#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/10/2012 20:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οπισθοχώρηση Στουρνάρα για αποκρατικοποιήσεις και διευθυντές εφοριών



Ο φόβος μιας ψηφοφορίας που θα είχε πολλές εκπλήξεις, οδήγησε τον Γ. Στουρνάρα να κάνει ένα βήμα πίσω σε ότι αφορά τις αποκρατικοποιήσεις. Έτσι, ο υπουργός Οικονομικών τόνισε ότι οι αποκρατικοποιήσεις για τις ΔΕΚΟ θα έρχονται για κύρωση από τη Βουλή και όχι απλά στην Επιτροπή Οικονομικών, που θα δηλώνει την άποψή της και μόνο. Ανοίγει έτσι ο δρόμος για την ψήφιση του άρθρου 2 για το οποίο βουλευτές του ΠΑΣΟΚ έλεγαν ότι δε θα το ψηφίσουν προκαλώντας μεγάλη αναταραχή.

Ουσιαστικά οι αποκρατικοποιήσεις δε θα γίνονται με θεατές τους βουλευτές αλλά θα υπάρχει κοινοβουλευτικός έλεγχος, όπως ζητούσαν άλλωστε οι βουλευτές.

Απορίας άξιο είναι, όμως, γιατί έπρεπε να φτάσουμε στο παρά πέντε και στην απειλή να μη γίνει δεκτό το άρθρο στην αυριανή ονομαστική ψηφοφορία, προκειμένου να κάνει πίσω ο κ. Στουρνάρας.

Επίσης, ο υπουργός Οικονομικών έκανε πίσω και σε ότι αφορά το θέμα της απομάκρυνσης των διευθυντών των εφοριών, μια ρύθμιση που είχε ανακοινώσει ο υφυπουργός κ. Μαυραγάνης. Οι διευθυντές δε θα απομακρυνθούν αλλά θα αξιολογούνται κάθε τρίμηνο, όπως είπε από τη Βουλή ο κ. Στουρνάρας.

 

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 30/10/2012 20:42:55

    μπα! αυτά δηλαδή δεν ήταν προαπαιτούμενα της τρόικας;

  2. GO avatar
    GO 30/10/2012 20:48:36

    Η χθεσινή δήλωσή του, περί απαγορευτικού e-mail από την Τρόϊκα, πού πήγε;

  3. stavros avatar
    stavros 30/10/2012 21:05:53

    ποτε δεν ρωτησαν μεσα στην ΝΔ πως μαζευτηκαν οι ψηφοι μετα την ηττα του 2009....;;με τι κοπο,πειθω και καποια ψεμματακια πεισαμε συγγενεις,φιλους,συναδελφους να δωσουν μια τελευταια ευκαιρια στον Σαμαρα....δυστυχως θα ειναι η τελευταια του και θυμηθειτε το ποσοστο στις επομενες εκλογες...επιπεδου πασοκ,μην πω και πιο κατω.....παει αυτη η μεγαλη παραταξη,πηγε κατα διαολου.....ετοιμαστειτε να βλεπετε πρωθυπουργο τον τσιπρα,παρεα με τον κομματικο και συνδικαλιστικο μηχανισμο του πασοκ να κυβερνανε καμμια εικοσαρια χρονια κι αυτοι......αφου δεν εχουν τις πλατες και τα αντερα να κυβερνησουν τι μας δουλεψανε δυο χρονια τωρα.......;.;;;

  4. Τάκης avatar
    Τάκης 30/10/2012 21:39:34

    Ρεζιλίκι... Στον δρόμο του Λοβέρδου. Μόνοι τους τα αποφασίζουν και μετά μας παραμυθιάζουν ότι τους τα επιβάλει η τρόικα.

