Ολοκληρώθηκε η ανάκριση για την υπόθεση της Χρυσής Αυγής
04/08/2014 07:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ολοκληρώθηκε η ανάκριση για την υπόθεση της Χρυσής Αυγής

Στον Εισαγγελέα Ισίδωρο Ντογιάκο θα διαβιβαστεί η δικογραφία για την υπόθεση της Χρυσής Αυγής, καθώς οι ανακρίτριες Ιωάννα Κλάπα και Μαρία Δημητροπούλου κήρυξαν το πέρας της ανάκρισης.

Ο εισαγγελικός λειτουργός θα εισηγηθεί προς το αρμόδιο δικαστικό συμβούλιο εάν οι 78 κατηγορούμενοι θα παραπεμφθούν ή όχι ενώπιον του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων.

Τον τελικό λόγο για την παραπομπή ή όχι των κατηγορουμένων θα έχουν οι τρεις δικαστές του Συμβουλίου Εφετών, οι οποίοι σε διάστημα δύο μηνών από τη στιγμή που θα παραλάβουν τη πρόταση του κ. Ντογιάκου πρέπει να εκδώσουν το βούλευμά τους για την υπόθεση, το οποίο θα είναι αμετάκλητο.

Στη συνέχεια μένει να προσδιοριστεί η εκδίκαση της υπόθεσης, η οποία θα είναι πριν ή μετά τα Χριστούγεννα.

Από τους 78 κατηγορουμένους, 30 έχουν κριθεί προφυλακιστέοι, ενώ και οι 18 βουλευτές που εκλέχθηκαν με την Χρυσή Αυγή αντιμετωπίζουν το κακούργημα της διεύθυνσης εγκληματικής οργάνωσης και ένταξης σε αυτή.

Στην ογκωδέστατη δικογραφία της υπόθεσης περιλαμβάνονται 200 μαρτυρίες και πλέον μάρτυρες, ομολογίες πρώην μελών της Χρυσής Αυγής, είτε επώνυμες είτε ως προστατευόμενων μαρτύρων και στοιχεία από τα ηλεκτρονικά αρχεία που βρέθηκαν και κατασχέθηκαν στα γραφεία και στα σπίτια των κατηγορουμένων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 04/08/2014 11:56:13

    Είμαι πολύ περίεργος που θα καταλήξει αυτή η δίκη και φοβάμαι πως οποιοδήποτε αποτέλεσμα θα είναι αρνητικό: Η αθώωση για προφανείς λόγους και η καταδίκη γιατί θα είναι μάλλον υπερβολική, σε μία χώρα που δίνει στο χαλαρό άδειες σε δολοφόνους - τρομοκράτες, να καταδικάσει βουλευτές.

  2. Ισόνομος πολίτης avatar
    Ισόνομος πολίτης 04/08/2014 12:07:22

    Θέλω να πιστεύω πως τις δίκες των χρυσαυγητών θα τις κρίνουν τα πραγματικά περιστατικά όπως η κατοχή πολεμικού οπλισμού και οι παραστρατιωτικές οργανώσεις... Μπορούν να πιστεύουν και να διακηρύσσουν ότι θέλουν, όμως το να κατέχουν παράνομο οπλισμό και να εκπαιδεύονται με στόχο την βίαιη ανατροπή της έννομης συνταγματικής τάξης των ελλήνων πολιτών, αυτό είναι ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ...

    • patriotis avatar
      patriotis @ Ισόνομος πολίτης 04/08/2014 12:41:46

      Eνώ τα αγόρια του σύριζα που θέλει να γίνει κυβέρνηση είναι δημοκράτες? Μάλιστα......

    • Μινα avatar
      Μινα @ Ισόνομος πολίτης 04/08/2014 13:25:26

      Για πες μου που βρέθηκε έστω και 1 πολεμικό όπλο σε Χρυσαυγίτη! Ας μην λέμε ό,τι θέλουμε...

