16/09/2008 20:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ολική υποχώρηση

Επιβεβαιώθηκαν τελικά οι πληροφορίες περί παραίτησης της Μάρας Ζαχαρέα που γράψαμε εδώ. Σε ανακοίνωσή της που διαβάστηκε στον Alter  αναφέρει ότι αναστέλλει τις δημοσιογραφικές της δραστηριότητες «προτάσσοντας την προσωπική και οικογενειακή μου γαλήνη». Εκφράζει επίσης την λύπη της «για όλους εκείνους που με τη στάση τους έδειξαν ότι συχνά περισσεύει η υποκρισία».

Η παραίτησή της προκάλεσε φυσικά σάλο στα ΜΜΕ, καθώς θεωρείται προαναγγελία εξελίξεων στην κυβέρνηση. Το μεγάλο ερώτημα είναι βέβαια αν ο Πρωθυπουργός έδωσε εντολή στον κ. Θ. Ρουσόπουλο να περιορίσει την σύζυγό του, οι δραστηριότητες της οποίες αναστάτωσαν κόμμα και κυβέρνηση, ή αποτελεί «οικογενειακή απόφαση» για να σταματήσουν οι επιθέσεις εναντίον τους. Αν κρίνω πάντως από τις κατεβασμένες μούρες σε ορισμένα κανάλια και κυρίως τι λέει ο Τράγκας μάλλον τα πράγματα δεν είναι καλά για τον ΘΡ.

Όλα αυτά στα γενέθλια της κυβέρνησης

Η ανακοίνωση της κας Ζαχαρέα

Το τελευταίο διάστημα δέχομαι μια σειρά από επιθέσεις γιατί εργάζομαι ως δημοσιογράφος. Υπενθυμίζω σε όσους προφασίζονται ότι το αγνοούν ότι είμαι δημοσιογράφος από το 1988 και εργάζομαι σε διαφορετικά μέσα ενημέρωσης ανελλιπώς μετά τις δημοσιογραφικές μου σπουδές πριν από είκοσι και πλέον χρόνια. Στο διάστημα αυτό, αλλά και τα τελευταία πέντε χρόνια που ο σύζυγός μου είναι υπουργός της Κυβέρνησης, στελέχη όλων των κομμάτων μεταξύ των οποίων και ο αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης δέχθηκαν να μου παραχωρήσουν συνεντεύξεις χωρίς να εγερθεί ζήτημα. Θεωρώ τις τελευταίες επιθέσεις κατά του προσώπου μου προσχηματικές, υποκριτικές και αθεμελίωτες. Παρά ταύτα και προτάσσοντας την προσωπική και οικογενειακή μου γαλήνη αποφάσισα να αναστείλω την επαγγελματική μου δραστηριότητα στη δημοσιογραφία. Εκφράζω τη λύπη μου για όλους εκείνους που με τη στάση τους έδειξαν ότι συχνά περισσεύει η υποκρισία".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/09/2008 21:02:47

    Κυρία ΜΖ και κύριε ΘΡ. Δεν είναι προσωπικό το θέμα, είναι θεσμικό. Φανταστείτε αν ο κ. Bush διόριζε την συμπαθέστατη σύζυγό του στην CIA ή την Επιτροπή κεφαλαιαγοράς (ή αν γινόταν χειρουργός με συνοπτικές διαδικασίες). Η κυρία Κλίντον έγινε αντιπαθής και πόλος συσπείρωσης των Ρεπουμπλικανών εναντίων της, λόγω του διαφαινόμενου νεποτισμού.

    Κυρία ΜΖ, μου είστε συμπαθής ως δημοσιογράφος και πάντα προτιμούσα να βλέπω εσάς από άλλους συναδέλφους σας και σίγουρα εσας από την διαδοχό σας στο Μεγκα. Ωστόσο καταλαβαίνετε την πιθανή σύγκρουση συμφερόντων. Όταν δεν είστε μέλος της εκτελεστικής εξουσίας έστω και εξ αγχιστείας θα χαίρομαι πάντα να ακούω τις ειδήσεις από την καθαρή και σαφή σας έκφραση

    Εφήμερες είναι οι δόξες, πάντα τελειώνουν, η υστεροφημία εξαρτάται από την αξιοπρέπεια

  2. aris avatar
    aris 16/09/2008 21:55:41

    Εμένα πάλι μου ήταν τελείως αντιπαθής
    κάτι από το ψυχρό αίμα του φιδιού έχει,το ίδιο ακριβώς που έχει και ο αντρούλης της, ο πρώην κνιτης και φίλος του Αρσένιου

  3. aris avatar
    aris 16/09/2008 21:58:41

    ...να ησυχάσουμε, να μην ξανακούσουμε γι αυτόν...

