιο πετυχημένο ανέκδοτο!
      Επρόκειτο για κλασική πασοκιά που διαμορφώθηκε με αμμιγώς πελατειακά κριτήρια!

      • καινός avatar
        καινός @ Γιώργος Μεσσηνία 29/06/2011 22:02:55

        τουλάχιστον δεν ξεπουλούσε τα πάντα, δεν δημιουργούσε φέουδα, και δεν προεξοφλούσε τον μαρασμό και την "εκκαθάριση" των φτωχών δήμων...

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ καινός 30/06/2011 14:52:14

          Αυτό ειδικά με τα φέουδα μην το θεωρείς προνόμιο άλλης αυτοδιοικητικής κατάστασης, όσο της προηγούμενης.

    • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
      Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Επώνυμος 29/06/2011 20:32:23

      Η "επιτυχία" του Παπαδόπουλου με τον Καποδίστρια ήταν η ερήμωση της ημιορεινής χώρας, δηλαδή των μικρών και μεσαίων χωριών (η ορεινή είχε ερημώσει από την δεκαετία '80. Με τον Καλλικράτη ερημώνουν και τα κεφαλοχώρια). Δεύτερη πραγματική αυτή τη φορά επιτυχία του ανωτέρω "ικανού" με τον Καποδίστρια, ήταν η εκλογική του γεωγραφία (περιφέρειες - σύνθεση δήμων) που ευνόησε συστηματικά την άνετη επικράτηση της Νέας Δημοκρατίας σε αλλεπάλληλες δημοτικές και νομαρχιακές εκλογές (1998 - 2002 - 2006 στην κυβέρνηση με φθορά και σάρωσε), αλλά την τροφοδοτούσε και στις βουλευτικές εκλογές, λόγω του έντονα ημιαστικού - αγροτικού χαρακτήρα των δήμων. Γι΄ αυτό, και επειδή το Πασοκ ήταν με την καποδιστριακή δομή της χώρας από χέρι χαμένο, φρόντισε και με τον καλλικράτη - συμπράτουσας της αφελούς και βαθυά νυχτωμένης Ν.Δ. - "διόρθωσε" τα πράγματα, όπως φάνηκε και τον Νοέμβριο 2010. Την δε τότε επιβολή του καποδίστρια με το ζόρι , την πλήρωσε το πασοκ στις δημοτικονομαρχιακές εκλογές 1998 και από δικούς του ανθρώπους. Αυτά τα ολίγα γιά τον "σωτήρα" της πίσω πόρτας.

      • bavarian avatar
        bavarian @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 29/06/2011 22:34:05

        Αυτό που γράφεις, αποδεικνύει ότι ο Παπαδόπουλος τοποθετούσε το συμφέρον της χώρας πάνω από το στενό κομματικό συμφέρον του ΠΑΣΟΚ. Για αρνητικό το γράφεις, αλλά είναι προφανώς θετικό.

        • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
          Δημήτριος Κοκκαλάκης @ bavarian 30/06/2011 00:19:41

          Οχι, απλά ήταν ανίκανος.

    • thanos avatar
      thanos @ Επώνυμος 29/06/2011 20:39:41

      Συμφωνώ, για την περίπτωση της υγείας τον "έφυγαν" νύχτα.
      Βέβαια, σαν μνημονιακός κ "αγαπημένος" του Μητσοτάκη, προκαλεί

  8. 333 avatar
    333 29/06/2011 20:34:55

    δειτε και τις 300 φορολογικες τους δηλωσεις online:
    http://www.ana.gr/elections/pothen2004/index.htm

    • anideos avatar
      anideos @ 333 29/06/2011 23:05:09

      Απο ποτε ειναι ρε φιλε αυτο εμενα με ενδιαφερει να μαθω ποσα δηλωνουν και οι Καρατζαφερης, Βελοπουλος.

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ 333 30/06/2011 00:18:26

      Υπάρχουν Έλληνες χωρις τραπεζικό λογαριασμό έστω και με ένα ευρώ?
      Εξεπλάγειν..........

      • anideos avatar
        anideos @ ΑΓΡΟΤΗΣ 30/06/2011 02:44:11

        Eγω να δεις...