      • Ισόνομος πολίτης avatar
        Ισόνομος πολίτης @ Μινα 04/08/2014 19:08:18

        Μα με βάση αυτά κατηγορούνται... Αν είναι αθώοι εγώ πρώτος θα τους συγχαρώ.. Όμως οι καταγγελίες, οι αποκαλύψεις και κυρίως τα φωτογραφικά ντοκουμέντα αυτό δείχνουν!!! Αλήθεια ή ψέματα θα αποδειχθεί! Ας έχουμε εμπιστοσύνη στην Ελληνική Δικαιοσύνη.

        • GregA avatar
          GregA @ Ισόνομος πολίτης 05/08/2014 09:49:59

          Η εμπιστοσύνη σου στην Ελληνική δικαιοσύνη από που προκύπτει;

          • Ισόνομος πολίτης avatar
            Ισόνομος πολίτης @ GregA 05/08/2014 10:28:26

            Από το γεγονός της ύπαρξης 70 χρόνια τώρα (για να μιλάμε για τα σχεδόν.. πρόσφατα) μιας Συντεταγμένης Πολιτείας με Αρχές και Θεσμοθετημένες Διατάξεις.. Κορυφαία αυτών είναι: το Δημοκρατικό Πολίτευμα και οι απορρέουσες απ΄αυτό Εξουσίες. Ομιλώντας για εξουσίες εννοούμε: Την Νομοθετική, την Διοικητική & την Δικαστική.. Τώρα η τυχόν πλημμελής λειτουργία τους, είναι "έργο" Ελλήνων πολιτών και όχι αυτών καθ εαυτών των Ιδίων των καθιερωμένων Αρχών… Εξηγηθήκαμε? Το νεοναζιστικό και φασιστικό μόρφωμα της Χ.Α, είναι εκτός του τόξου της λειτουργούσης Συντεταγμένης Πολιτείας, συνεπώς παράνομο. Και επειδή βίαια στοχεύει στην κατάλυση της Συντεταγμένης Πολιτείας, είναι επιπρόσθετα και...... κακούργο....

          • Σάββας Στ avatar
            Σάββας Στ @ Ισόνομος πολίτης 05/08/2014 16:12:17

            Ξέρω ότι δεν θα το περάσεις, αλλά εάν δεν το πώ θα σκάσω! Ο από 'πάνω ...... εξωγήινος είναι;

          • xaris avatar
            xaris @ Σάββας Στ 05/08/2014 22:52:56

            Χαχαχα! Από τον Νιμπίρου!!!

          • Ισόνομος πολίτης avatar
            Ισόνομος πολίτης @ Σάββας Στ 06/08/2014 08:02:48

            Τελικά τους εξωγήινους περιμένεις εσύ να σε σώσουν? Υπάρχουν και "μαχόμενοι γήινοι" (όχι φυσικά οι εν Κορυδαλλώ... προσφιλείς σου..) Είμαι περίεργος να γνώριζα τι άραγε λες στα παιδιά σου για τα "κοινά εν Ελλάδι συμβαίνοντα" και πως θάπρεπε αυτά νόμιμα και θεσμικά να συνέβαιναν… Σε μερικούς λείπει στοιχειωδώς η Παιδεία και για τον λόγο αυτό ζούμε με τον τρόπο που ….ζούμε και αναφύονται συν τοις άλλοις……. και τα χρυσαύγουλα φαινόμενα….

          • Νέστωρ avatar
            Νέστωρ @ Ισόνομος πολίτης 06/08/2014 18:07:17

            Δημοκρατικό πολίτευμα; Από πού ως πού; Η δημοκρατία είναι μία και μόνη, η άμεση. Ο κοινοβουλευτισμός είναι εκλεγόμενη ολιγαρχία. Μην παραχωρείτε στους ολιγάρχες τον τίτλο του δημοκράτη, δεν κάνει...

