18/08/2009 23:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οργισμένες αντιδράσεις από την Αριστερά, προκαλεί η δήλωση Κοροβέση

 



Οργισμένες αντιδράσεις από την Αριστερά, προκαλεί η δήλωση του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Περικλή Κοροβέση περί εμπλοκής του ενιαίου Συνασπισμού στην υπόθεση Siemens το 1989.

«Άργησε πολύ να κατασκευάσει αυτό το βδελυρό παραμύθι» ήταν η λακωνική δήλωση του Λεωνίδα Κύρκου, για τα όσα ανέφερε ο Περ. Κοροβέσης.

Οργισμένη ήταν η αντίδραση του ΚΚΕ: «Με τις αλλοπρόσαλλες δηλώσεις του ο κ. Κοροβέσης, οδηγούμενος από τις εσωκομματικές έριδες και αντιπαραθέσεις στον ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ και από τη γνωστή εμπάθειά του για το ΚΚΕ, αναμασάει συκοφαντίες για τις οποίες έχουμε δώσει εδώ και καιρό και με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο ξεκάθαρες απαντήσεις» δήλωσε ο Π. Μεντρέκας. «Μάλλον πρόκειται περί φάρσας, χρήσιμης, όμως, στη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ και σε όσους θέλουν να θολώσουν τα νερά στην υπόθεση ΖΗΜΕΝΣ» κατέληξε το στέλεχος του ΚΚΕ.

Τη θέση του από τις απόψεις Κοροβέση έσπευσε να διαχωρίσει πλήρως ο ΣΥΡΙΖΑ: «τα όσα ανέφερε σήμερα ο βουλευτής Α’ Αθήνας, Περικλής Κοροβέσης, σε συνέντευξή του σε ραδιοφωνικό σταθμό, για φημολογούμενη εμπλοκή του ενιαίου Συνασπισμού το 1989 σε υπόθεση της Siemens, είναι προσωπικές του απόψεις, που δεν συμμερίζεται ο ΣΥΡΙΖΑ και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 18/08/2009 23:32:53

    Η δήλωση του ΣΥΡΙΖΑ δείχνει πως δεν είνα κόμμα, αλλά πανηγύρι..

  2. parsifal avatar
    parsifal 18/08/2009 23:37:32

    Μόνον ο συγχωρεμένος Νίκος Καλούδης θα μπορούσε να μιλήσει επ'αυτού... (αλλά δεν θα μίλαγε) Οπότε...ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ θα συνεχίσουν να διαψεύδουν μετά βδελυγμίας ! Μήπως θυμάται κάτι το Μαράκι και ο γνωστός ημίτρελλος "διανοούμενος", συγγραφεύς και πάντα τρόφιμος του ετέρου ημίσεως της Γερμανικής εταιρείας - στο ΠΑΣΟΚ τώρα - για ολα αυτά ?

  3. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 19/08/2009 00:38:30

    Μυρίζει στημένη δουλειά. Η αναφορα στον Κύρκο ειναι χαρακτηριστικη και τα περί ΚΚΕ ειπώθηκαν για σαλτσα.

    Ισως καποιος θελει να επιταχυνει τις εξελιξεις

    • Swell avatar
      Swell @ τσώφλι πασατέμπου 19/08/2009 07:14:18

      Η καρέκλα θα "έπαιζε" μόνον αν είχε εξαιρέσει το ΠΑΣΟΚ. Φοβήθηκε όμως ότι πλέον δεν θα χρειαζόταν στη ζωή του να αγοράσει ποτέ αυγά ή ντομάτες.

    • Le canard avatar
      Le canard @ τσώφλι πασατέμπου 19/08/2009 20:18:27

      Ε, καιρός δεν ήταν να αγγίξει κάποιος και τον Κύρκο;

  4. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 19/08/2009 01:32:03

    Μπας και αγόρασε καρέκλα στο Πασόκ ο Κοροβέσης με τη δήλωση αυτή;

    • Swell avatar
      Swell @ o Μήτσος 19/08/2009 07:11:44

      Σκαμνί μόνο.

    • Le canard avatar
      Le canard @ o Μήτσος 19/08/2009 20:17:18

      Μητσο, λάθος ερώτηση βάζεις. Η σωστή είναι πόσους "Ιάκωβους" είχε κατεβάσει προτού τα πεί.