  9. ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ avatar
    ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ 29/06/2011 20:49:33

    Το καλό θινκ τανγκ ΕΛΙΑΜΕΠ. Μήνες πριν προετοιμασμένα και με την ευλογία (ο τόνος είναι λάθος) της λέσχης Μπίλντεμπεργκ.
    Με τις υγείες μας. Αντε και ο Χατζηδάκης, ο Μάνος, ο Κοντογιαννόπουλος και το κακό συναπάντημα.

  10. Κρης avatar
    Κρης 29/06/2011 20:59:20

    Παναγιώτης Βασιλέλης 4 ετών , 05/03/2001
    Αλέκος Παπαδόπουλος
    Υπουργός Υγείας..........
    ''Έκλεισε το θέμα. Άλλη ερώτηση''

    • Αλλος Γιάννης avatar
      Αλλος Γιάννης @ Κρης 29/06/2011 21:43:31

      Εύγε!!!

      • TED avatar
        TED @ Αλλος Γιάννης 30/06/2011 01:43:16

        Δεν ξεχνώ!

  11. kostas* avatar
    kostas* 29/06/2011 21:00:18

    Ελπιζω επειδη διαφορα ακουστηκαν για συναινεση γυρω απο τον Υπουργο της Βερμαχτ ...Σορρυ του Σημιτη ... Να μην αποτελουν αληθεια ...

  12. Γυναίκα του Καίσαρα avatar
    Γυναίκα του Καίσαρα 29/06/2011 21:09:02

    Και ενώ συμβαίνουν όλα αυτά, ο Πρωθυπουργός μας με ωσάν επισκέπτης της χώρας και σε άνετη κουβεντούλα με την Αριάνα Χάφινγκτον στο "Καστελόριζο" της Κηφισιάς χαρακτήρισε ως εξής την Ελλάδα , όπως τα μεταφέρει η ίδια στο haffington post:
    "What they say is correct, we have to change, Corruption is everywhere -- and even when we change our laws you cannot eradicate corruption overnight." He is, he said, trying to make the government more transparent by posting every bill online before it gets voted on by parliament. He's also posting job listings. "We posted 87 openings," he told me, "and received 28,000 applications, which created its own problems in the way we handled the avalanche." But the big problem is that, as he told me, "Greece needs a new narrative."
    Whether he can provide that narrative is unclear, but this is clearly a man who chafes at the portrayal of his people that dominates the European media.
    "There is so much good being done, so much creativity and innovation, that are not getting any attention," he said, "while everyone is focusing just on what's dysfunctional."
    He went on to talk about a woman who started a snail farm in Milatos that now exports snails around the world. He also told me about a farmer growing olive oil in Kritsa in Crete who branded it Lambda and now sells it at Harrods. "We have such an over-abundance of resources," he said.

    Υ.Γ. Μήπως μπορεί κάποιος (καλύτερος) γνώστης της αγγλικής να μας εξηγήσει τι είναι ακριβώς αυτό το narrative που μας λέει ότι χρειαζόμαστε επειγόντως??

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Γυναίκα του Καίσαρα 29/06/2011 22:20:11

      Το narrative σημαινει αφηγηση κατα λεξη.Τον ορο αυτο χρησιμοποιουν στο εξωτερικο για να ορισουν τους κυριαρχους εθνικους μυθους που συσπειρωνουν το λαο για να αποκτησει ενοτητα και να δουλεψει για το μελλον.
      Η αφηγηση πρεπει φυσικα να ειναι συμβατη με οσα γινονται και λεγονται στη χωρα.
      Η κυριαρχη αφηγηση στην Ελλαδα της μεταπολιτευσης ηταν αριστεροστροφη (η κακη χουντα,η εξεγερση του Πολυτεχνειου,η σοσιαλιστικη αλλαγη,λαος ενωμενος ποτε νικημενος και τα παρομοια).
      Ο Παπανδρεου καταλαβαινει οτι αυτη η αφηγηση που βοηθησε το ΠΑΣΟΚ να κυριαρχησει και αναγκαστικα την δεχθηκε ως ενα σημειο και η ΝΔ δεν μπορει να εναρμονισθει με μια πραγματικοτητα αμιγως καπιταλιστικης χωρας της ευρωζωνης και ψαχνει καινουργια.
      Κανονικα αυτην επρεπε να την προμηθευσει η ΝΔ ως το δεξιο φιλελευθερο κομμα αλλα βοσκει και η ιδια στους αριστερους μυθους της μεταπολιτευσης.Φαινεται και απο εδω μεσα.Η παλια αφηγηση της δεξιας εχει ξεχασθει και ολοι θελουν να το παιζουν επανασταση.
      Ο Παπανδρεου βεβαια γνωριζει οτι ειναι πολυ δυσκολο να εγκαινιασει μια νεα δεξια αφηγηση αλλα απο τη στιγμη που η ΝΔ αδρανει στο τελος δεν αποκλειεται να το πετυχει.

