08/10/2009 10:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ολική επαναφορά σχεδιάζει ο Χρυσοχοΐδης

Ανασχηματισμό στο αντιτρομοκρατικό επιτελείο φέρεται να ετοιμάζει ο νέος υπουργός Προστασίας του Πολίτη Μιχάλης Χρυσοχοΐδης. Στα σχέδια του κ. Χρυσοχοΐδη, ο οποίος ήταν ο υπουργός που πιστώθηκε την εξάρθρωση της τρομοκρατικής οργάνωσης 17Νοέμβρη, εντάσσεται-σύμφωνα με πληροφορίες- η επαναφορά στελεχών της αντιτρομοκρατικής που έχουν αποστρατευτεί και η αξιοποίηση άλλων που βρίσκονται στον «πάγο» όλα αυτά τα χρόνια. Έγκυρες πηγές αφήνουν επίσης να διαρρεύσει ότι ετοιμάζει την επανασύσταση ειδικής ομάδας δίωξης τρομοκρατίας.

Τα τελευταία χρόνια, παρατηρούν οι ίδιες πηγές, η αντιτρομοκρατική υπηρεσία παρουσιάζει σημάδια διάλυσης και δεν θυμίζει σε τίποτα την ισχυρή ομάδα που είχε δημιουργήσει ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, ούτε όμως υπάρχουν πλέον οι δίαυλοι συνεννόησης, με τις άλλες συναρμόδιες κρατικές υπηρεσίες.

Επιπλέον ο υπουργός στην πρώτη συνεργασία που είχε με τον Αρχηγό της ΕΛΑΣ Βασίλη Τσιατούρα φέρεται να του ζήτησε να φροντίσει ώστε να ενταθούν οι προσπάθειες ώστε από κοινού να επιτύχουν και πάλι την αντιμετώπιση της τρομοκρατίας. Οι δύο άνδρες έχουν συνεργαστεί και στο παρελθόν όταν ο Μ. Χρυσοχοΐδης ήταν και πάλι υπουργός και ο Β. Τσιατούρας υπηρετούσε στην Ασφάλεια.  

Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες ο υπουργός ήδη επιδιώκει και ψάχνει τρόπο-ενδεχομένως με Προεδρικό Διάταγμα- να επαναφέρει συμβουλευτικά και ουσιαστικά την… παλιά φρουρά.

Πρόκειται για τους:

Φώτη Νασιάκο: ο Αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ την περίοδο της εξάρθρωσης της 17Ν. Από τότε του είχε υποσχεθεί, όπως και μεταγενέστερα ο Γιώργος Βουλγαράκης, ότι θα τον επαναφέρουν σε ειδικό ρόλο συμβούλου για θέματα τρομοκρατίας.

Ιωάννης Διώτης: Ο ρόλος του αμφιλεγόμενος και οι μέθοδοι που λέγεται ότι ακολούθησε για να αποσπάσει ομολογίες ορισμένων μελών της 17Ν το καλοκαίρι του 2002, ανορθόδοξοι. Όμως δεν παύει να είναι ένας από τους ανθρώπους «κλειδιά» του τότε και νυν υπουργού.

Στέλιος Σύρος: Μετά την άρνηση του πρώην υπουργού Εσωτερικών να τον κάνει Αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ και την αποστρατεία του, ο υποστράτηγος  που ήταν Διευθυντής της Αντιτρομοκρατικής το καλοκαίρι του 2002- κι ο δικός του ρόλος θεωρείται αμφιλεγόμενος-αναζήτησε την τύχη του στον ιδιωτικό τομέα. Εργάζεται σε τραπεζικό όμιλο έχοντας αναλάβει την ασφάλεια των υποκαταστημάτων του σε ολόκληρο τον κόσμο.

Εκτός από τους παραπάνω υπάρχουν και οι αθέατοι πρωταγωνιστές που όμως διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο. Αυτοί είναι αξιωματικοί της Αντιτρομοκρατικής που δεν αξιοποιήθηκαν όλα αυτά τα χρόνια.

Στις πρόσφατες κρίσεις στην ΕΛΑΣ ένας από αυτούς οδηγήθηκε στην παραίτηση όταν για πολλοστή φορά παρέμεινε στον… πάγο και δεν έγινε αυτός διοικητής της αντιτρομοκρατικής. Αυτήν την περίοδο εργάζεται στην ασφάλεια γνωστής επιχειρηματικής οικογένειας. Οι γνώσεις του όμως και η καλή του συνεργασία με την ομάδα του Στέλιου Σύρου τον φέρνουν στο προσκήνιο για την επάνοδο του σε ειδικό ρόλο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fantomas avatar
    fantomas 08/10/2009 11:01:59

    Στέλιος Σύρος

    Δυστηχως για τον ιδιο...... εχει σοβαρο προβλημα υγειας.
    Εχει καρκινο στις φωνητικες χορδες και κανει θεραπεια στον Ερυθρο Σταυρο.
    Οποτε ειναι δυσκολο μαλλον η δραστηροποιηση του.

