10/10/2008 12:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οριστική ανατροπή του πολιτικού σκηνικού



______________________________________________ 

Είπαμε να μην αναδημοσιεύουμε όλες τις δημοσκοπήσεις που δημοσιεύονται τον τελευταίο καιρό με καταιγιστικό ρυθμό και καταπώς βολεύει τον καθένα, αλλά η χθεσινή της Public Issue για τον ΣΚΑΙ αξίζει τον κόπο. Επειδή η εταιρεία του κ. Μαυρή βγάζει για πρώτη φορά ύστερα από πολύ καιρό πρώτο κόμμα το ΠΑΣΟΚ και ανατροπή του πολιτικού σκηνικού: ΠΑΣΟΚ 36%, ΝΔ 35%, ΣΥΡΙΖΑ 12,5%, ΚΚΕ 8%, ΛΑΟΣ 5% και Οικολόγους 2,5%.
Για πρώτη φορά επίσης οι Οικολόγοι εμφανίζονται ως το δημοφιλέστερο πολιτικό κόμμα σε ποσοστό 54%. Ακολουθούν ο ΣΥΡΙΖΑ (53%), το ΠΑΣΟΚ (45%), το ΚΚΕ (41%), η ΝΔ (39%) και τέλος ο ΛΑΟΣ (31%). Άσχετο προφανώς με τις οικολογικές ευαισθησίες του συγκροτήματος Αλαφούζου και τις νέες «καθαρές» μορφές ενέργειας και πλούτου.

Πολύ σημαντικό και το ότι Καραμανλής και Παπανδρέου ισοβαθμούν πλέον στην δημοφιλία. Όπως έχουμε ξαναπεί παρά τις έντονες προσπάθειες του κ. Ρουσόπουλου και τις καθημερινές πλέον εμφανίσεις του κ. Καραμανλή η πορεία πτώσης της δημοτικότητάς του δεν μπορεί να αναστραφεί.

Όλα αυτά , σε συνδυασμό με τις εξελίξεις στο Βατοπέδι, έχουν οδηγήσει το Μαξίμου σε κατάσταση πανικού, καθώς επιβεβαιώνεται καθημερινά ότι ο επικοινωνιακός βομβαρδισμός δεν μπορεί να καλύψει την έλλειψη πολιτικής.

Αξίζει να επισημάνουμε ότι ο μέχρι πρότινος σύμβουλος του πρωθυπουργού Γιάννης Κεφαλογιάννης και ο πρώην υπουργό Μανώλης Κεφαλογιάννης επιτέθηκαν χθες στο περιβάλλον του Πρωθυπουργού ζητώντας «να σταματήσουμε τις δημόσιες  σχέσεις με τα Μέσα Ενημέρωσης και να κάνουμε πολιτική». Χθες εξάλλου είδαμε στο MEGA τον Γιώργο Βαρδινογιάννη να κατηγορεί την κυβέρνηση και ειδικά το υπουργείο Πολιτισμού και τον Γιάννη Ιωαννίδη ότι «καταστρέφουν τον αθλητισμό». Ο πρώην πρόεδρος του Παναθηναϊκού έχει να κάνει δηλώσεις στην τηλεόραση από τότε που ήταν πρόεδρος.

Δεν χρειάζεται λοιπόν να είναι κανείς γάτος για να καταλάβει τι κάνει «νιάου - νιάου». Σε ποιόν έγραφε η Αριστέα ότι θέλει να παραδώσει τον ΟΠΑΠ η κυβέρνηση; Σωκράτη κάπως , δεν τον έλεγαν;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 10/10/2008 12:44:57

    36 - 35 ; ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΟ ΟΛΩΝ 99 ; ΤΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΥΡΟΣ ;
    ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΑ ΜΙΛΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ Η ΜΟΝΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΑΡΗ ΤΗΝ ΚΟΥΤΑΛΑ, ΚΑΙ ΛΕΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΥΡΟΣ ΠΟΙΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΝ.
    ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΛΗΣΤΟΙ ΑΜΥΑΛΟΙ,ΠΑΡΑΣΕΡΝΟΥΝ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΛΑΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ,ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ

  2. t avatar
    t 10/10/2008 12:58:16

    Παιδία τι γίνεται με τον ΟΠΑΠ – Σωκράτη ????
    Παπαρήγα – Σωκράτη, Πέτρο ????

