#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/05/2011 20:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οκτώ δημόσια ερωτήματα στον Άδωνη Γεωργιάδη



Με αφορμή την συζήτηση που γίνεται μετά την παρέμβαση του βουλευτή του ΛΑΟΣ κ. Γεωργιάδη σε προηγούμενη ανάρτησή μας, δημοσιεύουμε εδώ σχετικό σχόλιο αναγνώστη μας:

Επειδή όπως δηλώνει ο κ. Άδωνης Γεωργιάδης παρακολουθεί το antionews.gr ( και πολύ καλά κάνει ), ας μας πληροφορήσει υπευθύνως και γιά τα εξής χωρίς πολλές φλυαρίες και περιστροφές :

1. Θυμάται , ναι ή όχι , ότι το Εκτελεστικό Γραφείο του κόμματός του είχε
ταχθεί με ψήφους 9 προς 2 , ΚΑΤΑ της ψήφισης του Μνημονίου ;
Γιατί αυτός και ο Αρχηγός του έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια την
απόφαση του Εκτελεστικού Γραφείου τους , που είναι υποχρεωτική γι αυτούς ;
Και αν λόγοι υπέρτατου εθνικού συμφέροντος επέβαλαν την ψήφιση του
αποικιακού Μνημονίου, γιατί δεν κατάφεραν να πείσουν τα υπόλοιπα μέλη
του Εκτελεστικού Γραφείου γιά την ορθότητα των απόψεών τους ; Μήπως οι
πλειοψηφήσαντες του Εκτεκλεστικού Γραφείου είναι κουτοί , ηλίθιοι ή πουλημένοι σε αλλότρια συμφέροντα ; Γιατί δεν δίδει στην δημοσιότητα τα Πρακτικά που οπωσδήποτε έχουν τηρηθεί γιά να μάθει και ο πολύς κόσμος , ποιό είναι το πρόσωπο του πραγματικού ΛΑΟΣ , όχι αυτού που ευτέλισαν και εξευτέλισαν οι δύο αυτοί κύριοι , με την περίεργη και προνομιακή προς αυτούς συνδρομή των περισσοτέρων ΜΜΕ ; Γιατί ;
Γιατί ο εν λόγω κύριος βουλευτής δεν ζήτησε να συγκληθεί η Κεντρική Επιτροπή του ΛΑΟΣ γιά να …χειροκροτήσει και να επικυρώσει την προσγενομένην ύβριν και αθλιότητα εις βάρος αυτής και των μελών του κόμματος ; Γιατί τέτοια αλαζονεία ;

2. Είχε διαβάσει αυτός ή ο Αρχηγός του το Μνημόνιο και την εξηρτημένη με αυτό “Σύμβαση Δανειακής Διευκόλυνσης” πριν την ψηφίσει ; Ή , πολύ απλά,
ψήφισε ό,τι του είπανε ; Ναί ή όχι ;

3. Γνώριζε αυτός και ο Αρχηγός του ότι η Χώρα μας παρητείτο οιασδήποτε
ασυλίας περί την εκτέλεση των όρων του Μνημονίου και της εξηρτημένης
Σύμβασης ; Ναι ή όχι ;

4. Γνώριζε αυτός και ο Αρχηγός του ότι το Μνημονιακό Δάνειο των 110
δισ ευρώ θα είναι ΕΝΥΠΟΘΗΚΟ ; Που σημαίνει ότι σε περίπτωση αδυναμίας
εξοφλήσεως μέρους ή όλου αυτού , οι δανειστές μας θα μπορούν να κατασχέσουν δημόσια (κρατική) περιουσία , χωρίς εμείς να μπορούμε να
προβάλλουμε οποιαδήποτε αντίρρηση ή ένσταση ; Ναί ή όχι ;

5. Γνώριζε αυτός και ο Αρχηγός του ότι με την υπογραφή την δική τους θα
συνέβαιναν όλα αυτά ; Ναί ή όχι ;

6. Γνώριζε αυτός και ο Αρχηγός του ότι σε οιανδήποτε διαφωνία περί την
εκτέλεση του Μνημονίου θα ισχύσει το Αγγλικό Δίκαιο (όχι το Ελληνικό ή
έστω το Γερμανικό) , το Δίκαιο δηλαδή μίας Χώρας η οποία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μέλος
της Ευρωζώνης ; Ναί ή όχι ; Και αν ναι, γιά ποιούς λόγους αποδέχθηκε
την ισχύ του Αγγλικού (του Αποικιακού, δηλαδή) Δικαίου ;

7. Γνωρίζει αυτός και ο Αρχηγός του , ποιός ή ποιοί εκ μέρους της Ελλάδος
μετείχαν στην διαπραγμάτευση του Μνημονίου και της Δανειακής Σύμβασης ;
Ναί ή όχι ; Ποιές αντιρρήσεις ή ενστάσεις προέβαλαν κατά την διαπραγμάτευση ; Ποιές από αυτές έγιναν δεκτές ;

8. Γνωρίζει , τέλος, αυτός και ο Αρχηγός του ότι η εκχώρηση ή η κατάλυση
της εθνικής κυριαρχίας με πράξεις ή παραλείψεις της Εκτελεστικής ή Νομοθετι
κής Εξουσίας , απαγορεύονται ρητώς από το Ελληνικόν Σύνταγμα , οι δε παρα
βιάζοντες τις σχετικές διατάξεις ενδέχεται να παραπεμφθούν σε Ειδικό Δικαστήριο με την κατηγορία της εσχάτης προδοσίας ; Ναί ή όχι ;

Ανώνυμος Δημεγέρτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. socrates avatar
    socrates 31/05/2011 21:00:10

    Σιγά να μη σου απαντήσει.
    Αυτά τα τυπάκια αρέσκονται μόνο στους μονολόγους και τις φωνασκίες χωρίς κανένα απολύτως περιεχόμενο.
    Είναι σαν τα περιοδικά ποικίλλης ύλης και λάιφστάιλ, κάθεσαι και τα διαβάζεις και μετά από μισή ώρα συνειδητοποιείς ότι δεν έμαθες τίποτε.
    Να στο πώ απλά.
    Εάν είχε περιεχόμενο η σκέψη του θα είχε κάτσει με τον όπου-φυσάει-ο-άνεμος Καρατζαφέρη;

  2. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 31/05/2011 21:11:20

    Το ΛΑΟΣ δεν θα πιάσει το 3% στις επόμενες εκλογές.

    • Panagiotis avatar
      Panagiotis @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 31/05/2011 23:12:42

      Συμφωνώ..

  3. Ts! avatar
    Ts! 31/05/2011 21:21:28

    Το τελευταίο θεατρικό μονόπρακτο που ανέβασε ο Μαύρος ΜπιτΓιαΜπιτ της πολιτικής μας πραγματικότητας, είναι το “εμένα θα με επιλέξει ο Λαός να κυβερνήσω, γιατί τα ποσοστά των άλλων είναι …φπα ενώ τα δικα μου ρεστα απο δεκαρικο”!
    Εφαρμόζοντας όλα τα τερτίπια της πλύσης …ανεγκεφάλου ο Μπριτζερμαν, κάθε μεσημέρι κοιτώντας στα μάτια το «Λαό» του, προσπαθεί να πείσει για τα απίστευτα!
    Η εμφάνιση στο Μέγα προχθες, ήταν όλα τα λεφτά!
    -Ψηφισα το πρωτο αρθρο για να πάρουμε τα λεφτά! Από σύμπνοια και πατριωτισμό!
    Ορθα και κοφτά! Και ξενδιάντροπα!

    Και δεν του ‘πε κανένας, ούτε καν ο ΠρεπεΝτερης!
    -Ποιος σε κάλεσε ρε κακομοίρη σ΄ένα παρτυ που δεν ήσουν απαραίτητος;
    Και πήγες σινάμενος και κουνάμενος;
    Για να συνοδέψεις την Νδορα, για να υπογράψεις την επιταγή η για να παίξεις το ρολό του ΣυνερΓάτου των τωρινών Γερμανών;
    Βρήκε «ανίερη» την αντιστρατευση στο Μνημόνιο όλων των δυνάμεων και δεν βλέπει δουλική την άνευ αξίας και ουσίας πρόσδεση του, στο άρμα των εισβολέων και των υπάλληλων τους!
    Η μήπως έχει και αξία και ουσία η συνουσία;

    Αν το …ξέχασε, να του το θυμίσει ο Αδωνννις!
    Το ΄41, όταν κατέλαβαν την Ελλάδα οι Γερμανοί, εκτός του Τσολακόγλου που παρέδωσε “εν τάξει” την χώρα, υπήρχαν και οι “ΣυνερΓάτες” τους, οι φρόνιμοι και λογικοί, που τόσο καλά τους εξέφρασαν τα “Ελεύθερα Βήματα” του Λαμπράκη την μέρα που μπήκαν στην Αθήνα.
    Και πέραν αυτών και πέραν των Κουκουέδων που συΣτάθηκαν στο ΕΑΜ, ΥΠΗΡΞΑΝ και ο Συνταγματάρχης Ψαρός και ο Ναπολέων Ζέρβας!
    Μη ξεχνώντας και τον Περρικο που εκτελέστηκε για την ανατίναξη της ΕΣΠΟ!
    Στις μέρες κατοχής που ζούμε ο σφοντύλας αρχηγός του Λαός διάλεξε να είναι με τους Φρόνιμους! Ποιος του φταίει λοιπόν;
    Ας αφήσει το Ελληνικό Λαό να συμπορευθεί στην αντίσταση του, όπως τότε, με κείνους που σήκωσαν τη σημαία του έθνους για την πατρίδα την ύπαρξη του Ελληνισμού και την δικαίωση των αιώνιων αγώνων του να μείνει ζωντανός!
    Ζητήσαμε από το Σαμαρά να μη ηγηθούν της οργής μας οι αληθινοί υπηρέτες της παγκοσμιοποίησης. και τα μολοτοφόρα τάγματά τους,
    ΝΑ μη μπουν μπροστά στρατά που είναι δούλοι ανθελληνικών συμφερόντων. Έχοντας κι εμάς πίσω τους!
    Και μας άκουσε!
    Δεν χρειάζεται να πάμε στο Νεοεαμ τύπου Κερατέας ή ΠΑΜΕ! Έχουμε τη σημαία μας και τον άνθρωπο που έμεινε εκεί που του το ζήτησε ο κόσμος του!

    Ο Γιώργος Καρατζαφέρης ρωτάει τί σκέφτεται ο ψηφοφόρος του για την Προθυμία του να συνυπογράψει το Μνημόνιο;
    Με παρέα ποιάν! Την Μνηστη των Μνηστήρων!
    Ρώτησε πως νοιώθει , μέσα στα μούτρα του, να φτύνει την νοημοσύνη του;
    Να τον τσακώνει τον …Ναπολέοντα ως …Ιωσηφίνα, στο «πεδίο δράσεως» και να φωνάζει “εκείνος” διαμαρτυρόμενος, αντί για “κείνη”;
    Εμ κερατάς ο έρμος, εμ δαρμένος;

    Πόσα θελει να μας τρελάνει ο άνθρωπος; Πόσα;

    • tpe avatar
      tpe @ Ts! 06/06/2011 18:02:33

      Ημερομηνία σύστασης του ΕΑΜ/ΕΛΑΣ; Μήπως META την εισβολή των Γερμανών στην ΕΣΣΔ;
      Α... Και μην ξεχνάς, Οι "αλλοι" ήταν δεξιοί, δηλαδή φασίστες κατά τους "προοδευτικούς", τρομάρα τους...

  4. Μέλλον Αγρότης avatar
    Μέλλον Αγρότης 31/05/2011 21:21:56

    Κάπου είχα πετύχει τον μπουμπούκο στην tv να παραδίδει μαθήματα σε κάποιον συνομιλητή του για το περιεχόμενο του μνημονίου και της δανειακής σύμβασης. Οπότε ο τύπος δεν μπορεί να χαρακτηριστεί απλά αφελής...

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/05/2011 21:22:48

    ΤΟ 3) ΚΑΙ ΤΟ 4) ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΗΞΕΡΕ....ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΑΥΤΙΑ ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΄΄ ΛΟΓΙΚΗ Η ΥΠΟΘΗΚΕΥΣΗ΄΄ ΄΄ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΔΑΝΕΙΟ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ΄΄

  6. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 31/05/2011 21:33:42

    Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ένας αρχαιολάτρης, πιθανόν δωδεκαθειστής ,συνεργάζετε με τον Καρατζαφέρη

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Αντάμ Παπαντάμ 01/06/2011 00:26:54

      Μάλλον δεν είναι αρχαιολάτρης και δωδεκαθεϊστής...

  7. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 31/05/2011 21:33:52

    Αγαπητέ Άδωνι δεν απάντησες στην τελευταία παράγραφο,περί εκχωρήσεως και καταλύσεως της Εθνικής Κυριαρχίας!!!
    Πιστεύω οτι δεν γνώριζες, ψηφίζοντας το μνημόνιο,τις συνέπειες ¨περί εσχάτης προδοσίας¨.
    Εύχομαι να μη χρειαστεί να απολογηθείς ποτέ ........

