#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/01/2012 15:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οσμή σκανδάλου στο "Μακεδονία Παλάς"



Ποια είναι η σχέση του Νίκου Σηφουνάκη με τον όμιλο Δασκαλαντωνάκη λίγο – πολύ όλοι το γνωρίζουμε. Ο υπουργός είναι παντρεμένος με την Μαρί Δασκαλαντωνάκη. Αυτό κρατήστε το και πάμε στο άλλο θέμα.

Στο πολυνομοσχέδιο που βρίσκεται στη Βουλή προς ψήφιση, υπάρχει διάταξη η οποία προβλέπει ότι αν ένα ακίνητο που ανήκει σε Ταμείο ή ΝΠΔΔ, μείνει για κάποιο λόγο ξενοίκιαστο, μπορεί να μισθωθεί για ένα χρόνο το ανώτερο, με μηδενικό ή συμβολικό τίμημα. Κι αυτό μέχρι ο ιδιοκτήτης να προχωρήσει σε διαγωνισμό εξεύρεσης νέου μισθωτή. Μπορούν δηλαδή ακίνητα των ταμείων να ενοικιάζονται και να τα εκμεταλλεύεται κανείς για έναν ολόκληρο χρόνο χωρίς να πληρώνει νοίκι.

Πάμε λοιπόν στο Μακεδονία Παλλάς, το οποίο ανήκει στο ΙΚΑ ΕΤΑΜ και το οποίο εδώ και χρόνια μισθώνεται από τον όμιλο Δασκαλαντωνάκη με ετήσιο ενοίκιο 3.6 εκατ. ευρώ. Πριν τα Χριστούγεννα ο όμιλος σήκωσε τα χέρια ψηλά, είπε ότι δεν μπορεί να αντεπεξέλθει,  η μείωση του τζίρου ξεπέρασε το 40% και ως εκ τούτου σταματά η λειτουργία του.

Βγήκε τόσο ο διοικητής του ΙΚΑ και βασικό στέλεχος του ΠΑΣΟΚ, Ρ. Σπυρόπουλος και είπε ότι θα προχωρήσει σε νέο διεθνή διαγωνισμό, Υπήρξαν δε και φήμες ότι ενδιαφέρονται Τούρκοι για το ξενοδοχείο.

Ξαφνικά μέσα στις γιορτές μαθαίνουμε ότι υπήρξε συμφωνία με τον όμιλο Δασκαλαντωνάκη, να συνεχίσει να λειτουργεί το ξενοδοχείο έως τα τέλη Οκτωβρίου του 2012 με συμβολικό ενοίκιο €5.000 τον μήνα. Μέχρι τότε το ΙΚΑ θα ξεκινήσει διεθνή διαγωνισμό για την εξεύρεση νέου ενοικιαστή. Το ΙΚΑ διατηρεί τη δυνατότητα να παρατείνει τη νέα σύμβαση κατά τρεις μήνες.

Προβλέπεται, επίσης, η επαναπρόσληψη του 95% των πρώην εργαζομένων (το ποσοστό εκτιμάται ότι θα φτάσει το 98%) και ειδικότερα όσων οι συμβάσεις ήταν σε ισχύ την 1η Οκτωβρίου του 2011, σε διάστημα 45 ημερών από την επαναλειτουργία του ξενοδοχείου. Ταυτόχρονα, διασφαλίζεται ότι όλα τα κέρδη από τη λειτουργία του ξενοδοχείου στο διάστημα αυτό θα περιέρχονται στο ΙΚΑ. Ποια κέρδη δηλαδή που η τουριστική κίνηση στη Θεσσαλονίκη έχει βουλιάξει και το ξενοδοχείο έχει ζημιές. Αυτή η συμφωνία προέκυψε πριν ξεκινήσει η νέα χρονιά και ξαφνικά διαβάζουμε στο πολυνομοσχέδιο τη διάταξη για το συμβολικό ή μηδενικό τίμημα.

Εκεί που το ΙΚΑ έπαιρνε ενοίκιο 3,6 εκατ. ευρώ θα παίρνει για ένα χρόνο 5.000 ευρώ το μήνα και τα κέρδη αν υπάρξουν. Φοβερή συμφωνία δηλαδή που ίσως θα μπορούσε να ελεγχθεί από εισαγγελέα.

Το συμπέρασμα είναι λοιπόν: Η γυναίκα του υπουργού πρέπει και να είναι και να φαίνεται τίμια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. juliet avatar
    juliet 16/01/2012 15:39:26

    Kαι μετά απορείτε γιατί το Πασοκ δεν διαλύεται.Η αντιπολίτευση τι κάνει; Ευκαιρία να μάθει ο κόσμος ,οτι σε βάρος του το φαγοπότι δεν έχει τελειωμό.Η εκμετάλλευση δεν έχει όρια.Χρωστάει και εισφορές των εργαζομένων; Αν ναι ,δηλ.αδυνατούσε να πληρώσει και τώρα πως θα τους πληρώνει;Θα επιδοτούνται ;θα υπάρξει ιδικό πρόγγραμα για να μην πληρώσει ούτε και τις εισφορές.Βρε παιδιά ,η χρεωκοπία είναι για μας τους πληβείους, για την ελιτ της απάτης ,της πράσινης λεηλασίας πάντα θα υπάρχει πολυνομοσχέδιο κέρδους με μηδενικό κόστος.Θεέ,πρασίνισε τον ουρανό ...να σωθούμε ,κάνε τη θάλασσα λιβάδι να βοσκήσουνε τα βόδια και μένα κυνηγό και γεράκι μήπως λιγοστέψουνε και σωθεί η Πατρίδα μας.

