#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2010 21:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ούτε η Θάτσερ δεν θα είχε σκεφθεί τέτοια εργασιακά μέτρα



Βόμβα στα θεμέλια των εργασιακών σχέσεων και λάδι στη φωτιά της κοινωνικής έκρηξης, βάζει το προεδρικό διάταγμα Λοβέρδου για τις αποζημιώσεις, τα όρια απολύσεων και τον κατώτατο μισθό για νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας.

Ο Λοβέρδος και η κυβέρνηση εμφανίζονται βασιλικότεροι του Βασιλέως βάζοντας ακόμη πιο σκληρούς όρους από αυτούς που ζητά το ΔΝΤ, ενώ δεν τολμούν να πάνε το νομοσχέδιο στην Βουλή και επιχειρούν να το περάσουν με Προεδρικό Διάταγμα

Για αιτία πολέμου μιλά η ΓΣΕΕ και δρομολογεί προσφυγή στα ευρωπαϊκά δικαστήρια.

Το πιο δραματικό είναι το καθεστώς που θα ισχύσει για τις απολύσεις και τις αποζημιώσεις σε μια χρονική στιγμή που είτε υπάρχει πρόβλημα είτε όχι οι εταιρείες προχωρούν σε απομακρύνσεις υπαλλήλων. Πλέον η... σοσιαλιστική κυβέρνηση τους κάνει ένα ακόμη δώρα, δίνοντάς τους ελευθερία κινήσεων σε όλα.

Αυξάνει από 2% σε 5% το όριο των απολύσεων, οπότε δίνει το πράσινο φως για υπερδιπλάσιες απολύσεις κάθε μήνα, απ' ότι ίσχυε μέχρι σήμερα.

Δίνει τη δυνατότητα στους εργοδότες να πληρώνουν μέχρι και το μισό (50%) της αποζημίωσης που θα κατέβαλαν μέχρι σήμερα. Συγκεκριμένα, εργοδότης που προειδοποιεί τον εργαζόμενο 4 μήνες πριν ότι θα τον απολύσει, μπορεί να του καταβάλει το 50% της αποζημίωσης που θα λάμβανε κανονικά. Αν δεν τους προειδοποιήσει, δηλαδή η απόλυση είναι ξαφνική τότε θα τους πληρώσει όλη την αποζημίωση. Συγκεκριμένα προβλέπεται:

1, Σύμβαση μισθωτού με σχέση εργασίας αορίστου χρόνου, διάρκειας πέραν των δύο μηνών, δύναται να καταγγελθεί κατόπιν προηγούμενης έγγραφης προειδοποίησης του εργοδότη, ως εξής:

α) Για υπαλλήλους που έχουν υπηρετήσει από δύο (2) μήνες ως δέκα (10) χρόνια, απαιτείται προειδοποίηση ένας (1) μήνας πριν την απόλυση,

β) Για υπαλλήλους που έχουν υπηρετήσει από δέκα (10) χρόνια συμπληρωμένα ως δεκαπέντε (15) χρόνια, απαιτείται προειδοποίηση δύο (2) μηνών πριν την απόλυση

γ) Για υπαλλήλους που έχουν υπηρετήσει από δεκαπέντε (15) χρόνια συμπληρωμένα ως είκοσι (20) χρόνια , απαιτείται προειδοποίηση τριών (3) μηνών πριν την απόλυση.

δ) Για υπαλλήλους που έχουν υπηρετήσει από είκοσι (20) χρόνια συμπληρωμένα και άνω, απαιτείται προειδοποίηση τεσσάρων (4) μηνών πριν τη λύση της σύμβασης ή της σχέσης εργασίας.

Μαύρα τα μαντάτα και για τους νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας αφού θα πληρώνονται με ποσοστό από 70% έως 85% του βασικού μισθού, ήτοι από 515 ευρώ έως 629 ευρώ. Φτηνή εργασία δηλαδή για χιλιάδες νέους οι οποίοι.... υποβιβάζονται από “γενιά των 700 ευρώ” σε “γενιά των 500”. Φυσικά τα λιγότερα χρήματα θα λαμβάνουν όσοι εντάσσονται στις ειδικές συμβάσεις μαθητείας τις οποίες θα έχει την ευχέρεια να βγάζει ο εργοδότης.