  5. TEMAXISTIS avatar
    TEMAXISTIS 19/08/2009 10:15:56

    Καλά είναι πριν από τις "οργισμένες αντιδράσεις της Αριστεράς" κάποιοι να ψάξουν για το τί ακριβώς συνέβη τότε. Ο Περικλής Κοροβέσης δεν θα "συκοφαντούσε" χωρίς αποδείξεις. Καλά θα κάνει λοιπόν ο ΣΥΡΙΖΑ να πάψει να συμπεριφέρεται σα ..κυβερνητικός εκπρόσωπος υπερθεματίζοντας το Βουλευτή του. Κύριοι (ΣΥ.ΡΙΖ.Α.) αντιπροσωπεύετε πολλά περισσότερα για τον ελληνικό λαό, γι΄αυτό πάψτε να φέρεστε σαν ...Αντώναροι

  6. Ψάλτης απορών avatar
    Ψάλτης απορών 19/08/2009 10:33:31

    Μα μπορεί μετά από τέτοιες δηλώσεις να παραμένει βουλευτής του πολιτικού σχηματισμού που "έφτιαξαν" (και) τα χρήματα της Μίζενς;
    Ή ξέρει τι λέει οπότε πώς πορεύεται μαζί με μιζαδόρους ή συκοφαντεί οπότε πώς πορεύονται οι άλλοι μαζί του;
    Οι βουλευτές έχουν ασυλία αλλά όχι το... ακαταλόγιστο!
    Άλλωστε ο Κοροβέσης είναι -από τα χρόνια του "χρηματισμού" μέχρι σήμερα- αρθρογράφος της "Ελευθεροτυπίας". Υπάρχει λοιπόν και ένα παράπλευρο ζήτημα: γιατί δεν έγραψε για όλα αυτά εγκαίρως;
    Ήθελε και τον εμπόδισαν (οπότε το ερώτημα είναι ποιοι) ή δεν θέλησε γιατί αυτό δεν συνέφερε την προσωπική του διαδρομή;
    Σε κάθε περίπτωση ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ δεν καθαρίζει πλέον την κατάσταση σιωπώντας ή καλυπτόμενος πίσω από καταθέσεις... προσωπικών απόψεων.

  7. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 19/08/2009 10:36:07

    Για να το λέει κάτι ξέρει.

  8. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 19/08/2009 10:41:19

    Μάλλον δεν συνήθισαν ακόμη τις ανοησίες του Κοροβέση οι πάσης αποχρώσεως σύντροφοί του. Κατά καιρούς μάλιστα σιωπούν ή τις επικροτούν.Από την άλλη, εάν έχει στοιχεία, ας το διασκεδάσουμε...

  9. Olympiada avatar
    Olympiada 19/08/2009 10:50:58

    Δεν χρειάζονται στοιχεία. Ο γιός του Πέτρου έπρεπε να πάρει τα έργα και η μόνη "φιλολαϊκή" φωνή της αριστεράς έπρεπε να μπουκωθεί για να βραχνιάσει. Ως γνωστόν, όταν τρώνε δε μιλάνε.

  10. Ψάλτης απορών avatar
    Ψάλτης απορών 19/08/2009 11:00:45

    Υπάρχει βέβαια κάτι γουστόζικο πολιτικά στις δηλώσεις Κοροβέση. Στο πλαίσιο της γνωστής κόντρας ΣΥΡΙΖΑ-ΣΥΝ "συνδύασε" τα περί μίζας με σφοδρή επίθεση στον Τσίπρα.
    Αλλά ό,τι και νάναι ο Τσίπρας ευθύνες για τις όποιες μίζες πριν αναλάβει δεν έχει. Ενώ ο Αλαβάνος τον οποίο στηρίζει ο Κοροβέσης έχει ευθύνες: δεν μπορεί να δηλώσει... άγνοια, ήταν πρωτοκλασάτο στέλεχος από τότε. Και -προφανώς- το "κατηγορώ" Κοροβέση ("τα πήραν και δεν αντέδρασαν")δεν λερώνει μόνο τους Κυρκικούς (βλ. Κουβέλης) αλλά και όλα τα στελέχη πρώτης γραμμής τότε, όλων των τάσεων του ΣΥΝ.
    Δηλαδή αντικειμενικά "λερώνει" και τους τωρινούς συνοδοιπόρους του Αλαβάνο και Δραγασάκη. Ο τελευταίος μάλιστα δεν ήταν και υπουργός της κυβέρνησης που έσπρωξε τη Ζίμενς;

