20/12/2012 22:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οργή στην κυβέρνηση από ρεπορτάζ για τους υπαλλήλους της Βουλής

Εξοργισμένοι είναι  στο Μαξίμου αλλά και στο υπουργείο Οικονομικών από τις… αναλύσεις τηλεοπτικών δημοσιογράφων και μη για τις απολαβές των υπαλλήλων της Βουλής μετά και την εναρμόνιση των μισθών τους με αυτούς των υπαλλήλων του υπουργείου Οικονομικών. Κάποιοι προσπάθησαν να υποβαθμίσουν την εντολή του Α. Σαμαρά για τήρηση του νόμου και για εξάλειψη των μισθολογίων δύο ταχυτήτων, γεγονός που εκνεύρισε την κυβέρνηση η οποία διαμηνύει ότι ισχύει στο ακέραιο η δήλωση του Πρωθυπουργού ότι δεν υποκύπτει σε κανέναν εκβιασμό. Μάλιστα, σε νέα ανακοίνωση του το υπουργείο Οικονομικών επισημαίνει:

Η πραγματικότητα σε ό,τι αφορά τις συντάξεις και τις απολαβές των υπαλλήλων της Βουλής είναι μία και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης ή διαστρέβλωσης:

1ον. Υπάρχει πλήρης εξομοίωση, με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις, των υπαλλήλων της Βουλής που συνταξιοδοτούνται με τους υπόλοιπους υπαλλήλους του Δημόσιου Τομέα. Αυτό ισχύει για όλους, καταργώντας ακόμη και τα ειδικά οριζόμενα με το Άρθρο 15 του Ν. 3865/2010 για τους υπαλλήλους της Βουλής.

2ον. Το ίδιο ισχύει και για τις πάσης φύσεως τακτικές αποδοχές και επιδόματα των υπαλλήλων της Βουλής: αυτές εξομοιώνονται πλήρως με αυτές των υπαλλήλων της κεντρικής υπηρεσίας του Υπουργείου Οικονομικών, και οι οποίες άλλωστε ορίζονται με το Νόμο 4024/2011.

3ον. Οι υπερωρίες των υπαλλήλων της Βουλής ορίζονται κατά μέγιστο ύψος στις 52 ώρες μηνιαίως, όπως προβλέπει άλλωστε και το Άρθρο 20 του Νόμου 4024/2011, και ισχύει για κατηγορίες εργαζομένων του Δημόσιου Τομέα, π.χ. εργαζόμενοι στα Νοσοκομεία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dimitris avatar
    Dimitris 20/12/2012 23:04:23

    Κάποιος να πει στην Κυβέρνηση να πάψει να μας κοροιδεύει. Είναι γνωστό ότι με τροπολογία οι μειώσεις στις αποδοχές των υπαλλήλων του Υπ. Οικ., σταμάτησαν στο 25% (που ήδη ήταν από τους πιο καλοπληρωμένους Δ.Υ., οι αποδοχές των οποίων έφθαναν με τα ειδικά επιδόματα ΔΙΒΕΤ κλπ τις 3500 και 4000 χιλ.), αντίθετα με τους υπόλοιπους χαμηλόμισθους και τους νέοεισερχόμενους για τους οποίους ισχύει κανονικά ο 4024/2011. Για τη δημιουργία εντυπώσεων διατυμπανίζουν ότι θα μπουν και οι υπάλληλοι της Βουλής στο ενιαίο μισθολόγιο, αλλά όταν είναι να το κάνουν πράξη τεχνηέντως του εξισώνουν με τους προνομιούχους του Υπ. Οικ, ώστε η μείωση να φθάσει μόνο έως το 25% σε σχέση με τις προηγούμενες αποδοχές τους. Και σκόπιμα βγάζουν βαρύγδουπες ανακοινώσεις με τη μισή όμως αλήθεια για να ρίξουν στάχτη στα μάτια των υπολοίπων και κυρίως των ανέργων, που τα ακούν και "παραμυθιάζονται" για δικαιοσύνη και σύγκρουση με βολεμένους.
    Κάποιος να πει στον κ. Σαμαρά πως αν δεν είναι διατεθειμένος να τα βάλει πραγματικά με συντεχνίες και καπετανάτα με γεια του με χάρα του. Δεν κάνει κάτι καινούργιο. Τουλάχιστον να μην μας κοροιδεύει.

