#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2009 18:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οξύνεται η πολιτική αντιπαράθεση

Επίθεση ΝΔ κατά Παπακωνσταντίνου για τον ΟΤΕ

Αντεπιτιθέμενη η κυβέρνηση στις  συνεχείς επιθέσεις του ΠΑΣΟΚ για το σκάνδαλο της Ζήμενς έβαλε σήμερα στη σέντρα και τον εκπρόσωπο του ΠΑΣΟΚ και επικεφαλής του ψηφοδελτίου του Γ. Παπακωνσταντίνου. Όπως δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ε. Αντώναρος, ο κ. Παπακωνσταντίνου ήταν «για δύο χρόνια τοποθετημένο μέλος του ΔΣ του ΟΤΕ και συνυπήρξε με σημερινό υπόδικο, κορυφαίο συνδικαλιστή του ΠΑΣΟΚ ο οποίος για 15 χρόνια ήταν σε όλα τα ΔΣ του ΟΤΕ» - εννοώντας τον κ. Σκαρπέλη.

Από την μεριά του ο κ. Παπακωνσταντίνου, δήλωσε μεταξύ άλλων τα εξής: «Ο πανικός και η απόγνωση οδήγησαν τον κ. Αντώναρο στις χυδαιότητες, για τις οποίες αν είχε αξιοπρέπεια θα ντρεπόταν... Όποιος κάνει τον κόπο να ελέγξει το βιογραφικό μου θα δει ότι ήμουν μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΟΤΕ, από το 2002 έως το 2004. Δεν χρειαζόταν η σημερινή αναφορά του κ. Αντώναρου για να γίνει αυτό γνωστό. Οι δε ομόφωνες αποφάσεις εκείνου του Διοικητικού Συμβουλίου στο οποία συμμετείχα, δεν έχουν αμφισβητηθεί από τη Δικαιοσύνη».

Ο κ. Αντώναρος κάλεσε επίσης και τον ...«επιλήσμονα σήμερα, κ. Παπανδρέου» να πει τι έγινε με το ένα εκατομμύριο του κ. Τσουκάτου, που είναι ο «μοναδικός που έχει ομολογήσει - ότι έχει εισπράξει ένα εκατομμύριο μάρκα ως μαύρο χρήμα και το κατέθεσε στο ταμείο του ΠΑΣΟΚ»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2009 18:48:07

    Ο μοναδικός αντιαμερικανός στο ΠΑΣΟΚ, ο μοναδικός που δεν δειλιάζει να τα βάλει με την υπερδύναμη, ο....ΤΥΡΤΑΙΟΣ της πολιτικής ζωής, ο μελλοντικός εξόριστος στο ταπεινό ευρωκοινοβούλιο, έκανε τέτοια πράγματα? Όχι δεν είναι δυνατόν!!!!! Σύντροφε, αγωνιστή, παιδί του λαού, ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥ!

  2. Νἰκος avatar
    Νἰκος 01/06/2009 18:54:32

    Κ. Αντωναρε, μην κρατατε την αναπνοη σας, δεν προκειται ο κ. Παπανδρεου να πει ο,τι δηποτε. Στα σπιτια των κρεμασμενων δεν μιλα κανεις για σχοινια.

    Ομως το ζητημα, για μενα τουλαχιστον, ειναι οι πολιτικες θεσεις του κοντοχωριανου κ. τρεμοπουλου και των συνιστωσων της.
    Επειδη θελουν να μας πεισουν οτι η "οικολογικη τους" πολιτικη περιοριζεται μονο στη διασωση της αρκουδας της Πινδου και της Δυτικης Μακεδονιας,

    Ρωτω:
    Γιατί δεν απαντάτε ΕΥΘΕΩΣ για τις θέσεις σας επι του Μακεδονικου,της μουσουλμανικής μειονότητας της Θράκης,της ένταξης της Τουρκίας στην ΕΕ κλπ;

    -Γιατί ψευδεστε και αρνείστε ότι προτείνατε την ονομασία οδού της Θεσσαλονίκης σε "Κεμάλ Ατατούκ",όταν επισημα έγγραφα αποδεικνύουν το αντίθετο;

    -Γιατί ψεύδεστε ασυστόλως προσπαθώντας να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα γράφοντας πως "Οι συγκεκριμένες δηλώσεις (σχετικά με το "μακεδονικό λεξικό") του Μιχ. Τρεμόπουλου έγιναν σε εποχή που ο ίδιος δεν κατείχε καμία κομματική θέση στους Οικολόγους Πράσινους",όταν στο βιογραφικό που παραθέτετε στην ίδια ιστοσελίδα,αναφέρονται επακριβώς τα εξής:

    Δειτε Τον συνδεσμο των ecologists, στην "ανωτερη γλωσσα" των χρηματοδοτων τους.

    ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΟΥΝ ΤΗΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥΣ;
    http://www.e-ecology.gr/DiscView.asp?mid=502&forum_id=20&

  3. Νἰκος avatar
    Νἰκος 01/06/2009 19:03:47

    Ψαχνω να βρω ειδησεις για την παρουσιαση του νεου βιβλιου του καθηγητη Ρωμανου «Εθνοκτονία εν εξελίξει – Η Ελλάς στο μάτι του κυκλώνα της Νέας Τάξης» (από τις Εκδόσεις Πελασγός του Γιάννη Γιαννάκενα), διοτι στα ΜΜΕ(ξαχρειωσεως) δεν ειδα ΤΙΠΟΤΑ . Θα αναρτηθει κατι εδω μεσα;

  4. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 01/06/2009 19:11:14

    @ Orestios



    Αυτός δεν είναι ΤΥΡΤΑΙΟΣ, αλλα Τεταρταίος πυρετός για το ΠΑΣΟΚ!

  5. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2009 19:17:51

    Dubai, θα τον διαγράψει άραγε το GAP?

  6. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 01/06/2009 19:46:40

    Εάν έχει τα..ούμπαλα που λέει και ο αγαπητός Τιραμόλας...

    Ούτε ένα αστείο δεν μπορούμε να κάνουμε.

    Πάντως ο ΓΚΑΠ πρέπει να προσέχει δύο πράγματα

    Το όνομα Παπακωνσταντίνου γενικά δεν είναι γουρλίδικο

    Και το Νομό Κοζάνης γενικότερα. Μερικοί λένε ότι βγάζει τις πλέον γοητευτικές και "θηλυκά πονηρές" γυναίκες της Ελλάδος...

  7. John avatar
    John 01/06/2009 19:47:21

    Παιδιά ούτε αυτή η λάσπη θα σας βγεί αφήστε το.Ο καϋμένος ο Αντωναρούλης και ο Καραμανλούλης προσπαθούν αλλά δε τους βγαίνει.Ο κ.Παπακωνσταντίνου δεν έχει κάτι επιλήψιμο για να πιαστούν εκεί και να χτυπήσουν έμμεσα τον Παπανδρέου.Ας ψάξουν αλλού και ας μη ματαιοπονούν

  8. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 01/06/2009 20:02:15

    Ο Παπακωνσταντίνου είναι η δεύτερη φορά που δηλώνει άσχετος κι ανήξερος - αλλα η ζημιά έγινε. Δύο χρόνια με τον Σκαρπέλη δέν μπορεί βρε αδελφέ ... άν μη τι άλλο, κάτι θα άκουσες σε κάποιο διάδρομο !

  9. mareli avatar
    mareli 01/06/2009 20:36:29

    Όταν το έγραφε στο Βιογραφικό του αποτελούσε τίτλο τιμής γιατί παρέπεμπε στη δύναμη της Siemens και του ΟΤΕ. Επειδή, τώρα δεν μπορεί να το ξεγράψει από το βιογραφικό του να απάντήσει στην ερώτηση: "2 χρόνια μέλος του ΔΣ του ΟΤΕ δεν κατάλαβε τίποτα για τις μίζες;"
    Αν κατάλαβε τότε ξέρει και πρέπει να μιλήσει έστω και τώρα...
    Αν δεν κατάλαβε τότε είναι ανεπαρκής και δεν μπορεί να ηγείται Ευρωψηφοδελτίου...
    Περιμένουμε να δούμε τι έχει υπογράψει τα 2 χρόνια της απόλαυσης της (α)τιμής συμμετοχής στο ΔΣ του ΟΤΕ.

  10. Νἰκος avatar
    Νἰκος 01/06/2009 20:37:54

    @Dubai Expatriate, μηπως εννοεις την συγκεκριμενη γυναικα που προτεινε τα Αγγλικα ως επισημη γλωσσα των ιθαγενων που πλεον συννενοουνται (ο ΘΕος να την κανει συννενοηση αν κρινω απο την καταντια της χωρας) με 100 λεξεις πασπαλισμενες με μπολικες αγγλικουρες ετσι για το "προοδευτικον" του θεματος;

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/06/2009 20:41:01

    Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα.
    Ποια ήταν η χυδαιότητα?
    Ειπώθηκε κανένα ψέμα?
    Δεν υπήρχε συνύπαρξη κ Σκαρπέλη και κ Παπακωνσταντίνου?
    Που είναι η λάσπη?
    Σε τελική ανάλυση ο κ Σκαρπέλης υπόδικος είναι και όχι ένοχος...
    Αν τώρα η αλήθεια δεν πρέπει να αναφέρετε γιατί ίσως έτσι δημιουργούνται εντυπώσεις συμφωνώ απόλυτα.
    Διαφορετικά δεν καταλαβαίνω τις ενοχλήσεις.

