26/05/2010 21:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ούτε στην Κρήτη δεν της βγαίνουν τα κουκιά της Ντόρας...

Επειδή μαθαίνουμε ότι γνωστός από τις εξεταστικές βουλευτής της ΝΔ παίρνει τηλέφωνα στην Κρήτη σε Νεοδημοκράτες για να μην πάνε να ψηφίσουν την Κυριακή στις εκλογές των Νομαρχιακών Οργανώσεων, διαβάστε κι αυτά για να είστε ενήμεροι:

Μυστικές συσκέψεις, διεργασίες και επαφές στελεχών της ΝΔ στο νομό Ηρακλείου βρισκόταν σε εξέλιξη έως αργά τη βράδυ.

Η κυριότερη ήταν αυτή που έγινε σε αναψυκτήριο της Αμμουδάρας με την συμμετοχή και του Μ. Βελγάκη (Υποψήφιος Πρόεδρος ΝΟΔΕ Ηρακλείου που τελικά δεν θα βάλει υποψηφιότητα μιας και το κλίμα δεν φαίνεται ευνοϊκό για την Ντόρα στο Ηράκλειο) ο οποίος πριν είχε συνάντηση με τον βουλευτή Λ. Αυγενάκη (ο εκπρόσωπος της Ντόρας στο Ηράκλειο) στο γραφείο του τελευταίου ο οποίος ας σημειωθεί ότι στήριξε την υποψηφιότητά του.

Στη σύσκεψη που συμμετείχαν περί τα είκοσι μεσαία στελέχη της ΝΔ (Σαν λίγα δεν είναι; Ολόκληρο Ηράκλειο και η Ντόρα μάζεψε μόνο 20 άτομα!!!), συμφωνήθηκε χωρίς να γίνει αναφορά για νέο κόμμα, να μην συμμετάσχουν στις εσωκομματικές εκλογές της ΝΔ (Αν τα κουκιά δεν βγαίνουν στο Ηράκλειο τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα).

Φαίνεται όμως ότι οι διοργανωτές ανέμεναν περισσότερους να συμμετάσχουν και γι’ αυτό ανανέωσαν το ραντεβού τους (Λάθος τους! φοβάμαι ότι στο επόμενο ραντεβού θα είναι ακόμα λιγότεροι...).

ΡΟΚΑΔΑΚΗΣ: Η ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΑ

Ερωτηθής χθες από την “Π” για την εξέλιξη αυτή, ο υποψήφιος πρόεδρος της ΝΟΔΕ Γρηγόρης Ροκαδάκης (Υποψήφιος Πρόεδρος ΝΟΔΕ Ηρακλείου που προεκλογικά είχε στηρίξει τον Α. Σαμαρά και θα βάλει υποψηφιότητα μιας και θα βγεί...) δήλωσε:

“Η παράταξη έχει ιστορία και ακατάλυτους δεσμούς με ένα τεράστιο κομμάτι του ελληνικού λαού που εξέλεξε πρόσφατα πρόεδρο τον Αντ. Σαμαρά με συντριπτική πλειοψηφία. Η ΝΔ δεν ανήκει σε πρόσωπα και δεν είναι κτήμα κανενός. Είμαστε όλοι προσηλωμένοι στις αρχές και τις αξίες μας και αυτό θα αποδειχθεί στις επερχόμενες εσωκομματικές εκλογές προς τις οποίες βαδίζουμε συντεταγμένα ως κόμμα και με βάση το καταστατικό μας. Ολα τα άλλα είναι εκ του πονηρού και αποτελούν προσχήματα”.

Κομματικά εξάλλου στελέχη που ρωτήθηκαν χθες από την “Π” για τις συνέπειες που θα έχει η εξέλιξη αυτή, εξέφρασαν την εκτίμηση ότι δεν αποτελεί πρόβλημα για το κόμμα καθώς το βασικό στελεχιακό δυναμικό παραμένει στη ΝΔ ανεξάρτητα από πολιτικές φιλίες και τάσεις.

