#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/09/2010 14:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ούτε η Ντόρα είχε σχέση με την Ζήμενς (μάλλον οι Νεφελίμ είχαν)



Είναι κωμικοτραγικά, πλέον, όσα συμβαίνουν στην Εξεταστική για την Ζήμενς.

Μια ωραία πεταλούδα…μια ωραία πεταλούδα….τραγούδησαν εν χωρώ οι βουλευτές της εξεταστικής επιτροπής που διερευνά το σκάνδαλο Siemens με μαέστρο τη «μάρτυρα» Ντόρα Μπακογιάννη.

Η Ντόρα φορώντας τηλεοπτικά χρώματα (έντονο πορτοκαλί) προσήλθε χαμογελαστή στην επιτροπή και κάθισε απέναντι στους βουλευτές που τη χαιρέτησαν εγκαρδίως…(δυστυχώς δεν υπήρχαν κάμερες παρά μόνο φωτογράφοι)

Η κυρία Ντ. Μπακογιάννη κλήθηκε στην επιτροπή προκειμένου να ενημερώσει για τη διαχείριση του τηλεγραφήματος που εστάλη από την Πρεσβεία της Ουρουγουάης σχετικά με τον Χρήστο Καραβέλα ο οποίος εμπλέκεται στο σκάνδαλο της Siemens. Η πρώην Υπουργός παρέπεμψε στο γνωστό πόρισμα του Υπουργείου Εξωτερικών που ρίχνει την ευθύνη στους διοικητικούς υπαλλήλους, οι οποίοι όμως, όπως επίσης είναι γνωστό, έχουν δημοσιεύσει στοιχεία που αποδεικνύουν το αντίθετο

Αμέσως μετά άρχισαν οι «σκληρές» ερωτήσεις….

Ο Βουλευτής του ΛΑΟΣ Κ. Αιβαλιώτης τη ρώτησε για παράδειγμα: ξέρετε ποιοί έριξαν τον πατέρα σας το 1993;

Ντ. Μπακογιάννη: Καλέστε τον να σας πει…

Ερωτηθείσα για την περιβόητη οικοσκευή που κατηγορήθηκε ότι δεν είχε πληρώσει τα τιμολόγια, είπε ότι όλα πληρώθηκαν κανονικά.

Απαντώντας σε άλλες ερωτήσεις βουλευτών δήλωσε:

Δεν έχω σχέση με την υπόθεση, δεν είχα ποτέ θεσμική ή οποιαδήποτε άλλου είδους σχέση με τη Siemens.

Είναι υπερβολές και συκοφαντίες από τα ΜΜΕ τα περί χορηγίας ή πληρωμής από τα μαύρα ταμεία της Siemens του γάμου του υιού μου. Θα ήταν και προσβλητικό για έναν κρητικό να πάρει χορηγία για να παντρευτεί.

Γνώριζα τον Μιχ. Χριστοφοράκο, είμασταν συμμαθητές, αλλά μετά το σκάνδαλο της Siemens κράτησα αποστάσεις.

Δέχομαι λάσπη εδώ και καιρό και εύχομαι να μην βρεθεί άλλος στη θέση μου.

Η διαφυγή του Καραβέλα δεν κρίθηκε από το τηλεγράφημα καθώς το θέμα το γνώριζε η Δικαιοσύνη οκτώ μήνες πριν.

Μετά την ολοκλήρωση της κατάθεσής της δήλωσε προς τους δημοσιογράφους:

Μου δόθηκε η ευκαιρία να ξεκαθαρίσω το σύνολο των ερωτημάτων που από τον Τύπο είχαν πάρει μεγάλες διαστάσεις και να απαντήσω με κάθε λεπτομέρεια.  Ξεκαθαρίζω ότι δεν είχα καμία σχέση με τις συμβάσεις της Siemens τις οποίες ερευνά η εξεταστική επιτροπή της Βουλής. Οι διαδρομές του μαύρου χρήματος τις ανακαλύπτουν συνεργαζόμενες οι Δικαιοσύνες των κρατών. Μπορεί να παίρνει χρόνο, αλλά εγώ ευελπιστώ ότι η ροή του μαύρου χρήματος θα βρεθεί. Πιστεύω ότι το σύνολο του πολιτικού κόσμου επιθυμεί να βρεθεί.

