#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2009 18:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οξύνεται το πολιτικό κλίμα – σε προεκλογική περίοδο

Νέα οξυτάτη επίθεση εξαπέλυσε σήμερα ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γ. Παπανδρέου κατά της κυβέρνησης, με αιχμή του δόρατος τη διαφθορά και τα «μαύρα μαντάτα» για την οικονομία από τις Βρυξέλλες. Σε δηλώσεις του από τα γραφεία του Κινήματος, έκανε λόγο για γενικευμένη ανομία, ομηρεία των δημοκρατικών θεσμών και εκτροχιασμό της οικονομίας.

Ανακοίνωσε επίσης ότι μετά τις εκλογές, θα ζητήσει από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κ. Παπούλια, να συγκαλέσει όλα τα  κόμματα για μια εθνική στρατηγική καταπολέμησης της διαφθοράς ενώ διερωτήθηκε ακόμη μια φορά «που πήγαν τα χρήματα του ελληνικού λαού».

Υπογράμμισε επίσης πως η διαφθορά γιγαντώνει τη σπατάλη του κράτους και της περιουσίας του ελληνικού λαού, υπονομεύει τη δανειοληπτική ικανότητα της χώρας, την ανταγωνιστικότητα των ελληνικών προϊόντων, αποθαρρύνει σοβαρούς επενδυτές, σπαταλά το αναπτυξιακό απόθεμα, ενισχύει την ανισότητα και την αδικία, καταργεί τη βασική έννοια της δημοκρατίας και της ισονομίας και καλλιεργεί μια αίσθηση γενικευμένης ανομίας,

«Οι μόνοι ευνοημένοι από το σύστημα παραγωγής της διαφθοράς είναι οι ισχυροί και οι υμέτεροι» τόνισε

Οι δηλώσεις του κ. Παπανδρέου αποτελούν απάντηση στις σφοδρές επιθέσεις που εξαπολύει εναντίον του το τελευταίο διάστημα ο κ. Καραμανλής. Χθες από την Αργολίδα του καταλόγισε «δίψα για εξουσία, λαϊκισμό, ανευθυνότητα και δυσφήμηση της χώρας στο εξωτερικό».

Ακολουθεί δηλαδή ο Πρωθυπουργός της τακτική της πόλωσης η οποία φαίνεται να αποδίδει καρπούς επειδή συσπειρώνει την βάση της ΝΔ. Στόχος του το αποτέλεσμα των Ευρωεκλογών να παραμείνει σε διαχειρίσιμα επίπεδα (ως 3 μονάδες). Αν επιτευχθεί κάτι τέτοιο, λένε στελέχη της κυβέρνησης, τότε θα δημιουργηθούν προβλήματα στο ΠΑΣΟΚ επειδή ο κ. Παπανδρέου θα κατηγορηθεί από εσωκομματικούς αντιπάλους του ότι δεν διαχειρίσθηκε σωστά την κρίση της κυβέρνησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νἰκος avatar
    Νἰκος 04/05/2009 19:08:47

    Οταν αυτος ο κυριος με το Ελληνικο ονομα και την ξενη συνειδηση βγαινει στο εξωτερικο το τι λεει στο ακροατηριο του εναντιον της Ελλαδας ειναι πρωτογνωρο. Το εκανε πολλες φορες, ιδιαιτερα στις 23 Δεκεμβριου στη Ιταλια, το εκανε και στην ΟΙκονομικη σχολη του Λονδινου προσφατως.
    Ειναι πρωτοφανες αρχηγος κομματος ξενου κρατους να πηγαινει στην αλλοδαπη και να κατηγορει την υπαρχουσα κυβερνηση. Ουτε οι Αφρικανοι δεν το κανουν.
    Δεν χωραει αμφιβολια οτι η κυβερνηση του ΚΚ ειναι συρφετοε ανικανων, το προσφατο απραδειγμα Παυλοπουλου με την στεγαση των εν Πατραις λαθραιων το κραζει. Αλλο, ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ δεν κατηγορεις το σπιτι σου μρποστα σε ξενους. Το πολιτικο αληταριο του ΠΑΣΟΚ εχει φτασει στο ζενιθ του. Τα παντα για την κουταλα.
    Κ. Παπανδρεου, οι Ελληνες δεν ξεχνουμε. Κασι το επιθετο σας δεν μας τυφλωνει. Οποιος εχει το ονομα δεν εχει κατ'αναγκη και τη χαρη.

