#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2012 14:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ομιλίες και φωτορεπορτάζ από την Συνδιάσκεψη της ΝΔ



Τη βεβαιότητα ότι η ΝΔ θα αναλάβει τα ηνία της χώρας μετά τις 17 Ιουνίου εξέφρασαν τα στελέχη της ΝΔ στις παρεμβάσεις που έκαναν στην Εθνική Συνδιάσκεψη του κόμματος που έγινε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Η παράταξή μας ξεκινά τη μάχη για τη σημαντικότερη πολιτική αναμέτρηση των τελευταίων 40 ετών είπε ο Δημήτρης Αβραμόπουλος στην παρέμβασή του στην Εθνική Συνδιάσκεψη της ΝΔ.

Οι ευθύνες μας είναι μεγάλες και είμαστε έτοιμοι να τις αναλάβουμε συνέχισε ο αντιπρόεδρος της ΝΔ και τόνισε ότι η Ελλάδα θα βρει το δρόμο της ανάπτυξης και μετά τις 17 Ιουνίου θα προχωρήσει σε μια νέα συμφωνία με την Ευρώπη.

«Θα κερδίσουμε αυτή τη μάχη για να διασφαλίσουμε την παραμονή μας στην Ευρώπη και θα ανοίξουμε με αξιοπρέπεια τον δρόμο του κοινού όλων των Ελλήνων μέλλοντός μας» πρόσθεσε.



«Πιστεύω ότι η ΝΔ μπορεί και θα τα καταφέρει, η Ελλάδα μπορεί και θα τα καταφέρει» δήλωσε ο έτερος αντιπρόεδρος της ΝΔ Σταύρος Δήμας, τονίζοντας ότι μια μία βιώσιμη κυβέρνηση η χώρα θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στις προσκλήσεις, να σταματήσει την ύφεση και να μπει σε περίοδο ανάπτυξης.

Τα βέλη της κατά του Αλέξη Τσίπρα έστρεψε και η Ντόρα Μπακογιάννη στην ομιλία της, κατηγορώντας τον για ανεύθυνο λαϊκισμό. «Η επαναδιαπραγμάτευση των όρων του Μνημονίου μπορεί να γίνει αλλά με αξιοπιστία. εμείς δεν είμαστε ούτε τσαμπουκάδες, ούτε ικέτες» τόνισε, προσθέτοντας ότι για να κρατηθεί η χώρα ζωντανή χρειάζεται σχέδιο.

Δηλώνοντας από την αρχή της ομιλίας της συγκινημένη, χαρακτήρισε πολιτικά και ηθικά σωστή την απόφασή της να συστρατευτεί με τη ΝΔ. «Μπροστά μας έχουμε να δώσουμε τη μητέρα των μεγάλων μαχών, πρέπει να ενώσουμε δυνάμεις» δήλωσε, τονίζοντας ότι ήταν δύσκολη η απόφαση που πήρε με τον Αντώνη Σαμαρά.



«Το μέλλον της πατρίδας κρίνεται από εμάς, σήμερα είμαστε αντιμέτωποι με έναν πραγματικό κίνδυνο, οφείλουμε να σταθούμε στο ύψος των περιστάσεων. Για να κερδίσουμε στις εκλογές πρέπει να αφήσουμε πίσω την ξύλινη γλώσσα, να βρούμε την αυτοπεποίθηση και να βγούμε έξω στους χώρους δουλειάς» τόνισε η κ. Μπακογιάννη λέγοντας πως το διακύβευμα των εκλογών είναι σαφές.

«Σχηματίσαμε ένα ισχυρό μεταρρυθμιστικό μέτωπο και δημιουργούμε μια κοινοβουλευτική δύναμη στη νέα Βουλή για να νικήσει το λαϊκισμό» δήλωσε, τονίζοντας πως «θα δώσουμε μαζί τη μάχη για τον αγώνα τον καλό, για την Ελλάδα και τους Έλληνες».