Το συμπέρασμα είναι ότι ανατρέπονται όλα για χάρη δήθεν της φθηνότερης εργασίας και ανταγωνιστικότητας. Πρόκειται καθαρά για δωράκι στους εργοδότες οι οποίοι θέτουν σε ομηρεία χιλιάδες εργαζόμενους και τους θέτουν διλήμματα όπως “σκάσε και δούλευε” αφού έτσι κι αλλιώς τα μισά λεφτά θα πάρεις για αποζημίωση και ο αντικαταστάτης θα πληρώνεται με 500 ευρώ.

Εύγε, ούτε η Θάτσερ δεν το είχε σκεφτεί.

Το Προεδρικό Διάταγμα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zame avatar
    zame 16/06/2010 22:14:31

    Φλερτάρουν επικίνδυνα με την Λαϊκή έκρηξη...δεν θέλω να πιστέψω το ενδεχόμενο..πως το επιδιώκουν κιόλας...
    Κινδυνεύει η Δημοκρατία στον Ευρωπαϊκό νότο...από τα οικονομικά μέτρα...είπε ο Μπαροζο..χτες στην Ισπανία.
    Ερώτηση: δηλαδή αυτά τα σαΐνια που τα προτείνανε....δεν το σκεφτήκανε καθόλου αυτό..?
    εκτός και αν τεσταρουν τα όρια...!.. για να κανουν την επομενη κίνηση..?

    • panos33 avatar
      panos33 @ zame 16/06/2010 23:16:07

      μπα μας εχουν λοβοτομησει για τα καλα...εδω σημερα ειχαν συγκεντρωση ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ και ουτε καν οι κεφαλες των συνδικαλιστων ενημερωσαν επαρκος για την κινηση αυτη, την ωρα της συγκεντρωσης ειχε ζωντανα ο χατζη@$$@κας
      τον κυριο(ο θεος να τον κανει κυριο)παναγοπουλο ζωντανα απο το γραφειο και ρωτωντας τον για τις επομενες κινητοποιησεις της ΓΕΣΕΕ ο μιστερ απαντησε πως ακουσων ακουσων εχουν συνενωηθει με τους ισπανους
      συνδικαλιστες για γενικη 24ωρη στις 29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ....κατσε να ξεχαστει σου λεει να λιωσει ο εγκεφαλος απο την ζεστη και θα ξεχασουν τα γκοιμ

    • maestros avatar
      maestros @ zame 17/06/2010 02:32:52

      ΠΑΜΕ ΟΛΟΤΑΧΩΣ ΓΙΑ ...

      Στην Ελλάδα έχει επιβληθεί σκόπιμη σιγή ειδήσεων σχετικά με την κατάστασή της. Ο πολίτης δεν χρειάζεται να ξέρει τι γίνεται, ούτε να ενδιαφέρεται για το τι πρόκειται να συμβεί άμεσα. Υποτίθεται ότι όλα πάνε κατά τα αναμενόμενα και άρα η διατεταγμένη ειδησεογραφία μπορεί να ασχοληθεί άνετα με την Siemens, τους Μαντέληδες, το Βατοπέδι και με όλο τον υπόλοιπο θίασο επί σκηνής. Αρκεί ο κόσμος να μην σκέφτεται, να μην αναρωτιέται, να μην ανησυχεί και προπαντός να μην αφυπνίζεται...

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/06/blog-post_7892.html

    • Χαμενος avatar
      Χαμενος @ zame 17/06/2010 07:19:03

      Οι δημοσκοπήσεις της ΕΕ δείχνουν οτι ο ΓΑΠ παραπαίει, γι'αυτο και οι απειλές Μπαροζο καθώς και οι διαβεβαιώσεις του ΓΑΠ στην Βιέννη οτι θα έπαιρνε 45% σε ενδεχόμενες εκλογές και όλα είναι υπό έλεγχο.

      • anonymos avatar
        anonymos @ Χαμενος 17/06/2010 08:05:17

        Δεν μας ενδιαφέρουν τι λένε οι δημοσκοπήσεις της ΕΕ αλλά οι δημοσκοπήσεις του Ελληνικού Λαού που δίνουν 12-15 μονάδες προβάδισμα στο ΠΑΣΟΚ αν οι εκλογεις γινόντουσαν τώρα.

        "Αχ η δουλοπρέπεια ειναι μεγάλη αρρώστια που βασανίζει τη Δεξιά"

  2. Hase avatar
    Hase 16/06/2010 22:36:27

    Επειδη ο Λοβερδος το ...παλευει μην εκπλαγουμε αν αυριο βγει και το πει, οτι το παλευει δηλαδη.
    Αν αυτο ομως γινει νομος του κρατους τοτε ο Λοβερδος θα πρεπει να κρεμαστει απο την Ακροπολη.

