#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/09/2010 19:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ομαδικά πυρά κατά Παπακωνσταντίνου στην Βουλή



Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ και μας δουλεύει κανονικά…

Ως εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ ο κ. Παπακωνσταντίνου είχε δηλώσει, ότι η περαίωση συνιστά ομολογία της αποτυχίας της φορολογικής πολιτικής που ακολουθούσε η κυβέρνηση της ΝΔ. Και η κυρία Λ. Κατσέλη, ότι αυτού του είδους οι ρυθμίσεις επιβραβεύουν τους ασυνεπείς φορολογουμένους και αποδοκιμάζουν όσους προσπαθούν ακόμη και σε περιόδους κρίσης να είναι εντάξει με τις υποχρεώσεις τους…

Αλλά, δεν είναι απλά μία ακόμη αθέτηση προεκλογικής δέσμευσης του ΠΑΣΟΚ. Είναι τρανταχτή ομολογία της κυβέρνησης πως δεν μπορεί να συλλάβει φοροφυγάδες αλλά και να εισπράξει τα 30 δισ. ευρώ που υποσχόταν…

Μιλώντας ενώπιον της αρμόδιας επιτροπή της Βουλής που συζητά το νομοσχέδιο για την περαίωση, ο κ. Παπακωνσταντίνου δικαιολογήθηκε λέγοντας ότι «είναι ανάγκη να γυρίσουμε σελίδα…όποια σύγκριση με παρελθόν δεν έχει υπόσταση…θα μπορούσαμε κι εμείς να επικαλεστούμε μόνο την ανάγκη για έσοδα και να πούμε θα είναι η τελευταία φορά… δεν θα κρύψω και το τελευταίο ευρώ το έχουμε ανάγκη…βάλαμε προϋποθέσεις να είναι μια νέα αρχή…!

Εκεί όμως που «στριμώχτηκε» ήταν όταν ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Δ. Παπαδημούλης τον κατηγόρησε ότι έβαλε την τελευταία στιγμή στο νομοσχέδιο μια «περίεργη» διάταξη που εντάσσει στην περαίωση επιχειρήσεις που έχουν λάβει πλαστά ή εικονικά τιμολόγια, είναι στο Χρηματιστήριο και έχουν τζίρο άνω των 20 εκατομμυρίων ευρώ. «Άρα», όπως είπε «ευνοεί συγκεκριμένα πρόσωπα».

Ο κ. Παπακωνσταντίνου κάλεσε τον βουλευτή να πει ονόματα απειλώντας τον ότι η κατηγορία του τον προσβάλει προσωπικά, και ενέχει και ποινικές ευθύνες…

«Εσείς να μας πείτε γιατί μπήκε αυτή η εξαίρεση, ποιους αφορά, πόσα θα δώσουν και τι θα … καθαρίσουν. Μίλησα για φωτογραφική διάταξη και δεν το ανακαλώ» απάντησε ο κ. Παπαδημούλης για να συμφωνήσουν ουσιαστικά με τον βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ και άλλοι βουλευτές μεταξύ των οποίων και από το ΠΑΣΟΚ.

«Είναι και ηθικό θέμα και πολιτικό ζήτημα, με εκφράσεις για σκάνδαλο… θέλω να το διευκρινίσετε γιατί ούτε εσείς και η κυβέρνηση και οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, θέλουν να χρεωθούν μια ρύθμιση τέτοια…» είπε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Ανδρέας Μακρυπίδης.

Ο Νάσος Αλευράς (ΠΑΣΟΚ), σχολίασε ότι «έχει ευθύνη η κυβέρνηση, ειπώθηκαν μεγάλες κουβέντες προεκλογικά, τις οποίες βλέπω να επαναλαμβάνετε και τώρα, στην εισηγητική έκθεση. Εγώ ήμουν πιο προσεκτικός στις προεκλογικές μου δηλώσεις».

Κ. Γείτονας: «Δε δέχομαι να αφήνονται αιχμές κατά Κυβέρνησης.. θα σας παρακαλέσω να το ξαναδείτε σε βάση… Αν επιμένετε να μείνει διάταξη για εταιρείες με τζίρο πάνω από 20 εκατ. ευρώ και εισηγμένες στο ΧΑΑ να μας πείτε ποιες είναι. Δεν μπορώ να ακούω Παπαδημούλη και άλλους βουλευτές να μιλούν για σκάνδαλο».