  5. Κώστας avatar
    Κώστας 30/10/2012 21:47:37

    Απαράδεκτο πισωγύρισμα , ας αποφασίσουν επιτέλους αν θα πάμε μπροστά με τα υπόλοιπα κράτη του δυτικού κόσμου ή θα μείνουμε μια ψευτοδημοκρατική , δήθεν σοσιαλιστική μπανανία. Απο που κι ως που θα επικυρώνει η Βουλή τις αποκρατικοποιήσεις για τις ΔΕΚΟ;;; Ας επικυρώνουν έτσι και τις αποφάσεις για μεγάλες δίκες , σοβαρές εγχειρήσεις και συλλήψεις , καλές διατριβές φοιτητών και ότι άλλο θελήσουν.
    Η χαρά του Λαφαζάνη να τα κάνει όλα σαν κατάληψη συνιστώσας του Σύριζα.
    Όσο για τους διευθυντές, θα κρίνονται κάθε τρίμηνο ... μα έτσι κρίνονταν και οι προηγούμενοι τους οποίους καθαίρεσε ο Βενιζέλος λίγο πριν τις εκλογές για να τοποθετήσει τους δικούς του καθ´υπέρβαση του ισχύοντος νόμου και κάθε ηθικής , δεοντολογίας ή ίχνους αξιοκρατίας, και τώρα υπερασπίζεται το νόμο που ο ίδιος καταστρατήγησε ώστε να εξυπηρετήσει τους λίγους ψηφοφόρους του που δεν έχουν πάει στον Τσίπρα.
    Η μόνη λύση είναι το άλμα προς τα εμπρός , απολύτως σωστά έπραξε και ο Πρωθυπουργός σήμερα , ο δρόμος είναι αυτός και όποιος θέλει ακολουθεί ή αναλαμβάνει και τις ευθύνες του , τα ψέμματα και τα ανατολίτικα παζάρια τελείωσαν, ή θα πάμε μπροστά ή θα γίνουμε ένας σοσιαλιστικός παράδεισος σαν τα τόσα επιτυχυμένα παραδείγματα του παρελθόντος ...

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/10/2012 22:28:18

    Πίστεψα στον Σαμαρά, μα συμφωνώ απόλυτα με τον stavros.
    χθές ο Στουρνάρας δήλωνε ότι η Τρόικα δεν δέχθηκε να περνάνε προς κύρωση από τη Βουλή οι αποκρατικοποιήσεις και μάλιστα συμπλήρωσε ότι αυτό είναι και το σωστό...!
    Σημερα το πήρε πίσω και μάλιστα χωρίς τη μεσολάβηση της Τρόικας!
    Ρε..! Μπάς και μας δουλεύουν;

  7. nikos avatar
    nikos 30/10/2012 23:48:25

    Εννοείται ότι μας δουλεύουν! Υπήρξε ποτέ αμφιβολία επ αυτού;

  8. noldor avatar
    noldor 31/10/2012 00:39:18

    Τώρα ξεκαθάρισε για μένα τι γίνεται και στα εργασιακά με την πίεση της ΔΗΜΑΡ.
    Όπως και στο θέμα των αποκρατικοποιήσεων - το να περάσουν από την Βουλή - η ΔΗΜΑΡ και το ΠΑΣΟΚ γνωρίζουν ότι αυτά δεν είναι τα σοβαρά απαιτούμενα της Τρόικα (δεν είμαι σίγουρος για την γενική όποιος θέλει ας με διαφωτίσει) αλλά των ντόποιων κύκλων και θα πιέσουν ως το τέλος γιατί ξέρουν ότι οι ντόπιοι αναγκαστικά θα υποχωρήσουν.
    Έτσι θα δείξουν ότι έκαναν και αντίσταση στην Τρόικα.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ noldor 31/10/2012 10:47:46

      Δηλαδή στα 2 αυτά θέματα η ΔΗΜΑΡ και το ΠΑΣΟΚ έχουν άδικο ??
      Και οι βουλευτές της ΝΔ δηλαδή συμφωνούν με τα εργασιακά ??

  9. punisher avatar
    punisher 31/10/2012 00:41:01

    i energa kai i hellas power zimiwsane to kratos 200 ekatomuria apo to xaratsi ayto se olous esas tous proedeutikous pou den 8elete na pernane apo tin vouli i apokratikopoiseis kai egw eimai uper twn apokratikopoisewn alla ennoeitai oti to kratos prepei na tis elegxei

  10. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 31/10/2012 03:22:30

    Οπισθοχώρησε ο Στουρνάρας μπροστά στα συνδικάτα και στους εργαζόμενους που κόπτονται ώστε οι ΔΕΚΟ να κρατήσουν το "δημόσιο χαρακτήρα"...

  11. axis avatar
    axis 31/10/2012 07:04:01

    Ε, βέβαια! Αν φύγουν οι πασόκοι διευθυντές των εφοριών και μπει κανένας άλλος στη δημόσια διοίκηση θα γκρεμιστεί το κράτος...