  3. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 10/10/2008 13:45:01

    Καλά, το 54% που βγάζει τους "Οικολόγους" δημοφιλέστερο κόμμα, γνωρίζει άραγε ΈΝΑ στέλεχος του, γνωρίζει ΜΙΑ θέση του, ΜΙΑ παρέμβαση του στα δημοσια πράγματα, ΜΙΑ δραστηριότητα του (οικολογική ή άλλη);

    Μου φαίνεται Αμερικανοι γίναμε. Που στο ίδιο γκάλοπ, στο ίδιο ακριβώς δείγμα, το 54% συμφωνούσε με την επέμβαση στο Κόσσοβο το 1999, και το 50% δήλωνε απερίφραστα ότι "δεν είχε ιδέα που είναι στο χάρτη". Aρα, τουλάχιστον 4% του πληθυσμού, συμφωνούσε με την επέμβαση και δεν είχε ιδέα για τι πράγμα μιλάμε. θα μπορούσε δηλαδή να είναι και φανταστικό. Και επειδή συνήθως αυτοί που ξέρουν κάτι περισσότερο είναι πιο επιφυλακτικοί, μάλλον δεν ήταν 4%, αλλα πολύ περισσότερο.

    Εγώ γνωρίζω ένα όνομα των Οικολόγων, τον Τρεμόπουλο, και μια πρόταση του, να μετονομαστεί η Οδός Αγίου Δημητρίου σε Οδό Κεμάλ Ατατούρκ. Όλες οι άλλες θέσεις του που έχω δει είναι απλά λίγο περισσότερο τραβηγμένες από αυτές του του ΣYΡΙΖΑ (ναι στο σχέδιο Aνναν, "Μακεδονία" εδώ και τώρα κοκ).

    Να τους χαιρόμαστε.

  4. Τσε avatar
    Τσε 10/10/2008 13:45:45

    αυτή τη στιγμή γίνεται παγκόσμιο οικονομικό κράχ...σε λίγο δεν θα θέλει κανένας να παραλάβει από αυτή κυβέρνηση ...δεν θα βρεί σάλιο.

  5. nas avatar
    nas 10/10/2008 13:45:45

    Απλοϊκό: νευρίασαν οι νταβατζήδες που ο Καραμανλής κάνει "κονέ" με τον Σωκράτη και αποφάσισαν να τον..."ρίξουν" δημοσκοπικώς, μπας και βάλει μυαλό! Το άλλο με...τον βλάχο που την έκοψε επειδή η βλάχα δεν του έδινε κοκό, το ξέρετε; η να σας το πώ;

  6. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 10/10/2008 13:57:54

    Να δώσω τη δικη μου εκτίμηση:

    δεύτερο βέτο το Δεκέμβριο στην ΕΕ, δεύτερη "ανατροπή" του πολιτικού σκηνικού με τη ΝΔ να κεφαλαιοποιεί το βέτο, και εκλογές αρχές του έτους με το σύνθημα "Καραμανλής ή χάος". Απώλεια αυτοδυναμίας, "υπηρεσιακή" κυβέρνηση μέχρι τον Ιούνιο και ταυτόχρονες εκλογές όπου με το νέο νομο, η ΝΔ με λιγότερο ποσοστό από το 2007 8a πιάσει πάλι 152-3 και μια από τα ίδια.

  7. Anonymous avatar
    Anonymous 10/10/2008 14:00:28

    H μετατόπιση του κέντρου βάρους ΑΡΙΣΤΕΡΑ είναι οριστική!Το ζήτημα είναι η ωριμότητα των δυνάμεων αυτών για συνεννόηση έστω σε minimum βάση,γιατί σε αντίθετη περίπτωση τους βλέπω στο τέλος εκτός εκλογικού χάρτη να κάνουν Π....κριτικές στο περίπτερο της γειτονιάς!Θα τολμούσα να πω το όνειρο του ταλαιπωρημένου ΛΑΟΥ ,ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ,και να αφήσουν τις Π.....ιστορίες,γιατί στο τέλος θα υπάρχουν μόνο σαν ΛΗΜΜΑ στα λεξικά.