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Κώστας Τ 01/06/2011 04:56:17

      Θα χρειαστεί.

  8. vaggelis avatar
    vaggelis 31/05/2011 21:47:53

    Απο τις περιφερειακες εκλογες το λα(γ)ος ειχε μικροτερα ποσοστα σε συγκριση με τις προηγουμενες νομαρχιακες (οπου καταφερε να κατεβασει υποψηφιους)

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 21:48:46

    * ερωτησεις 8 "δαχτυλα".. να βαλω αλλα 2 να συμπληρωσουμε 10.. και "όλα μεσα"?

    9. ρε συ Αδωνι, ΓΙΑΤΙ ΦΩΝΑΖΕΙΣ αγορακι μου? Τραβας Ζορια? Σου εχω καρέκλα, το Υπουργειο Κωφων ! ( μα νε συγχωρησουν )

    10. ρε συ Αδωνι, τι σημαινει Εθνος για σενα..?? θελω εναν ορισμο.. ΟΡΙΣΤΙΚΟ και ΑΜΕΚΑΚΛΗΤΟ, μην αλλαξεις γνωμη ΟΦΑ !!

    ΠΠ

  10. Ιεροκλής avatar
    Ιεροκλής 31/05/2011 21:50:43

    Μην είδατε τον Άδωνι;

  11. ΜετανΝόησα! avatar
    ΜετανΝόησα! 31/05/2011 21:50:44

    "Μια και θα μπης στο κόπο κυρΣπυρΑδωνι, να πείς στ΄ αφεντικό σου -πρόεδρα τον λες εσυ- να βαλει καλά στο μυάλό του πως την επιταγή που δεν πλήρωσε και την μεταχρονολόγησε από το 2004 στο 2007 και την μοσχοπούλησε το 2009, την διαμαρτύραμε! Εχει μπεί στον Τειρεσία της ψυχής μας και δεν έχει καμμιά ελπίδα πια! Τα πέπλα έπεσαν απ όταν διάλεξε ή τον διάλεξε για να ακριβολουγουμε, η κυρα Τζαβέλαινα! Αυτος "εκλεισε" τις συμφωνιες του και μείς τους λογαριασμούς μας μαζί του!
    Κάτι ψιλοδιαφορές τις λύσαμε ολοκληρωτικά με πολύ Πάγο και το κερασάκι στην τουρτα με σκατά που μας κέρασε, καλα καλυμένη με την σαντιγί του πατριωτισμού, ήταν η υπογραφή του Μνημονίου!
    Μας πήγε αρρώτητους σ΄ ενα πάρτυ που δεν γουστάραμε!
    Δεν ήταν αναγκαίος ως προσθετέος ο Πιρουέτας! Δεν πρόσφερε τίποτα η υπερψήφιση του Μνημονίου, παρα 15 "εργαλεία" στους λογαριασμους των Αφεντάδων που προσφάτως τον προσέλαβαν!
    151 χρειάζονταν στην υπερψήφιση του Συμβόλαιο κατοχής της Ελλάδος!
    Το αποφάσισαν ολοι μαζί! Κι ας παρέβησαν τον Συνταγμα εκχωρώντας την εθνική κυριαρχία με απλή πλειοψηφία!
    Παρτε το χαμπάρι, τα ψέμματα τελείωσαν!
    ο ΛΑΟΣ υπάρχει στην Ελληνική Βουλή, μόνο εξ αιτίας των θέσεων που κάποτε υπεράσπιζε, στα Εθνικά θέματα.
    Το "λάθος" να αλλάξει και αυτός το πρόσωπο του στην Ευρώπη, διαλέγοντας μια νεοταξική κυρία που θεωρείται στυλοβάτις της οικονομικίστικης αντίληψης της πολιτικής, τομαθε πια ο Καρατζαφέρης, δεν αφορουσε το ταπεινό και καταφρονεμένο 3,5% που του παρεχώρησε 10 φωνές στο ελληνικό κΥνοβούλιο . Αν θέλαμε τον καλλίτερο μειοδότη στη τιμή του μπροΚόλου ή του αγγουρίου, θα διαλέγαμε άλλους, πολύ περισσότερο ειδικούς και γνώστες.

    Την πάτησε στις εκλογές του 2004 διαλέγοντας να προτείνει τελευταία στιγμή τον…Μητσοτάκη για πρόεδρο.
    Του δόθηκε η ευκαιρία στην εκλογή του 2οο5 να χρησιμοποιήσει την καλή του παρουσία στην Ευρώπη, ως ανάχωμα για την είσοδό του στην βουλή το 2007. Δεν είναι “απαίδευτοι και ακαλιέργητοι,αναίσθητα ηλίθιοι”, αυτοί που χαρακτήρισε για ψηφοφόρους τού “φαιδρού εκτοπλάσματος της πολιτικής”, ο Γιανναράς λίγα χρόνια πριν.
    Ο ΠροΕδρός σου ένα πέρα για πέρα αμφίσημο άτομο! Με σκοπό και στόχο να υποτάξει και να ποδηγετήσει τους ανθρώπους που η αγάπη για την πατρίδα δεν χωράει σε μαντριά και ανταλλάγματα… Λακίσαν απ αλλού, θα διστάσουν να λακίσουν απ΄ αυτόν;;;
    Οσο θα περνάει ο καιρός, ο σφοντύλας Αρχηγός, το γατόνι, ο (θεοΜ)παίκτης, θα γίνεται πιο επικίνδυνα τολμηρός και αμετροεπής.
    Θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα, γιατί ο Σαμαράς είναι ο ξεβρακωτής του!
    Η Ντόρα θα του γέμιζε τη στάνη, αλλα δεν του βγήκε!Έτσι ανέλαβε δράση για την αποδόμηση του Σαμαρά….Με πρακτικές λανκλευ. Ανθρωποβόρες…Δολοφονίες χαρακτήρων…

    Ο Γκαίμπελς μπροστά του, θα ζητούσε μεταπτυχιακό!

    Πες του ότι δυστυχώς γι αυτόν, ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ λέξη Λεξη ό,τι έχει πεί ό,τι έχει κάνει!
    Ειχε την ευκαιρία, αλλά όχι την ΠΑΙΔΕΙΑ!
    Κι ο,τι τομάρι να φορέσει και Λεοντή να την ονομάζει, εμείς τον βλέπουμε καλά! τι είδους ΖΩΝΤΑΝΟ, είναι!"

  12. ΜετανΝόησα! avatar
    ΜετανΝόησα! 31/05/2011 22:03:59

    http://www.antinews.gr/wp-content/uploads/2011/03/karatzaferhs-batopaidi.jpg

    " δεν είναι για φτύσιμο που πήγε στο Βατοπέδι! Μετα απ όσα έσυρε!
    Το θέμα είναι ότι αυτός τουλάχιστον, ήξερε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚAΛΑ ότι σκάνδαλο δεν υπήρχε!
    Αν δεν το “ΣυνΕστησε” σαν συνέχεια της ιστορίας της εκκλησίας των Ιεροσολύμων ο Καρατζαφέρης με τον αδελφό του, τουλάχιστον έθεσε στην διάθεση των νέων σπονσόρων του, το μυστρί και την λάσπη!
    Όλη η ιστορία άρχισε με την πτώση του Σινουκ και το ξεκλήρισμα της εκκλησίας της Βορείου Αφρικής, συνεχίστηκε με την υπόθεση Βαβύλη και την καθαίρεση του Ειρηναίου που διέλυσε τον συγχωρεμένο τον Χριστόδουλο και κορυφώθηκε με το θέμα του Βατοπεδιου.
    Μια εθνική διαχείριση της υπόθεσης "Πατριαρχείο Ιεροσολύμων" και Αγίου Όρους, χάρι KAI στον …Προσκυνητή της μονής, ακριβώς όπως δήλωνε ….φίλος του μακαριστού Αρχιεπισκόπου, κατέληξε στην απώλεια εθνικής κυριαρχίας της Ελλάδος κυριολεκτικά!
    «Δούλεψε» για τα συμφέροντα εκείνων που …ενοικιάζουν την Βουλή τους και άλλα ακίνητα στην χώρα τους εξ αιτίας των …χρυσόβουλων που ορίζουν κατόχους τους Έλληνες! Ανάγκασαν την Ελλάδα, με την βοήθεια των… υπαλλήλων και …των «Προσκυνητών», να ακυρώσει μόνη της και εν αγαστή συμπνοία των «προθύμων» ( Αριστεράτζα, ΚΚΕ, ΜΜΕ, Καραμανλοκυνηγοί, Μητσοτακαίικο κλπ ) την ισχύ τους και την αξία τους!
    “Ήξερε” και όχι μόνο δεν μίλησε, όχι μόνο δεν άφησε τον Βελοπουλο, που ΤΩΡΑ, κατόπιν εορτής, ψελλίζει ότι το Βατοπέδι δεν ήταν σκάνδαλο, αλλά έβγαινε και τιμητής εναντίον του Καραμανλή! Σιγοντάριζε χάρι της ΣυνΜνημονιακής Ντόρας την καταστροφή της Ελλάδας, την σκευωρία των εχθρών της και φτάνει σήμερα να έρχεται με το θράσος του γκαιμπελίσκου να πει «κοτάνα» στα μούτρα μας, την ίδια μας την λογική και την μνήμη!
    Μεγάλος “θεοΜπαίχτης” το άτομο!"

  13. ΜετανΝόησα! avatar
    ΜετανΝόησα! 31/05/2011 22:08:55

    “Να σε καψω Γιαννη να σ΄ αλλείψω λάδι!
    Εχεις ακούσει τιποτα για την παραβολή του Φαρισαίου;
    Μέρες πουναι!
    Ιδιος κι απαράλλαχτος!
    “Ο μονόλογος του Μπρίτζερμαν!
    (μουσικηη)
    -Χεεεερι Χεεεερι, χέεεεερι χέεεεερι, με τον ΚΑράτζαφέεεεερη!!!!!!!!!

    -Είμαι χοντρός, έχω βάλει πλώρη για τα δεύτερα ήντα, ο διαβήτης ήδη κλείνει σιγά σιγά τον κύκλο μου και τώρα, ΤΩ-ΡΑ, gamo το στανιό mου, o Μπρίτζερμαν, λύνω και δένω!
    Μ΄ ακούνε άλαλα τα στίφη των αμαθών, Χατζιαβάτηδες, ΤρεμεικαιΛαχτάρες, Χασαπογιαλάκηδες, Αυτάκηδες, Καλαμπουροκονομάκηδες και εσχάτως οι Ουρανοαλαφουζηδες!
    Ο,τι παπαρια(;) ό,τι IDEA (… αϊντία) έχω ανεβοΚατεβάσει, ήρθε η ώρα και την υλοποιούν ΟΛΟΙ! Ασμένως, άνευ διαμαρτυρίας, υπαλληλικά!
    Η “Πολιτική” μου σκέψη λοιπόν, έχει δύο σκέλια! Ανοιχτά!
    Αυτά που φαίνονται ότι δεν Γίνονται και αυτά που Δεν Γίνονται!
    Τα δεύτερα είναι η βάση της εκλογοθηρί(ωδί)ας μου!
    Η «φωνή βοώντος εν τη ερήμω» υπήρξε εκείνη η πρακτική που μου παρεχώρησε, ως ψήφο, την απελπισία των Ελλήνων που έβλεπαν το τόπο να βουλιάζει και την Ελλάδα ως έθνος να εξαφανίζεται!
    Τι κι αν λέω εγώ – μάλλον έλεγα, γιατί υπήρξε και διόρθωση- ΟΧΙ στο όνομα Μακεδονία ώς πρόθεμα ή επίθεμα, ως προσδιορισμό γεωγραφικό η εθνολογικό! Έτσι, ανέξοδα, σ΄ ενα πόλεμο που τον έχουν προδώσει οι χειριστές του, μπορώ να το υπερασπίζομαι μόνος εγώ, ώς μάταιο αγώνα!
    Μήπως θα βγει τίποτα; Για την Μακεδονία βεβαίως! Γιατί για μένα, όλο και κάτι ψηφαλάκια “ευαισθήτων” βλακών, θα προστεθούν!
    Εδώ έφτασα να υποστηρίξω την Νδόρα, να στηθώ Βακτηρία της στο ΜνηΜόνιο, μη μείνει μοναχή της, να την δηλώσω επιλογή μου για αρχηγάρα στο παλιό το μαγαζί!
    Εγώ που, τάχα, μ ένοιαζε ποιος μαζί μου θα φώναζε για τα δίκαια του Ελληνισμού! Μαζί μου, επιλογή μου δηλαδή, η Νδόρα,
    -για το Αννάν,
    -για την αναγνώριση της γενοκτονίας των ποντίων,
    -για το Ονομα,
    -για τα δίκαια στο Αιγαίο ,
    -για την Θράκη και το προξενείο,
    -για την Κυπρο για για….
    Τα κνώδαλα που με πίστευαν, με τούτα και με κείνα, λάκισαν!
    Αλλά τι μ΄ αυτό! Εγώ ψώνισα (η ψωνίστηκα!), από το καλλίτερο βιογραφικό της παγκοσμιοσύνης και πήρα συγχωροχάρτι από όλα τα περίεργα τραίνα της υφηλίου που με έβριζαν μοναρχοφασίστα, αντισιωνιστή και ρατσιστή!
    Το Μεταναστευτικό ή καλλίτερα τον εποικισμό της Ελλάδας από τους ισλαμιστές του κόσμου, παράταιρους ακόμα και μεταξύ τους, μάταιη κι αυτή μάχη, το περιόρισα κι αυτό, στις συλλογές υπογραφών για …δημοψήφισμα.
    Κάτω βέβαια, από την καταγγελμένη ώς φασιστική, στέγη μου.
    Μια στέγη φτυμένη από τα δεξιά μου ώς χειραγωγία και από τα αριστερά μου ως ρατσιστική.
    -Εθνική σύνταξη , έκραζα από το τσάνελ μου χρόνια τώωωωρα!
    700 ευρά όλοι κι από κεί και πάνω, ανταποδοτικά ! Κι ο …δουλέψας κι ο …τεμπελέψας ίδια! Κι όμοια!
    “Όταν το έλεγα ό χοντρός, γέλαγε το Ελληνόφωνο Σύμπαν! Τώρα το υπερασπίζεται σαν μόνη ΛΥΣΗ, πάλι το ίδιο-Ηλίθιο- Σύμπαν!
    Έχω κι άλλα να μολογήσω για την αφεντομουτσουνάρα μου, αλλά δεν μπορώ τώρα! Η ώρα μου τελείωσε για σήμερα! θα τα ξαναπούμε!”
    (μουσικηη)
    -Χεεεερι Χεεεερι, χέεεεερι χέεεεερι, με τον ΚΑράτζαφέεεεερη!!!!!!!!!
    The End!

