#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2011 17:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ομολογούν την αποτυχία των μέτρων, αλλά κανείς δεν παραιτείται

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ- ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011.



Κάτι ξέρει ο λαός που λέει πως ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται…

Έτσι, σιγά, σιγά, σαν τα σαλιγκάρια που ξεπροβάλλουν δειλά, δειλά μετά τη βροχή, αρχίζουν και οι κυβερνητικοί να παραδέχονται ελλείμματα, αδυναμία είσπραξης εσόδων, λάθη στα φορομπηχτικά τους μέτρα και στο τέλος έχουν και το θράσος να λένε πως απαιτούνται νέα μέτρα.!

Αυτή ήταν και η αιτία που σήμερα ξέσπασε άγρια κόντρα στην Βουλή ανάμεσα στον υφυπουργό Οικονομικών Φ. Σαχινίδη και τον συνάδελφό του στο ΠΑΣΟΚ βουλευτή Γ. Φλωρίδη όταν ο τελευταίος σχολιάζοντας τη δήλωση του υφυπουργού «πως απαιτούνται επιπλέον μέτρα απόδοσης 6,4 δις - ομολογώντας ότι οι στόχοι μέχρι σήμερα δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα…- κατηγόρησε το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης για αποτυχία 100% της οικονομικής της πολιτικής.

Ενημερώνοντας τα μέλη της επιτροπής οικονομικών υποθέσεων της Βουλής για την πορεία της εκτέλεσης του προϋπολογισμού Ιανουαρίου – Απριλίου 2011, ο υφυπουργός Οικονομικών είπε ότι το υπουργείο δεν έπιασε το στόχο και ότι απαιτείται να ληφθούν νέα μέτρα ύψους 6,4 δις ευρώ…

Το απέδωσε δε στα λιγότερα έσοδα, όπως προέκυψαν από τις μειωμένες εισπράξεις από φόρους φυσικών προσώπων, από τα μειωμένα έσοδα από τα καύσιμα και από την είσπραξη τελών κυκλοφορίας και τις αυξημένες επιστροφές χρεωστούντων του κράτους.

Δηλαδή ομολόγησε με ένα χρόνο καθυστέρηση την αποτυχία των μέτρων, την άδικη φορολογία, τις αδικαιολόγητες περικοπές μισθών (που είχαν ως αντίκτυπο απολύσεις και κλείσιμο επιχειρήσεων με αποτέλεσμα λιγότερα έσοδα)…

«Οι εξελίξεις αυτές επηρεάζουν τα έσοδα του πρώτου τριμήνου. Η κυβέρνηση οφείλει να προστατεύσει την αξιοπιστία της χώρας. Όποιος λοιπόν λέει να παρατείνουμε την προσαρμογή σημαίνει ότι αφήνουμε τον κουβά να γεμίζει χρέος. Έχουμε ανάγκη από νέο δανεισμό» είπε ομολογώντας ουσιαστικά την αποτυχία κυρίως των μέτρων αλλά και των μηχανισμών του Υπ. Οικονομικών.

«Με βάση αυτά που έχει ανακοινώσει η κυβέρνηση είναι εκτός στόχων 100%. Αν θέλει να πάρει μέτρα 6.4 δις ευρώ αναγνωρίζει ότι είναι εκτός στόχων 100%» σχολίασε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Γ. Φλωρίδης για να τον αμφισβητήσει ο κ. Σαχινίδης και να τον αποκαλέσει «αλχημιστή» ισχυριζόμενος ότι η απόκλιση δεν είναι 100% αλλά 25% διαβεβαιώνοντας ότι αυτό θα καλυφθεί και από την αναπτυξιακή πολιτική της κυβέρνησης.

«Όταν αυξάνονται τα ελλείμματα είναι πλασματικό να λέμε για ανάπτυξη. Αν είχαμε ανοδική οικονομία θα μπορούσαμε να πάρουμε δραματικά μέτρα» σχολίασε ο Μίμης Ανδρουλάκης  ενώ ο βουλευτής της ΝΔ Χρήστος Σταικούρας κατήγγειλε την κυβέρνηση ως αναξιόπιστη: Πέρυσι μας διαβεβαιώνατε ότι θα ήταν η ύφεση 0,3%. Τώρα είναι 4,5 %. Δεν άκουσα αυτοκριτική για αστοχίες. Υπάρχει ένας μήνας από τους 15 μήνες που κυβερνάτε να πιάσετε τους στόχους; Δεν υπάρχει…» είπε αναφέροντας ότι «σε ενάμιση χρόνο αυξήσατε 60 δις το χρέος» και θύμισε ότι το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης ήταν εκείνο που είχε πει πως αν έπαιρνε πρόσθετα μέτρα θα είχε αποτύχει και θα έπρεπε να φύγει.

Αντικοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 08/06/2011 17:27:39

    Σιγα που θα παραιτηθουν, αυτα τα CDS και τα αλλα τα ακατανοητα οικονομικα να χασουν τις προμηθειες.
    Πολλα τα λεφτα πατριωτες.

  2. δημητρης avatar
    δημητρης 08/06/2011 17:29:18

    Γιατι δεν ζητατε εκλογες;
    Τουλαχιστον να ξεβρωμισει ο τοπος και μετα βλεπουμε.

