#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/10/2010 13:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι 3 πράσινες Περιφέρειες , οι 6 γαλάζιες και τα 3 μεγάλα ντέρμπι



Πάνε πάνω από δύο μήνες από τότε που κάναμε για πρώτη φορά την «άσκηση» με τις γαλάζιες και πράσινες περιφέρειες: « Τρίποντο από τη γωνία με διπλό μαρκάρισμα !! στις  20/8.

Λέγαμε λοιπόν: «Το θέλετε και αριθμητικά; Με 7 είναι νίκη. Με 8 θρίαμβος. Με 9 πάταγος. Με 10 κερδισμένες περιφέρειες ο Πρόεδρος της ΝΔ νομιμοποιείται να ζητήσει βουλευτικές επί τόπου».

Κάναμε λάθος. Και με 10 ο Σαμαράς δεν θα ζητήσει εθνικές εκλογές. Δεν είναι αυτό το πρώτο ζητούμενο. Και τη στιγμή αυτή κάθε κουβέντα για βουλευτικές εκλογές είναι αποπροσανατολιστική και διευκολύνει μόνο το ΠΑΣΟΚ συσπειρώνοντας τους απογοητευμένους πυρήνες του.

Ενδιάμεσα είχαμε αναφερθεί πάλι αριθμητικά στις περιφερειακές (Υπο-ψήφιοι Περι-fairy-άρχες και αδιέξοδα στις 6/9. «Οι γαλάζιες και κόκκινες γραμμές των περιφερειακών εκλογών» (Οι γαλάζιες και κόκκινες γραμμές των περιφερειακών εκλογών) στις 6/10.

Δέκα μέρες προ των περιφερειακών, στον απόηχο της διακαναλικής συνέντευξης του Πρωθυπουργού αλλά και της βαθιάς άροσης των νομών από τον Σαμαρά, έχουμε μία αρκετά καλή εικόνα πρόβλεψης αποτελέσματος τουλάχιστον στις περισσότερες περιφέρειες:

Η ΝΔ κερδίζει άνετα τη Δυτική Μακεδονία, την Κεντρική Μακεδονία και την Ήπειρο.

Είναι το μεγάλο φαβορί για Στερεά Ελλάδα και  Θεσσαλία. Στο Βόρειο Αιγαίο έχει επίσης μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας. Αν είχε κατέβει το αεροπλάνο στις 18/10 θα ήταν σίγουρα στις κερδισμένες.

Σύνολο «γαλάζιων» Περιφερειών: 6.

Και πάμε στα ντέρμπι. Στην Ανατολική Μακεδονία-Θράκη η κατάσταση υπέρ του ΠΑΣΟΚ ανατράπηκε και πλέον θα γίνει μεγάλη μάχη, ψήφο-ψήφο, πόρτα-πόρτα μέχρι τις 14/11.

Στην Πελοπόννησο ο Δράκος είναι μπροστά αλλά αποτελεί αίνιγμα όχι τόσο πόσους ΝΔκράτες συγκεντρώνει ο Τατούλης, αλλά κυρίως πόσο αποσυσπειρώνει τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ και του ΛΑΟΣ, ιδιαίτερα στον επαναληπτικό. Μεγάλη μάχη λοιπόν θα δοθεί και στον Μοριά.

Πάμε τώρα στην Αττική όπου οδηγούμαστε σε μια συσπείρωση των ψηφοφόρων των δύο μεγάλων κομμάτων. Οι αδιάφοροι «πράσινοι» με την υποψηφιότητα Σγουρού, δείχνουν να συσπειρώνονται καθώς η ερμηνεία της διακαναλικής ήταν «ο Σαμαράς καραδοκεί». Ο Βασίλης Κικίλιας σαρώνει στις νεότερες ηλικίες και κερδίζει τις εντυπώσεις με τις τηλεοπτικές εμφανίσεις του.

Αυτό σημαίνει ότι Κικίλιας και Σγουρός ξεπερνούν το 20% στον πρώτο γύρο και με δεδομένο ότι το «ταβάνι» του Δημαρά βρίσκεται γύρω στο 18% αλλά και τις υποψηφιότητες των Αλαβάνου, Ψαριανού, Μητρόπουλου, να μην του δίνουν περαιτέρω «ζωτικό χώρο», ο προεκλογικός αγώνας δίνει ενδιαφέρον στις μονότονες ζωές μας.

