#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2013 07:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οσμή σκανδάλου στον ΟΚΑΝΑ



Οσμή σκανδάλου στον Οργανισμό Κατά των Ναρκωτικών (ΟΚΑΝΑ), κρύβει η εντολή του υπουργού Υγείας, Αδ. Γεωργιάδη, για παραίτηση της επικεφαλής κυρίας Μένης Μαλλιώρη. Σύμφωνα με πληροφορίες αφορά σε «τρύπα» πολλών εκατομμυρίων ευρώ στον Οργανισμό. Σήμερα η υφυπουργός Υγείας κυρία Ζέτα Μακρή, η οποία ερεύνησε το θέμα, αναμένεται να κάνει ανακοινώσεις και να καταθέσει τα επίμαχα έγγραφα στη Δικαιοσύνη.

Όπως λένε οι… κακές γλώσσες, στον ΟΚΑΝΑ δόθηκαν περί τα 3,5 εκατ. ευρώ προκειμένου να διατεθούν στα κέντρα πρόληψης του Οργανισμού, κάτι το οποίο δεν έγινε, αφού χρησιμοποιήθηκαν  ως «εσωτερικά δάνεια», διατέθηκαν δηλαδή αλλού και δεν κατέληξαν εκεί όπου αρχικά προορίζονταν. Ωστόσο, προς το παρόν, παραμένει άγνωστο το πού τελικά διατέθηκε το ποσό.

Η κ. Μαλλιώρη είναι καθηγήτρια Ψυχιατρικής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και πρώην ευρωβουλευτής την περίοδο 1999-2004. Θεωρείται από τα αγαπημένα παιδιά του ΠΑΣΟΚ, τόσο του σημιτικού συστήματος όσο και του Παπανδρεϊκού. Κι όπως βλέπετε διασώθηκε και επί Βενιζέλου αφού παρέμεινε στη θέση της αν και υποτίθεται ότι κυβερνά η ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eva avatar
    Eva 17/12/2013 08:30:43

    Σιγά το νέο!!!!!!!!!!!!!!
    Σπατάλες, υπερτιμολογήσεις στις προμήθειες,
    μαιμου υπερωρίες, υπεύθυνοι -ανεύθυνοι,
    ταξιδάκια και γενικώς ΠΑΡΤΥ.
    Κι όλα αυτά στην πλάτη αρρώστων ανθρώπων
    που πεθαίνουν κάθε μέρα.
    Βρώμα και δυσωδία κι εδώ.
    Για να δούμε θα πέσει κανένα κεφάλι?
    Η παραίτηση δεν φτάνει.
    Να αποδωθούν ευθύνες.

  2. helios avatar
    helios 17/12/2013 08:51:23

    μια εναλλακτικη προταση σχετικα με τους ναρκομανεις

    θα μπορουσαν ολοι αυτοι οι ναρκομανεις να μεταφερθουν στα εκατονταδες (για να μην πω χιλιαδες)ακατοικητα χωρια που υπαρχουν διασκορπισμενα σε ολη την Ελλαδα(ακομα και στα συνορα)φυσικα μαζι με γιατρους,ψυχολογους,κοινωνικους λειτουργους κλπ... και οτι αλλο χρειαζονται,και παραλληλα με την αποθεραπεια τους να εκπαιδευτουν σε καποια τεχνη,να ασχοληθουν με την γεωργια,κτηνοτροφια κλπ... ωστε να ενσωματωθουν αργοτερα πιο ευκολα και παλι στην κοινωνια.
    τα οφελη θα ειναι πολλαπλα:καποια χωρια θα ξαναζωντανεψουν,οι ιδιοι θα σταματησουν να προβαινουν σε αξιοποινες πραξεις και φυσικα δεν θα ξανα πεσουν θυματα εκμεταλλευσης,και το σπουδαιοτερο οι πιθανοτητες να θεραπευτουν και να επιστρεψουν στην κοινωνια ειναι πολυ μεγαλες.
    να ειστε σιγουροι οτι ενα τετοιο εγχειρημα-προτζεκτ θα το χρηματοδοτουσε η Ε.Ε..

    • αραχνούλα avatar
      αραχνούλα @ helios 17/12/2013 11:11:03

      Και οι υπάλληλοι του οκανα, πως θα βολτάρουν στο κέντρο; Ξέρεις τι είναι να έχεις δυο βήματα από τη δουλειά σου το μετρό;

  3. Ήρων avatar
    Ήρων 17/12/2013 12:05:56

    Έλεος ρε παιδιά δηλαδή... Τελικά οι επαγγελματίες πασόκοι ζουν και βασιλεύουν. Εσχάτως βέβαια πάνε στον ΣΥΡΙΖΑ αλλά οκ. Η παραίτηση σε ορισμένες περιπτώσεις δε νομίζω πως είναι αρκετή...

  4. Leyla avatar
    Leyla 17/12/2013 12:09:46

    Καλά, αυτή πως ξέφυγε του Τσίπρα; Ότι πρέπει είναι για την κυβέρνηση που ονειρεύεται ο Αλέξης! Αυτή επί κυβερνήσεως Τσίπρα, είναι ικανή να μηδενίσει το έλλειμμα! Αλέξη ακούς;

  5. Artistas avatar
    Artistas 17/12/2013 12:14:20

    Μήπως ο Σαμαράς θα πρέπει να επανεξετάσει όλους όσοι τοποθετήθηκαν σε καίρια πόστα με υπόδειξη ΠΑΣΟΚ; Καλή η συγκυβέρνηση αλλά με κάτι τέτοιους επαγγελματίες πασόκους, κινδυνεύει να κηλιδωθεί το τεράστιο έργο που επιτελεί η κυβέρνηση τον τελευταίο ενάμιση χρόνο.

  6. Vivi avatar
    Vivi 17/12/2013 12:18:19

    Είναι τραγικό να συμβαίνουν ακόμα και σ'ένα τόσο ευαίσθητο χώρο όπως αυτός τέτοια κολπάκια. Συγχαρητήρια στην κα Μακρή η οποία ακολουθεί πιστά αυτό που επιτάσσε το καθήκον της. Η εξαγγελία Σαμαρά για διαφάνεια παντού στην πράξη.

  7. Nancy avatar
    Nancy 17/12/2013 12:22:49

    Απ'ότι φαίνεται, στο υπουργείο υγείας γίνεται καλή δουλειά. Τυχαίο είναι ότι μετά τον Άδωνη που δεν διστάζει να συγκρουστεί ανοιχτά με όλους, ακολουθεί η Μακρή που τα βάζει με το μουχλιασμένο σύστημα ΠΑΣΟΚ που ακόμα βασιλεύει;