#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/10/2010 09:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ούτε ό ίδιος ο Παπανδρέου ξέρει τι έκανε χθες το βράδυ



«Σώσαμε την Ελλάδα». «Ζητώ ψήφο αλλαγής κι ελπίδας». «Πάμε καλά, το Μνημόνιο εφόσον είμαστε συνεπείς σταματά το 2013».

Είναι ορισμένες από τις κυρίαρχες φράσεις που χρησιμοποίησε ο πρωθυπουργός στη συνέντευξη φιάσκο η οποία στήθηκε στο Μέγαρο Μαξίμου με μοναδικό λόγο να πει ο κ. Παπανδρέου ότι μπορεί και να πάει σε εκλογές αν το αποτέλεσμα της αυτοδιοικητικής κάλπης δεν του αρέσει.. Τι σημαίνει, όμως, όλο αυτό; Γιατί ο πρωθυπουργός επέλεξε να εκβιάσει τον ελληνικό λαό και να τον φέρει μπροστά σε διλήμματα;

Η θολούρα που άφησε ο πρωθυπουργός σχετικά με το αν πάμε σε πρόωρες εκλογές θα μπορούσε να υποστηρίξει κανείς ότι δεν είναι καθόλου τυχαία. Εχει στόχο ξεκάθαρα να πει στον κόσμο «ή με ψηφίζετε ή πάω σε εθνικές εκλογές που σίγουρα θα οδηγήσουν τη χώρα στην καταστροφή».

Είναι, όμως, έτσι ή μήπως πρόκειται για τεράστιο επικοινωνιακό λάθος όλο το κεντρικό διακύβευμα που έβαλε στον τραπέζι ο πρωθυπουργός;

Σκεφτείτε σοβαρά τι έκανε ο κ. Παπανδρέου και θα καταλάβετε.

Από τη μια περνά στον κόσμο τη λογική του σωτήρα, ένας Ζορό που ετάχθη να σώσει τη χώρα και τα καταφέρνει καλά. Βρίσκεται κοντά στο στόχο του, να βγάλει την Ελλάδα από το αδιέξοδο. Μοιάζει με τους ήρωες των παιδικών μας χρόνων με τις μπέρτες που πετούσαν και πολεμούσαν το κακό. «Σώσαμε την Ελλάδα» είπε και η πλάκα είναι ότι μπορεί να το ... πιστεύει.

Την ίδια ώρα όμως που το λέει αυτό, σκάβει το λάκκο της χώρας του. Απειλεί με πρόωρες εκλογές. Μα ποιους απειλεί; Τη Νέα Δημοκρατία και τα άλλα κόμματα; Μα κανείς δεν του ζήτησε πρόωρη προσφυγή στις κάλπες.

Απειλεί τον ελληνικό λαό; Μας αν το κάνει αυτό θα φάει ντομάτες διότι κανείς σοβαρός άνθρωπος δε θέλει να πηγαίνει η χώρα σε εκλογές κάθε ένα χρόνο.

Τότε ποιον απειλεί;

Δυστυχώς για όλους μας απειλεί την ίδια την ύπαρξη του κράτους, απειλεί την οικονομία. Σκεφτείτε ποιος σοβαρός επενδυτής θα έλθει να επενδύσει στην Ελλάδα όταν ο ίδιος ο πρωθυπουργός βάζει τη χώρα σε μια παρατεταμένη προεκλογική περίοδο. Ακόμη και οι… φίλοι Καταριανοί θα την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια. Γιατί να ρίξουν τα λεφτά τους σε ένα πηγάδι αφού δεν ξέρουν ποια θα είναι η επόμενη ημέρα της χώρας;

Ερευνες δείχνουν ότι οι ξένοι επενδυτές., στα βασικά κριτήρια που αναλύουν σε μια χώρα που θέλουν να τοποθετηθούν είναι η πολιτική και οικονομική σταθερότητα.