Χρ. Μαγκούφης: «Καλό να μην είναι μπερδεμένα τα κείμενα όταν νομοθετούμε…

Θ. Καράογλου (ΝΔ): «Όχι απλώς η διάταξη είναι φωτογραφική αλλά είναι σκάνδαλο. Υπάρχουν υπόνοιες σκανδάλου! Να την πάρετε πίσω. Τους κλείνετε το μάτι και τους λέτε ότι κάνατε, κάνατε. Πληρώστε κάτι για να τελειώνουμε! Αυτό προσβάλει και αδικεί βάναυσα τους συνεπείς πολίτες. Δεν μπαίνανε (σε περαίωση) οι εκδότες και οι λήπτες πλαστών και εικονικών τιμολογίων και δεν φτάνει αυτό αλλά τους εξαιρείται από όριο 20 εκατ. ευρώ...»!

Αγγ. Τζέκης (ΚΚΕ): Ξέρετε καλά ποιοι είναι και τους βάζετε να έχουν κέρδος…

Τελικά, ο κ. Παπακωνσταντίνου επανέφερε την τελευταία στιγμή τροποποίηση με την οποία η ευνοική διάταξη για τα πλαστά και εικονικά τιμολόγια, δεν αφορά τις επιχειρήσεις με μεγάλο τζίρο και τις εισηγμένες στο ΧΑΑ αν βρίσκονται ήδη σε φάση ελέγχου από τους φοροελεγκτικούς μηχανισμούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/09/2010 19:53:40

    Αλλά, αν έχει ήδη ελεγχθεί, δεν τρέχει τίποτα...

    Ο Κουτσόγιωργας κατηγορήθηκε για τον Κουτσονόμο. Δεν τον γλιτώνει ούτε η υπερψήφιση του νόμου τον Παπακ... Ειδικό Δικαστήριο...

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Επώνυμος 29/09/2010 20:40:33

      Επώνυμε, το κράτος χρειάζεται χρήματα. Ο φοροεισπρακτικός μηχανισμός είναι υπό κατάρρευση και το νομικό πλαίσιο παρέχει προστασία σε φοροφυγάδες. Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος στη δεδομένη στιγμή.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ mitsosms 29/09/2010 21:33:43

        γιατί καλέ ... αφού λεφτά υπάρχουν

  2. the force avatar
    the force 29/09/2010 20:04:16

    Η παρουσία του Θεόδωρου Πάγκαλου στα πολιτικά πράγματα χαρακτηρίζεται από αμετρητες αποτυχιες, λαθος χειρισμους και ελαφρομυαλες δηλωσεις. Χαρακτηριστικά:

    Η δήλωσή του ότι «η Γερμανία είναι οικονομικός γίγαντας, αλλά πολιτικός νάνος», την οποία κατόπιν υποχρεώθηκε να αποσύρει.

    Η δήλωσή του ότι «στους διαδρόμους του Υπουργείου Εξωτερικών μιλάνε αγγλικά», αναφερόμενος στην Υπουργία Γιώργου Παπανδρέου

    Η δήλωσή του ότι «μετά το 2000 καταστράφηκε η χώρα»

    Η αρχική έντονη καταδίκη του Σχεδίου Ανάν για την επανένωση της Κύπρου και μετέπειτα η φανατική υποστήριξή του

    Η θητεία του ως Υπουργού Εξωτερικών έληξε με την παραίτησή του, το Φεβρουάριο του 1999, λόγω των ατυχών χειρισμών που έγιναν στην υπόθεση Οτσαλάν, του Κούρδου ηγέτη που κατέφυγε στην Ελλάδα και φυγαδεύτηκε στην Ελληνική Πρεσβεία στην Κένυα, όπου και συνελήφθη καθοδόν προς το αεροδρόμιο από τις αμερικανικές μυστικές υπηρεσίες και παραδόθηκε στις αναμένουσες εκεί τουρκικές αρχές.

    Θεωρειται συνυπευθυνος για τραγικους χειρισμους την νυχτα των ιμων το 1996, σε σημειο να ειναι εως και υποπτος για εσχατη προδοσια.

    Τελος η θητεια του στα περισσοτερα υπουργεια απο οπου περασε, αφησε τεραστια ελλειματα και πολλες φορες ακομη περισσοτερα προβληματα απο αυτα που παρελαβε.

