#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/08/2012 13:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ούτε 10.000.000 δεν είμαστε εδώ!!!



Σε 9.903.268 ανέρχεται ο νόμιμος πληθυσμός της χώρα μας, σύμφωνα με τα αποτελέσματα που ανακοίνωσε σήμερα η Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ). Πρόκειται για τον αριθμό των δημοτών κάθε Δήμου της Χώρας, ανά Δημοτική Ενότητα, όπως αυτά προέκυψαν από την Απογραφή Πληθυσμού-Κατοικιών 2011, η οποία διενεργήθηκε κατά το χρονικό διάστημα από 10-24 Μαΐου 2011, με ημερομηνία αναφοράς την 9η Μαΐου 2011.

Με βάση τα επίσημα στοιχεία της απογραφής ο πληθυσμός της Ελλάδας μειώθηκε κατά ένα εκατομμύριο μέσα σε μια δεκαετία. Η μείωση εκτιμάται ότι οφείλεται στον μεγάλο αριθμό Ελλήνων που έχουν μεταναστεύσει λόγω της οικονομικής κρίσης την τελευταία διετία.

Στο Λεκανοπέδιο Αττικής, με βάση την απογραφή, συγκεντρώνεται ο μεγαλύτερος πληθυσμός της χώρας. Πιο συγκεκριμένα στην Περιφερειακή Ενότητα του Κεντρικού Τομέα Αθηνών σύμφωνα με τα αποτελέσματα της απογραφής, ο πληθυσμός ανέρχεται σε 750.982, με τον Δήμο Αθηναίων και καταγράφει πληθυσμό 467.108 άτομα. Η περιφερειακή Ενότητα Βόρειου Τομέα Αθηνών έχει πληθυσμό 446.721, η περιφερειακή ενότητα Δυτικού Τομέα Αθηνών 386.953, η περιφερειακή ενότητα Νοτίου Τομέα Αθηνών 394.191 και η περιφερειακή ενότητα Ανατολικής Αττικής 358.576. Επίσης, η περιφερειακή Ενότητα Δυτικής Αττικής έχει πληθυσμό 141.051 και η περιφερειακή ενότητα Πειραιώς 394.454. Η Περιφερειακή Ενότητα Θεσσαλονίκης έχει πληθυσμό 878.194, με τον Δήμο Θεσσαλονίκης να έχει πληθυσμό 269.137 άτομα.

Όπως αναφέρεται στην σχετική ανακοίνωση της ΕΛΣΤΑΤ η καταγραφή του Νόμιμου Πληθυσμού έγινε με βάση τις απαντήσεις των απογραφόμενων Ελλήνων υπηκόων στο ερώτημα σχετικά με τη Δημοτική Ενότητα στην οποία είναι εγγεγραμμένοι. Στο Νόμιμο Πληθυσμό περιλαμβάνονται και οι Έλληνες υπήκοοι των στρατιωτικών και διπλωματικών αποστολών της Ελλάδας στο εξωτερικό, καθώς και τα μέλη των οικογενειών τους που διαμένουν μόνιμα στο εξωτερικό.

Της δημοσιοποίησης των αποτελεσμάτων προηγήθηκε επεξεργασία των στοιχείων της Απογραφής με τις πλέον σύγχρονες μεθόδους και τεχνολογίες έτσι ώστε να εφαρμοσθούν αυστηρότεροι έλεγχοι ποιότητας από οποιαδήποτε άλλη Απογραφή.

Τα ερωτηματολόγια που συγκεντρώθηκαν από τα 58.684 Απογραφικά Τμήματα της Χώρας, που αντιστοιχούν σε 34.780.000 σελίδες, υποβλήθηκαν σε οπτική αναγνώριση χαρακτήρων με τη χρήση σαρωτών υψηλής ταχύτητας. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα οπτικοποίησης των ερωτηματολογίων και άμεσης πρόσβασης σε αυτά σε ελεγμένη (verified) ψηφιακή μορφή για την υλοποίηση των πολλαπλών και συνδυαστικών ελέγχων ποιότητας (π.χ. ύπαρξης και απαλοιφής διπλοεγγραφών, έλλειψης πληρότητας, ορθότητας γεωγραφικών κωδικών κλπ).