    Οσο για τους αλλους που αναφερεις δεν ειναι κατι σπουδαιο.
    Το σπουδαιο ειναι οι αποκατω, εκει θα πρεπει να δωθει προσοχη.

    • τασια  παπαδακη avatar
      τασια παπαδακη @ fantomas 30/10/2009 23:20:36

      που το ξερεις΄

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/10/2009 12:30:17

    Φιλε Χρυσοχοιδη, με τους κουκουλοφορους τι θα κανεις ??

    Φιλε Χρυσοχοιδη, με το γκετο των λαθρομεταναστων στο κεντρο της Αθηνα και τους εμπορους λευκης σαρκος και ναρκωτικων που βασιλευουν ανενοχλητοι στο ιστορικο κεντρο τι θα κανεις?

    Ο Νασιακος ο Συρος και οι λοιποι θα το λυσουν το ζητημα?

    Ειναι πολιτικη αποφαση. Θα την παρεις-παρετε? Ναι ή Οχι ?

    Καλες οι αλλαγες σε αντιτρομοκρατικες κλπ και τροχονομους , αλλα την τρομοκρατια των πολιτων ( ψηφοφορων εστω.. μπας και σε ψησω ! ) ποιος θα την πολεμησει φιλε μου Υπουργε?

    ΠΠ

  3. ALLOS avatar
    ALLOS 08/10/2009 13:05:30

    Ο Χρυσοχοίδης ακολουθεί την αμερικανική πολιτική και εκεί και με αυτούς έχει τις διασυνδέσεις. Τα άτομα δεν έχουν σημασία. Από που θα παίρνει τις έντολες έχει!

    • parsifal avatar
      parsifal @ ALLOS 08/10/2009 22:38:49

      Αυτό απο που το συνεπέρανες ? Ελαφρά τη καρδία μας λές οτι ενας υπουργός (που ανέλαβε χθές...) ακολουθεί εντολές ξένης δυνάμεως ? Με τι στοιχεία ?

  4. zippo avatar
    zippo 08/10/2009 13:27:04

    ΤΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ ΥΠ' ΑΡΙΘΜΟΝ ΕΝΑ.

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΦΥΣΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΥΝΟΡΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΧΕΣΗ ΤΩΝ ΚΥΜΑΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ.

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 08/10/2009 13:30:04

    Πιο πιθανό είναι να μεταναστεύσεις ΕΣΥ, παρά να τα πάνε "καλά" στο μεταναστευτικό.

    Το ΠΑΣΟΚ θα εξαφανίσει τους μετανάστες από την Ελλάδα κάνοντάς τους όλους πολίτες!

  6. Υ. avatar
    Υ. 08/10/2009 15:10:20

    Ευχές και καλωσόρισμα από την φυσική ηγεσία του υπουργείου, δέχτηκε χθες ο νέος υπουργός Χρυσοχοΐδης.
    Τις ίδιες ευχές του έδωσαν σήμερα και τα Εξάρχεια. Οι τράπεζες της περιοχής έγιναν λίμπα.

    Καλώς μας ήρθες!

  7. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 08/10/2009 17:40:25

    ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΥΛΙΚΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΛΗΓΩΣΑΝ ΤΟ ΚΥΡΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΣΤΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΣΟΙ ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΕΚΡΙΝΑΝ ΜΕ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΜΥΡΩΔΙΑ ΠΑΣΟΚ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ!!!!

  8. PSILOS avatar
    PSILOS 08/10/2009 19:29:09

    ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΤΑΤΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ.ΛΙΜΕΝΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΦΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΕΝΑΝΠ ΜΠΑ ΚΑΙ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΣΩΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 13 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΕΝΣΤΟΛΟΙ ΓΡΑΦΙΟΚΡΑΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΚΤΟΦΥΛΑΚΗ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΛΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΑΜΗΛΟΒΑΘΜΟΙ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΟΙ.ΚΟΙΤΑΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΥΕΝΑΝΠ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΑΙ

    • petros avatar
      petros @ PSILOS 09/10/2009 01:16:40

      ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝΕ. ΣΑΣ ΚΑΛΟΣΩΡΙΖΟΥΜΕ.

  9. Dred avatar
    Dred 09/10/2009 17:27:10

    Πολύ σωστό και αντικειμενικό το ότι ικανοί υπάρχουν ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων.
    Ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων υπάρχουν και ανίκανοι που τους υποστηρίζουν μόνο οι διαπλεκόμενοι μ' αυτούς. Είναι καιρός να βρούμε πίσω από τις βιτρίνες την ποιότητα. Διαφορετικά οι συγκιρίες και η τύχη θα είναι οι μόνοι παράγοντες επιτυχίας ή αποτυχίας, και οι άνθρωποι θα προσπαθούν να συμβιβαστούν με την αδικία. Ελπίζω ότι υπάρχει η διάθεση να γίνουν τα αυτονόητα.

  10. τασια  παπαδακη avatar
    τασια παπαδακη 22/10/2009 19:49:32

    ειναι αληθεια μετον συρο