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ juliet 16/01/2012 17:58:59

      Έχεις απόλυτο δίκιο juliet.
      Στο ΠΑΣΟΚ μόνη ιδεολογία είναι η μάσα.
      Και τον Κιμ Τζονγκ Ουν βγάζουν πρόεδρο, φτάνει να παρουσιάσουν προς τα έξω ότι "έκαναν αυτοκριτική". Και τη Ρόζα τη γουρουνίτσα βγάζουν προεδρίνα, φτάνει να εμφανιστεί το κόμμα στις εκλογές "ενωμένο δυνατό".
      Και όταν καταφέρουν να ξαναβγούν στην εξουσία, θα πιάσουν πάλι φωτιά τα μαχαιροπήρουνα, με κάθε πασοκτσή όμως, ακόμη και τον πιο φτωχό, να τρώει 2-3 ψιχουλάκια από το φαγοπότι-όργιο των υπουργών και των διαπλεκόμενων δημοσιογράφων και επιχειρηματιών.

      Το 2004 ψηφίσαμε Καραμανλή για να μας απαλλάξει από την πράσινη μαφία. Αντ'αυτού, ο Καραμανλής προσπάθησε να μετατρέψει τη ΝΔ σε γαλάζια μαφία - κακέκτυπο τού ΠΑΣΟΚ. Γι'αυτό και το 2009 τον τιμωρήσαμε. Αυτή είναι η διαφορά τού νορμάλ ανθρώπου από τον πασοκτσή. Ο πασοκτσής δεν πρόκειται ποτέ να τιμωρήσει στην κάλπη το ΠΑΣΟΚ, ακόμη κι αν ο Πάγκαλος τού φάει τη μάνα στο φούρνο με πατάτες.

      Αν δεν διαλυθεί το ΠΑΣΟΚ, η Ελλάδα προκοπή δεν βλέπει.

  2. greekboy avatar
    greekboy 16/01/2012 15:42:50

    Ποιον εισαγγελέα? Κοροιδευόμαστε μεταξύ μας? Ότι θέλουν κάνουν.

  3. alex avatar
    alex 16/01/2012 15:59:19

    καποιος υπουργος φαινεται πως εξαργυρωσε καποιες κατευθυνομενες δηλωσεις του που εκανε πριν απο μερικες μερες, που προσπαθουσε να εμπλεξει γνωστο επιχειρηματια, αντιΠΑ(λ)Ο ιδιοκτητη ΜΜΕ και οχι μονο..

  4. Χρ.Δ avatar
    Χρ.Δ 16/01/2012 16:49:53

    Ειμαι ενας 65-αρης Οικονομολογος,ανθρωπος της αγορας-30 χρονια εμποροβιοτεχνης ,ενω διετελεσα και επι κεφαλης Δημοσιων Οργανισμων για μια συνολικα 5-τια.Γνωμη μου:Ακουγεται σκανδαλωδες να νοικιαζεις κατι με 300.000 Ευρω τον μηνα και ξαφνικα να μειωνεται το ενοικιο στις 5000 Ευρω... Ωστοσο αν το ΙΚΑ εχει τους καταλληλους μηχανισμους και στελεχη για να αξιολογουν τετοιες καταστασεις,πιθανον να ζυγισει τα πραγματα με επιχειρηματικο πνευμα και να δωσει αυτη την"ανασα" στον επιχειρηματια του "Macedonia Palace".Η οικονομικη συγκυρια επιτασσει να ειμαστε "ανοικτα μυαλα" μαρυα απο την δημοσιουπαλληλικη μονολιθικοτητα.
    Δεν μπαινω σε λεπτομερειες αλλα ειμαι σιγουρος οτι με τους καταλληλους φοροτεχνικους χειρισμους το ΙΚΑ μπορει να διασφαλισει τις απαιτησεις του και ταυτοχρονα να μεινει "ανοικτο" το ΜΡ, εξελιξη που εχει μονο οφελη για ολους (ΙΚΑ,Ξενοδοχο,εργαζομενους,Δημο,και Κρατος..).
    Προσοχη ομως...Ενας τετοιος χειρισμος δεν πρεπει να δημιουργησει ¨κακο προηγουμενο"..

  5. juliet avatar
    juliet 16/01/2012 17:00:50

    To'' κακό προηγούμενο '' διασφαλίζεται;

    • Χρ.Δ avatar
      Χρ.Δ @ juliet 16/01/2012 19:01:05

      @Juliet.Κανοντας ειδικη αναφορα στο "κακο προηγουμενο" ακριβως θελω να επισημανω οτι θα πρεπει να μελετηθει το "τι" και το "πως", αφου το ΜP ειναι φυσει και θεσει ειδικη περιπτωση.