Με την επιλογή του διλήμματος ο κ. Παπανδρέου αποφάσισε να τορπιλίσει ακόμη και πράγματα που μπορεί να έκανε σωστά. Γιατί ακόμη κι αν οι εκλογές του Νοεμβρίου είναι καλές για το ΠΑΣΟΚ θα έχει μείνει στους πολίτες ο φόβος της πρόωρης προσφυγής στις κάλπες κάποια στιγμή που μπορεί ο κ. Παπανδρέου να μην… ξύπνησε καλά.

Και αυτός ο φόβος της πολιτικής αστάθειας μπορεί να τινάξει στον αέρα την οικονομία πριν την ώρα της. Αν είχαμε 50% πιθανότητες να χρεοκοπήσουμε, πλέον έχουμε 80%, διότι έχουμε χάσει κάθε έννοια αξιοπιστίας στον εξωτερικό.

Ο ίδιος ο πρωθυπουργός που διαλαλεί ότι έσωσε τη χώρα, της έβαλε από χθες μια βόμβα που μπορεί να σκάσει ανά πάσα στιγμή.

Και για να μη μακρηγορούμε, όπως είπε ο κ. Παπανδρέου, η δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα.

Ο κόσμος που δεινοπαθεί λοιπόν μπορεί να δώσει τη λύση καταψηφίζοντας το ΠΑΣΟΚ σε 15 ημέρες. Όχι γιατί θέλει να πάει σε πρόωρες εκλογές, αλλά γιατί θέλει να δώσει το μήνυμα ότι το πλοίο βουλιάζει. Αν ο καπετάνιος δεν ακούει το καμπανάκι, ήρθε η ώρα να ακούσει την… καμπάνα του ελληνικού λαού.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/10/2010 09:29:25

    Σηκωμενη τη βλεπω τη φουστανελα...

    ΠΠ

  2. john avatar
    john 26/10/2010 09:43:56

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΕΘΑΝΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΧΘΕΣ..

  3. nicname@ta lefta iparhoun.gap avatar
    nicname@ta lefta iparhoun.gap 26/10/2010 09:51:46

    ..πάρε ΓΑΠ νάχεις και παιδιά και βάσανα'χεις !!!
    ο Μπένι θα τρίβει τα χέρια του και ο..Πάγκαλος θα.. πέρδεται όλη νύκτα!! ε ρε μπόχα!!

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ nicname@ta lefta iparhoun.gap 26/10/2010 16:07:36

      Επι τη ευκαιρεία ο Πανκαλος το πρωί στον Αντέννα δεν ήξερε τι έλεγε, απο τη μια απειλούσε ότι θα πεινάσουμε απο την άλλη υποστήριζε τον Παπατζή. Οι τελευταίες μέρες της Πομπηίας.

  4. aganaktismeni ellinida avatar
    aganaktismeni ellinida 26/10/2010 09:56:29

    ΜΝα επιστρέψει στην πατρίδα του τη Σουηδία ή Αμερική ή οπουδήποτε αλλού θα του πουν ότι είναι η πατρίδα του (γιατί ιδία κρίση δεν έχει,,,). Έξω απ'την Ελλάδα μας .. Επιτέλους να πάρουμε ανάσα.. Ελληνες ξυπνήστε!!!

  5. Καρδιτσιώτισσα avatar
    Καρδιτσιώτισσα 26/10/2010 10:00:08

    Μαύρα χάλια, δυστυχώς! Κι έχουμε τον ...μπαμπάκα που βγήκε στα κεραμίδια και προσπαθεί να δαγκώσει τον άλλον, με τη βοήθεια φυσικά γνωστών και μη εξαιρετέων "φίλων" που απαντούν πως δεν γνωρίζουν αν ο αρχηγός τους είναι λαϊκιστής !!!!

  6. lalakis avatar
    lalakis 26/10/2010 10:04:51

    ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ ΤΙ ΚΩΜΟΔΙΑ!!!