    Απάντηση”

  14. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 31/05/2011 22:33:27

    Μα φίλε μου δέν έχεις ακούσει την απάντηση των ''παληκαριών'' του ΛΑΟΣ ΠΟΥ μόλις τους απείλησαν τα γνωστά όργανα της καθεστωτικής προπαγάνδας ΤΣΙΜΟΠΡΕΤΕΝΤΕΡΙΔΕΣ- ΠΑΠΑΧΕΛΟΤΡΕΜΙΔΕΣ έκλ__σαν πατάτες;
    Τι απάντησαν; ¨ Μα εμείς ψηφίσαμε μόνο το άρθρο 1''

  15. PAVLOS avatar
    PAVLOS 31/05/2011 22:50:24

    Θυμάστε ότι κάποτε , μιλώντας στο τηλέφωνο, σας είπα ότι ...¨πολιτικώς αποβάλλετε μυκώνιο" ;;; Τουτέστιν, είστε ...¨πολιτικώς νεογνόν" ;;;
    Δεν το λάβατε υπ'όψιν και τώρα άρχισε η ...αβίαστη γελειοποίησή σας !
    Πώς αλλιώς να ερμηνευθεί η συμπεριφορά σας και οι θέσεις σας ;;;
    Πιστέψτε με ότι η στάση σας θυμίζει τον ...."χαζοχαρούμενο", που , όντας φιλότιμος και αισθάνομενος άβολα για το ιστορικό λάθος που διέπραξε,σπεύδει να ...."αναγνώσει" ως ...προσχώρηση στις θέσεις του, οιανδήποτε γενναία , υγειά, ειλικρινή, σόφρονα επί μέρους θετική στάση ενός αρχηγού Αξιωματικής Αντιπολίτευσης , προκειμένου να αισθανθεί ανακούφιση για τη βλακεία που διέπραξε !!!!!!!!
    Ειλικρινώς σας λυπάμαι κ. Γεωργιάδη !

  16. panava avatar
    panava 31/05/2011 22:57:31

    Τι να απαντήσει ο σύγχρονος Εφιάλτης;
    Έχει καταλάβει ότι υπέγραψε την άνευ όρων παράδοση της πατρίδας μας;
    ή μήπως "Είναι πολλά τα λεφτά Άρη!"
    Άστα μεγάλε, τουλάχιστον μη μιλάς για Ελλάδα.
    Και εσύ και οι όμοιοι σου πρέπει να στηθείτε στο Γουδί!

  17. Aris. A avatar
    Aris. A 31/05/2011 22:59:09

    Συγνώμη που θα γίνω σκληρός αλλά πέρα από τα λόγια που είναι εύκολα ας κρίνουμε τους ανθρώπους από τις πράξεις τους.

    Δεν καταλαβαίνω τι μπορούμε να περιμένουμε από έναν βουλευτή που τον περιφέρει η γυναίκα του από κανάλι σε κανάλι και από εκπομπή σε εκπομπή μπας και την κάνουν παρουσιάστρια πουθενά.

    Μπουμπούκο Τουρκοφάγο και κουμουνιστοφάγο όπως πλασάρεται ο Γεωργιάδης πρώτη φορά βλέπω.

    Δηλαδή ως βουλευτής Αδωνι Γεωργιάδη μπορεί να μας απαντήσει αν θα πήγαινες κόντρα στα επιχειρηματικά συμφέροντα του Μπόμπολα και του Κυριακού όταν η γυναίκα του ξημεροβραδιάζεται επί ώρες έξω από τα γραφεία των παραγωγών των καναλιών για λίγα λεπτά δημοσιότητας.

    Για πες μας αν καταψήφισες τον νόμο που έγινε με εντολή των εργολάβων για να συλαμβάνονται όσοι δεν πληρώνουν διόδια μεγάλε πατριδοπολεμιστή.

    Πες μας τι σου βρίσκουν οι νταβατζήδες της ελληνικής ενημέρωσης και είσαι κάθε βράδυ στα κανάλια.

    Ξέρουμε γιατί πολεμάτε έτσι τον Σαμαρά.

    Είναι τι αιώνιο κόμπλεξ του προσκυνημένου του κωλοδοσμένου απέναντι σε αυτόν που τολμάει να σηκώνει την φωνή του.

    Είναι το κόμπλεξ κατωτερότητας του φελλού που όσο και να μακιγιαριστεί όσο και να φωνάξει ξέρει ότι είναι μετριότητα και ντρέπεται όταν αντικρίζει τον καλύτερο σκιάζεται μπροστά του θέλει να τον μικρύνει.


    Λάθος μέρος βρήκες για να πουλήσεις την φθηνή σου προπαγάνδα.

    • of8almos avatar
      of8almos @ Aris. A 01/06/2011 00:59:05

      Α γεια σου, πες μην τα πω ποιο ακομψα και χαλάω τσάμπα τον χρόνο μου

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ Aris. A 01/06/2011 07:58:50

      Άρη τα είπες όλα!:

      «Είναι το αιώνιο κόμπλεξ του προσκυνημένου του κωλοδοσμένου απέναντι σε αυτόν που τολμάει να σηκώνει την φωνή του.
      Είναι το κόμπλεξ κατωτερότητας του φελλού που όσο και να μακιγιαριστεί όσο και να φωνάξει ξέρει ότι είναι μετριότητα και ντρέπεται όταν αντικρίζει τον καλύτερο σκιάζεται μπροστά του θέλει να τον μικρύνει.»

      Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους. Θεοδ. Κολοκοτρώνης

  18. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 31/05/2011 23:02:49

    Δημεγέρτη μου, ξέρεις την λαϊκή παροιμία για της μυλωνούς τον κώλο και τι να μην περιμένεις απ' αυτήν;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 31/05/2011 23:05:18

      ...καλλιγραφίες αγαπητέ κύριε Φάηλε καλλιγραφίες

      ΥΓ

      ελπίζω ως Αρχαιολάτρης να δίδαξες τον Πρόεδρο του ΛΑΟΣ κύριε Γεωργιάδη ότι ο Ευρυβιάδης για να πολεμήσει την μια φορά λαδώθηκε την άλλη ξεγελάστηκε.

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 31/05/2011 23:26:27

      Θα σου βάλω πιπέρι στο στόμα.Σσσσστ βρε α(ν)θυ(η)ρόστομε...!!!

  19. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/05/2011 23:02:51

    Θα έπρεπε φάκτορα να τον ρωτήσεις και για την σημερινή θέση του Προέδρου του γιατί σε εμένα δεν απαντά....

    Τι εννοεί ο ποιητής:

    ΝΑΙ στο € ΟΧΙ στην τελωνειακή ένωση.

    Δεν μας το εξηγεί λίγο οικονομικά; γιατί τέτοιες οικονομικές διευθετήσεις (και συγνώμη στον μεγάλο καλλιτέχνη) μόνο από το στόμα του αείμνηστου Σπαθάρη εκστομίζονταν ...

    (το συγνώμη και οι διευθετήσεις αφορούν τον αείμνηστο Σπαθάρη για όλες τις υπέροχες στιγμές διασκέδασης που μας χάρισε στα παιδικά μας χρόνια)

  20. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 31/05/2011 23:10:06

    Γνωρίζει επίσης ο κος.Γεωργιάδης ότι οι δανειστές διατηρούν το δικαίωμα εκχώρησης των απαιτήσεών τους σε τρίτους,ναί ή όχι;Δηλαδή η Ομοποσπονδιακή Κυβέρνηση της Γερμανίας μπορεί να εκχωρήσει τις απαιτήσεις της στην Τουρκία ή την Αλβανία ή την Π.Γ.Δ.Μ. Το εκρίνει αυτό ο κος Γεωργιάδης ναί ή όχι;
    Είναι αληθές κε. Γεωργιάδη ότι το Σύνταγμά ΜΑΣ στο άρθρο 28 αναφέρει τα παρακάτω:
    "Άρθρο 28
    1. Οι γενικά παραδεγμένοι κανόνες του διεθνούς δικαίου, καθώς και οι διεθνείς συμβάσεις, από την επικύρωσή τους με νόμο και τη θέση τους σε ισχύ σύμφωνα με τους όρους καθεμιάς, αποτελούν αναπόσπαστο μέρος του εσωτερικού ελληνικού δικαίου και υπερισχύουν από κάθε άλλη αντίθετη διάταξη νόμου. Η εφαρμογή των κανόνων του διεθνούς δικαίου και των διεθνών συμβάσεων στους αλλοδαπούς τελεί πάντοτε υπό τον όρο της αμοιβαιότητας.
    2. Για να εξυπηρετηθεί σπουδαίο εθνικό συμφέρον και να προαχθεί η συνεργασία με άλλα κράτη,μπορεί να αναγνωρισθούν, με συνθήκη ή συμφωνία, σε όργανα διεθνών οργανισμών αρμοδιότητες που προβλέπονται από το Σύνταγμα. Για την ψήφιση νόμου που κυρώνει αυτή τη συνθήκη ή
    συμφωνία απαιτείται πλειοψηφία των τριών πέμπτων του όλου αριθμού των βουλευτών.
    3. Η Ελλάδα προβαίνει ελεύθερα, με νόμο που ψηφίζεται από την απόλυτη πλειοψηφία του όλου αριθμού των βουλευτών, σε περιορισμούς ως προς την άσκηση της εθνικής κυριαρχίας της, εφόσον αυτό υπαγορεύεται από σπουδαίο εθνικό συμφέρον, δεν θίγει τα δικαιώματα του ανθρώπου και τις βάσεις του δημοκρατικού πολιτεύματος και γίνεται με βάση τις αρχές της ισότητας και με τον όρο της αμοιβαιότητας.
    "Ερμηνευτική δήλωση: Το άρθρο 28 αποτελεί θεμέλιο για τη συμμετοχή της Χώρας στις διαδικασίες της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης."
    Σχόλια: Η ερμηνευτική δήλωση προστέθηκε με το Ψήφισμα της Ζ' Αναθεωρητικής Βουλής των Ελλήνων"

    Ψηφίστηκε άραγε το "Μνημόνιο 1" όπως ορίζεται από τον Καταστατικό Χάρτη της χώρας;Ναί ή όχι;Μήπως κάποιοι παρέβησαν τον ΟΡΚΟ ΠΙΣΤΗΣ στην τήρηση του Συντάγματος; Υπενθυμίζω στους κ.κ.βουλευτάς ότι όσο διατηρούν την βουλευτική τους ιδιότητα είναι "μετακλητοί δημόσιοι υπάλληλοι" δηλαδή αμοιβόμενοι υφ' ημών και λογοδοτούντες προς ημάς. Συνεπώς νομιμοποιούμαστε να εγκαλούμε τους ακρίτως ψηφίσαντες την παραπάνω αναφερόμενη επαίσχυντη σύμβαση.

  21. SAS avatar
    SAS 31/05/2011 23:11:35

    Το έγραψα και θα το ξαναγράψω ...κάντε απολύμανση στο site γιατί μπορεί να κολλήσουμε τον ''πατριωτισμό'' του Αδωνη και δεν θα ήθελα να βλέπω στον καθρέφτη ένα προδότη ....

