#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/09/2010 08:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οταν λέμε "0" κυριολεκτούμε



Με αφορμή μια συζήτηση που είχα με φιλική παρέα σχετικά με την παταγώδη αποτυχία των μαθητών στιε πανελλήνιες εξετάσεις και την φοβερή υποβάθμιση της ελληνικής παιδείας, πρέπει να διευκρινίσουμε το εξής. Όταν λέμε ότι υπήρξαν μαθητές που εισήχθησαν σε κάποια ΤΕΙ με 0.9 πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι αυτός ο βαθμός δεν είναι ο βαθμός που έγραψαν στις πανελλήνιες εξετάσεις αλλά ο βαθμός με τον οποίο εισάγονται στα Ανώτερα Ιδρύματα.

Ας δούμε τί ισχύει:

Ο βαθμός πρόσβασης σε ΑΕΙ και ΤΕΙ διαμορφώνεται κατά 70% από το γραπτό του μαθητή και κατα 30% από τον προφορικό βαθμό που βάζουν οι καθηγητές στα τετράμηνα, στους γνωστούς ελέγχους προόδου. Ο προφορικός βαθμός προσαρμόζεται ώστε να έχει 3 μονάδες διαφορά με τον γραπτό βαθμό για να δώσει τον βαθμό πρόσβασης, π.χ αν ο μαθητής έχει προφορικό βαθμό σε ένα μάθημα 16 και γράψει στις πανελλήνιες στο συγκεκριμένο μάθημα 11, ως προφορικός βαθμός για την εισαγωγή, που υπολογίζεται κατά 30% θεωρείται το 11+3, δηλαδή το 14.

Ας δούμε τώρα πώς βγαίνει το 0,9! Οι μαθητές που εισήχθησαν πρέπει απαραιτήτως να έχουν τελειώσει το Λύκειο άρα ο προφορικός βαθμός τους σε όλα τα μαθήματα είναι στο 10. Ακόμη κι αν ένας μαθητής δώσει σε όλα τα μαθήματα λευκή κόλλα (δεν γράψει απολύτως τίποτα!) ο βαθμός για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση διαμορφώνεται ως εξής:

0 ο γραπτός (κατά 70% συντελεστής 0,7)
3 (μετά από αναπροσαρμογή) ο προφορικός (κατά 30% συντελεστής 0,3)

ΑΡΑ: 0χ0,7+3χ0,3 μας δίνει τον μαγικό αριθμό 0,9 ο οποίος είναι και ο μικρότερος δυνατός που θα μπορούσε να πάρει κάποιος μαθητής

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ όλων αυτών είναι ότι οι μαθητές μας φέτος πέρασαν στην κυριολεξία χωρίς να γράψουν ούτε μία λέξη στις εξετάσεις τους! Κι αφήστε τα παπαγαλάκια να λένε ότι θέλουν. Επιβραβεύουμε το απόλυτο 0 εισάγοντάς το στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

filologos10

ΣΧΟΛΙΑ

  1. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 01/09/2010 10:01:00

    εγω παντως μπηκα με υποτροφια στην ανωτατη καντηλαναφτικη...θα κανω διδακτορικο με θεμα 'μεταβιβασεις ακινητων'

    • Mind.the.gap avatar
      Mind.the.gap @ παπαδοπαιδι 01/09/2010 12:44:40

      Φοβερό επιχείρημα!
      Ασε, μην μου πεις: ο μόνος στρατός που έχεις υπηρετήσει είναι ο κομματικός της ΠΑΣΠ και είσαι σύμβουλος υπουργού - πρωθυπουργού?

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Mind.the.gap 01/09/2010 12:46:25

        Λες να του αρέσουν και τα καρουζέλ?

  2. Κάποιος avatar
    Κάποιος 01/09/2010 10:12:58

    Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι η συστηματική απαξίωση του εκπαιδευτικού μας συστήματος και της δημόσιας παιδείας είναι τυχαία.
    Θα μας φάνε λάχανο τα αμερικανάκια αφού πρώτα μας αδειάσουν τις τσέπες και τα μυαλά.

  3. blue nile avatar
    blue nile 01/09/2010 10:41:26

    Μικρή χώρα χωρίς πλήρη αξιοποίηση του ανθρώπινου δυναμικού της δε μπορεί να πάει μπροστά. Το δικό μας ανθρώπινο δυναμικό θα υστερεί δραματικά και όσοι καταφέρουν να ξεχωρίσουν βάναυσα θα παραμεριστούν από την αναξιοκρατία και τις κομματικές εύνοιες.
    Έτσι και αλλιώς για την πλήρωση σημαντικών θέσεων στο δημόσιο τομέα δεν προσμετρούνται διδακτορικά μεταπτυχιακά προυπηρεσία πείρα, αλλά το άθροισμα των προεκλογικών αφισσών που έχει κολλήσει κάποιος, αυτός ή αυτοί που οργάνωνε σε όποια κομματική οργάνωση...