Όπως πάντως έχει ήδη ενημερώσει η ΕΛΣΤΑΤ σε προηγούμενες ανακοινώσεις της, τα αποτελέσματα της Απογραφής του 2011 και αυτά προηγούμενων Απογραφών δεν είναι απολύτως συγκρίσιμα.


Αυτό οφείλεται στο ότι η μεθοδολογία της Απογραφής του 2011 διαφέρει σημαντικά σε αρκετά σημεία από αυτή προηγούμενων Απογραφών τόσο ως προς τις διαδικασίες συλλογής των στοιχείων όσο και ως προς τις διαφορετικές και πληρέστερες διαδικασίες ελέγχου και επεξεργασίας των συλλεγέντων στοιχείων βάσει νέων τεχνολογιών και μεθόδων

Πλήρης πίνακα όλων των στοιχείων της απογραφής εδώ




ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 01/08/2012 13:36:34

    Καιρός οι νεότεροι να "πιάσουμε δουλειά" να φτάσουμε το 10άρι.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ TopGunZ 01/08/2012 14:29:11

      Ακούστε λίγο "Μουσικές Ταξιαρχίες"... ;)

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Αυριανιστής 01/08/2012 17:59:44

        Δεν είμαστε τόσο "νεότεροι" αγαπητέ, γνωρίζουμε, γνωρίζουμε...

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ TopGunZ 01/08/2012 14:57:13

      ***** γιατί χανόμαστε

  2. Μάκης avatar
    Μάκης 01/08/2012 13:37:26

    Μα καλά, πιστεύετε την ΕΛΣΤΑΤ; Η ΕΛΣΤΑΤ είναι για τα μπάζα! Μέχρι το 2004 μάς έβγαζε μέσα στις 20 πλουσιότερες χώρες τού κόσμου και με ένα τηλεφώνημα τού Παπακωνσταντίνου το 2009 διόγκωσε το χρέος μας από το 107% στο 115% τού ΑΕΠ.

    Είναι δυνατόν ΟΛΟΚΛΗΡΗ η Αττική να έχει 2.800.000 πληθυσμό; Σε λίγο θα μας πουν ότι ο Πειραιάς είναι άγονη γραμμή!

  3. NTUA avatar
    NTUA 01/08/2012 13:45:04

    Νόμιμος πληθυσμός 2011: 9.903.268...
    Εγγεγραμμένοι ψηφοφόροι 2012: 9.850.802!

  4. Bohemian avatar
    Bohemian 01/08/2012 13:53:35

    Κατά τα άλλα δεν μεταναστεύουν οι νέοι, μόνο οι παππούδες θα μείνουν εδώ να κούνε για νέα πακέτα μέτρων μετά την κυριακάτικη εκκλησία.

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Bohemian 01/08/2012 17:56:20

      Πρίν λίγες βδομάδες όταν οι άγγλοι έκαναν τις δηλώσεις ότι θα κλείσουν τα σύνορα για έλληνες και άλλους νοτίους αν υπάρξουν χρεοκοπίες, είπαν παράλληλα ότι "μέχρι στιγμής δεν υπάρχει μεταναστευτικο ρεύμα απο την ελλάδα προς την βρετανία, οι έλληνες είναι μόλις 35.000 στην βρετανία όπως πριν¨
      Δεδομένου ότι η αγγλια θα ήταν βασικός στόχος μετανάστευσης, μάλλον πρέπει να αποδώσουμε τον μειωμένο πληθυσμό στην ανικανότητα της ελστατ και μόνο.
      Επισης να πω ότι σύμφωνα με την απογραφή του 2001, 15 .000 άγγλοι ζουν στην ελλάδα, ποσοστό τεράστιο σε σχέση με τον συνολικό πληθυσμό τ ης Ελλάδος!