    Θυμιζουμε επισης την δηλωση του οτι τον γιωργακη παπανδρεου δεν θα μπορουσε ουτε να τον φανταστει πρωθυπουργο, αφου ειναι εντελως ανικανος και ανιδεος.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ the force 29/09/2010 20:10:34

      Να μην ξεχνάτε το χειρότερο: Το αναίσχυντο Πρωτόκολλο της Μαδρίτης!

  3. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 29/09/2010 20:08:37

    «ούτε εσείς και η κυβέρνηση και οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, θέλουν να χρεωθούν μια ρύθμιση τέτοια…» είπε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Ανδρέας Μακρυπίδης. [!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!]

    Θίγονται δημοκρατικές ευαισθησίες……..Συγκινητικό!

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ ένας Άμλετ 29/09/2010 22:49:31

      Γιατί, ο Μακρυπίδης δεν ήταν ο Υπουργός (ή υφυπουργός -δεν θυμάμαι) της περαίωσης επί ΠΑΣΟΚ προ οκταετίας; Φανταστείτε πόσο ξεδιάντροπη του φάνηκε τώρα η διατύπωση-μεθόδευση!

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ ένας Άμλετ 30/09/2010 13:32:43

      μακρυπίδη αν διαφωνείς φεύγεις αλλοιως σοοοςςςς η Πατρίδα κοιμαται

  4. vassilis avatar
    vassilis 29/09/2010 21:21:15

    Δεν αποτελει η περαιωση ομολογια αποτυχιας της κυβερνησης αλλα ομολογια στηριξης της διαφθορας.Γνωριζουν πολυ καλα πως να τα παρουν απο τους φοροφυγαδες αλλα δουλευουν γι'αυτους και επομενως τα οποια μετρα κατατεινουν στην απαλλαγη των φοροφυγαδων και στην υφαρπαγη του εισοδηματος των εντιμων πολιτων.Αλλωστε αν εφαρμοσουν τα σωστα μετρα οι πρωτοι που πρεπει να πληρωσουν ειναι οι ιδιοι και οι ημετεροι.Παρατηρειστε με τι λυσσα προσπαθουν να μπουν στην περαιωση ακινητων αυτοι που ποτε δεν πληρωναν τιποτε.

  5. Hase avatar
    Hase 29/09/2010 21:49:40

    Αν θυμαμαι καλα υπαρχει καναλαρχης που εχει κατηγορηθει για πλαστα και εικονικα τιμολογια υψους πανω απο 35 εκ.Ε. Δεν γνωριζω ποιος ειναι, αλλα πιστευω πως μεγαλοανκορμαν αρκετα μεγαλου καναλιου ξερει ποιος ειναι, αλλα εδω και καιρο το κανει γαργαρα. Υπαρχει και μια αυτοκτονια εφοριακου καπου εκει μεσα. Το ποιον ευνοει το νομοσχεδιο δεν γνωριζω. Ρωτηστε τον κ. Παπακωνσταντινου. Μπορει να ξερει, και σαν τιμιος ανθρωπος να μας πει.

  6. kiki avatar
    kiki 29/09/2010 22:12:08

    Το Αλτερ ειναι,οσυνεταιρος του Κουρη, ο Γιαννικος.
    50 εκατομυρια ,και εχεις τον ακορμαν και τον Κωνστα ,να ξεφωνιζουν στους νταληκερηδες.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ kiki 29/09/2010 22:51:36

      χμ... αν αυτό αληθεύει, και αν τελικά ψηφισθεί, προτείνω μόλις μας έρθουν τα χαρτάκια για τη νέα περαίωση να μηνύσουμε όλοι τον Παπακ για κάλυψη φοροδιαφυγής - και φυσικά να αρνηθούμε τη νέα πληρωμή.

    • Green St avatar
      Green St @ kiki 30/09/2010 01:12:18

      Alter EEE

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ kiki 30/09/2010 13:33:50

      Α ολα έχουν την εξήγξση τους

  7. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 29/09/2010 23:29:19

    η περαίωση είναι ένα άδικο μέτρο, που δυστυχώς έχουν χρησιμοποιήσει κατά κόρον όλες οι κυβερνήσεις για να γεμίσουν τα (άδεια) κρατικά ταμεία...και η κυβέρνηση της ΝΔ έκανε περαίωση το 2008....πρέπει άμεσα να υπάρξει
    - σήμερα αν είναι δυνατόν - ένα σταθερό πλαίσιο εντατικών φορολογικών ελέγχων με την χρήση υψηλής τεχνολογίας, με το οποίο να αντιμετωπιστεί σε ικανοποιητικό βαθμό το φαινόμενο της φοροδιαφυγής......