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/08/2009 11:05:42

    αυτά είναι ρεζιλίκια, αφού λέει τα γνωριζε, γιατί έβαλε υποψηφιότητα; την προδοσία πολλοί αγάπησαν τον προδότη κανείς, έχουν δίκιο οι άλλοι και εξανίστανται, εγώ θα τον είχα διαγράψει χθες

  12. Justin Case avatar
    Justin Case 19/08/2009 11:25:53

    ΚΚΕ Α.Ε. και ΣΥΝ Ε.Π.Ε. σιγά το νέο...

  13. Αθανασιος Ι. avatar
    Αθανασιος Ι. 19/08/2009 11:51:19

    Και ο Λεωνίδας ευλογημένος να ναι!!

  14. lypon avatar
    lypon 19/08/2009 12:31:26

    Ωχ ρε παιδιά, ο Κοροβέσης είναι ο Κοροβέσης, πιθανότατα ο μοναδικός κατά λάθος βουλευτής, ένα είδος 'μη βουλευτή' είναι ο άνθρωπος...

    Ψάχνετε για σκοπιμότητες εκεί που υπάρχει μονάχα ανεξαρτησία. Αν δεν πιστεύετε, απλά κάντε μια επίσκεψη σπίτι του.

    • Ψάλτης απορών avatar
      Ψάλτης απορών @ lypon 19/08/2009 14:42:50

      Βουλευτές... μη βουλευτές δεν υπάρχουν. Ή δεν βάζουν υποψηφιότητα ή παραιτούνται.

    • Δημασθένης avatar
      Δημασθένης @ lypon 20/08/2009 01:11:44

      Συμφωνώ μαζί σου. Ο Κοροβέσης ειναι όντως ο άνθρωπος (σκέψου ότι το άνθρωπος προκύπτει από το άνω και το θρώσκω )
      Αυτοί που τον συκοφαντούν ή είναι ύποπτοι ή είναι ένοχοι ή θα πρέπει να ψάξουν για περετέρω πληροφορίες.....
      Ο Κοροβέσης δεν μίλησε χωρίς στοιχεία και λόγους...

  15. X avatar
    X 19/08/2009 13:00:50

    Ο Κοροβέσης μίλησε ως Έλληνας. Καιρός να ξεκαθαρίσει το τοπίο, ακόμη κι αν χρειαστεί να ισοπεδωθούν τα πάντα.

  16. Ψάλτης απορών avatar
    Ψάλτης απορών 19/08/2009 14:44:30

    Για ΝΔ και ΠΑΣΟΚ προφανώς ούτε λόγος: έχουν προ πολλού μπει στο... χρηματιστήριο

  17. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 19/08/2009 15:38:46

    «Πολιτικό» και «μείζον ηθικό ατόπημα» χαρακτηρίζει τις δηλώσεις του Περικλή Κοροβέση ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Γιάννης Δραγασάκης.

    Ο κ. Δραγασάκης εξηγεί πως «συνιστούν πολιτικό ατόπημα διότι σε μια στιγμή που τα δυο μεγάλα κόμματα είναι αντιμέτωπα με συγκεκριμένες και επώνυμες καταγγελίες για δωροδοκία τους, ο Π. Κοροβέσης απρόκλητα και χωρίς κανένα στοιχείο, τοποθετεί την Αριστερά στην ίδια μοίρα με τα κόμματα που διαχειρίστηκαν την εξουσία, το δημόσιο χρήμα και τις κρατικές προμήθειες στην Ελλάδα τις τελευταίες δεκαετίες».

    Προσθέτει δε πως «συνιστούν και μείζον ηθικό ατόπημα διότι αναπαράγουν φημολογίες και συκοφαντίες αφήνοντας να αιωρούνται υποψίες επί δικαίων και αδίκων».