    • Κ. Βέρος avatar
      Κ. Βέρος @ Dimitris 20/12/2012 23:46:15

      Ισχύουν ακριβώς αυτά που λες.
      Ποιόν προσπαθούν να κοροϊδέψουν με τις αόριστες ανακοινώσεις και κάνοντας γαργάρα ότι οι διπλοί μισθοί μειώθηκαν μόνο κατά 25% και αυτή η μείωση δίνεται πίσω με τα μπόνους επίτευξης στόχων!!!!
      Θα βρεθούνε έτσι κάποιες κατηγορίες υπαλλήλων της Βουλής (ΠΕ κατηγορίας κυρίως) να πάρουν και αύξηση.

      ΝΤΡΟΠΗ ΚΥΡΙΟΙ της Συγκυβέρνησης.

  2. nikos avatar
    nikos 20/12/2012 23:46:40

    Μερική έστω περικοπή των μισθών των υπαλλήλων της Βουλής όπως θέλει ο Σαμαράς η να διατηρηθούν όπως ειναι οπως θέλει ο Τσίπρας?

  3. akenaton avatar
    akenaton 21/12/2012 00:45:39

    Δεν μας κοροϊδεύουν. Υπάρχουν ακόμη συντεχνίες - κλειδιά που δεν μπορούν να ξεδοντιαστούν με την μία. Χρειάζεται βήμα το βήμα προσέγγιση και υπομονή. Βλέπω πορεία προς την σωστή κατεύθυνση, ακόμη και αν δεν είναι τόσο γρήγορη όσο μερικοί θα επιθυμούσαμε. Μην ξεχνάμε πως η πολιτική είναι και τέχνη του εφικτού. Το θέμα είναι να μην είναι αποσπασματικά αυτά τα μέτρα αλλά ενταγμένα σε ένα συνολικό σχέδιο αλλαγών και μεταρρυθμίσεων. Χρειάζεται επιμονή και συντονισμένη δράση. Ο χρόνος θα δείξει αν υπάρχουν.

    • Wheel avatar
      Wheel @ akenaton 21/12/2012 01:25:53

      Eχουμε βαρεθεί την μπουρδολογία των κυβερνώντων - αν δεν μπορούν να κάνουν κάτι ας παραιτηθούν: υπάρχει η λύση της πολιτικής επιστράτευσης (Ουδείς θα αντιδρούσε εκτός από τους 1300 της βο(υ)λής) και της μετάθεσης σε άλλες θέσεις - σιγά το εξειδικευμένο έργο που κάνουν: copy & paste στα νομοθετήματα και νερό στους ομιλούντες. Μόνον για την περικοπή των συντάξεων και των μισθών είναι ικανοί και δυστυχώς θα το εφαρμόσουν και με νέα μνημόνια, επειδή είναι ανίκανοι να συλλέξουν φόρους κι έχουν και τον Σαχινίδη να κλαίει για την μετάθεση των ικανότατων φοροεισπρακτόρων. Ντροπή μας - χρειαζόμαστε εποπτεία και γερμανική μπότα.

  4. Βερτης Θ. avatar
    Βερτης Θ. 21/12/2012 01:09:34

    Η τωρα η ποτέ. Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες και διατηρηση προκλητικων προνομίων.