  3. Ισόνομος πολίτης avatar
    Ισόνομος πολίτης 07/08/2014 07:40:01

    Είναι και αυτή μια κάποια....άποψη….Νέστωρ! Η λειτουργικότητα της Δημοκρατίας έχει και ευρύτητα αλλά και ποικιλία! Η εφαρμογή της ξεκινάει από την οικογένεια, συνεχίζει στην εργασία και καταλήγει στο Πολίτευμα της Χώρας και στην εφαρμογή του. Η εκλογή των αντιπροσώπων των πολιτών είναι ο εφικτός και πρακτικός τρόπος που γνωρίζουμε και που εφαρμόζεται σε όλες της δημοκρατικά κυβερνούμενες χώρες.. Όσο ανεβαίνει το μορφωτικό επίπεδο των πολιτών, τόσο και πιο καταξιωμένους κοινοβουλευτικούς εκπροσώπους αναδεικνύουμε.. Στην Ελλάδα η Δημοκρατία "τρώθηκε" πλειστάκις και ποικιλοτρόπως τα τελευταία 70 χρόνια και με την χειρότερη μαχαιριά που δέχτηκε, να είναι εκείνη της χουντικής επταετίας (67-74). Επειδή η Δημοκρατία έχει εξελεγκτική δυναμική μέσα της, σε αυτήν πρέπει να πιστεύουμε και αυτή να υποστηρίζουμε σαν την άμεση ή έμμεση έκφραση της πολιτικής μας βούλησης.. Αλλιώς υπάρχουν και..... οι Κασιδιαρομιχαλολιάκοι...

    • Νέστωρ avatar
      Νέστωρ @ Ισόνομος πολίτης 07/08/2014 13:35:22

      Διάβασε φίλε μου το "Η αρχαία ελληνική δημοκρατία και η σημασία της για εμάς σήμερα" του Καστοριάδη και θα καταλάβεις μιά για πάντα ότι ο κοινοβουλευτισμός είναι ολιγαρχικό πολίτευμα. Τα εξηγεί ο μεγάλος αναλυτικά. Αλλά ακόμα και στα πλαίσια της παρωδίας δημοκρατίας που αποτελεί ο κοινοβουλευτισμός, πες μου, πώς είναι δημοκρατικό το να τρώει μαύρο η Κουτσίκου στις εθνικές και μετά να έρχεται ο ανηψιός και να την βάζει πρώτη στο ευρωψηφοδέλτιο; Η εκλογική βάση την μαύρισε εξαιτίας του διαβόητου βιβλίου, και ο αρχηγός απήντησε "σας έχω γραμμένους", και αυτό είναι δημοκρατία; Και η περίπτωση αυτή δεν είναι παρά πταισματάκι, μπροστά σε ένα σωρό άλλα σοβαρότατα και κραυγαλέα. Η μόνη λύση στα προβλήματα της Δύσης (και όχι μόνο) είναι η άμεση δημοκρατία. Πάρτε το χαμπάρι: Χωρίς αυτήν, είμαστε μαριονέτες στα χέρια των ολιγαρχών μας. ΔΕΝ είναι ουτοπία, υπάρχει στην Ελβετία, με δημοψηφίσματα λειτουργεί, και η χώρα προχωρά μια χαρά. Και παύουν οι διχασμοί, ή εμείς που θα σας σώσουμε ή οι άλλοι που θα σας φουντάρουν, παύουν οι εκβιασμοί, παύουν τα "όλα σε ένα", και γίνεται αυτό που θέλουν οι πολίτες και όχι τα εκάστοτε καπέλα τους. Αυτή είναι η μόνη δημοκρατία, άλλη δεν υπάρχει, τα άλλα είναι φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Η ονομάτισή τους ως δημοκρατίες είναι βεβήλωση της γλώσσας ως εργαλείου μεταφοράς νοήματος. Μπορούμε, κάποτε, να βγάλουμε τις τσίμπλες από τα μάτια μας, νομίζω. Αυτό, τουλάχιστον, είναι στο χέρι μας.