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 08/06/2011 17:35:43

    Δεν υπάρχει φιλότιμο...Σιγά μην παραιτηθεί κανένας...Κάποτε,στην πολιτική,έμπαιναν άνθρωποι πάμπλουτοι και έφευγαν πάμφτωχοι.Κάποτε υπήρχε ήθος και αξιοπρέπεια.Τώρα συμβαίνει το αντίθετο.Ω καιροί ω ήθη.....

  4. nikolas avatar
    nikolas 08/06/2011 17:39:46

    Ο παπακωσταντινου με τιποτα δεν πρεπει να φυγει απο την χωρα ,βρισκεται
    σε αποστολη απο τα αφεντικα του της goldman ,πρεπει να πληρωση.

  5. Orestios avatar
    Orestios 08/06/2011 18:21:10

    Και ο Τσαουσέσκου δεν έφευγε και τον έφυγαν.

  6. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 08/06/2011 18:47:27

    Α τετράμηνο 2011.Έλλειμα 7,2 δις,αύξηση χρέους 14 δις με στοιχεία δικά τους.
    Ανεξήγητο.
    Αν πάει έτσι τέλος 2011 θα είναι 400 δις και θα πληρώνουμε τόκους 24 δις το χρόνο,δηλαδή τα μισά έσοδα του προυπολογισμού!!!!!
    Δεν δίνουν κανένα νούμερο τι εισπράττουν, τι πληρώνουν και τι κάνουν με τα υπόλοιπα.
    Καμμία ένδειξη για εκείνο το λογαριασμό για την εξάλειψη του χρέους.
    Περιέργως δε κανείς δεν ζητάει στοιχεία για την πορεία των σχετικών λογαριασμών.
    Κάτι περίεργο συμβαίνει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας.

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/06/2011 19:28:28

    Τρεις απλές ερωτήσεις στον κύριο Σαχινίδη και αν ...μπορεί ας απαντήσει:

    1. Πόσο ήταν το ύψος των ΔΙΒΕΤ ΔΕΤΕ και υπερωριών (...και στους φορείς...) στο Υπουργείο που προΐσταται το πρώτο τετράμηνο που είχε μια αστοχία μόνο ...25%;

    2. Μπορεί να πει ένα στόχο του προϋπολογισμού που επέτυχαν;

    3.Το χρέος της γενικής κυβέρνησης προϋπολογιζόταν στα 295 δις για το 2010 και σύμφωνα με τις ίδιες τις εκτιμήσεις του υπουργείου τελικά έφτασε στα 330 δις.
    μια αύξηση δηλαδή 44 δις (+35 από όσα υπολόγιζε στις αρχές του 2010 αν θυμούνται ....minfin.gr).
    Επειδή η ανίκανη κυβέρνηση της Ν Δ .(..ΠΑΣΟΚ speaking) φόρτωσε σε 5 χρόνια με 150 δις όποιος σε ένα χρόνο πετυχαίνει το 1/3 τι είναι;

  8. Posidonas avatar
    Posidonas 08/06/2011 21:36:47

    Ολοι κανουν κωλοτουμπες τωρα. Αυτο ειναι ενα τρικ, δεν σας πιστευει κανεις, ακομα κι εσεις οι βουλευτες του πασοκ στο τελος θα πατε και θα ψηφισετε με διαφορες αρλουμπες που θα μας λετε. Δεν εχετε κατανοησει τιποτα, παρα μονο να εκφραζεσθε φαραωνικα. Γιατι δεχεστε ενα χρεος που κατα μεγαλο ποσοστο δεν συνεβαλε στην προοδο της χωρας, παρα πηγε στα μπαουλα των απατεωνων; Θα σας πιστευαμε αν θετατε με τα επιτασεως στην Κ.Ο. το ερωτημα αυτο. Αφηστε τις σοφιστιες και τα διαφορα τεχνασματα και δεστε πως ο Κορεας εδιωξε τους απατεωνες απο την χωρα του. Το Γουδι ειναι στη θεση του...

  9. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 08/06/2011 21:38:32

    O ΓΑΠ έχει κολλήσει στην καρέκλα,ίσως πιστεύει οτι θα μας κυβερνήσει καμμιά εικοσαριά χρόνια σαν τον πατέρα του!!!
    Αυτό το καλοκαίρι θα φύγει, μαζί με την καρέκλα!!!!!!!

  10. ΜΠ avatar
    ΜΠ 09/06/2011 02:17:44

    Ποιό είναι το πιό σύντομο ανέκδοτο;;
    "Αναπτυξιακή Πολιτική"

  11. ΜΠ avatar
    ΜΠ 09/06/2011 02:26:28

    Αααααχχχχχ!!! Αν ζούσε τώρα η Μελίνα !!!
    Θα τρίζουν τα κοκκαλάκια της τώρα, μ' αυτά που βλέπει και ακούει στη γειτονιά των Αγγέλων που βρίσκεται. Ονειρευόταν την επιστροφή των μαρμάρων.... Πού να φανταστεί ότι το κόμμα της θα έβγαζε κάποτε την Ελλάδα στο σφυρί...... κυριολεκτικά !