Ανέφεραν μάλιστα ενδεικτικά πως τόσο στις επαφές που είχε η Ντόρα εδώ όσο και στις συναντήσεις των στελεχών που έγιναν χθες, δεν συμμετείχαν τα άλλοτε μητσοτακικά στελέχη που αντιμετωπίζουν με σκεπτικισμό τις κινήσεις αυτές (Από που κι ως που να συμμετέχουν τα μητσοτακικά στελέχη; Αφού ο Μητσοτάκης είναι πιστός στη ΝΔ !!!!.

http://www.patris.gr/articles/180062/115978

Η παρέμβαση στο Ηράκλειο

Εχοντας “χαρτογραφήσει” όλους τους νομούς της χώρας, η κα Μπακογιάννη αποδίδει πρωταρχική σημασία στους νομούς Χανίων και Ηρακλείου στους οποίους βρέθηκε το Σαββατοκύριακο.

Τόσο στα Χανιά όσο και στο Ηράκλειο (στο ξενοδοχείο “MEGARO”) η κα Μπακογιάννη συναντήθηκε κυρίως με μεσαία στελέχη και προέδρους τοπικών οργανώσεων του κόμματος στους οποίους η “γραμμή” που έδωσε ήταν να μην συμμετάσχουν στις εσωκομματικές εκλογές της ΝΔ.

Μετά από την εξέλιξη αυτή, και ο Μανόλης Βελγάκης που είχε ανακοινώσει την υποψηφιότα του για την προεδρία της ΝΟΔΕ, αναμένεται επισήμως να την αποσύρει σήμερα ενώ το ίδιο θα κάνουν και όσοι είχαν εκδηλώσει ενδιαφέρον για να εκλεγούν στη νέα ΝΟΔΕ. (Δηλ. θέλουν να μας πείσουν ότι ο εκπρόσωπος της Ντόρας στο Ηράκλειο έβαλε υποψηφιότητα χωρίς να μιλήσει με την Ντόρα; Δέν νομίζω... Μάλλον δεν βγαίνουν τα κουκιά και γι αυτό η άτακτη υποχώρηση)

http://taxalia.blogspot.com/2010/05/blog-post_2979.html#ixzz0p3mlvI9K

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 26/05/2010 21:19:55

    Δεν είναι τίποτε αυτό!!! Το τι θα ακολουθήσει θα έχει μεγάλη πλάκα!!! Βρεεεεεε ο κόσμος ξυπνάει!!!!!

  2. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 26/05/2010 21:54:01

    Και τώρα όλοι μαζί τον ύμνο του νέου αποκόμματος:
    .....
    Ντόρα, γερά εκεί, στη Γ' Εθνική,
    μαζί με το Λεβέντη και τον Παπαθεμελή.

  3. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 26/05/2010 22:00:24

    Μπορεί στην Κρήτη να μην τις βγαίνουν τα κουκιά,στα βοθροκάναλα όμως,σακιά ολόκληρα παράγονται γιά λόγου της.

  4. μαρκος avatar
    μαρκος 26/05/2010 22:10:13

    Θα τα βρει τα κουκιά αυτή. .......θα τα βρει...

    Λες,... δεν ξέρει πόσα βόδια έχει το ....μαντρί;...

    • μας δουλεύουν avatar
      μας δουλεύουν @ μαρκος 26/05/2010 22:26:16

      Τα σαπημένα ζωντανά της τα χαρίζουμε, έτσι και αλλιώς φύρα είναι.

  5. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 26/05/2010 22:45:33

    ΜΩΡΑΙΝΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΟΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ ΑΠΩΛΕΣΑΙ....

    ΟΣΑ ΚΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ...ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΕ...ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕ... ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ;

  6. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 26/05/2010 22:52:40

    Ένας άλλος που "απλώς προήδρευε".

  7. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 26/05/2010 22:54:27

    Ένας άλλος που "απλώς προήδρευε".

  8. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 26/05/2010 22:54:31

    Ένας άλλος που "απλώς προήδρευε".

  9. loretta avatar
    loretta 26/05/2010 23:25:57

    Ντορα who?...αυτη που γυρναει απο καναλι σε καναλι για να μην ξεχαστει η απαστραπτουσα φατσα της με το υπεροχο καρφωμενο χαμογελο??

    Μα ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ Kυρια ???

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ loretta 26/05/2010 23:39:52

      ελα ντε!!!