  3. loretta avatar
    loretta 16/06/2010 22:43:32

    .....τι εγινε που ειναι ο τιραμολα να μας σχολιασει για τον μεγιστο πρωθυπουργο της ελλαδας...και τις απιστευτες αποφασεις που παιρνει.....

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ loretta 16/06/2010 22:46:12

      ξεσκονιζει την πρασινη αναπτυξη

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ loretta 16/06/2010 22:46:41

      Τέλειωσε η βάρδια.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ loretta 17/06/2010 00:09:05

      Απ ότι είπε, αναγνώρησε το λάθος του και πλέον ιδιωτεύει.

  4. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 16/06/2010 22:49:13

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ Ο ΓΑΠ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝ ΑΥΤΩ ΑΡΕΣΚΟΝΤΑΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ...(ΑΥΤΟΝ ΝΤΕ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ!!!)

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 16/06/2010 23:15:33

    Είμαι απαισιόδοξος. Φοβάμαι πως τα ΜΜΕ, ο ΓΑΠ, η Δρακουλιάρα και ο Καρατζαφέρης έχουν σχηματίσει ένα πλέγμα εξουσίας που έχει αποκοιμήσει τον κόσμο και πως δε θα υπάρξουν αντιδράσεις. Η Αριστερά τρώει τις σάρκες της και η ΝΔ ασχολείται με τον κάθε κατακαημένο Κιλτίδη και τα κρυφά ραντεβού του με την οικογένεια του κόμη δράκουλα. Η κυβέρνηση πρέπει να πάρει δρόμο άμεσα. Το ποτάμι της οργής πρέπει να ξεχειλίσει όχι του χρόνου ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ. Μέσα στο καλοκαίρι. Αρκεί να δείξει ο λαός πως δεν κοιμάται όρθιος. Μέχρι τώρα δεν αντιδρά και αυτό με φοβίζει.

    • socrates avatar
      socrates @ ΓΙΑΝΝΗΣ 17/06/2010 07:50:13

      Φίλε Γιάννη, δεν το σχημάτισαν ΤΩΡΑ το πλέγμα εξουσίας αυτοί που αναφέρεις.
      Φοβάμαι ότι ήταν εκεί εδώ και κάμποσα χρόνια. μόνο που δεν το είχαμε συνειδητοποιήσει.
      Ίσως μόνο ο Κ.Κ. είχε πάρει χαμπάρι τί γίνεται αλλά και αυτός άργησε να την καταλάβει τη δουλειά.
      Από τη στιγμή που ελέγχουν τα Μ.Μ.Ε., άρα μπορούν να χαλιναγωγήσυν την ψήφο των αδαών συμπολιτών μας, το μόνο που μας μένει είναι η λαϊκή επανάσταση.

  6. nov11 avatar
    nov11 16/06/2010 23:26:38

    Ξεδιάντροπα και με μαστίγιο Ή ΔΟΥΛΟΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ Ή ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΣΟΥ ΛΑΦΥΡΟ.
    Πλησιάζει η ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΑΚΡΑ.Άντε να δούμε προς ποια ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ και με τι ΠΛΑΤΟΣ!
    Θυμάστε τί γράφαμε πριν κάτι χρόνια;Τόσο...προβλέψιμα!Μόνο το πολιτικό προσωπικό και οι 'διαπλεκόμενες παραφυάδες τους'δεν είχαν αντιληφθεί τίποτα ....γιατί ήταν απασχολημένοι με την κουτάλα!!!!!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ nov11 17/06/2010 00:08:07

      την κατευθυνση την ξερουμε - εφτασε τερμα πανω
      και τωρα το δικιο του εργατη θα συναντησει τους νομους του εκκρεμους
      το θεμα ειναι να μην το αφεθει να παει ψηλα απο την αντιθετη μερια
      και οποιος ισχυριζεται ο'τι θα πρεπε η ο'τι μπορει να παραμεινει εκει που βρισκεται ειτε δεν ξερει τι του γινεται ειτε λεει ψεματα