  5. Κοινή λογική avatar
    Κοινή λογική 21/12/2012 01:11:00

    Οι μισθοί των υπαλλήλων τού Υπουργείου Οικονομικών ήταν να περικοπούν σε τρεις δόσεις ώστε να εξομοιωθούν με τους υπόλοιπους ΔΥ. Ο κ. Βρούτσης μετά την πρώτη περικοπή πάγωσε τους μισθούς τους. Αλλά και με το ενιαίο μισθολόγιο που ισχύει για τους υπόλοιπους ΔΥ οι παλιοί παίρνουν υπερδιπλάσιους μισθούς από τους νεοδιόριστους. Ελπίζω ο πρωθυπουργός να διορθώσει αυτές τις αδικίες.

  6. cyprusnet avatar
    cyprusnet 21/12/2012 02:55:34

    Και μονο που αναγνωριζουμε ΟΛΟΙ, οτι στο Δημοσιο επικρατουν αλλοι Νομοι και πρακτικες απο τους κοινους θνητους, αυτο ενισχυει τις κινησεις Σαμαρα-Στουρναρα..
    Μπραβο!!

    • Μακεδόνας avatar
      Μακεδόνας @ cyprusnet 21/12/2012 10:12:09

      "Κάποιος να πει στην Κυβέρνηση να πάψει να μας κοροιδεύει. Είναι γνωστό ότι με τροπολογία οι μειώσεις στις αποδοχές των υπαλλήλων του Υπ. Οικ., σταμάτησαν στο 25%"."Κάποιος να πει στον κ. Σαμαρά πως αν δεν είναι διατεθειμένος να τα βάλει πραγματικά με συντεχνίες και καπετανάτα με γεια του με χάρα του. Δεν κάνει κάτι καινούργιο. Τουλάχιστον να μην μας κοροιδεύει."Απλά ελληνικά!!!!!

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ cyprusnet 21/12/2012 10:34:29

      Το 25% του ΥΠΟΙΚ αφορά την επιπλέον τελευταία μείωση και αυτό έγινε για να μην τους δώσουν υπερωρίες βραδινά αργίες κλπ κυρίως στα τελωνεία που δουλεύουν 24/7 μην τα μπλέκουμε όλα και μη λαϊκίζουμε γιατί τα πράγματα οδηγούνται στα άκρα. Όπως και να έχει κάκιστα τους έδιναν τέτοιους μισθούς αλλά μη φτάσουμε και στο άλλο άκρο.

      • Μακεδόνας avatar
        Μακεδόνας @ Κώστας 21/12/2012 12:32:35

        "Το 25% του ΥΠΟΙΚ αφορά την επιπλέον τελευταία μείωση και αυτό έγινε για να μην τους δώσουν υπερωρίες βραδινά αργίες κλπ κυρίως στα τελωνεία που δουλεύουν 24/7". Υπάλληλος του υπουργείου οικονομικών είσαι ή αφελής!!

      • MCA avatar
        MCA @ Κώστας 21/12/2012 13:28:00

        Στα τελωνεία φίλε μου δουλεύουν ένα 24ώρο και κάθονται δύο 24ωρα.Δεν τους φτάνουν τρία χιλιάρικα για αυτό θέλουν και υπερωρίες;

      • Dimitris avatar
        Dimitris @ Κώστας 21/12/2012 15:42:18

        Αγαπητέ, ειλικρινά καμία διάθεση για λαϊκισμό από πλευράς μου για την Κυβέρνηση αυτή και τον Α.Σ. που στήριξη με την ψήφο μου και συνεχίζω να τον στηρίζω με την γνώμη μου. Αλλά σε κάποια πράγματα με είχε πείσει και τον περίμενα διαφορετικό, ειδικά απέναντι σε προκλητικά προνόμια βολεμένων συντεχνιών. Αυτό που λες για επιπλέον μείωση 25% δεν ισχύουν, αφού πρόκειται ουσιαστικά για την πρώτη μείωση απο 1/11/2011 σύμφωνα με τον 4024/21011. (πριν απο αυτό υπήρχαν κάποιες μικρές μειώσεις της τάξης του 5% στο Μνημόνιο 1 και Μεσοπρόθεσμο μόνο όμως για κάποια επιδόματα). Η επόμενη μείωση σύμφωνα με τον νόμο θα γινόταν απο 1/11/2012, στην πράξη όμως δεν έγινε ποτέ με τροπολογία του ΥΠ.ΟΙΚ, όχι μόνο για τους υπαλλήλους των τελωνείων όπως λες αλλά για όλο το προσωπικό του Υπ. Οικ. Αν η αλήθεια είναι λαϊκισμός, δικό σου πρόβλημα.