    • moriarty avatar
      moriarty @ Γυναίκα του Καίσαρα 29/06/2011 22:37:55

      Ο στοχαστής εννοει ότι χρειαζόμαστε μια διαφορετική «αφήγηση» (narrative) για το ποιοί είμαστε, τι κάνουμε κοκ.

      • ενας παλιος γνωριμος avatar
        ενας παλιος γνωριμος @ moriarty 29/06/2011 22:52:53

        ..κοίτα ...τό βλέπει σαν καλλιτέχνης πού δημιουργεί ρε παιδάκι μου....Οτι ή Ελλάδα του ,τό δημιούργημά του,πρέπει να ιδωθεί με άλλο μάτι..από άλλη σκοπιά να πούμε..τόσο κόπο κάνω να την χτίσω όπως θέλω σού λέει για να βρεθεί κάποιος να την αγοράσει ,και θα πάει χαμένος::::

    • Y. avatar
      Y. @ Γυναίκα του Καίσαρα 30/06/2011 00:00:42

      Και επειδή το δημοσίευσε το χάφινγκτον, τι σημαίνει? Ότι το ΓΑΠάκι έγινε ιντερνάσιοναλ πολιτική περσόνα? Μαριονετάκι είναι. Και του χειρίστου μάλιστα είδους. Ιντερνάσιοναλ γλειφτάκος, μπας και μετά την ελληνική του εκπαραθύρωση, μπει στο μπορντ οφ νταϊρέκτορς σε κάποιο δεύτερης κατηγορίας, και με χαμηλό μάλιστα μπάτζετ, θινκ τανκ της Ουασινγκτόνας!

    • Y. avatar
      Y. @ Γυναίκα του Καίσαρα 30/06/2011 01:08:34

      Για το νιού νιρέϊτιβ. Θέλει να πει, νέο σημείο αναφοράς, νέα πραγ,ατικότητα
      Πολύ νιου γουέϊβ ψευτοελίτ αργκό, σε κάποια στέκια του μανχάταν, απότομα νεόπλουτων νεογιάπιδων της γουόλ
      Αυτά τα στυλάκια, έχουν πάντα ημερομηνία λήξης

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 30/06/2011 10:42:45

        ..(συνέχεια από το γουόλ).... που έχουν σπουδάσει (γενικά και αόριστα) κοινωνικές επιστήμες σε κάποιο επώνυμο πανεπιστήμιο στην ανατολική ακτή, και έχουν για φίλους νεόκοπους ακαδημαϊκούς που συμφωνούν με τους μονεταριστές της σχολής σικάγο, χωρίς να καταλαβαίνουν ούτε τα νομισματικά, ούτε τα οικονομικά

  13. gavros avatar
    gavros 29/06/2011 21:10:51

    Ναι και μενα μου την δινει η "αξια" που δινουνε σε αυτον.
    Αφηστε μας ρε παιδια. Αφηστε μας με αυτον τον .."πετυχημενο" ..

    ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ αλλους "πετυχημενους" πασοκους...
    Στου χαντακι... σιχτιρ πια.

  14. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 29/06/2011 21:12:02

    Πρόσεξέ με....
    Δεν είμαι μικροπρεπής, αν αυτά που αναφέρεις στον τομέα της υγείας συνέβησαν, τα δέχομαι και φυσικά του αξίζουν συγχαρητήρια.
    Αλλά το παραμύθι του "καποδίστρια" -που δυστυχώς όντας το αγαπημένο μου πολιτικό πρότυπο συνδέθηκε με τη πιο στρεβλή διοικητική διάρθρωση της νεότερης ελληνικής ιστορίας, ας το αφήσουμε στην άκρη!

