#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2010 20:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ομολογία ιδεολογικής χρεωκοπίας από τον Γ. Παπανδρέου



Στην ομιλία του στην Θεσσαλονίκη ο κ. Παπανδρέου είπε μεταξύ άλλων:

«…Πήραμε και αποφάσεις που δεν θα λαμβάναμε ποτέ σε ομαλές συνθήκες. Γιατί δεν ανταποκρίνονται στη δική μας πολιτική και ιδεολογική φυσιογνωμία. Αλλά οι συνθήκες δεν είναι ομαλές. Ζούμε έναν ιδιότυπο πόλεμο. Και όταν έχεις πόλεμο, ζητάς να πάνε στο μέτωπο όλοι, ανάμεσά τους και απλοί άνθρωποι που σε τίποτα δεν φταίνε για το γεγονός ότι προκλήθηκε πόλεμος. Για αυτό και οι αποφάσεις μας ήταν δύσκολες. Άδικες για πολλούς συμπολίτες μας που δεν ευθύνονται για το που φτάσαμε σήμερα. Αλλά το δίκαιο και το άδικο προσδιορίζεται κάθε φορά από τις συνθήκες και τους κινδύνους…»

Τι ακριβώς προσπάθησε να μας πει ο Πρωθυπουργός με τις λέξεις αυτές;

Ότι η πολιτική και ιδεολογική φυσιογνωμία του ΠΑΣΟΚ δεν ταιριάζει στα δύσκολα;

Ότι η ιδεολογία του ΠΑΣΟΚ είναι αλά καρτ;

Ότι δεν μπορεί να αντιμετωπίσει την κρίση και τώρα πρέπει να βρει και να εφαρμόσει άλλη ιδεολογία;

Αλλά τότε γιατί «φαγώθηκε» το ΠΑΣΟΚ να ανέβει στην εξουσία;

Ημεροδήκτης

(σκίτσο απο το ΕΘΝΟΣ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 20/03/2010 20:57:19

    Δικαιολογίες του GAP. Δικαιολογίες ενός αποτυχημένου.
    Ακόμη μια προσπάθεια εξαπάτησης των Ελλήνων. Όπως πρίν 6 μήνες ξεφώνιζε: "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ". Μέσα σε αυτό το διάστημα αποκαλύφθηκε η πραγματική του επιθυμία. Οι Έλληνες να εξαθλιωθούν.
    Η πολιτική που εφαρμόζει είναι σοσιαλισμός σοβιετίας με ναζιστική ρητορική. Ο λαός μας αντιμετωπίζεται ως η κότα με τα χρυσά αυγά. Ενώ αυτό δεν ισχύει γιατί η ίδια πολιτική και ιδεολογία από το 1981 κατάφερε να καταστρέψει καθε παραγωγική εργασία και να ευννοήσει κάθε παρασιτική.
    Προσπαθεί να σωθεί επικαλούμενος μια δύσκολη κατάσταση την οποία ο ίδιος δημιούργησε με την καταστροφολογική του ρητορική και περιοδεύοντας σαν τη Θέκλα με τα γένια ανά την υφήλιο.
    Η τωρινή κατάσταση είναι δικό του δημιούργημα και οφείλει να απολογηθεί για αυτό.