  4. Γιωργάκης avatar
    Γιωργάκης 16/09/2008 22:00:08

    Περισσεύει η υποκρισία;! Από την οικοδέσποινα τριών σπιταρώνων σε μια διετία;

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/09/2008 22:15:50

    έλα βρε Αρη, προσπαθώ να είμαι σοροπάτος

  6. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 16/09/2008 22:18:51

    Στην Ζαχαρέα στο MEGA και ενώ ήταν ο σύζυγός της Υπουργός Επικρατείας, έδωσε συνέντευξη ο κ. Γεώργιος Παπανδρέου και στο ίδιο κανάλι και στον ALPHA κορυφαία στελέχη του ΠΑΣΟΚ.
    Και για όσους θυμούνται ο κ. Γ. Παπανδρέου έδωσε τότε τη συνέντευξη στην κ. Ζαχαρέα, αποκλείοντας Πρετεντέρη, Τσίμα και λοιπούς δημοσιογράφους του MEGA.
    Έδωσε στη Ζαχαρέα την συνέντευξη γιατί εκτιμούσε την ευγένειά της, την εντιμότητά της και την ουδετερότητα της.
    Σήμερα είδαμε τους κατεξοχήν κατηγόρους της (Βερύκιο, Σρόϊτερ και ανώνυμους σχολιαστές και επισκέπτες των Bloggs) να τα γυρίζουν και να λένε ότι δεν φταίει η Ζαχαρέα αλλά έπρεπε να παραιτηθεί ο Ρουσόπουλος.
    Τότε γιατί τόσο καιρό τα βάζανε με την Ζαχαρέα και θεωρούσαν την επαγγελματική της ενασχόληση "ηθικά ασυμβίβαστη";;;
    Ομολογούν δηλαδή σήμερα ότι τα χτυπάγανε την Ζαχαρέα για να παραιτηθεί ο κ. Ρουσόπουλος.

    ΑΥΤΟ ΣΥΝΙΣΤΑ ΠΛΗΡΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΝΔΡΙΑΣ ΤΟΥΣ.

    Σ.Σ. 1. Εξαιρούνται οι δημοσιογράφοι του MEGA που κράτησαν αποστάσεις και γενικά ευπρεπή στάση.
    2. Δεν συμπεριλαμβάνεται στην κατηγορία των ΑΝΑΝΔΡΩΝ ο Θέμος Αναστασιάδης καθόσον ανήκει στην κατηγορία των ζώων και δη στα χοιροειδή. .

  7. Anonymous avatar
    Anonymous 16/09/2008 22:26:51

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΛΗΡΩΣ.
    ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΝΔΡΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ.
    ΧΤΥΠΟΥΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ
    ΓΙΑΤΙ ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΕΥΘΕΩΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΤΟΥΣ.

  8. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 16/09/2008 22:27:17

    Οπως και η παραιτηση Βουλγαρακη ερχεται αργά. Οι εντυπωσεις χάθηκαν στην ΔΕΘ. Τωρα ο τσαμπουκας του "που τα ειδατε τα σκανδαλα" του ΚΚ γινεται θρασυδειλία.

  9. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 16/09/2008 22:30:15

    @ 7&8
    Ειμαι , λέμε τώρα, μηχανικός και η γυναικα μου διευθυντρια της Πολεοδομιας. Στο σπιτι δεν μιλαμε ομως για δουλειες και η γυναικα μου δεν ξερει οτι κτιζω αυθαιρετα

    Πατε καλά???

