26/04/2010 13:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ουγγαρία: Σαρωτική νίκη των συντηρητικών

Νίκη με δύο τρίτα των ψήφων πέτυχε η δεξιά αντιπολίτευση του κόμματος Fidesz στην Ουγγαρία, μετά και το δεύτερο γύρο των βουλευτικών εκλογών που διεξήχθη χθες.

Με το 99,2% των ψήφων καταμετρημένο, το Fidesz συγκεντρώνει το 68% των ψήφων, που αντιστοιχεί σε 263 από τις 386 των εδρών στο κοινοβούλιο.

Χθες, οι ψηφοφόροι προσήλθαν στις κάλπες προκειμένου να ψηφίσουν για το ένα τρίτο των εδρών, δύο εβδομάδες μετά τη διεξαγωγή του πρώτου γύρου.

Οι κυβερνώντες Σοσιαλιστές, που βρίσκονταν στην εξουσία τα τελευταία οκτώ χρόνια, συγκέντρωσαν το 15% των ψήφων (59 έδρες), το ακροδεξιό Jobbik 12% (47 έδρες) και οι Πράσινοι 4,1% (16 έδρες).

Ο ηγέτης του Fidesz Βίκτορ Όρμπαν έκανε λόγο για «επανάσταση στις κάλπες», ενώ υπογράμμισε ότι θα κυβερνήσει με «ταπεινότητα». Η σαρωτική νίκη θα του επιτρέψει να προχωρήσει σε συνταγματική μεταρρύθμιση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ωκεανός avatar
    Ωκεανός 26/04/2010 13:48:12

    Eτσι ακριβώς θα γίνει και εδω.Θα έρθουν σαν λυτρωτές οι συντηρητικοί της ΝΔ και θα ξανα-κυβερνήσουν με ταπεινότητα...
    Στούς δρόμους όλοι ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Ωκεανός 26/04/2010 13:52:17

      Σιγά θα πνιγείς

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Ωκεανός 26/04/2010 17:00:14

      Και μετά θα ξαναβγεί το Pavlopoulos first blood part II να καθαρίσει τη πιάτσα απο τους Βιέτ Κόνγκ για να ξαναβάλει τους "δικούς του".
      Αυτό το πράμα θα κάνουμε κάθε 1,5 χρόνο μου φαίνεται.

  2. stathis avatar
    stathis 26/04/2010 13:55:32

    Η Ελλαδα υποφερει και θα υποφερει πλεον...επειδη κατοικειτε πλεον απο αυτου του ειδους ελληνες σαν και σας... ! ! ! ! χαζοεξουσιομανεις

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ stathis 26/04/2010 14:42:44

      Στην απελπισία πιάνεσαι όπου βρεις. Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να επιπλεύσεις αν δεν πιαστείς κάπου. Δυστυχώς αυτό παθαίνουμε όλοι.

  3. Aggelos avatar
    Aggelos 26/04/2010 15:31:08

    η σημερινη σοσιαλιστικη θυελλα θα φερει το εκρεμμες στην αντιθετη πορεια...
    να το δειτε... τα επομενα χρονια θα ειναιχρονια αναπτυξης..αρα χρονια Δεξιας..

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Aggelos 26/04/2010 17:04:48

      ναι θα μας φτιάξει αυτοκινητοβιομηχανίες, μεγάλα ναυπηγεία, βιομηχανίες όπλων, θα βγάλει τα πετρέλαια, το ουράνιο, θα μας φτιάξει διαστημικό πρόγραμμα, θα παρουσιάσει τους εξωγήινους και θα μας φέρει σε επαφές με τη γαλαξιακή Ομοσπονδία για να μπούμε στη ΠανΓαλαξιακή Νομισμαυική Ένωση ως το 2020.