17/01/2009 12:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ομπρέλα προστασίας στις κόντρες με το δημόσιο

Ομπρέλα προστασίας απλώνει στους πολίτες το Συμβούλιο της Επικρατείας όταν βρίσκονται σε δικαστική διαμάχη με το Ελληνικό Δημόσιο, κρίνοντας ότι η δικαίωση ενός και μόνο προσφεύγοντα καλύπτει και τους υπόλοιπους με ανάλογες διεκδικήσεις , χωρίς να έχει προηγηθεί προσφυγή τους στη δικαιοσύνη. (Αρκεί δηλαδή να προσφύγει ένας και να μην γίνουν όλοι διάδικοι)

Αφορμή αποτέλεσε η προσφυγή πολύτεκνης μητέρας στην οποία το κράτος είχε αρνηθεί επίδομα και αναδρομικά παρότι ο νόμος βάση του οποίου περικόπτονταν τα αναδρομικά (Ν.2459/97)είχε κριθεί αντισυνταγματικός (με απόφαση του ΣτΕ του 2001). Η διοίκηση αρνήθηκε να της επανακαταβάλλει το επίδομα, με το αιτιολογικό ότι δεν ήταν η ίδια που είχε κάνει προσφυγή, αλλά άλλη μητέρα που είχε δικαιωθεί. Το ΣτΕ δέχθηκε ότι αφού η διοικητική πράξη(αυτή με την οποία δεν της δόθηκε ξανά το επίδομα) είχε στηριχθεί σε διάταξη νόμου, που κρίθηκε αντίθετη στο Σύνταγμα, η διοίκηση ήταν υποχρεωμένη να επανεξετάσει το αίτημά της και να προχωρήσει στην ανάκληση της διοικητικής πράξης. Δέχθηκε μάλιστα ότι τυχόν παράλειψη ανάκλησης της παράνομης διοικητικής πράξης συνιστά παράλειψη οφειλόμενης νόμιμης ενέργειας.

H απόφαση , σύμφωνα με εκτιμήσεις των συνδικαλιστών, ανάβει το πράσινο φώς σε περίπου 400.000 πολίτες που διεκδικούν πολυτεκνικά επιδόματα , δημόσιοι υπάλληλοι που διεκδικούν το επίδομα των 146 ευρώ , συνταξιούχοι που διεκδικούν αναδρομικά επιδόματα καθώς και άλλες ομάδες που βρίσκονται στα δικαστήρια για μισθολογικές η συνταξιοδοτικές διαφορές .

http://www.protothema.gr/content.php?id=22037

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 17/01/2009 12:44:19

    Ευτυχώς που ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ θα πληρώσει τα σπασμένα της ΣΗΜΙΤΙΚΗΣ περιόδου. Και έρχεται και ο ROCOS

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/01/2009 13:41:40

    Εννοείται βεβαια ότι οι αξιοτιμοι Συμβουλοι Επικρατείας δεν ασχολούνται με το πεζό ερωτημα που θα βρεθούν τα λεφτά που επιδικάζουν.
    Αυτη είναι δουλειά των υπουργων οικονομικών να τρεχουν να δανεισθούν από τους ξένους.
    Οι ιδιοι είναι σταθερά φιλολαικοί : Πάντα επιδικάζουν λεφτά και ακυρώνουν επενδύσεις για οικολογικούς ή άλλους λόγους.

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 17/01/2009 14:14:35

    Ψυχραιμια- είμαι με την Θύελλα Στ. είναι ομαδάρα γαρ …

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/01/2009 14:36:23

    Καλά θα κάνει το δημόσιο, πριν αυθαιρετεί να σκέφτεται τις συνέπειες των πράξεών του.
    Είναι στάνταρ η εντολή που δίνουν οι διάφοροι "μάνατζερς" του δημοσίου με τις παχυλές απολαβές. "Μωρέ κάνε την τη πουστιά και μέχρι αυτός (ο πολίτης)να βρει το δίκιο του, τρέχα γύρευε."
    Εύγε στο Συμβούλιο της Επικρατίας. Είναι το μόνο ανάχωμα ανάμεσα στην αυθαιρεσία της διευθαρμένης δημόσιας διοίκησης και στον πολίτη.

  5. fantomas avatar
    fantomas 17/01/2009 17:51:16

    ψυχραιμια

    ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ
    ΤΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΑΥΤΗΣ (ΚΑΤΑ ΕΜΕΝΑ) ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Η ΔΙΚΑΙΩΣΗΝΗ ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ!!
    Η ΔΙΚΑΙΩΣΗΝΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΩΓΗ ΕΣΤΩ ΤΩΝ ΑΥΤΟΝΟΗΤΩΝ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΑΠΡΟΣΩΠΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ!!!

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/01/2009 23:04:40

    Οπως βλεπεις ψυχραιμια,ολοι ζητανε και το ΣΤΕ,δινει.Μηπως απο την τσεπη του το κανει;
    Ετσι κι αλλοιως,οι κυριοι αυτοι, εχουν καθαρισει για παρτη τους,μια χαρα.Δινουν λοιπον και στους αλλους το κατι τις τους, ωστε να το παιζουν καλοι,και ας παει να κοψει το λαιμο του ο Παπαθανασιου να τα βρει να τα δωσει.
    Αλλα κανεις δεν εχει τ αρχιδια να πει,οτι,
    "ουκ αν λαβεις, παρα του μη εχοντος".

  7. fantomas avatar
    fantomas 18/01/2009 00:30:26

    Προβοκατωρ.

    ΑΣΕ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ!!!
    ΑΛΛΟΥ Η ''ΦΥΛΟΣΟΦΙΑ'' ΣΟΥ........ ''ΜΕ ΞΕΝΑ ΚΟΛΥΒΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΗΔΕΙΑ''!!!
    ΑΝ ΕΣΤΩ ΕΙΧΕΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΘΑ ΜΠΩΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΑΝΤΙΛΥΦΘΕΙΣ ΤΗΝ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΑΥΤΗΣ.
    Η ΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠροβοκατωρΙΚΑ!!!
    ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΒΑΣΕΙ ΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΝΟΜΩΝ!!!
    ΠΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΙΣΧΙΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΙΣΧΙΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ . ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΕ ΙΣΟΝΟΜΙΑ!!!

    ΑΛΛΑ ΜΑΛΟΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΞ ΙΔΙΩΝ ΤΑ ΑΛΛΟΤΡΙΑ !!!
    ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΩΣ ΠΟΥ.....ΕΝΑΣ Προβοκατωρ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΑ?

  8. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/01/2009 10:10:33

    ΟΚ φιλε,ο,τι πεις.
    Αλλα οταν θα σου γυρεψει ο Παπαθανασιου το αιμα σου, για να πληρωσει, τους "νομιμα" κατ εσε δικαιουχους,ελα παλι να μας τα ξαναπεις.

  9. fantomas avatar
    fantomas 18/01/2009 12:06:01

    Προβοκατωρ

    ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ,

    ΤΟΝ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΤΟΝ ΚΡΕΙΝΩ.... ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΘΕ 4 ΕΤΗ!!!
    ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ..... ΤΟΝ ΣΤΕΛΝΩ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ Ή ΤΟΥ ΛΕΩ ΣΥΝΕΧΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ!!!
    ΕΑΝ ΑΥΤΟΣ Ή ΟΠΟΙΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΚΤΛ ΘΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ?
    ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΘΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ Ή ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΠΗ!!!

    ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!

    ΟΛΟΙ ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥΣ!!!!
    ΑΚΟΜΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ!!!