#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/09/2010 23:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ούτε φαντασία δεν έχει πλέον ο κ. Παπανδρέου



Τα αμερικανάκια έχαψαν τη φράση του Μπάρακ Ομπάμα με την οποία κέρδισε τις εκλογές: Yes we can είχε πει και σάρωσε ο πρώτος μαύρος πρόεδρος των ΗΠΑ.

Όχι ότι δε χαιρόμαστε που βγήκε, αλίμονο αν είχαμε άλλον έναν Ρεπουμπλικάνο τύπου Μπους. Αλλά πώς να το κάνουμε, το σύνθημά του ήταν καθαρά δημαγωγικό, θύμιζε εκείνα τα περίφημα του Ανδρέα για «Αλλαγή» και πράσινα άλογα.

Τώρα, όμως, που η Αμερική δε μπορεί να αλλάξει, ο Ομπάμα περνά δύσκολες ώρες και δεν είναι πλέον τόσο δημοφιλής.

Γνώστης της αμερικανικής πραγματικότητας ο Γ. Παπανδρέου, αντέγραψε το σύνθημα, το μετέφρασε (άλλωστε μιλά και τέλεια… ελληνικά) σε «Ναι, γίνεται» και το ξεφούρνισε στους ιθαγενείς με τα άδεια στομάχια.

Είναι γνωστό ότι η κυβέρνηση πάσχει από φαντασία αλλά ότι θα αντέγραφαν ένα τόσο γνωστό σύνθημα παγκοσμίως, κανείς δεν το περίμενε.

Αλλά, φαίνεται ότι ο κ. Παπανδρέου έχει μελετήσει καλά τον Ομπάμα. Τόσο προεκλογικά, όσο και τώρα, σηκώνει τα μανίκια του πουκάμισού του όπως ο Ομπάμα, χαιρετά όπως ο Ομπάμα, μιλά για θολά οράματα και στόχους όπως ο Ομπάμα, φτιάχνει οβάλ γραφεία αλά ΗΠΑ, προσλαμβάνει δεκάδες συμβούλους, όπως Αμερική.

Μήπως να τους ρίξουμε και λίγο… φούμο για να μοιάζουν εντελώς στον κ. Ομπάμα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jack avatar
    Jack 11/09/2010 23:34:33

    Που ειναι το κακο ρε παιδια;;
    Επιρροες απο τη πατριδα του εχει το παιδι πολυ φυσιολογικη αντιδραση...
    Αλλα βεβαια..εσεις οι υπηκοοι που να ξερετε απο...εξορια!
    Μονο να ζητατε ξερετε!Ολα για σας γινονται! (nooooooot!)
    :PPP

  2. Γιάννης avatar
    Γιάννης 11/09/2010 23:49:17

    Σωστά, ο πρωθυπουργός μιας χώρας που παλεύει να αποφύγει τη χρεοκωπία θα πρεπε να δηλώσει: "Θα αποτύχουμε", "έιμαστε καταδικασμένοι", και ούτω κάθε εξής.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιάννης 11/09/2010 23:52:36

      Το δήλωναν οι υπουργοί του, και γι' αυτό μας έφτασαν εκεί όπου μας έφτασαν: "Η ελληνική οικονομία είναι Τιτανικός", "δεν υπάρχει σάλιο", και ούτω καθεξής.

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Αυριανιστής 12/09/2010 00:16:44

        Αυτή η βεβαιότητά όλων ότι φτάσαμε εδώ από τις δηλώσεις του Παπανδρέου αποκλειστικά δε θα πάψει ποτέ να με εκπλήσσει! Και εν πάση περιπτώσει άδικο δεν είχαν!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 12/09/2010 00:19:49

        Τότε, ούτε οι "αγορές" είχαν άδικο που άκουγαν υπουργούς να συναγωνίζονται στο ποιος να βγάλει πιο ετοιμοθάνατη την οικονομία κι ανέβαζαν τα spreads στο θεό.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Γιάννης 12/09/2010 01:52:16

      Καλά εσυ δεν κάνεις ούτε για την θέση του Πεταλωτή !!!
      Πόσο μάλλον για εκπροσωπος της Κορούλας....

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/09/2010 00:03:47

    :)

  4. loretta avatar
    loretta 12/09/2010 00:21:59

    χαχαχα τωρα ξερεις τι μου θυμισες??? μια φραση που χρησιμοποιουν οι αμερικανοι....λενε..jack is talking to his ass....

  5. loretta avatar
    loretta 12/09/2010 00:24:13

    ...το παρον σχολιο αναφερεται στον Jack!!!

    • loretta avatar
      loretta @ loretta 12/09/2010 00:53:42

      oxi oxi ....αλλο ειναι αυτο.....απο αυτο που λεω εγω προκυπτει το jackass!!! και εχει την ιδια ερμηνεια με το περηφιμο talk to the hand!!! xaxaxaxaxaxa
      ()

  6. ataktos avatar
    ataktos 12/09/2010 06:01:47

    μα το παιδί έχει έναν στόχο ..να διατήρηση την εξουσία στο σύστημα του δικομματισμού ..και αυτό το πετυχαίνει ..και με δική σου "πολιτική" εδώ Βασιλάκη

  7. kiki avatar
    kiki 12/09/2010 10:46:34

    Ναι,ναι μπορουμε να τους ριξουμε,ναι ναι μπορουμε και θα τους ριξουμε.

  8. aengus avatar
    aengus 12/09/2010 11:23:19

    Μάλλον αυτοί που του λένε έχουν στερέψει…
    Ο ίδιος δεν είχε ποτέ φαντασία!

  9. aengus avatar
    aengus 12/09/2010 11:24:42

    «…του λένε ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ…»

  10. aengus avatar
    aengus 12/09/2010 11:33:47

    ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ
    ……….
    1. Δεν γίνεται οι συνταξιούχοι να ζήσουν με 400-500 ευρώ τον μήνα
    2. Δεν γίνεται οι νέοι είτε να είναι άνεργοι είτε να αμείβονται με 600-700 ευρώ τον μήνα.
    3. Δεν γίνεται τα σχολεία να λειτουργούν χωρίς...
    δασκάλους και καθηγητές.
    4. Δεν γίνεται τα Νοσοκομεία να λειτουργούν χωρίς φάρμακα, ιατρικό υλικό και γιατρούς….
    ………..
    (Από το ιστολόγιο «Σίβυλλα»)

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/09/2010 14:11:15

    Άκου να δεις πως ξαναγίνεται επίκαιρο τό "Εξω οι Αμερικάνοι", 20 χρόνια αφότου έκλεισαν οι βάσεις.

  12. Misha avatar
    Misha 12/09/2010 14:17:05

    Ο κύριος παροχέας ιντερνετ στην Ελλάδα είναι ο, γερμανοκρατούμενος πλέον, ΟΤΕ. Το γερμανικό δημόσιο κερδίζει απίστευτα ποσά από το κατοχικό Μνημόνιο .
    Ως εκ τούτου, μη θεωρείτε καθόλου δεδομένη την διατήρηση των συνδέσεων μας και είναι καλό να μην ατονίσουν οι άλλες οδοί πληροφόρησης.

  13. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/09/2010 21:04:41

    Τι διαφορά έχει ο ΓΑΠ από τον Ομπάμα;

    Ομπάμα: Yes, we can.

    ΓΑΠ: Yes, we Strauss-Kahn.