  22. loretta avatar
    loretta 31/05/2011 23:32:13

    ...Παιδια ομολογω οτι εχασα κεφαλαια αυτες τις μερες!!! Τι εγινε το Λαος θελει να ανοιξει διαλογο μεσα στο ΑΝΤΙΝΕWS?? αλλα που να τολμησει να απαντησει στα ερωτηματα ολων των σχολιαστων ο Αδωνις...εχει εκπαιδευθεί απο τον πρωην γαλατα, πρωην μποντυμπιλντερα ,πρωην διαφημιστή νυν βουλευτη και ΣΕ ΛΙΓΟ ΤΕΩΣ ΑΡΧΗΓΟ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟΥ κόμματος ατακαδόρο καρατζαφερη να ριχνει μια και μετα...εξαφανιζολ!!

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ loretta 01/06/2011 00:08:25

      Δεν ντρέπεσαι δεν παρακολούθησες το συνέδριο της μεγάλης αρχηγού.

      Προσχώρησε ο Διονύσης Χατζηδάκης Δήμαρχος Π Φαλήρου στο κόμμα της.

      Γαμπρός και υιός εκλέχθηκαν στην κεντρική επιτροπή του Δησυ και η Ντόρα πλέον κάνει δηλώσεις ως παρολίγον αρχηγός της ΝΔ και τι θα έκανε αυτή αν ήταν πρόεδρος.

      Κατάλαβες ότι έχασες τα ωραιότερα.

      • loretta avatar
        loretta @ Aris. A 01/06/2011 01:18:07

        Kαλα η οικογενεια ενοειτε οτι θα ειναι το κομμα αποκομα της Κορης...οι κολητες τις φιλεναδες?? αυτες μειναν στην απεξω?χαχαχ

  23. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 31/05/2011 23:34:29

    Ο άνθρωπος φώναζε ψευδώς στα κανάλια ότι αν δεν είχαμε το μνημόνιο και τη δανειακή σύμβαση δε θα πληρωνόντουσαν μισθοί και συντάξεις. Ότι και τα δύο μας επέβαλλαν καθεστώς δουλείας για να εξασφαλιστούν οι χρεωστές μας και να βγάλουν και κέρδος από πάνω δε το ξέρει. Στο τέλος θα έχουμε και χρέη και δουλεία, χωρίς μισθούς και συντάξεις. Άδωνι, γερά και τροϊκανά!

  24. σίγουρος avatar
    σίγουρος 31/05/2011 23:39:59

    E! Ρε γλέντια!!!

  25. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 01/06/2011 01:43:30

    Ελπίζω οι βουλευτές της Ν.Δ. να καταλαβαίνουν ότι το αισθητήριο του κόσμου την 29η Νοεμβρίου ΤΟΥΣ ΕΣΩΣΕ γιατί αν εξελέγετο η κ. Μπακογιάννη σήμερα θα ήταν αβανταδώροι του Μπουμπούκου και του κατσέρ με το σπασμένο δάχτυλο, κληρονομία ενός ΣΚ στην ΕΣΑ. Και να αφήσουν (ευτυχώς πολύ λίγοι πλέον) την παραμύθα περί απομόνωσης του κομματός και τα κλισέ της ανοησίας, γιατί και τότε(29/11/09) η πλειονότητα από δαύτους ήταν κόντρα στα αισθήματα της βάσης του κόμματος. Ο Σαμαράς δείχνει να ξέρει και τι θέλει και πως θα το επιτύχει, ας τον ακολουθήσουμε όλοι με πίστη και υπομονή.

  26. man8os avatar
    man8os 01/06/2011 01:55:31

    Δεν ξερω που ειναι ο κυριος Γεωργιαδης. Και εγω θα ηθελα να του πω 2 λογια γιατι ετυχε να τον ψηφισω μα φορα και ντρεπομαι για αυτο.

    Λοιπον κυριε, ψηφισατε ενα μνημονιο που αφαιρει εθνικη κυριαρχια, διεπεται απο το Αγγλικο δικαιο, απαγορευει τον δανεισμο απο τριτες πηγες και ειναι ενυποθηκο ενω οι στοχοι του ηταν εντελως φανταστικοι.
    Δεν ξερω ποσο εθνικα υπερηφανος μπορει να ειστε για αυτο το επιτευγμα. Θα πρεπει να απολογηθειτε για αυτο το κατορθωμα κυριε.

  27. ως ΑΙδώ avatar
    ως ΑΙδώ 01/06/2011 02:31:08

    ΛΑΟΣ για πλάκα 8% στις επόμενες, ο ΣΑΜΑΡΑΣ να πάει με τον ΣΥΡΙΖΑ παρεούλα

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ ως ΑΙδώ 01/06/2011 11:47:44

      ...και μετά ξύπνησες! Έτσι δεν είναι ρε ύπνε;

    • man8os avatar
      man8os @ ως ΑΙδώ 01/06/2011 11:57:21

      Με δυσκολια 5

  28. Κώστας avatar
    Κώστας 01/06/2011 04:27:01

    Eπίσης ο κ. Γεωργιάδης, αν τολμά και μπορεί, να μας πει ποιές ήταν οι θέσεις του κ.Καρατζαφέρη πάνω στο ζήτημα της ονομασίας των Σκοπίων το καλοκαίρι-φθινόπωρο του 1993; Ταυτίζονταν ή όχι με τις θέσεις Μητσοτάκη περί παραχώρησης του ονόματος Μακεδονία;
    Τολμά να μας δείξει αποσπάσματα με εκπομπές από τον σταθμό Τelecity με ομιλίες Καρατζαφέρη από εκείνη την εποχή;
    Το κόμμα του είναι ακόμη υπέρ της αναδιάρθρωσης του χρέους όπως δήλωσε ο αρχηγός του προ εβδομάδων στην Λάρισα ή ...άλλαξε γνώμη;
    Είναι η όχι ο αρχηγός του ο εκδότης του βιβλίου " η Λιάνη στηρίζει την Αλλαγή" με γυμνές φωτό της Δήμητρας; Να τοποθετηθεί δημοσίως αν τολμά ο κ. Γεωργιάδης για αυτό το "λαμπρό" παρελθόν του σοβαρού αρχηγού του;

    Να μας πει επίσης αν συμφωνεί με τη θέση-περιβόλι του αρχηγού του περί ανασύστασης της ΜΟΜΑ και πως θα βάλει όλους τους ανέργους να σπάνε πέτρες στα έργα που θα αναλάβει η ανασυσταθείσα υπό Γεωργίου Καρατζαφέρη ΜΟΜΑ;
    Ας απαντήσει-αν τολμά- σε αυτά και στα όσα έχουν τεθεί πιο πάνω και επανερχόμαστε

  29. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 01/06/2011 08:33:40

    Ο κ. Γεωργιάδης δεν είναι τίποτα άλλο από φωνασκούντα εκπρόσωπο. Και όλα αυτά για τις εντυπώσεις. Μόνο που η όλη πολιτεία του δείχνει νευρωτική και επικίνδυνη προσωπίκότητα.

  30. ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ avatar
    ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 01/06/2011 08:40:19

    Δεν ξέρω πώς εννοείτε τον διάλογο εσείς; εάν τον θεωρήτε ως μέσον για να υβρίζεις κάποιον έχετε τελείως λανθασμένη αντίληψη.
    Θα προσπαθήσω να απαντήσω με την σειρά, όσα θυμάμαι και συγκράτησε εν μέσω των ύβρεων και αν ξεχάσω κάτι, να μου το ξαναθέσετε.
    1ον Ως προς τα του Ε.Γ. κλπ Τα εσωτερικά του κόμματός μας δεν αφορούν κανέναν και κυρίως ανώνυμο εδώ. Εάν πίσω από τον ανώνυμο που έθεσε αυτά τα ερωτήματα βρίσκεται στέλεχος του κόμματος, θα μου υποβάλει γραπτώς τα ερωτήματά του, ως Γραμματέα και θα του απαντήσω στα πλαίσια του εσωτερικού μας διαλόγου. Επί της Αρχής όμως, για να μήν γίνονται παρεξηγήσεις, το μόνο κόμμα που θεωρεί το κόμμα, πάνω από την Κ.Ο. είναι το ΚΚΕ. Εκεί ισχύει ο κανών του Δημοκρατικού Συγκεντρωτισμού και όλοι υπακούουν σε αυτόν. Τα υπόλοιπα κόμματα, που υπηρετούμε την Κοινοβουλευτική Δημοκρατία, υπερασπιζόμαστε το Σύνταγμα της Χώρας το οποίο κατοχυρώνει την απόλυτη ελευθερία γνώμης και ψήφου των βουλευτών. Μάλλον λοιπόν κάποιος ταλαίπωρος που ήθελε να εκλεγεί βουλευτής και πάτωσε κρύβεται πίσω από τα σχετικά σχόλια.
    2ον Το Μνημόνιο ψηφίστηκε στις 6 Μαϊου. Δεν περιελάμβανε την Δανεική Σύμβαση. Εκεί ψηφίσαμε επί της Αρχής ναι για να πάρουμε τα χρήματα και καταψηφίσαμε όλα τα άρθρα που επέβαλαν φόρους και οριζόντιες περικοπές. Την επομένη στις 7 Μαϊου η Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ μόνη της έδωσε την εξουσιοδότηση στον κ. Παπακωνσταντίνου για τα υπόλοιπα.
    3ον Το Μνημόνιο πράγματι βάζει εγγυήσεις με περιουσιακά στοιχεία του Δημοσίου. Δεν έχετε όμως συνειδητοποιήσει ορισμένα πράγματα, διότι οι φωνές δεν σας αφήνουν. Τα χρήματα αυτά δεν τα παίρνουμε από τις Αγορές, αλλά από τα κράτη. Οι Κυβερνήσεις λοιπόν πρέπει κάποια απάντηση να δώσουν στους δικούς τους φορολογουμένους, για το εάν τα λεφτά που μας δίνουν είναι εξασφαλισμένα. Εάν εσείς έχετε κάποιες άλλες καλές ιδέες για το πώς θα μπορούσαν να εξασφαλιστούν αυτά τα χρήματα, σκόπιμο θα ήταν να το πείτε. Η γνώμη μου είναι ότι κανένας τέτοιος όρος δεν θα μπορούσε να εφαρμοστεί πρακτικά, διότι άλλο πράγμα είναι η κατοχύρωση ενός δικαιώματος και άλλο η εκτέλεση μιας αποφάσεως. Εκτέλεση δεν μπορεί να γίνει ποτέ, διότι ο κόσμος θα ξεσηκωνόταν. Οι δεσμεύσεις λοιπόν είναι στην πραγματικότητα πολιτικές.
    4ον Ο κ. Σαμαράς και η Ν.Δ. και εκείνη την ημέρα υπερψήφισαν στην Βουλή την Συνταγματικότητά του (ο κ. Μιχελάκης στην πρόσφατη εκπομπή που ήμασταν στο Μέγκα στον κ. Πρετεντέρη εξηγούσε γιατί το Μνημόνιο κατά την άποψη της Ν.Δ. είναι συνταγματικό) αλλά και τώρα μπαίνοντας στην διαπραγμάτευση για ένα καλλίτερο Μνημόνιο αναγνωρίζει την νομιμότητά του. Όπως αντιλαμβάνεστε, εάν θεωρείς ότι κάτι είναι παράνομο δεν μπαίνεις σε κουβέντα (έτσι δεν είναι Φαήλε...;;;)
    5ον Η Χώρα είναι στο χείλος του γκρεμού και οι ημιμαθείς της ιστορίας σε συνδυασμό με την οργή λένε πράγματα επικίνδυνα. Π.χ. συγκρίνουν την σημερινή Κυβέρνηση και το σημερινό πολίτευμε με την Γερμανική Κατοχή και την Κυβέρνηση Τσολάκογλου...εάν το πιστεύετε αυτό, τότε πρέπει να πάρετε τα όπλα και όλοι όσοι δεν το κάνουν είναι προδότες!....Θα έπρεπε να ντρέπονται όσοι συγκρίνουν την περίοδο της Ναζιστικής Κατοχής με περίοδο Κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας! Και επειδή μου έγραψε κάποιος για τον Ζέρβα κλπ Ναι ο Ζέρβας πολέμησε κατά των Γερμανών, αλλά και υπάκουσε στις εντολές των Βρετανών και των Αμερικανών για να σώσει την Ελλάδα από τον Κομμουνισμό. Προδότης λοιπόν και αυτός; και ο Γεώργιος Παπανδρέου και ο Νικόλαος Πλαστήρας και ο Θεμιστοκλής Σοφούλης κλπ που δέχθηκαν τον Βαν Φλίτ; Δεν έχετε καταλάβει σε πόσο μεγάλο κίνδυνο βρισκόμαστε και θρέφετε την τυφλή οργή του όχλου, ο οποίος είναι η καταστροφή και της Δημοκρατίας και της Πολιτείας (Αριστοτελους Πολιτικά)
    6ον Δεν ντρέπομαι καθόλου για το ότι υπερψήφισα το Μνημόνιο, διότι ευτυχώς από την αρχή συνειδητοποίησα τον κίνδυνο που τώρα αρχίζουν και βλέπουν και στην Ν.Δ. Το τέλος της παράνοιας που αρχίζει να επικρατεί, δεν θα είναι ο Αντώνης Σαμαράς στην Πρωθυπουργία αλλά το πλήρες χάος και το πολύ αίμα!
    7ον Κλείνω με την δική μου προσωπική πρόταση. Η Χώρα είναι σε ένα σταυροδρόμι πολύ κρίσιμο. Η Βουλή κατά την δική μου γνώμη, δεν έχει την πολιτική νομιμοποίηση να λάβει αυτή την απόφαση για τον λαό. Ο ελληνικός λαός πρέπει να ερωτηθεί. Να του εξηγήσουμε τις επιλογές να αποφασίσει και να εφαρμόσουμε την όποια απόφασή του. Δρόμος πρώτος, ΝΑΙ σε κάποιο Μνημόνιο, δηλ σε κάποιου είδους συμφωνία με τους δανειστές μας, την Ε.Ε. κλπ Όποιο Μνημόνιο και να υπογραφεί θα συμπεριλαμβάνει οπωσδήποτε και μαζικές αποκρατικοποιήσεις και μειώσεις μισθών και περικοπές δαπανών κλπ Εύκολο και ευχάριστο Μνημόνιο δεν υφίσταται. Όμως αυτή η επιλογή, που δεν φθάνει να εγκιθεί από την Βουλή, αλλά πρέπει και να εφαρμοστεί και άρα χρειάζεται και την υπομονή και την ανοχή του λαού εξασφαλίζει την παρουσία της Ελλάδος μέσα στην Ε.Ε, και γενικά στον Δυτικό Κόσμο. Επιλογή δεύτερη, στάση πληρωμών, επιστροφή στην δραχμή, έξοδός μας από την Ευρωζώνη και το πιθανότερον αποβολή μας από την Ε.Ε. Ο λαός μας οφείλει να αποφασίσει τί από τα δύο θέλει.
    Πρέπει να πω εδώ ότι ακούω τις ανησυχίες πολλών ότι πιθανόν η οργή του λαού να τον οδηγήσει στο β' και η καταστροφή να είναι τρομερή. Μία ίδια οργή στις Εκλογές του 1920 οδήγησε στο να χάσουμε την Ελλάδα των Δύο Ηπείρων και μας οδήγησε στην Μικρασιατική Καταστροφή, όμως δεν βλέπω άλλο τρόπο. Και οι εκλογές δεν θα λύσουν το πρόβλημα. Οι νέοι πολιτικοί συσχετισμοί είναι λίγο πολύ γνωστοί και σε λίγο πάλι θα είμαστε στο ίδιο σημείο.

