26/02/2009 13:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οπλοστάσιο σε σκουπιδότοπο !!!

Οπλοστάσιο  με τεράστιες ποσότητες εκρηκτικών, χειροβομβίδες, αντιαρματικά όπλα, τηλεκατευθυνόμενα βλήματα και άλλο στρατιωτικό υλικό βρέθηκε κοντά στη κωμόπολη Σάπες, μεταξύ Κομοτηνής και Αλεξανδρούπολης, προκαλώντας συναγερμό στην Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία, στο ΓΕΣ και στην ΕΥΠ. Σύμφωνα με πληροφορίες, πρόκειται για υλικό, το οποίο είχε κλαπεί από στρατιωτική αποθήκη σε στρατόπεδο της Αλεξανδρούπολης στις 28 Νοεμβρίου του 2008.
Ερωτηματικά προκαλεί η στάση του ΓΕΣ το οποίο είχε γνωστοποιήσει με ανακοίνωσή του την κλοπή από τη στρατιωτική αποθήκη το Νοέμβριο του 2008, αναφέροντας πως έλειπαν από τις εγκαταστάσεις μόνο πέντε βλήματα όλμων. Ωστόσο, μετά την εύρεση του οπλοστασίου στις Σάππες, αποκάλυψε ότι ανάμεσα στο υλικό που είχε κλαπεί συμπεριλαμβάνονταν και αντιαρματικές ρουκέτες Milan, οι οποίες μπορούν να εκτοξευθούν μόνο από τα ανάλογα συστήματα.

(Στη φωτογραφία αντιαρματικό Milan)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 26/02/2009 15:00:34

    Φακτορα, μην τρελαθούμε. Ξέρεις καλά τι κλέβουν κάθε τόσο από στρατιωτικές αποθήκες, είτε μονιμάδες, είτε διάφορα λαμόγια, ακόμα και ψαράδες (νησιά του Αιγαίου). Οι δε Κρητικοί κατέχουν τα πρωτεία σε τέτοιες κλοπές.

  2. Le canard avatar
    Le canard 26/02/2009 15:03:43

    ...σχετικά με τα κλεμμένα αστυνομικά πιστόλια και περίστροφα. Το Νεα βρήκαν ευκαιρία να το κάνουν πολιτικό ζήτημα. Σιγά το θέμα. Παλιότερα δεν υπήρχαν τέτοιες "κλοπές"; 'Η το συγκρότημα Λαμπράκη δεν ξέρει ότι οι κάποιοι αστυνομικοί πουλάνε τα παλιά όπλα τους ή τα δίνουν σε κολλητούς τους, και τα δηλώνουν στην υπηρεσία τους ως κλεμμένα; Να κρατήσω κάποιες επιφυλάξεις για μια περίπτωση, ανάμεσα στις οκτώ με τα κλεμμένα όπλα. Οχι όμως, και να καταπιώ το παραμυθάκι των Νέων!

  3. fantomas avatar
    fantomas 26/02/2009 15:39:28

    Le canard

    ΣΥΝΤΡΟΦΕ ΧΑΛΑΡΩΣΕ!!

    το συγκρότημα Λαμπράκη δεν ξέρει ότι οι κάποιοι αστυνομικοί πουλάνε τα παλιά όπλα τους ή τα δίνουν σε κολλητούς τους, και τα δηλώνουν στην υπηρεσία τους ως κλεμμένα;


    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!

    ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ...... ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ!!!

  4. factorx avatar
    factorx 26/02/2009 15:45:52

    Le canard, αρχική έιδηση ήταν...μειωμένη. Μιλάμε για ΟΠΛΟΣΤΑΣΙΟ ΤΩΡΑ

  5. Le canard avatar
    Le canard 26/02/2009 17:36:18

    @fantomas

    Τότε Φαντομά, έτσι όπως τα λές, μάλλον έχει δίκιο το συγκρότημα, και άρα, μάλλον τους τα έκλεψαν πρεζόνια ή ποιός ξέρει τι άλλο. Αυτού του διοικητή Κερατσινίου, μπορεί να πεί κανείς γιατί του τα'κλεψαν;

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/02/2009 18:47:41

    @6 Μέχρι τα τέλη του 19ου αιώνα το πιο έγκυρο λεξικό (Γαλλικό) ανέφερε στο λήμμα Έλληνας: μικροαπατεώνας, κλέφτης κλπ. Χρειάστηκε διπλωματική παρέμβαση του Χ. Τρικούπη για να απαλειφθεί. Αυτή ήταν η καθημερινή διεθνής άποψη του μέσου Ευρωπαίου για τους Έλληνες επί εκατοντάδες χρόνια.