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/06/2009 21:01:45

    Όπως φαίνεται από τα στοιχεία που προκύπτουν καθημερινά, οι πολιτικές ισορροπίες έχουν προ πολλού αλλάξει και η προσεχής «δημοσκόπηση» των Ευρωεκλογών απλώς θα επιβεβαιώσει την πασιφανή πλέον πρόβλεψη πως το ΠΑΣΟΚ θα κερδίσει μια σχετικά εύκολη νίκη. Το ίδιο μάλιστα προβλέπεται και για τις επόμενες Εθνικές εκλογές, όποτε αυτές διεξαχθούν. Με πόσο μεγάλη όμως διαφορά θα κερδίσει το ΠΑΣΟΚ είναι το κρίσιμο ερώτημα από το οποίο και εξαρτώνται δεκάδες πολιτικές και κομματικές παράμετροι. Το οριστικό μέγεθος της διαφοράς αυτής θα σημάνει και δομικές αλλαγές στις ηγεσίες των δυο κομμάτων εξουσίας. Οι δελφίνοι καραδοκούν με το χέρι στη σκανδάλη πίσω από τα πλαστικά τους χαμόγελα και τις δημόσιες «χαριτωμενιές» τους.

    Αν και η προεκλογική σύγκρουση ήταν και συνεχίζει να είναι δριμεία, τα φαινόμενα μάλλον απατούν. Η σκληρή κόντρα μεταξύ των πολιτικών δυνάμεων και σχηματισμών είναι κατά τη γνώμη μου μια απλή κοροιδία σχεδιασμένη επικοινωνιακά και αποτελούμενη κυρίως από λάσπη ένθεν κακείθεν ριπτόμενη. Τα παπαγαλάκια των τηλεοπτικών σποτ και οι παθιασμένοι βερμπαλισμοί περί βαρβαρότητας κλπ. είναι απλά το κερασάκι της τούρτας που όμως έχει ως βασικό υλικό της την πολιτική λάσπη….
    Η εν λόγω λάσπη είναι όμως απαραίτητη ως στάχτη στα μάτια του ψηφοφόρου προκειμένου να φανεί μια διαφοροποίηση μεταξύ των θέσεων των δυο κομμάτων. Μια διαφοροποίηση που όμως είναι καθαρά πλασματική και τεχνητή καθώς η απόλυτη σύγκλιση των θέσεων των δυο κομμάτων (ΠΑΣΟΚ και ΝΔ) είναι πραγματικότητα εδώ και πάρα πολλά τέρμινα. Απλοί διαχειριστές του ιδίου στρεβλού οικονομικού συστήματος παρασιτικού καπιταλισμού είναι αμφότεροι. Ορντινάντσες εγχώριων εργολάβων διαπλοκής και φερέφωνα πολιτικών που όμως προαποφασίζονται ερήμην… στις σάλες της Ευρωπαικής Ένωσης. Η λάσπη μάλιστα που ρίχνεται δημιουργεί και την ψευδαίσθηση της δήθεν διαφορετικής πολιτικής μεταξύ των μονομάχων που στον πυρήνα τους είναι πανομοιότυποι. Πέραν αυτού, η συγκεκριμένη λάσπη είναι και επιτηδευμένα ελεγχόμενη στο ανακάτεμά της έτσι ώστε να διασφαλιστεί πως τυχόν «πετραδάκια» ή «σβώλοι», που υπάρχουν στο μίγμα και που θα μπορούσαν να «πονέσουν» πραγματικά, δεν ρίχνονται αλλά κρατούνται ως εφεδρεία για άλλες και πιο ακραίες περιπτώσεις…. Η διαμάχη εν ολίγοις είναι σικέ. Έτσι απλά.

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/06/2009 21:17:22

    Ποια πολιτική αντιπαράθεση?
    παστρικές της ...Νάπολης μου θυμίζουν που ξεκατινιάζονται στις ρούγες, ποιανής σεντόνια είναι λιγότερο λερωμένα...

  14. ataktos avatar
    ataktos 01/06/2009 21:18:13

    Orestios- τελικά όπως βλέπεις μπλέξαμε με «αγωνιστές» πρέπει από δω και πέρα να το ρίξουμε στο καλαματιανό ,Και η δημόσια τουαλέτα έξω από το γραφείο(στην πόλη μου) ακόμα να λειτουργήσει….