  8. strabon avatar
    strabon 10/10/2008 14:21:16

    Συμφωνώ με τα βλαμμένα πράσινα χαζοκούταβα που γράφουν εδώ.
    Να φέρουμε το Γιωργάκη που δεν έχει εξαρτήσεις ΟΥΤΕ από τους 5 καναλάρχες ΟΥΤΕ από τους Αμερικανούς, για να ξεκαθαρίσει την Ελλάδα από τη υποκρισία και την φτώχεια.
    Έχει επίσης ο Γιωργάκης και πολλά στελέχη με ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (πάνω από 20 χρόνια) στην πάταξη της διαφθοράς, όπως όλοι θυμόμαστε.

  9. Africa avatar
    Africa 10/10/2008 14:24:44

    Με ή χωρις ανατροπη του πολιτικου σκηνικου, τα προβληματα δεν λυνονται! Χρεαζομασθε ηγεσιες με οραμα και πραξεις!

  10. nas avatar
    nas 10/10/2008 14:27:01

    Ενώ απο το 2004 που ανέλαβε τη διακυβέρνηση ο αδιάφθορος σοβιετοσπουδαγμένος πάταξε τους λωποδύτες και επανέφερε την ηθική στη καθημερινότητα... δεν μας χ...ρε Νταλάρα... μπας κι είσαι ξάδερφος του καλόγερου;

  11. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 10/10/2008 14:27:59

    Καλά τα λές Στράβωνα. Θα πρέπει να κρατήσουμε τον Κωστάκη μέχρι να αποκτήσει εικοσαετή εμπειρία.

  12. Τσε avatar
    Τσε 10/10/2008 14:46:42

    Μας στράβωσες ρε στράβωνα...αυτά τα απλοικά που γράφεις μόνο στη ΔΑΠ και στην ΟΝΝΕΔ εδώ είναι σοβαρό το μαγαζί...

  13. t avatar
    t 10/10/2008 15:19:22

    Η απόφαση της αμερικανικής διοίκησης να μην εντάξει την Ελλάδα στο πρόγραμμα κατάργησης των θεωρήσεων (VISA) για τους Έλληνες πολίτες που επιθυμούν να επισκεφθούν τις ΗΠΑ, είτε για τουρισμό, είτε για επαγγελματικούς λόγους και πάνω από όλα για να επισκεφθούν συγγενείς τους, που είναι μέλη της πολυάριθμης ελληνικής ομογένειας της ΗΠΑ είναι αδικαιολόγητη, παρατήρησε ο κ. Κουμουτσάκος

  14. Anonymous avatar
    Anonymous 10/10/2008 15:23:53

    Επαυξάνω τα στρεβλά του στραβού ιθύνονοντος Στραβονοέξυπνου.Έχουμε κι εμείς δικαίωμα στη διασκέδαση με την παρακολούθηση του τσίρκου του Κωστάκη.Έίναι ένας τρόπος να ανακαλύψουν περισσότεροι πολίτες τους σκουπιδότοπους για να ζήσουν.

  15. ftakidis avatar
    ftakidis 10/10/2008 15:47:00

    Μπράβο φίλε μου, φαντάζομαι ότι θεωρείς και τον εαυτό σου δημοκράτη και προοδευτικό.
    Σίγουρα δεν σου έχει περάσει από το μυαλό ότι παπαγαλίζεις τις "αλήθειες" που σου πασάρουν τα κανάλια του κόμματος και επίσης πιστεύεις ότι οι πρώην συνέταιροι του ΠΡΩΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ είναι κρυφοπράκτορες της δεξιάς, που παίζουν διπλό παιγνίδι.
    Θα πας μπροστά!

  16. Μάρκος avatar
    Μάρκος 10/10/2008 16:19:37

    Τι βλακείες γράφετε πάλι; Ο Βαρδινογιάννης κάνει πάντα δηλώσεις στα τηλεοπτικά συνεργεία στα παιχνίδια. Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο!

  17. panilithios avatar
    panilithios 10/10/2008 16:35:04

    ΟΡΙΣΤΙΚΗ?.....Από που προκύπτει ... όταν έλεγα ότι κάνετε την επιθυμία σας είδηση εσείς με λοιδωρούσατε!!!!!

