#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2010 21:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ολοκληρώθηκε το συλλαλητήριο του ΠΑΜΕ στην Ομόνοια



Συλλαλητήριο ενάντια στις προωθούμενες αλλαγές στις εργασιακές σχέσεις και το ασφαλιστικό διοργάνωσε το ΠΑΜΕ στην Ομόνοια. Κάλεσε δε όλους τους εργαζόμενους σε γενική απεργία στις 23 Ιουνίου, τονίζοντας την αναγκαιότητα μαζικότητας στη συμμετοχή στην κινητοποίηση.

Ακολούθησε πορεία από τα Χαυτεία με τελικό προορισμό τη Βουλή.

Σε ομιλία του ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Τύπου - Χάρτου Τόλης Γιάννης ανέφερε ότι «η ένταση της κυβερνητικής επίθεσης με τα προεδρικά διατάγματα, με την ισοπέδωση των εργασιακών δικαιωμάτων, η επικείμενη κατάθεση του ασφαλιστικού εκτρώματος που κατεδαφίζει τον κοινωνικό χαρακτήρα της ασφάλισης, απαιτούν κλιμάκωση της πάλης».

Από την πλευρά του το στέλεχος του ΠΑΜΕ στο Δημόσιο Δημήτρης Αγκαβανάκης κατήγγειλε «με οργή και αγανάκτηση το νέο αντεργατικό έκτρωμα που προωθεί η κυβέρνηση», προσθέτοντας πως «αν υλοποιηθεί θα κάνει τον εργάτη έρμαιο στις ορέξεις του κάθε εργοδότη και θα μετατρέψει τους μισθούς και τα μεροκάματα σε επιδόματα επαιτείας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 17/06/2010 18:36:42

    Εγώ είμαι βέβαιος ότι η τρόικα είναι αδύνατον να βγάζει άκρη με τα "λογιστικά" μας. Ο μόνος τρόπος για να δει εαν τα μέτρα έχουν αποτέλεσμα είναι από τις αντιδράσεις του κόσμου. Πιο πολλές απεργίες, πορείες τόσο πιο καλά νομίζουν ότι υλοποιούνται τα μέτρα, χαλαρότητα ο κόσμος χαλαρά τα μέτρα.

    Υπό αυτό το σκεπτικό σωστές οι απεργίες και οι πορείες...

  2. Asterix avatar
    Asterix 17/06/2010 19:04:42

    Η απεργία είναι καλό πράγμα.
    Το είπε και ο Paul Krugman.
    Βέβαια είπε κι άλλα που δε βγήκαν...

  3. Asterix avatar
    Asterix 17/06/2010 19:07:52

    http://krugman.blogs.nytimes.com/2010/06/15/magical-foreigners-austerity-edition/

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/06/2010 19:30:16

    Η αντιπολίτευση σε τέτοια καθεστώτα γίνεται στούς δρόμους με απεργείες και συλλαλητήρια, όπως κάνει το ΠΑΜΕ και το ΚΚΕ. Οι κοινοβουλευτικές αβρότητες δεν έχουν πλέον θέση. Ο διάλογος μ αυτούς είναι κοροϊδία!
    Αν το αντιληφθούμε, έστω και καθυστερημένα και συμμετέχουμε, ίσως κάτι θα μπορέσουμε να περισώσουμε.

  5. δευτεροςασχετος avatar
    δευτεροςασχετος 17/06/2010 23:18:00

    Εμαθα μόλις οτι ΓΣΕΕ ΑΔΕΔΥ κανουν απεργια 29 ιουνιου. δεν πειραζει ρε λαμογια καντε την 15αυγουστο,δεν πειραζει.
    Ας εκαναν απεργια με το παμε που απο χθες κηρυξε απεργια για 23 τη μερα που μπαινει το ασφαλιστικο στη βουλη.