    Άδωνις Α. Γεωργιάδης

    • μετρό-στάση γουδί avatar
      μετρό-στάση γουδί @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 01/06/2011 09:13:13

      μη μας το χαλάτε κ. Αδωνη, για μια στιγμή φαντασιωθήκαμε και εμείς οι νεοδημοκράτες οτι γίναμε επαναστάτες με το ΟΧΙ στο μνημόνιο

      • εΙροκλής avatar
        εΙροκλής @ μετρό-στάση γουδί 01/06/2011 11:23:05

        Το ΟΧΙ στο μνημόνιο έχει κατεβάσει το λαό στο Σύνταγμα (εσείς μοιράζατε τις σημαίες, τώρα κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ). Το ΟΧΙ του Τάσου Παπαδόπουλου ήταν επανάσταση, ο ΓΑΠ είχε πει ναι. Τότε ήσασταν με το ΟΧΙ, μετά πήγατε με τον ΓΑΠ.

    • yiannis avatar
      yiannis @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 01/06/2011 09:41:00

      Πως ενα ...σοβαρο κομμα, παραγει πολιτικη οταν ο Προεδρος του συσκεπτεται απο το πρωι μεχρι το βραδυ σε τηλεοραση και ραδιοφωνο¨?Εχετε αλλαξει 15000 θεσεις κ ομως το συστημα σας ...σπρωχνει για ευνοητους λογους.Ομως η αληθεια δεν μπορει να κρυφτει για πολυ καιρο.

    • man8os avatar
      man8os @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 01/06/2011 09:55:10

      Πολυ ενδιαφεροντα αυτα που λετε, και θα ειχατε δικιο εαν δεν λαικιζατε με αυτο τον τροπο:
      Ψηφισατε ΝΑΙ για να παρουμε τα λεφτα και ΟΧΙ στους ορυς του δανεισμου! Πως το εξηγητε εσεις αυτο? Μπορεις να πας σε τραπεζα και να παρεις δανειο μη αποδεχομενος ΟΛΟΥΣ τους ορους? Τι μορφης δανειο θα ειναι αυτο? Δηλαδη συμφωνησατε να τα παρουμε δανεικα και αγυριστα? Δηλαδη υποβιβασατε το επιπεδο της πολιτικης σας αναλυσης σε απλου κοτοκλεφτη?

      Μιλατε για ελλειψη ενναλακτικων την 6η Μαιου. Πολυ ενδιαφερον. Δηλαδη θελετε να μας πειτε οτι αν ειχατε καταψηφισει εκεινο το αισχρο μνημονιο δεν θα προλαβαιναμε να διαπραγματευτουμε εκεινο το χαρτι πριν υπογραφει ωστε να το υπογραψετε σε 10 μερες βελτιωμενο. Η ακομη καλυτερα θα επισπευδονταν οι εξελιξεις για μια αλλη κατασταση στηριξης απο την ΕΕ. Τελος παντων ας αφησουμε τα what if σεναρια , και ας θυμιθουμε ενα πραγμα : Με 151 ψηφους το κειμενο αυτο περνουσε. Με την σταση σας γινατε συνενοχοι στην συνειδηση του 80% του εθνους και ετσι η ΝΔ πελον ειναι το μονο αστικο αναχωμα στην επελαση μιας αναρχοκομμουνιστικης συνειδησης τυο στλυ σπαστε τα ολα που αναπτυσεται στις πλατειες.

      Οσο για τη ΝΔ, εκεινη τη μερα καταψηφισε το μνημονιο. Η ΝΔ ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΥΠΕΓΡΑΦΕ ΟΥΤΕ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ. Και καθε σας λεξη ειναι μια προσπαθεια διαστρεβλωσης της αληθειας. Η ΝΔ εκεινη την περιοδο ηταν στο 27 και το ΠΑΣΟΚ στο 38 αν θυμαστε. Δεν μπορουσε να αντιδρασει δυναμικα γιατι ο κοσμος δεν ηταν καθολου μα καθολου συνειδητοποιημενος. Ρωτουσα αγανακτισμενους γιατι δεν βγηκατε απο τις 6 Μαιου στον δρομο και μου ειπαν δεν ξεραμε, δεν καταλαβαμε, καναμε υπομονη και σας μιλαω για ΠΑΣΟΚΟΥΣ, ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ , ΚΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ.

      Τωρα ποτε δεν θα μπορουσε να ερθει τετοιο κειμενο και να περασει. Μπορει τα στελεχη μας να μην ειναι τοσο σε θεση να αντιληφθουν αυτο που λεει ο προεδρος, ομως ειναι σαφες πως λεει οτι δεν θα δεχτει να παραμεινει η Ελλαδα στον γυψο! Θα ανατρεψουμε με καθε τροπο αυτη την επονειδιστη συνθηκη!!
      Ευχαριστω για το χρονο σας που απαντατε σε εμας τους πολιτες.

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 01/06/2011 12:17:56

        Κλεφτοκοτα ηθελα να πω, και συγχωρεστε και μερικα ακομη λαθη που οφειλονται σε ταχυτητα πληκτρολογισης

    • Ιεροκλής avatar
      Ιεροκλής @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 01/06/2011 10:12:17

      H χρηματοδότηση που πήρε η Ελλάδα με το μνημόνιο και που όπως είπατε μόνο θέλατε (τις συνέπειες της που βρισκόντουσαν στα άρθρα τις καταψηφίσατε, καλή μαγκιά...) εκχώρησαν ή όχι κρατικές εξουσίες σε ξένα κέντρα;

    • σίγουρος avatar
      σίγουρος @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 01/06/2011 10:27:02

      Το κοσμικό του βίου σας, σας εμποδίζει να αντιλαμβάνεστε καθαρά τα πράγματα, όπως κάνατε παλιότερα. Ζωή να χετε να διαβάσετε και διδαχτείτε τον αντίκτυπο των πράξεών σας απ’ τον ιστορικό του μέλλοντος.

    • εΙροκλής avatar
      εΙροκλής @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 01/06/2011 10:34:26

      H χρηματοδότηση που πήρε η Ελλάδα με το μνημόνιο και που όπως είπατε μόνο θέλατε (τις συνέπειες της που βρισκόντουσαν στα άρθρα τις καταψηφίσατε, καλή μαγκιά...) εκχώρησε ή όχι κρατικές εξουσίες σε ξένα κέντρα;

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 01/06/2011 11:05:26

      Συγχαρητήρια που απαντάτε δημόσια σε ένα blog

      αλλά η απάντησή σας στο 1ο ερώτημα ουσιαστικά ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ το άρθρο.
      Σας γίνεται ευθέως μία ερώτηση και εσείς κρύβετε την αλήθεια λέγοντας ότι δεν μας αφορά το θέμα και .... οδηγείτε την απάντησή σας στο ΚΚΕ! Λες και η ερώτηση. αφορούσε το ΚΚΕ.. Ευχαριστούμε για την κρυφή επιβεβαίωση.

      by the way (όπως έλεγε και ο αξέχαστα γραφικός Κίμων Κουλούρης) το τί αποφασίζεται στα κεντρικά όργανα ενός κόμματος σαφώς και αφορά όλη την κοινωνία, οτιδήποτε άλλο είναι απόκρυψη.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 01/06/2011 16:02:40

      Ξαναβάζω ατόφιο όλο το χθεσινό μου μνμ, γιατί ο κ. Γεωργιάδης απαντά-με χαρακτηριστική αποτυχία-σε ό,τι θέλει. Στα υπόλοιπα ΔΕΝ απαντά. Έγραφα λοιπόν χθες:

      "Eπίσης ο κ. Γεωργιάδης, αν τολμά και μπορεί, να μας πει ποιές ήταν οι θέσεις του κ.Καρατζαφέρη πάνω στο ζήτημα της ονομασίας των Σκοπίων το καλοκαίρι-φθινόπωρο του 1993; Ταυτίζονταν ή όχι με τις θέσεις Μητσοτάκη περί παραχώρησης του ονόματος Μακεδονία;
      Τολμά να μας δείξει αποσπάσματα με εκπομπές από τον σταθμό Τelecity με ομιλίες Καρατζαφέρη από εκείνη την εποχή;
      Το κόμμα του είναι ακόμη υπέρ της αναδιάρθρωσης του χρέους όπως δήλωσε ο αρχηγός του προ εβδομάδων στην Λάρισα ή …άλλαξε γνώμη;
      Είναι η όχι ο αρχηγός του ο εκδότης του βιβλίου ” η Λιάνη στηρίζει την Αλλαγή” με γυμνές φωτό της Δήμητρας; Να τοποθετηθεί δημοσίως αν τολμά ο κ. Γεωργιάδης για αυτό το “λαμπρό” παρελθόν του σοβαρού αρχηγού του;

      Να μας πει επίσης αν συμφωνεί με τη θέση-περιβόλι του αρχηγού του περί ανασύστασης της ΜΟΜΑ και πως θα βάλει όλους τους ανέργους να σπάνε πέτρες στα έργα που θα αναλάβει η ανασυσταθείσα υπό Γεωργίου Καρατζαφέρη ΜΟΜΑ;
      Ας απαντήσει-αν τολμά- σε αυτά και στα όσα έχουν τεθεί πιο πάνω και επανερχόμαστε"

      Περιμένω...Ματαίως;

    • αδιόρθωτος avatar
      αδιόρθωτος @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 05/06/2011 16:24:34

      Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ ΠΟΥ 'ΡΧΟΝΤΕ ...ούτε σε αεροπλανοφόρο δε θα χωρέσουν