  2. Raven avatar
    Raven 04/05/2009 19:12:58

    Οταν πηγε ο χοντρος με τον Γιαννακη τον Αντριανο στο Αργος την Κυριακη, πλησιασε με πονηρο υφος αγροτης του καμπου τον Γιαννη και το λεει: "Εχω ενα πολυ δυνατο dvd το θελεις;".

  3. ataktos avatar
    ataktos 04/05/2009 19:51:59

    Όσο μπόρεσαν να ηρεμήσουν την ελληνική κοινωνία με την γρίποι των χοίρων και πλάκωσαν όλοι στα φαρμακεία για εμβόλια άλλο τόσο θα ντομπαρησουν με τα ΜΜΕ και κομματικούς μηχανισμούς τους ψηφοφόρους τους εν όψει εκλογών .

  4. daris avatar
    daris 04/05/2009 20:00:46

    @1
    Οταν εγινε η περιβοητη απογραφη οι φιλοι του ΠΑΣΟΚ κατηγορουσαν τη ΝΔ οτι εκθετει την χωρα στο εξωτερικο.
    Οι της ΝΔ απαντουσαν οτι η αληθεια δεν ειναι συκοφαντια αλλα επιβεβλημενη στους συνεργατες μας τους Ευρωπαιους.
    Τωρα συμβαινει ακριβως το αναποδο...
    Ψυχραιμια φιλε και οχι μικροψυχες σκεψεις για οσους δεν γουσταρεις!!!

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/05/2009 20:28:22

    Το τι υπονόμευση πέφτει μέσα στο ΠΑΣΟΚ από τους Βενιζελικούς δεν λέγεται. Αν δεν περάσει τις 4-5 μονάδες το ΠΑΣΟΚ στις ευρωεκλογές θα τον πηδήξουν άνευ σιέλου οι εσωκομματικοί του αντίπαλοι τον ΓΑΠ.
    Σε αντίθετη περίπτωση θα μιλάνε για περήφανη νίκη νέο όραμα νίκης και μπλα μπλα...
    Πράσινα Λαμόγια που αναζητούν τη κουτάλα. Τίποτα άλλο. By the way, ο Τσουκάτος ο λενινιστής τι κάνει;

  6. Νἰκος avatar
    Νἰκος 04/05/2009 20:35:08

    @daris, δεν ειναι προσωπικο το θεμα φιλε daris. Αν ηταν ο ΚΚ στη θεση του θα τον εψεγα ομοιως.
    Η πολιτικη ιστορια του κ. Παπανδρεου ομως ειναι αποκαλυπτικη. Ακομα και στο εσωτερικο ο πολιτικος καννιβαλισμος οπου παντοτε φταιει ο "αλλος" μεταφορα και αυτο του εθνικου αυτισμου σε ολα τα επιπεδα (απο δημοτικο μεχρι πανεπιστημιο και μετα στον κομματοκυνισμο)εχει ορια, που οταν ξεπερνιουνται εχουμε εθνικες καταστροφες. Θυμισου την προτερη μας ιστορια των 50+ τελευταθων ετων.

  7. Raven avatar
    Raven 04/05/2009 20:56:00

    Τα ιδια που ελεγαν οι δεξιοι για τον Αντρεα πριν απο 30-40 χρονια λενε οι σημερινοι δεξιοι για τον Γιωργο Παπανδρεου, αμερικανοθρεφτος κτλ. Μια ζωη η Ελληνικη δεξια τα ιδια.