    1. Ο εν λόγω θεσμός συνδέθηκε με τη λογική του επαίτη αυτοδιοικητικού, που παρακαλούσε για κονδύλια τον εκάστοτε υπ.εσ
    2. Δεν υπήρξε καμιά αξιόπιστη θεσμική κατοχύρωση, που να εξασφαλίζει τη λογοδοσία και τον έλεγχο της διοίκησης, ενώ οι διοικούμενοι παρέμειναν αφοπλισμένοι
    3.Τα οικονομικά της αυτοδιοίκησης αποτέλεσαν μόνιμη πληγή για τον έλληνα φορολογούμενο, καθώς τροφοδοτούσαν ένα υπέρογκο και σπάταλο κράτος, που έτσι και αλλιώς υπέφερε εξαιτίας των συναρμοδιοτήτων
    4. Οι τότε συνενώσεις έγιναν με καθαρά ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ κριτήρια, και σε καμία περίπτωση δεν αναζωογονήθηκε η επαρχία
    5. Η προϊούσα διοικητική διάρθρωση συνδέθηκε με τη γνωστή "μάσα" που επικαλούνταν άπαντες κατά τις εκλογές της αυτοδιοίκησης, είχε μάλιστα τόσο απαξιωθεί ο θεσμός ώστε σταδιακά στις εκλογές της αυτοδιοίκησης συμμετείχαν μόνο οι ψηφοφόροι που είχαν ειδικό ενδιαφέρον
    Και πολλά άλλα που δεν αρκούν σε αυτό το πλαίσιο να αναπτύξω.
    Μη μένουμε στους τύπους λοιπόν αλλά στην ουσία, και η ουσία είναι πως και η αυτοδιοίκηση όπως ήταν διαρθρωμένη μέχρι πρότινος οδήγησε στη σημερινή κατάσταση.

  15. Σταύρος avatar
    Σταύρος 29/06/2011 21:27:01

    Τα ματάκια του μικρού Παναγιώτη.

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/06/2011 21:49:20

    Πριν από ένα λεπτό, στις ειδήσεις του αλαφουζοκάναλου αναφέρθηκε ότι ο Παπαδόπουλος δεν δέχεται, γιατί θέλει... πιο επιθετικές ιδιωτικοποιήσεις!

  17. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 29/06/2011 21:50:46

    Πολύ σωστά, καπετάνιε. Και, εν πάσει περιπτώσει, στο απογοητευτικό Ελληνικό πολιτικό σκηνικό, ο Αλ.Παπαδόπουλος είναι μια από τις ελπίδες του μέλλοντός μας. Και διαφωνώ με τις απαξιωτικές αναφορές - ειρωνίες - υπονοούμενα, που τόσο εύκολα διατυπώνουν και κάποιοι εδώ. Ο κομματικός φανατισμός είναι κακός σύμβουλος...

    • anideos avatar
      anideos @ ΠΗΛΕΑΣ 29/06/2011 22:29:14

      Συνφωνω στα περι του ομματικου φανατισμου, αναρωτιεμαι ομως τι ειναι αυτο που σε κανει τοσο σιγουρο οτι ενα απο τα καμμενα χαρτια της Ελληνηκης πολιτικης, τι τον κανει δλδ καλυτερον απο τον Μανο, το Γιαννο,κλπ σε ...ανο;
      Και μονο που ο Καρατζαφερης τον αναφερει τοσο συχνα φτανει η μποχα μεχρι το Βερολινο.

      • anideos avatar
        anideos @ anideos 29/06/2011 22:29:56

        οπου ομματικου βαλε Κομματικου...

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ anideos 29/06/2011 22:51:38

          Διάβασε μια εμπειρία μου , παρακάτω. Καθόλου ευκαταφρόνητη, αντίθετα με όσα αρνητικά υπερεκτιμώνται από τρίτους, εδώ.
          Είναι ευχή, να υπάρχουν καλοί, ασχέτως στρατοπέδου. Ειδικά σήμερα.

          • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
            ΑΓΡΟΤΗΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 30/06/2011 00:21:37

            Όπως ήδη έχει γραφτεί , έχει αρνηθεί αυτή την πρόταση Βενιζέλου από την Κυριακή........
            Ως προς τι λοιπόν η ενημέρωση? Χάριν εντυπωσιασμού να υποθέσω.......