  10. Θέμας Αναμασιάδης avatar
    Θέμας Αναμασιάδης 26/05/2010 23:55:42

    Παιδιά ας σοβαρευτούμε. Η Ν.Δ δέχεται αυτήν τη στιγμή φοβερή πίεση.Υπάρχουν 3 κανάλια το λιγότερο που βάλουν εναντίων της βάσης της .Ο ο σκοπός τους ειναι προφανής.Να σπάσει η βάση για να δημιούργηθει νέο κόμμα.Γι αυτό σωστά το κατάλαβαν κάποιοι οτι στόχος των επιθέσεων δεν είναι πραγματικά ο Καραμανλής αλλά η ίδια η Ν.Δ . Θέλουν να την απαξιώσουν τελείως ώστε μετά να αντλήσουν ψήφους από αυτή.

  11. BlueSky avatar
    BlueSky 26/05/2010 23:55:58

    Πιστεύω ότι το καλύτερο που έχει να κάνει η Ντόρα, είναι να διεκδικίσει την προεδρεία του Πασόκ από τον Βενιζέλο ή να δηλώσει συμμετοχή στο ''Ελλάδα έχεις ταλέντο''.................

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ BlueSky 27/05/2010 17:46:41

      BlueSkay,
      Την "προεδρία" της Κρήτης έχει βάλει στο μάτι η Ντόρα!
      Δεν άκουσες πρόσφατα τον επίτιμο που αναφέρθηκε στη "χώρα της Κρήτης";
      Επειδή ως έφηβη ζούσε "εξόριστη" στο εξωτερικό, δεν "πρόκανε" να διαβάσει στην Ελληνική Ιστορία, πως οι Κρητικοί έχυσαν ποτάμια αίμα για την Ένωση με τη Μητέρα Πατρίδα! Και αυτό συνέβη, επειδή την ενδιέφεραν πάντα ως θέματα οι"συνωμοσίες" και κάτι άλλα σχετικά με τον Εφιάλτη κ.λ.π.!

  12. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 27/05/2010 00:38:29

    Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά. Να χάνεται ο κόσμος, να χάνουμε δουλειές και να ασχολούμαστε με τον θυληκό Βασίλη Λεβέντη που την έχει ψωνίσει και θέλει σώνει και καλά να γίνει αρχηγός κόμματος.

  13. Orestios avatar
    Orestios 27/05/2010 00:45:48

    Και που λέει ότι είναι και φιλελεύθερη. Αυτό κι αν είναι ανέκδοτο.

  14. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 27/05/2010 01:07:46

    Η αλήθεια είναι πως εξ αιτίας της βίας και της τρομοκρατίας που ασκήθηκαν στην Κρήτη στις εκλογές της 29ης Νοεμβρίου, από τους γνωστούς κατσαπλιάδες - κουμπουροφόρους της οικογένειας, το ποσοστό που πήρε η Ντόρα στο νησί αποτελεί προϊόν υψηλής πλαστότητας! Τρώγεται εύκολα ο αριθμός ψηφισάντων στα Ζωνιανά και το ποσοστό της;
    Αν «αθλία» οικογένεια είχε τόσο μεγάλη απήχηση εκεί, γιατί άραγε δεν πολιτεύτηκε ποτέ κανένα από τα παιδιά του επιτίμου στην πατρική γη; Ποία μεγαλύτερη τιμή να εκλέγεσαι στον τόπο σου, που σε ξέρουν οι συμπατριώτες σου πιο καλά από τον καθένα; Γιατί η Ντόρα δεν άφησε την Ευρυτανία στα χέρια των ντόπιων πολιτικών και δεν κατέβηκε στα Χανιά για να ξεκινήσει από εκεί την λαμπρή πολιτική σταδιοδρομία της;
    Οι Κρητικοί είναι βαθύτατα Βενιζελικοί και ως εκ τούτου είναι επόμενο να είναι και βαθύτατα αντιμητσοτακικοί! Η όποια συγγένεια με τον Βενιζέλο, την οποία εντέχνως μας θυμίζουν, δεν εξαλείφει την τεράστια διαφορά του πολιτικού ειδικού βάρους μεταξύ των δύο Κρητών ανδρών! Ο ένας έμεινε στην ιστορία και ο άλλος θα μπει στο μαύρο χρονοντούλαπο της ιστορίας! Ας γίνει μια έρευνα για τα ποσοστά που παίρνουν οι πολιτικοί και τα κόμματα των πολιτικών αρχηγών στον τόπο της καταγωγής τους και ας τα συγκρίνει με την επιρροή της αθλίας οικογένειας στα Χανιά!
    Ίσως τότε θα κατανοήσουμε και το γιατί, αυτές τις μέρες ξανακατέβηκε η ανεξάρτητη πλέον βουλευτής στο Νησί των Γενναίων, για να μετρήσει αφ’ ενός τα κουκιά της και για να ασκήσει με τους πιστικούς της τρομοκρατία, με στόχο να μην υπάρξει μεγάλη συμμετοχή στις εσωκομματικές διαδικασίες της Ν.Δ.
    Αχ βρε Αντώνη, που αναγκάζεις το κορίτσι να ικετεύει την αποχή, από το κόμμα που την φιλοξένησε και την ανέδειξε! Θα πνίγεται από τις «τύψεις» της και δεν κάνει!

