#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/04/2011 17:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Άκης παρομοιάζει εαυτόν με τον ...Αντρέα και βάζει στο κάδρο Σημίτη και ΚΥΣΕΑ



Ως ενέργεια πολιτικά, ηθικά και νομικά απαράδεκτη χαρακτήρισε από τη Βουλή ο Άκης Τσοχαταζοπουλος την πρόταση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠΑΣΟΚ για σύσταση προανακριτικής που θα διερευνήσει τυχόν δικές του ευθύνες στην πολύκροτη υπόθεση των υποβρύχιων. Όπως εξήγησε η Βουλή δεν έχει τη δυνατότητα με βάση τις διατάξεις του άρθρου 86 του Συντάγματος και του νόμου 3126/03 «περί ευθύνης Υπουργών», να ζητήσει την άσκηση ποινικής δίωξης, μετά τη δεύτερη τακτική σύνοδο της βουλευτικής περιόδου, που αρχίζει μετά την τέλεση του αδικήματος…

 

Ξέρει κάτι παραπάνω;

 

Ο κ. Τσοχατζόπουλος παρομοίασε επίσης  υπόθεση των υποβρυχίων με το «βρώμικο '89», βάζοντας ουσιαστικά στο ίδιο κάδρο τον εαυτό του με τον Ανδρέα Παπανδρέου…

 

Σκοπός είναι, είπε, να στήσουν ένα Κολοσσιαίο προκείμενου με την εξόντωση κάποιων και τη διάσωση άλλων να αποπροσανατολίσουν την κοινή γνώμη. «Ωστόσο, όπως δεν κρύφτηκα εγώ κανείς δεν μπορεί να κρυφτεί πίσω από εμένα» ανέφερε.

 

Δεν κατονόμασε όμως ποιους εννοεί…

 

Ο κ. Τσοχατζόπουλος υποστήριξε ακόμα ότι η πρόταση για προανακριτική μοιάζει ως αστήριχτο κατηγορητήριο, ενώ χαρακτήρισε τις κατηγόριες ως μεθόδευση επιλεκτικής στοχοποιήσης, με συκοφαντικά και τερατώδη ψευδή, λέγοντας… «χτυπήσατε λάθος πόρτα ψάξτε αλλού για μίζες, όλα αυτά δεν με αγγίζουν»…

Κατά τον κ. Τσοχατζόπουλο τα εξοπλιστικά προγράμματα αποφασίζονται από τα προβλεπόμενα πολυμελή όργανα των ένοπλων δυνάμεων και της κυβέρνησης (ΚΥΣΕΑ) και δεν αποτελούν επιλογή του εκάστοτε υπουργού Άμυνας.

 

Έβαλε  έτσι στο κάδρο τον Σημίτη αλλά και άλλους πρώην συναδέλφους του που μετείχαν τότε στο ΚΥΣΕΑ.

 

Ακόμα, αρνήθηκε τον «μύθο», όπως είπε, ότι ανέθεσε απευθείας στην εταιρία και υπερασπίσθηκε την επιλογή του συγκεκριμένου τύπου υποβρύχιων ως μοναδικού στον κόσμο, με αποτέλεσμα να τα εντάσσουν στις ένοπλες δυνάμεις τους πολλές χώρες

 

Σε ένα σημείο της ομιλία τους πάντως διερωτήθηκε ρητορικά αν όλα έγιναν «ωραία και καλά» και απάντησε «όχι». Εξάλλου, όπως είπε, γι’ αυτό η ελληνική δικαιοσύνη σε συνεργασία με τη γερμανική ερευνά το θέμα. Αυτό, όμως, όπως είπε, δεν αγγίζει τον ίδιο…

Αntiκοινοβουλευτικός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kopritis avatar
    kopritis 28/04/2011 18:08:57

    Tha mas zitisei kai ta resta o Oraios Akis!!

  2. Νικος avatar
    Νικος 28/04/2011 18:11:25

    Τι ωραία που τα λέει, τελικά όλοι βγάζουν ένα μικρό ποιητή από μέσα τους κατά την ώρα της απολογίας.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/04/2011 18:12:46

    Ο Άκη αποδεικνύει πάντως ότι είναι πολιτικός. Κάτι άλλοι σαν τον Μαντέλη είχαν πάει διακοπές στο... Αζερμπαϊτζάν και τους ψάχναμε για κάμποσο καιρό. Τούτος εδώ παρουσιάστηκε με την πρώτη.

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι ξέρει πολλά και να δούμε πώς θα τη βγάλεικαθαρή το ΠΑΣΟΚ.

    Δεν πιστεύω να αντέξει πολύ ακόμη αυτό το κόμμα, αλλά να δούμε. Το είπαμε πολλές φορές αυτό και δεν πέσαμε μέσα...