  31. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 01/06/2011 09:44:50

    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζει η χώρα αξιότιμε κε.Γεωργιάδη, δεν είναι κατά κύριο λόγο οικονομικό.Και άλλες φορές η χώρα επτώχευσε και όμως ανέστη (και αντέστη).Είναι κύρια ηθικό και πολιτικό. Οι ταγοί της περιβόητης "Μεταπολίτευσης" απλά κατεδείχθησαν ως ανεπαρκείς.Δυστυχώς (κρινόμενοι εκ του αποτελέσματος) δεν καταλείπεται η παραμικρή αμφιβολία περί τούτου.Δεν είναι της παρούσης ο επιμερισμός/ποσόστωση ευθυνών.Διαπιστώνετε κι εσείς άλλωστε, ότι ο κόσμος πρωτίστως διαμαρτύρεται για την ηθική και πολιτική κατάπτωση και δευτερευόντως για την απομείωση του περιεχομένου του πορτοφολιού του.Εχω την εντύπωση αγαπητέ, ότι δεν αντιληφθήκατε κάτι βασικό:ο κόσμος ζητάει μια πειστική εξήγηση για το ότι το "Μνημόνιο" υπεγράφη βιαστικά,άκριτα και χωρίς την παραμικρή επεξεργασία.Δεν είναι αφελής ο μέσος Ελληνας.Είχε και έχει επίγνωση της καταστάσεως της χώρας.Εδώ ζεί, εδώ εργάζεται. Ανέμενε όμως από την "Κεντρική" εξουσία ένα πειστικό "διότι" και αυτό στο μέτρο που του είπαν ότι "λεφτά υπάρχουν".Παράλληλα απεκαλύφθη (και δεν διαψεύστηκε) ότι ο κος.Πρωθυπουργός ήταν ΠΛΗΡΩΣ ενήμερος για την πραγματική κατάσταση της χώρας ήδη από την άνοιξη του 2008.Οπως και υμείς.Ο τέως πρωθυπουργός σας είχε ενημερώσει ενδελεχέστατα και εζήτησε την στήριξη στην λήψη μέτρων σε προοδευτική κλίμακα ανάλογη της πορείας των πραγμάτων. Ομως τόσο το Π.Α.Σ.Ο.Κ. όσο και ο ΛΑ.Ο.Σ. εκώφευσαν (;) επιδικώκοντας και εκβιάζοντας την διενέργεια των πρόωρων εκλογών.
    Κύριε, δεν προτίθεμαι να σχολιάσω τις εν πολλοίς αντιφατικές θέσεις του κόμματός σας ούτε του αρχηγού σας κου. Καρατζαφέρη.Επιτρέψτε μου όμως να σας υπομνήσω ότι όσοι προσπάθησαν να εισέλθουν βίαια στην ιστορία είχαν τέλος δυσανάλογο των προσδοκιών τους.Θα σας θυμίσω δε ότι το αισθητήριο του ελληνικού λαού στις κρίσιμες περιστάσεις είναι αλάθητο. Είμαι βέβαιος ότι αντιλαμβάνεστε και την οργή και την πικρία του κόσμου.Από το 1974 του λένε ότι "αι περιστάσεις είναι κρίσιμοι" ότι βρίσκεται "μπροστά σ' ένα κρίσιμο σταυροδρόμι".Από την άλλη ο κόσμος αυτός βλέπει ότι κάποιοι κατέστησαν πλουσιώτεροι (από το πουθενά) ενώ η δική τους ζωή έχασε "υπεραξία".Μην αδικείτε λοιπόν τον κόσμο και μην τον υποβιβάζετε στο επίπεδο του "όχλου".Δεν έχουν όλοι τη δική σας μόρφωση και κατάρτιση.
    Κύριε,πιστεύω καλοπροαίρετα ότι όλα τα μέλη του Κοινοβουλίου εκκινούν με καλές προσθέσεις.Αλλοίμονο εάν επίστευα το αντίθετο. Απευθύνω έκκληση στο κόμμα σας να "διαφοροδιαγνώσει".Επιτρέψτε μου να σας υπενθυμίσω μια δική σας αγαπημένη φράση: "πόλεμος,αισχράς ειρήνης αιρετότερος".Είσθε έτοιμος να δώσετε αυτή τη μάχη συντασσόμενος με τον απλό έλληνα πολίτη ή θα βρεθείτε απέναντί του;

  32. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 01/06/2011 09:58:20

    Αυτό είναι αληθές;

    Συνασπισμός επτά σκανδιναβικών χωρών πρότειναν στην ελληνική κυβέρνηση ΠΡΙΝ υπογράψει το μνημόνιο με την Τρόικα, χρηματική ενίσχυση 250 δισ. ευρώ σε βάθος 5 ετών με δόσεις, με αντιπαροχή να τους δοθεί η έγκριση έρευνας και εκμετάλλευσης των κοιτασμάτων πετρελαίου και φυσικού αερίου που βρίσκονται στον ελληνικό χώρο.

    Υπενθυμίζουμε ότι η πρόταση στην ελληνική κυβέρνηση έγινε από τον οργανισμό Scandec Org που είναι μία εμπορική - οικονομική - πολιτική ένωση των επτά σκανδιναβικών χωρών Σουηδίας, Νορβηγίας, Δανίας, Φινλανδίας, Εσθονίας, Λετονίας και Λιθουανίας.


    Ο Scandec Org πρότεινε δωρεάν μελέτη έρευνα εξόρυξη και εμπορία των κοιτασμάτων με αναλογία κέρδους 80% προς 20% (το 20% στην Ελλάδα, το 80% στον διεθνή οργανισμό), προκειμένου να αποπληρωθεί σε βάθος χρόνου το ποσό των 250 δισ. ευρώ που θα έδινε στην Ελλάδα.


    Παράλληλα δεσμευόταν για κάλυψη του 90% των εργασιακών δραστηριοτήτων του ΜΟΝΟ από Έλληνες εργαζόμενους και οποιαδήποτε συμφωνία εξόρυξης του ορυκτού πλούτου που θα βρίσκονταν να γίνεται αποκλειστικά από την Ελλάδα.


    Η κυβέρνηση ΔΕΝ απάντησε ποτέ στο έγγραφο αυτό του οργανισμού, ενώ λίγο καιρό μετά ο οργανισμός των σκανδιναβικών κρατών έλαβε ειδοποίηση από μια κοινοπραξία ΗΠΑ και Ισραήλ ότι έχουν αναλάβει αυτοί το συγκεκριμένο θέμα. (...ουδέν σχόλιον,Κ.Σαγνός)


    Τον Ιούνιο του 2010 το Γαλλικό Ινστιτούτο Γεωφυσικών Ερευνών δημοσιοποίησε διεθνώς μια έρευνα - μελέτη του, που αφορά τα κοιτάσματα φυσικού αερίου στην Γαύδο. Η έρευνα έγινε σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Κρήτης.


    Η μελέτη αυτή ανέφερε ότι υπάρχει πλούσιο κοίτασμα μεθανίου καθαρού κατά 99%, δηλαδή δεν χρειάζεται καν επεξεργασία, τονίζοντας ότι το πολύτιμο μεθάνιο ρέει ελεύθερο στη θάλασσα, όπου και χάνεται, εδώ και εκατομμύρια χρόνια και όσοι περνάνε από τα συγκεκριμένα σημεία το βλέπουν και με γυμνό οφθαλμό.


    Τον Ιούλιο του 2010 το Γαλλικό Ινστιτούτο ζήτησε και πάλι άδεια από την ελληνική κυβέρνηση για θαλάσσιες έρευνες για πιθανή εξόρυξη κοιτασμάτων φυσικού αερίου στην περιοχή νότια της Πελοποννήσου.


    Και πάλι όμως η ελληνική κυβέρνηση ήταν αρνητική τοποθετώντας μάλιστα τις τρεις περιοχές ενδιαφέροντος (Απούλεια Λεκάνη, Λεκάνη Ηροδότου και Λεκάνη Σύρτης) σε γκρίζες ζώνες από μόνη της, βάζοντας όμως έτσι ουσιαστικά χωρίς λόγο στο παιχνίδι εκμετάλλευσης κοιτασμάτων Τούρκους και Λίβυους!
    Από όλα αυτά βγαίνει το συμπέρασμα ότι Τούρκοι, Λίβυοι, και Ισραηλινοί κλέβουν φυσικό αέριο από την Ελλάδα, στην οποία ανήκουν μεγάλα κομμάτια των κοιτασμάτων στις Λεκάνες Απούλειας, Ηροδότου και Σύρτης.


    Η αναφορά της νορβηγικής εταιρείας TGF-MoR, που κάνει σεισμικές έρευνες για ανεύρεση κοιτασμάτων φυσικού αερίου μιλάει για κοίτασμα 6 δισ. βαρελιών φυσικού αερίου μόνο στην Κρήτη, όσο δηλαδή τρεις φορές της Αλάσκας και μισή φοράς του συνόλου της Σιβηρίας.


    Παράλληλα η ίδια εταιρεία μετά από έρευνες που έχει κάνει στο Ιόνιο μιλάει για ύπαρξη 900.000 βαρελιών φυσικού αερίου ετησίως στην περιοχή της Κεφαλονιάς, 1.200.000 βαρελιών ανοικτά του Κατάκολου, 800.000 βαρέλια στη Ζάκυνθο και περίπου 2.500.000 βαρέλια στους Οθωνούς.


    Οι αποκαλύψεις αυτές, γνωστές σε ευρωπαϊκές τράπεζες και πετρελαϊκές εταιρείες της Αμερικής δίνουν το προφίλ μιας Ελλάδας, που θα μπορούσε με τον ορυκτό της πλούτο να είναι μια από τις πλουσιότερες χώρες της Ευρώπης.





    Δρ. Ευαγγελία Ε. Γκόλια
    Χημικός, Γεωπόνος
    ΜΔΕ στη Διασφάλιση Ποιότητας
    Διδακτορικό Δίπλωμα στη Ρύπανση Εδαφών
    ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΔΑΦΟΛΟΓΙΑΣ
    ΤΜΗΜΑ ΓΦΠ&ΑΠ
    ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
    Τηλ. 242109 3290 , email: egol@uth.gr

    Ηλθε στο προσωπικό μου ηλεκτρονικό ταχυδρομείο από παλαιό φίλο ενεργό μέλος του...ΛΑ.Ο.Σ.

  33. netakias avatar
    netakias 01/06/2011 12:06:15

    Το ΛΑΟΣ πέθανε στις 5 Μαϊου.

    Γιατί να ασχολούμαστε με κάποιον που μετά τις Επόμενες εκλογές θα είναι σπίτι του για να βλέπει Dancing with the Stars;

    Αν το ΠΑΣΟΚ πχ αντέχει να πέσει 5% και 10% στις επομένες εκλογές, το ΛΑΟΣ αν χάσει και 2-3% θα είναι εκτός Βουλής.

    Αντε Γειά...

  34. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 01/06/2011 13:23:50

    Κύριε Γεωργιάδη,

    μπορείτε να μου δώσετε έστω ένα παράδειγμα κράτους που παρενέβη το ΔΝΤ με θετικά για τους πολίτες αποτελέσματα? Η ιστορία λέει ότι όπου ανεμείχθει το ΔΝΤ τα αποτελέσματα ήταν τραγικά και για την χώρα αλλά και για τον λαό της.

    Μπορείτε να μου πείτε γιατί δεν δικαιούμαστε με βάση την δανειακή σύμβαση να πάρουμε δάνειο από τρίτους π.χ. Ρωσία?

    Όταν λέτε ότι π.χ. η ηγεσία της Γερμανίας πρέπει να δικαιολογήσει στους Γερμανούς πολίτες τα δάνεια που μας δίνουν, μήπως εσκεμμένα ξεχνάτε να μας πείτε ότι από αυτά τα δάνεια οι Γερμανοί έχουν πολλαπλά κέρδη? Δανείζονται με 3% και μας δανείζουν με 5%, εκχώρηση αεροδρομίων, τηλεπικοινωνιών κλπ.

    Μιλάτε για Ε.Ε, είστε ευχαριστημένος με τη σχέση δυο ταχυτήτων που έχει δημιουργηθεί? Νιώθετε ίσως απέναντι στον Φιλανδό ή Γερμανό πολίτη? Σας εκφράζει το γεγονός ότι έχουμε γίνει η ασπίδα της Ε.Ε στις στρατιές μεταναστών?

    Σας εκφράζει το γεγονός ότι στην ουσία η Ε.Ε δεν εγγυάται τα σύνορα μας?

    Άρα για ποια Ε.Ε μας μιλάτε? Τέτοια ένωση δεν θέλω, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.

    Ευχαριστώ πολύ

  35. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 01/06/2011 13:33:59

    Άδωνι,

    μπορείτε να μου δώσετε έστω ένα παράδειγμα κράτους που παρενέβη το ΔΝΤ με θετικά για τους πολίτες αποτελέσματα? Η ιστορία λέει ότι όπου ανεμείχθει το ΔΝΤ τα αποτελέσματα ήταν τραγικά και για την χώρα αλλά και για τον λαό της.

    Μπορείτε να μου πείτε γιατί δεν δικαιούμαστε με βάση την δανειακή σύμβαση να πάρουμε δάνειο από τρίτους π.χ. Ρωσία?

    Όταν λέτε ότι π.χ. η ηγεσία της Γερμανίας πρέπει να δικαιολογήσει στους Γερμανούς πολίτες τα δάνεια που μας δίνουν, μήπως εσκεμμένα ξεχνάτε να μας πείτε ότι από αυτά τα δάνεια οι Γερμανοί έχουν πολλαπλά κέρδη? Δανείζονται με 3% και μας δανείζουν με 5%, εκχώρηση αεροδρομίων, τηλεπικοινωνιών κλπ.