    Καταλήγοντας ο κ. Δραγασάκης τονίζει πως «και για τα δυο αυτά θέματα τα συλλογικά όργανα του ΣΥΡΙΖΑ και η Κοινοβουλευτική του Ομάδα οφείλουν να έχουν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο».

  18. ataktos avatar
    ataktos 19/08/2009 21:37:41

    Ο αγαπητός Περικλής πάντα έκανε σωστές και εμπεριστατωμένες παρεμβάσεις ... έτσι και τώρα .Δεν είπε τίποτα ανήθικο η ψέματα …
    να προσθέσω από μεριά μου σε αυτά που είπε ότι εξαιτίας συμμετοχής της Αριστεράς στην κυβέρνηση ενσωματώθηκε(!!!) η περίφημη ΑΤΑ (του οικονομολόγου Αντρέα Π.)στο βασικό μισθό!!!!.
    Έτσι οι εργαζόμενοι τότε όλοι πήραν πραγματικές αυξήσεις …!!!!!!.

  19. parsifal avatar
    parsifal 20/08/2009 02:44:56

    To "Αλεκάκ" που ως ευρωβουλευτής φοβόταν το αεροπλάνο και το κόμμα του αγόρασε διαμέρισμα στις Βρυξέλλες δεν ξέρει τίποτε για τον φόνο ? Τότε ηταν απο τα παιδιά του Χαρίλαου, απο τα φυντάνια μαζί με τον Παύλο - φαύλο, το Μαράκι, τον εγκριτο οικονομολόγο τον κ.Δρ. που εκαμε και υπουργός αν ορθώς ενθυμούμαι...

  20. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 20/08/2009 09:00:03

    "επρόκειτο να προκηρυχτεί ένας διαγωνισμός διεθνής για τα τηλέφωνα κι όλα τα κόμματα που μετείχαν στην Οικουμενική Κυβέρνηση, ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και ο ενιαίος Συνασπισμός, η ΕΑΡ (Ελληνική Αριστερά) δηλαδή του Λεωνίδα Κύρκου, πήρανε χρήματα και δεν αντιδράσανε". "Ούτε ο Κύρκος αντέδρασε, ούτε οι επίγονοι του Φλωράκη. το μέγα σκάνδαλο είναι ότι έχουν πάρει χρήματα", δήλωσε στην επίμαχη συνέντευξη ο άνθρωπος και Έλληνας Κοροβέσης.
    "Θεωρώντας ότι το 'ηθικό κεφάλαιο' είναι για την Αριστερά το πιο πολύτιμο κεφάλαιό της, εξέφρασα δημόσια την απορία γιατί δεν το υπερασπίζεται από τέτοιους δημόσιους υπαινιγμούς", δήλωσε μετά τις αντιδράσεις των στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ ο άνθρωπος και Έλληνας Κοροβέσης. Δώσε στοιχεία ισοπεδωτή, για να μην σε κυνηγήσει η KGB ως προβοκάτορα!!!

  21. ataktos avatar
    ataktos 20/08/2009 13:07:20

    Αχ Περικλή ...δεν σου είπαν εκεί που βρέθηκες ...στο κάστρο της Δημοκρατίας πως
    « κόρακας κορακου δεν βγάζει μάτι »
    το έπαθα σχετικά πρόσφατα . Ρώτα …

  22. ατακτος avatar
    ατακτος 21/08/2009 09:37:01

    Δημοσιεύτηκε στην «Αυγή»