  6. Lampros avatar
    Lampros 16/01/2012 17:10:54

    Σωπάστε ρε παιδια… Αυτό σκάνδαλο?? Ποτέ!
    Σκανδαλο μεγατόνων είναι το ξενοπήδημα του Ζαχόπουλου, ή η μεταγραφή του παιδιού του Τσιτουρίδη, ή το Βατοπαιδι που σύμφωνα με υπολογισμoύς του Καρχιμακη η ζημια του δημοσίου ανηλθε στα 200τετρακις τρισεκατομυρρια λεκ αλβανίας.
    Μια χαρα… Φτάνει μονο να κυερνάει η Πασοκαρα και να τα τρώει, αντί της επάρατης δεξιάς…

  7. avanti avatar
    avanti 16/01/2012 17:12:39

    @ Χρ.Δ : Και γιατί να μην κινήσει τις διαδικασίες το ΙΚΑ και να προχωρήσει άμεσα σε διαγωνισμό με προοπτική να εκμισθώσει το ακίνητο έστω και 200 χιλ ευρώ το μήνα ή έστω και 100 χιλιάδες? Σοβαρά μιλάμε τώρα, με τις 5000 που θα παίρνει τώρα λύνει κάποιο πρόβλημα? Τι είδους ανοιχτά μυαλά είναι αυτά, δεν καταλαβαίνω. Εγώ νομίζω ότι κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας σ' αυτή τη χώρα.

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ avanti 16/01/2012 17:25:09

      Γιατί προφανώς εάν δεν μπορεί ο Δασκαλαντωνάκης (με οικονομίες κλίμακας) για 300χιλιάρικα δεν θα μπορεί κανείς και θα πάνε οι εργαζόμενοι σπίτια τους.

      Το ενοίκιο λίγη σημασία παίζει αφού τα κέρδη δεν πάνε στον επιχειρηματία αλλά στο ΙΚΑ.

    • Χρ.Δ avatar
      Χρ.Δ @ avanti 16/01/2012 18:52:54

      @avanti.Με το κακο κλιμα που υπαρχει στην αγορα σημερα και το οποιο δεν μπορει να αλλαξει ,τουλαχιστον για τον χρονο που διανυουμε,δεν ειναι καθολου ευκολο αφενος να κινηθουν οι διαδικασιες επανενοικιασης του ΜP οι οποιες ειναι πολυ χρονοβορες λογω Δημοσιου και αφετερου δεν ξεκινας ευκολα να στησεις ενα νεο ΜP απο το μηδεν.Ειναι πολυ το ρισκο τετοια εποχη.Τα 200χ και τα 100χ ενοικιο εξακολουθουν να ειναι μια μεγαλη σταθερη δαπανη-μονο για το ενοικιο.
      Με την δικη μου επιχειρηματικη φιλοσοφια,το ΙΚΑ θα πρεπει νομικα να διασφαλισει τις απαιτησεις του,θα βοηθησει τον επιχειρηματια να "σταθει" ενω θα υπαρχουν σημαντικα παραπλευρα οφελη για πολλους....
      Επιμενω στην φραση "ανοικτα μυαλα",ωστοσο δεχομαι οτι τετοιου ειδους προτασεις μονο εκ του αποτελεσματος κρινονται τελικα..

    • juliet avatar
      juliet @ avanti 16/01/2012 18:53:03

      avanti,
      θα απαντήσω του κυρίου που ήτανε και επι κεφαλής δημοσίων οργανισμών με μιά διαφορετική λύση από την δική σου ,σοσιαλιστική!
      Πόσοι άνεργοι οικονομολόγοι υπάρχουν ,πόσοι διοικητικοί που επιδοτούνται;Πόσοι βγαίνουν στην εφεδρεία ;Γιατί λοιπόν να μη το δουλέψουν αυτοί και να πληρώνονται από τα κέρδη;΄Ποίας 5 ετίας είσαστε επί κεφαλής;Το κάθε κομματόσκυλο έχει περισσότερη εμπειρία από τον άνθρωπο που θ΄αγωνιστεί να ζήσει την οικογένειά του.Παιδιά ,ήλθε ο καιρός που θα πρέπει ν'΄αγωνιστουμε για μας ,για τη δική μας αξιοπρέπεια .Θα πρέπει να σεβαστούμε τον ιδρώτα του ανθρώπου που δούλεψε ,που τον στύψανε ή εξακολουθούν θα τον στύβουν για να πλουτίζουν.Που είναι οι αριστεροί ,κοιμώνται; και μετά δάκρυα και αγώνες για να φαίνονται; Το πολυνομοσχέδιο φυσικά θα περάσει με την πλειοψηφία που έχουνε.Είμαι ανοιχτό μυαλό δεν μεμψιμοιρώ αλλά το να ''δωρίζεται'' τόσο προκλητικά η ευκαιρία της διάσωσης ,ποιού;Των εργαζομένων; όχι βέβαια .Και γιατί το συγκεκριμμένο; Είπαμε..... πιλοτικό πρόγραμμα.Αφού τόσο κόπτονται για την σωτηρία μας το χαράτσι που δίνουμε για την ΕΡΤ αφού έχει απεργία και δεν τους πληρώνουν γιατί δεν το καταθέτουν σε ειδικό λογαρισμό για την πληρωμή αυτών που αδυνατούν να πληρώσουν;Ανοιχτά μυαλά είμαστε κύριε .
      Κύριε Χρ.Δ, τώρα με τι επαγγέλεστε; συνταξιούχος ; Γιατί η ρημάδα η πλάστιγγα πάντα γέρνει προς τους κυβερνώντας;