        • cyprusnet avatar
          cyprusnet @ Dimitris 22/12/2012 18:50:53

          Ορθοτατο, οπως να συμπληρωσω οτι καλως ´η κακως, δεν διαλυεις τον Κρατικο Μηχανισμο συθεμελα...
          Θελει Προγραμμα και σιγα-σιγα με καθοριστικες κινησεις, φερνεις την αξιοκρατια και την Παραγωγικοτητα στις Υπηρεσιες....
          Τον τσαμπουκα ομως, ΤΟΝ ΘΕΛΕΙ!!!

  7. tak avatar
    tak 21/12/2012 07:30:25

    Το να κινείται κάτι είναι καλό... Κάπου θα φτάσει... Ήταν καλύτερη η απραξία; Ποιος πρωθυπουργός είχε τολμήσει να μιλήσει έτσι; Ελπίζουμε να τα αλλάξει όλα ο κ. Σαμαράς, αλλά να θυμάται πάντα και την επιβράβευση της αποδοτικότητας... Αυτό το πρόβλημα πρέπει να λύσει...

    • Πέτρόπουλος avatar
      Πέτρόπουλος @ tak 21/12/2012 09:18:26

      Όσο ο έλεγχος-επίβλεψη είναι εσωτερικός το πρόβλημα είναι άλυτο. Ποιος να ελέγχει ποσότητα και ποιότητα παραγόμενου έργου όταν ο Προϊστάμενος της οργανικής Μονάδας είναι μέρος του προβλήματος;
      Η λύσεις υπάρχουν αλλά θίγουν τις αρπαχτές και τις κοπάνες , οπότε είναι ανεφάρμοστες.
      Σε κάθε υπηρεσία η τάση είναι σύγκλιση όλων προς τον χειρότερο (νόμος της εντροπίας λέγεται στη Φυσική) διαφορετικά όλοι οι υπόλοιποι θα ήταν τα κορόιδα της υπόθεσης (οι πολλοί θα δούλευαν και ο ένας θα καθόταν).
      Έτσι η μόνη λύση που είναι εφικτή στην Ελλάδα είναι πετσόκομα όλων των μισθών γύρω στα 500 ευρώ για να αρχίσουν να αραιώνουν και το δημόσιο να μην είναι πλέον ελκυστικό. Οι Τροϊκανοί το έχουν καταλάβει εδώ και καιρό μετά το πρωτο παραμύθιασμα που τους κάναμε.

  8. gior avatar
    gior 21/12/2012 09:15:15

    Καλά ........άν έχουν οργή στην κυβέρνηση.........τότε να βγούν με στοιχεία και να δώσουν στον τύπο............μηνιαίο πληρωτέο ποσό σε υπαλλήλους της βουλής...
    εδώ που είμαστε μόνο καθαρές κουβέντες περνάνε...............κουτοπονηριές όχι......
    προς το παρόν ο υπόλοιπος κόσμος έχει οργή για αυτά που δίνονται στους συγγενείς τους .............................

  9. viva avatar
    viva 21/12/2012 10:19:09

    που να δειτε οργη που εχει ο κοσμος απο τα ψεματα που μας λενε.....σα δεν ντρεπονται!!!!
    τελικα εξισωνωνται με τον υπολοιπο δημοσιο τομεα η με τους υπαλληλους του ΥΠΕΚ ?

