Ο Άρης έκανε το πρώτο βήμα για την ανατροπή στο δήμο της Αθήνας
26/03/2014 13:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Άρης έκανε το πρώτο βήμα για την ανατροπή στο δήμο της Αθήνας

Ο Άρης θα κάνει... πόλεμο πλέον έχοντας το ηθικό πλεονέκτημα ότι δεν βολεύεται σε καμιά περίπτωση με τη διπλή ιδιότητα

Μια μεγάλη μαγκιά που κλείνει στόματα και βάζει τον καθρέφτη απέναντι σε όλους τους υποψήφιους για όλους τους δήμους και τις περιφέρειες της χώρας, έκανε ο Αρης Σπηλιωτόπουλος. Αποφάσισε να βγάλει από πάνω του την ασπίδα του βουλευτή, να ξεβολευτεί στην ουσία από τη σίγουρη έδρα στο Κοινοβούλιο προκειμένου να διεκδικήσει το δήμο της Αθήνας.

Και είναι μεγάλη μαγκιά γιατί με τον τρόπο αυτό δείχνει το δρόμο και σε άλλους που θέλουν να προσφέρουν στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, όχι με την ασφάλεια των βουλευτικών μισθών. Υπ’ αυτή την έννοια χαιρετίζουμε και την κίνηση της Ρένας Δούρου να βγει από τη Βουλή και να διεκδικήσει την περιφέρεια Αττικής.

Ο Άρης θα κάνει... πόλεμο πλέον έχοντας το ηθικό πλεονέκτημα ότι δεν βολεύεται σε καμιά περίπτωση με τη διπλή ιδιότητα. Ούτε με την φοβερή ανακοίνωση που έκανε ο Νικήτας Κακλαμάνης ο οποίος υποσχέθηκε ότι θα παραιτηθεί από βουλευτής αν... εκλεγεί δήμαρχος.

Και αυτή τη στιγμή δίνεται μια χρυσή ευκαιρία στον κ. Κακλαμάνη να κάνει το αυτονόητο. Αν πιστεύει ότι θα είναι στο β’ γύρο των εκλογών τότε να παραιτηθεί από βουλευτής. Αν όμως δεν το πιστεύει και θεωρεί κι αυτός ότι δεν θα ξεπεράσει το 10%, όπως τον δείχνουν και τα γκάλοπ, τότε μπορεί να παραιτηθεί πριν είναι αργά. Να το κάνει τώρα ώστε να δημιουργήσει ένα ρεύμα νίκης στον Αρη Σπηλιωτόπουλο. Μάλιστα, να ανακοινώσει και από μόνος του τη στήριξη στο Αρη ώστε να φανεί ότι επανέρχεται η σύμπνοια στο χώρο της δεξιάς παράταξης.

Ο κ. Σπηλιωτόπουλος πήρε το ηθικό πλεονέκτημα από τον έτερο βουλευτή κ. Κακλαμάνη ενώ με την απόφασή του να φτιάξει το συγκεκριμένο λογότυπο για την παράταξή του με τη νερατζιά που ξήλωσε ο πρώην δήμαρχος, δείχνει το δρόμο για το πώς πρέπει να πορευτεί ως δήμαρχος. Αλλά και ως αρχηγός της αντιπολίτευσης στο δήμο σε περίπτωση που δεν εκλεγεί πρέπει να δείξει ότι ακούει τον κόσμο της Αθήνας που επιζητεί μια πιο ισχυρή δημαρχία, μακριά από τον άχρωμο και εξαφανισμένο Γιώργο Καμίνη.

Το πρώτο βήμα για την ανατροπή στο δήμο της Αθήνας έγινε με την παραίτηση του κ. Σπηλιωτόπουλου από το βουλευτικό του αξίωμα. Μακάρι να τον ακολουθήσουν κι άλλοι ώστε να δείξουν ότι η Αυτοδιοίκηση χρειάζεται ταγμένους σε συγκεκριμένο σκοπό πολιτικούς. Κι όχι περαστικούς ή κακεντρεχείς που το μόνο που σκέφτονται είναι πώς θα εκδικηθούν, πώς θα προβληθούν και πώς θα κάνουν ζημιά, χωρίς οι ίδιοι βεβαίως να χάσουν τίποτε.