Ως συνέλευση ενότητας και νίκης, ευθύνης και εθνικού καθήκοντος χαρακτήρισε την εθνική συνδιάσκεψη του κόμματος ο πρόεδρος της Βουλής Βύρων Πολύδωρας, επισημαίνοντας πως «δεν έχουμε αμφιβολίες, είμαστε σίγουροι για αυτό που πιστεύουμε, οραματιζόμαστε κυρίως μετά τις 17 Ιουνίου να αναλάβουμε τα ηνία της χώρας για την επανεκκίνηση της οικονομίας».

Από την πλευρά του ο γραμματέας της ΝΔ Ανδρέας Λυκουρέντζος τόνισε πως «κρίνεται η δυνατότητα του ελληνικού λαού να προοδεύει σε ένα περιβάλλον ασφάλειας μέσα στη ζώνη του ευρώ», ενώ επέκρινε την αριστερή νοοτροπία που θέλει να επιβάλλει καταδικασμένες, όπως είπε, ιδέες.



«Δεν μοιάζουμε σε τίποτε με το ΠΑΣΟΚ οφείλουμε να βγούμε στην κοινωνία και να κερδίσουμε την ψήφο της» δήλωσε ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης και πρόσθεσε ότι «το 1981 ξεκίνησαν όλα εκείνα που έφεραν την χώρα στην σημερινή κατάσταση. Εμείς προσπαθήσαμε να αλλάξουμε καταστάσεις αλλά το ΠΑΣΟΚ αντέδρασε. Όλο το νοσηρό σύστημα ΠΑΣΟΚ είναι σήμερα μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ. Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι συνδικαλιστές τύπου Φωτόπουλου είναι στον ΣΥΡΙΖΑ».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. νεφέλη avatar
    νεφέλη 26/05/2012 15:07:16

    Αυτή η ξυνίλα της δόρας δεν χωνεύεται με τίποτα.
    Σε όλη την διάρκεια της ομιλίας, είτε είχε αυτό το αποκρουστικό ειρωνικό υφάκι, είτε σχολίαζε στιφά, είτε χαμογελούσε αποστασιοποιημένα....
    Αφήστε που όταν όλοι, στην κορύφωση της ομιλίας, σηκωθήκαν και χειροκροτούσαν, εκείνη αδιαφόρησε καθήμενη... και σηκώθηκε επειδή δεν γινόταν αλλιώς.
    Κανείς δεν της είπε, ότι υπήρχαν κάμερες εκεί;

    • poker face avatar
      poker face @ νεφέλη 26/05/2012 15:10:36

      lemon lady!

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ poker face 26/05/2012 16:45:20

        Χωρις πλακα, παντα αυτη την εκφραση εχει η Ντορα. Οσοι εχουμε παει σε συγκεντρωσεις ή ομιλιες που ειχε παρει μερος, το θυμομαστε. Δεν εχει να κανει με τη περισταση. Οποτε μην βγαζετε αστοχα συμπερασματα. Επισης ας σεβαστουμε οτι προσφατα εχασε ενα δικο της ανθρωπο...

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ νεφέλη 26/05/2012 15:16:03

      νεφέλη
      καταλαβαίνω γιατί είσαι συνεφιασμένη.
      Έχεις μείνει πίσω στην καταχνιά... περαστικά.

  2. Φελίζα avatar
    Φελίζα 26/05/2012 15:09:05

    Tο 1981 ξεκίνησαν όλα εκείνα που έφεραν την χώρα στην σημερινή κατάσταση ,
    όλο το νοσηρό σύστημα ΠΑΣΟΚ είναι σήμερα μέσα στο ΣΥΡΙΖΑ , είναι η βασική συνιστώσα του. Ας το καταλάβουμε επιτέλους .