Τα πάντα είναι ρευστά και η αποχή μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική.

Η Κρήτη και η Δυτική Ελλάδα μπορεί να πάνε σε δεύτερο γύρο με τους υποψηφίους του ΠΑΣΟΚ να επικρατούν. Στο Νότιο Αιγαίο η ηττοπάθεια τους μήνες που προηγήθηκαν μάλλον θα βάψει τα νησιά πράσινα και στο Ιόνιο φαβορί είναι ο αντάρτης, με τη ΝΔ όμως να μην έχει απωλέσει όλες τις ελπίδες της.

Εκτίμηση λοιπόν αυτή τη στιγμή για τελικό αποτέλεσμα περιφερειακών εκλογών: 3 πράσινες, 6 γαλάζιες, στον αντάρτη τα Ιόνια και 3 μεγάλα ντέρμπι, όπου όλα είναι πιθανά.

Υπό την προϋπόθεση ότι θα βοηθήσει και ο …καιρός, ο οποίος δεν θα αποτρέψει την μετακίνηση των ετεροδημοτών…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zervas avatar
    zervas 27/10/2010 13:21:18

    Ο μεγαλυτερος γριφος των εκλογων ειναι η περιφερεια Πελοποννησου...Τα ΜΜΕ την εχουν βαψει ηδη πρασινη η ΝΔ την θεωρει σιγουρη(?) θα δουμε τι θα δουμε......

    • γιωργος avatar
      γιωργος @ zervas 27/10/2010 13:39:49

      Πραγματι.Εχω μπερδευτει.Διαβασα το βημα και αλλες εφημεριδες με γκαλοπ και ολες δινουν νικητη τον τατουλη!Αν επαληθευτουν θα ειναι μεγαλη ηττα για ΟΛΗ τη νδ,γιατι ο εν λογω κυριος ειναι το συμβολο της υπονομευσης και εκφραστης των συμεφεροντων καποιων οικογενειων και αλλων δυναμεων.Ειδωμεν...

      • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ γιωργος 27/10/2010 15:11:18

        Έχει ήδη δωθεί μεγάλο βάρος στην Πελοπόννησο. Όλα θα κριθούν στο δεύτερο γύρο. Τα τελευταία (φανερά) γκάλοπ έδιναν μικρό προβάδισμα Δράκου.

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ γιωργος 27/10/2010 20:35:16

        ο τατούλης θα πατώσει στην πελοπόννησο ακόμη κι αν χάσει ο Ψωμιάδης την Μακεδονία.-

      • Green St avatar
        Green St @ γιωργος 28/10/2010 11:19:31

        Aνθρωπος στενός μου που εργάζεται για το ΠΑΣΟΚ μου είχε πει προ δέκα ημερών ότι στις μυστικές δημοσκοπήσεις ο Τατούλης είναι πίσω 10 σχεδόν μονάδες.

        • δημητρης καλαματα avatar
          δημητρης καλαματα @ Green St 31/10/2010 21:12:32

          απο τη πρωτη κυριακη θα βγει ο ΔΡΑΚΟΣ δε φοβομαστε τιποτα

  2. Ηλίας avatar
    Ηλίας 27/10/2010 13:39:39

    Αν ο Αντώνης κάνει την τελική αντεπίθεση με συνεντεύξεις και περιοδειες μέχρι το τέλος πραγματικά πιστεύω ότι οι 7 περιφέρειες είναι πιθανό σενάριο.

  3. NWO avatar
    NWO 27/10/2010 13:40:24

    Πάμε τώρα στην Αττική όπου οδηγούμαστε σε μια συσπείρωση των ψηφοφόρων των δύο μεγάλων κομμάτων. Οι αδιάφοροι «πράσινοι» με την υποψηφιότητα Σγουρού, δείχνουν να συσπειρώνονται καθώς η ερμηνεία της διακαναλικής ήταν «ο Σαμαράς καραδοκεί». Ο Βασίλης Κικίλιας σαρώνει στις νεότερες ηλικίες και κερδίζει τις εντυπώσεις με τις τηλεοπτικές εμφανίσεις του.

    Αυτό σημαίνει ότι Κικίλιας και Σγουρός ξεπερνούν το 20% στον πρώτο γύρο και με δεδομένο ότι το «ταβάνι» του Δημαρά βρίσκεται γύρω στο 18% αλλά και τις υποψηφιότητες των Αλαβάνου, Ψαριανού, Μητρόπουλου, να μην του δίνουν περαιτέρω «ζωτικό χώρο», ο προεκλογικός αγώνας δίνει ενδιαφέρον στις μονότονες ζωές μας.