  2. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 20/03/2010 20:57:25

    ...Το Σύστημα ή καλύτερα το καθεστώς ΠΑΣΟΚ, αν και γνώριζε πριν τις εκλογές την έκταση της επερχόμενης κρίσης, εντούτοις πίεσε να αναλάβει την εξουσία, καθόσον προτίμησε να είναι στην εξουσία και να οδηγήσει εκείνο τις εξελίξεις της κρίσης σύμφωνα με τα δικά του συμφέροντα, παρά να είναι στην αντιπολίτευση, χωρίς κανένα απολύτως έλεγχο των εξελίξεων....
    Η κομματική ελίτ λοιπόν του ΠΑΣΟΚ, οδηγώντας τις εξελίξεις στη Νέα Εποχή και αδειάζοντας στην κυριολεξία το παλιάς αντίληψης ΠΑΣΟΚ, που της είναι εμπόδιο, σχεδιάζει να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο στη Νεοφιλελεύθερη Νέα Κοινωνία που θα δημιουργηθεί για πολλά χρόνια, στηριζόμενο 1) στην άρχουσα τάξη των κρατικοδίαιτων κοινωνικών νταβατζήδων που το στηρίζουν τώρα για να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους και στην Νέα Εποχή, 2) σε ένα μεγάλο αριθμό δημοσίων υπαλλήλων που θα παραμείνουν στο Δημόσιο, καθόσον πολλοί θα απολυθούν, 3) σε κάποιους εκπροσώπους της μεσαίας τάξης που θα κερδίζουν κοντά στο ΠΑΣΟΚ και 4) φυσικά στους όψιμους Έλληνες, τους γνωστούς λαθρομετανάστες. Έτσι το ΠΑΣΟΚ σχεδιάζει να αναπτυχθεί και στις τρεις κύριες τάξεις που θα εμφανιστούν. Δηλαδή στην άρχουσα παρασιτική τάξη, στη μεσαία πράσινη τάξη και στους εξαθλιωμένους των χαμηλότερων κοινωνικών στρωμάτων.....
    Η Νέα Δημοκρατία θα πρέπει να κόψει άμεσα τις γέφυρες που έχει ρίξει το ΠΑΣΟΚ προς τη Νέα Εποχή, αλλά και τα σχέδια του για μια κοινωνία άκρατου Νεοφιλελευθερισμού και πολιτικής εκμετάλλευσης του ανθρώπινου πόνου.
    Η γέφυρα που δεν θέλει με τίποτα να αγγίξει το καθεστώς ΠΑΣΟΚ, αλλά θέλει να την περάσει με ασφάλεια, είναι το ισχύον σάπιο και διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα. Όχι μόνο δεν θέλει να το πειράξει, τουναντίον το κάνει πιο συγκεντρωτικό και στα μέτρα του (εκλογικός νόμος, Καλλικράτης κ.λ.π.).....
    http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/03/blog-post_2773.html

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 20/03/2010 21:59:07

      ΝΕΑ ΤΑΞΗ καθαρά θα το λεμε. NEW WORLD ORDER είναι εδώ ενωμένη δυνατή και έδειξε τα δόντια της.

  3. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 20/03/2010 21:05:51

    Ασ μάθει ο χαζός ότι άπαξ και κυλήσει το τόπι στο πλεκτό δεν έχει... συγγνώμη, λάθος, το παίρνω πίσω.
    Τί θα πεις δηλαδή στη νεαρά κορασίδα;
    - Συγγνώμη που σας πόνεσα;

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 20/03/2010 21:17:17

    Σοσιαλισμός η Βαρβαρότητα.

    Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

  5. adistaktos avatar
    adistaktos 20/03/2010 21:29:25

    "Αλλά το δίκαιο και το άδικο προσδιορίζεται κάθε φορά από τις συνθήκες και τους κινδύνους…"

    Ρε παιδιά συγγνώμη, αλλά νομίζω ότι μας θεωρεί ηλίθιους ΟΛΟΥΣ...
    Τι Γιώργης πρέπει να είσαι για να μην μπορείς να καταλάβεις ότι είναι άδικο και ΔΕΝ πρέπει να ΠΑΓΩΣΕΙΣ τη σύνταξη 350 ευρώ μιας γιαγιούλας του ΟΓΑ;
    Είναι επικίνδυνο να αυξήσεις 2% αυτή τη συνταξούλα, ενώ μπορείς να κόψεις 2% ακόμα από τους φουσκοτσεπίτες ΔΕΗτζήδες, ΟΤΕτζήδες και ΟΣΕτζήδες που κονομάνε κάτι τριχίλιαρα; Τόσα χρόνια δανειζόμασταν για να μπορούμε να πληρώνουμε τους μισθούς τους!!!
    Αει Σιχτιρ Γιώργη... Ψεύτη

    • la poderosa II avatar
      la poderosa II @ adistaktos 20/03/2010 22:29:36

      Η γιαγιουλα των 350 ευρω δεν εδινε δεκαρα για κρατησεις, οποτε για μενα δεν θα επρεπε να παιρνει τιποτα. Κι αν δεν τις αρεσει, ας παει στην Κουβα που εχουν Κουμουνισμο! Αντιθετα που ειδες εσυ οτι δανειζομασταν για να πληρωσουμε Δεητζηδες και Οτετζηδες; Εχω την εντυπωση οτι ειναι κερδοφοροι, οποτε ας δινουν οτι μισθο θελουν. Οσο για τον ΟΣΕ, αφου δεν βγαινει, ας κλεισει, θα ζησουμε και χωρις τραινα. Προσωπικα, τα τελευταια 20 χρονια εχω χρησιμοποιησει τραινο 1 φορα.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ adistaktos 20/03/2010 22:31:30