  8. Νἰκος avatar
    Νἰκος 04/05/2009 21:07:09

    @Raven #7, δεν ειμαι δεξιος φιλε Raven. Ουτε εχουν νοημα τετοιοι διαχωρισμοι για μενα. Αν δεν σε πειθουν τα επιχειρηματα μου, τοτε τιποτα δεν θα σε πεισει (εκτος και αν εχεις επενδεδυμενα συμφεροντα στον τομεα αυτο).
    Πρωτον, και δευτερον, μιλαμε για τις πραξεις κυριως του κ. Παπανδρεου. Υπενθυμιζω μερικες απο την θητεια του στα υπουργια (απο)παιδειας !! και Εξωτερικων (δυναμεων). Διαβασε προσεκτικα τα 4-7 τα οποια ΜΑΣ ΚΑΙΝΕ ΩΣ ΧΩΡΑ ΜΕ ΖΩΤΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ.

    1) Εγκατέλειψε συστηματικά και καθ ολοκληρία την πολιτική παρακαταθήκη του Α Παπανδρέου επί εποχής Σημίτη και κατόπιν, αποσιώπησε την πολιτική του γραμμή, εξαφάνισε μεθοδικά τα κείμενα και τα βιβλία που αποκαλύπτουν την διάσταση απόψεων και την σύγκρουση προσανατολισμού, που έχει με τον αποπεμφθέντα (ιδεολογικά) από τον ίδιο Α Παπανδρέου!
    2) Καθήλωσε και εκμεταλλεύτηκε συναισθηματικά τους παλιούς Ανδρεϊκούς, που αναπολούσαν στο όνομα την αναβίωση της πολιτικής του γραμμής, τους εκπαραθύρωσε όμως σταδιακά, ως πιστούς στον Ανδρέα και τους εξαφάνισε από τα πολιτικά όργανα (κομματική ιεραρχία- βουλή) μέχρι ενός.
    3)Θέλει ένα δικό του μεταλλαγμένο προσωποπαγές κόμμα και εκεί οδηγεί τις εξελίξεις. Ένα ιδιαίτερα μωροφιλόδοξο κοινωνικό στρώμα κομματικών γραφειοκρατών αποϊδεολογικοποιημένο και έτοιμο για όλα, τον ακολουθεί τυφλά, δίχως πολιτικές θέσεις, σε αυτή την κατεύθυνση για λόγους υπαρξιακούς.
    4) Δέχτηκε αδιαμαρτύρητα την ίδρυση του Νατοϊκού στρατηγείου στην Λάρισα δίχως όρια!!! ευθύνης ολόκληρο το Αιγαίο (παραβίαση δόγματος Α. Π).
    Προώθησε την μονομερή από μέρους της χώρας μας Ελληνοτουρκική «φιλία», παρότι η Τουρκία σε κανένα θέμα δεν έχει κάνει την παραμικρή κίνηση καλής θέλησης.(Η μονομερής φιλία είναι δειλία και υποδηλώνει δουλικότητα). Προωθεί (Αμερικανική εντολή ) την ένταξη της Τουρκίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση ως πλήρες μέλος, με κίνδυνο μεταξύ άλλων δεινών την δημογραφική κατάληψη της Ελλάδας.(Ακόμη και την ύστερη αλλαγή γραμμής από τον Κ Σημίτη καταδίκασε!!). Δέχεται την πλήρη ένταξη της Τουρκίας, δίχως προϋποθέσεις την άρση της απειλής του τουρκικού casus belli, για τα 12 μίλια στο Αιγαίο και κυρίως την απομάκρυνση των στρατευμάτων κατοχής της Κύπρου.
    5) Προώθησε και επιμένει στην επαναφορά το διαλυτικού-καταστροφικού σχεδίου ΑΝΑΝ, ενάντια στις διαθέσεις του Ελληνοκυπριακού λαού και πολέμησε αποτελεσματικά, τον εθνικά αντιστεκόμενο ηγέτη, Τάσσο Παπαδόπουλο και τον συμπαραταγμένο μαζί του Βάσσο Λυσσαρίδη.
    6) Υπέγραψε με την Τουρκία την συμφωνία νόθευσης της ιστορικής αλήθειας στα βιβλία της ιστορίας της ΣΤ Δημοτικού και Γ Λυκείου, για τον συνωστισμό στην Σμύρνη και την «προσάρτηση το 1912 ( όχι απελευθέρωση) της Μακεδονίας στην Ελλάδα». Υπερασπίζεται μάλιστα μετά την απόσυρση του το περιλάλητο αντεθνικό βιβλίο! (Δηλώσεις κ Ραγκούση εκ μέρους του! Διόρισε μάλιστα τους υπέρμαχους της παραχάραξης της ιστορίας Θάλεια Δραγώνα και Γιώργο Παπαδημητρίου ως βουλευτές!!! επικρατείας του ΠΑΣΟΚ).
    7)Αποδέχθηκε την ύπαρξη ζωτικών συμφερόντων!! της Τουρκίας στο Αιγαίο ( συμφωνία της Μαδρίτης-διαμαρτυρία 10 βουλευτών του ΠΑΣΟΚ μεταξύ των οποίων και του Κ Παπούλια).Έτσι άνοιξε το δρόμο για τις «γκρίζες ζώνες».