  10. Theodore avatar
    Theodore 16/09/2008 23:00:26

    Much ado, about nothing...
    Ανεκαθεν μου την εδιδε η υποκρισια.
    Παρ ο,τι γραμμενον τον εχω το συνονοματο μου, θεωρω αδικο, να χτυπανε τη γυναικα του, αντι γι αυτον.
    Μου θυμιζουν τον Αντρεα, τοτε που ειχαν πεσει να φανε τη Μιμη.
    Και στο φιναλε, τι εκανε επιληψιμο η Ζαχαρεα;
    Πηγε στον Αλτερ και εκανε τη γλαστρα,(γιατι αυτο εκανε) λες και ηταν μονοπωλιο της ειδησης, Ο σταθμος;
    Πολυ υποκρισια ρε παιδακι μου. Παρα πολυ.
    Εδω γινεται της πουτανας, κλεβουν ολοι και αυτοι κυνηγανε τη Ζαχαρεα!
    Αιδως Αργειοι.

  11. exon avatar
    exon 16/09/2008 23:04:47

    πόσα να πήρε αυτή τη φορά ως μπονους παραίτησης?

  12. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 16/09/2008 23:29:10

    Το κόλπο ήταν καλά στημένο και οι άνθρωποι ήταν αποφασισμένοι να πετύχουν ως νέοι επιχειρηματίες, αλλά με κεφάλαιο κίνησης την δημόσια περιουσία ΜΑΣ ενώ για μετρητά είχαν τους φόρους ΜΑΣ. Τους έλειπε όμως η ‘βιτρίνα’ και έτσι αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν τις γυναίκες τους, εξάλλου γυναίκες είναι λένε, ποιος άνανδρος θα τις χτυπήσει ;
    Όμως οι πραγματικά άνανδροι είναι αυτοί οι ίδιοι που τις ενέπλεξαν στις επιχειρηματικές τους βλέψεις, αντί να τις προφυλάξουν κρατώντας τες μακριά.

  13. dt avatar
    dt 16/09/2008 23:33:12

    Το έτος 2008 στην χώρα της "φαιδράς πορτοκαλέας" υβρίζεται, προπηλακίζεται και λοιδορείται μία γυναίκα γιατί εργάζεται.
    Εργασία διάφανη σε όλους τους πολίτες αυτής της χώρας.
    Τα διάφορα "ΕΡΠΕΤΑ" θεώρησαν ότι έπρεπε να την συκοφαντήσουν για να εκδικηθούν τον σύζυγό της.
    Κατάντια για την οποία θα ντρέπονται όχι μόνοι οι υβριστές και συκοφάντες αλλά όλοι οι ΕΛΛΗΝΕΣ.
    Θυμίζω είμαστε στο έτος 2008 και βρισκόμαστε στην Ελλάδα και όχι στο Αφγανιστάν.

  14. Αντικλάρας avatar
    Αντικλάρας 16/09/2008 23:40:03

    Οι γυναίκες και των τριών υπουργών (Αλογοσκούφη, Βουλγαράκη, Ρουσόπουλου) στις οποίες αναφέρεται ο Αθ. Κλάρας εργαζόταν στις ίδιες δουλειές πάνω από 20 χρόνια.
    Οι τρεις υπουργοί μόνο ένα λάθος έκαναν:
    Θεώρησαν ότι βρισκόμαστε στην Ευρώπη και όχι στο Ιράν.

  15. tsougdw avatar
    tsougdw 16/09/2008 23:57:07

    Το λάθος των 3 υπουργών ήταν πως νόμιζαν ότι μπορούμε να ανεχθούμε Μπερλουσκονικά πρότυπα πλουτισμού. Τη Ζαχαρέα δε την κατηγόρησε κανένας που σχολίαζε. Την κατηγόρησαν για την επιχειρηματική της δραστηριότητα και δε το έκανε πρώτο το ΠΑΣΟΚ. Το έκανε ο Τατούλης. Σε αυτόν τα βέλη σας.
    Δε ζήτησε κανένας την παραίτηση της Ζαχαρέα, μόνη της την υπέβαλε.
    Εφόσον εκτίθετο στα φώτα της δημοσιότητας με την όποια ιδιότητά της, έπρεπε να περιμένει και την ανάλογη κριτική.