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Γιώργος Αχαιός 01/08/2012 18:04:21

        Διότι δεν αρκεί να εικάζεις εσύ ότι από την χώρα σου μετανάστευσαν κάποιοι. Πρέπει και οι χώρες στις οποίες υποτίθεται ότι μετανάστευσαν να το επιβεβαιώνουν....

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/08/2012 13:57:03

    Λάβετε υπ' όψη ότι η απογραφή διενεργήθηκε το Μάιο του 2011, όταν δηλαδή οι συνέπειες του δολοφονικού μνημονίου δεν ήταν ακόμα τόσο καταλυτικές όσο είναι τώρα, και το ποσοστό των Ελλήνων που αναγκάζονταν να μεταναστεύσουν μόλις που άρχιζε να παίρνει την ανηφόρα. Αν προσθέσουμε και τα θύματα του μνημονίου από τις περικοπές στην υγεία, νομίζω ότι ήδη, δεκαπέντε μήνες μετά, ίσως να μπορούμε ήδη να μιλάμε για άλλες 200.000 κάτω.

    Θέλουν κι άλλα οι ευρωλιγούρηδες για να πειστούν ότι η εξίσωση "ευρώ=μνημόνιο=δημογραφικός αφανισμός" είναι καταστροφική για τον ελληνισμό; Ή περιμένουν να γίνουμε Λεττονία, όπου τα αντίστοιχα προγράμματα "δημοσιονομικής προσαρμογής" εξεδίωξαν σε μετανάστευση το 25% (!) του πληθυσμού;

  6. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 01/08/2012 14:48:31

    Αφαιρέστε περίπου 400 χιλ. που είναι οι ¨νόμιμα διαμένοντες¨ αλλοδαποί , οι οποίοι καταγράφτηκαν επίσης (¨ κάτοικους¨ η ¨διαμένοντες¨ στην χώρα και όχι ¨υπηκόους¨ αφορούσε η απογραφή ) , τότε θα βρήτε "πόσοι ακριβώς είμαστε¨.

    Στην απογραφή της επόμενης δεκαετίας , λαμβάνοντας υπόψη την σταδιακά αυξανόμενη μετανάστευση Ελλήνων , τις κατά μέσο όρο τρις αυτοκτονίες την ημέρα , την σταδιακή μείωση του ¨μέσου όρου ζωής¨ λόγω αύξησης ασθενειών και πρόωρων θανάτων ( που προκαλεί η πτώση του βιοτικού επιπέδου) και την παράλληλη διαχρονικά εξασφαλισμένη ¨είσοδο¨ αλλοδαπών προσφύγων( που τους ονομάζουν ¨μετανάστες¨) , θα μάθουμε πόσοι θα έχουμε απομείνει . Σίγουρα πάντως κανείς δεν θα μιλήσει για Γενοκτονία , αλλά για μια ¨ευημερούσα πολυπολιτισμική κοινωνία¨.

    • Εύα avatar
      Εύα @ ΝΤΑΝΤΟΝ 01/08/2012 19:06:34

      Μεγάλη δόση αλήθειας...

  7. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 01/08/2012 14:53:17

    Η απογραφή της ελστάτ 2011, κατέληξε σε οικτή αποτυχία . Τα αποτελέσματα όπως παραδέχεται και η ίδια "δεν είναι συγκρίσιμα" με αυτά παλαιότερων απογραφών.

    Μιλάμε για την ίδια αρχή που άλλαξε τα φώτα στο έλλειμμα. Που τα μέλη σφάζονταν. Που τώρα εφάρμοσε νέα σχέδια και τεχνικές. Που δεν μετράει κανέναν μετανάστη μην τρομάξουμε. Που μετράει μόνο ¨μόνινους και νόμιμους' κατοίκους κι όχι όλους όσους βρεθούν σε μία δεδομένη στιγμή εντός συνόρων. Που άφησε ολόκληρες συναοικίες δίχως να τις απογράψει αν είναι να δώσω πίστη σε αυτά που ακούω.

