23/11/2009 00:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Άρης αναζητά "νέες ιδέες" και "εθνική ψήφο" στην ...Αγία Οικογένεια του σχεδίου Ανάν



«Η Νέα Δημοκρατία, έχει ανάγκη από νέες ιδέες», τόνισε, μεταξύ άλλων, ο  βουλευτής της ΝΔ Αρης Σπηλιωτόπουλος, σε ομιλία του στην Πάτρα. Γι αυτό προφανώς στήριξε τη Ντόρα Μπακογιάννη, για τις νέες ιδέες που κομίζει το πολιτικό σύστημα.

Στη πυραμίδα της νεωτερικότητας και της καινοτομίας που κομίζει ο Άρης βρίσκεται φυσικά το ιδεολόγημα του «μεσαίου χώρου» που μόνο «νέο» δε πρέπει να θεωρείται . Ένα ιδεολόγημα που οδήγησε στην ήττα και ευνούχισε ιδεολογικά τη ΝΔ. Και εκεί εδράζεται η μεγάλη αντίφαση των εκβιαστικών διλημμάτων που θέτουν από το στρατόπεδο της Ντόρας Μπακογιάννη. Αντιπαρατάσσουν σε κάθε ευκαιρία, τη δυνατότητα κυβερνητισμού με την οικοδόμηση μιας σαφούς ιδεολογικής ταυτότητας. Αδυνατούν  να αντιληφθούν πως αυτή ακριβώς η δημιουργία ενός σαφούς πολιτικού και ιδεολογικού στίγματος μπορεί να επαναφέρει σύντομα και με προοπτικές τη ΝΔ στην εξουσία.

Και ο Άρης συνεχίζει: «Η ψήφος μας την ερχόμενη Κυριακή, δεν πρέπει να είναι συναισθηματική αλλά πρέπει να είναι ψήφος εθνική. Τι Ελλάδα θέλουμε τα επόμενα χρόνια»

Φανταζόμαστε πως μια εθνική ψήφος δε πρέπει να είναι ενδοτική και σε καμία περίπτωση δεν έχει σχέση με φαινόμενα απραγίας όταν τουρκικές φρεγάτες φτάνουν στην ακτή της …Ραφήνας  και ελικόπτερα μπαινοβγαίνουν στον εναέριο χώρο. Ούτε προφανώς με το σχέδιο Ανάν.

Τέλος σημείωσε πως: «οι τελευταίες εκλογές έδειξαν ότι χάσαμε ένα 5% προς τη λεγόμενη δεξιά, αλλά χάσαμε ένα 8% προς τη λεγόμενη κεντροαριστερά».

Αυτά τα νούμερα –και να με συγχωρέσετε- δε προκύπτουν από πουθενά.

Καμία ανάλυση δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο.

Πρόκεται για μια απλή, κατάθεση αριθμών σε μια ομιλία, όπου κανείς δε μπορεί να αντιδράσει.

Όπως λέει και ο θεατρικός συγγραφέας…έτσι είναι εάν έτσι νομίζετε…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 23/11/2009 00:48:35

    μαλλον διαχειριστες ειναι και οχι πολιτικοι..!!

    ας πληρωσουν τωρα τα κοινοχρηστα!

  2. anonimos avatar
    anonimos 23/11/2009 01:28:15

    Το διάβασα στο Fimotro:
    Πριν από λίγο στα πλαίσια της εκδήλωσης "forum ανάπτυξης 2009" στη Πάτρα εξαπέλυσε σφοδρή επίθεση στα blogs τα οποία χαρακτήρισε με ύφος υποτιμητικό "κίτρινα ανώνυμα ιστολόγια που ρίχνουν λάσπη στους πολιτικούς". Εμείς Άρη, κίτρινοι δεν είμαστε. Ούτε βάφουμε τα μαλλιά μας. Ούτε φυσικά βάζουμε αϊλάινερ για να φαινόμαστε πιο εντυπωσιακοί στο τηλεοπτικό κοινό! Εσύ;

  3. blue nile avatar
    blue nile 23/11/2009 02:05:53

    ...άλλη μια περίπτωση πολιτικού χαμηλού ειδικού βάρους που προσπαθεί με επικοινωνιακά τεχνάσματα και ηροστράτειο αμοραλισμό να βγεί στην επιφάνεια...

  4. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 23/11/2009 11:25:10

    Αναρωτιέμαι ειλικρινά, τί κομίζει ο Άρης στην πολιτική; Το lifestyle το βρίσκει κανείς και αλλού. Επί της ουσίας, ποιό είναι το ειδικό βάρος αυτού του ανθρώπου που έχει αυτοαναγορευτεί "παράγοντας ιδεολογικής ανανέωσης" της ΝΔ; Βέβαια, αν ανατρέξει κανείς στο στενό περιβάλλον του απελθόντος πρωθυπουργού, όλα τέτοια "ειδικά βάρη" θα συναντήσει. Τυχαία άραγε; Οπότε...

  5. Krik avatar
    Krik 23/11/2009 13:37:47

    Ελάτε τώρα, μην ανησυχείτε!!!!

    Η καρδιά του Άρη είναι από εδώ μεριά!!!

    Θα το δείτε στις 7 Δεκεμβρίου.........

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Krik 23/11/2009 13:42:32

      Δεν ασχολούμαστε. Τους έχουμε ξεπεράσει όλους αυτούς και τραβάμε μπροστά.

  6. DION FROM HLEIA avatar
    DION FROM HLEIA 23/11/2009 14:07:19

    Ο ΑΡΗΣ ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΕΙΔΗΣΗ ΘΦΕΙΛΕΙ Ν' ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΟΝ ΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ. ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΘΑ ΠΕΙΣΕΙ ΕΜΑΣ;

  7. Nikos captain avatar
    Nikos captain 23/11/2009 23:02:06

    Χαράς ευαγγέλια για την ΝΔ που κάποτε θα γίνει αρχηγός της ο κ Α.Σπηλιό.
    Γιά να σοβαρευτούμε λίγο ρε παιδία,δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει άλλος ποιό καταλληλος απο τον Αρη,για να αναλάβει το κόμμα.Αυτός είναι μόνο για φρου-φρου και αρώματα