  7. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 26/02/2009 18:48:57

    Κλοπές όπλων γίνονται , αλλά η συγκεκριμένη απώλεια δεν ήταν κλοπή αλλά μεταφορά απο ένα σημείο στο άλλο.

    Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ...

  8. Nick avatar
    Nick 26/02/2009 18:54:50

    @Dubai Expatriate:

    Δηλαδή ήταν σε σημείο προκάληψης από τυχόν Τουρκική εισβολή;

  9. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 26/02/2009 20:14:15

    όχι προκάλλυψη αλλά

    Είτε παρακρατική μεταφορά...

    ή αντιαντάρτικη άσκηση που εκ της φυσεώς της έμεινε κρυφή αλλά στη διάρκεια κάποιος τα έκανε θάλασσ ακαι βγήκε στη φόρα.

    Εάν ισχύει το πρώτο, θα αναρωτηθούμε "Ποιός κυβερνάει αυτή τη χώρα"

    Στη δεύτερη είναι κάτι ας το πούμε "φυσιολογικό".

    Κλοπή εάν ήταν τα όπλα θα είχαν πάει στην "αγορά" και δεν θα τα άφηναν εκτεθειμένα και μάλιστα κοντά απο εκεί που τα έκλεψαν

  10. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 26/02/2009 22:34:36

    @ Dubai Expatriate 11
    Θυμάστε εκείνον τον συνταγματάρχη στον Έβρο, που έρριχνε ζάχαρη στη μηχανή των ΡΕΟ κι έλεγε μετά ότι "το έκαναν οι κομμουνισταί";
    Στον Έβρο δεν ήταν;
    Θυμάστε, μήπως και τότε, κάποιος συγκεκριμένος πολιτικός χώρος είχε απωλέσει την ικανότητα διακυβέρνησης;
    Με τόσες φάρσες που συμβαίνουν, μήπως κάποιοι (καθυστερημένοι) φιλοδοξούν να επαναλάβουν εκείνη την τραγωδία ως φάρσα;
    Αγνοώντας ότι τέτοιες επαναλήψεις καταλήγουν μοιραία σε φάρσα;
    Μήπως, λέω, γιατί υπάρχουν κάποιες λίγες αναλογίες.
    Άραγε, αυτό εννοεί ο Dubai;

  11. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 27/02/2009 01:49:38

    Σε λίγο θα πηγαίνουμε στα περίπτερα και θα λέμε: Ένα πακέτο τσιγάρα και δυο δεσμίδες για αυτόματο. Μετά θα τηλεφωνάμε στη συμπεθέρα μας και θα ρωτάμε: Σήμερα τί έχετε επίθεση, ή κηδεία των ηρωϊκώς πεσόντων; Δεν θελήσαμε να διδαχθούμε από τα παιχνίδια του ΝΑΤΟ στη Γιουγκοσλαβία. Τώρα έρχεται η σειρά μας.
    Αλλά καλού-κακού βάλτε κανένα ψιλό στη πάντα. Γιατί ο οπλισμός δεν θα βρίσκεται πάντοτε στους σκουπιδοντενεκέδες.
    Τα πιο ανώμαλα πράγματα έχουν αρχίσει να θεωρούνται φυσιολογικά. Ρωτήστε κάποιον κάτι φυσιολογικό. Θα σας απαντήσει: "Άντε να χαθείς ανόητε". Όλοι εναντίον όλων. Όμορφος θαυμαστός κόσμος των "πεφωτισμένων".

  12. Le canard avatar
    Le canard 27/02/2009 02:49:10

    @Mποτίλια στο πέλαγος

    Προς το παρών μπορείς να πάς σε κάποια περίπτερα και να ζητήσεις λίγη φουντίστα

  13. Le canard avatar
    Le canard 27/02/2009 02:49:25

    ...φουντίτσα

  14. Factorx avatar
    Factorx 27/02/2009 02:56:43

    Οι πρώτες εκτιμήσεις των αξιωματικών της ΕΛ.ΑΣ. λένε ότι πίσω από την υπόθεση κρύβονται έμποροι όπλων και ενδεχομένως επειδή δεν βρήκαν υποψήφιους πελάτες

  15. ...σεμνά avatar
    ...σεμνά 27/02/2009 10:15:52

    Σύμφωνα με τα κανάλια τα όπλα εκλάπησαν από αποθήκη "υφίστης ασφαλείας" του Στρατού.

    Έρμη Πατρίδα :-(