    Μιλάτε για Ε.Ε, είστε ευχαριστημένος με τη σχέση δυο ταχυτήτων που έχει δημιουργηθεί? Νιώθετε ίσως απέναντι στον Φιλανδό ή Γερμανό πολίτη? Σας εκφράζει το γεγονός ότι έχουμε γίνει η ασπίδα της Ε.Ε στις στρατιές μεταναστών?

    Σας εκφράζει το γεγονός ότι στην ουσία η Ε.Ε δεν εγγυάται τα σύνορα μας?

    Άρα για ποια Ε.Ε μας μιλάτε? Τέτοια ένωση δεν θέλω, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.

    Ευχαριστώ πολύ

  36. Τιμαιος avatar
    Τιμαιος 01/06/2011 17:02:12

    Τετοια τυπάκια πολιτικα εχει βγάλει η αμερική χιλιάδες ( θυμάστε τον Στεφανόπουλο! τον αμερικανοέλληνα του Μπιλ;) Που είναι τώρα; Να σας πω εγω: στα δημόσια σισίτια με γραβάντα και το παιδί στο άλλο χέρι. Δηλαδή εμείς που δεν ασχοληθήκαμε με την κομματοποιημένοι πολιτικοί και μείναμε στην πολιτική του πολίτη της Πολιτείας είμασταν ανόητοι; Όχι κύριε Άδωνη, είχα αυτογνωσία. Ξέρουμε τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε να κάνουμε. Ξέρουμε ότι άλλο είναι η δουλειά του ναύτη κι άλλη του καντιλανάφτη. Η αλλιώς: Άλλο να πουλάς και να εκδίδεις βιβλία ( εργασία καθόλα σεβαστή όπως όλες) κι άλλο να πουλάς την χώρα σου χορεύοντας ταγκό στην τηλεόραση. Κάνε λοιπόν την αυτοκριτικική σου- αν είσαι ικανός ακόμη και γι αυτό και δίνε του απότην Βουλή η οποία είναι ο Βωμός της Δημοκρατίας και στον βωμό ξέρεις ποιον πάνε άμα ζητήσει ο Πανάγαθος. Εκείνος που ακόμη και τον Υιό του θυσίασε δεν θα υπολογίσει εσένα.

  37. Αδωνι!!! avatar
    Αδωνι!!! 01/06/2011 19:08:49

    Αγαπητέ Άδωνι, χαίρε
    Στιγμή δεν πίστεψα ότι δεν θα απαντήσεις στο κάλεσμα και θα μου επιτρέψεις την απαντηση, για να επαναφέρουμε την …Λογική στη κουβέντα μας!
    Ας τα δούμε λοιπον ένα ένα !
    Το 1ο, δεν αφορά καμμια απορία μου. .
    Το 2ο τώρα. Στις 26 Απριλίου του 2010 υπήρχε ανηρτημένο το Μνημόνιο που υπέγραψε το κόμμα σας και τα σημεία που καταστούσαν σαφές ότι ηταν συνθήκη παράδοσης της Εθνικής ανεξαρτησία της Πατρίδας, είχαν ήδη αναλυθεί, ώστε αν το επιζητουσατε, θα το μαθαίνατε και σείς!
    Εξ άλλου ο αδελφός σας ο Λεωνίδας, αντιλογώντας μαζί σας επιχειρηματολόγησε άριστα για το τί δεν έπρεπε να κάνετε!.
    Στο 3ο, έχω να σου ξαναθυμίσω ότι οι λαοί των δανειστών κρατών, δεν είναι κουτορνίθια να δέχονται εγγυήσεις που εσεις προκαταλαμβάνετε ως προσχηματικές! Προτότυπο ως επιχείρημα ….
    «..διότι άλλο πράγμα είναι η κατοχύρωση ενός δικαιώματος και άλλο η εκτέλεση μιας αποφάσεως. Εκτέλεση δεν μπορεί να γίνει ποτέ, διότι ο κόσμος θα ξεσηκωνόταν. Οι δεσμεύσεις λοιπόν είναι στην πραγματικότητα πολιτικές.»
    Εμ τι λεμε εμείς Αδωνι; Πολιτική απόφαση πήρατε και αυτή κρίνουμε ως άχρηστη! Και Αχρείαστη! Αυτή ακριβώς τη θέση σας σχολιάζουμε και ειδικά στον Αρχηγό σας χρεώνουμε την αλλαγή πλεύσης ως προς την ρότα που εμείς διαλέξαμε για να σας ακολουθήσουμε!
    Γι’ άλλου αγοράσαμε εισιτήριο αγαπητέ Άδωνι και γι' αλλού ο καπετάνιος αποφάσισε να σηκώσει τα πανιά! Δεν θα σταθώ στις ιδέες που ψάχνετε αν έχουμε, σε αντίθεση με την… δικιά σας να συνυπογράψετε μαζί με την ιδεολογική σας αντιπάλο(!λεμε τώρα:!) το μνημόνιο! Κάνοντας το μπούγιο της ουράς! «Διαπιστεύοντας» έτσι την νέα σας πορεία! Αποδεδειγμένα!
    Πηγαίνοντάς μας σ΄ ενα πάρτυ που δεν γουστάραμε!
    Στο 4ο τώρα!
    Ο Σαμαράς και η ΝΔ, λετε, υπερψήφισαν στην Βουλή την συνταγματικότητά του Μνημονίου. Στην κυριολεξία όμως όλη η Βουλή θεώρησε, ερμηνεύοντας το άρθρο 28 του Συντάγματος ως μη εκχωρόν το Μνημόνιο εθνική κυριαρχία και δεχθηκε ότι αρκεί απλή πλειοψηφεία των 151, ώστε να επικυρωθεί ως ισχύον.
    Οπότε
    Ή
    είναι εντός των συνταγματικών προδιαγραφών η ψήφιση με 151, οπότε ήταν περιττή η συμπόρευσή σας -αν υποτεθεί ότι εκάνατε την ανάγκηn, φιλοτιμία!
    Η
    ήταν αντισυνταγματική η διαδικασία και έπρεπε να την καταγγείλετε. Και να είστε μ΄ αυτούς που αποφαίνονται ότι εξ αυτού, το Μνημόνιο δεν είναι έγκυρο και δεν δεσμεύει το Ελληνικό κράτος!
    Ενα ειναι το γεγονός! Λεφτά ΕΣΕΙΣ δεν είχατε να πληρώσετε σε κανέναν!
    Στο 5ο....Τι ανασκολοπισμός των όσων σας αναφέρει ο ημιμαθής !
    Το κοινό αίσθημα της απώλειας εθνικής κυριαρχίας οδηγεί σε συνειρμούς αγαπητέ, γιατί την τελευταία φορά που μας συνέβη, ήταν τον Απρίλιο του 1941. Οι αναλογίες είναι έντονες. Δεν κρίνεται ο στρατηγός Τσολάκογλου μονο, αλλα και οι φρόνιμοι αστοι και πολιτικοί που έβλεπαν περιττο τον αγώνα εναντίον του κατακτητή.
    Κι αυτό σας επισημαίνεται αγαπητέ. Ότι στον αγώνα που ξεκινάει για την επανάκτηση της ανεξαρτησίας μας χρειάζονται ηγέτες με το ιδιο όραμα μ΄ εμάς! Σαν τον Ζέρβα, σαν τον Ψαρρό, σαν τον Περρικο!
    «Στις μέρες κατοχής που ζούμε ο σφοντύλας αρχηγός του Λαός διάλεξε να είναι με τους Φρόνιμους! Ποιος του φταίει λοιπόν;
    Ας αφήσει το Ελληνικό Λαό να συμπορευθεί στην αντίσταση του, όπως τότε, με κείνους που σήκωσαν τη σημαία του έθνους για την πατρίδα, την ύπαρξη του Ελληνισμού και την δικαίωση των αιώνιων αγώνων του να μείνει ζωντανός!
    Ζητήσαμε από το Σαμαρά να μην ηγηθούν της οργής μας οι αληθινοί υπηρέτες της παγκοσμιοποίησης και τα μολοτοφόρα τάγματά τους,
    Να μη μπουν μπροστά στρατά που είναι δούλοι ανθελληνικών συμφερόντων. Έχοντας κι εμάς πίσω τους!
    Και μας άκουσε!»
    Αυτό το περιμέναν οι ψηφοφοροι σας και από εσάς, Άδωνι! Τόσο …ανιστόρητη απαίτηση είναι να μη γίνουν αρχηγοί μας και προστάτες μας, οι εξ …απανέκαθεν;
    Αν γίνει ότι τώρα δα λέτε πως ονειρεύεται να επαναληφθεί ο Μίκυς, ποιος θα σταθεί ιδεολογικά απέναντι να αποφευχθεί; Εσεις χάσατε τον ρόλο σας Ας μη το κάνατε! Ο «όχλος» ποδηγετείται από τους γνωστούς! Το είδαμε χθες! Εσείς πως θα βοηθήσετε, πως θα προστατεύσετε την «λογική» όταν στην συνείδησή τους ταυτιστήκατε με τους "συνομιλητές και τους "εκποιητές" του ;
    Στο 6ο τι σχολιάσει κανείς; Επήρατε τουλάχιστον τις εύφημες Μνείες των γνωστών σωφρώνων που παρεπιδημούν στο … «τεράστιο κανάλι και την τοοοοοση εφημερίδα!»
    Απλά να θυμηθείτε, είχαμε χρέος 340 δις, φορτωθήκαμε άλλα 130 που θα τα ξεπληρώναμε στα 2 χρόνια -με τί και πώς άραγε- που μολις χθες προχθες μαθαμε ότι θα προστεθούν άλλα 100 ώστε να γίνουν αισίως κοντά στα 600 με κάτι ενδιάμεσα ψιλά που τραβάμε απ τις αγορές του Κώνστα, συχνά πυκνά!
    Πέρσι μας λείπαν 19 δίς για να ξεφύγουμε τον σφιχτό εναγκαλισμό και να μεθοδεύσουμε τότε, την ….ναυμαχία της Σαλαμίνας και σ΄ ένα χρόνο (100 ήταν τότε!) αντί της μάχης, να πήγαμε ντουγρού για την υποταγή, την εκχώρηση και την υποτέλεια της Ανταλκιδείου ειρήνης! Σε ένα χρόνο μόνο!
    Και το χρέος να κοντέψει διπλό και η «κατοχή» να είναι προ των πυλών!
    Μη μετανοείτε αγαπητέ Αδωνι! Άλλωστε τι σημασία έχει;
    Στο 7ο θα μ΄αρεσε να ξαναθέτατε το δίλημμα «ή μνημόνιο και ευρώ ή καταστροφή και δραχμή!»
    Μικρασιατική… η καταστροφή λέμε… σαν την γρίππη…

  38. ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ avatar
    ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 01/06/2011 20:44:03