    • Νέστωρ avatar
      Νέστωρ @ Ισόνομος πολίτης 07/08/2014 15:23:22

      Άλλο ένα παράδειγμα: θυμάσαι τον καιρό που ο Σημίτης έβγαζε το θρήσκευμα από τις ταυτότητες; Αναρωτήθηκα τότε, τί ακριβώς συνέβη. Ξύπνησε, άραγε, εκείνο το πρωί ο γίγαντας εκείνος της πολιτικής και είπε, σήμερα τί να κάνω για να ευεργετήσω τους Έλληνες πολίτες, που είναι 95% Χ.Ο.; Ά, θα βγάλω το θρήσκευμα από τις ταυτότητες, να, αυτό θα κάνω... Τότε, ξεκίνησε μια κίνηση να μαζευτούν υπογραφές με αίτημα να γίνει δημοψήφισμα για την αφαίρεση ή μη του θρησκεύματος. Υπέγραψαν περί τα 3 εκατομμύρια πολίτες (όχι 10.000, ούτε 100.000, αλλά τρία εκατομμύρια. Το μισό ενεργό εκλογικό σώμα). Ο γίγας Σημίτης τους έφτυσε κατάμουτρα, και δημοψήφισμα δεν έκανε. (Αλλά έβαλε την Ελλάδα στο ευρώ με κάτι μυστήρια νομισματικά σουάπς με κάποια μυστήρια αμερικάνικη εταιρία...) Ούτε ο ανηψιός έκανε εν συνεχεία δημοψήφισμα, παρ' όλο που είχε υπογράψει παρέα με τη Νατάσα υπέρ της διεξαγωγής του δημοψηφίσματος. Αυτό, εσύ το λες δημοκρατία; Στα σοβαρά; Καπέλωμα με τα όλα του είναι. Τσουβαλάτους μας πάνε εκεί που θέλουν -ποίοι άραγε; Έ; Αυτό είναι το ερώτημα του ενός εκατομμυρίου δολαρίων... Και αυτή είναι Η απειλή. Για όλον τον πλανήτη. Το να μας κάνουν ό,τι θέλουν και ό,τι δεν θέλουμε, μιά χούφτα άνθρωποι πίσω από κάποιες χοντρές αδιαφανείς κουρτίνες. Δημοκρατία, έτσι; Ξανασκέψου το, μπορεί να το δεις διαφορετικά...

      • Ισόνομος πολίτης avatar
        Ισόνομος πολίτης @ Νέστωρ 07/08/2014 20:44:19

        Μα είπαμε: " Όσο ανεβαίνει το μορφωτικό επίπεδο των πολιτών, τόσο και πιο καταξιωμένους κοινοβουλευτικούς εκπροσώπους αναδεικνύουμε.'. Αντιπρόσωποι που και εκείνοι με τη σειρά τους λειτουργούν μέσα σε ακραιφνή δημοκρατικά πλαίσια.. Τα περί "Κουτσίκου" & "Σημίτη" δεν έχουν θέση σε μιά προηγμένη δημοκρατική Πολιτεία...

        • Νέστωρ avatar
          Νέστωρ @ Ισόνομος πολίτης 08/08/2014 07:28:40

          Γιατί τα αποδίδεις στο μορφωτικό επίπεδο των πολιτών; Οι πολίτες καλά λειτούργησαν. Την Κουτσίκου την μαύρισαν, και τον Σημίτη επίσης. Και ποίο το αποτέλεσμα; Και το βιβλίο κυκλοφόρησε, και η Κουτσίκου βρέθηκε στην ευρωβουλή, και το θρήσκευμα βγήκε από τις ταυτότητες, και, και, και. Αυτό θα πει κοινοβουλευτισμός: Υπογραφή λευκών επιταγών... Η δημοκρατία είναι μία και μόνη: η άμεση.

        • Νέστωρ avatar
          Νέστωρ @ Ισόνομος πολίτης 08/08/2014 07:44:37

          Μου αναφέρεις σε παρακαλώ μια προηγμένη δημοκρατία που να είναι μόνο κοινοβουλευτική, χωρίς δημοψηφίσματα; Όπου να μην κάνουν οι κυβερνώντες άλλα από αυτά που θέλουν οι πολίτες; Ασφαλώς δεν θα μου πεις τις ΗΠΑ, όπου παραβιάζεται το σύνταγμά τους από τον ένα πρόεδρο μετά τον άλλο (κάτι έχει γράψει ο Τσόμσκι σχετικώς...), ή τη Βρετανία, όπου και στις δύο αυτές χώρες ακόμα ψάχνουν τα χημικά όπλα του Σαντάμ, ή τη Γαλλία, όπου ο ένας πρόεδρος μετά τον άλλο τραβιώνται στα δικαστήρια... Άμα δεν λειτουργεί ο κοινοβουλευτισμός ως δημοκρατία στις χώρες που τον γέννησαν, γιατί να του υποκλινόμαστε; Παντελώς άχρηστος είναι, όσον αφορά το ζητούμενο δημοκρατία. Μηχανισμός χειραγώγησης είναι, με τα όλα του. Που φορά την προβιά της δημοκρατίας μόνο για να ξεγελά όσους καταφέρει να ξεγελάσει, και φορά και ένα σκουφάκι, αν έχεις προσέξει κάποιους ζωγραφικούς πίνακες του 18ου αιώνα... Όπου το σκουφάκι συμβολίζει ακριβώς αυτό: ότι πρόκειται για καπέλωμα...