  7. nandia avatar
    nandia 16/06/2010 23:34:43

    Προσπαθούν με νύχια και με δόντια να κρατηθούν στην εξουσία που τόσο αγαπάνε.
    Είχα γράψει ότι τώρα είναι ευκαιρία για την Νέα Δημοκρατία να βγάλει τα στελέχη της στο πεζοδρόμιο, να οργώσουν ολόκληρη την Ελλάδα. Το συνέδρειο είναι έκθεση ιδεών.
    Θα πρέπει απο τώρα κάποιοι να ακολουθήσουν Ντόρα και Κιλτίδη, και να μας αδειάσουν την γωνιά. Πιστέψτε με είναι αρκετοί.Τα έχουν κάνει πλακάκια με την διαπλοκή.Το Πασοκ είναι αδίστακτο.Έχει βρεί στο προσωπό τους τους κατάλληλους συμμάχους. Ο Ελληνικός λαός περιμένει κάτι, ενα φώς...... γιατί διαφορετικά....

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/06/2010 00:15:04

    "χωνί θα σας κανουμε" κ εσυ λοβερμπου μη κανεις την απληρωτη ετερα.

    ΠΠ

  9. σερτης avatar
    σερτης 17/06/2010 00:16:04

    είναι στο χέρι όλων μας να άλλαξουμε την κατάσταση........
    μάγκες μία είναι η αλήθεια........όποιος ψηφίσει το γιωργάκη και τα εξαπτέρυγά του προδίδει άθελα τη χώρα του.....
    αφυπνίστε τον κόσμο
    όλοι ξέρουμε ότι όλοι είναι απελπισμένοι.Μην αφήνετε κανένα να ψηφίζει αυτόν τον αδίστακτο και τα πληρωμένα-εξαγορασμένα τσιράκια του.
    Μιλήστε παντού......στη δουλειά, στη λαική....
    μιλάμε για την μεγαλύτερη προδοσία που συνέβη διαχρονικά στην ελλάδα.
    175 εξαγορασμένοι προδότες μας ρίξαν σε μια καταβόθρα
    πέρισυ μας πούλαγαν ελπίδες και μας υπνωτίσαν.....ξυπνήστε όλους από το λήθαργό τους...........ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ.

    • nassos avatar
      nassos @ σερτης 17/06/2010 01:50:25

      Εφιάλτες υπήρχαν πάντοτε και θα υπάρχουν πάντα, αλλά όχι και να τους .....ψηφίζουμε!!!!!!

    • καινός avatar
      καινός @ σερτης 17/06/2010 10:19:36

      Για να γίνει τέτοια ανατροπή στην Κρήτη, πρέπει να περάσουν 10 χρόνια ακόμα... Έτσι και πεις κακή κουβέντα για το ΠΑΣΟΚ είσαι δακτυλοδεικτούμενος και φυσικά άλογος... Χωρίς επιχειρήματα, με την τρομοκρατία του χαχανητού...

  10. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 17/06/2010 00:25:49

    http://www.youtube.com/watch?v=mrA6Lka2NUk&feature=related

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 17/06/2010 00:28:18

      http://www.youtube.com/watch?v=hU4h3pMNXfA&feature=related

  11. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 17/06/2010 01:19:04

    Είναι ίσως λίγο νωρίς ακόμη...
    Οι τσέπες έχουν κάποια τελευταία χρήματα. Που λιγοστεύουν.
    Σε μερικούς μήνες όμως, τα "έτοιμα" των ανέργων θα τελειώσουν.
    Και οι οικογένειές τους θα αντιμετωπίσουν την απελπισία. Την πείνα ίσως.
    Στους ήδη υπάρχοντες πολλούς ανέργους, καθημερινά προστίθενται κι άλλοι.
    Οι μη-άνεργοι δεν πάνε και πολύ καλύτερα στα οικονομικά τους.
    Οι γέροντες συνταξιούχοι θα λυγίσουν και θα αναρωτιούνται τι έφταιξαν.
    Και έχουν στα στερνά τους τέτοια τύχη ("περήφανα γηρατειά).
    Οι νέοι ("τιμημένα νειάτα") που δεν αντέχουν θα αποδημήσουν.
    Κι αυτοί οι κύριοι παίρνουν και άλλα μέτρα.
    Και θα πάρουν κι άλλα. Κι άλλα...
    Η κατάσταση γίνεται σιγά-σιγά εκρηκτική.
    Και πολύ δύσκολα αναστρέψιμη.

    Από ότι φαίνεται θα δούμε, και αν είμαστε άτυχοι, θα ζησουμε μεγάλο ανθρώπινο πόνο και απελπισία.