    Η μαφία του καπιταλισμού

    Ημερομηνία δημοσίευσης: 02/08/2009
    Του ΠΕΡΙΚΛΗ ΚΟΡΟΒΕΣΗ
    Από αυτήν την καινούργια στήλη της "Αυγής" θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες απόπειρες απόδρασης στο μέλλον, γιατί η σημερινή πραγματικότητα μάς έχει φυλακίσει σε ένα ασφυκτικό χώρο και αντί να ονειρευόμαστε το μέλλον, ξύνει ο ένας τις πληγές του άλλου ελλείψει κάποιας άλλης δημιουργικής ενασχόλησης. Το μπαούλο μου με τις βεβαιότητες και τις απαντήσεις του παρελθόντος χάθηκε σε κάποια μεταφορά, και έτσι, έχω περισσότερα ερωτήματα και σχεδόν καθόλου απαντήσεις. Αυτές ίσως προέλθουν από κάποιο δημιουργικό διάλογο, αν κάποτε αυτός ανοίξει και αν αποδειχτεί πως αυτές μου οι αγωνίες είναι αγωνίες και άλλων και έχουμε την ίδια ανάγνωση της πραγματικότητας.
    Ζούμε σε έναν αιώνα που κυοφορεί την καταστροφή της ανθρωπότητας. Και ίσως αυτό να μην είναι και τόσο μακρινό, αν πάρουμε υπόψη μας τις προειδοποιήσεις των πλέον έγκυρων διεθνών οργανισμών που ασχολούνται είτε με το φαινόμενο του θερμοκηπίου, είτε με τα προβλήματα της πείνας ή με τα προβλήματα της υγείας. Είκοσι νομπελίστες παρομοίασαν την καταστροφή του περιβάλλοντος με πυρηνική καταστροφή. Ήδη υπάρχουν κάθε χρόνο τριακόσιες χιλιάδες νεκροί από την άνοδο της θερμοκρασίας, που έχει επιπτώσεις στις σοδειές και κάθε χρόνο μειώνονται με τάση να εξαφανιστούν. Παραδοσιακές καλλιέργειες αιώνων εξαφανίζονται και κανείς πια δεν μπορεί να εμπιστευτεί τον καιρό. Οι εποχές δεν είναι πια διακριτές, η περίοδος του καύσωνα είναι παρατεταμένη και τα καιρικά φαινόμενα γίνονται ακραία.
    Η πείνα έχει ριζώσει γερά σε όλον τον πλανήτη, ακόμη και στις ανεπτυγμένες χώρες που τα προάστια των μεγάλων πρωτευουσών μετατρέπονται σε φαβέλες. Παλιές αρρώστιες εμφανίζονται σε χώρες που δεν υπήρχαν, όπως η ελονοσία, ο δάγκειος πυρετός, ο κίτρινος πυρετός, και η φυματίωση καλπάζει. Οι ηγέτες αυτού του κόσμου αποδεικνύονται επικίνδυνοι για την ανθρώπινη ζωή, και οι δυνάμεις της αριστεράς, τόσο σε εθνικό επίπεδο όσο και σε διεθνές μοιάζουν αμήχανες και μουδιασμένες και υποχωρούν προς όφελος των ακροδεξιών κινημάτων. Οι πρόσφατες ευρωεκλογές το απέδειξαν. Υπάρχει σίγουρα το Παγκόσμιο Κοινωνικό Φόρουμ με τον πλούτο των ιδεών του που είναι η πιο σίγουρη αναφορά των αριστερών ιδεών του 21ου αιώνα. Είναι αυτές οι ιδέες που ενέπνευσαν τις αριστερές κυβερνήσεις της Λατινικής Αμερικής ή καλύτερα της Αμερικής του Νότου για να τους συμπεριλαμβάνει όλους.
    Η αιτία για όλα αυτά είναι μία. Ο επιθετικός καπιταλισμός του παγκοσμιοποιημένου κεφαλαίου, που λειτουργεί σαν μια αρπακτική επιθετική μαφία, που ενδιαφέρεται μόνο για το άπληστο κέρδος, έστω και αν αυτό σημαίνει την καταστροφή του πλανήτη. Για να χτιστεί λοιπόν η δικιά μας αριστερά και εννοώ αυτή του ΣΥΡΙΖΑ, πρέπει να έχει μια βαθιά και αταλάντευτη αντικαπιταλιστική συνείδηση. Αν αυτό δεν γίνει η βαθιά πεποίθηση του καθενός, τότε γινόμαστε συνδιαχειριστές του καπιταλιστικού συστήματος και αριστερό του άλλοθι. Οπότε θα πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και να ζητάμε το αδύνατο, όπως έλγε και ένα παλιό ξεχασμένο σύνθημα του Μάη. Άρα, λοιπόν, πρώτο και άμεσο καθήκον μας είναι η άμεση ανατροπή του καπιταλισμού. Πώς θα γίνει αυτό, θα το κουβεντιάσουμε σε ένα από τα επόμενα σημειώματά μας.