Είμαι από αυτούς που είχαν διαφωνήσει τον Φεβρουάριο του 2008 για την απόρριψη της πρότασης του ΠΑΣΟΚ για σύσταση εξεταστικής επιτροπής για τη Siemens .

Εγώ είχα εισηγηθεί να συσταθεί εξεταστική επιτροπή για τη Siemens, αλλά επικράτησε η άποψη ότι η Δικαιοσύνη έπρεπε να έχει περισσότερα στοιχεία. Εγώ είμαι της άποψης, όταν η Αντιπολίτευση ζητεί εξεταστική, η κυβέρνηση να την αποδέχεται.

Ερωτηθείσα: Πότε το νέο κόμμα;

Απάντησε: Σιγά, σιγά, μετά τις εκλογές (δημοτικές)

(Στην φωτογραφία: ossia-nephilim)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 15/09/2010 14:28:56

    ....τα χαπια μου....

    δηλ τι υπονοουμενο ηταν αυτο περι...του θαταν προσβολη ενας ΚΡΗΤΙΚΟΣ να δεχθει χορηγια για το γαμο του....

    ελεος μανταμ ελεος...

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ loretta 15/09/2010 14:44:39

      θαταν προσβολη ενας ΚΡΗΤΙΚΟΣ να δεχθει χορηγια για το γαμο του….
      δεν μπορω θα γελασω χα χα χα χα
      γιατι αν βρισω ο Φακτωρ θα με φαει λαχανο

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 15/09/2010 14:46:14

        Ο κύριος Μπακογιάννης τι είναι τελικά γιατί έχουμε μπερδευτεί.
        Κρητικός ή Ευρυτάνας ή και τα δύο ανάλογα με το τι τους βολεύει.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ loretta 15/09/2010 23:23:29

      loretta, είναι ένας Κρητικός στη συνείδηση, που του φόρεσαν την κάπα του Ευρυτάνα, για να σώσει την παρτίδα της οικογένειας και να χωθεί στην πολιτική διά της Ευρυτανίας και της ευαισθησίας των κατοίκων της! Το έκανε και η μαμά του και της έκατσε, γιατί να πειραματίζονται οι άνθρωποι;

    • Misha avatar
      Misha @ loretta 16/09/2010 00:12:06

      Tο γεύμα με «κλεψιμαίικα» ριφάκια θεωρείται μέγιστη τιμή σε γάμο κρητικών.
      Μάλιστα σε παλιό(δεκαετία 1960) γαμήλιο γλέντι επώνυμης (πολύ) χανιώτικης φαμίλιας παρατέθηκαν στους καλεσμένους αποκλειστικά κεφαλάκια από εκατοντάδες κλεμμένα κατσίκια. Το γεγονός είχε συζητηθεί πολύ σε όλη την Κρήτη.
      Οπότε τα θεωρήματα της κ.Ντόρας Μητσοτάκη-Κούβελου μάλλον μπουμερανγκ αποδεικνύεται

  2. παρά8υρο avatar
    παρά8υρο 15/09/2010 14:31:54

    Οι ποιές; Οι Δικαιοσύνες; Χαχαχαχααχα

  3. Socrates gives the conium avatar
    Socrates gives the conium 15/09/2010 14:38:20

    Ο λαλίστατος - σε άλλες ακίνδυνες περιπτώσεις - Καμμένος δεν την ρώτησε τίποτα; Ο τζαβάρας;

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Socrates gives the conium 15/09/2010 14:45:36

      ειχαν χαλσει τα μικροφωνα, ξερεις αυτα με το φωτακι που εχουν στην εξεταστικη

  4. poison avatar
    poison 15/09/2010 14:39:33

    Καλά, νομίζουν πως δεν καταλάβαμε. "δεν σε πειράζουμε για την ζήμενς κι εσυ αυτοκαταστρέφεσαι"

  5. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 15/09/2010 14:43:06

    Αγια η κυρια..ακουσα τα νεα στην τηλεοραση και εφριξα...που ειναι το σκανδαλο καραβελα κ.τλ.;

  6. f avatar
    f 15/09/2010 15:24:24

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΣΤΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ-ΔΕΝ ΡΩΤΑΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΠΟΛΙΤΗ 9.84ΚΑΙ ΤΗΝ κα XOYXΛΗ .ΝΕΤ. ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΤΟ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΝ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΕΞΟΦΛΗΘΗΚΕ.
    ΤΟ ΣΔΟΕ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/09/2010 17:23:37

    Ποιος έριξε τον μπαμπά της; Κανένας καθώς οι ηλικιωμένοι ή από πέσιμο ή από χέσιμο πάνε.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 15/09/2010 17:26:56

      Που κρέμασαν στα μανταλάκια την κυρία που ...χάθηκε ο κλητήρας...