    Και τα golden boys θα συνεχίσουν να κάνουν πάρτυ.
    Στα Αβέρωφ που αφήσαμε ανυπεράσπιστα στα χέρια τους.
    Και να ανακοινώνουν κέρδη...

    Πατρίδα έρμη.

    Θραξ Αναρμόδιος

  12. panos33 avatar
    panos33 17/06/2010 01:38:45

    http://www.youtube.com/watch?v=gnA8dNtIL7s

  13. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 17/06/2010 07:32:02

    Ποιος ηταν αυτος που πριν ενα χρονο φωναζε σοσιαλισμός η βαρβαροτητα;

    Το φωναζε ο ανθρωπος αλλα επρεπε να το μεταφρασουμε σωστα....

  14. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 17/06/2010 07:53:08

    Με αυτό το εργασιασκό καθεστώς υποψιάζομαι ότι σε 1-2 χρόνια δεν θα υπάρχει Έλληνας άνω των 50 που να είναι εργαζόμενος.

  15. ΑΙΧΜΗΡΟΣ avatar
    ΑΙΧΜΗΡΟΣ 17/06/2010 08:08:07

    ΣΟΣΙΑ-ΛΗΣΤΕΣ.......
    ΣΟΣΙΑ-ΛΗΣΤΕΣ........
    ΣΟΣΙΑ-ΛΗΣΤΕΣ..........

  16. ssd avatar
    ssd 17/06/2010 08:09:30

    Πέτρες..

  17. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 17/06/2010 08:13:41

    Πού είναι οι φοιτητές, που είναι οι εργάτες, που είναι ο λαός;
    Έχουμε σκύψει και μας βαράει ο Παπανδρέου και τα 160 καλοπληρωμένα πιόνια του.
    Κοτζάμ δικτατορία με τα τάνκς στους δρόμους έριξε η προηγούμενη γενιά, η σημερινή νοιάζεται μόνο για τους έρωτες της μενεγάκη, τα τραγούδια στη eurovision και το ποδόσφαιρο.
    Κληρονομήσαμε από τους προγόνους μας ιδανικά και πολιτισμό και η τηλεόραση μας υποβίβασε σε πολιτισμική αλοιφή, american style.
    Από τον πολιτισμό πέσαμε στο μάμ, κακά και νάνι.
    Τώρα χάνουμε το μάμ, άρα χάνουμε και τα κακά.
    Εάν δεν επαναστατήσουμε θα μείνουμε στο νάνι, μερικοί στα παγκάκια.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ νεόπτωχος 17/06/2010 08:47:55

      Από που προκύπτει ότι η προηγούμενη γενιά έριξε τη δικτατορία με τα τανκς? Πόσες απεργίες και πόσες διαδηλώσεις έγιναν κατά τη διάρκεια της "Επαναστάσεως"? Πλην μιας μικρής μειοψηφίας, έχω τη γνώμη ότι οι περισσότεροι λούφαξαν.

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2010 09:46:38

        χα χα χα θα σα κουσει ο λαλιωτης

    • socrates avatar
      socrates @ νεόπτωχος 17/06/2010 16:00:28

      Οι επαναστάσεις δεν γίνονται από τις πλειοψηφίες, οι περισσότεροι άνθρωποι συνήθως δειλιάζουν να αντισταθούν οργανωμένα.
      Πάντα όμως υπήρχαν μερικοί μπροστάρηδες που συνειδητοποιώντας τπν επερχόμενο όλεθρο όρθωσαν το ανάστημά τους.
      Μην υποτιμάς τη νεολαία ρε μεγάλε.
      Τον περασμένο δεκέμβρη τα έκαναν γής μαδιάμ.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ socrates 17/06/2010 23:35:46

        προφανως- αφου ηξεραν πως δεν τους πειραζε κανεις
        τζαμπα μαγκες

  18. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 17/06/2010 08:20:49

    ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΛΙΚΡΑΤΗ...ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙ. ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΑΠΟΧΗ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ?..ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΟΛΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΛΛΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΖΟΝΤΑΙ...ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΑΛΟΝΑΤΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ ΣΑΝ ΤΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΝΤ. ΚΛΠ. ΝΑ'ΡΘΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΑΡΧ--ΙΑ ΜΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΤΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑΜΕ.

  19. ΔΙΚΑΙΟΣ13 avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ13 17/06/2010 08:31:27

    ΖΗΤΩ!


    Εγώ πάντως εξακολουθούσα να

    βλέπω τον επερχόμενο μεσαίωνα

    με φάλαγγες πιστών με αργυρά

    δισκοπότηρα αφρίζοντα αίμα με

    σημαιοστολισμούς και παρελάσεις.