  18. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 10/10/2008 16:50:55

    Βέβαια και ό,τι δεν συμπίπτει με τη δική μας επιθυμία δεν είναι είδηση.

  19. Anonymous avatar
    Anonymous 10/10/2008 16:55:01

    ΟΡΙΣΤΙΚΗ! Όταν κάνεις αντικειμενική ανάλυση-σύνθεση και όχι με τα κομματικά σου γυαλιά!!!!!

  20. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 10/10/2008 16:57:46

    Με το συμπάθειο, αλλά το ότι πρώτο κόμμα βγαίνει το ΠΑΣΟΚ, θεωρείται οριστική ανατροπή του πολιτικού σκηνικού?

  21. panilithios avatar
    panilithios 10/10/2008 16:59:58

    Ρε παλικάρια το +2 για την ΝΔ, έγινε στα ίσα, μετά +2 για ΠΑΣΟΚ και τώρα πάλι στα ίσα...και όλα αυτά σε 1 μήνα μέσα....που το βλέπετε ρε το ΟΡΙΣΤΙΚΗ?!?!?!?!

    Αλλά ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται!!!

  22. Γιώργος avatar
    Γιώργος 10/10/2008 17:01:48

    Κάτα την γνώμη μου, τείνει να οριστικοποιηθεί, το πολιτικό κεφάλαιο εξαντλήθηκε και η μόνη σωτηρία, αυτή της υστεροφημίας θα αποτέλεσει αυτοσκοπό. Η αντικειμενικότητα δεν είναι αγαθό εν αφθονεία αλλά καλό είναι, για να βγαίνουμε εθνικά κερδισμένοι να την αποκτούμε όλοι, ανεξαρτήτως πολιτικής/κομματικής ταυτότητας που λίγο ως πολύ όλοι έχουμε. Αιθεροβατώ, αλλά σίγουρα είμαι πιο ευτυχής έτσι

  23. Anonymous avatar
    Anonymous 10/10/2008 17:22:34

    Από εκεί που θα το επαληθεύσεις τους επόμενους μήνες.Μήπως θέλεις και μαθήματα πολιτικής ανάλυσης;Χρειάζονται κάποια χρόνια παιδείας και δεν προλαβαίνετε.Όσο για το πεινασμένος αφήνουμε εσάς να αποδεικνύετε κάθε μέρα πόσο νηστικοί είστε!!!!

  24. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 10/10/2008 17:57:58

    Anonymous – τι πρόκειται να ψηφίσεις είναι στα δικαίωμα σου και δεν μας αφόρα . πες μας ειλικρινά έχει καμία σχέση ο πραγματικά δραστήριος Μιχάλης Τρεμοπουλος και «οικολογικό» ΠΑΣΟΚ και ο ΓΑΠ .Το φαγητό αυτό το λέμε τιουρλού .

  25. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 10/10/2008 18:16:45

    ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ
    ΤΜΗΜΑ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΤΥΠΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ

    Επισκόπηση Ημερησίου
    Τύπου Θεσσαλονίκης

    Παρασκευή, 9 Φεβρουαρίου 2007
    Αριθμός Δελτίου: 173

    http://www.minpress.gr/minpress/scriptpage-bultn.html?id=56454671

    Ο νομαρχιακός σύμβουλος Μιχάλης Τρεμόπουλος έκανε λόγο για «νταπλ εθνικοφροσύνης» από το νομάρχη. Το θυμό, όμως, νομαρχιακών συμβούλων προκάλεσε η φράση του ότι «ο Κεμάλ έπρεπε να βραβευτεί ως παιδί της Θεσσαλονίκης» εννοώντας ότι πρέπει να δοθεί το όνομα του σε δρόμο της πόλης

  26. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/10/2008 18:28:11

    Να μήν μπούν οι δήθεν Οικολόγοι τού Τρεμόπουλου στην Βουλή.
    Διάφορες φυλλάδες τούς σπρώχνουν διαρκώς ,αποκρύπτοντας απο τούς πολίτες πώς οι συγκεκριμένοι Οικολόγοι είναι ΄ανηψάκια΄τών Αντιδραστικών Πρασίνων τής Γερμανίας τού Φίσερ και τού πρακτορίσκου Κον-Μπεντίντ.
    Ο Τρεμόπουλος στά παλίσια τής οικολογικής του αντίληψης ήθελε και άγαλμα τού Κεμάλ στην συμπρωτεύουσα..............