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 26/10/2010 10:05:27

    Τα κόμματα της αντιπολίτευσης, πρέπει να εντάξουν στα προγράμματά τους, την σύσταση ειδικού δικαστηρίου, όπου αυτή η κυβέρνηση θα παραπεμφθεί επί εσχάτη προδοσία. Η καταστροφή της χώρας είναι πρωτοφανής και είναι εντελώς απαράδεκτο να τους αφήσουμε ατιμώρητους.

    • zackii avatar
      zackii @ εναςάσχετος 26/10/2010 13:37:46

      Εγώ λέω να καταδικάσουν όλο το ΓΑΠΟΘΙΑΣΟ να βγαίνει στην τηλεόραση μιά φορά την εβδομάδα, γιατί το γέλιο δίνει ζωή..

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ εναςάσχετος 26/10/2010 16:09:07

      Εκτός απο τους 172 είναι και οι δημοσιοκάφροι. Ολοι αυτοί πρέπει να προσαχθούν σε δίκη.

  8. MesaSto_5% avatar
    MesaSto_5% 26/10/2010 10:12:07

    Να δικαιολογήσει τα μαύρα και βαριά σύννεφα που έρχονται θέλει ο Γιώργος (προσέξατε ότι λείπει η ιδιότητά του). Δύο με τρεις φορές χτες του ξέφυγαν λόγια που απογυμνώνουν την αλήθεια. Είπε : ... στα ταξίδια που πάω στο εξωτερικό για την χρεοκοπία της Ελλάδας ... για να το διορθώσει επί τόπου αμέσως μετά. Διαχειριστής είναι ο ανθρωπάκος τι μας ταλαιπωρεί και τον ταλαιπωρούμε ; Ελεγχόμενη ανώμαλη προσγείωση κάνει! Δώστε του την απάντηση στις κάλπες. Όταν μπαίνεις σε φαύλο κύκλο για να βγεις θέλει και δύναμη και τόλμη. ΚΥΒΈΡΝΗΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΉΤΩΝ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ. Για να κάνει η χώρα αλλαγές τις οποίες ο Παπανδρέου δεν τολμά να κάνει. Γιατί δεν μπορούν οι ένοχοι να αποδώσουν δικαιοσύνη.

  9. Minnie avatar
    Minnie 26/10/2010 11:51:21

    Δεν νομιζω οτι η απειλη για προωρες εκλογες απευθυνοταν στο εκλογικο σωμα ουτε στα αλλα κομματα.
    Αν εξαιρεσουμε το οτι οι εκλογες στοιχιζουν ενα σκασμο λεφτα, προσωπικα θα ημουν πανευτυχης να βοηθησω με την ψηφο μου να παρει τα βρεμενα του και να του δινει το συντομωτερο δυνατο.
    Μονο για απειλη δεν το εισεπραξα, μαλλον για χαρμοσυνη ειδηση.

    Η δε "αιτιολογηση" της πιθανοτητας προσφυγης σε προωρες καλπες ειναι τουλαχιστον γελοια.
    Τι εννοει δηλαδη, οτι οσοι μη-ΠΑΣΟΚΟΙ εκλεγουν στην τοπικη αυτοδιοικηση, εξ'ορισμου θα υπονομευσουν το εργο της κυβερνησης του και δεν θα μπορεσει να μας "σωσει"?
    Προσβαλλει την αξιοπρεπεια και νοημοσυνη των υποψηφιων (ολων!) και του εκλογικου σωματος.

    Επειδη ολο το υπολοιπο show, η παιδαριωδης εισαγωγη και οι αλλοπροσαλλες απαντησεις σε σαφεις ερωτησεις δεν μας εκαναν σοφοτερους, νομιζω οτι ολο το στησιμο αποσκοπουσε στο να βγει η συγκεκριμενη "ειδηση" περι πιθανων προωρων εκλογων.
    Με αποδεκτες ποιους??

    Μηπως τα πραγματα στο εσωτερικο του κομματος του εχουν αρχισει να σφιγγουν και το "βαθυ" ΠΑΣΟΚ αρχισε να δειχνει τα δοντια του?
    Μηπως το GAP παλευει να επιβιωσει μεσα στο ιδιο του το κομμα και αυτο που ειδαμε χτες ηταν απλως μια θλιβερη φαρσα οπου ο πρωταγωνιστης πιανεται απο τα μαλλια του για να μην πνιγει?