  16. saska avatar
    saska 17/09/2008 00:17:37

    Eπειδή η όλη ιστορία βασίστηκε στα ψέματα Τατούλη να τι γράφει ένας Έλληνας απο την Γαλλία στο Μπλόκ του:
    Με πρόσφατη παρέμβαση του, που έκανε αίσθηση, ο βουλευτής της Νεας Δημοκρατίας Πέτρος Τατούλης καλούσε τον Θόδωρο Ρουσόπουλο να παραιτηθεί λόγω “ηθικού ασυμβίβαστου“ μεταξύ της θέσης του ως υπουργού και της επαγγελματικής ιδιότητας της συζύγου του Μάρας Ζαχαρέα.
    Κάποιος που διαθέτει στοιχειώδη πολιτική λογική δεν μπορεί παρά να είναι σύμφωνος με τον κ. Τατούλη, ο οποίος, έστω και όψιμα, συνειδητοποίησε το πρόβλημα που δημιουργεί η συγκεκριμένη διαμόρφωση τόσο για το κύρος του κ. Ρουσόπουλου ως πολιτικό πρόσωπο όσο και για την αξιοπιστία της κας Ζαχαρέα ως δημοσιογράφο.
    Δυστυχώς όμως η γαλλική εμπειρία που επικαλέστηκε στην επιχειρηματολογία του ο βουλευτής αποτελεί εντελώς ατυχές παράδειγμα. Όχι μόνο παρόμοια “ηθικά ασυμβίβαστα” συνεχίζουν να υφίστανται στη Γαλλία αλλά οξύνονται κιόλας. Ο κ. Τατούλης επικαλείται τις δήθεν “παραιτήσεις ευθιξίας” δύο δημοσιογράφων της κρατικής τηλεόρασης, της Christine Ockrent και της Béatrice Schönberg, που είναι σύζυγοι υπουργών της κυβέρνησης Σαρκοζύ.
    Η Béatrice Schönberg για ενάμισι χρόνο, μεταξύ Ιουλίου 2005 και Φεβρουαρίου 2007, παρουσίαζε το δελτίο ειδήσεων του δεύτερου κρατικού καναλιού ενώ ο σύζυγος της Jean-Louis Borloo ήταν υπουργός της δεξιάς κυβέρνησης Villepin. Μετά από πιέσεις των δημοσιογράφων του καναλιού καθώς και διαμαρτυρίες τηλεθεατών έφυγε από το δελτίο μόλις άρχισε η προεκλογική περίοδος αλλά παρέμεινε στο κανάλι. Από τότε, παρά την επανά-υπουργοποίηση του συζύγου της στην κυβέρνηση Σαρκοζύ, συνεχίζει να διατηρεί εκπομπή prime time στο ίδιο κανάλι.
    Η περίπτωση της Christine Ockrent είναι ακόμη πιο σκανδαλώδης. Παρουσιάστρια της πολιτικής εκπομπής France-Europe-Express στο τρίτο κανάλι της κρατικής τηλεόρασης, η Ockrent εξαναγκάστηκε να σταματήσει μετά την αυτομόληση του συζύγου της, πρώην σοσιαλιστή, στην κυβέρνηση Σαρκοζύ. Στο μεταξύ και εκείνη είχε ξεσηκώσει διαμαρτυρίες εκ μέρους του συνδικάτου των δημοσιογράφων τόσο για τις χρυσοπληρωμένες εμφανίσεις που έκανε σε εκδηλώσεις, ενώ ήταν υπάλληλος της κρατικής τηλεόρασης, όσο και για την προκλητική μονομέρεια της κατά την περίοδο της προεκλογικής εκστρατείας.
    Πολύ γρήγορα όμως η Ockrent επανήλθε όταν διορίσθηκε από τον Σαρκοζύ διευθύντρια της κρατικής France Monde στις αρχές του 2008. Η συγκεκριμένη νεοσύστατη εταιρεία (holding) περιβάλλει τα διεθνούς εμβέλειας γαλλικά κανάλια TV5 και France 24 όπως και τον ραδιοσταθμό RFI. Η France Monde βρίσκεται υπό τον έλεγχο του εκάστοτε υπουργού εξωτερικών που τώρα τυχαίνει να είναι ο Bernard Kouchner σύζυγος της εν λόγω δημοσιογράφου!
