#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/04/2011 09:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ο Άκης έγινε στόχος γιατί είναι ο μόνος που μπορεί να το αντέξει όλο αυτό»…



Με επιστολή που έστειλε, το απόγευμα της Τρίτης, στον Πρόεδρο της Βουλής κ. Φιλ. Πετσάλνικο ο πρώην υπουργός κ. Ακης Τσοχατζόπουλος γνωστοποίησε ότι θα παραστεί στη Βουλή, στη συζήτηση για τη σύσταση Προανακριτικής Επιτροπής για την υπόθεση των υποβρυχίων την Πέμπτη, 28 Απριλίου.

Σύμφωνα με την πρόταση των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ (υπέγραψαν 112), που κατατέθηκε την Παρασκευή 14 Απριλίου, πρέπει να συγκροτηθεί Προανακριτική Επιτροπή μόνο για τον πρώην υπουργό Άμυνας  Άκη Τσοχατζόπουλο, διότι «από τη μελέτη της δικογραφίας προέκυψαν στοιχεία που σχετίζονται με τον πρώην υπουργό ως προς τη Σύμβαση (15-2-2000) με την οποία η κοινοπραξία Ελληνικά Ναυπηγεία - Ferrostaal - HDW ανέλαβε την κατασκευή και παράδοση στο Πολεμικό Ναυτικό τριών υποβρυχίων τύπου 214 (Σύμβαση Αρχιμήδης). Από τα στοιχεία διαφαίνεται ότι η γερμανική εταιρεία ανέπτυξε όπως έπραττε και σε ολόκληρο τον κόσμο ένα σύστημα δωροδοκιών ανωτάτων πολιτικών και κρατικών αξιωματούχων».

Με ενδιαφέρον αναμένονται οι εισηγήσεις - ομιλίες των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ κ. Μ. Μπόλαρη, Γ. Χαραλαμπόπουλου και Ε. Μίχου. Από την αντιπολίτευση εισηγητές θα είναι οι κ. Π. Καμμένος, Μιλ. Βαρβιτσιώτης και Αργ. Ντινόπουλος, οι τοποθετήσεις των οποίων είναι βέβαιο ότι θα συζητηθούν.

Ανεξάρτητα από την έκβαση της υπόθεσης, ο Άκης έχει καταδικαστεί στη συνείδηση του κόσμου, κάτι που ασφαλώς και ο ίδιος γνωρίζει. Αξίζει να παρακολουθήσουμε αν ο πρώην Υπουργός  θα προσπαθήσει να προστατεύσει και την υστεροφημία του. Επίσης θα δούμε αν θα στρέψει τα βέλη του προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις ή θα μιλήσει γενικά, όπως πολλοί προλέγουν, για «προσωπική επίθεση εις βάρος του».

Το ΠΑΣΟΚ παραπέμπει έναν πολιτικό που έχει ολοκληρώσει τον κύκλο του στο δημόσιο βίο με προφανή στόχο να μη χάσει το «ηθικό πλεονέκτημα». Θυσιάζει το πιο «βαρύ όνομα» για να έχει να λέει ότι πρωτοστατεί στην εξυγίανση του δημόσιου βίου. Σε τελική ανάλυση είναι ένα ζήτημα αν θα επιβεβαιωθούν τα λεγόμενα  παλαιού στελέχους του ΠΑΣΟΚ: «ο Άκης έγινε στόχος γιατί είναι ο μόνος που μπορεί να το αντέξει όλο αυτό»…



M.O.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2011 09:47:42

    ο Τσοχατζόπουλος είναι αυτό που είναι, και παροπλισμένος, συνταξιούχος, γέρος και αναλώσιμος. Ιφιγένεια. Και εάν την βγάλει και με καμία τρίμηνη αναστολή σαν τον χορηγούμενο... που έκανε ορθογραφικά στο πόθεν έσχες...

  2. jkr avatar
    jkr 27/04/2011 10:05:26

    υπάρχει αμφιβολία για την δικαστική έκβαση της υπόθεσης;;;

  3. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 27/04/2011 10:15:21

    Ρε τι αναστολη και τριχες κατσαρες;;;
    ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΤΟ 2001.
    η προανακριτικη ειναι αλλο ενα επικοινωνιακο τεχνασμα του ΠΑΣΟΚ

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 27/04/2011 10:15:46

    Μ.Ο

    Το Πασόκ παίζει με την φωτιά.