    Αν εχεις τιποτα ουσιαστικο να αντιταξεις, ειμαι ετοιμος να σε ακουσω.

  9. Raven avatar
    Raven 04/05/2009 21:18:07

    Οι δεξιοι παντα το επαιζαν στην Ελλαδα υπερπατριωτες και γνησιοι υπερασπιστες των εθνικων δικαιων, και φυσικα για ολες οι πραγματικες τραγωδιες εχουν την μεγαλυτερη αν οχι την αποκλειστικη ευθυνη, απο το '22 μεχρι το '74. Στην ουσια των σημειων που αναφερεις δεν διαφωνω καθολου με την προσεγγιση του Παπανδρεου στα ελληνο-τουρκικα.

  10. Cleine Meine avatar
    Cleine Meine 04/05/2009 21:42:35

    @ 9 Tavern

    Οι δεξιοί στην Ελλαδα πάντα ήταν φασίστες και νεοναζί
    -δήθεν υπερασπιστες των εθνικων δικαιων-,
    και φυσικα εχουν την μεγαλυτερη
    -αν οχι την αποκλειστικη-
    ευθύνη για ολες τις τραγωδίες ,
    ειδικά απο το 45 μεχρι το 49.
    Το γεγονός οτι δεν ενταχθήκαμε
    στην Σοβιετική Ένωση,
    όπως και η μή παραχώρηση της Μακεδονίας
    στον σύντροφο Τίτο,
    έτσι ώστε να μήν ασχολούμαστε σήμερα με
    τον Αμερικανόφιλο Γκρουέφσκι,
    αποδεικνύει για μιά ακόμη φορά,
    οτι οι Δεξιοί είναι πάντοτε προδότες και φασίστες.

  11. Hase avatar
    Hase 04/05/2009 21:43:49

    @5 Strange Attractor

    Ο Τσουκατος γλυφει την Ποπη. Μην παει ο νους σου στο πονηρο, την πιανει γλυψιμο ηθελα να πω μηπως και τον ξαναπαρουν στο ΠΑΣΟΚ.

  12. Raven avatar
    Raven 04/05/2009 21:54:34

    @10

    Δυστυχως για την καταντια της χωρας ευθυνονται και οι ΚΚεδες και οι εθνικοφρονες δεξιοι.

  13. Νἰκος avatar
    Νἰκος 04/05/2009 22:22:06

    @9, αφου συμφωνεις φανταζομαι οτι δεν θα σε πειραζει αν σε λιγο θα χρειαζεσαι να πας με βιζα τουρκικη στη χιο και σε αλλα νησια. Μαλιστα, εχω την τιμη να συνομιλω με μελος της Ελληνικης ευνουχισμενης ελιτ;

    Κοιτα, ο μυρηκασμος της "αντιδεξιας" ιδεοληψιας εκπληρωνει μονο τις δικες σου πιθανες ανεπαρκειες και ικανοτητες να αναλυσεις την πραγματικοτητα. Εναλλακτικα, μπορει και να εχεις τοσα συμφεροντα με το ΠΑΣΟΚ που πλεον δεν μπορεις παρα να επαναλαμβανεις τα ιδια, και τα ιδια, και τα ιδια.......οπως ολοι οι πολιτικαντηδες.