    Λίγους μήνες μετά το διορισμό της, η Ockrent απέλυσε από το RFI τον Richard Labévière που ασκούσε ανοικτά κριτική στον εξωτερική πολιτική του συζύγου της, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών από τους συναδέλφους του αλλά και από τους ακροατές.
    Οι “οικογενειακές” σχέσεις μεταξύ πολιτικών που βρίσκονται στην εξουσία και δημοσιογράφων δεν σταματούν εδώ. Η παρουσιάστρια ειδήσεων του δεύτερου κρατικού καναλιού Marie Drucker είναι αρραβωνιασμένη με τον πρώην υπουργό της δεξιάς και νυν στέλεχος του κυβερνώντος κόμματος François Baroin.
    Η παρουσιάστρια του δελτίου ειδήσεων του μεγαλύτερου ιδιωτικού καναλιού της χώρας TF1 είναι κόρη του πρώην βουλευτή της δεξιάς Gratien Ferrari. Μετά το δεύτερο διαζύγιο του και πριν παντρευτεί την Κάρλα Μπρούνι, ο Σαρκοζύ διατηρούσε σχέση με τη δημοσιογράφο του Figaro Anne Fulda. Ο γραμματέας του Σοσιαλιστικού κόμματος François Hollande διατηρεί δεσμό με την Valérie Trierweiler, δημοσιογράφο στο περιοδικό Paris Match. Ο εκ των υποψηφίων για το χρίσμα των σοσιαλιστών Dominique Strauss-Khan είναι παντρεμένος με τη δημοσιογράφο Anne Sinclair...κλπ.
    Η παραπάνω απαρίθμηση των στενών προσωπικών σχέσεων που συνδέουν την ελίτ της γαλλικής δημοσιογραφίας με το πολιτικό κατεστημένο της χώρας δεν αποτελεί τυχαίο φαινόμενο. Δεν οφείλεται σε μια ανεξήγητη ερωτική έλξη αλλά στην κοινωνιολογική ομοιογένεια και διαπερατότητα που χαρακτηρίζει τους δύο χώρους. Δεν είναι άλλωστε τυχαία η αυξανόμενη τάση μεγαλοδημοσιογράφων και τηλεαστέρων να πολιτεύονται με όπλο την αναγνωρισιμότητα τους.
    Όπως έχει δείξει η κοινωνιολογική μελέτη, οι άνθρωποι αυτοί προέρχονται από τις ίδιες κοινωνικές τάξεις, τα ίδια σχολεία, συχνάζουν στα ίδια μέρη, έχουν τον ίδιο κύκλο γνωριμιών, χαρακτηρίζονται από κοινές συμπεριφορές και γενικά τα συμφέροντα τους συμπίπτουν : επιθυμούν την διαιώνιση μιας κοινωνικοπολιτικής διάρθρωσης που τους ευνοεί προσφέροντας τους άφθονα υλικά αγαθά και κοινωνικό κεφάλαιο.
    Από τη στιγμή που η απουσία κοινωνικών αντιστάσεων και η πολιτική αναλγησία το επιτρέπουν, η πολιτική και δημοσιογραφική ελίτ σφετερίζεται τον κοινωνικό της ρόλο και τον θέτει στην υπηρεσία προσωπικών φιλοδοξιών και συμφερόντων. Το πρόβλημα οξύνεται από την όλο και μεγαλύτερη συγκέντρωση επικοινωνιακής δύναμης στα χέρια λιγοστών επιχειρηματιών και μεγαλοδημοσιογράφων.
    Έστω κι αν κανείς συμφωνεί στο ότι η περίπτωση Ρουσόπουλου/Ζαχαρέα αποτελεί πρόκληση και εξόφθαλμη παραβίαση κάθε ηθικού κανόνα που πρέπει να διέπει την λειτουργία της αστικής δημοκρατίας, αυτή δεν αποτελεί παρά την κορυφή του παγόβουνου.
    Το κεντρικό ζήτημα δεν είναι τόσο οι προσωπικές περιπτώσεις “οικογενειακής διαπλοκής“ όσο η ξεκάθαρη και συστηματική αδυναμία του πολιτικού και επικοινωνιακού κατεστημένου στην Ελλάδα και αλλού να παράγει μια ουσιαστικά πολυφωνική και δημοκρατική δημόσια σφαίρα.
    Μπουάαααααααααααααααααααααααααααα !