    Οπότε......

  8. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 01/08/2012 15:16:58

    Μειώθηκε ο παρονομαστής,επομένως αυξήθηκε το χρέος μου!!!

  9. Βασίλης avatar
    Βασίλης 01/08/2012 17:39:42

    Ας είμαστε σοβαροί, δεν οφείλεται στη μετανάστευση ο μειωμένος αριθμός : την εποχή που θα διεξάγονταν η απογραφή είχε κυκλοφορήσει η φήμη(;) πως προκειμένου να απογραφεί κάποιος θα έπρεπε να καταβάλλει το ποσό των 20 ευρώ λόγω οικονομικής κρίσης. Έγιναν κάποιες προσπάθειες να διαψευσθεί αλλά πολύς κόσμος εξακολούθησε να την πιστεύει και σαν αποτέλεσμα δεν απάντησε ποτέ στο χτύπημα του κουδουνιού του. Ένα χρόνο πριν συνέβη, μα καλά, δε θυμάστε τίποτα;

  10. sos avatar
    sos 01/08/2012 17:48:13

    Το 17% των γεννήσεων είναι από αλλοδαπές μητέρες. Έχουμε εισροή λαθρομεταναστών ίσως περισσότερους από τις γεννήσεις από ιθαγενείς.

    Η πατριωτική δεξιά πρέπει να αναδείξει το δημογραφικό. Και όχι απλά τα νούμερα. Να επιδοτηθούν οι γεννήσεις από Έλληνες!!!

    Το επίδομα τις τριτεκνίας του Καραμανλή είχε αρκετά καλά αποτελέσματα.

    Αν συνεχίσουμε έτσι η ισλαμοποίηση της Ελλάδας είναι δεδομένη και μη αναστρέψιμη.

    • Stefanos avatar
      Stefanos @ sos 01/08/2012 18:11:08

      Αν ως πατριωτική δεξιά εννοείτε την καρπαζοεισπράκτορα ΝΔ ή έστω τμήμα της, ζήτω που καήκαμε!!!

  11. Stefanos avatar
    Stefanos 01/08/2012 18:08:52

    Ούτε 10 εκ. και τα κάναμε μπάχαλο παντού!

  12. theo1611 avatar
    theo1611 01/08/2012 20:17:36

    Εγώ ξέρω ότι και το 1971 (για το 1961 δεν θυμάμαι γιατί ήμουν μόλις 2,5 χρονών), και το 1981 και το 2001 με απέγραψαν εμένα και την οικογένειά μου (το 1991 ήμουν εκτός Ελλάδος).

    Το 2011 ήμουν εγώ και η οικογένειά μου στη χώρα, δεν άλλαξα τις συνήθειές μου, ήθελα να απογραφώ (τα έντυπα τα έχω συμπληρωμένα στο σπίτι μου - τα φύλαξα σαν ενθύμιο και τεκμήριο της μη απογραφής) και κατάφεραν να μην με απογράψουν, εμένα και την οικογένειά μου.

    Οι τύποι είναι απαράδεκτοι, πρέπει να παραιτηθούν, να τους αποδοθούν ευθύνες για πλήρη αναξιότητα και κάποιος πρέπει να αναλάβει να ξανακάνει άμεσα απογραφή πληθυσμού!!!

    ΥΓ: Τα αποτελέσματα δεν είναι συγκρίσιμα γιατί αλλάξαμε μέθοδο!!!. Τόχετε ξανακούσει σε καθολική απογραφή πληΘυσμού σε κανένα κράτος του κόσμου?