      • avanti avatar
        avanti @ juliet 17/01/2012 14:10:48

        @ Juliet: καθυστερημένη η απάντηση αλλά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ενώ οι ανωτέρω κύριοι δεν με έπεισαν με τα επιχειρήματά τους.

  8. ΜΠ avatar
    ΜΠ 16/01/2012 17:29:47

    Το ότι ο εισαγγελέας δεν έχει ακόμη καλέσει τον Ψυχάρη για εξηγήσεις περί διαμερίσματος του ΓΑΠ στο Λονδίνο, αν αληθεύει ή όχι και τί ξέρει, δεν είναι σκάνδαλο?? Σε πόσους από εμάς έχουν κόψει το ρεύμα??

  9. Ραβινος avatar
    Ραβινος 16/01/2012 17:44:16

    Το ΔΣ του ΙΚΑ -ΕΤΑΜ φερει ακεραια την ευθυνη για την συναψη συμβασεων επιβλαβων για τα συμφεροντα των ασφαλισμενων -εργοδοτων & προ παντος συνταξιουχων{ΓΣΕΕ-ΣΕΒ-ΕΣΕΕ-ΓΣΕΒΕ ΚΛΠ} οι οποιοι εχουν εκπροσωπους στο ΔΣ υπο τον πολυ Γεν Δντη του ΠΑΣΟΚ Ροβερτο Σπυροπουλο !Να εχουν υποψη τους λοιπον οτι το δικαστηριο τους περιμενει με την ιδιαιτερως επιβαρυντικη περιπτωση της κατηγοριας της δολιας απιστιας περι την υπηρεσια !Ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα !

  10. καινός avatar
    καινός 16/01/2012 17:50:23

    Έχετε, νομίζω, χάσει την αίσθηση του μέτρου. Είπαμε (και γνωρίζουμε) ότι το πα$$όκ τα έχει διαλύσει όλα, αλλά σκεφτείτε ότι για ένα χρόνο ακόμα, όλοι αυτοί οι εργαζόμενοι θα έχουν δουλειά και θα έχουν να ταΐσουν τις οικογένειές τους.

    Σκεφτείτε επίσης ότι ΔΕΝ θα ρημάξει το κτίριο, περιμένοντας έναν νέο ενοικιαστή.

    Οκ, συμφωνούμε ότι ο Δασκαλαντωνάκης βολεύεται, αλλά έλεος πια.

    το πολύ - κλπ κλπ κλπ - γεννά παραφροσύνη.


    Ήρεμα και ας σκεφτόμαστε λογικά επιτέλους!

    • Monte avatar
      Monte @ καινός 16/01/2012 18:36:47

      Εξ αιτίας αυτής της διαρκούς ανάγκης γιά "λογική σκέψη" (επειδή πάντοτε υπήρχαν και θα υπάρχουν ...έκτακτες συνθήκες) το ξενοδοχείο Μακεδονία Παλλάς, δεν πήρε ΠΟΤΈ άδεια οικοδόμησης. Οικοδομήθηκε παράνομα και παρέμεινε παράνομο.

      Τό ίδιο και το Δικαστικό Μέγαρο Θεσσαλονίκης.

      Στην ίδια παράδοση συνεχίζουν: το Μέγαρο Μουσικής θεσσαλονίκης. Επίσης η προέκτασή του.

    • juliet avatar
      juliet @ καινός 16/01/2012 18:58:32

      Τσίμπισες !είσαι σίγουρος ότι θα πληρωθούν;Ολοι οι απολυμένοι ήτανε στο ανεργίας .Πριν δεν υπήρχαν λεφτά και τώρα υπάρχουν;Κακομοίρη..δεν υπάρχει παραφροσύνη .Κομμάτι ψωμί και ας σου το πετάξουν ,ε....

      • juliet avatar
        juliet @ juliet 16/01/2012 19:14:17

        Η απάντηση στον Καινό.

  11. stefanos avatar
    stefanos 16/01/2012 19:09:02

    Αν υποθέσουμε ότι ήταν κυβέρνηση η.....επάρατη ΝΔ και το Ξενοδοχείο πήγαινε με μίσθωμα 5000/μήνα στην ....επάρατη Μονη Βατοπαιδίου μπορεί να μας απαντήσει ένα δημοσιογραφικό τρολ τύπου Βερύκιου, ή ενα πασοκικό τρολ τύπου Καρχιμάκη ή και όλα τα τρολς των mega καναλιών αν θα υπήρχε σκάνδαλο; Κατα τα άλλα σκανδαλάρα το Βατοπαίδι και εγκληματίας ο Εφραίμ .Πωπω κυνήγι και πετροβολητό που έρχεται!!!!!!!!!!