      όπως φορολογεί την Εκκλησία, αλλά δεν φορολογεί τα υπόλοιπα θρησκευτικά ιδρύματα που υπάρχουν στην Ελλάδα (εννοείται πως θα σπάσει τα μούτρα του στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο όπου θα συρθεί για την προνομιούχα αντιμετώπισή τους),
      όπως φορολογεί όλους τους Έλληνες που θ΄ αγοράσουν σπίτι, αλλά δεν φορολογεί τους αλλοδαπούς που θ΄ αγοράσουν σπίτι,
      όπως μειώνει τα επιδόματα και τα δώρα από τους δημοσίους υπαλλήλους αλλά δεν πειράζει των υπαλλήλων των ΝΠΙΔ που ανήκουν και χρηματοδοτούνται από τα ομόλογά τους υπουργεία
      και άλλα πολλά...
      Πέφτει χοντρό δούλεμα.
      καιρός να το πάρουμε απόφαση ποιοί είναι οι προνομιούχοι σ΄ αυτή τη χώρα εν έτει 2010!
      καιρός να πάψουμε να δουλεύουμε γι΄ αυτόν τον κόσμο....

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ adistaktos 20/03/2010 22:54:04

      la poderosa II
      μην ανησυχείς, σαν το δικό σου αξιακό σύστημα το έχουν οι περισσότεροι πια σ΄ αυτόν τον τόπο γι΄ αυτό και χρεωκόπησε. Μείνε με την παρηγοριά πως είστε επιτέλους πολλοί.
      Εμείς θα πάμε στα χωραφάκια μας και θα σπείρουμε να φάμε, και ΜΗ ΤΟΛΜΗΣΕΤΕ να συρθείτε στο κατώφλι μας!!

    • la poderosa II avatar
      la poderosa II @ adistaktos 20/03/2010 23:12:19

      Β.Κ.Σ. οταν σ'αυτο τον τοπο ο καθενας θα αμοιβεται αναλογα με το τι παραγει, τοτε θα παει αυτος ο τοπος μπροστα. Η δηθεν κοινωνικη δικαιοσυνη (συγκαλημενη αναξιοκρατια) ειναι που μας χρεοκοπησε. Δεν μπορεις να στραγγαλιζεις τον ιδιωτικο τομεα με αβαστακτους φορους για να πληρωσεις συνταξεις σε ανθρωπους που δεν παραγουν. Οσο για την γιαγια που ελεγες αν δεν τις αρεσε ο καπιταλισμος ας ανεβαινε στο βουνο με τον Βελουχιωτη στα νιατα της να πολεμησει για ενα "δικαιοτερο κοσμο". Απ' την στιγμη που η χωρα δεν εχει λεφτα, ας κοψει τις κοινωνικες δαπανες.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ adistaktos 20/03/2010 23:38:00

      επιμένεις να επιδεικνύεις αμετροέπεια και θρασύτητα. Φυσικά και δεν πρόκειται να σ΄ ενημερώσω περί του καθεστώτος εισφορών του ΟΓΑ, ελπιζω μόνον να υποπέσεις στην αντίληψη του νέου αγρότη και να σε περιποιηθεί δεόντως. Αφού προσφέρεσαι να πληρώνεις για τις 10.000 μισθό των ιδιαιτέρων γραμματέων της κυβέρνησης και δυσφορείς για την σύνταξη της μάνας μου που δούλευε σαν είλωτας μέχρι τα εβδομήντα της, προσφέρομαι να σ΄ απαλλάξω από το βάρος και να δηλώσω κι εγώ σαν τον Μητροπολίτη της Μεσογαίας πως δεν θέλω τα λεφτά σας, μπορώ να την ταϊσω μόνη μου στα στερνά της. Η αλητεία δεν έχει όρια σ΄ αυτόν τον τόπο. Είναι απροσμέτρητη.