  4. anonymous avatar
    anonymous 01/09/2010 11:00:44

    Η χώρα πάσχει από μερικά σύνδρομα:
    1) Καταστρέφει τους πτυχιούχους της και όσοι θέλουν να προχωρήσουν για μεταπτυχιακά στην Ελλάδα τραβάνε του Χριστού τα πάθη.
    2) Απαξιώνει τα πανεπιστήμιά της.

  5. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 01/09/2010 11:09:24

    Δεν τους ενδιαφέρει,μάλλον τους ανησυχεί σφόδρα, η Ποιότητα του Ανθρώπου ως αυριανού πολίτη! Γιατί αν έχει μόρφωση θα σκέπτεται κι αν σκέπτεται μπορεί να κρίνει, οπότε ελλοχεύει ο «κίνδυνος» να αντιστέκεται!
    Η επιδιωκόμενη υποβάθμιση της Παιδείας έχει ξεκινήσει εδώ και χρόνια, με τις απανωτές κούφιες υπουργικές μεταρρυθμίσεις και με την επιτυχία της συνδικαλιστικής συντεχνίας των εκπαιδευτικών, για την μη αξιολόγησή τους! Πού ακούστηκε ότι το σοβαρότερο έργο, αυτό του δασκάλου, δεν χρειάζεται αξιολόγηση;
    Και φθάσαμε στο σωτήριον έτος 2010, με την Αννούλα επικεφαλής και τη Θάλεια γ.γραμματέα του «αφελληνισμού», του νέου υπουργείου της «διά Βίου Αμάθειας», να παροτρύνουν τη μαθητιώσα νεολαία να μη μελετά, επειδή δεν της χρειάζεται ούτε για την προαγωγή της ούτε για την επιτυχία της στο όνειρο, που είναι η εισαγωγή στα ΑΕΙ και στα ΤΕΙ!
    Το μήνυμα είναι ξεκάθαρο: «διαβάσεις δε διαβάσεις, την ίδια τύχη θα'χεις»! Πλήρης ισοπέδωση!
    Η "Αρχή της ήσσονος προσπάθειας" τώρα δικαιώνεται!

  6. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 01/09/2010 11:11:13

    Νομίζω ότι ο βαθμός στα προφορικά από το λύκειο μπορεί να είναι και 9. Στην Κοζάνη ο χαμηλώτερος βαθμός εισαγώμενου ήταν 868 μονάδες. Δηλαδή κάτω από το 0,9.

  7. 11888 avatar
    11888 01/09/2010 11:50:09

    Θεωρω τελειως λαθος οι μαθητες να χωριζονται σε αριστουχους και τουβλα αναλογα με την επιδοση τους στον παπαγαλιστικο θεσμο των πανελληνιων.Η ζωη δεν ειναι μια ευθεια γραμμη και ουτε η γνωση δεδομενη.
    Μπορει κανενας να βαλει το χερι του στην φωτια και να απαντησει με σιγουρια οτι ο αριστουχος των πανελληνιων ειναι ενας σωστα παιδευμενος ανθρωπος?
    Ο Πλατωνας ειχε δωσει σαφεστατες απαντησεις για το τι κατευθυνση πρεπει να εχει η παιδεια αλλα το ελληνικο υπουργειο παπαγαλιας και δια βιου τυρρανιας ξεχασε να τις διαβασει σε αντιθεση με τους σκανδιναβους που τις εχουν υιοθετησει εδω και χρονια.

    • anonymous avatar
      anonymous @ 11888 01/09/2010 12:38:51

      Κάνεις λάθος να απαξιώνεις έτσι τις πανελλήνιες. Εμείς που βγήκαμε έξω και είδαμε το επίπεδο των ξένων διαπιστώσαμε ότι δεν υστερούσαμε κάπου.

      • anonymos avatar
        anonymos @ anonymous 01/09/2010 20:25:57

        Συμφωνώ έξω είναι χειρότεροι από μας έχουνε λιγότερες και πιο γενικές γνώσεις και γιαυτό και διαπρέπουμε

    • Mind.the.gap avatar
      Mind.the.gap @ 11888 01/09/2010 12:47:19

      έχεις δίκιο, αλλά όπως επίσης είπαν οι Σωκρατικοί, δείγμα της ευφυίας είναι η προσαρμοστικότητα.
      Έχεις ένα σύστημα (όσο κακό ή καλό μπορεί να είναι) και πρέπει να προσαρμοστείς για να το "νικήσεις". Και έχεις δίκιο η ζωή δεν είναι ευθεία γραμμή αλλά απαιτεί πολλές προσαρμογές.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ 11888 01/09/2010 12:51:25

      Εγώ μπορώ να σου πω με απόλυτη ειλικρίνεια ότι συνήθως οι πολύ υψηλά βαθμολογημένοι είναι ολίγον από γκάου-πίου (ναι ξέρω επιστημονικότατος όρος), δλδ ανοίγαν την πόρτα του δωματίου τους μόνο για τους αδειάσει η μάνα τους τον κουβά με τα σκατά, ενώ αντιθέτως αν στο ελληνικό λύκειο δεν μπορείς να γράψεις ένα 11-12, τότε, ναι, είσαι ραδίκι. Τούβλο. Φελλός. Κλπ.