    Την γεροντοκαψούρα πρέπει να την φοβάται κανείς.

    Ο Ακης για αυτόν μπορεί να αντέξει τα πάντα και να μην μιλήσει.

    Αν κάποιος θέλει να τον στριμώξει πραγματικά θα πρέπει να αγγίξει την γυναίκα του και την κόρη του.

    Τότε για να τους προστατεύσει θα μιλήσει για όλους και για όλα.

    Η στάση της ΝΔ θα έχει ενδιαφέρον.

    Θα είναι εξέταση αλλά Μπακογιάννη η ουσιαστική;;

    Θα δούμε.

  5. nyfitsa avatar
    nyfitsa 27/04/2011 10:22:21

    Χές….ε ο Άκης, αν έχει καταδικαστεί στη συνείδηση του κόσμου…… τα λεφτά και την τεράστια περιουσία την έχει;…. Οπότε; …Κολοτούμπες να κάνουν όλοι τους !!!

    • Loretta avatar
      Loretta @ nyfitsa 28/04/2011 00:34:21

      Eφοσον συντρέχει/αποδειχθεί ξεπλυμα βρωμικου χρηματος/δωροδοκία κτλ αν δεν κανω λαθος δεν παραγράφεται τιποτα...!! αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

  6. neotera avatar
    neotera 27/04/2011 10:24:39

    Ο Ακης είναι χαλκέντερος και με τη βοήθεια των μήντια και των συνένοχων από τα άλλα κόμματα θα βγάλει ασπροπρόσωπους τους χορηγούς της Αλήτ, το σύστημα PLASTOK και την Παγκόσμια Διακυβέρνηση της Αθήνας. Μιά παράσταση θα γινει, κάτι σαν τα συνηθισμένα "πλυντήρια" της τηλεόρασης στο πιό μεγάλο για να ανακοπεί το κύμα από τις προσδοκίες για Κάθαρση και δημοκρατική λειτουργία του Κράτους, μεγάλο μέρος του οποίου οφείλεται στα μπλόγκια. Ο Ακης θα τηρήσει τον μόνο εν ισχύ νόμο για τους ισχυρούς, την ομερτά, όπως ακριβώς και ο προηγηθείς στην ιδια θέση, ο μακαρίτης ο Μενιος (Κουτσόγιωργας).

    • jkr avatar
      jkr @ neotera 27/04/2011 10:38:19

      Κι αυτός που ήταν να μπει μέσα, προτίμησε τελικά να την κάνει σε άλλους κόσμους...έτσι κανείς πολιτικός της μεταπολίτευσης δεν φυλακίσθηκε εισέτι..

  7. nyfitsa avatar
    nyfitsa 27/04/2011 10:31:15

    Το, ότι θα γίνει μία παράσταση- είναι σίγουρο. Θα μας απειλήσει κιόλας , όπως το έκανε και στο παρελθόν. Δεν μένει μόνο, να τον πάρουνε στο Εθνικό Θέατρο, χαχαχα

  8. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 27/04/2011 10:31:50

    Μήν δίνετε συμβουλές για στρίμωγμα στη Νέα Δημοκρατία. Πόσο περισσότρο να στριμώξει; Υπάρχουν και όρια. Εξ΄άλλου αν αρχίσει να ασχολείται με τον αντιπολιτευτικό της ρόλο, κινδυνεύει να χάσει το πρωτάθλημα αυτομαστιγώματος.

    • Roulis avatar
      Roulis @ Νίκος Α 27/04/2011 18:55:37

      N'αγιασει το στομα σου!

  9. Παναγος avatar
    Παναγος 27/04/2011 10:42:32

    Δεν πιστευω να υπαρχει ανθρωπος που να πιστευει οτι θα τιμωρηθει ,ετσι δεν ειναι?
    Καμμια φορα χρειαζεται και κανενας Πλαστηρας.