    • la poderosa II avatar
      la poderosa II @ adistaktos 20/03/2010 23:49:25

      Πολλοι κρυπτοκουμμουνιστες μαζευτηκαν εδω μεσα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ adistaktos 20/03/2010 23:56:33

      Πέστα ΒΚΣ γιατί οι σοσιαλιστές δείχνουν το πραγματικό τους πρόσωπο με την εφαρμογή του σοσιαλισμού στην Ελλάδα. Μια ανάλγητη πολιτική που υμνεί το κράτος και αποτελειώνει τους ανθρώπους. Αυτό σου λέει ο τύπος και αυτό πιστεύει μαζί με το GAP. Είναι της ίδιας πάστας. Πολύ κακής.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ adistaktos 21/03/2010 00:02:01

      Να δούμε και πως θα αντιμετωπίσουν τους άνεργους, που καθημερινά αυξάνονται...

    • Orestios avatar
      Orestios @ adistaktos 21/03/2010 00:10:05

      χελιδόνι, θα τους βρίζουν αποκαλόντας τους τεμπέληδες.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ adistaktos 21/03/2010 00:12:57

      Ορέστιε, αυτό εννοούσα...αφού ήδη το κάνουν!

    • Orestios avatar
      Orestios @ adistaktos 21/03/2010 00:15:44

      Επίσης θα λένε πως δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα του πληθυσμού.
      Λυπάμαι τους ανθρώπους που νομίζαν πως ο σοσιαλισμός είναι κάτι καλό ενώ είναι ότι χειρότερο για την κοινωνία. Δεν εξασφαλίζει δουλειά σε κανέναν, δεν προωθεί την ιδιωτική πρωτοβουλία, φτωχαίνει τους πάντες υπέρ μιας κάστας φίλων του κόμματος και κατηγορεί τον λαό ότι είναι μίζερος μετά αυτή την καταστροφή που προκαλεί.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ adistaktos 21/03/2010 00:41:01

      Μήπως δουλεύει για την Αλέκα τελικά ;;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ adistaktos 21/03/2010 00:44:46

      Λές? Δεν τον έχω και για Αινστάιν.

    • adistaktos avatar
      adistaktos @ adistaktos 21/03/2010 02:47:23

      @ la poderosa II

      Ναι δανειζόμασταν!!!
      Έπρεπε να καλύπτεται το εργατικό κόστος για να μην αυξάνεται γρήγορα η μονάδα...
      Θυμάστε ΟΤΕ με χρονοχρέωση στο αστικό; Σήμερα είναι τσάμπα! Πού πήγαν τόσα λεφτά; Σε μισθούς και σε μίζες για τη σταθερή τηλεφωνία του Σωκράτειου ISDN που κατέρεε... Στα καταχρεωμένα ασφαλιστικά ταμεία τους έχει χώσει ο Έλληνας χοντρό χρήμα. Τα τοκοχρεωλύσια στα δάνεια τους τα πληωνει ο κρατικός προϋπολογισμός... Το Δημόσιο μόνιμος εγγυητής τους...
      Το 2003 μετοχοποιήθηκε μέρος της ΔΕΗ... 900 εκ ευρώ είσπραξη δεν μείωσε το Δημόσιο χρέος... πήκε κατ' ευθείαν στη χοάνη του ασφαλιστικού τους ταμείου, για να μπορεί να πληρώνει σύνταξη 2900 ευρώ σε απόφοιτο Γυμνασίου που έφυγε 55 χρονών!!!
      Ο ΟΣΕ ελλειματικός... ο κρατικός προϋπολογισμός πληρώνει δεκαετίες τριχίλιαρα και βάλε...
      Αν μείωνε 15% και όχι 12% τα επιδόματά τους τι θα πείραζε;

      Μην κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε... Κέρδη κρατικού μονοπωλίου ΔΕΝ υπάρχουν!!!
      Κέρδη κρατικού μονοπωλίου που μοιράζονται στους χιλιάδες κηφήνες τους ΜΟΝΟ στη σοσιαλαθρεμένη Ελλάδα έγινε πραγματικότητα...
      Θυμάσαι που ο Γιώργης προεκλογικά ΘΑ αγόραζε τον ΟΤΕ για να μοιράσει τα κέρδη του στο λαό; Αφού ΔΕΝ τα μοίρασε όταν ήταν κρατικό μονοπώλιο θα το έκανε τώρα;
      Είδες ο Γιώργης...ούτε ΟΤΕ θα δεις, ούτε Ολυμπιακή ούτε λεφτά!