    Κατ' αρχάς πριν απαντήσω εκ νέου, θα ήθελα να θέσω και εγώ ένα ερώτημα. Εγκρίνετε εσείς εδώ την στάση του κ. Σαμαρά και της Ν.Δ., να μην ζητάει ούτε εκλογές, ούτε δημοσψήφισμα, ούτε Κυβέρνηση Συνεργασίας, αφήνοντας τον κ. Παπανδρέου ανενόχλητο στην εξουσία;
    Τώρα αρχίζω τις απαντήσεις:
    1ον Όποιος πιστεύει στ' αλήθεια ότι είτε πέρυσι είτε τώρα μπορούσαμε να βρούμε από αλλού λεφτά ή απατάται ή απατά. Ουδείς μας δάνειζε και ουδείς μας δανείζει και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Ούτε οι Νορβηγοί, ούτε οι Κινέζοι, ούτε οι Ρώσοι. Όταν θα βρούμε από αλλού λεφτά θα απαλλαγούμε από την Τρόϊκα, αλλά για να βρούμε από αλλού λεφτά πρέπει να φτιάξουμε το Κράτος μας.
    2ον Βλέπω ένα πάθος για να εξαφανισθεί εκλογικά ο ΛΑ.Ο.Σ. Αναρωτιέμαι εμείς φταίμε για την κατάντια της Χώρας; δεν έχουμε Κυβερνήσει ούτε ένα 24ωρο και φταίμε εμείς; δηλ αν εξαφανισθούμε θα σωθεί η Ελλάς; Αν είναι να γίνει αυτό, ας εξαφανισθούμε, αλλά φοβούμαι ότι δεν είναι και τόσο απλό.
    3ον Θα μου επιτρέψετε να σημειώσω ότι και εγώ προσωπικά θα φύγω από την Βουλή, εάν οι συμπολίτες μου με καταψηφίσουν. Εάν όμως με επανεκλέξουν και μάλιστα και πρώτο όπως έκαναν μέχρι τώρα να φύγω; άρα ας αφήσουμε τους πολίτες της Β' Αθηνών να αποφασίσουν στις επόμενες εκλογές, που εμείς ζητούμε να γίνουν ει δυνατόν και αύριο. Ο κ. Σαμαράς δεν τις ζητά, προφανώς προσδοκώντας να εισπράξει ο κ. Παπανδρέου μόνος του το πολιτικό κόστος και μετά να κατηγορεί το κακό Πασόκ που του "έδεσε" τα χέρια....το έχουμε δει αυτό το σκηνικό τόσες φορές, που κάποιος πρέπει να είναι βλαξ για να μήν το βλέπει.
    4ον Ξαναλέω, πρακτικός τρόπος εκτελέσεως τέτοιου είδους καταχρηστικών όρων δεν υφίσταται και αν ο στόχος τους ήταν να μας αρπάξουν τον "πλούτο" απλώς θα μας έδιναν τα λεφτά, χωρίς έλεγχο και επιμήκυνση και θα έρχονταν το 2013 να κατασχέσουν. Ανησυχούν για τα λεφτά τους, όπως όλοι, τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο.
    5ον Όποιος ψήφισε ΛΑ.Ο.Σ. και δεν θέλει να ξαναψηφίσει, φυσικά και έχει αυτό το δικαίωμα. Ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε. Πάντως και στις Περιφερειακές Εκλογές, αν και πολλοί προέβλεπαν την συντριβή μας, μια χαρά τα πήγαμε (όχι όσο καλά θα ήθελα, αλλά καλά) και στις δημοσκοπήσεις πάμε ακόμη καλλίτερα. Δεν βλέπω κάποιον ιδιαίτερο λόγο ανησυχίας για το κόμμα μας και την εκλογική του επιβίωση για να είμαι ειλικρινής. Σε κάθε περίπτωση πάντως οι πολίτες θα έχουν τον τελευταίο λόγο, οπότε γιατί να αναλωνόμαστε σε προβλέψεις;
    6ον Πράγματι θα πέρναγε και με 151, όμως προσωπικά έχω σιχαθεί τους πολιτικούς που φοβούνται να αναλαμβάνουν ευθύνες. Αυτοί μας έφεραν εδώ. Σε όλους τους συναδέλφους μου έκανα την ίδια ερώτηση εκείνη την ημέρα "εάν από την δική σου ψήφο κρίνονταν τί θα ψήφιζες;" όλοι μηδενός εξαιρουμένου είπαν, ναι. Αφού λοιπόν ξέραμε ποιό ήταν το σωστό, ποιό το νόημα να πούμε στον λαό ψέμματα. Εάν ήταν λάθος έπρεπε να πούμε όχι, αφού ξέραμε ότι δεν υπήρχε άλλη λύση; δείτε τί γίνεται τώρα, η ΝΔ ξέροντας ότι δεν υπάρχει άλλη λύση και συναίνεση δίνει και άρθρα θα ψηφίσει και εκλογές δεν ζητάει και στο δημοψήφισμα λέει όχι. Ε, τότε τί είδους άλλη λύση είναι αυτή; Εγώ προτιμώ να λέμε στον κόσμο την αλήθεια και η αλήθεια είναι ότι έχουμε δύο δρόμους ή κάποιου είδους Μνημόνιο ή χρεωκοπία. Όλα τ' άλλα είναι φλυαρίες και αν έχει κάποιος να μας υποδείξει κάποιον άλλον δρόμο ας το κάνει.
    8ον Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανοησία από αυτό που λέγεται ότι παίρνουμε τόσα λεφτά και το χρέος μας αυξάνεται. Μά φυσικά, αυτό θα πει έλλειμμα. Για να μήν αυξάνεται θα έπρεπε να έχουμε πλεόνασμα. Για να έχουμε πλεόνασμα ξαφνικά θα έπρεπε να κόψουμε τις δαπάνες τόσο που π.χ. να διώξουμε 300.οοο δημοσίους υπαλλήλους; γίνεται; όχι, άρα; το 2009 με πρόβλεψη δανεισμού 50 δις μέχρι τον Σεπτέμβριο είχαμε δανεισθεί 63. Πρέπει να το καταλάβετε, δεν μας εφερε το Μνημόνιο στην Χρεωκοπία, αλλά η Χρεωκοπία στο Μνημόνιο, τόσο απλά. Εάν είχαμε πάρει τα μέτρα, τον Φεβρουάριο του 2009 τότε που ο Καραμανλής μας απεκάλυψε ότι πτωχεύουμε, θα σωζόμαστα ίσως, αφού όμως όλοι οι άλλοι πλήν ημών, πέταγαν πέτρες και έκαναν ότι δεν έβλεπαν, το τραίνο χάθηκε.
    Στην διάθεσή σας, αλλά θα ήθελα να απαντήσετε και εσείς στο δικό μου ερώτημα περί της στάσεως της Ν.Δ.;
    Άδωνις Α. Γεωργιάδης

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 01/06/2011 22:31:34

      Εκτιμώ ιδιαίτατα το γεγονός ότι αφιερώνετε χρόνο στον παρόντα ιστοχώρο.
      Επιτρέψτε μου να σας ρωτήσω κι εγώ τα ακόλουθα:
      1.Οι επί σειράν ετών δανειστές μας με τους πολυπλόκαμους μηχανισμούς και τις στρατιές αναλυτών που διαθέτουν, ασφαλώς και εγνώριζαν ανά πάσα στιγμή την πραγματική κατάσταση της ελληνικής οικονομίας (βλ.συνέντευξη κου. Jurgen Stark στον κο.Τέλλογλου) και όμως μας δάνειζαν με απολύτως λογικά επιτόκια μέχρι και τις εκλογές του 2009.Τι επεσυνέβη στο χρονικό διάστημα Δεκ.09-Μάϊος 010 και τα spreads εξετοξεύθησαν σε δυσθεώρητα ύψη;Μήπως οι άκρατοι βερμπαλισμοί του κου. Πρωθυπουργού;Μήπως οι άστοχες κριτικές του ενώπιων των ξένων ηγετών στα διάφορα fora που παρέστη;Εσείς θεωρείτε αφελείς τους δανειστάς μας;Δεν νομίζω.Μήπως η ελληνική "κρίση" είναι ο Δούρειος Ιππος των Η.Π.Α. για την πλήρη αποσάρθρωση του "Ευρώ" και της Ενιαίας Ευρώπης;Μήπως διακαής πόθος και επιθυμία των ξένων funds είναι εμμέσως πλην σαφώς η "διαχείριση" του ιδιωτικού χρέους (το οποίο είναι το χαμηλότερο νομίζω στην Ευρωζώνη) ούτως ώστε να ελεγχθεί πλήρως ο βίος των ελλήνων;
      2.Διατείνεστε ότι τινές διακατέχονται από μένος κατά του ΛΑ.Ο.Σ. Εσείς ως προβεβλημένο στέλεχος του κόμματος συμφωνείτε και ταυτίζεστε με τις αντιφατικές θέσεις που κατά καιρούς λαμβάνει ο κος.Καρατζαφέρης;Γνωρίζετε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μέχρι τώρα ψηφοφόρων σας ήσαν απαγοητευμένοι ψηφοφόροι της Ν.Δ.; Και εφόσον διατείνεστε ότι "αντίπαλος" είναι το ΠΑ.ΣΟ.Κ. προς τι τα στοχευμένα πυρά κατά της Ν.Δ. και ιδιαίτερα το μένος κατά του προέδρου της; Η συμπεριφορά και η πρακτική κάποιων άλλων (που σαφώς προκάλεσαν) δεν συγκέντρωσε τόσο πολύ το ενδιαφέρον σας.
      3.Να ζητήσει εκλογές ο Σαμαράς για ποιό λόγο, για να συσπειρώσει τους βουλευτάς και τον συμπαγή πυρήνα του ΠΑ.ΣΟ.Κ;
      Να ζητήσει δημοψήφισμα για ένα δεδομένο "ΟΧΙ" στο "Μνημόνιο";
      Να συγκυβερνήσει με ποιόν και με ποιά πολιτική "πλατφόρμα" εφόσον οι κυβερνώντες δεν διατείθενται καν να συζητήσουν ουσιώδη ζητήματα (βλ.φορολογικό).
      Εβαλε πλάτη η Ν.Δ. στα περισσότερα από τα νομοσχέδια που η παρούσα κυβέρνηση έφερε στη Βουλή, ναί ή όχι;Τι έπραττε η παρούσα κυβέρνηση όταν ήταν αντιπολίτευση;"Οχι" σε όλα...
      4.Εκπροσωπείτε μόνο τους σεβαστούς συμπολίτες μας που σας ανέδειξαν στο αξίωμα του Βουλευτού ή όλους εμάς;Μήπως θα έπρεπε να αφουγκρασθείτε αυτούς που συγκεντρώνονται κάθε βράδυ στην Πλατεία Συντάγματος;Μήπως θα έπρεπε να μελετήσετε προσεκτικότερα τα ευρήματα και τις διαπιστώσεις όλων των γκάλοπ;
      Δεν χωρά αμφιβολία ότι έχουμε διαπράξει τεράστια σφάλματα τα τελευταία 30 χρόνια.Και ως κράτος και ο καθείς ατομικά.Εσείς πιστεύετε ότι η αποστράγγιση της ελληνικής κοινωνίας είναι η προσφορότερη μέθοδος εξόδου από την κρίση;

    • Ιεροκλής avatar
      Ιεροκλής @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 02/06/2011 00:16:05

      Εγώ προσωπικά κύριε Γεωργιάδη εγκρίνω και επικροτώ την άποψη του κυρίου Σαμαρά να μην ζητάει εκλογές για να μην το χρεωθεί, να μην ζητάει κυβέρνηση συνεργασίας γιατί θέλει να κυβερνήσει με τη δικιά του πολιτική, να μη ζητάει δημοψήφισμα γιατί απλά έτσι το ζυγίζει. Απαντήστε μου στην ερώτηση που έκανα και παραπάνω: H χρηματοδότηση που πήρε η Ελλάδα με το μνημόνιο και που όπως είπατε μόνο θέλατε (τις συνέπειες της που βρισκόντουσαν στα άρθρα τις καταψηφίσατε, καλή μαγκιά…) εκχώρησε ή όχι κρατικές εξουσίες σε ξένα κέντρα;

      • Ιεροκλής avatar
        Ιεροκλής @ Ιεροκλής 02/06/2011 11:42:40

        Ο λαλίστατος κατά τ' άλλα κύριος Γεωργιάδης μπορεί να απαντήσει και σε μας τους απλούς πολίτες ή δεν μας καταδέχεται. Να απαντήσει στις επιτακτικές ερωτήσεις μας και όχι να συγγράφει λογίδρια.

  39. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 02/06/2011 01:23:21

    Κύριε Γεωργιάδη από ότι καταλαβαίνω υιοθετείτε την ερμηνεία της Βενιζελικής πλευράς ότι αν δεν έχανε ο Βενιζέλος δεν θα χάναμε τον πόλεμο.
    Πως αλλάζουν οι άνθρωποι;

  40. SAS avatar
    SAS 02/06/2011 09:02:00

    Με το μνημόνιο ανταλλάξαμε ιδιωτικά -τραπεζικά δάνεια χωρίς εμπράγματες εγγυήσεις με δάνεια κρατικά των λαών της Ευρώπης με εγγυήσεις Εθνικής κυριαρχίας και δημόσιας περιουσίας . Φορτώσαμε την διαφθορά του Ελληνικού πολιτικού συστήματος όχι μόνο στις πλάτες του Έλληνα πολίτη αλλά και του Ευρωπαίου .
    Μας λέτε πως δεν υπάρχει τρόπος να πάρουν τα δάνεια τους πίσω αφού κατάσχεση σε κράτη δεν γίνεται , άλλη μια απόδειξη του στρεβλού και κοντόφθαλμου τρόπου που σκέφτεσθε , εντάξει τους την φέραμε πάλι τους κουτόφραγκους . Αλλά αυτή την φορά είναι υποψιασμένοι , Γιατί νομίζεται πως βιάζονται να ξεπουλήσουν την δημόσια περιουσία αυτό δεν είναι κατάσχεση ;
    Ο Παπανδρέου σχεδόν την επομένη των εκλογών του 2007 άρχισε να ζητά εκλογές . Για δύο χρόνια έκανε ότι ήταν δυνατό για να σαμποτάρει και να φέρει σε παράλυση το κράτος και ξέρετε πως με τους μηχανισμούς που έχει το ΠΑΣΟΚ ήταν εύκολο . Ο Σαμαράς αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων ότι κάνει πολύ καλά που δεν ζητά εκλογές γιατί το μόνο που θα κατάφερνε θα ήταν να δώσει νομιμοποίηση και εύκολη διέξοδο σε όσους ψήφισαν το μνημόνιο . Άλλωστε φάνηκε ότι δεν φοβάται όταν έκανε παρουσίαση κυβερνητικού προγράμματος όντας στην αντιπολίτευση .
    Έχετε βοηθήσει στην εξαθλίωση την συκοφάντηση και το χειρότερο στην απαξίωση του Ελληνικού λαού , θα ήταν προτιμότερο να σκεφτείτε τις συνέπειες των πράξεων σας να ζητήσετε συγνώμη από τους ψηφοφόρους σας και τον Ελληνικό λαό