  17. Anonymous avatar
    Anonymous 17/09/2008 00:34:15

    Η αλληλοεξάρτηση εργασίας των δυο συζήγων,ΖΑΧΑΡΕΑ-ΡΟΥΣΌΠΟΥΛΟΥ, στον ίδιο τομέα εργασίας ,δεν είναι αμέμπτου ηθικής και σιχαίνομαι την υποκριτική συμπόνια πολλών,εκτός αν και αυτοί λειτουργούν με παρεμφερείς τρόπους!!!!!!!!Αν καθηγητής εργάζεται στο Δημόσιο Τομέα και τους ανεξεταστέους μαθητές του στέλνει(Ω!ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ)στη συζηγό του ,που είναι εκτός, με την ίδια ειδικότητα ,γιατί εκεί θα έχουν την ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ, για να πετύχουν τον σκοπό τους(ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΙΜΗ),ΕΙΝΑΙ ΗΘΙΚΟ;AΠΛΑ Ο ΜΠΕΖΑΧΤΑΣ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΟΡΒΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΚΕΡΔΟΣ!!!!!ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΕΣ ΦΑΝΦΑΡΕΣ!!!!!

  18. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 17/09/2008 00:44:52

    Να καταλάβω: Πιστευει κανεις εκει εξω οτι ο κοντομηνας θα εβγαζε την ιστορια για το Βατοπεδι ενω η Μαρα ελεγε τις ειδήσεις
    Και να το πιστευει κάποιος πως το φανταζεται???
    Την Μαρα να εκφωνει "Μεγάλο σκανδαλο με το Βατοπεδι, με την κάλυψη του Ρουσόπουλου ο κουμπαρος μας ο Βουλγαρακης χαριζε οικοπεδα στον Εφραιμ με συμβολαιογραφο την φιλη μου την Κ Πελεκη ....."

  19. saska avatar
    saska 17/09/2008 00:50:29

    19 Ανώνυμο το παράδειγμα σου όπως είσαι και συ!
    Μέσα σας κυλά αίμα τούρκικο και θέλετε να εφαρμόσετε τον φερετζέ!
    Που κολλάει το ένα με το άλλο !
    Προσπάθησε με καλύτερο παράδειγμα !
    Κάποτε το ΠΑΣΟΚ έκανε την μοιχεία νόμιμη σήμερα κάνει την γυναικεία εργασία παράνομη !
    Στα μυαλά των περισσότέρων σχολιαστών (ανώνυμων) η φαιά ουσία τους είναι σε πολύ υγρή κατάσταση.
    Τελικά ή άγαμοι είσαστε ή πολύ μάτσο το παίζετε μακριά από τις γυναίκες σας τις γκόμενες σας!
    υποκριτές !

  20. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 17/09/2008 01:24:31

    Το σηριαλ -και η απηχηση του στον κοσμο- με Μαρα και Θοδωρη ειναι η πιο τρανη αποδειξη της μιζεριας που κυβερνα τον τοπο...

  21. saska avatar
    saska 17/09/2008 01:52:04

    Χαζε του χωριου δες τον κολλητό σου archaeopteryx παράδειγματα που δίνει; Λες και η τηλεόραση του παίζει μόνο Ζαχαρέα και δυσανασχετεί;
    Λες και ο γκεμπελικός τόνος του θα αποτρέψει τις γυναίκες των υπουργών στο μέλλον να εργάζονται;
    Ημαρτον θέε μου ! Μετά μερικοί θέλουν μα μιλούν για αξιοπρέπεια ! Τον φανταζεσε να μιλάει με γυναίκα που να είναι σε ανώτερη θέση απο αυτόν ; Αφρούς θα βγάζει απο το στόμα!