    • juliet avatar
      juliet @ stefanos 16/01/2012 20:54:39

      Stefano
      το ηθικό και νόμιμο είναι πάντα πράσινο σ΄όλες τις αποχρώσεις λαδί,λαχανί....αρκεί να έχει έστω και μια ρανίδα πράσινο.

  12. Πτερέλαος avatar
    Πτερέλαος 16/01/2012 21:25:25

    Και μετά έχουν κάποιο το απύθμενο θράσος και μιλάνε για σκάνδαλο στην ιστορία του Βατοπεδίου! Όταν όλοι γνωρίζουν τί σημαίνει Βατοπέδι και Άγιο Όρος για την Ελλάδα. Αλλά βέβαια, το πρόβλημά μας είναι οι παπάδες. Οι επιχειρηματίες που λυμαίνονται για δεκαετίες τη χώρα, το λαό, τον εργάτη, τα πάντα, είναι στο απυρόβλητο. Τουλάχιστον να επέστρεφαν τα νόμιμα (φόρους) από αυτά που κερδίζουν! Αλλά είπαμε, εχθρός της χώρας είναι τα μοναστήρια......

  13. A.m.a.n. avatar
    A.m.a.n. 16/01/2012 21:40:38

    Αγαπώ πολύ αυτήν την χώρα που με γέννησε και ευχαριστώ τους γονείς και τους
    Δασκάλους μου μου μου έμαθαν να εκτιμώ αξίες .Δεν μπορεί αυτοί δεν είναι έλληνες Γνωρίζεται τι έχουν φτιάξει οι ΑΦΟΙ Σπυροπουλοι στην Τρίπολη ; Πως να αρνηθεί στον σύντροφο ,πιο εύκολο του είναι να μειώσει τις συντάξεις των χαμηλοσυνταξιούχων Καληνυχτα

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ A.m.a.n. 16/01/2012 22:03:59

      ΠΑΣΟΚ ψηφίζει η Τρίπολη ακόμα και τότε που ο Ανδρέας της πήρε την Παιδαγωγική Ακαδημία για την Πάτρα!
      Έχουν, αυτούς τους οποίους ψηφίζουν!!!
      Καληνύχτα.

  14. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 17/01/2012 01:33:18

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα της χώρας είναι αυτοί με "τα μυαλά στα κάγκελα" άσχετα με το χρώμα, που έχουν τα κάγκελα. Μερικοί σχολίασαν εδώ. Αδιαφόρησαν για την συνέχιση της λειτουργίας της επιχειρήσεως σε καιρό ζημιογονίας, αδιαφόρησαν για τα ωφέλη, κοινωνικά και οικονομικά, για την επαπειλούμενη απαξίωση λόγω της διακοπής λειτουργίας, με την μέγιστη ζημία εις βάρος του ΙΚΑ -ιδιοκτήτη, και τσίριξαν "σκάνδαλο".
    Προσπάθησα να βρω το σκάνδαλο σε όσα συμφωνήθηκαν και δεν το βρήκα. Άλλωστε, η υπόθεση είναι, μάλλον, απλή: Μια επιχείρηση βρίσκεται αποδεδειγμένα σε ζημιογόνο περίοδο, με μη ορατή το χρόνο ανακάμψεως. Αποφασίζει κλείσιμο της επιχειρήσεως, αλλά δέχεται αντιπρόταση (εκεί, ίσως, να συμφωνήσω ότι, αν δεν ήταν η συγγένεια, δεν θα γινόταν) που ουσιαστικά, της χαρίζει το ενοίκιο, με υποχρέωση της επιχειρήσεως ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΝΕΑ ΖΗΜΙΑ, να επαναπροσλάβει το 95% των εργαζομένων (άρα εκτός της συντηρήσεως αντιστοίχου αριθμού οικογενειών, συντήρηση και τηςεπενδύσεως και διατήρηση της αξίας της, μέχρι νέου ενοικαστή ή αλλαγής προθέσεων της επιχειρήσεως), καταβολή του, όποιου, κέρδους (άρα αναπλήρωση, κατά το δυνατόν, των απωλειών του ΙΚΑ από τα ενοίκια) και επανεξέταση μετά την σαιζόν, άρα, απολύτως προσωρινή κατάσταση, μέχρι το ΙΚΑ να βρεί νέο ενοικιαστή -εκτός και αν κωλυσιεργήσει, οπότε ΤΟΤΕ θα είναι σκάνδαλο.
    Οποιοσδήποτε από τους ανέργους οικονομολόγους σου, καλή μου JULIET, θα σου επιβεβαιώσει την ορθότητα της απόψεώς μου. Όπως θα σου επιβεβαιώσει και ότι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ, οικονομολόγοι ή μη, θα μπορούσαν να διαχειριστούν μια τεράστια επιχείρηση "αιχμής", όπως το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ. Απαιτείται τεχνογνωσία, που δεν παρέχεται σε οικονομική σχολή, όπως και τεράστια εμπειρία. Αν το κράτος μπορούσε να μαζέψει μερικούς και να "τρέξει" επικερδώς ένα "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ", δεν θα είμασταν εδώ που είμαστε. Θυμήσου τα "ΞΕΝΙΑ" του, κατά μερικούς, Εθνάρχη ΚΚ.