  12. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 31/10/2012 07:06:03

    Ο Στουρνάρας προδόθηκε όταν είπε οτι η τρόϊκα έχει δίκαιο που δεν δέχεται να κυρώνονται οι συμβάσεις εκποιήσεως της δημ. περιουσίας από τη βουλή. Φανερώθηκε με αυτή την προπέτεια, οτι το ζητούμενο γιά όλους αυτούς είναι το ξεπούλημα της περιουσίας της χώρας πάση θυσία.
    Από εκεί και πέρα, αν μπορεί ο συγκεκριμένος να είναι υπουργός οικονομικών - εκπρόσωπος της Ελληνικής Δημοκρατίας στις διαπραγματεύσεις με τη τρόϊκα, την ώρα που ανοιχτά παίρνει το μέρος της άλλης πλευράς, ας το κρίνει ο καθένας μας.

    • noldor avatar
      noldor @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 31/10/2012 10:58:02

      Αντιστρέφοντας το επιχείρημα Στουρνάρα θα έλεγα, πότε είναι πιο πιθανό να έρθει ένας επενδυτής να επενδύσει σε έναν δημόσιο οργανισμό όταν ξέρει ότι έχει την αποδοχή της Βουλής, άρα και του λαού (τρόπος του λέγειν ότι η Βουλή εκφράζει το λαό) ή στην αντίθετη;

  13. FALCON avatar
    FALCON 31/10/2012 09:14:43

    Το σοβαρότερο πρόβλημα στη δημόσια διοίκηση είναι η μονιμότητα του προσωπικού σε θέσεις ευθύνης. Αν δεν αλλάξει το καθεστώς αυτό ώστε να υπάρχει μια ροή ή αλλαγή του προσωπικού που επανδρώνει τις θέσεις ευθύνης όπως προϊσταμένων -διευθυντών γγ ανά τριετία τότε δημιουργούνται μαγαζιά και παραμάγαζα, Δεν μπορεί να είσαι προϊστάμενος για 17 χρόνια σε δημόσια υπηρεσία η ΔΕΚΟ, δεν μπορεί να είσαι διευθυντής τα μισά χρόνια υπηρεσίας, Η μακρόχρονη παραμονή δημοσίων υπαλλήλων στην ίδια θέση δημιουργεί καθεστωτική αντίληψη, δεν δίνει την δυνατότητα προαγωγής, δεν δίνει τη δυνατότητα ευρεία γνώσης της υπηρεσίας αφού παραμένουν στο ίδιο αντικείμενο . ενώ άλλοι ενεργούν πέραν των αρμοδιοτήτων τους για προσωπικό όφελος και βοηθάει σε αυτό η μη εναλλαγή θέσης άρα και ο ελλιπής έλεγχος και επίβλεψη διαδοχικά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα σε αερολιμένα της κεντρικής Ελλάδος όπου ο προϊστάμενος έχει 17 χρόνια στην ίδια θέση ο αερολιμενάρχης το έχει κάνει ιδιόκτητο μαγαζί. Το ίδιο συμβαίνει παντού. Το κράτος δεν μπορεί να σέρνεται με καθεστωτικές αντιλήψεις των ολίγων στερώντας την όποια ελπίδα για ένα νέο όραμα για την Ελλάδα. ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΙΣ ΔΟΜΕΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΘΑ ΚΛΑΨΟΥΝ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΥΝΟΗΘΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣ.

  14. elli avatar
    elli 31/10/2012 11:29:11

    Αφου δεν είχαν τα ........κότσια να ξυλώσουν από τις εφορίες τα διορισμένα "τσιράκια" του ΠΑΣΟΚ, ένα από τα λίγα σωστά μέτρα που είχαν εξαγγείλει, τότε είναι άξιοι της μοίρας τους και των επιλογών τους.

  15. maverick avatar
    maverick 01/11/2012 00:27:21

    Άλλωστε με τη τελευταία ψηφοφορία, αποδείχθηκε για μία ακόμη φορά ότι οι συντεχνίες (ΠΟΛ. ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ- ΤΕΕ και ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ κλπ) κυβερνούν αυτό το τόπο, με αποτέλεσμα να φτάσουμε σ' αυτά τα χάλια.