  15. Πορτοκαλί Γκουρού avatar
    Πορτοκαλί Γκουρού 27/05/2010 09:02:39

    Η κα. Ντόρα Μπακογιάννη, συμβάλλει ενεργά στο δημογραφικό πρόβλημα της χώρας. Αφού ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΓΚΑΣΤΡΩΣΕΙ ΟΛΟΥΣ με τα τερτίπια της!

    Επιτέλους, σταματήστε ν'ασχολείστε με την Ντόρα, να πάει σπίτι της να πλύνει κανά πιάτο!

    Όσο ασχολούμαστε μαζί της τόσο θα ασχολείται κι αυτή μαζί μας. Ας την ξεχάσουμε, για να ξεχαστεί από τον κόσμο.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Πορτοκαλί Γκουρού 27/05/2010 12:12:15

      Έγραψες...
      +1

  16. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 27/05/2010 17:00:21

    Η περήφανη και φιλελεύθερη Κρήτη είναι ΠΡΟΣΒΟΛΗ να χειροκροτεί μια διεφθαρμένη, παλαιοκομματική και παρακμιακή φαμίλια. Τί καλό έχει προσφέρει στη μεγαλόνησο η εν λόγω οικογένεια? Φίλοι Κρητικοί αξίζετε καλύτερη τύχη από το να γίνεστε πρόβατα στο Μητσοτακικό κοπάδι...

  17. ETHEROVAMON avatar
    ETHEROVAMON 28/05/2010 10:52:31

    ΤΑ αρχιλαμογια φτιαχνουν το δικο τους κομμα!!!Ναι για περισσότερες λαμογιές και καλύτερες μιζομπίσνες.
    Γιατί να λογοδοτούν στον εκάστοτε αρχηγό???
    Ας θυμηθούμε στις 29 Νοεβ του 2009 στις εσωκομματικές εκλογές της Ν.Δ για την εκλογή νέου αρχηγού....
    Ολα μα όλα τα λαμόγια της Ν.Δ από υπουργούς μέχρι υψηλόβαθμα στελέχη με ποίου το στρατόπεδο εντάχθησαν.
    Κύριοι θέλετε να επίστρέψουν το 1/3 των 300 δισ του χρέους της πατρίδας μας???
    Εάν θέλετε τότε ψάχτε την άγια οικογένεια από την εποχή της ΑΓΕΤ ΗΡΑΚΛΗΣ μέχρι την καταργηση της ΜΟΜΑΣ στρατού σε συνδιασμό με τις κατασκευαστικέσ που μπήκαν στο Χ.Χ.Α
    Θα βγάλετε λαβράκια!!!Βέβαια και κινήτη τηλεφωνία και απελευθέρωση και δημιουργία τηλεοπτικών χουντοκάναλων.Ενοείτε ότι θα πρέπει να ψαχτουν και οι ιδιοκτήτες των χουντοκάναλων.
    Μία περίπτωση που θυμάμαι είναι η διαγραφή 32 δισ δρχ. ασφαλιστικών εισφορών από το Αλέκο Παπαδόπουλο σε συναντηση στο Καβούρι με το ΜΙΝΩΑ.Ναι τον Αλέκο το αγαπημένο παιδί του ΔΡΑΚΟΥΜΈΛ.
    ΡΕ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΚΛΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ Η ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΘΑ ΞΕΣΠΑΣΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΣΑΣ.
    ΠΡΟΔΟΤΕΣ -ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ.ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΑΚΡΙΒΑ!!!!

    etherovamon

    • nancy avatar
      nancy @ ETHEROVAMON 28/05/2010 10:57:44

      Το φτύσιμό μας ας τους πνίξει.