  27. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/10/2008 18:30:24

    Επίσης οι θέσεις τών Οικολόγων γιά τά Σκόπια είναι ολοόϊδιες με τού Ουράνιου Τόξου και τού Γκρουέφσκυ.
    Και το ανώνυμο 27 πού μιλάει γιά φασιστάκους είναι ένας κοινός ψεύτης...

  28. σπυρος 1 avatar
    σπυρος 1 10/10/2008 18:39:52

    Σπύρο – δεν είσαι μόνο εσύ Σπύρος και μην μας γ…ς τι συζήτηση με το τι είπε στο Νομαρχιακό Συμβούλιο ο Τρεμοπουλος που του βγάζουν την ψυχή τα φασιστοειδή κωλόπαιδα του Ψωμίαδη(τον έχεις για πρότυπο πολιτικού η νταμαρτζή)

  29. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/10/2008 18:43:04

    Ασε ρε που καθε φορά θα πετάγεσαι να γράφεις την ιδια παπαριά όπως και στον Εξάκτινο(μη μας γ..ας την συζήτηση).
    Ποιές ειναι οι θέσεις τών Οικολόγων γιά τά Ελληνοτουρκικά,το Σκοπιανό και τούς βομβαρδισμούς τής Γιουγκοσλαβίας.
    Αντε απο εκεί πού νομίζεις οτι θα μέ τρομάξεις κιόλας πού σού γ...μώ την συζήτηση..

  30. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/10/2008 18:57:51

    Και οι αλητείες περί τού ότι όποιος δεν γουστάρει τά ανηψακια τού πρακτορίσκου Κον -Μπεντίντ ταυτίζεται με τον Ψωμιάδη επιστρέφονται στά μούτρα σου σπύρο 1

  31. σπυρος 1 avatar
    σπυρος 1 10/10/2008 19:14:07

    μη μας γ..ας την συζήτηση-το είπε ο τρίτος Σπύρος Χ. που είναι και πολιτικός και μου άρεσε περισσότερο από το βρίσιμο της Πατουλύδου .Τώρα σχέση Τρεμοπουλου Κον Μπετιν δεν γνωρίζω ,πρόσφατα όμως διάβασα πολύ καλό άρθρο για τον κύριο γραμμένο από τον Γ. Σχίζα ("πατέρα" ελληνικής οικολογίας ).Τώρα που βλέπεις αλητεία σε μένα ,παρακαλώ ηρέμησε και μάθε να συζητάς όχι όλα και τα πάντα δικά σου(π.χ. όνομα) .

  32. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/10/2008 19:20:37

    ΄Τον έχεις γιά πρότυπο πολιτικού ή Νταμαρτζή΄πού πάει???
    Και ξαναρωτάω:Ποιά η θέση τών Οικολόγων γιά τα Ελληνοτουρκικά,το Σκοπιανό,το Σχέδιο Ανάν και τούς βομβαρδισμούς τής Γιουγκοσλαβίας.??

    Mήπως έχουμε καμιά ιδέα τι ειναι η ΄οικολογική΄WWF Ελλάς??

  33. σπυρος 1 avatar
    σπυρος 1 10/10/2008 19:49:15

    Σπύρος- σε ενημερώνω ότι δεν είμαι εκπρόσωπος τύπου των Πρασίνων ούτε κανενός Κόμματος .Όσων αφόρα τη wwf.gr είναι μια ελληνική ,θυγατρική εταιρία με κύρος .Δεν είμαι ψυχολόγος ούτε ψυχίατρος να αναλίσκω αυτά που υπονοείς . Όλοι αυτοί που αναφέρεις έχουν ιστοσελίδες και αναρτημένες δράσεις ,προγράμματα κλπ .πάρε και διάβασε .