  15. Hase avatar
    Hase 01/06/2009 21:22:40

    12@ Strange Attractor

    Οσα γραφεις φιλε μου ειναι ολα σωστα. Πιστευω ομως πως διαφορετικα συμπερασματα θα βγουν απο μια διαφορα 35% μειον 40% και αλλα μεταξυ 25% μειον 30%. Η διαφορα και στις δυο περιπτωσεις ειναι 5% υπερ του ΠΑΣΟΚ αλλα στην πρωτη περιπτωση υπαρχει και αυτοδυναμια, πραγμα που θα το κανει να φτερουγισει απο χαρα (και ο Τιραμολας θα μας καλεσει στο παρτυ που θα κανει), ενω στην δευτερη περιπτωση δεν υπαρχει αυτοδυναμια. Επομενως τα ποσοστα δεν θα μας πουν για τις μελλοντικες εξελιξεις. Στην περιπτωση που η ψαλιδα ειναι μικροτερη τοτε τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολοτερα για προβλεψεις.
    Εχω ξαναγραψει εδω πως μια διαφορα στο περιπου 2% θα φερει ασχημες εξελιξεις στο ΠΑΣΟΚ που οι εκσυνχρονιστες θα αμφισβητισουν τον ΓΑΠ. Φυσικα ολα ειναι φλου και παιζει και σπουδαιο ρολο και η αποχη.

  16. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/06/2009 21:29:24

    Επιμένω η σειρά κατάταξης ή το διάστημα της διαφοράς τι θα αποδείξει:

    -Τον καθαρότερο?
    -Τον εντιμότερο?
    -Τον ευκαιριακό κλέφτη?
    ή
    -Την βλακεία μας?

    Αν νικήσει
    -ο ΓΑΠ
    -ο ΚΚ ο Β
    -η Ντόρα
    -ο Αβραμόπουλος
    -ο Σαμαράς
    -ο Βενιζέλος
    - τα πράσινα άλογα ή οι πράσινοι παπαγάλοι ή οι άλογοι οικολόγοι ή ο ...Στάλιν ή ο ...Ντούτσε ή ο Αλέξης
    τι θα σημαίνει?

    ότι δεν λαδώθηκε κανείς?
    ότι δεν πήραν μίζες?
    ή ότι είμαστε άξιοι της τύχης μας?

  17. Hase avatar
    Hase 01/06/2009 21:39:59

    16@ Ιθαγενη

    Δεν ξερω τι θα μας αποδειξη, μαλλον τιποτα απο ολα αυτα που λες, αλλα τοτε γιατι συζηταμε;; Ας παμε μια βολτα και να μην λεμε τιποτα. Απο μια τετοια ανταλλαγη αποψεων κατι παραπανω θα μαθω εγω τουλαχιστον. Δεν ειμαι ΠΑΣΟΚ ουτε ΝΔ, αλλα νομιζω πως και τα δυο αυτα κομματα θα "βριζω" και μετα τις εκλογες.

  18. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/06/2009 21:59:45

    Ακριβώς αφού στις 07/06 δεν βγάζουμε κυβέρνηση (για τους φανατικούς των κομμάτων) δεν πάμε για μπάνιο?
    Μια αποχή του 30% ή ψήφιση μικρών θα προβληματίσει τους ...δεινόσαυρους.

  19. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 02/06/2009 00:27:01

    3,Nίκο
    εδώ έχει μια ενδιαφέρουσα ομιλία του. http://www.badongo.com/audio/11789654
    εδώ είναι το κείμενο της
    http://iondragoumis.gr/omilies/romanos_240908.pdf
    Με αναζήτηση του ονοματός του στο ηλεκτρονικό αρχείο της εφημερίδα παρόν θα βρεις και άλλα άρθρα του και οι εκδόσεις Πελασγός έχουν ιστοσελίδα, γκουγκλησέ την.
    Επίσης συγκράτησε κι ένα άλλο όνομα: Παπαμιχαήλ, της Παντείου

  20. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 02/06/2009 00:33:40

    3, Νίκο
    είναι σε μορφή μπλογκ: http://pelasgos.wordpress.com/%CF%84%CE%B1-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82/

  21. Naruto avatar
    Naruto 02/06/2009 09:33:08

    @18 Αυτους δεν τους εχει προβληματισει ολο αυτο που γινεται μια αποχη θα τους προβληαματισει?
    Μην ξεχνας οτι οι δεινοσαυροι ειναι παχυδερμα.

    Για αυτο Κατμαν που μας αξιζει :)

  22. Νἰκος avatar
    Νἰκος 02/06/2009 23:56:40

    Βασιλικη, εστω και αργα, σ΄ευχαριστω για τις υποδειξεις.