  22. thanos avatar
    thanos 17/09/2008 05:46:00

    @7.Φιλελεύθερος

    Παπαγαλακι του Χ'Νικολαου εισαι φιλαρακο? ειδησεις του ΑΛΤΕΡ επαναλαμωβανεις? της αρπαχτης εισαι, οτι προλαωεις ετσι? κοιτα μην μεινεις στην απεξω.Το αφεντικο σου μετραει ημερες.

  23. thanos avatar
    thanos 17/09/2008 05:53:00

    @11.β' περαστικός
    September 16th, 2008 at 10:52 pm

    Γιατι να αλλαζω καναλι εγω, και να μην γινει αυτη kitchen engineer?

  24. thanos avatar
    thanos 17/09/2008 06:00:15

    Τι θα γινει τωρα με την αποφαση "ΚΛΑΔΑ"? θα πληρωσει το ALTER τα 35 εκατομ.Ευρωπουλα, για τα ψευτικα τιμολογια?

  25. thanos avatar
    thanos 17/09/2008 06:08:18

    @15 dt Says:
    September 16th, 2008 at 11:33 pm

    Θυμίζω είμαστε στο έτος 2008 και βρισκόμαστε στην Ελλάδα και όχι στο Αφγανιστάν.

    Γιατι εσυ φιλε βλεπεις καμια διαφορα μεταξυ Ελλαδισταν και Αφγανισταν?

  26. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 17/09/2008 07:46:05

    Thanos:
    Παπαγαλάκι του Χ'Νικολάου, της αρπαχτής είσαι, κοίτα μην μείνεις απέξω ...
    Ανάξια όποιας απάντησης.

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/09/2008 07:54:28

    Μα τι κάθεστε και ασχολείστε μαζί τους; Μασέλες που μιλάνε στο χαζοκούτι.

    Όσο για όσους υπερασπίζονται τα δικαιώματα των γυναικών με αφορμή την Μάρα, άντε βρείτε καμμία βουλευτίνα ή Γενικη Γραμματέα, ή υπουργό, κατά προτίμηση από οικογένεια, να λύσετε και εσείς τα δικά σας δικαιώματα.

  28. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 17/09/2008 10:45:05

    Ξαναλέω το εξής :

    Αν ο Κουρής αντιπολιτευόταν ακόμα τη Ν.Δ και πιο συγκεκριμένα τον Ρούλη , το Alter θα είχε τις "διαρροές" της Μάρας ?

    Αν το Alter δεν ήταν αυτό που είναι (press room) η υπόθεση Κλαδά θα έμπαινε αρχείο ?

    Όταν ο υπεύθυνος υπουργός τύπου και ΜΜΕ προστατεύει ένα κανάλι τόσο ξεδιάντροπα λόγω προσκείμενης προπαγάνδας και συζύγου από ποινικές & οικονομικές υποθέσεις προς τα που γέρνει η ζυγαριά ?

    από τη μια έχουμε το συμφέρον του δημοσίου (χαχαχαχαχα) και από την άλλη το συμφέρον της κυβερνητικής και προσωπικής προπαγάνδας .

    Για ποια Μάρα συζητάτε κύριοι ??
    Μάλλον χάνεται κάπου στη μετάφραση .

  29. Μάρκος avatar
    Μάρκος 17/09/2008 11:17:23

    Πόσο ζώς είστε όλοι μωρέ; Όποιος δεν γουστάρει να βλέπει την Ζαχαρέα, απλά αλλάζει κανάλι. Σε ιδιωτικό κανάλι δούλευε, όχι στην ΕΡΤ. Όλοι νταβατζήδες το παίζετε παντού!

  30. Μάρκος avatar
    Μάρκος 17/09/2008 11:18:03

    Πόσο ζώα είστε όλοι μωρέ; Όποιος δεν γουστάρει να βλέπει την Ζαχαρέα, απλά αλλάζει κανάλι. Σε ιδιωτικό κανάλι δούλευε, όχι στην ΕΡΤ. Όλοι νταβατζήδες το παίζετε παντού!

  31. Ν avatar
    Ν 17/09/2008 14:40:40

    Πες τα "greekpoliticalreview" γιατί βαρέθηκα να διαβάζω όλα τα άσχετα! Οτι δηλαδή το θέμα είναι αν θα αλλάξουμε κανάλι ή αν μια γυναίκα εργάζεται;;; Πραγματικά ήμαρτον!