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ δαιμονάκι 29/09/2010 23:37:04

      ναι ναι, να γίνουμε όλοι καρτορομποτάκια, για να καλύψουμε τα ελείμματα που δημιουργούν οι λαμογιές των φίλων σου με τη Ζήμενς (και όχι μόνον)

  8. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 29/09/2010 23:35:14

    πρέπει να υπάρξει ένα μεσομακροπρόθεσμο στρατηγικό σχέδιο, βάση του οποίου να αναδιοργανωθούν ριζικά οι φορολογικοί & εισπρακτικοί μηχανισμοί του κράτους, για να γίνουν πιο ευέλικτοι και αποδοτικοί.

    Στις ΗΠΑ το IRS έχει αντίστοιχο στρατηγικό σχέδιο για περίοδο 2009-2013.....

    http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p3744.pdf

    • Orestios avatar
      Orestios @ δαιμονάκι 30/09/2010 00:16:09

      Στις φωτό είναι οι χαρούμενοι φορολογούμενοι, που ξεχρεώνουν όλες τις λαμογιές των Τραπεζιτών με τα ασφαλιστικά ταμεία και όχι μόνο?

  9. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 30/09/2010 00:21:02

    @ Orestios...όποιος πιάνεται από το IRS για φοροδιαφυγή σαφώς και δεν είναι καθόλου χαρούμενος......

    • Misha avatar
      Misha @ δαιμονάκι 30/09/2010 00:24:09

      Τα καμπινγκ με τους άστεγους, πολύπράγμον Δαιμονάκι ,που έχασαν τα σπίτια τους προσφατως θα μάς τα δείξεις;
      Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα Γουδή και μια Επαναστατική Συντακτική Εθνοσυνέλευση να ξεβρωμίσει ο τόπος από τραπεζιτες και καζινάδες

    • Orestios avatar
      Orestios @ δαιμονάκι 30/09/2010 00:25:47

      Εκτός αν σε λένε fed, fatfat.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ δαιμονάκι 30/09/2010 00:27:13

      Δεν θα προλάβετε Δαιμονάκι, με συρματόσχοινο σε Γερμανικό Τρίκυκλο και σύρσιμο στα αγκάθια μέχρι να φανεί το κόκαλο.

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 30/09/2010 00:33:17

        Επιεική σε βρίσκω αλλενάκι.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 30/09/2010 00:35:00

        Ενας μήνας είναι Ορεστιε μέχρι τις δημοτικές.
        Ο πολιτικός τους χρόνος τελειώνει.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ αλλενάκι 30/09/2010 00:51:30

        Πραγματικά, νομίζω ότι αποσυντίθενται ραγδαία πλέον, μέρα με τη μέρα. Αν οι εκλογές δεν τους πάνε καλά (πολύ πιθανό), δεν τη βγάζουν την επόμενη χρονιά...
        Ειδικά με τα ερχόμενα πακέτα μέτρων που θα κάνουν τα ήδη εφαρμοσθέντα να μοιάζουν χάδι.
        Αναρωτιέμαι τι θα μπορούσε να κρατήσει το Πασοκ στην εξουσία πλέον, πέρα από την ανοχή μας...

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 30/09/2010 00:52:56

        Αλλενάκι, θα επιχειρήσουν ακύρωση των εκλογών.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ δαιμονάκι 30/09/2010 00:29:32

      Κοίτα τον καλά αυτόν στη φωτό, γιατί όπως του είπε ο Μ.Ανδρουλάκης σήμερα στη Βουλή "του χρόνου μπορεί να μην υπάρχεις" πολιτικά εννοώντας.

  10. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 01/10/2010 00:36:48

    Την πιθανότητα να μην θέλει ο Σαμαράς να κυβερνήσει γιατί πρώτον δεν έχει ξεκαθαρίσει τα του οίκου του και δεύτερον γιατί προέρχεται από το ίδιο lobby και οι επιλογές του θα είναι λίγο έως πολύ οι ίδιες με του Γ.Α.Π. και άρα ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ σε αυτήν την κρίσιμη στιγμή το έχει σκεφθεί κανείς ;;;;;