Κατά τα άλλα, με σύνθημα και ονομασία του συνδυασμού του «Αθήνα Μπορείς» ο Άρης Σπηλιωτοπουλος παρουσίασε σήμερα την ιδρυτική διακήρυξη της δημοτικής του παράταξης για το δήμο Αθηναίων. Έμβλημα του συνδυασμού είναι μια νερατζιά (σαν κι αυτές που είχε ξεριζώσει ο Κακλαμάνης από το Κολωνάκι πριν μερικά χρόνια).

Στην σύντομη ομιλία του καταφέρθηκε εναντίον του κ. Γιώργου Καμίνη λέγοντας ότι είναι εξαφανισμένος από τα προβλήματα της πόλης και κατηγορώντας τον ότι δεν εκμεταλλεύτηκε τα περιθώρια που υπήρχαν και άφησε την Αθήνα στην μιζέρια εν αντιθέσει με τους γειτονικούς δήμους όπως ο Πειραιάς ή το Περιστέρι. Ανέφερε ο κ. Σπηλιωτόπουλος: «Στην ουσία είναι σαν να έχουμε δύο Αθήνες, την Αθήνα της εγκατάλειψης και την Αθήνα που δεν συμβιβάζεται. Η πρώτη είναι η Αθήνα της παρακμής, μία πόλη που ελπίζει στα ελάχιστα. Η άλλη είναι η Αθήνα που σχεδιάζει μία λύση με επίκεντρο τον άνθρωπο. Αυτή η πόλη πάνω απ όλα πληρώνει ακριβά την κρίση. Δεν αξίζει να κατεβάζουμε τον πήχη των προσδοκιών και να συμβιβαζόμαστε με το μίζερο και το γκρίζο». Επιτέθηκε όμως και κατά του κ. Γαβριήλ Σακελλαρίδη για την επιλογή του να «ρυπάνει» με αφίσες τον Δημό. Έδωσε δε ιδιαίτερη έμφαση στην ασφάλεια της πόλης ως προϋπόθεση της ελευθερίας ενώ τόνισε ότι δεν θα ανεχθεί την παρανομία και το παραεμπόριο. Αυτό τελειώνει οριστικά και με απόλυτο τρόπο δήλωσε ο κ. Σπηλιωτόπουλος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gikon avatar
    gikon 26/03/2014 13:15:19

    Ζαριά! Εξάρες ή ντόρτια; Ιδωμεν.

  2. ελλην π.- avatar
    ελλην π.- 26/03/2014 13:54:15

    Για να δούμε θα τον ακολουθήσει ο Νικήτας? Η Δούρου πάντως έδωσε πρώτη το παράδειγμα...

  3. Άργος avatar
    Άργος 26/03/2014 14:45:43

    Το γάντι (έδρα) που ρίχνει ο Άρης, και να το χάσει δεν τρέχει κάστανο, αφού κάπου θα βολευτεί μέχρι τις επόμενες εκλογές. Βρίσκεται κάτω από την ομπρέλα του κόμματος. Αυτά τα πολιτικά μονόπρακτα, εκτός από κακόγουστα δεν κόβουν καθόλου εισιτήρια.

  4. Aegean times avatar
    Aegean times 26/03/2014 16:24:33

    Πολλά δέντρα μας πέσανε τελευταία, ελιές, νεραντζιές και δεν ξέρουμε τι άλλο μας έρχεται και να είχαν και ένα στοιχειώδες ψίγμα οικολογικό θα υπήρχε και μιά αλληλουχία. Καλύτερα θα ήταν να βάφτιζαν τους συνδιασμούς τους " όνειρα θερινής νυχτός " για να προσεγγίζουν και με αυτά που δεν πρόκειται να πράξουν αν εκλεγούν μιά και λεφτά πλέον δεν υπάρχουν ούτε για κάδους σκουπιδιών...