  10. viva avatar
    viva 21/12/2012 10:23:29

    ακενατον αυτο πεστο στον ανεργο κ σε αυτον που παιρνει 500 ευρω κ δουλευει 12ωρο , οταν βαζεις τους το 90% των ελληνων κατω κ τους πατας δεν μπορεις να φερεσαι σε μερικους με το γαντι! ειπαμε προυποθεση να πετυχει ο Σαμαρας ειναι ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ που δεν την βλεπω να ερχεται !!!!

  11. viva avatar
    viva 21/12/2012 10:35:07

    σε ολου αυτους που συμφωνουν με την οργη της κυβερνησης τους λεω οτι ντρεπομαι που η δασκαλα των παιδιων μου παιρνει 700 ευρω κ οι τεμπεληδες της βουλης 2-3 χιλιαρικα.........ντρεπομαι........

  12. satrapis avatar
    satrapis 21/12/2012 10:43:56

    συγχαρητηρια στον σαμαρα και σε σας. το επομενο βημα θα ειναι να εξομοιωθουν οι μισθοι τους με αυτους ημων των εκπαιδευτικων. ορισμενοι νομιζετε οτι μας πειθετε. εστω. μην εμφανιστειτε μετα απο καιρο να μας λετε οτι "εμεις τα λεγαμε".

  13. Thesti avatar
    Thesti 21/12/2012 11:02:49

    Ίδια "λογική" από τους φανατισμένους. Τόσα χρόνια, ΚΑΝΕΙΣ δεν τόλμησε να αγγίξει τους υπαλλήλους της Βουλής. Αντίθετα, ΟΛΟΙ φρόντιζαν να βολέψουν και τα "δικά τους τα παιδιά" στην Βουλή, να φάνε κι αυτά ένα κομμάτι παντεσπάνι.
    Σήμερα, Ο ΣΑΜΑΡΑΣ, όχι όλοι αυτοί που ψηφίσατε οι φωνασκούντες και κλαίγοντες, κάνει τα ακόλουθα:
    1. Εξομοιώνει τους υπαλλήλους της Βουλής με την πιο προνομιούχο κατηγορία ΔΥ: τους εργαζόμενους στο ΥπΟικ. Ναι, είναι η πιο προνομιούχος. Όμως και πάλι είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ τα προνόμια από αυτά που απολάμβαναν προ Σαμαρά. Συνεπώς, τους κατέβασε από το βάθρο της κατ'εξαίρεση μεταχείρισης, κατήργησε τη λογική του "πριγκηπάτου" εντός του Δημοσίου. (από εκεί και πέρα, όσοι θέλουν οι υπάλληλοι της Βουλής να μην έχουν καθόλου υπερωρίες, να προτείνουν ανοιχτά ένα ωράριο λειτουργίας 7-3 ή 9-5, με πενθήμερο: αστειότητες δηλαδή).
    2. Με τον τρόπο αυτό πιστοποιεί ότι ΔΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΕΙ. Δε λέω ότι δεν προσλαμβάνει στη Βουλή, γιατί δεν το γνωρίζω. Θεωρώ ότι βάζει όσους κρίνει αναγκαίους (όπως πρέπει άλλωστε να κάνει, γιατί πρέπει να δουλέψει και το έρημο το Κοινοβούλιο), χωρίς τα μαζικά ρουσφέτια όλων αυτών που ψηφίσατε οι φωνασκούντες και κλαίγοντες. Όμως με την ξεκάθαρη εξήγηση: μάγκες, αυτά που ξέρατε να τα ξεχάσετε. Στη Βουλή μπαίνετε για να δουλέψετε, όχι για να εισπράττετε. Και τα περισσότερα προνόμια, κομμένα.
    3. Διαφοροποιείται πολιτικά από όλους αυτούς που ψηφίσατε οι φωνασκούντες και κλαίγοντες: γιατί ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ δεν ήθελαν ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΚΟΠΗ ΤΩΝ ΠΡΟΝΟΜΙΩΝ. Ο μόνος που την ήθελε είναι ο Σαμαράς. Ξεκάθαρα, έτσι;
    Άρα, αντί να συνεχίζετε να φωνασκείτε και να κλαίγεστε, δείτε τι έκανε ο Σαμαράς, συγκρίνετέ το με τις δικές σας επιλογές και πάρτε το απόφαση ότι όσο εσείς ξημεροβραδιάζεστε στα blogs και τα sites γκρινιάζοντας, ο Σαμαράς ΚΑΝΕΙ ΕΡΓΟ.