      ΥΓ

      ορισμένοι άνθρωποι δεν ...λένε ψέματα απλά δεν θυμούνται είτε από πίκρα είτε από ηλικία...
      Σεβασμός λοιπόν σε ένα ακόμα πολιτικό πτώμα ...μπορεί να πάει στο ΓΑΠ με το μνημόνιο και τον Καρατζαφέρη, γιατί ο καθένας σε αυτή τη χώρα πρέπει να μάθει κάποτε να πληρώνει τις επιλογές και όχι να αμείβεται για τις κυβιστήσεις.

    • καινός avatar
      καινός @ Ο Ιθαγενής 15/09/2010 18:06:05

      αυτός δεν θα πάει... ποτέ!

  8. Enzo avatar
    Enzo 15/09/2010 18:17:32

    πλακα σας κανουν.

  9. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 15/09/2010 18:52:43

    Δικαιοσυνες? Μαλιστα! Ποσες δικαιοσυνες χρειαζεται η ανιερη οικογενεια για να πληρωσει επιτελους! Γαμοι απο χρυσαφι για σας και τα παιδια σας. Προεκλογικες αναμετρησεις που θυμιζουν Αμερικη και βαλε φορουμ βαλε κομμα... Απο που? Απο τη δουλεια του μπαμπα και της μαμας? Οσο για το αν οι Κρητικοι δεν λαδωνονται, μονο εμεις οι Λαρισαιοι ειμαστε ατιμοι?

  10. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 15/09/2010 20:02:14

    σιγουρα δεν ειναι ο marilyn manson στη φώτο?

  11. CLYKOS avatar
    CLYKOS 16/09/2010 00:55:03

    Ο βολευτης του ΛΑ.Ο.Σ.κ Aιβαλιωτης της εξεταστικής δηλωσε…
    (Αποδεικνύεται ότι κάποιοι προσπαθούν να συγκαλύψουν
    την υπόθεση. Υπάρχει συμφωνία των δύο παλιών
    κομμάτων να μην έρθουν πρωθυπουργοί στην Εξεταστική
    γιατί φοβούνται τις μεταξύ τους αποκαλύψεις.
    Οδηγούμεθα, δυστυχώς, σε πλημμελή αποτελέσματα!!)

    Kυριε Αιβαλιωτη μπραβο σας ,ρίξατε πάλι την μπάλα στην εξέδρα.

    Έχετε μπροστά σας την Ντόρα την πρωθιέρεια της διάπλοκης με το σύστημα των αρχιλαδιαρηδων της ΖΗΜΕΝΣ ,την κατά δήλωση της , κοινωνική φίλη του ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΥ ,με τα δώρα , με τα τζετζερέδια,τις φρυγανιέρες και τα κουζινικα …και ψάχνετε για τους πρώην πρωθυπουργούς…
    Αφήσατε κύριοι της εξεταστικής τον γάμο και πάτε για πουρνάρια !!!

    Ζήτα κύριε βολευτα τα τιμολόγια αγοράς των μηχανημάτων ,για τα εκλογικά περίπτερα της Ντορας ,του Κυριακου, τα αντίστοιχα συμβόλαια για τα παραθαλάσσια όμορα οικόπεδα της Μαρεβας και ..και …και
    Και κάνετε μια απλή αντιπαράθεση με τους αντίστοιχους τραπεζικούς λογαριασμούς των ΜΙΖΑΡΙΣΜΕΝΩΝ για να βρείτε αν θέλετε τον δρόμο της ΜΙΖΕΝΣ…
    Όλα τα άλλα ΑΙβαλιώτη είναι λόγια του αέρα και καπνός για την συγκάλυψη,την απόκρυψη και την συσκότιση … των εμπλεκόμενων…

    Δεν είναι λίγοι οι βουλευτές που συμμετέχουν στην εξεταστικη επιτροπή για την ΜΙΖΕΝΣ που πιστεύουν ότι μεθοδεύεται συγκάλυψη.
    Προσέχτε κύριοι βουλευτές θα ξεφτιλιστείτε όλοι σας ανάλγητοι…