03/05/2009 20:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οκτώ dvd με Ζαχόπουλο μας κάνουν ένα C4I


_________________________________________________________________________________________________
Συγκλονίζει το Πανελλήνιο η αποκάλυψη του «Πρώτου Θέματος» για τη γαλαντομία της Siemens ως προς τη δράση της στην Ελληνική αγορά. Το Πρώτο Θέμα φέρνει νέα στοιχεία για την υπόθεση και αποδεικνύει ότι η Siemens δεν έκανε εκπτώσεις, αλλά χάριζε εκατομμύρια!!! Η έγκριτη εφημερίδα στο πρωτοσέλιδο της ξεκαθαρίζει ότι ενώ η εταιρεία μοίρασε 40 εκατομμύρια Ευρώ σε μίζες για το C4I μετά το 2004, το Ελληνικό δημόσιο ζημιώθηκε μόλις 1,8 εκατομμύρια Ευρώ!

Ποια εταιρεία στον πλανήτη κύριοι έχει δώσει μίζες 40 εκ. για να υπερτιμολογήσει μόλις 1,8 εκ; Καμία. Μόνο η Siemens, μόνο για την Ελλάδα.

Και εδώ κάποιοι αχάριστοι όπως ο FactorX επιμένουν να μιλάνε για προφυλακίσεις και άλλες εκδικητικές ενέργειες σε ευεργέτες όπως ο κύριος Χριστοφοράκος. Ανδριάντες και ιδρύματα προς τιμήν τους πρέπει να στήσουμε κύριοι. Οι άνθρωποι έφεραν στην Ελληνική αγορά σε μια περίοδο ελλιπούς ρευστότητας και κρίσης 38,2 εκ Ευρώ! Είναι δυνατόν να τους κατηγορούμε;

Η αποκάλυψη αποκτά ιδιαίτερη βαρύτητα διότι ο μεγαλομέτοχος της εφημερίδας θεωρείται μαιτρ στις υπερτιμολογήσεις δημοσίων έργων. Εξειδίκευση λοιπόν που δε μπορεί να αμφισβητηθεί από τον οποιονδήποτε άσχετο. Λογικό και tο οργισμένο ύφος της εφημερίδας αφού η Siemens έθεσε πολύ ψηλά τον πήχυ σʼ αυτόν τον ευγενή τομέα του δημόσιου βίου: 8 dvd με Ζαχόπουλο μας κάνουν ένα C4I.

http://olympia.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 03/05/2009 21:11:19

    Λέτε να είναι μοναδικό Ελντοράντο διαβάστε και το http://antigoldgreece.wordpress.com/2009/04/05/eldorado/
    πρόκειται για παράδεισο στον τόπο μας το ξέρατε(?) { πάλι οι ρομαντικη και κουτόφραγκοι μας άνοιξαν τα γκαβά μας ...}

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/05/2009 23:17:25

    Τελικά ο Τρεπεκλής πήγε φαντάρος ποτέ;

  3. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 03/05/2009 23:35:35

    Τι έγινε κύριοι???
    Δεν έχει σχόλια εδώ??? Οι κάτοχοι μαύρων εκατομμυρίων ευρώ (ποιος ξέρει ποιός τους τα ΄δωσε και γιατί) μπέρδεψαν τα μηδενικά. Έχουν τυφλωθεί και δεν βλέπουν τι θα γίνει σε 1 μήνα!!! Οι δημοσκοπήσεις ξεκινησαν!!!

  4. thanos avatar
    thanos 04/05/2009 03:50:09

    2-Strange Attractor Says:
    May 3rd, 2009 at 11:17 pm


    Για την ταμπακερα μουγκα? χαχαχαχαχα

  5. Χ-ΠΑΙΑΝΙΑ avatar
    Χ-ΠΑΙΑΝΙΑ 04/05/2009 07:10:45

    Ο Τρεπεκλής πηγε ναυτης κανονικά

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/05/2009 08:02:17

    @4 Τον καλύπτω. Είμαι λάτρης των πρώην πράσινων και νυν γαλάζιων και γενικά αεί λαμόγιων. Αλλά αφου παρουσιάστηκε στο Π.Ν., ε τότε είναι πατριώτης....

  7. Hase avatar
    Hase 04/05/2009 10:17:05

    Στο σαιτ που αναφερεις υπαρχει το πιο κατω σχολιο.