  32. saska avatar
    saska 17/09/2008 15:05:27

    Διαβάστε συμβουλές του 29 προς κάθε παραπονούμενο με την κοινωνία!
    Να γίνουμε γαμήκοι!
    Λύνουμε το πρόβλημα μας άμα γίνουμε γκομενάκηδες μας συμβουλεύει ο μισογύνης.

  33. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/09/2008 15:15:03

    δοκίμασα ρε σάσκα, δομίμασα δεν με θέλει καμμία, γιαυτό αντί για γκουβέρνο είναι στο PC μου και έγινα μισογύνης. Ξέρεις, όσα δεν φτάνει η αλεπού...

    άκουσα ότι και με πισω__ητά, παίρνεις επίσης οφίκκια και καρέκλες σε ΔΕΚΟ και σε μίντια, λες να είναι αλήθεια?

  34. saska avatar
    saska 17/09/2008 15:29:11

    Δοκίμασε που ξέρεις μπορεί να σου αρέσει;
    Απο κάπου ξεκινάνε όλοι οι απογοητευμένοι και μάλλον σε αυτούς ανήκεις και συ!
    Τελικά καλά το κατάλαβα οτι την κουνάς την αχλαδιά!

  35. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/09/2008 15:55:45

    πως σου αρέσει να το κάνεις πάντα προσωπικό! νομίζεις ότι με πείθεις? ή ότι δυναμώνει το επιχείρημά σου για τους άλλους επισκέπτες? ή παίρνεις μπόνους από αυτόν που σε στέλνει να γράφεις?

  36. saska avatar
    saska 17/09/2008 16:05:01

    Προσωπικό το κάνεις εσύ, δες τι γράφεις στο 29 αλλά και σαν να μην έφτανε αυτό με ρωτάς στο 35 αν είναι αλήθεια;
    Οπότε περίμενες απάντηση ! Μπορεί να μην είναι η πρέπουσα αλλά δεν παύει να είναι απάντηση!
    Εξάλλου αν δεν τρέχει τίποτα προς τι να ανυσηχείς;

  37. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/09/2008 16:24:02

    τι? αμφιβάλλεις ότι υπάρχει νεποτισμός, ή βόλεμα συζύγων οποιουδήποτε φύλου, ή και ολίγον αδερφάτο?

    έλα, σάσκα, δεν πρόκειται να δώσω παραδείγματα, αλλά η λαϊκή σοφία έχει την παροιμία ότι η γυναίκα του Καίσαρα πρέπει να είναι τίμια και να φαίνεται τίμια.

    επειδή σίγουρα αν σου αναφέρω χειρουργικά πτυχία θα μου πεις για την Μιμή, νομίζω σου έχω ξαναπεί ούτε το φαινόμενο Μιμή με κάνει εθνικά υπερήφανο, αλλά, σε άλλο μήκος κύματος ούτε τα πτυχία που ολίγο τι τρωνε μπανάνες.

    Άκουσα και για άλλο πτυχίο μαϊμού σήμερα το πρωϊ γόνου της σεμνής και ταπεινής παράταξης...

    Στο έχω ξαναπει στους διαλόγους μας εδώ. Μην θεωρεις ότι είμαι αυτό ή το άλλο χρώμα. Δεν είμαι, και δεν έχει σημασία. Είμαι κατά της απάτης, ακτά της κοροϊδίας, κατά της εκμετάλλευσης, κατά της κατάχρησης, κατά της σύγκρουσης συμφερόντων.

    Ίσως σου είναι δύσκολο να το καταλάβεις ή να το απεδεχθείς ή πιστευεις ότι κανω προπαγάνδα για τον Χ ή τον Ψ. Διαβάζεις σχόλια, έτσι δεν είναι? Το #2 το διάβασες? Στο αφιερώνω!

  38. saska avatar
    saska 17/09/2008 16:29:22

    ΠΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΑΣΚΑ !

  39. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/09/2008 16:44:17

    Δεν καταλαβαίνω τι λές, αλλά αφού σε ενδιαφέρει η Ο.Α., πήγαινε στην ανάρτηση πάνω πάνω...