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Επώνυμος 28/04/2011 23:48:27

      "Σκοπός είναι, είπε, να στήσουν ένα Κολοσσιαίο προκείμενου με την εξόντωση κάποιων και τη διάσωση άλλων να αποπροσανατολίσουν την κοινή γνώμη. «Ωστόσο, όπως δεν κρύφτηκα εγώ κανείς δεν μπορεί να κρυφτεί πίσω από εμένα» ανέφερε

      Σε αυτο ομως ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ....!!!!
      (Αυτος πολιτικα ετσι κι αλλιως ειναι τελειωμενος, και τον χρησιμοποιουν ΑΥΤΗ τη στιγμη , για να καλυψουν αλλους ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΕΝΕΡΓΟΙ, αλλα και για να αποπροσανατολισουν την κοινη γνωμη ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΡΙΣΙΜΗ περιοδο που ολοι πρεπει να ΕΣΤΙΑΣΟΥΜΕ στην ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ ΑΥΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ!!!!!)

  4. kopritis avatar
    kopritis 28/04/2011 18:13:22

    Min ton kathistereite kai poli!Exei na epivlepsei tin anakainoisi sto neoklassiko

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 18:20:33

    - Οι περιπλανωμενοι ντοπιοι μιζαδοροι ποιοι ειναι Ακη μας???
    - Ενεπλεξε και εκθειασε τις Ενοπλες Δυναμεις και την αψογη συνεργασια που ειχε !!! χαχαχαχ
    - Την ειπε και στον Μπεννυ που υπεγραψε μαζι με ολους τους συντροφους το 2009
    - Εβαλε στην ΠΡΕΣΑ ολο τον κοσμο !!! οταν πρεσσαρεσαι βγαζεις ΛΑΔΙ....

    Σε αναμονη.... ο "παρτα Ολας" ειναι εδω... λιγα βαζεις πολλα παιρνεις.

    ΠΠ

  6. Giorgos avatar
    Giorgos 28/04/2011 18:25:45

    Ολλους. Οχι μονο τον Τσοχατζόπουλο.

  7. Enzo avatar
    Enzo 28/04/2011 18:30:21

    σαν εκεινον τον Γυπα απο τον Μπαγκς Μπανυ ειναι στην φωτο.

    • akis avatar
      akis @ Enzo 29/04/2011 03:56:23

      χαχα όντως!

  8. kiki avatar
    kiki 28/04/2011 19:04:35

    Γερος πια ο Ωραιος Μπρουμελ,
    μας κοστισε κατι παραπανω το διαζυγιο και αυτουνου
    οπως του Αντρεα, ναι σε αυτο μοιαζουν.
    Μην μας μεινει σαν τον Κουτσογιωργα
    και χασουμε τα υπολοιπα,
    να παρακολουθητε απο γιατρο.
    Και ο αλλος με το Κολγκειτ, παλι με διαζυγιο στην μεση κατι ξερει.
    Και ο μουσιτσας που χαθηκε, πεταξε τις παπαρες του και εξαφανιζολ.

  9. Giorgos avatar
    Giorgos 28/04/2011 19:17:02

    ΟΛΛΟΥΣ !

  10. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 28/04/2011 20:17:09

    Μην ξεχνάτε ότι αυτό είναι εθνος Δικαιοσύνης και Δημοκρατίας, κανενας
    δεν είναι ένοχος μεχρι αποδείξεως του αντιθέτου. Ας περιμένουμε το πέρας
    της δικης πρίν βγάλουμε συμπεράσματα χωρίς να έχουμε συγκεντρώσει
    ικανό αριθμό πληροφοριών.

  11. Giorgos avatar
    Giorgos 28/04/2011 20:31:54

    Εδω που εχουν φτασει τα πραγματα, αν αυτο ειναι κρατος δικαιοσυνης (το δημοκρατιας ουτε καν το το συμπεριλαμβανω γιατι αν ειχαμε δημοκρατια αυτα τα πραγματα δεν θα ειχαν γινει), τοτε πρεπει να τιμωρηθουν αυτοι που πρεπει να τιμωρηθουν. ΟΛΛΟΙ !

  12. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 28/04/2011 20:54:11

    Η πλάκα είναι ότι έτσι όπως οριοθετήθηκε χρονικά η υπόθεση το αδίκημα είναι παραγεγραμμένο. Και έτσι όπως έχει διατυπωθεί η κατηγορία, "ξέπλημα βρώμικου χρήματος" το αδίκημα εκφεύγει των αρμοδιοτήτων της Βουλής. Η υπόθεσή μοιάζει με κωμωδία.

  13. Enzo avatar
    Enzo 28/04/2011 21:42:37

    Το πόθεν εσχες παραγραφεται;

  14. δημης avatar
    δημης 30/04/2011 02:00:38

    ΚΑΛΑ ΟΧΙ ΣΤΟ...ΙΔΙΟ ΚΑΔΡΟ...
    -ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑ;;;;;;;

  15. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 30/04/2011 09:14:45

    Η διαφορά είναι πως ο ένας τάπαιρνε σε Pampers, ενώ ο άλλος σε Υ/Β.