    Μ. Κατσαρός

    (Κατά Σαδδουκαίων)

  20. tiramola avatar
    tiramola 17/06/2010 08:36:08

    Το σύνθημα άλλαξε και το φωνάζουν οι πολίτες πλέον για τους πολιτικούς
    "Ή αλλάζετε ή σας βουλιάζουμε".

    Μας είχε προτρέψει και ο Παπανδρέου στο τελευταίο πασοκικο συνέδριο
    "Ξεσηκωθείτε-Οργανωθείτε-Αντισταθείτε".
    Αυτό πρέπει να κάνουμε!

    Επίσης ο Παπανδρέου είχε πει...
    "Να εκμεταλευτούμε την κρίση".
    Είναι πράγματι ευκαιρία να τους πάρει ο διάολος.

    Ο Παπανδρέου είχε επίσης πει ότι μας χρησιμοποιούν για πειραματόζωο...
    Πράγματι είναι ευκαιρία να δείξουμε με τη στάση μας και στους υπόλοιπους ευρωπαικούς λαούς ότι πειράματα τέτοιου είδους δεν τα ανεχόμαστε.

    Καλημέρα και καλό αγώνα στους δρόμους!
    Από το πληκτρολόγιο ο αγώνας είναι τζούφιος....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 17/06/2010 08:42:04

      κι άλλα εύηχα έλεγε προεκλογικά (πχ στην ΔΕΘ). ΤΟ ερώτημα είναι, και λυπαμαι που το ξαναρωτάω, είναι ψέυτης; ή κουτoπόνηρος;

      Ή απλά άλλοι "συνομώτες" τον βρήκαν αφελή και τον έβαλαν στην καρέκλα να μας τα λέει δήθεν "σοσιαλιστικά", όπως ο μπαμπάς του μας τα έλεγε "επαναστατικά" και ο παππούς του "δημοκρατικά"

      Από τις νεοταξικές του ομιλίες και αρλουμποθεωρίες, μάλλον και ψέυτης και κουτοπόνηρος είναι. Και αναισθησιολόγος, και εκκαθαριστής.

      • tiramola avatar
        tiramola @ archaeopteryx 17/06/2010 08:59:54

        Είσαι υπερ του ξεσηκωμού για να μην μας φτύσουν αύριο τα παιδιά μας ή υπέρ συστημικών λύσεων με άλλο "μίγμα" οικονομικής πολιτικής?
        Για να ξέρουμε τι λέμε...
        Μην φωνάζω για άλλους λόγους εγώ και άλλους εσύ γιατί δημιουργείτε σύγχηση...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 17/06/2010 09:12:10

        (1) "υπέρ" του ξεσηκωμού, εξ ορισμού, δεν είμαι, απλά ο ξεσηκωμός θα συμβεί όταν άνθρωποι, σε αδιέξοδο, ξεσηκωθούν, αυθόρμητα, ή κουρδισμένα.

        (2) συστημικές αλλαγές, με άλλα "μείγματα", σχεδιασμένα κεντρικά, που οδηγούν σε ανελευθερία, θεωρώ ότι θα φέρουν ανθρώπους σε αδιέξοδο, επομένως στο (1), εκτός αν οι άνθρωποι στο σύνολό τους θέλουν το κεφάλι κάτω.

        (3) πολλά φαινόμενα συγκλίνουν στο συμπέρασμα - με επιφύλαξη - ότι είμαστε με το κεφάλι κάτω. Επομένως:

        (4) Ανελευθερία. Επομένως:

        (5) Κοινωνική αστάθεια

        Εγώ δεν είμαι υπέρ η κατά κανενός πράγματος, παρά μόνο υπέρ της ελευθερίας και κατά του ψέματος. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα μου κάνει κανείς την χάρη, επομένως μπορεί και να αναιρέσω την πρώτη πρότασή μου στο (1). Λίγο κυκλικές οι δηλώσεις μου, αλλά τι να κάνω...

      • αθανασιος Ι. avatar
        αθανασιος Ι. @ archaeopteryx 17/06/2010 09:39:14

        tiramola -καλος το παιδι μας ..

      • νεόπτωχος avatar
        νεόπτωχος @ archaeopteryx 17/06/2010 16:03:41

        Μια ζωή μπερδεμένος ο τιραμόλας!
        Τί να του εξηγήσεις, γίνεται να τον πηγαίνεις χεράκι χεράκι για να καταλάβει;
        Άστο φίλε, ίσως σε βοηθήσει ο χρόνος.

