14/08/2009 11:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ομπρέλες, ξαπλώστρες, οι πληγές παραλιών

 



Η επιχείρηση «ξαπλώστρα» στις παραλίες έχει εγκαινιαστεί εδώ και πολλά χρόνια, αλλά εσχάτως έχει σχεδόν γίνει κανόνας ακόμα και σε παραλίες που μέχρι πρότινος είχαν τη φήμη «ερημικής γωνιάς». Το κράτος, από τη δεκαετία του '80, παραχωρεί στους δήμους το δικαίωμα να τοποθετούν ομπρέλες και ξαπλώστρες στις παραλίες ή να υπενοικιάζουν αυτή τη δραστηριότητα σε ιδιώτες. Με τον καιρό, η πρακτική αυτή, που αποδείχθηκε άκρως προσοδοφόρα ειδικά στις τουριστικές παραλίες, τείνει να αποκτήσει διαστάσεις επιδημίας, με τις ομπρέλες και τις ξαπλώστρες να καλύπτουν κάθε ελεύθερο τετραγωνικό παραλίας παρά τα όσα ορίζει η νομοθεσία.

Οι τιμές ενοικίασης ξεκινούν από 3 ευρώ το σετ και φτάνουν έως και τα... 50. Η συνήθης τιμή ωστόσο είναι 10 - 15 ευρώ στις δημοφιλείς παραλίες. Στις φθηνές περιπτώσεις, οι λουόμενοι στοιβάζονται ο ένας πάνω στον άλλον με τις πλαστικές καρέκλες και τα κουβαδάκια του διπλανού στο... κεφάλι.

Τα έσοδα από την υπενοικίαση ποικίλλουν από δήμο σε δήμο, ανάλογα βέβαια και με την «αξία» της παραλίας που υπενοικιάζεται. Κάποιοι δήμοι, μάλιστα, στη σύμβαση που υπογράφουν βάζουν πλαφόν στην τιμή της «ξαπλώστρας». Όμως, όπως οι ίδιοι ομολογούν, το όριο δεν τηρείται. Σε αυτή την περίπτωση, μόνο έπειτα από καταγγελίες πολιτών μπορεί να παρέμβει το ΣΔΟΕ και όχι ο δήμος.

Σε κάποιους δήμους πάλι τα πράγματα έχουν κυριολεκτικά ξεφύγει, καθώς οι υψηλές τιμές στην παραλία σημαίνουν και περισσότερα χρήματα για τα ταμεία τους.

Διαβάστε τη συνέχεια ενός επίκαιρου και καλού ρεπορτάζ εδώ:  http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100060_14/08/2009_325763

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 14/08/2009 12:36:11

    δεν ειναι μονο το κοστος. το χειροτερο ειναι οτι κατεληφθη καθε εκατοστο αμμουδιας παντου. και οχι μονο ομπρελλες και ξαπλωστρε αλλα και εξεδρες, ηχεια, καλωδια, καναπεδες, στεγαστρα και αλλα πολλα στο κυμα επανω κυριολεκτικα. ρεζιλι πια ειναι.

  2. αντί avatar
    αντί 14/08/2009 13:22:50

    Από όσο μπορώ να γνωρίζω, ακόμα και σε περιπτώσεις όπου ο επιχειρηματίας των ομπρελών σε μία παραλία δεν έχει καν άδεια από τον δήμο, ο τελευταίος δεν μπορεί να κάνει στην πράξη τίποτα!!
    Μετά από καταγγελία πρέπει να γίνει ειδοποίηση για απομάκρυνση, ο επιχειρηματίας μπορεί να προσφύγει στα δικαστήρια και εν πάση περιπτώσει οι διαδικασίες διαρκούν περισσότερο από την θερινή περίοδο!

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/08/2009 13:28:18

    Ομπρέλλα
    Ξαπλώστρα
    Ρακέττα
    Προκοίλι έξω απ΄τη βερμούδα
    Φραπέ(ς)/Φρέντο
    Αποτσίγαρα χωμένα στην άμμο
    Κορεάτικο "4χ4" με 278 δόσεις, που έρχεται μέχρι το κύμα, για "μούρη".

    Η πολιτισμική εικόνα της Ελληνικής "βαρειάς" βιομηχανίας. Χα!

    Ουστ αμερικανοποιημένοι βλάχοι.
    Μαζί με τα δημοτικά κοράκια που δίνουν έναντι μίζας την άδεια εκμετάλλευσης παραλίας καταστρέψατε κάθε ομορφιά.

    Προς νέους, επίδοξους, εξερευνητές : παιδιά, μην ψάχνετε.
    Όλα έχουν ανακαλυφτεί. Και αυθεντικό δεν υπάρχει πια τίποτα.
    Και στην πιο απόμακρη παραλία κάποιος μαλάκας έχει στήσει πλαστικό "νοικοκυριό", αγορασμένο από γύφτους.