    Επι της ουσιας, δεν απαντας σε τιποτα με αντεπιχειρηματα. Δεν λες καν γιατι συμφωνεις με την προσεγγιση του κ. Παπανδρεου.

  14. Hase avatar
    Hase 04/05/2009 22:24:04

    @12
    Ναι ρε φιλε ιδιαιτερα οι ΚΚεδες που κυβερνουσαν την χωρα τοσα χρονια φταινε, Για λυπηση εισαι. Η αχρωματοψια σου εχει προχωρησει τοσο πολυ που τα βλεπεις ολα πρασινα. Ισως τα μπερδευεις με τα πρασινα αλογα που μας υποσχοτανε ο μεγαλος το 81 και μας υποσχεται και ο ανικανακιας τωρα.
    Πρασινιφρουρε

  15. Νἰκος avatar
    Νἰκος 04/05/2009 22:30:29

    Αναφερω ακομα 2-3 "εθνικα" εργα του κ. Παπανδρεου. Τελευταιως, βεβαια, επιδιδεται εντονα στο αθλημα της συκοφαντησης της χωρας σε ξενα ακροατηρια, ωσαν να ηταν εκλογικη πελατεια του.

    Συμφωνα με τον κ.Παπανδρεου:

    «Θα μου φαινόταν περίεργο να πετάξει μια σοβαρή χώρα μια ολόκληρη πολιτική στον κάλαθο των αχρήστων, δηλαδή να την υποβαθμίσει, για κάποιες βραχονησίδες» (!) δήλωνε ο Γ. Παπανδρέου στις 23/10/2000 (ΝΕΑ).
    Το Δεκέμβρη του 1999, στη Σύνοδο της ΕΕ στο Ελσίνκι, δήλωνε στους εμβρόντητους Ελληνες δημοσιογράφους: «Δεν έχουμε ταμπού στην εκχώρηση ελληνικών κυριαρχικών δικαιωμάτων στην ΕΕ»!!!
    Ο ίδιος άνθρωπος είναι που το Μάρτη του 2001 τασσόταν υπέρ της αλλαγής συνόρων στα Βαλκάνια (!!), αρκεί να γινόταν «βελούδινα»...

    Ο κατάλογος των πεπραγμένων του ΠΑΣΟΚ είναι μακρύς. Και δίπλα στην υπογραφή «Σημίτης» υπάρχει η υπογραφή «Παπανδρέου».

    Κοινωνικης φυσεως δηλωσεις:
    Ως υπουργός του ΠΑΣΟΚ, προέβη στις γνωστές του δηλώσεις για τη δεντροφύτευση χασίς στα μπαλκόνια των σπιτιών.

    Λοιπον, αφηστε την πιπιλα της "Δεξιας", εγω προερχομαι απο ΠΑΣΟΚΙκο σπιτι, αλλα δεν αυτοτυφλωνομαι, και πειτε κατι ουσιαστικο.

  16. Νἰκος avatar
    Νἰκος 04/05/2009 22:37:23

    Περιττο βεβαια να υπενυιμισω οτι η πιο επικινδυνη πραξγη του κ. Παπανδρεου ειναι η υπογραφη μεαζι με αυτες των κ.κ. Παγκαλου και Σημιτη στη Μαδριτη το 1987 οταν αναγνωριζαν ζωτικα !!! Τουρκικα συμφεροντα στο Αιγαιο.

    Το καροττο της ενταξης τελειωσε, και το μαστιγιο λειπει. Και να μην ακουσω τις οντολογικες μπουρδες περι ενταξεως στην ΕΕ κλπ, κλπ, διοτι με τη λογικη αυτη (1) σε 100 χρονια θα ειμαστε ολοι αγγελακια (ή διαβολακια,διαλεξε και παρε) και (β) ο πολεμος ειναι πιο κοντα διοτι ο Τσαμπαιρλανισμος με Ελληνικη ευρεσιτεχνια δινει ενισχυει χρονια τωρα τον κεμαλοφασισμο που τοσο θαυμαζουν η εγχωρια παρεα των "προθυμων".