  5. riot avatar
    riot 26/03/2014 16:44:12

    Ο Άρης παραιτείται και αποφεύγει την ψηφοφορία της Κυριακής που κάνει τζίζ.

    • Aegean times avatar
      Aegean times @ riot 26/03/2014 16:56:57

      Είχε σηκώσει και αυτός τα άρματά του?

    • Barbara avatar
      Barbara @ riot 26/03/2014 17:57:28

      Ανοησίες!! Υπήρχε περίπτωση ο Αρούλης να καταψηφίσει και να ρίξει την κυβέρνηση; Με καμία Παναγία.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ riot 26/03/2014 18:21:03

      Γιατι τζιζ θα φοβοταν τους τσοπαναραιους ,τους ταξιτζηδες ,τους φορτηγατζηδες ,τους φαρμακοποιους της Α!Αθηνων? Ειπαμε αλλα οχι κι ετσι !Μπραβο του αξιζουν και καλο αγωνα .Μαζι σου Αρη .

      • ANNA avatar
        ANNA @ Ραβινος 26/03/2014 19:51:04

        Σίγουρα δεν μιλάς σοβαρά??!!! ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΡΟΛΛΑΡΕΙΣ!!!

  6. Karanus avatar
    Karanus 26/03/2014 19:24:59

    Τι λες ρε παιδί μου... Δάκρυσα... Μπράβο στον Άρη!!!

  7. Hunter avatar
    Hunter 26/03/2014 19:56:28

    Δεν νομίζω ότι ο Άρης και ο Κακλαμάνης θα έχουνε πρόβλημα να επανεκλεγούν. Αν δεν απατώμαι είχανε πάνω από 15 χιλιάδες σταυρούς ο καθένας το 2012 (ο Άρης μάλιστα πλησίαζε του 20.000 αν θυμάμαι καλά). Αυτό που με ενοχλεί εμένα είναι ότι θα πάρει ας πούμε 12% ο Άρης, 10% ο Κακλαμάνης, 10% ο Κασιδιάρης (άνω του 30% όλοι μαζί) και τελικά δήμαρχο θα βγάλει το ΠΑΣΟΚ ή ο ΣΥΡΙΖΑ...

    • gikon avatar
      gikon @ Hunter 26/03/2014 20:26:29

      Δεν αποτελούν συγκρίσιμα μεγέθη, οι σταυροί της Α΄, με τους σταυρούς της Β' Αθήνας.

      • Hunter avatar
        Hunter @ gikon 26/03/2014 21:16:54

        Δεν γνωρίζω πώς ερμηνεύονται οι σταυροί ανά περιφέρεια, τα μονοκούκια μέτραγα. Ο Νικήτας ίσως όντως το έχει δύσκολα μιας και έπεσε και σε δυσμένεια με την "ανταρσία". Για τον Άρη όλο και κάποια "επιτροπή" θα βρεθεί, κανα νοσοκομείο, καμιά ΔΕΚΟ και τα λοιπά γνωστά...

        • gikon avatar
          gikon @ Hunter 26/03/2014 22:25:45

          Είναι πολύ απλό. Η Ν.Δ στη Β' Αθηνών είχε 262.000 ψηφοδέλτια και ο Σπηλιωτόπουλος 18.000 σταυρούς προτίμησης, ενώ στην Α' Αθηνών 89.000 ψηφοδέλτια και ο Κακλαμάνης 13.500 σταυρούς. Κάνε τις αναλογίες και θα δεις ότι ο ένας (Ν.Κ) έτυχε της υπερδιπλάσιας προτίμησης από τον άλλον (Α.Σ) αλλά και πάλι η σύγκριση δεν είναι ακριβής γιατί πρόκειται για διαφορετικές περιφέρειες.

