10/05/2010 20:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ούτε καν τα Σκόπια δεν πάνε στο ΔΝΤ

Ο πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ, Ν. Γκρουέφσκι, δήλωσε σήμερα ότι η χώρα του δεν προτίθεται να συνάψει συμφωνία με το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ) για την κάλυψη των δημοσιονομικών της αναγκών.

Ο κ. Γκρουέφσκι πρόσθεσε ότι η χώρα θα προχωρήσει στην έκδοση σειράς ευρωομολόγων, κάτι που σύμφωνα με τον ίδιο θα έχει θετικό αντίκτυπο στην εικόνα της χώρας.

«Η έκδοση των ευρωομολόγων θα αποστείλει ένα θετικό μήνυμα διεθνώς ότι η χώρα είναι ικανή να βγει μόνη της στις διεθνείς αγορές για να ικανοποιήσει τις δανειακές ανάγκες της. Εμείς θέλουμε να παραμείνουμε στην ομάδα των χωρών εκείνων που μπορούν να χαράζουν αυτόνομα τις οικονομικές τους πολιτικές του και να μην εξαρτώνται από το ΔΝΤ», ανέφερε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 10/05/2010 20:42:41

    Φυσικά μιλάμε για μια χώρα με προυπολογισμό μικρότερο του Κωτσόβολου. Από την άλλη καλά κάνει και πετά σπόντες αφού τον κάναμε μάγκα..

  2. tzager avatar
    tzager 10/05/2010 20:59:24

    Ο Γκρουέφσκι μπορεί να μην πηγαίνει ΔΝΤ αλλά η Ευρώπη πάει σύσσωμη.

    Αφήστε τα ισοπεδοτικά σχόλια και χωνέψτε το. Υπάρχη επίθεση στους αδύναμους κρίκους της ΕΕ με απώτερο σκοπό να χτυπηθεί το ευρώ. Όποια χώρα- μέλος έχει πρόβλημα δανείζεται κατα τα δύο τρίτα απ'την ΕΕ και κατά το ένα τρίτο από το ΔΝΤ. Τέλος!

    Γιατί δε πήγε ο Σαμαράς στις Βρυξέλλες να τους αποτρέψει να πάρουν αυτή την απόφαση..;

    Α ναι, ήταν απασχολημένος με το συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών. Το ξέχασα...

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ tzager 10/05/2010 21:05:59

      Και εσύ είσαι ικανοποιημένος με το ΔΝΤ

      • tzager avatar
        tzager @ GreenHorses 10/05/2010 21:50:06

        Απόλυτα!

        Επιτέλους κάποιος να μας βάλει σε τάξη, αφού τόσα χρόνια μόνοι μας ήταν αδύνατον να συμμορφωθούμε.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ GreenHorses 11/05/2010 09:40:09

        @tzager

        Σωστά. Άλλωστε και ο Μητσοτάκης σου, τρισευτυχισμένος είναι με την υποδούλωση στο ΔΝΤ.

    • Τίποτα avatar
      Τίποτα @ tzager 11/05/2010 12:24:50

      @ tzager
      Αχ να δεις πώς σας έλεγαν στην κατοχή... Δοσίλογους; Αχ δεν θυμάμαι...

  3. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 11/05/2010 00:52:07

    Αφού έχουν το CNN σπόνσορα, που χτες αφιέρωσε δεν ξέρω κι εγώ πόση ώρα να δείχνει τα... κρασιά τους!

  4. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 11/05/2010 12:01:48

    Η Ευρωπαική Ένωση έχει περίπου το 35% του προυπολογισμού του ΔΝΤ. Κατά ένα μεγάλος μέρος, δικά της κατετεθειμένα λεφτά είναι αυτά του ΔΝΤ που θα χρησιμοποιήσει ως πρόσθετη πηγή ρευστότητας τώρα με το μηχανισμό "Σόκ και Δέος".
    Ακόμη και το περίφημο Ευρωομόλογο του κ. Γκρούεφσκι, θα αντλήσει από αυτή τη ρευστότητα που διοχετεύεται στις Τράπεζες. Και ως χώρα υποψήφια προς ένταξη στην ΕΕ, θα πειθαρχήσει σε δημοσιονομικούς όρους, όπως όλοι. Μη βαφτίζουμε λοιπόν την κόττα ψάρι, για να κάνουμε τους καλούς Χριστιανούς τη Σαρακοστή!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 11/05/2010 12:08:35

      Ποιός θα αγοράσει νομίζετε αυτό το Ευρωομόλογο; H Goldman Sachs ή η J.P. Morgan; Λάθος απάντηση, άν ήταν έτσι δεν θα το έλεγε Ευρωομόλογο. Γαλλικές, Γερμανικές, Ελβετικές, Ισπανικές κτλ τράπεζες θα είναι. Ασφαλώς και Ελληνικές (και καλά θα κάνουν, για να τους δεσμεύουμε οικονομικά). Με τι ρευστό; Του μηχανισμού, άρα και του ΔΝΤ. Σιγά να μη χαράζουν αυτόνομη οικονομική πολιτική! Τα γνωστά λαικιστικά μούσια.