  10. kiki avatar
    kiki 27/04/2011 10:55:07

    Καθενας απο εμας ειναι ενας Πλαστηρας, αντε μπραβο, βγειτε στους δρομους και απαιτηστε την επαναφορα της Δημοκρατιας σε αυτον τον τοπο, την παραδειγματικη τιμωρια ολων αυτων των δοσιλογων.
    αλλα με αντιπολιτευση χαλαρη...... δεν γινεται δουλεια.

    • kiki avatar
      kiki @ kiki 27/04/2011 10:56:14

      ΜΟ,
      ξαναγυρισα πιο φορτσατη απο το Πασχα και τερμα το αγα[αται αλληλους.

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ kiki 27/04/2011 15:39:16

        Δυναμική όπως πάντα. Τους χαιρετισμούς μου

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ kiki 27/04/2011 11:48:16

      Μπρος αρχηγε δειξε μας το δρομο. We ll follow...

      Μηπως ειδες πουθενα αυτο το πθευδο παναγοπουλοθ τηθ ΓΣΕΕ??
      Εχω καιρο να το δω το ζαγαρι..
      Παρεπιμπτοντως ουτε εκεινη τη αγριοφατσα το παπασπυρου της ΑΔΕΔΥ,εχω δει .
      Επι Ν.Δ καθε μερα και ωρα στα βρωμοκαναλα ηταν και κανανε ..αντισταση οι ελεεινοι..

      Τι να γιναν αραγε?
      Να βαλουμε τη νικολουλη να τους βρει τους ......αντε να μην πω τωρα και το κοψει ο φακτορας..

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Παναγος 27/04/2011 12:23:43

        χαχχαχαα γιατι?? εκανε μηπως δηλωσεις για τα αβαβαβααα της ΓΕΝΟΠ ?? μηπως η ΑΔΕΔΥ ?? ΚΑΝΕΙΣ !!!
        θα τους βγαλει στο κλαρι ο Φωτοπουλος!!! και εχουν κανει κακα πανω τους .... μεχρι να μπει ελεγχτης και στο σπιτι τους....!!!!!!!!!!!
        οεο

        ΠΠ

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 12:25:00

    ο Ακης εχει και τον Χ'νικο να κυνηγιουνται γενικως !!!....
    Αληθεια η αγωγη Καμμενου σε Τσουκρατο τι εγινε?????????????

    ΠΠ

  12. Orestios avatar
    Orestios 27/04/2011 16:28:39

    Ο τυπάκος παίρνει ΚΑΙ σύνταξη μετά από όλα όσα έφαγε?????????????????????????

  13. kiki avatar
    kiki 27/04/2011 17:34:56

    Και το ΝΔ τρωγεται μεταξυ του και αντι να τους κυνηγαει καθε δευτερο για ολα αυτα που γινονται συντονισμενα απο το αντισυνταγματικο του Μνημονιου, απο την αφεση αμαρτιων των λαμογιων, Μαντελη Τσουκατου Ακη Μακη και λοιπων, περι αλλα τυρβαζει και καταχαιρεται οταν κατι εξυπνο εκ μερους της εχει λεχθει, οταν ολο το κοινοβουλευτικο της κοπαδι αλλα λεει τι μια μερα αλλα την αλλη , αλλου συντασεται αλλου διαφωνει, και περιμενουν να γινουν κυβερνηση?
    Ο Ακης εχει και αλλα στην ραχη του , η τεως τα μηχανακια για την σταυθμεσυση σε ολους τους δημους της χωρας.Τα μαγαζια ΣΑΟΣ σε ολους τους Εθνικους δρομους, εχει δηλαδη και δευτερευουσες δουλειες ταυτογχρονα που τα κονομησε η αυτος η το σοι του.Για ψαξτε για ψαξτε,καθε φορα που παει ενας μεγαλο πασοκος να παρει διαζυγιο το πληρωνει ο Ελληνικος λαος ωρε κοροιδα.

  14. δημης avatar
    δημης 27/04/2011 21:30:35

    ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ...ΚΑΜΗΛΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΦΑΕΙ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΡΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ...ΦΑΕΙ...
    ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΖΩΟ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΑΜΝΗΣΙΑΣ-ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ... ΟΔΗΓΕΙ ΕΝΑ ΓΑΪΔΟΥΡΑΚΙ....