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΗΛΕΑΣ 17/01/2012 08:37:21

      ΠΗΛΕΑΣ
      Καλημέρα,συμφωνώ μ΄αυτά που αναφέρεις αλλά αν πρόσεξες έγραψα θα πληρώνονται από τα κέρδη που σημαίνει ότι θα πρέπει να είναι ανταγωνιστικοί και με λίγα λόγια ''τρέξτε ποδαράκια μου''.Το βρίσκεις ή μη τι άλλο προκλητικό ,να διαχειριστεί πάλι την επιχείρηση αυτός που την ''έμπασε μέσα'';Οταν μαθαίνεις ένα λαό ότι όλα θα τ΄αποκτήσει με το να είναι αφισοκολητής,κομιστής και γενικά ξέρει να ξεσκονίζει γιατί να βάλει τη φαιά ουσία του εγκεφάλου του να λειτουργήσει προς όφειλος δικό του .Αν δεν κάνω λάθος η χούντα ίδρυσε τα ''ΞΕΝΙΑ'' ,τ΄οποία ερήμωσαν μετά ....do you know τι σημαίνει ΕΟΤ; Φυσικά και γνωρίζεις!
      Ολα, είναι καλές τιμές ανταγωνιστικές ,εξυπηρέτηση,με λίγα λόγια καλές υπηρεσίες και ένα καλό πλασάρισμα .Η κατανάλωση θα σου φέρει κέρδος ,οι εποχές διαφορετικές και εξαρτάται που στοχεύεις δηλ. σε ποιό αγοραστικό κοινό.Οταν θες μαθαίνεις ...
      Και κάτι ακόμα ...ο επιχειρηματίας δεν είναι τυχαίος!
      Κάποτε κάνοντας μια περιγραφή είπα χωρίς να το καταλάβω ....ο καταπράσινος ουρανός.Ξερεις τι γίνεται με τα παιδιά.Η φιλόλογος με ρωτά:με τι είναι σπαρμένος; με αστέρια κυρία της απαντώ,χωρίς να καταλάβω το λάθος .Οπότε κάποια στιγμή ,αφου το κατάλαβα,είπα πλάκα εσείς -πλάκα και εγώ.Και ρωτάω ,κυρία αν η θάλασσα ήτανε πράσινη , ο ουράνος τι θα ήτανε;
      Που να φανταστώ ότι όλα θα πρασίνιζαν και οτι το κυρίαρχο χρώμα το πράσινο θα κάλυπτε πάντα ακόμα και την ανάπτυξη αυτής της δύσμοιρης χώρας.Πονάω ,γιατί η μιζέρια είναι στο ζενιθ και η ανάπτυξη στο ναδιρ.Και με τις ευλογίες των κυβερνούντων.Η ανάπτυξη μας κάνει ανεξάρτητους ,ενώ η ύφεση -λέξη των σοσιαλιστών-υποχείρια και αυτό επιδιώκουν.

  15. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΣΛΑΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΣΛΑΝΗΣ 17/01/2012 09:28:06

    Επαναλειτουργία του ξενοδοχείου Makedonia Palace!

    Όπως ήδη θα έχετε ενημερωθεί το ξενοδοχείο Makedonia Palace επαναλειτουργεί από τα μέσα Ιανουαρίου, στα πλαίσια μιας νέας ιδιότυπης, προσωρινής συμφωνίας µμεταξύ της εταιρείας που το μισθώνει και του ΙΚΑ. Επιπροσθέτως έρχεται προς ψήφιση στην ολομέλεια της Βουλής η «φωτογραφική» ρύθμιση του άρθρου 28, σύμφωνα με την οποία, εάν λυθεί η σύμβαση εκμετάλλευσης ακινήτου που ανήκει σε φορέα κοινωνικής ασφάλισης, ο φορέας είναι δυνατόν να παρατείνει την σύμβαση αμισθί για ένα χρόνο, προκειμένου να διατηρηθεί η μισθωτική και επιχειρηματική αξία του ακινήτου και οι θέσεις εργασίας της λειτουργούσας επιχείρησης.

    Είναι κοινή θέση όλων µας ότι το συγκεκριμένο ξενοδοχείο αποτελεί σύµβολο για την Θεσσαλονίκη και είναι σκόπιµο να παραµείνει στην ξενοδοχειακή αγορά της πόλης. Περαιτέρω δε, κανέναν δεν ευχαριστεί η προσθήκη των εργαζομένων σε αυτό, στον κατάλογο των άνεργων ξενοδοχοϋπαλλήλων της πόλης.

    Σε καµία όµως περίπτωση δεν µπορούµε να συµφωνήσουµε ότι για τους παραπάνω λόγους, πρέπει να αποδεχθούµε να βάλουµε σε µεγάλο κίνδυνο το σύνολο της ξενοδοχειακής αγοράς της Θεσσαλονίκης.