  10. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 26/10/2010 12:26:44

    "Μωραίνει Κύριος όν βούλεται απολέσαι" Νομίζει ότι θα εκβιάσει το λαό όπως εκβίασε την κομματική νομενκλατούρα του ΠΑΣΟΚ ο Σημιτάκος! Μόνο που ο λαός δεν είναι τα παρατρεχάμενα κομματόσκυλα που φοβήθηκαν μη χάσουν την κουτάλα της εξουσίας! Θα του στείλουν την απάντηση με συστημένο γράμμα! Δημοψήφισμα θέλει; Θα το έχει! Μαύρο στους θιασώτες του Μνημονίου, της Παγκόσμιας Διακυβέρνησης και τους θιασώτες τους! Νυν υπέρ πάντων ο αγών! Ούτε μία ψήφος χαμένη!

  11. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 26/10/2010 15:48:29

    "Απειλεί με πρόωρες εκλογές. Μα ποιους απειλεί; Τη Νέα Δημοκρατία και τα άλλα κόμματα; Μα κανείς δεν του ζήτησε πρόωρη προσφυγή στις κάλπες."

    Ακριβώς. Αρα ΔΕΝ απειλεί τα κόμματα.

    "Απειλεί τον ελληνικό λαό; Μας αν το κάνει αυτό θα φάει ντομάτες διότι κανείς σοβαρός άνθρωπος δε θέλει να πηγαίνει η χώρα σε εκλογές κάθε ένα χρόνο."

    Ακριβώς. Αρα ΔΕΝ απειλεί ούτε τον ελληνικό λαό με εκλογές, διότι το μαύρισμα είναι σίγουρο.

    "Τότε ποιον απειλεί;"

    Ποιους κάλεσε στο τραπέζι; Για ποιους δουλεύουν αυτοί; Τι συμφέροντα έχουν; Τι συμμαχίες; Τι εκπροσωπούν; Τι κινήσεις κάνουν;

    Αν ο πρωθυπουργός αποδυναμωθεί από τις αυτοδιοικητικές, τότε τον περιμένει και "τρίτος γύρος", εσωκομματικός αυτή τη φορά.

    Κι ακόμη έχει εδώ και καιρό που έχουν αρχίσει οι διεργασίες συγκρότησης εναλλακτικών πολιτικών σχημάτων. Μπορούμε να εικάσουμε τους εγκεφάλους και τους χρηματοδότες.

    Τα σχήματα δεν είναι όμως "ώριμα" ακόμα. Και προφανώς πιθανές εκλογές θα χάλαγαν και την φτιάξη αυτών των σχημάτων.

    Αλλά, εξίσου σοβαρό, θα έβαζαν και σε κίνδυνο ακόμη και το σημερινό καθεστώς ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ υπέρ των Τροϊκάνων και λοιπών δανειστών και εταίρων.

    Είναι χαρτί ο εκβιασμός.

    Αλλά οι αποδέκτες δεν είναι τα κόμματα και ο λαός.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 26/10/2010 15:50:12

      Είπε κιόλας κάτι, λίγο μετά την αρχή της συζήτησης, αλλά δεν το πολυ-προσέξαμε: Οτι θα αρχίσει να στέλνει τον λογαριασμό ΚΑΙ στους "πλούσιους" (αυτή τη λέξη χρησιμοποίησε).

      Θραξ Αναρμόδιος

  12. sfirakis stefanos avatar
    sfirakis stefanos 26/10/2010 19:10:13

    έχω την εντύπωση ότι ούτε ο ίδιος τα πιστεύει αυτά που λέει.

  13. anna avatar
    anna 27/10/2010 01:19:19

    Αφού έχει "το πιστόλι στο λαιμό", έ, τότε, "μηδέν εις το πηλίκιον" ! Τρομάρα του!