  3. makis avatar
    makis 26/05/2012 15:13:25

    Δημοσκόπηση ΜRB για την REAL.... http://shar.es/q53y3

  4. FALCON avatar
    FALCON 26/05/2012 15:26:30

    Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ σήμερα έδωσε το σύνθημα εκκίνησης του εκλογικού αγώνα, πάμε όλοι μαζί να περπατήσουμε στο πεζοδρόμιο να μεταφέρουμε το μήνυμα στους συνανθρώπους μας για να τους πείσουμε για την αναγκαιότητα να βγει η Νέα Δημοκρατία ποιο ισχυρή στις επερχόμενες εκλογές. Πάμε απευθείας στον λαό να περπατήσουμε μαζί του, χωρίς μεσάζοντες και παράθυρα, είναι η μόνη λύση για να ΓΊΝΕΙ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΕΦΙΚΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/05/2012 15:42:12

    Καλή η συνδιάσκεψη της ΝΔ αλλά εγώ προτίμησα την εκδήλωση του Παπαθεμελή στην Κάτω Παζαρούδα, για να στηρίξω τον φίλο μου τον Δαναό.
    Μάλιστα σε μια φάση ενθουσιάστηκα και φώναξα: σήκω όρθιος πρόεδρε να σε δούμε, οπότε και ακούστηκε η φωνή του προέδρου "μα όρθιος είμαι ρε παιδιά"!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Strange Attractor 26/05/2012 15:45:34

      Και σου είπα, μη φωνάζεις εγέρθητος είναι, αλλά εσύ πού να ακούσεις με τέτοιον ενθουσιασμό που είχες!!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Δαναός 26/05/2012 15:47:33

        Μα τα λέει ωραία ο μπαγάσας....

  6. Δαναός avatar
    Δαναός 26/05/2012 15:49:37

    Ε βέβαια έχει το γαλλικό αξάν! Ειδικά στο ς !

  7. Δρυς avatar
    Δρυς 26/05/2012 15:59:46

    Στις 17/6 θα τα πούμε με το ΣΥΡΙΖΑ.

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 26/05/2012 16:36:24

    Εθνικές Εκλογές 2012: H κ. Θεοδώρα Μπακογιάννη, ως Πρόεδρος τη ΔΗ.ΣΥ, σε αποκλειστική MSN® συνέντευξη, απάντήσε σε 11 ασυνήθιστες ερωτήσεις με Θέμα: «Τι άνθρωπος είσαι;» http://news.gr.msn.com/national-elections-2012/default_Ntora_Mpakogianni.aspx

  9. tak avatar
    tak 26/05/2012 19:36:43

    Φελίζα, όποιος λέει το αντίθετο, δεν καταλαβαίνει ούτε από πολιτική ούτε το πού βρισκόμαστε... Ασφαλώς και όλο το βαθύτατο ΠαΣοΚ, έχει χωθεί βαθιά και ... σύριζα στο ΣΥΡΙΖΑ, εκεί όπου αισθάνεται σιγουριά και ασφάλεια...
    Οι άλλοι μ@λ@κοδεξιοί, μπορείς να μου πεις τι κάνουν εκεί; Ας ελπίσουμε πως θα ξεστραβωθούν και θα ανακάμψουν, αλλέως θα δουν προκοπή και λευτεριά, του Αη Τσίπρα ανήμερα!

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ tak 26/05/2012 19:51:32

      tak , δεν το λένε δεν το λένε δεν το λένε ........
      μ@λ@κοδεξιούς εννοείς τους ψηφοφόρους? Αν ναι νομίζω ότι κάποιοι από αυτούς θα επιστρέψουν στις εκλογές και η αιτία - όσο και να μην μας αρέσει - είναι οι επιστροφές.
      Η αλαζονεία ψηφοφόρων του Συ ρίζα , όπως λες , είναι όμοια με αυτή των πασόκων σε προηγούμενες εκλογές.
      Σε μια συζήτηση , λίγες μέρες μετά τις εκλογές , ένας ψηφοφόρος τους μου είπε ότι ετοιμάζουν τα ξερονήσια ...για αμετανόητους δεξιούς. Έπαρση και αλαζονεία σου λέω .....

      • tak avatar
        tak @ Φελίζα 26/05/2012 19:56:58

        Εδώ που φθάσαμε, ο καθένας θα πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του. Δε μπορεί, τινές εξ αυτών, που χαρακτήρισα, να έχουν ευνοηθεί τα μάλα από τη Νέα Δημοκρατία, να έχουν απολαύσει αδαπάνως χρήμα και εργασία και να κάνουν κριτική ως ... αντιμνημονιακοί! Αυτό μου τη βαράει και επί τέλους ας δηλώσουν ή ... κομμουνιστές ή αριβίστες...