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Νέστωρ 08/08/2014 08:16:00

            Η άμεση δημοκρατία που γράφεις έχει δεχθεί κριτική από την αρχαιότητα - οχλοκρατία ονόμασε τον εκφυλισμό της ο Αριστοτέλης. Η άμεση δημοκρατία των Αθηναίων εξοστράκισε τον Αριστείδη και το Θεμιστοκλή,ανύψωσε το δημαγωγό Κλέωνα,καταδίκασε σε θάνατο το Σωκράτη και τους νικητές ναυάρχους της ναυμαχίας των Αργινουσών επειδή δεν μάζεψαν τους νεκρούς παρά την τρικυμία και τελικά κατέρρευσε. Στα καθ ημάς με την καθιέρωση σταυρού προτίμησης στις ευρωεκλογές απαλλαχθήκαμε από την Γιαννάκου και ψηφίσαμε τον Ζαγοράκη και τη Σπυράκη. Ασφαλώς είναι μία λογική ότι θέλουμε άμεσα να αποφασίζουμε εμείς και ας κάνουμε ότι θέλουμε αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μόλις αυτό συμβεί θα γίνουμε Ελβετία.Η Ελβετία είναι συνδυασμός άμεσης δημοκρατίας και ενός σκληρού προτεσταντικού καπιταλιστικού πνεύματος που έχει ο λαός της,πολύ διαφορετικό από το δικό μας. Όσο για τις ΗΠΑ οι ιδρυτές της χώρας ξεκάθαρα δήλωναν ότι δεν ήθελαν δημοκρατία τύπου αρχαίας Αθήνας γιατί είχαν μελετήσει τα όσα έγιναν.Republic,not democracy έλεγαν,δηλαδή ένα σύστημα όπου συνταγματικοί θεσμοί και περιορισμοί φιλτράρουν την άμεση έκφραση της ψήφου.

          • Ισόνομος πολίτης avatar
            Ισόνομος πολίτης @ ψυχραιμια 08/08/2014 10:05:47

            Σωστή και τεκμηριωμένη επιχειρηματολογία! Επιχειρήματα χειροπιαστά ενάντια στην οχλαγωγία - οχλοκρατία - δημαγωγία και τις ενστάσεις επί ενστάσεων (κλασικές εκφάνσεις της άμεσης δημοκρατίας..... του πουθενά) και υπέρ της συγκροτημένης αποτελεσματικής και αντιπροσωπευτικής κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας.. Τελειότητα δεν υπάρχει ποτέ, αλλά και τα σχετικά αποτελέσματα κατά περίπτωση πολλές φορές, έχουν την σημασία τους…..πως να το κάνουμε?

          • my way avatar
            my way @ Ισόνομος πολίτης 08/08/2014 10:30:53

            Η Δημοκρατία μας έχει χίλια-δυο ελαττώματα, παραμένει όμως το καλλίτερο πολίτευμα.

          • Νέστωρ avatar
            Νέστωρ @ Ισόνομος πολίτης 08/08/2014 15:09:52

            Χαίρομαι που συμφωνήσατε τελικά με τον Καστοριάδη ότι ο κοινοβουλευτισμός ΔΕΝ είναι δημοκρατία αλλά είναι ολιγαρχία. Αυτό σημαίνει ότι η ανταλλαγή απόψεων υπήρξε γόνιμη. Πράγμα που αποτελεί σημαντικό ατού στο να λύνονται προβλήματα.