    • klausevitz avatar
      klausevitz @ tiramola 17/06/2010 08:43:18

      Μαζί σου, basta!
      Ξεπέρασαν όλες τις "κόκκινες γραμμές" !

    • klausevitz avatar
      klausevitz @ tiramola 17/06/2010 08:47:44

      για τον αρχαίο δεξιό

      άσε τον μπαμπά του ήσυχο, καμμία σχέση!

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ tiramola 17/06/2010 09:44:11

      τιραμολα αν ησουν δημ υπαληλος και εβλεπες τις απατεωνιες που κανουν τα πρασινα σιντρόφια σου και οι πρασινοι σινδικαλισταδες θα έφτυνες για τα καλά το ΠΑΣοΚ. η καταντια της ελαδας ωφειλεται εν μερη και στις αυθαιρεσιες των πράινων τροκτικών του δημοσίου τομέως.

  21. sovokai avatar
    sovokai 17/06/2010 09:43:03

    Θεε μου δωσε μου ζωή να δω την επόμενη κυβέρνηση

  22. Misha avatar
    Misha 17/06/2010 10:30:02

    Σκοπός τους είναι να διαλύσουν την ελληνική κοινωνία και να αντικαταστήσουν τους κατοίκους αυτής της χώρας με φτηνούς αλλοδαπούς εργάτες.
    Υπό τις συνθήκες αποικιοκρατίας που δημιουργούν, κανείς δε μπορεί να κάνει οικογένεια,κανείς δε μπορεί να ονειρευτεί για το μέλλον.
    Ελλάς καπούτ, καλώς ήλθατε στο περιφερειακό θέρετρο τού ευρωπαϊκού διευθυντηρίου.
    Να χαίρεστε την Ευρώπη σας, τις ευρωσυνθήκες σας, το κοινό σας νόμισμα και τα πέρατα σας τα τράγια.

  23. anonymos avatar
    anonymos 17/06/2010 11:40:12

    Οσοι προλαβαίνετε φεύγετε από το Πασοκ, οι υπόλοιποι θα έχετε την μοιρα που σας αξίζει. Πίσσα και Πούπουλα

  24. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2010 12:09:48

    Ο σοσιαλισμός είναι τα ίδια τα μέτρα. Εξομοίωση όλων προς τα κάτω (καθολική φτώχεια) με μια κάστα κομματικών και φίλων ζάμπλουτων. Θυμηθείτε τί έγινε στις Σοβιετίες. Διαβάστε τί γινόταν στην Χιτλερική Γερμανία.
    Σοσιαλισμός είναι η αναγκαστική εξαθλίωση. Αυτό το όραμα έχει το GAP.

    • gkioi avatar
      gkioi @ Orestios 17/06/2010 13:08:38

      ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ , ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟ.
      ΑΝ, ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙ Η ΟΠΟΙΑ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ΕΙΡΩΝΕΥΣΤΕ ΚΑΙ ΛΟΙΔΟΡΕΙΤΕ,
      ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ, ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΕΥΤΗΚΕ Η ΕΥΡΩΠΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ,
      ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ.
      ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΑΤΕΔΑΦΙΖΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ.
      ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΠΑΙΡΕΣΘΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΤΣΕΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ.
      ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ, ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ ΤΟ ΣΟΣΙΑΛ- , ΙΣΩΣ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΚΟΜΑ, ΜΕ ΕΝΑΝ ΧΑΛΚΑ ΣΤΑ ΡΟΥΘΟΥΝΙΑ.

  25. nandia avatar
    nandia 17/06/2010 12:17:23

    Αλήθεια ο πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας τι opinion έχει??????

    • Orestios avatar
      Orestios @ nandia 17/06/2010 12:18:22

      Ο Θεματοφύλακας? χο! χο!

      • nandia avatar
        nandia @ Orestios 17/06/2010 12:24:08

        Χάσαμε και την Αλέκα!!!! αυτή η ψυχή που να είναι άραγε???

    • anonymos avatar
      anonymos @ nandia 17/06/2010 14:35:39

      Καλα τώρα δέσαμε

  26. greenhorses avatar
    greenhorses 17/06/2010 12:17:44

    Για ένα είμαι χαρούμενος αυτοί που είχαν σαν παράταξη την κύρια ευθύνη για εδώ που έχουμε φτάσει, κλήθηκαν οι σοσιαλιστές ότι φούμαρα μοίραζαν τόσα χρόνια να πάρουν πίσω άρον άρον.