    • Κ. Βέρος avatar
      Κ. Βέρος @ Thesti 21/12/2012 11:35:19

      Όταν οι υπάλληλοι της Βουλής είναι 1,700(?) και δεν υπάρχουν κάθε εργάσιμη πέρα των 300(?) για ποιες υπερωρίες μιλάμε όταν υπάρχει το εκ περιτροπής (1 εργάσιμη την εβδομάδα αναλογεί).
      ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΡΙΑ...

      • Thesti avatar
        Thesti @ Κ. Βέρος 21/12/2012 12:05:25

        Τα νούμερα είναι ακριβή ή κατ' εκτίμηση;
        Οι υπάλληλοι είναι όντως πολλοί γιατί οι ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ (και όταν λέμε ΟΛΟΙ, εννοούμε ΟΛΟΙ) ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΒΟΛΕΥΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ.
        Αυτό όμως δε μου λέει ότι μπορεί να γίνει δουλειά με αυτούς. Σαφώς και είμαι υπέρ των μετατάξεων ή και των απολύσεων. Όμως ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ -ΠΛΗΝ ΣΑΜΑΡΑ- υποστηρίζουν ότι δεν πρέπει να αγγίξει καν κανείς τους υπαλλήλους. Επιτέλους, ας διαλέξουμε: τη διατήρηση των προνομίων (που επιθυμούν ΟΛΟΙ οι άλλοι) ή την περιστολή αυτών (που ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ο Σαμαράς).

        • Αιρετικός avatar
          Αιρετικός @ Thesti 21/12/2012 12:53:00

          Υπάρχει και η τρίτη λύση της κοινής λογικής, που υπαινίσσεσθε αλλά φευ δεν ακολουθείται: μετατάξεις ή απολύσεις μετά από αξιολόγηση...και επαναξιολόγηση των αμοιβών όσων απομείνουμν...Τόσο απλά, σε κρίσιμες περιστάσεις, όπως, μας λεν ότι αντιμετωπίζουμε "όλοι"(?)...

    • adidrust avatar
      adidrust @ Thesti 21/12/2012 12:14:38

      όχι μεγάλε, ξημεροβραδιαζόμαστε στη δουλειά για λιγότερο από 1000 ευρώ, με πτυχίο, μεταπτυχιακό, διδακτορικό, δημοσιεύσεις κτλ κτλ. Κάτι που δεν θα βρεις πουθενά σε όλο το κτήριο της βουλής όποιον και αν ρωτήσεις (εργαζόμενο, απλά αμειβόμενο, περαστικό για την 4ετία κτλ.).

      ...και ενώ μας βγαίνουν σιγά σιγά οι αρρώστιες από την "καλοπέραση", βλέπουμε από την άλλη τα "κουμπαρούλια" να είναι τοποθετημένα εντός και εκτός βουλής, είτε δουλεύουν για τη βουλή (και πάλι εντός ή εκτός του κτηρίου) ή για οπουδήποτε αλλού πληρώνει 3000+

      αν σε χαλάει...τότε ας σε χαλάει, εμένα δεν με πείθουν τα μέτρα που παίρνει η κυβέρνηση με την εντολή του ΑΣ προσωπικά...τι να κάνουμε, δεν με πείθει γιατί σε αυτή την κοινωνία ζούμε και βλέπουμε και κρίνουμε!

