#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2012 18:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ούτε από ... Πρωταπριλιά δεν καταλαβαίνει η Ντόρα!



Η Ντόρα Μπακογιάννη το πίστεψε και δήλωσε ότι δεν την  αφορά η πρόσκληση του Σαμαρά για πανστρατιά στη Ν.Δ. ενόψει εκλογών!

Απορώ πως το εξέλαβε ότι την αφορούσε!

Η Ντόρα δεν θέλει τη νίκη της Ν.Δ.!

Τη συντριβή της επιθυμεί διότι μόνον έτσι διατηρεί ελπίδες να παραμείνει στην πολιτική.

Για αυτό μοχθεί και εργάζεται νυχθημερόν και είναι παντελώς άσχετοι με την πολιτική όσοι διακινούν σενάρια επιστροφή της.

Να προσέχουν γιατί εκτίθενται.

Τι κάνει η Ντόρα αυτόν τον καιρό;

Ανακοίνωσε τα ψηφοδέλτια της στους Νομούς Ροδόπης και Έβρου. Η ίδια εκτιμά, πώς αν ξεπεράσει το κατώφλι του 3% (κάτι που φαίνεται απίθανο) θα εκλέξει βουλευτή στη Ροδόπη λόγω των καλών σχέσεων που διατηρεί με τη μειονότητα και το τουρκικό προξενείο.

Δεύτερον, προσπαθεί να πείσει τον Στέφανο Μάνο να κατέλθουν από κοινού στις εκλογές. Δηλαδή, να ενώσουν τα ...ποσοστά τους μήπως και φτάσουν στο 3%

Ποιό είναι το πρόβλημα; Το πρόβλημα είναι ποιός θα αναλάβει ...αρχηγός στη συνένωση. Ο Μάνος λέει ότι ο ίδιος δικαιούται τον τίτλο του προέδρου λόγω...αρχαιότητας.

Η Ντόρα αρνείται επειδή λέει συγκεντρώνει ....μεγαλύτερα ποσοστά στις δημοσκοπήσεις!

Στην  τελευταία συνάντηση έπεσε η ιδέα των δύο συμπροέδρων!

Κατά το μοντέλο  Βάνς και  Οουεν που ...συμπροήδρευαν στο διαμελισμό της Γιουγκοσλαβίας.

Το ρόλο των διαπραγματευτών έχουν αναλάβει ο Ευρωβουλευτής Σκυλακάκης για λογαρισμό της Ντόρας και ο Αντιδήμαρχος Οικονομικών του Καμίνη,  Τάσος Αβραντίνης για λογαριασμό του Μάνου.

Οι ....συμπρόεδροι δεν έχουν συναντηθεί ακόμα.

Βλέπετε οι εγωισμοί είναι πάνω απ’ όλα.

Τι τους ενώνει; Το μίσος τους για τη ΝΔ και τον Αντώνη Σαμαρά.

Αυτά....

Ρεπορτάζ:  Aδέξιος Δεξιός

ΥΓ. Και δεν είναι πρωταπλιάτικο αστείο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. WB avatar
    WB 01/04/2012 19:15:25

    Αφού ο Σαμαράς δεν το επιδιώκει γιατί αναφέρει στη συνέντευξη του προς την Καθημερινή ότι "χωρούν όσοι συστρατευθούν στον αγώνα για αυτοδυναμία και βοηθήσουν σε αυτό". Στο δε ερώτημα εάν αυτό αφορά και την Μπακογιάννη απαντά "Μόλις σας απάντησα...¨. Η ΝΔ του Αντώνη Σαμαρά πρέπει να έχει καθαρές θέσεις, καθαρά πρόσωπα συγκεκριμένη πολιτική. Τελευταία μου δίνεται η εντύπωση ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...