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/06/2011 21:51:07

    Ήρθε η ώρα του Μάνου!

  19. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/06/2011 21:57:43

    Πηλέα, το φθινόπωρο η Θεία Δύναμις έκανε... μισή δουλειά με δαύτον. Ας μην κάνει... ανθρώπινη δύναμη την άλλη μισή...

  20. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 29/06/2011 22:24:57

    Γιατί δεν βάζουν Πρωθυπουργό τον ΑΛΕΚΟ, υπουργό οικονομικών τον ΤΖΕΦΡΥ,
    καί υφιπουργό οικονομικών τον ΜΠΕΝΥ. Όσον αφορά για την θέση του υπεύθυνου των Αποκρατικοποιήσεων ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ, ΧΥΤΗΡΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ με άριστες σχέσεις με τούς ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ.

  21. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 29/06/2011 22:29:36

    Για να αντιληφθεί κανείς πόσο σοβαρότερος, με όλα του τα ενδεχόμενα λάθη, είναι ο Παπαδόπουλος, ας δούμε την οργάνωση των Νοσοκομείων επί ημερών του:
    Βρήκε 7μελή διοικητικά συμβούλια από κομματόσκυλα, εν πολλοίς άσχετα με το αντικείμενο, που διοριζόντουσαν για να διατηρούν τις ισορροπίες συμφερόντων μεταξύ των κυβερνητικών κομματικών γραφείων του κάθε τόπου. Παρήλαυναν δάσκαλοι, λοχαγοί Ε.Α., φαρμακοποιοί, δικηγόροι, μέχρι και Δ.Ε. Το συμφέρον των διοικούμενων ιδρυμάτων δεν ήταν επιλέξιμη προτεραιότητα και η ασχετωσύνη τους, επέτρεπε ήσυχες συνειδήσεις μετά από τερατώδεις αποφάσεις.
    Κόντρα στην λογική του βαθέως ΠΑΣΟΚ και αναγνωρίζοντας ότι ένα Νοσοκομείο είναι, πρωτίστως, μία μεγάλη ΔΕΚΟ, εισήγαγε τον θεσμό του "Μάνατζερ", που έπρεπε ΚΑΙ οικονομολογικά και μάνατζμεντ να έχουν σπουδάσει, ΚΑΙ να έχουν πολυετή εμπειρία σε αντίστοιχες ιδωτικές ή δημόσιες θέσεις. Το ΔΣ σχηματιζόταν από 5 μέλη, τον Μάνατζερ και τους εκάστοτε 4 Δντές των αντιστοίχων Δνσεων. Εκτός του μισθού του Μάνατζερ, οι λοιποί έπαιρναν αστείες αποζημιώσεις. ΟΛΟΙ ΗΞΕΡΑΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.
    Το "βαθύ" ΠΑΣΟΚ άρχισε από την πρώτη μέρα να πριονίζει τις προδιαγραφές, για να τις φέρει στο επίπεδο των "βαφτιστηριών" του: Έδιωξε τον Παπαδόπουλο με σκαιό τρόπο (ο ίδιος, πρόσφατα δήλωσε ότι, είναι ο πλέον προπηλακισμένος πολιτικός από το ίδιο του το κόμμα -γιατί, άραγε, φωστήρες επαγγελματίες επιτιμητές;) "ερμήνευσε με "ευρύ" τρόπο τα απαιτούμενα προσόντα του Μάνατζερ και, σε δυό χρόνια, όταν έγινε ανανέωση των συμβάσεων, αρκούσε να είσαι "Πράσινος" με οτιδήποτε οικονομολογικό χαρτί, για να γίνεις Μάνατζερ.
    Όταν ήρθε η ΝΔ του Κωστάκη κατήργησε το σχήμα ΔΣ του Παπαδόπουλου και επανέφερε δαπανηρό 9μελές ΔΣ άσχετων κομματόσκυλων. Και το ΠΑΣΟΚ του Γιωργάκη βολεύτηκε με αυτό.