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ tak 26/05/2012 21:13:22

          Μόνο που δεν αντιλαμβανόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο την ευθύνη , έστω αυτή που μας αναλογεί.
          Έχω δει ουκ ολίγους ολίγιστους που είναι ....όπου φυσάει ο άνεμος .

      • juliet avatar
        juliet @ Φελίζα 26/05/2012 19:58:54

        Φελίζα ,
        το νησί των ονείρων θα είναι στα ξερονήσια προς ''ανάπαυση'';Ενας πρώτος ξάδελφος της μάνας μου 88 τώρα ,μια ζωή στην εξορία ...μια χαρά είναι .Ο καθαρός αέρας και η υγιεινή ζωή τον ωφέλησαν ....

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ juliet 26/05/2012 20:06:21

          Είδες δεν το σκέφτηκα.... άρα εγώ δεν έχω πρόβλημα ...τι εδώ , τι εκεί...μια χαρά θα είναι!
          χαχαχα!

  10. tak avatar
    tak 26/05/2012 19:38:46

    O Δαναός;

  11. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 26/05/2012 22:06:46

    Άνευ πλάκας:
    1) Η μόνη φωτογραφία που θα ήταν όλα τα λεφτά είναι αυτή που ο Καραμανλής σηκώνει με το ζόρι σχεδόν τον Βαγγέλα και τους υπολοίπους για ΄΄ αμπαλαέα ΄΄. Μου ΄ρθαν στιγμές EURO 2004 στο μυαλό.
    2)Φίλε S.A μην καρφωνόμαστε. Μας λένε συνεχώς σωβινιστές και επαρχιώτες οι χαμουτζήδες αλλά μην το παραξηλώνουμε κιόλας. Όλοι συμπαθούμε τον ένα και μοναδικό Στελάρα και μακάρι να καταδεχόταν να ξανάρθει μαζί μας αλλά δε το βλέπω. Παρόλα αυτά καλό είναι να μην το πειράζουμε αφενός μεν γιατί είναι ευσυγκίνητος , αφετέρου γιατί οι κάτω συμπατριώτες δε πολυκαταλαβαίνουν από αυτά.
    3) Τη Ντόρα εγώ την είδα μια χαρά. Ίσα που μου άρεσε και σαν γυναίκα. Με σαγήνευσε. Λέτε να φταίει που πάω για εγχείρηση ΄΄ καταρράκτη ΄΄ ;

  12. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 26/05/2012 23:47:55

    Δεν είναι τίποτα. Όπως λέει κι ένας φίλος μου: "Κάθε πράγμα έχει τον πελάτη του".

  13. TopGunZ avatar
    TopGunZ 27/05/2012 10:22:12

    Καλό θα είναι να συνειδητοποιήσουν όλα τα στελέχη πρώτης και δεύτερης γραμμής πως το παιχνίδι θα παιχτεί πόρτα-πόρτα, στόμα με στόμα. Έχουμε να διαχειριστούμε δύο βασικές ομάδες ανθρώπων. Η πρώτη συμπεριλαμβάνει αυτούς που θέλουν λίγο "σπρώξιμο" μόνο για να ψηφίσουν ΝΔ, ακόμα κι αν μέχρι και τις 6 Μαΐου ψηφίζανε φανατικά ενάντια της, λόγω του φόβου που τους προκαλεί ενδεχόμενη επικράτηση του ΣΥΡΙΖΑ. Η δεύτερη ομάδα, που είναι η "δύσκολη", είναι οι ειλικρινά απογοητευμένοι του "γαία πυρί μιχθήτω", στους οποίους πρέπει να εμπνεύσεις ελπίδα και, κυρίως, διαφορετικότητα. Πολλοί από αυτούς συνδέουν ΑΜΕΣΟΤΑΤΑ την ελπίδα με το διαφορετικό, για αυτό και έχουν "γοητευτεί", ευτυχώς οι περισσότεροι επιφανειακά, από τον Τσιπραντρέου.