      Μόνο ΔΝΤ(IMF όπως είπε)!!!

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 20/03/2010 21:34:05

    τα ξεραμε, δεν ειναι νεα. ο κομματοκρατικος καιροσκοπισμος, ιδιαζον χαρακτηριστικο μεταλλαχθεντων ψευτοαριστερων και αλλων τοιουτων συμπαρομαρτουντων αποτυχημενων ψευτοπροοδευτικων, ειναι οικογενειακα μεταδιδομενος στο προτεκτορατο μας.

  7. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 20/03/2010 21:57:23

    Μην αγχώνεστε, λεφτά θα βρεθούν τώρα που δημοσιεύτηκε το φορολογικό νομοσχέδιο σε καφάσι.
    http://balafara.blogspot.com/2010/03/blog-post_20.html

  8. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 20/03/2010 22:44:43

    η γελοιογραφία είναι προφητική

  9. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 20/03/2010 22:54:36

    Οταν, όμως, επιβάλεται η εφαρμογή του crisis management, επιστρατεύονται οι καλύτεροι κι όχι οι βολικότεροι, για να λαμβάνουν και να εφαρμόζουν τις δέουσες αποφάσεις, ή, κάνω λάθος;

  10. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 21/03/2010 10:56:29

    poderosa Της γιαγιάς σου...... από ότι φαίνεται φθάνουν οι άλλοι ας πεθάνουν..
    κοινωνικός δαρβινισμος....φασιστοειδη μου..

  11. la poderosa II avatar
    la poderosa II 21/03/2010 11:23:34

    Μην τρεφεται αυταπατες, ο καπιταλισμος ειναι κοινωνικος δαρβινισμος. Και ξερεις κατι, η ιστορια εχει αποφασισει. Ο κουμουνισμος πεθανε οριστικα, παει, τελειωσε! Ο καπιταλισμος ειναι ο μονος δρομος. Και πιστεψε με, δεν υπαρχει τιποτα ανθρωπινο και πολιτισμενο σ' αυτον! Οποιος πιστευει οτι μπορει να υπαρξει καπιταλισμος με ανθρωπινο προσωπο ειναι αφελης. Ειναι ανικητος γιατι ακριβως πορευεται απ' τα ποιο βαρβαρα και πρωτογονα ενστικτα του ανθρωπου.

  12. TopGunZ avatar
    TopGunZ 21/03/2010 12:29:47

    Και ποιος σου είπε ρε προβοκάτορα ότι ο καπιταλισμός υμνεί την εξαθλίωση των μη προνομιούχων? Ποιος σου είπε ότι ο καπιταλισμός υμνεί την συσσώρευση της αγοραστικής δύναμης σε μια αστική ελίτ τεμπελχανάδων? Ο καπιταλισμός διψάει για αγοραστική δύναμη, εξαθλιώνοντας τις μάζες χάνει ο καπιταλισμός, δεν είναι απολυταρχικό, συσσωρευτικό και ελιτίστικο σύστημα όπως ο κομμουνισμός και ο σοσιαλισμός, βασίζεται στις φυγόκεντρες δυνάμεις διανομής του εισοδήματος.

    • la poderosa II avatar
      la poderosa II @ TopGunZ 21/03/2010 21:42:38

      Βρες μου εσυ σε ποια χωρα και σε ποια ηπειρο υπαρχει ο καπιταλισμος που ονειρευεσαι και σου χαριζω την BMW μου. Τα γκετο των αθλιων στις παρυφες των Αμερικανικων μεγαλουπολεων, οι φαβελες της Λατινοαμερικανικης ζουγκλας, οι εξαθλιωμενοι παριες της Ινδικης χερσονησου σε διαψευδουν. Και ο Κουμμουνισμος απ'την αλλη στην θεωρια ωραιος ηταν, στην πραξη ομως κατεληξε απανθρωπος Σταλινισμος. Το προβλημα δεν ειναι το πολιτικο συστημα, αλλα ο ιδιος ο Ανθρωπος που παραμενει κτηνος, ετοιμος να μετατρεψει καθε ωραια ιδεα σε ζωφερη κολαση.