    • airman avatar
      airman @ WB 01/04/2012 19:27:34

      Η Ντόρα δεν επιθυμεί καν την πρωτιά της ΝΔ, πόσο μάλλον την αυτοδυναμία. Συνεπώς η απάντηση του Σαμαρά είναι σαφέστατη.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/04/2012 19:22:14

    Αν (μπρρρ) επέστρεφε ποτέ η "χαμογελαστή" κυρία στη ΝΔ, για κάθε έναν ψηφοφόρο που θα κέρδιζε το κόμμα, θα έχανε άλλους τρεις.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Strange Attractor 01/04/2012 20:31:35

      Κι εμένα κι όλο μου το σοϊ.
      Ξορκισμένη με τον απήγανο.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Strange Attractor 01/04/2012 20:47:54

      Μα ο Σαμαράς τις περισσότερες συμπάθειες και την εμπιστοσύνη όσων κέρδισε τα κέρδισε από τότε που τα έβαλε με το καθεστωτικό σόι και δε "μάσησε". Ο μόνος που κατάφερε να τους νικήσει ολοκληρωτικά και μάλιστα κόντρα στα ΜΜΕ που το καθεστώς ελέγχει εξ' ορισμού...

  3. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 01/04/2012 19:37:06

    Με την υποψηφιότητα του Ιλχάν η μειονότητα στη Ροδόπη φαίνεται ότι φέτος θα ψωνίσει από Δημοκρατική Συμμαχία. Έτσι η Μπακογιάννη στηρίζει την πολιτική της ύπαρξη στη μουσουλμανική μειονότητα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε περίπτωση που καταφέρει (λέμε τώρα) να πιάσει το 3%. Αυτά για να ξέρουμε που επενδύει πολιτικά η Θοδώρα, καθώς και τις υποχρεώσεις που συνεπάγονται από τέτοια deals. Προσωπικά θα της πρότεινα να συμμαχήσει με το φυσικό της χώρο (σε επίπεδο νοοτροπίας και ιδεολογίας), το ΠΑΣΟΚ. Ή μήπως το έχει ήδη κάνει;


    Επίσης, ο μόνος τρόπος να πείσει πολιτικός φορέας το Μάνο να κατέλθουν από κοινού στις εκλογές είναι να του παραχωρήσει την ηγεσία. Δεν γίνεται αλλιώς. Το προσπάθησαν και άλλοι παλιότερα, πολύ πιο σοβαροί από τη Ντόρα, αλλά ο ταύρος δεν καταλαβαίνει... Χριστό. Ο, κατά τα άλλα αξιοσέβαστος θύλακας του φιλελευθερισμού στην Ελλάδα, για κάποιον ανεξήγητο λόγο έχει σχηματίσει μια περίπου μεσσιανική ιδέα για τον εαυτό του γι΄αυτό και τα ομαδικά αθλήματα του κάθονται στο στομάχι.

  4. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 01/04/2012 20:03:34

    Όσο νυχτώνει το ... ρεπορτάζ μεγαλώνει για την θυγατέρα των Καρπαθιων :-)

  5. Χανιώτης avatar
    Χανιώτης 01/04/2012 20:18:50

    Δεν την αφορά το προσκλητήριο επειδή πετάει η ομάδα της. Πάει τόσο καλά που δεν μπορεί να κλείσει ψηφοδέλτιο στα Χανιά. "Διέρρευσαν" στον τύπο την περασμένη Κυριακή 6 ονόματα (για 6 θέσεις), και την επόμενη οι δυο από τους έξι διέψευσαν τη συμμετοχή τους. Αυτό που πόνεσε περισσότερο τους ήδη "τεθλιμμένους συγγενείς" της Ντόρας εδώ, είναι ότι διέψευσε τη συμμετοχή του δια του (τοπικού) τύπου ακόμα και το "παιδί τους", ο πρώην νομάρχης Γρ.Αρχοντάκης. (Για όσους ίσως δε θυμούνται : με άλλα λόγια δεν τους συμπαραστέκεται στη δύσκολη ώρα ακόμα και αυτός που έσπευσε να διαγραφεί από τη Ν.Δ. την επομένη της εκλογής Σαμαρά...). Sic transit gloria mundi...

  6. δημης avatar