    • ενας παλιος γνωριμος avatar
      ενας παλιος γνωριμος @ ΠΗΛΕΑΣ 29/06/2011 23:28:30

      ..σωστ'α Πηλεα όλα αυτά ..και θα δεχόμουν όλες του τίς "αρετές", αν δεν είχε ένα κουσούρι..Υπήρξε πολιτικός και όχι ένας απλός CEO μιάς υπό αναδιάρθρωση πολυεθνικής.....και πολιτικός πού υπηρέτησε τόν εκσυγχρονισμό τής διαπλοκής, ΧΩΡΙΣ να βγεί πρώτος και να φύγει...Ηθελε να σώσει και αυτός την Ελλάδα αλλά μεσα από το διεφθαρμένο κόμμα του..ώσπου τόν" έδιωξαν"...
      .ΞΈΡΕΙΣ ,ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΊΣ ΤΌ ΜΈΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΑΠΆΤΗΣ ΠΟΎ ΕΊΝΑΙ ΤΌ ΚΌΜΜΑ ΣΟΥ ,ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ "ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΚΛΕΦΤΕΣ" πως περιμενεις να σε πιστεψουν οι ΚΑΛΟΠΡΟΑΊΡΕΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ;;;;;;
      Μήν του δίνεις λοιπόν περισσότερη αξία απ΄ότι αξίζει..Ενας μονόφθαλμος σε κόμμα τυφλών ήταν απλά......

      ο παγωτατζής

    • ενας παλιος γνωριμος avatar
      ενας παλιος γνωριμος @ ΠΗΛΕΑΣ 30/06/2011 01:02:42

      ..και επειδή Πηλέα μου μού έεδωσες ερέθισμα και θα μου πείς: Και τι σχέση έχει με όλα αυτά η χρυσή εφεδρεία του έθνους;
      Αυτός ο σοφός Νέστωρ, που στα τραπέζια έμορφα ομιλεί και που περιμένει την ευλογημένη ώρα που ο αγανακτισμένος λαός θα διώξει τους άτιμους πολιτικούς του κατεστημένου και θα καλέσει τις άφθαρτες δυνάμεις της λογικής και της βαθιάς σύνεσης, για να βγάλουν την πατρίδα από τα τραγικά της αδιέξοδα...
      Έχει και παραέχει...αν πάμε λιγάκι πίσω, τότε που ο αξιότιμος κύριος της φωτογραφίας έδινε πολιτικές μάχες ζωής και θανάτου με τα πιράνχας του ΕΣΥ, -όπως όλοι τους άλλωστε, ας μην αδικούμε τους προηγούμενους και τους επόμενους, γιατί όλοι υπήρξαν τίμιοι υπηρέτες του δημοσίου συμφέροντος-, θα διαβάσουμε στο ΦΕΚ 256/2-11-2001:

      " Μέ κοινή απόφαση τών υπουργών Ανάπτυξης ,Οικονομικών,Εργασίας και Υγείας _Κοινωνικών Ασφαλίσεων,μπορεί να καθορίζεται ανώτατη τιμή προμήθειας,χωρίς διαγωνισμό,συγκεκριμμένων υλικών,πού δεν είναι συγκρίσιμα,καθώς και υλικών,των οποίων ό χαρακτηρισμός ώς πλέον κατάλληλων πρός χρήσιν εξαρτάται από τίς ιδιαιτερότητες τού συγκεκριμμένου ασθενούς,όπως υλικών οστεοσύνθεσης,αρθροπλαστικής,ενδοφακών,και βαλβίδων υδροκεφαλίας.."