  27. ΔΙΚΑΙΟΣ13 avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ13 17/06/2010 12:31:53

    AYTOΣ είναι ο καπιταλισμός αυτό και το πολιτικό προσωπικό του...
    Τώρα χωρίς αντίπαλο δέος και μέσα στην δική του βαθειά κρίση δαγκώνει
    και πίνει αίμα....και ακόμη δεν τα είδαμε όλα...ΚΕΡΔΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠ΄ΟΛΑ.
    ΟΙ ΖΩΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ....και οι ψευτοσοσιαλιστές δωσίλογοι μαζί με τον ΣΕΒ το ΛΑΟΣ την ΝΤΟΡΑ.. και την ΝΔ? γκρεμίζουν κατακτήσεις και δικαιώματα...

  28. zame avatar
    zame 17/06/2010 12:48:37

    ρε μπας και μπερδευτήκανε...και μπερδέψανε το χαρτζιλίκι με τον μισθό..
    γιατι
    τα μέτρα αυτά μπορούν να σταθούν μόνον όταν με το δεδομένο

    .και η ανατροπή της έννοιας δουλεία με την εργασία .
    Αλλά με δεδομένο την
    Δωρεάν Στέγη με πλήρη και αξιοπρεπή λειτουργικό εξοπλισμό+τροφή+ τα Νέα Εργασιακά Μετρα. μονον ετσι...

  29. zame avatar
    zame 17/06/2010 12:57:36

    οταν εργασια=ισορροπια...τοτε
    Μάλλον μπερδευτήκανε και μιλούν για το χαρτζιλίκι...
    πλέον αφού έτσι και αλλιώς το "Προχωρημένο" Κρατος Πρόνοιας μαζί με τον Πλούτο και την Γνώση...
    έχουν εξασφάλιση την αξιοπρεπή διαβίωση (Στέγη+τροφή+χαρτζιλίκι) για όλες τις ψυχές..

  30. zame avatar
    zame 17/06/2010 13:16:50

    Ναι στα Νεα Εργασιακα Μετρα αφου το “Προχωρημένο” Κρατος Πρόνοιας μαζί με τον Πλούτο και την Γνώση…
    Εχουν εξασφαλισμενη για ολους τους Ανθρωπους Στεγη+τροφη+χαρτιλικι...(για την καταναλωση..)
    Ο επαναπροσδιορισμός της πολιτικής σε βάση καθαρά ανθρωπιστικού χαρακτήρα,...έφερε τα πολυπόθητα και αναμενόμενα αποτελέσματα...το ΟΡΑΜΑ...άρχισε δειλά-δειλα ..να εμφανίζεται...και ο ΝΕΟΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ που αν έχει προσδοκία πάλι τα κέρδη..τότε έχει δημιουργήσει ένα υγιέστατο Περιβάλλον όπου φρόντισε τους Λαούς να τα παράγουν και θα τα παράγουν οι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ..στο είδος τους..όσοι θα κάνουν πολύ καλά αυτό που αγαπούν...χωρίς το ΑΝΧΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ...

  31. panos avatar
    panos 17/06/2010 16:01:20

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΙΣΧΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑ ΚΑΝΕΙΣ!ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΜΕ ΜΟΝΟ!ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ ΚΑΛΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΑΛΛΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΙΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΚΙ ΑΥΤΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΟΦΕΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΑΧΥΛΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΟΥΣ!ΤΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΓΣΕΕ ΤΗΣ ΑΔΕΔΥ ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΑ ΑΝΤΕΡΑ ΤΟΥΣ!Ο ΚΟΣΜΟΣ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ!ΚΙ Η' ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΒΙΑΙΑ, Ή ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΙΩΠΗΛΑ ΚΑΙ ΥΠΟΥΛΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ!!!ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ~!

  32. Κικη avatar
    Κικη 17/06/2010 17:47:46

    Η Θατσερ εστω και νεοφιλελευθερη ειχε μυαλο και σκεπτοτανε,αυτοι εδω και μαλιστα ο συγκεκριμενος υπουργος μου δεινει την εντυπωση ανεγκεφαλου,σαλτιμπαγκου,γελοτοποιου,μονο και μονο για ναναι υπουργος,εχει και βλεψεις για αρχηγος το φαντασμενο.