    • Orestios avatar
      Orestios @ TopGunZ 21/03/2010 23:03:53

      Ο ποδεροσα είναι μάλλον ημιμαθής και δεν γνωρίζει ότι ο νεο-φιλελευθερισμός είναι μια παραλαγγή του σοσιαλισμού, που δεν ευννοεί τον υγιή ανταγωνισμό αλλά το σύμπλεγμα σοσιαλιστικής εξουσίας-εταιριών δημιουργώντας ολιγοπώλια. Τα έχει μπερδεμένα.
      Ο καπιταλισμός είναι η δημιουργία την μεσαίας τάξης και ότι άλλο είναι η καταστροφή της.
      Στην Λατινική Αμερική ξεχνά τον Περονισμό (που είναι ένας τρίτος δρόμος στον σοσιαλισμό) και υπήρξε καθοριστικός για τις πολιτικές εξελίξεις του δεύτερου μισού του 20ου αιώνα στην ήπειρο αυτή. Ακόμη οι σοσιαλιστικές κυβερνήσεις σε κράτη όπως η βραζιλία, η Βενεζουέλα, η Βολιβία και η Κούβα όχι μόνο δεν βελτίωσαν αλλά εξαθλίωσαν το βιοτικό επίπεδο του λαού.
      Ο σοσιαλισμός έχει 2 εφαρμόσιμους δρόμους. Τον κομμουνισμό, όπως του Στάλιν, και τον εθνικοσοσιαλισμό του Χίτλερ. Όλοι οι τρίτοι δρόμοι είναι απλά ανούσια συγκάληψη και οδηγούν είτε στον κομμουνισμό είτε στον ναζισμό.
      Συνεπώς στο θεώρημα ότι χρεωκόπησε ο καπιταλισμός με την κρίση μπορούμε να απαντήσουμε ότι χρεωκόπησε ο νεοφιλελευθερισμός του σοσιαλισμού, ο τρίτος δρόνος του όπως είχαν χρεωκοπήσει στο παρελθόν ο κομμουνισμός και ο ναζισμός.

    • la poderosa II avatar
      la poderosa II @ TopGunZ 21/03/2010 23:27:53

      Orestios μπορει εγω να ειμαι ημιμαθης, εσυ ομως, οπως και οι περισσοτεροι τεχνοκρατες ειστε μονοσημαντοι, αδυνατοντας να κατανοησετε τιποτα περισσοτερο απο νουμερα, και ποσο μαλλον την αυτοκαταστροφικη φυση του ανθρωπου. Θα σου συνιστουσα να ξεκινησεις με Ντοστογιεφσκι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ TopGunZ 21/03/2010 23:37:21

      περδόσα, συνεχίζεις να αποκαλύπτεις την ημιμάθειά σου. Αλλά και την ξεροκεφαλιά σου. Σου εξηγήσαμε τόσες φορές πως ο καπιταλισμός δημιουργτεί θέσεις εργασίας και προάγει την ευδαιμονία των ανθρώπων. Αναρρωτιέμαι αν είσαι και χαζός επίσης.

    • la poderosa II avatar
      la poderosa II @ TopGunZ 21/03/2010 23:52:07

      Φιλε μου εισαι αξιολυπητος μεσα στον φανατισμο σου. Κρυμενος πισω απ'την ανωνυμια του πληκτρολογιου συνεχιζεις να εκτοξευεις υβρεις πλαισιομενες με σαθρα επιχειρηματα. Ποτε μιλησες τελευταια φορα με τον ψυχαναλυτη σου; Η επιθετικοτητα που δειχνεις απεναντι σε καθε αντιθετη προς την δικια σου αποψη και η ανικανοτητα να μετασχεις σε διαλογο αποτελουν προβλημα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ TopGunZ 22/03/2010 00:30:34

      Θλιβερέ περδόσα. Ως πότε θα πέρδεσαι? Είσαι διπλά αποτυχημένος. Πρώτον γιατί υποστηρίζεις ένανλ απάνθρωπο σοσιλισμό και δεύτερον γιατί μιλάς με έναν όπως λες αξιολύπητο.
      Άντε τα φαρμακάκια σου και στο Αιγινήτειο, που μου κάνεις και ερμηνείες. Βλάκα