    Οι όροι της ιδιότυπης συµφωνίας για επαναλειτουργία του Makedonia Palace σε καµία περίπτωση δεν εµπίπτουν στο πλαίσιο θεµιτού ανταγωνισµού, όταν τα υπόλοιπα ξενοδοχεία της πόλης είτε πληρώνουν δεκάδες χιλιάδες ευρώ ως ενοίκιο είτε έχουν επενδύσει πολλαπλάσια ποσά για τις εγκαταστάσεις τους, χωρίς να έχουν κανένα δηµόσιο οργανισµό να εξυπηρετεί τα συµφέροντα τους.

    Οι δε όροι της συμφωνίας, σαφώς και ευνοούν την εφαρμογή τιμολογιακής πολιτικής «σαρώματος» την οποία από καιρό τώρα εφαρμόζει το Makedonia Palace, µε αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην κατάσταση που επέβαλε το κλείσιµό του.

    Με αυτές λοιπόν τις συνθήκες το µόνο σίγουρο είναι ότι θα οδηγήσει σε μαρασµό και άλλες ξενοδοχειακές µμονάδες της Θεσσαλονίκης

    Διανύουμε µια περίοδο µμεγάλων δοκιμασιών. Ήδη πολλοί συνάδελφοι αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα, προβλήματα ρευστότητας και αδυναμίας καταβολής µμισθοδοσίας και εισφορών. Στο όνοµα λοιπόν της διάσωσης θέσεων εργασίας και εφόσον επιτρέψουμε την εξυπηρέτηση των συμφερόντων κάποιων, κινδυνεύουμε όλοι να επιτρέψουμε να γίνουν οι επιχειρήσεις µας προβληματικές και σε σύντοµο χρόνο να προσθέσουμε στους άνεργους της πόλης το δικό µας προσωπικό.

    Πιστεύω ότι πρέπει να κινηθούμε άµεσα και δυναµικά προκειμένου να προστατεύσουµε τις επιχειρήσεις µας και να µην επιτρέψουµε την υπονόμευση της ξενοδοχειακής αγοράς της πόλης.

    Η κατάντια της οικονομίας μας και του ελληνικού κράτους γενικότερα οφείλεται πρωτίστως σε τέτοιου είδους πρακτικές. Έως πότε θα το υπομένουμε;

    • juliet avatar
      juliet @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΣΛΑΝΗΣ 17/01/2012 11:48:22

      Μήπως απώτερο σκοπό έχουν να δημιουργήσουν ρήξεις και να βάλουν αντιμέτωπους εργαζόμενους και επιχειρηματίες;Ο δικός του εκ του ασφαλούς γίνεται ευεργέτης των ανέργων που γίνονται σκυλιά που γαυγίζουν αντ΄αυτού και οι άλλοι απέναντι έχουν να παλέψουν με ενοίκια ,ΙΚΑ ,φόρους και ανταγωνισμό .Τίποτε δεν είναι τυχαίο ,σ΄αυτούς τους πονηρούς καιρούς .Υπεύθυνος στη Ν.Δ ποιός ; Ανακοινώσεις τεκμηριωμένες ,παιδιά .Εκλογές εν όψει!

    • Χρ.Δ avatar
      Χρ.Δ @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΣΛΑΝΗΣ 17/01/2012 12:21:58

      @Γιαννη Ασλανη.
      Παρολο οτι σε προηγουμενο σχολιο ταχθηκα υπερ της συνεχισης της λειτουργιας του MP εντουτοις παραδεχομαι οτι εχετε απολυτο δικιο οταν μιλατε για "αθεμιτο ανταγωνισμο" εις βαρος ολων των ξενοδοχων της Θεσσαλονικης οι οποιοι, ειμαι σιγουρος ,οτι αντιμετωπιζουν μεγαλα προβληματα στην λειτουργια των επιχειρησεων τους..
      Κακα τα ψεμματα, δεν υπαρχουν αμεσες λυσεις αυτη τη δυσκολη οικονομικη συγκυρια..Τουλαχιστον να προσπαθησουμε να καλλιτερευσουμε το επιχειρηματικο κλιμα..
      Ειδικα δε για το MP πιστευω οτι αποτελει ,μαζι με τον Λευκο Πυργο, συμβολα της πολης και ειναι καλο για ολους να παραμεινει "ορθιο".
      Και κατι τελευταιο..να σταματησουμε να πυροβολουμε" την επιχειρηματικοτητα" στην Ελλαδα....

  16. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 17/01/2012 09:50:01

    Η περιπέτεια του ΜΡ είναι χαρακτηριστική του τρόπου δόμησης και λειτουργίας των παραγωγικών μονάδων της χώρας μας. Αντίστοιχη με το ΜΡ είναι και η ιστορία των Ξενία, του Αστέρα Βουλιαγμένης κτλ.
    Σχεδιάστηκαν μεταπολεμικά από την έντιμη προσπάθεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή να δημιουργήσει παραγωγική ικανότητα στην κατεστραμμένη χώρα μας κι ενώ η αστική τάξη ήταν ανίκανη να ανταποκριθεί με τους ρυθμούς και το μέγεθος που οι καιροί απαιτούσαν.
    Δυστυχώς, αυτό το μοντέλο ανάπτυξης οδηγεί στη διαπλοκή και στην παρακμή. Έφτασε δε στην πλήρη ακμή της διαφθοράς με ιδεολογική αύρα επί ΑΓΠ την τραγική δεκαετία του 1980.