    Πελασγός είπε
    Μαΐου 3, 2009 στο 5:10 μμ

    “Ποιά εταιρεία στον πλανήτη κύριοι έχει δώσει μίζες 40 εκ. για να υπερτιμολογήσει μόλις 1,8 εκ; Καμμία. Μόνο η Siemens, μόνο για την Ελλάδα.”

    Προφανώς δεν εχετε διαβασει το δημοσιευμα διοτι ο ανωτερω συλλογισμος ειναι εντελως αναληθης.
    Τα 40 εκατ. ευρω αφορουν στην καταθεση του Neuberger o οποίος αναφέρει οτι ο Kutchenreuter του ειχε ζητησει αυτο το ποσο εκ μερους του Χριστοφορακου. Οι μιζες αυτες αφορουν την περιοδο ΠΡΙΝ τους ολυμπιακους αγωνες του 2004 και ενω η ΝΔ ηταν στην κυβερνηση.
    Το ποσο των 1,8 εκατ. ευρω αφορα στο συστημα τηλεπικοινωνιων ΕΡΜΗΣ ΙΙ το οποιο κατα τον κ.Ζορμπα ειχε υπερκοστολογηθει. Ο κ. Βασιλακος (αντικαταστατης του Ζορμπα) δεν εχει κανει τιποτα ακομη!

    Προφανως λοιπον τα δυο ανωτερω ποσα δεν συνδεονται οπως υποννοεις αγαπητη Ολυμπιαδα.
    Ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι η Siemens δε θα εδινε 40 για να παρει 1,8!

  8. Θαυμαστής avatar
    Θαυμαστής 04/05/2009 19:59:07

    hase, φοβερή διαπίστωση. Συκοφαντικό το δημοσίευμα. Το δημόσιο τα έσκασε κανονικά. Το πρώτο θέμα βέβαια είπε τη ζημιά μόνο επί ΝΔ. Γιατί άραγε;
    Πρέπει να τους κάνει σεμινάριο ο Κουρής για το πως στήνεται η σωστή προπαγάνδα. Έτσι θα γλιτώσουν και την καζούρα και τα έξοδα να πληρώνουν "σχολιαστές" για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.

  9. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 04/05/2009 22:05:25

    Εμεις οι ξενητεμενοι δεν πρεπει να μαθουμε, επι τελους, τι περιλαμβανουν και ποιους αφορουν τα οκτω DVD της Ζαχοπουλιαδας? Απο τη σχετικη αναφορα ανακυπτει το συμπερασμα οτι ειναι γνωστα σε ορισμενους, τουλαχιστον, εκτος του γνωστου "κυκλου", και συνεπως τα εμποδια περι προσωπικων δεδομενων μπορουν να υπερπηδηθουν, λογου χαρη, με ενα ανωνυμο (εννοω απο την πλευρα=2 0της προελευσης) Ε-mail (απο ενα Internet Kafe) 'η με μια ανωνυμη προκηρυξη. Με τη δευτερη λυση θα ηταν δυνατον να μαθουν ολοι οι Ελληνες ποιοι ηταν και οι επωνυμοι που με διαφορα τερτιπια ειχαν αποφυγει τη στρατευση. Η υποθεση εκεινη "πνιγηκε" με τα περι προσωπικων δεδομενων και η περιπτωση, οπως και πολλες αλλες αναλογες, οδηγουν σε σκεψεις οτι ολη αυτη η ιστορια με τα προσωπικα δεδομενα καθ ιερωθηκε μονον και μονον για να μην γινονται γνωστες οι βρωμιες και οι παλιανθρωπιες των επωνυμων...
    Σας θυμιζω οτι στην κατοχη η ενημερωση των πολιτων γινοταν με το χωνι (τη σημερινη "ντουντουκα") και με προκηρυξεις. Σημερα, στη θεση της "ντουντουκας" υπαρχουν τα blogs, βεβαια, αλλα οι προκηρυξεις εχει εγκαταλειφθει, με εξαιρεση τους συγχρονους "επαναστατες" που γνωστοποιουν μ' αυτε=C F την αναληψη ευθυνων για τα "κατορθωματα" τους, που εν κατακλειδι βοηθουν το κατεστημενο στη ληψη αντιδημοκρατικων μετρων, ενω θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν ευρυτατα για να μαθαινουν οι Ελληνες και εκεινα που ουτε τα blogs μπορουν να κοινολογησουν ελευθερα, χωρις το φοβο των επιπτωσεων 'η και αντιποινων...