#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2010 19:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ούτε μια συγνώμη… για την φωτογραφία τουλάχιστον...



Μας είχαν πει ότι το ασφαλιστικό θα ξεκινούσε το 2018, μετά το πήγαν στο 2015, τώρα μαθαίνουμε ότι έχουν συμφωνήσει με την "Τρόικα" για... άμεση εφαρμογή.
Πριν από λίγο ακόμα καιρό μάς διαβεβαίωναν για την εφαρμογή της 35ετίας ως απόλυτα "κόκκινης γραμμής", σήμερα τα 40 είναι γεγονός!

Όταν ήταν στην αντιπολίτευση διαδήλωναν για το αντεργατικό και κοινωνικά άδικο ασφαλιστικό  και ανέβαζαν τις φωτογραφίες από διαδηλώσεις…
Όταν πήραν στα χέρια τους τα ηνία της εξουσίας, δήλωσαν με κατηγορηματικό τρόπο ότι θα έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους , για να διασφαλίσουν τα εργασιακά μας δικαιώματα.
Σήμερα, με σκυμμένο κεφάλι αποδέχονται μέτρα που μας γυρίζουν στα τέλη του 19ου αιώνα:
την κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων , τις απεριόριστες
απολύσεις, την εφαρμογή "ελαστικών" ωραρίων εργασίας,
τη μείωση αποδοχών και κατάργηση επιδομάτων ,
τη συρρίκνωση της αποζημίωσης για όσους απολύονται από
την εργασία τους και την καταβολή σε 6 δόσεις για σύνταξη λιγότερη από ότι θα παίρναμε σήμερα με 35 χρόνια.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ...ΜΕ ΑΙΣΘΗΜΑ ΕΥΘΥΝΗΣ

Ο Ιθαγενής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lpap avatar
    lpap 27/05/2010 19:17:55

    Έτσι είναι εκτός από ένα: σιγά μην έχουν σκυμμένα κεφάλια!!! Τα κεφάλια σκύβουν από ντροπή. Ε, δεν τους περισσεύει..

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 19:22:06

    Αυτοι του ΔΝΤ πρεπει να μαθουν Ελληνικα ΑΜΕΣΑ. Πληρωνω Εγω! Οι μεταφραστες ειναι διαπλεκομενοι. Να διαβαζουν οι ανθρωποι να περνουν μια ιδεα του τι συμβαινει και τι ακουνε και τι τους πουλανε.

    ΠΠ

  3. donaE avatar
    donaE 27/05/2010 19:24:05

    Ηθοποιοι ειναι οι ανθρωποι δεν ευθυνονται για τον ρολο τους,εμεις πηγαμε σε λαθος εργο.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ donaE 27/05/2010 19:50:05

      ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ...ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ...
      ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΡΚΟ ΤΟΥ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ...ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 19:27:49

    Εχετε ακουσει ΠΑΣΟΚΟ να ζητα συγνωμη ?? Απαιτουν να τους ζητουμε συγγνωμη και μας κανουν και χαρη π δε μας χρεωνουν σαν το Νταλαρα καθε φορα π αναφερουμε τ ονομα τους. Αρα τους εχουμε υποχρεωση. Ειναι προοδευτικοι ανθρωποι.

    Αληθεια ο Τσουκρατος θα κανει αγωγη στον Π Καμμενο ?? χαχαχαααααααααααααα

    ΠΠ

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 19:53:18

      ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΝΤΩΣ 1.000.000 €
      ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΦΕΡΩ..ΠΑΣ...ΠΑΣ..ΠΑΣ..
      ΚΟΠΙΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΓΙΑ ΗΘΙΚΗ ΒΛΑΒΗ χα χα χα

    • πολιτης avatar
      πολιτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/05/2010 09:12:55

      ''Εχετε ακουσει ΠΑΣΟΚΟ να ζητα συγνωμη ?? Απαιτουν να τους ζητουμε συγγνωμη και μας κανουν και χαρη π δε μας χρεωνουν σαν το Νταλαρα καθε φορα π αναφερουμε τ ονομα τους. Αρα τους εχουμε υποχρεωση.''


      Είπες μεγάλη αλήθεια, πράγματι ,δεν έχει όρια το θράσος ακόμα και αυτών που το ψηφίζουν , των απλών ψηφοφόρων τους .Λυπάμαι που το λέω, δεν έχω κοματο-ρατσιστικές τάσεις αλλά έναν σοβαρό άνθρωπο να ψηφίζει ΠΑΣΟΚ δεν έχω γνωρίσει ,είναι τόσο φανατισμένοι που στις επόμενες εκλογές θα το ξαναψηφήσουν και ας έχει διαλυθεί η Ελλάδα ,βλέπουν το άσπρο μαύρο και το μαύρο άσπρο τελείως ταλιμπάν μιλάμε !!! Πιστέψτε με δε χαίρομαι καθόλου για αυτό,λυπάμαι πραγματικά .

  5. ΤΑΔΕ ΕΦΗ ... avatar
    ΤΑΔΕ ΕΦΗ ... 27/05/2010 19:36:45

    Μας έκαναν να βλέπουμε την ζωή μας σαν ταινία σε DVD που αντί για Play πάτησαν το Rewind. Η ζωή στην Ελλάδα προχωράει προς τα πίσω! Κάποιος που να ξέρει να πατήσει το Fast Forward?

  6. st.takis avatar
    st.takis 27/05/2010 19:54:18

    Ο ΓΑΠ ΕΚΑΝΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥΣ.

  7. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 27/05/2010 20:01:28

    Η συγγνώμη προυποθέτει φιλότιμο, άσχετα με το τι λέει το ρητό.
    Πόιος το έχασε το φιλότιμο για να το βρει το ΓΑΠ;

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 20:08:00

    Βαλυρακης.. για Μαντελη.. ξεπλυμα και αποδοχη προιοντος εγκληματος = Διωξη κλπκλπ

    Εγω λεω Τσουκρατος μαυρο χρημα-ταμειο ΠΑΣΟΚ=ξεπλυμα=αποδοχη προιοντος εγκληματος=Διωξη στο κομμα κλπ.. ΦΑκτωρα βρες απο ποτε το φωναζω !!!

    Τι εχουν να πουν οι φωστηρες θρασυτατοι ΠΑΣΟΚΟΙ ??

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 20:12:10

      Φακτωρα, θελω καθε μερα να βαζεις την ερωτηση μου πανω πανω . ΟΚ ????

      ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 20:14:41

    Ερωτω τον κ Σαμαρα.. εχω αδικο ?? εαν εχω συγγνωμη ειμαι βλαξ. Εαν εχω δικιο ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΑΝΤΩΝΗ ΜΟΥ.

    εχουν διαφορα τα μαυρα και το ξεπλυμα?? εχει διαφορα το αποδεκτης που τα ξεπλαινει?

    ΠΠ

  10. Μαύρη Γάτα avatar
    Μαύρη Γάτα 30/05/2010 03:49:21

    Πάντως, χωρίς να συμφωνώ με αυτά τα μέτρα, να σημειώσουμε ότι όταν ήταν στην αντιπολίτευση δεν αντιμετωπίζαμε τον κίνδυνο της πτώχευσης.