  13. milkman avatar
    milkman 21/03/2010 16:23:59

    Οπως σε ολες τις εκφανσεις της ανθρωπινης δραστηριοτητας υπαρχει δυισμος ετσι και για τον καπιταλισμο το αντιθετο του ειναι ο κομμουνισμος ειτε ως ιδεολογικος αντιπαλος ειτε ως εναλλακτικη λυση.
    Ιστορικα αποδεικτηκε οτι οταν λειτουργησε ως αντιβαρο στον καπιταλισμο τοτε και ο καποταλισμος τιθασευτηκε και ειχαμε την δημιουργια του συγχρονου ευρωπαικου υποδειγματος που απαιτουσε κοινωνικη συναινεση για να λειτουργησει.Με την καταρευση του κομμουνισμου το κοινωνικο αυτο συμβολαιο δεν υπαρχει πια και το εκρεμες ταλαντωθηκε προς στην πλευρα του καπιταλισμου-καζινο.
    Οσο αναφορα τις ασυναρτησιες που υποθηκαν παραπανω για τον ΟΓΑ.
    Σε ολες τις κοινωνιες που μετασχηματιστηκαναπο αγροτικες σε αστικες υπηρξε κριση οσο αναφορα το ασφαλιστικο των αγροτων γιατι η αναλογια απο 90-10 αγροτικος αστικος πληθυσμος αλλαξε με αποτελεσμα το ασφαλιστικο των αγροτων να υποφερει απο αφου οι εισερχομενοι στο επαγγελμα με τους εξερχομενους να εχουν τεραστια διαφορα.
    Οι προνομιουχοι της εποχης εκεινης(Δικηγοροι,Γιατροι,μηχανικοι,Δημοσιογραφοι)φροντισαν για τους ευατους τους πληθωρα προνομιων για την ασφαλεια τους εις βαρους του αμορφωτου σκληρα εργαζομενου αγροτικου πληθυσμου ο οποιος χρηματοδοτησε την αστικοποιηση της ελληνικης κοινωνιας στηριζοντας αυτους που μεταναστευαν στις πολεις με το υστερημα τους.
    Απο το 1989 υπαρχει καταβολη ασφαλιστρων ΣΤΟΝ ΟΓΑ και ισχυει το εξης
    Αντρες-Γυναικες στα 65 με 47 χρονια ασφαλισης γιατι απο τα 18 εαν θελεις να παρεις μερος σε σεμιναρια αγροτικα η θελεις να παρεις διπλωμα τρακτερ για να βοηθας τους γονεις σου πρεπει να εχεις ασφαλιστικη ενημεροτητα.
    Δουλευω 365 ημερες το χρονο απο 12 ωρες την ημερα γιατι εχω αγελεδες και δεν σταματας ποτε οι αγελαδες δεν καταλαβαινουν απο γοιρτες οι κυριακες απο ΘΑΝΑΤΟ Η ΓΑΜΟ ειμαι 34 ετων και εαν κολλουσα ενσημα για 8ωρο που δουλεψα θα ημουν συνταξιουχος τωρα για να μην αναφερω τους παππουδες και τις γιαγιαδες που ειναι 70 και 75 ετων και εχουν λιγα προβατα η αγελαδες και δουλευουν ακομα για να μπορεσουνε να ζησουνε και τωρα που αρχισε η κριση ερχονται τα παιδια τους απο τις πολεις για να ζησουν στο χωριο και εχουνε γεμισει τα χωρια που ειμαστε κοντα σε αστικα κεντρα εδω στην Μακεδονια με ανθρωπους που εχουνε μεινει ανεργοι και γυρισαν πισω.

  14. ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ ο παραβατης avatar
    ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ ο παραβατης 21/03/2010 19:18:26

    Τα σέβη μου στον milkman,συμφονώ απολυτα....

    αντε γιατι γεμισε εδω μεσα κρυπτοφασιστοειδή που ευτυχώς ακομα ντρέπονται να το εκδηλώσουν ανοιχτά

    • atermon avatar
      atermon @ ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ ο παραβατης 21/03/2010 19:28:11

      Εκτός από ανάγωγος είσαι κι απληροφόρητος.

  15. ΣΜΠΟΥΛΝΤΟΥΜ avatar
    ΣΜΠΟΥΛΝΤΟΥΜ 22/03/2010 00:12:32

    ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ Η ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑΞΙΚΩΝ ΑΝΤΙΠΑΛΩΝ.