    Το μοντέλο αυτό έχει βέβαια γίνει κυρίαρχο μοντέλο οικονομικής και κοινωνικής πολιτικής στην Ελλάδα. Στην ουσία του πρόκειται για τετραγωνισμό του κύκλου.
    Γιατί; Γιατί δεν μπορείς να τσαλαπατάς τους βασικούς κανόνες της οικονομικής λογικής και της επιχειρηματικής λειτουργίας ασκώντας ευκαιριακή, λαϊκιστική κοινωνική πολιτική.

    Και βέβαια πρόκειται για σκάνδαλο. Όμως, όχι μόνο διαφθοράς, αλλά και ανικανότητας διαχείρισης από την πλευρά του ΙΚΑ. Με τι προσόντα οι κύριοι του ΙΚΑ κάνουν μπίζνες; Προφανώς καταβάλλοντας την κομματική τους συνδρομή…

    Θέλω να θέσω το ερώτημα: μήπως το ΜΡ είναι καθ΄ευατό λάθος επένδυση; Μήπως πρέπει να κατεδαφιστεί;
    Τα Ξενία κατέρρευσαν. Έγινε μεγάλο πλιάτσικο.
    Αυτό που επείγει είναι να τελειώνουμε με το Κράτος επιχειρηματίας. Από τις βασικές αιτίες διαφθοράς.
    Όταν ο Κωνσταντίνος Καραμανλής επέβαλε την κρατικοκεντρική του αναπτυξιακή πολιτική, ήλθε σε ρήξη με μια ανίκανη αστική τάξη.
    Τώρα, επιβάλλεται ρήξη με την κρατικοδίαιτη αστική τάξη και δημοσιοϋπαλληλίστικη νομενκλατούρα υπέρ μιας παραγωγικής λειτουργίας της κοινωνίας μας.

  17. Ταλαίπωρος επιχειρηματίας avatar
    Ταλαίπωρος επιχειρηματίας 18/01/2012 17:10:52

    1. Τα 3.5 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ευρώ ανά έτος που χαρίζονται στο Μακεδονία πάλας και η σύζυγο του κ. Σηφουνάκη, δεν αποτελούν ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ σε μια, κατά τα άλλα, "ελεύθερη αγορά";

    2. Οι διαπραγματεύσεις της Σιφουνάκαινας με το ΙΚΑ γίνονται εδώ και τουλάχιστον έναν χρόνο. Ποιο ήταν το μίσθωμα που ζητούσε η σύζυγος του κ. Υπουργού να καταβάλει στο ΙΚΑ; Διότι αν ήταν μηδενικό, όπως κατέληξε να είναι, τότε γιατί δεν έψαξε το ΙΚΑ εγκαίρως να βρει άλλον διαχειριστή;

    Αν πάλι, η πρόταση της κυρίας Σιφουνάκη ήταν να περιοριστεί το ενοίκιο από τα 4 εκατομμύρια που προβλέπονταν στην αρχική σύμβαση, στα 3 εκατομμύρια, όπως άλλωστε η ίδια διατείνονταν στις εφημερίδες και τα ραδιόφωνα, ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ΤΟ ΙΚΑ;

    3. Η σύζυγος του Υπουργού προφανώς ΔΕΝ πληρώνει ΟΥΤΕ ΤΣΑΚΙΣΤΟ ΕΥΡΩ ακόμη και για το ΧΑΡΑΤΣΙ της ΔΕΗ, …αφού το κτήριο το "νοικιάζει" (με μηδενικό ενοίκιο!)

    Τί θα γίνει αν οποιοσδήποτε επιχειρηματίας ΔΕΝ έχει χρήματα να πληρώσει το παράνομο και εξοντωτικό χαράτσι της ΔΕΗ ΚΑΙ ΔΕΝ έχει σύζυγο Yπουργό και μπάρμπα στην Κορώνη; Και τι θα γινόταν στους εργαζόμενους της δικής του επιχείρησης; Αυτοί δεν έχουν οικογένειες; Δεν έχουν παιδιά; Το «κοινωνικό κράτος» υπάρχει μόνο για τους πολιτικούς και τους παρακοιμώμενους;

    4. Η ένωση ξενοδόχων πού κρύβεται; Μήπως ο πρόεδρός της (που τυγχάνει και κουμπάρος του πρώην πρωθυπουργού) αισθάνεται αλληλέγγυος με τα συμφέροντα της συζύγου του Υπουργού; Τι ακριβώς κάνει; Ξοφλάει προηγούμενα "γραμμάτια";

    Για ποια κάθαρση μας παραμυθιάζετε; Η μόνη κάθαρση (εκκαθάριση - ξεπάτωμα) που βλέπω είναι αυτή των ελάχιστων υγιών επιχειρήσεων που χαροπαλεύουν να επιβιώσουν μέσα σε αυτήν την πολιτική σαπίλα

    Η μπόχα σας θα μας πνίξει όλους!