  34. σπυρος 1 avatar
    σπυρος 1 10/10/2008 20:04:31

    σπυρο-εγω να Ρωτήσω εσενα :Ποιά η θέση του ΠΑΣΟΚ (κομμα εξουσιας ) γιά τα Ελληνοτουρκικά,το Σχέδιο Ανάν και τούς βομβαρδισμούς τής Γιουγκοσλαβίας.Θα βρούμε άκρη Σπύρο ;

  35. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/10/2008 20:05:04

    Εγώ τάχω διαβάσει.
    Και απο τίς επίσημες ιστοσελίδες τους...
    Η wwf μάλιστα πατρονάρεται και απο την Eurobank...
    Η πιστωτική καρτούλα τής Γιούρομπανκ μέ το αρκουδάκι ή panda??Μια χαρά τα παει η WWF μέ τούς τραπεζίτες..
    Α επίσης η WWF πού ιδρύθηκε το 1961 ειχε ως πρώτο Πρόεδρο τον Βερνάρδο τής Ολλανδίας και εν συνεχεία ανέλαβε ο πετρελαιάς John Loudon(πρόεδρος τής Shell από τό 1951-1965).
    Eν συνεχεία ο Φίλιππος Μαουντμπάντεν (τέως Μπάττενμπεργκ, τέως πρίγκηπας της Ελλάδας και της Δανίας) και Δούκας του Εδιμβούργου και βασιλικός σύζυγος της βασίλισσας Ελισάβετ Β΄ του Ηνωμένου Βασιλείου της Μεγάλης Βρετανίας και της Βορείου Ιρλανδίας.Δηλώσεις τού ΄Οικολόγου΄προέδρου-πρίγκιπα στο περιοδικό People(21/12/1986= «Όσο περισσότεροι άνθρωποι, τόσο περισσότερους πόρους καταναλώνουν, τόσο περισσότερη μόλυνση δημιουργούν, τόσο περισσότερο συγκρούονται. Δεν έχουμε άλλη επιλογή. Αν δεν ελεγχθεί ο πληθυσμός εκούσια, θα ελεγχθεί ακούσια μέσω της αύξησης των ασθενειών, της πείνας και του πολέμου…»
    Νά λοιπόν πώς οι υπερεθνικές ελίτ χρησιμοποιούν τήν ΄ανθρωπιστική οικολογία΄και πώς μιλάνε γιά τήν εκούσια μείωση τού ανθρωπίνου είδους..........
    Και υπάρχουν πάμπολλες άλλες περιπτώσεις ΄οικολογικών οργανώσεων΄...Ορεξη νάχουμε να λέμε.

    Υ.Γ.
    Πάντως ο Καστοριάδης ουδέποτε θεώρησε την ΄Οικολογία΄ αυτόνομη και κυρίαρχη ιδεολογία ξεκομένη απο το πολιτικό γίγνεσθαι

  36. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/10/2008 20:47:54

    Τού Καραμανλή γιατί να τού κάνουν άγαλμα???
    Τι προσέφερε στον τόπο??
    Και ο Α και ο B...
    Γιά τον Α ειδικά να τού στήσουν μιά μπετονιέρα εις μνήμην του...Τσιμέντωσε τά πάντα.

  37. σπυρος 1 avatar
    σπυρος 1 10/10/2008 20:51:20

    Σπυρο – για ότι γραφείς τελευταία έχεις δίκαιο , εδώ θα σου πω πως η www.gr ,grenpeace.gr μόνο τελευταία(1,1,5 χρόνο) και πρόσφατα ασχολήθηκαν με την περιοχή Κοζάνη-Αμυνταίου για δικούς της λόγους .Σε διαβεβαιώνω ότι όπως πολλά στο Ελλαδισταν δεν μου αρέσουν αλλά είναι η πατρίδα μου ,τόπος ζωής και φορολόγησης μου και το βαθύ κράτος πάντα ήταν αυτό που προσπαθούσα να αναδείξω και πολεμήσω (ειμαι παιδί ανταρτών) .Τώρα αν πέτυχα σε όλα δεν γνωρίζω πάντως σου διαβεβαιώνω ότι η συμμετοχή στα κοινά ,συνδικάτα και εδώ κλπ και η δράση μου σε αυτά ήταν για μένα ανεπανάληπτος πλούτος .