      ...και ναι βλέπω διακρίσεις τόσο σε ποιοτικό (ποιος μπαίνει που) όσο και ποσοτικό (πόσο πληρώνεται αυτός) επίπεδο και την κυβέρνηση να μην κάνει τίποτα. Και να σου πω και το άλλο, όχι η κυβέρνηση δεν εκβιάζεται, απλά τα έχουν "κάνει πάνω" τους στην περίπτωση αυτή.

      πίστεψε ότι θες, υποστήριξε ότι θες, αλλά για μένα το παιχνίδι για όλα ή τίποτα χάνεται!

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Thesti 21/12/2012 16:07:12

      Τα ημίμετρα σε καιρό ΑΓΡΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ, δεν αρκούν..... Ότι δεν λύνεται, κόβεται. Αν θέλεις να σ΄ εμπιστευτούν. Αλλιώς, συνεχίζεις το κοροϊδιλίκι κι όποιος τσιμπήσει.

  14. Τρίπους avatar
    Τρίπους 21/12/2012 11:35:55

    Σκληρό χτύπημα του Αντώνη Σαμαρά στις συντεχνίες. Οι τραγάκηδες και λοιποί απίθανοι έχουν χάσει τον ύπνο τους.

  15. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 21/12/2012 11:40:31

    '' OΛΕΣ ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΝΕΣ ΚΑΙ ΩΡΑΙΕΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ...ΕΦΙΚΤΕΣ. ΜΑ ΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΤΣΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙΣ, ΑΣΤΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΗΝ ΤΙΣ ΛΕΣ ...'' :-) :-(
    Απόσπασμα από το άσμα : ''Η συνέλευση των ποντικών - ΧΑΡΗΣ & ΠΑΝΟΣ''
    ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΣ http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

  16. viva avatar
    viva 21/12/2012 12:39:55

    οχι thesti δεν ειναι ετσι ! οταν εγω δεν εχω να ταισω τα παιδια μου , οταν ο γιος μου μου ζηταει ενα παιχνιδι για τα χριστουγεννα κ δεν εχω να του το παρω ,δεν μου αρκουν ! οχι δεν μου αρκει να κοψουν το χαβιαρι κ να τρωνε αστακο ! οχι κ να μην ξεχνας οτι ολοι τους ειναι ειτε κομματοσκυλα ειτε συγγενεις πολιτικων....

  17. viva avatar
    viva 21/12/2012 12:51:08

    ..............δεν μπορεις να μιλας οταν διοικητες στις δεκο θα ειναι παλι αποτυχημενοι πολιτικοι..........δεν μπορουμε να αλλαξουμε ετσι......

  18. viva avatar
    viva 21/12/2012 12:52:41

    .....δεν υπαρχει λιγο δικαιοσυνη η περιπου δικαιοσυνη,η ολιγον εγκυος....

  19. viva avatar
    viva 21/12/2012 12:54:29

    αν θελει ο Σαμαρας να τον ακολουθησουμε πρεπει να τα κοψει ολα αυτα με το σπαθι του σαν τον μεγα Αλεξανδρο με τον γορδιο δεσμο κ οχι να τον γρατζουνισει...

  20. ΜΕΝΙΟΣ-ΔΑΣΚΑΛΟΣ avatar
    ΜΕΝΙΟΣ-ΔΑΣΚΑΛΟΣ 21/12/2012 22:37:59

    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ Τ' ΑΝΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΙ ΟΧΙ ΜΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ 950 € ΚΑΘΑΡΑ ΜΕ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ!
    ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ!!!
    Η ΟΛΟΥΣ Η ΚΑΝΕΝΑΝ!!!
    ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ-ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ-ΤΕΡΜΑ!!!

  21. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/12/2012 01:00:08

    Τραγική ήττα Σαμαρά με τους υπαλλήλους της Βουλής. Αντί να περάσει η πρόταση Σταϊκούρα κάλυψε τον κολλητό του τον Μπαλτάκο.