          • gikon avatar
            gikon @ gikon 27/03/2014 10:46:58

            Υ.Γ: Τις μονοσταυρίες, τα μονοκούκια όπως λες, δεν μπορούμε να τις γνωρίζουμε, γιατί δεν υπάρχουν δημοσιοποιημένα τέτοια στοιχεία.

    • ελλην π.- avatar
      ελλην π.- @ Hunter 26/03/2014 21:21:59

      Mην ανησυχείς . Το ΠΑΣΟΚ αποκλείεται να βγάλει Δήμαρχο. Αλήθεια ποιόν έχει υποψήφιο?

      • riot avatar
        riot @ ελλην π.- 27/03/2014 00:48:27

        Το ΠΑΣΟΚ στηρίζει τον Καμίνη.

  8. EVA avatar
    EVA 26/03/2014 21:14:22

    Τελικά όλοι ετούτοι, δε θα βάλουνε ποτέ μυαλό. Τίποτε δεν έχουν καταλάβει απ΄όσα ΜΑΣ συνέβησαν τα τελευταία χρόνια. Συνεχίζουν απτόητοι στην κοσμάρα τους. Δίνουνε ...παραστάσεις σε αδειανά πλέον θέατρα κι αυτοχειροκροτούνται από κεκτημένη ταχύτητα!

    • Hunter avatar
      Hunter @ EVA 26/03/2014 21:50:39

      Τώρα διάβασα ότι την έδρα του Άρη την πήρε η Ιακωβίδου που έκανε τις εκπομπές στον Καρατζαφέρη. Φυσικά καλά έκανε και κατέλαβε την έδρα εφόσον ήταν επιλαχούσα. Αλλά έχει ενδιαφέρον το "βιογραφικό" της. Σπούδασε λέει "πολιτισμιολογία" στο ανοιχτό πανεπιστήμιο Πατρών.Προσχώρησε στη ΝΔ και διετέλεσε αναπληρώτρια γραμματέας της κομματικής Γραμματείας Κοινωνικής Συνοχής&Αλληλεγγύης. Το 2012 ορίστηκε ειδικός σύμβουλος του γενικού γραμματέα του υπουργείου Δικαιοσύνης Γιώργου Σούρλα. Τον Μάρτιο του 2013 με απόφαση του υπουργού Εργασίας Γιάννη Βρούτση ανέλαβε πρόεδρος του Εθνικού Κέντρου Κοινωνικής Αλληλεγγύης. Αυτά βλέπουνε οι 30άρηδες με 3-4 πτυχία και διδακτορικά που αναγκάζονται τώρα να ψάχνουνε δουλειές εν μέρει ακόμη και του "ποδαριού" σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα... Υ.Γ.: πάντως είμαι περίεργος να μάθω, με πτυχίο πολιτισμιολογίας τι είδους "ειδικές συμβουλές" μπορεί να δίνει κάποιος στον γραμματέα του υπουργείου δικαιοσύνης καθώς και πόσος είναι ο μισθός του "ειδικού συμβούλου"...

  9. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 26/03/2014 22:40:04

    •Ο Κακλαμάνης ΔΕΝ θα ψηφίσει την Κυριακή το πολυνομοσχέδιο... •Ο Κακλαμάνης ΔΕΝ θα παραιτηθεί από βουλευτής... •Ο Κακλαμάνης ΔΕΝ θα μείνει στην ΝΔ, αλλά θα ενταχθεί στους Πολύδωρα, Ζώη... •Στις επόμενες εθνικές εκλογές ΔΕΝ θα βάλει υποψηφιότητα... Αυλαία. Τέλος.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ΓΓΣ 27/03/2014 07:49:01

      Κριμα!Εαν απεσυρρετο τωρα θαχε κι'εναν καλο λογο να τον μνημονευει καποιος μετα ουτε που θα τον θυμαται κανεις .Κριμα !

      • greekfournaris avatar
        greekfournaris @ Ραβινος 27/03/2014 15:48:02

        ναι καλα! να αποσυρθει αφου καταψηφισει το νομοσχεδιο. οχι πριν. για χαζους ψαχνεις?