  38. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/10/2008 20:57:50

    Σπύρε 1 αν έχεις την καλοσύνη γιατί δεν έγραφες το αρχικό σου σχόλιο πιό αναλυτικό???
    Φανηκε εντελώς σάν προσωπική επίθεση...
    Πάμε παρακάτω και sorry αν είπαμε μιά κουβέντα παραπάνω...
    Σεβομαι απολύτως αυτά πού αναφέρεις ως δράση σου.
    Νομίζω πώς αρκετοί ,ο καθένας με τον τρόπο του είτε νεότεροι είτε τώρα παλεύουν να κρατήσουν 5 βασικές αρχές μέσα στον συρφετό πού επικρατεί.
    Υ.Γ.
    Ουτε εγώ μετάνοιωσα γιά την πολυετή μου εμπλοκή στά κοινά παρά τίς απογοητεύσεις..
    Αποτελούν όλα αυτά μιά κάποια ΄προίκα΄αλλά δυστυχώς οι νεότεροι θάχουν πολλά ζόρια να αντιμετωπίσουν.

  39. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 10/10/2008 21:15:51

    σπυρο-Είμαι παππούς και όχι γέρος .Είμαι αισιόδοξος για τους νέους μας μυαλό έχουν ας τους εμπιστευτούμε όπως εμάς εμπιστεύτηκαν οι προηγούμενες γενιές .

  40. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/10/2008 21:46:19

    Δημοσθενη,όπως σέ κάθε γενιά έτσι και στην σημερινή θα βρεθούν λαμόγια ,,έντιμοι,ανατρεπτικοί,ριζοσπάστες, άνθρωποι με αξίες,υποταγμένοι ...
    Το ίδιο και στίς παλιότερες γενιές και μιλάω,όσον αφορά τον εαυτό μου απο την δεκαετία τού 60 καί μετά.
    Δέν είναι θέμα εμπιστοσύνης λοιπόν ,αλλά κοινωνικών συνθηκών..
    Οταν γεννιόμουν δεν θα μπορούσα κάν να φανταστώ την τεχνολογική εξέλιξη τού κόσμου..
    Αυτό δεν τον έκανε καλύτερο βέβαια.
    Μακάρι οι νεότεροι να τά πάνε καλύτερα.
    Η δικια μου η γενιά πάντως (η επόμενη αυτής τού Πολυτεχνείου)ήταν μετρίως μέτρια πού λέγαν και οι Φατμέ τής εποχής,παρότι ήταν και πιό πολιτικοποιημένη και αρκετά πιό κοινωνικοποιημένη και λιγότερο μοναχική απο τά παιδιά τής σημερινής εποχής...
    Δεν είμαι ούτε απαισιόδοξος ούτε αισιόδοξος.

  41. miaouth avatar
    miaouth 10/10/2008 21:58:24

    Ας είμαστε επιτέλους σοβαροί. Και να έχουμε αίσθηση των μεγεθών.
    Πριν κατηγορήσουμε τους Οικολόγους, άς σκεφτούμε ποιοί βρωμίζουν, καίνε και ξεπουλούν την πατρίδα μας. Αυτοί είναι οι πραγματικοί απάτριδες και εθνοπροδότες.
    Αμφιβάλλετε

  42. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/10/2008 22:05:08

    Δέν είναι μόνον ζήτημα μεγέθους αγαπητέ.
    Αλλως τε και ο σκύλος θέλει τον αφέντη του...
    Δεν αθωώνεται κάποιος μόνον επειδή εμφανίζεται μικρός και ΄άπραγος΄...
    Ο καθένας κουβαλά την ιστορία του...
    Και οι Πρασινοι τής Γερμανίας μέ τις καλύτερες προθέσεις ξεκίνησαν και μετά χόρευαν στίς βόμβες τού Βελιγραδίου και τού Ιράκ.

  43. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/10/2008 22:48:34

    Γιαπωνέζικο Σεισμό θα πάθει,κούφια ή ώρα...........

  44. thanos avatar
    thanos 11/10/2008 03:15:47

    @48.Anonymous
    October 10th, 2008 at 10:44 pm

    Τωρα μας εκανες την καρδια περιβολι..-))