  13. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 01/08/2012 21:03:21

    Κοιτάξτε, αν ένας λαός που είναι λιγότερος από 10 μύρια και κατοικεί σε μια μικρή γωνιά της Ευρώπης κατάφερετε να κάνει μπουρ*** όλο τον πλανήτη, σκεφτείτε να ήμασταν 20 μύρια! Θα κάναμε μπουρ*** το Ηλιακό Σύστημα. Αν δε ήμασταν και 50 μύρια; Το άπαν ΣΥΜΠΑΝ! :)

    • Εύα avatar
      Εύα @ Χαλκιδέος 01/08/2012 22:28:07

      χαχα..θα κάναμε το δεύτερο bing bang!

  14. Στρυμών avatar
    Στρυμών 01/08/2012 22:24:09

    Αυτά είναι μεγάλα εθνικά ζητήματα που καθορίζουν την μοίρα του τόπου και πρέπει κάθε Έλληνας να τα έχει συνεχώς στο νου του.
    Είμαστε μια μικρή - μοναδική εθνότητα και δυστυχώς το μέλλον μας φαίνεται να είναι μαύρο. Δεν πρέπει να σκεφτόμαστε μόνο την προσωπική - οικογενιακή μας καθημερινότητα αλλά και το αύριο του τόπου μας.

  15. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 02/08/2012 12:41:25

    "Η μείωση εκτιμάται ότι οφείλεται στον μεγάλο αριθμό Ελλήνων που έχουν μεταναστεύσει λόγω της οικονομικής κρίσης την τελευταία διετία".

    Αυτό το συμπέρασμα της ΕΛ.ΣΤΑΤ, θα μου επιτρέψετε να το θεωρήσω εντελώς παραπλανητικό, χωρίς να αρνούμαι πως φεύγουν οι νέοι μας, αναζητώντας καλύτερη ζωή αλλού! Άλλωστε η συγκεκριμένη υπηρεσία δεν έχει πλέον και την έξωθεν καλή μαρτυρία!

    Η αλήθεια είναι πως οι Ελληνίδες δε γεννάνε πλέον τα παιδιά που θα ήθελαν διότι έχει περιοριστεί δραματική η μέριμνα της Πολιτείας για την εργαζόμενη μητέρα.

    Επί παραδείγματι στους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς, με τη γνωστή μεγάλη μείωση του αριθμού των παιδιών, παράλληλα με την αναστολή της λειτουργίας των βρεφικών τμημάτων και με δεδομένο πως τα κριτήρια είναι κυρίως εισοδηματικά, μειώνεται η είσοδος ελληνοπαίδων εις όφελος των παιδιών των μεταναστών. Αυτονόητο γεγονός, διότι η μαύρη εργασία δεν καταδεικνύεται στο επίσημο εισόδημα. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με την προσχολική αγωγή όπου πλέον καταργούνται το ένα πίσω από το άλλο το τμήματα προνηπίων στα Νηπιαγωγεία μας, διότι δεν υπάρχουν χώροι και προσωπικό για τη λειτουργία τους.
    Έτσι τα νέα ζευγάρια, που για να ζήσουν αξιοπρεπώς θα πρέπει να δουλέψουν και οι δύο, δεν τεκνοποιούν και περιορίζονται στο ένα με δύο παιδιά το πολύ.

    Αυτή η χώρα, με αυτό το δημογραφικό πρόβλημα που έχει, αντί να δώσει σοβαρά κίνητρα για την αύξηση του πληθυσμού της, αφαιρεί πλέον και τα αυτονόητα! Πολιτικές επιλογές χωρίς κανέναν εθνικό στόχο! Ύποπτο; Ίσως.

  16. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 02/08/2012 13:15:33

    Πρεπει να αναδειχθει το δημογραφικο προβλημα. Παμε να γινουμε ''ειδος υπο εξαφανιση''...! Καλα που στη Κρητη ακομα εχουμε οικογενειες με 3 και 4 και 5 παιδια. (7 παιδια εχει ο ανθρωπος στο Ηρακλειο, για τον οποιο ο Προεδρος παρενεβει για να μην μπει φυλακη για χρεος 5 χιλ στο δημο) Αλλα αυτο δεν αρκει, οταν στην Αθηνα ισχυει το αντιθετο...