      Θαυμαστό και ιδιαίτερα σαφές. Μέσα σε δύο εβδομάδες λοιπόν από την έκδοση της φαινομενικά ασήμαντης αυτής διάταξης, (πρόκειται για την παράγραφο 2 του άρθρου 7 του ν. 2955/2001), και σε χρόνους πρωτόγνωρους για την συνήθως βραδυκίνητη ελληνική μας διοίκηση εκδόθηκαν οι περίφημες υπουργικές αποφάσεις με τις οποίες το σύνολο όλων των ορθοπεδικών, αλλά και πολλών άλλων ιατρικών υλικών μεγάλης αξίας, εντάχθηκαν στην κατηγορία των "μη συγκρίσιμων". Την ίδια στιγμή όλοι οι έλληνες ασθενείς έγιναν ασθενείς με πολλές ιδιαιτερότητες. Και παράλληλα, με τις ίδιες αποφάσεις, καθορίστηκαν και οι τιμές που πρόθυμα θα πλήρωνε το ελληνικό δημόσιο για να αποκτήσει τα πολύτιμα υλικά. Κάθε διαδικασία ανταγωνισμού καταργήθηκε (νομοθετικά) και η αγορά πέρασε ανεξέλεγκτα στα χέρια των γιατρών και των εμπόρων. Μετά η Υπουργεία Παπαδόπουλου έληξε και ο σπάνια υπεύθυνος αυτός πολιτικός πήγε να κάνει αλλού καινούργια χαΐρια.
      Σήμερα όλοι τους, πολιτικοί, δημοσιογράφοι και πολίτες (πιο πολύ από όλους οι πολιτικοί όμως) γουρλώνουν τα μάτια από έκπληξη κάθε (πρώτη) φορά που ακούν για τις τριπλάσιες, τετραπλάσιες και πενταπλάσιες τιμές, που πληρώνει το ελληνικό κράτος, σε σχέση με το σύνολο των υπόλοιπων χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Και κατηγορούν γιατρούς και εμπόρους. Μα οι άνθρωποι αυτοί την δουλειά τους έκαναν. Οι ληστρικές πολλαπλάσιες τιμές δεν έπεσαν από το διάστημα. Καθορίστηκαν με επισημότατες Υπουργικές Αποφάσεις, που δημοσιεύτηκαν μέρα μεσημέρι στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης της Ελληνικής Δημοκρατίας.
      Αυτά για να μην ξεχνιόμαστε. Με τρεις γραμμούλες πετάχτηκαν μερικές δεκάδες δις. Ιδού λοιπόν πεδίον λαμπρό για τις εξεταστικές επιτροπές του Παπανδρέου. Με στοιχεία, διευθύνσεις και ονόματα. Για τό πότε άρχισε τό πάρτυ και γιατί.....

      Αλλά εμείς θέλουμε να τόν βάλουμε και επικεφαλής τής "ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΕΛΛΑΣ Α.Ε" πού λέει και ο φίλος μου ΠΠ
      ΕΊΠΑΜΕ : καλοπροαίρετοι ναι!..αμνήμονες μ@κ@κες όμως όχι!!!!!!

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ ενας παλιος γνωριμος 30/06/2011 15:30:31

        Νομίζω ότι την απάντηση σ' αυτά, την έδωσε σε πρόσφατη (από τις ελάχιστες) συνέντευξή του (στο ΣΚΑΙ νομίζω). Μίλησε για αφόρητες πιέσεις να κάνει το στραβό, για κομματικούς λόγους και το γεγονός ότι, όχι μόνον τον "παραίτησαν" αλλά και τον κράτησαν απέξω μέχρι σήμερα, τον επιβεβαιώνει.
        Άλλωστε, δεν βλέπω να υπάρχουν, ένθεν και ένθεν, λίγοι έστω, "δοκιμασμένοι" πολιτικοί με την φήμη του. Ενώ, θέσεις έχουμε πολλές. Ας τον υπομείνουμε, λοιπόν, αν βρεθεί σε κάποια (που δεν το βλέπω εύκολο). Ας θάψουμε κάποιον άλλον.

  22. andreas avatar
    andreas 30/06/2011 00:54:28

    ”Έκλεισε το θέμα. Άλλη ερώτηση” για να μην ξεχνιομαστε σε αυτην την χωρα...πιστευω να θυμομαστε σε ποιες ερωτησεις εδινε αυτην την απαντηση..........ελεος πια...........

  23. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 30/06/2011 02:16:59

    συγγνώμη, του αξίζουν "συγχαρητήρια"

  24. Vtheod avatar
    Vtheod 30/06/2011 02:24:36

    Ας μας πει κάποιος πόσους Θεσπρωτούς και λοιπούς διόρισε ο Αλέκος στο γκουβέρνο και φτάσαμε στο σημερινό χάλι.. κάθε πληροφορία δεκτή.

  25. anetos avatar
    anetos 30/06/2011 07:32:21

    όποιον προτείνει ο καρατζαφερης τον καιει ταυτόχρονα !