    Προς Θεου, να μην δω παλι απλουστευσεις του στυλ "τι, πολεμο θα κανουμε;", διοτι θελουμε δε θελουμε θα το επιβαλλει η Τουρκια. Αλλωστε αυτο δεν γινεται τοσα χρονια; Εχουμε πολεμο χαμηλης εντασεως φιλοι και ή θα αποκτησουμε στρατηγικη βαθους ή θα περιοριστουμε σ εμικροτερα συνορα.

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/05/2009 22:41:29

    Παυλίδης ο έντιμος
    Τσουκάτος ο ηθικός
    ΚΚ ο καταλληλότερος
    ΓΑΠ Ο Έλληνας
    Βενιζέλος ο φρέσκος
    Ντόρα η Ελπίδα του Έθνους
    Καστανίδης ο σταθερός
    Καρταζαφέρης ο Τίμιος
    Αλαβάνος ο τιμωρός

  18. Raven avatar
    Raven 04/05/2009 22:43:33

    Ενω το χασις τωρα το καλλιεργουν μονο οι φιλοι του Κεφαλογιαννη στο Ρεθυμνο... Ολα τα αλλα που γραφεις ειναι απλως προπαγανδα της ΝΔ. Φυσικα και εχουμε ηδη, απο την συνθηκη ενταξης, εκχωρησει κυριαρχια στην ΕΕ. Τα συνορα αλλαξαν ηδη στα Βαλκανια και εμεις με τον κουρασμενο κοιμομαστε. Και φυσικα την Κυπρο στην ΕΕ δεν την εβαλε το ρεμολι ο Μολυβιατης.

  19. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/05/2009 22:51:16

    @17: παρέλειψες ένα, να υποθέσω κάτι;

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/05/2009 22:59:10

    @19 Κατα `κει προσανατολίζομαι για τον Ιούνη.

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/05/2009 23:12:46

    σώπα ... κοίτα να δεις, και εγώ ίσως και στις εθνικές το δουλεύω όμως ακόμα στο μυαλό μου

  22. Cleine Meine avatar
    Cleine Meine 04/05/2009 23:17:22

    Κοίτα να δείς χασίσια που καλλιεργούν οι φασίστες...

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/05/2009 23:19:30

    Σσσσσσσ.... σε λίγο θα τοποθετηθεί η οξύνους των ΜΜΕ και Κιμ Κίλιαν.
    Σεβασμό παρακαλώ.

  24. Νἰκος avatar
    Νἰκος 04/05/2009 23:26:33

    "φυσικα την Κυπρο στην ΕΕ δεν την εβαλε το ρεμαλι ο Μολυβιατης".

    Ουτε και ο κ. Παπανδρεου την εαβαλε. Του μακαριτη του Κρανιδιωτη εργο ηταν. Σιγα μη νοιαζοταν ο Παπανδρεου να μπει η Κυπρος στην ΕΕ. Εχει συνεπεια, δεν λεω, στηριξε το Α(Υ)νανικο σχεδιο διαλυσης της Κυπρου ψυχη τε και σωματι μετα.

    Κοιτα, ασε τα περι προπαγανδας της ΝΔ, διοτι δεν ειμαι ΝΔ. Με ενδιαφερουν τα ερμα τα εργα. Και παρ'ολες τις αδυναμιες του ο ΚΚ προσπαθησε να κανει εστω στροιχειωδη εθνικη πολιτικη. Μετα τον Ανδρεα Π. μονο αυτος προσπαθησε. Ολοι οι αλλοι ειναι τενεκεδες πουλημενοι. Τι δεν ειναι κατανοητο απ'ολα αυτα.

  25. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/05/2009 23:27:49

    τσίμπησες ε; μικρό μου;

  26. george avatar
    george 05/05/2009 00:37:06

    Νικο πλακα κανεις;που την ειδες την στοιχειωδη εξωτερικη πολιτικη;

  27. Decay avatar
    Decay 05/05/2009 16:04:09

    @ 26 george,

    Την είχε δεί όταν ήταν Υπουργός Εξωτερικών το παιντί!