    • Αρης K. avatar
      Αρης K. @ 11888 01/09/2010 14:19:54

      Επειδή τα έγραψες και άλλου αυτά σου απαντώ ότι δεν κρίνει με αυτήν του την άποψη το εκπαιδευτικό σύστημα στο σύνολο του και τι είδους παιδεία παράγει αλλά αν το σύστημα αξιολόγησης λειτούργει η όχι.

      Το χαμηλό επίπεδο των μαθητών που θα εισήχθη στην αίθουσα του πανεπιστήμιου θα κατεβάσει όλη την τάξη γιατί απλά δεν μπορείς να κάνεις μάθημα με άτομα που είναι αγράμματα.

      Ο μονός λόγος που έγινε είναι για να βοηθηθούν οικονομικά οι περιοχές που είχαν άδειες αίθουσες και η αποχή από την αγορά εργασίας 20000-30000 ανέργων για μερικά χρόνια.

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 01/09/2010 11:56:41

    Παράθυρο εισόδου στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα ΧΩΡΙΣ καν εξετάσεις από ΙΕΚ και Ιδιωτικά Κολέγια, αφήνει το «Νέο Εκτρωμα» του υπουργείου ΜΗ-Εθνικής Παιδείας και Διά Βίου Αμάθειας.

    Το οποίο "παρουσίασε" με στόμφο χθες, η φοβούμενη τις Βελουτέλες και μονίμως κρυπτόμενη υπουργός-BIG-FAT-ZERO!, και το οποίο εισήχθη λέει, στην Επιτροπή "Μορφωτικών Υποθέσεων" της Βουλής.

    Mε “Anna-Bilderberg Free-Pass.Εdu” στην Ελλάδα λοιπόν, απανταχού της Γης σαλαμαλέκουμ, ελάτε και πάρτε νάχετε με το ΚΙΛΟ! χαρτιά «μηχανικού», «νομικού», «γιατρού», «φαρμακοποιού»..

    Επειδή τελικά, αυτή είναι η νεοταξική ταμπακιέρα.

    Στόχος ΤΟΥΣ, η Ζωή ΜΑΣ!

    «Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους» ~Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

  9. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 01/09/2010 12:28:25

    ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΕΛΜΕ,ΟΛΜΕ ΚΛΠ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥΣ.ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΜΑΔΙΚΟ ΧΑΡΑΚΙΡΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ.

  10. anonymous avatar
    anonymous 01/09/2010 12:40:19

    Κάποιο λάθος έχει ο υπολογισμός. Νομίζω ότι 0x0.7 μας κάνει μηδέν. 1x0.7=0.7
    Πάντως το νόημα δεν αλλάζει.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ anonymous 01/09/2010 12:48:12

      0χ0,7+3χ0,3 = 0 + 0,9 = 0,9 σου ξέφυγε το δεύτερο σκέλος του αθροίσματος.

  11. Orestios avatar
    Orestios 01/09/2010 17:31:34

    Η μεταρρυθμίστρια του μηδενικού θα λέγεται από εδώ και πέρα η Αννούλα.
    Τόσος κόπος να μην πάει χαμένος.

    • anonymos avatar
      anonymos @ Orestios 01/09/2010 20:28:17

      Η Αννα δεν είναι καθόλου άσχετη, την πολιτική της λέσχης Μπιλντεμπεργκ υλοποιεί που θέλει καταστροφή της δημόσιας ανώτατης εκπαίδευσης

      • Orestios avatar
        Orestios @ anonymos 01/09/2010 20:54:24

        Εξομοίωση όλων προς τα κάτω.
        Στην Χιτλερική Γερμανία το έλεγαν αυτό "συντονισμό".

  12. The Saint avatar
    The Saint 01/09/2010 20:46:13

    Είπαμε, έχουμε γίνει πολλοί, και το σύστημα, δεν χρειάζεται πλέον άλλους "γραμματιζούμενους"...
    Στρατιές προβάτων θέλει να είμαστε, γιά να μπορεί να μας βάζει, και να βγάζει απο τη στάνη... Οποτε, και όπως...

  13. anonymos avatar
    anonymos 01/09/2010 21:17:26

    Τι έχει πιάσει τον Σκαι με την παιδεία, τι τους νοιάζει αυτοί ούτε απ' έξω από τα πανεπιστήμια δεν πέρασαν. Μήπως ο Αλαφούζος θέλει να φτιάξει κανένα Πανεπιστήμιο?

  14. anonymos avatar
    anonymos 01/09/2010 21:17:48

    Μηδέν όπως Σκάι