  6. anonymos avatar
    anonymos 18/06/2010 00:03:01

    H συμμετοχή στις απεργίες του ΠΑΜΕ είναι εγγύηση, οι άνθρωποι σταθήκαν πάντα δίπλα στον εργαζόμενο

  7. straydog avatar
    straydog 18/06/2010 00:38:35

    Ναι,βέβαια,ειδικά στην Πολωνία το 1981 και γενικοτερα ηταν δίπλα
    στους εργαζόμενους στις χώρες του ``Υπαρκτού-χά,χά-Σοσιαλισμού``!!
    Καλά,είσαι τόσο νέος ή απλώς έχεις Alzheimer;

    • anonymos avatar
      anonymos @ straydog 18/06/2010 10:53:30

      Κοιταξε με αφήνουν παγερά αδιαφορο τι έγινε στην Πολωνία ή στην Χιλή εμένα με νοιάζει μόνο ο μισθός μου και ποιος τον υπερασπίζεται. Στην Ελλάδα ζώ και με δυσκολία πληρώνω το νοίκι. Δεν τους ψήφισα ποτέ αλλα η αλήθεια να λέγεται ήταν πάντα δίπλα στον εργαζόμενο. Ποιος άλλος είναι ?

  8. δευτεροςασχετος avatar
    δευτεροςασχετος 18/06/2010 03:43:12

    Πόσο ωραίο είναι να βλέπει διάφορους τύπους με το που γίνεται άβολη η κουβέντα να τυρβάζουν περι άλλων...
    Και νομίζουν ότι κάνουν και κακό επειδή αναφέρονται στις σοσιαλιστικές χώρες. τι να κάνουμε ρε παίδια είχαμε και γονείς πολιτικούς πρόσφυγες εκει πέρα και το ψέμα δεν δεν παιρνάει στην ελλάδα. έφυγαν πεινασμένοι το '49 και γύρισαν επιστήμονες και πολιτισμένοι,όταν οι συγχωριανοί τους που έμειναν εδώ δεν ήξεραν ούτε να διαβάζουν. όχι ότι δεν γίνονταν και τραγικά λάθη αλλά μη λέμε και ότι θέλουμε.

  9. anonymos avatar
    anonymos 18/06/2010 10:54:36

    Δώστε 15% στο ΚΚΕ να δείς πως σφίγγουν οι κώλοι

  10. GSV avatar
    GSV 18/06/2010 11:04:37

    Απο οσο γνωριζω το ΚΚΕ ζηταει 1500 ευρω κατωτατο μισθο σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα.

    Γιατι δεν δινει το καλο παραδειγμα σε ολους μας αυξανοντας τους μισθους των δικων του ιδιωτικων εργαζομενων σε 1500 ευρω?

    Απο οσο γνωριζω πρεπει να ειναι και το πιο πλουσιο κομμα στην Ελλαδα. Κατι που τεινουν να το επιβεβαιωσουν μονοι τους μην επιτρεποντας ελεγχο των οικονομικων τους.

    Η στειρα αντιπολιτευση βασισμενη σε αερολογιες ειναι το πιο ευκολο πραγμα αλλα και ταυτοχρονα το πιο επικυνδινο διοτν μπορει ευκολα να δυναμιτισει καταστασεις.

    Και προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η αντιπολιτευση της αριστερας βασιζεται αποκλειστικα στη δημαγωγια και στη παραπλανηση των μαζων ταζοντας ουτοπιες.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ GSV 18/06/2010 23:30:11

      Δεν ξέρω αν το ΚΚΕ είναι "το πιό πλούσιο κόμμα", ξέρω όμως ότι ότι έχει δεν το έχει κλέψει και ότι είναι το μοναδικό κόμμα που ξέρει να κουμαντάρει επιχειρήσεις με κερδοφορία με μηδενική διαφθορά και χωρίς λελέδες άκαπνους του L.S.E.

  11. man8os avatar
    man8os 18/06/2010 11:22:54

    Και το ΠΑΣΟΚ την ουτοπια δεν εταξε?
    Οσο για το ΚΚΕ ειναι το πιο πλουσιο στην Ευρωπη. Μονο η τυποεκδοτικη του ειναι πολυ κερδοφορα, χωρις να γνωριζω αν εχει και αλλες επιχειρησεις.