    Εκτός απο τα ελάχιστα μέρη όπου η Φύση, με γκρεμούς, κύματα, φαράγγια και δυσκολίες αποτρεπτικές για τον ευκολομαθημένο των τσιμεντουπόλεων διατηρεί την ομορφιά που δημιούργησε ανέπαφη.
    Αλλά κι αν βρείτε κάνα τέτοιο μέρος μην το πείτε σε κανέναν.
    Την επόμενη χρονιά θα το δείτε στη λίστα με τις "40 ή 60 ή 100 καλύτερες παραλίες" που δημοσιεύουν Τσαγκαρουσιάνοι, Γεωργελέδες και mainstream εκδότες - μην ενοχοποιήσω μόνο τους free, για να δώσουν μασημένη τροφή "ανακάλυψης" στο ψοφοδεές, δήθεν trendy, ποίμνιό τους.

  4. perastikos avatar
    perastikos 14/08/2009 18:04:35

    Ότι χειρότερο υπάρχει στις παραλίες είναι η Ρακέττα, όπου και να καθίσεις θα βρεθούν κάποιοι δίπλα σου να παίζουν ρακέτες. Όλο το χειμώνα δεν μπορούν να γυμναστούν!!.

    Πρέπει να ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΟΥΝ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ.

    Να προβλεφθεί να φροντίσουν οι τοπικές αρχές σε κάθε πολυσύχναστη παραλία να υπάρχει ειδικά διαμορφωμένος χώρος μόνο για ρακέτες.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ perastikos 14/08/2009 20:37:35

      Ότι πιο σπαστικό στη παραλία είναι οι ρακέτες... εκτός και τις παίζουν γυμνόστηθες. Τότε είναι αληθινό θέαμα.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/08/2009 21:03:37

    Η Τοπική Αυτοδιοίκηση είναι η δεύτερη λαίλαπα του Πασόκ. Την πρώτη την ξέρετε. Μετέφερε πόρους και οικονομικό έλεγχο σε ανθρώπους που έχουν, ίσως, τελειώσει Δημοτικό σχολείο, οι αξίες τους είναι οι ξανθές γκιόσσες της ΤιΒι, τα μπετουδάκια και τα παρτεράκια, ο "πολιτισμός" τους είναι "ένας αϊτός" και "ποιός ποιός ποιός μωρό μου ποιός" και μετατρέπουν την Ελλάδα σε μέρος παραθερισμού κάφρων, γύφτων και άλλων ομοϊδεατών της Τοπικής Αυτοδίοικησης. Ναι και έχουν Καγιέν και Μερσεντές 350. Τα Γκραντ Τσερόκη τα έχουν οι παρακατιανοί. Ωστόσο αυτή είναι πιά η Ελλάδα...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ archaeopteryx 14/08/2009 21:50:28

      Δεν είναι τυχαίο που ο πολιτικός ογκόλιθος που λέγεται Καϊλή (το μέλλον του Κινήματος) ξεκίνησε από την τοπική αυτοδιοίκηση πριν γίνει γλάστρα και κατόπιν εθνική νομοθέτης. Τά κάλυψε όλα τα πόστα που περιγράφεις.Νομίζω πως έχει και Καγιέν.

  6. giankoulas avatar
    giankoulas 14/08/2009 21:33:42

    Yparxei i lusi pou efarmozetai ston panormo myconou. Pairneis tin omprella KLEISTI sto xeri noikiazontantis tin apo ton upallilo tou giorgou (albano)kai tin epistrefeis KLEISTI otan apoxoreis. Etsi i paralia einai eleutheri. An einai pantos na pigainei kaneis diakopes gia na ...kathetai se omprella kai ksaplostra...'den kserei oute pou pata oute pou pigainei'

  7. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 14/08/2009 22:43:43

    Η φωτογραφία απ' τον Πόρο δεν είναι; Οποία σύμπτωσις εκεί είμαι τώρα ;)

  8. Factorx avatar
    Factorx 14/08/2009 23:07:16

    yes

  9. Domos avatar
    Domos 17/08/2009 13:15:05

    Δεν είναι μόνο αυτό το ζήτημα με τις ξαπλώστρες κ.λπ.
    Είναι και ένα άλλο:
    Πας σε παραλία κι έχουν αφήσει οι κοντινοί κάτοικοι/παραθεριστές 'καρφωμένη' την ομπρέλα τους. Αποτέλεσμα είνα να μην μπορείς να βάλεις πουθενά την πετσέτα σου όποια ώρα και να πας.
    Αυτό είναι μια νέα μορφή 'χρησικτησίας' ή καλύτερα 'προσωρινών αυθαιρέτων' όπου δεν ξέρεις τι να κάνεις και τι να πεις.
    Αν βάλεις την πετσέτα σου εκεί θα έρθει ο ιδιοκτήτης της ομπρέλας και θα σε ξεφωνίσει κι από πάνω...

    Στην Ελλάδα της αυθαιρεσίας ο Νεοέλληνας που δεν σέβεται ΤΙΠΟΤΑ και το μόνο που κοιτάει είναι πως θα 'απλώνεται' εκτυλίσσονται ΝΕΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ (ΠΑΡΑΛΙΑΚΕΣ) ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ...

    Τι να πει κανείς!!!