    Ο Σγουρός θα είναι εκτός 3ου γύρου

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ NWO 27/10/2010 15:09:43

      Στόχος της ΝΔ πρέπει να είναι να αποκλεισθεί ο Σγουρός από το δεύτερο γύρο.

  4. ΑΙΟΛΙΚΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΙΚΟΣ 27/10/2010 14:13:11

    Μεχρι τωρα η ΝΔ δεν δινει εισιτηρια για να ταξιδεψει και να ψηφισει ο κοσμος στα νησια του Β. Αιγαιου. Εχει κανεις την εντυπωση πως περισευουν χρηματα στους ετεροδημοτες να μετακινηθουν απλα και μονο για να ψηφισουν και να επιστρεψουν; Δεν νομιζω. Πολλοι απο μας το καλοκαιρι δεν πηγαμε στα χωρια μας εξ αιτιας των ακριβων εισιτηριων. Οποτε η αποχη θα ειναι μεγαλη.

  5. ζαπ-ζαπ avatar
    ζαπ-ζαπ 27/10/2010 14:17:38

    αν ο Σγουρός και ο Κικίλιας ξεπεράσουν το 17% πρέπει να κάνει πάρτυ ο ΓΑΠ και ο Σαμαράς.

  6. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 27/10/2010 14:35:40

    από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο κύριος Κικίλιας σαρώνει στις νεότερες ηλικίες ?

    Ελπίζω να μην επικαλεστείτε και εσείς διαρροές δημοσκοπήσεων......

    Όσο για το ότι κερδίζει τις εντυπώσεις με τις τηλεοπτικές εμφανίσεις του, αλλά είδα στην εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου και στο δελτίο ειδήσεων του MEGA.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ δαιμονάκι 27/10/2010 15:59:23

      Είδες πουθενά τη λέξη δημοσκόπηση στο κείμενο? τη λέξη διαρροή?
      Να έχεις όποια άποψη θέλεις αλλά μην διαστρεβλώνεις το κείμενο

  7. sauraki avatar
    sauraki 27/10/2010 15:06:56

    Στη Ρουμανία σήμερα γίνονται μεγάλες διαδηλώσεις κατά της κυβέρνησης και του ΔΝΤ. Ενώ θα γίνει και πρόταση μομφής από την αξιωματική αντιπολίτευση. Κύριε Πρωθυπουργέ τα λέμε μετά τις 8 του μήνα όταν οι εκβιασμοί θα έχουν πέσει στο κενό και ο χάρτης θα είναι ή γαλάζιος ή λευκός. Παρέα με τον Εφιάλτη βαδίζεται προς τον γκρεμό....

  8. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 27/10/2010 15:22:16

    Βάλτε και κανένα στοίχημα, να βγάλετε κανένα φράγκο γιατί βλέπω πείνες να έρχονται... Και κάποιοι τρίβουν τα χέρια τους με τους ανεγκέφαλους ελληνες και την μαγκιά τους ! Πάντως να ξέρετε ότι ΑΝ η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ήταν σιδηρόδρομος!

  9. tiramola avatar
    tiramola 27/10/2010 15:30:48

    Έκανα έρευνα σήμερα το πρωί στην αγορά.Ο "εκβιασμός" και οι "απειλές" έπιασαν τόπο.
    Χρειάστηκαν 2 ώρες διακαναλικής συνέντευξης του αντιεπικοινωνιακού ΓΑΠ όπου εξήγησε με τέτοιο τρόπο ώστε να καταλάβει και ο πιό ηλίθιος τις αντιμνημονιακές αερολογίες της αντιπολίτευσης.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ tiramola 27/10/2010 17:19:07

      Συσπείρωσε κάπως τον κόσμο του ΠΑΣΟΚ. Για σας τα λέει. Και το "μαζί τα φάγαμε" και την απειλή των εκλογών.
      Η συσπείρωση του ΠΑΣΟΚ στην Αττική σημαίνει δεύτερο γύρο χωρίς τον Δημαρά. Το θέλετε αυτό?
      Για το μνημόνιο έχει άποψη σφαιρική ο Πετράν.

  10. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 27/10/2010 16:03:44

    Εκτός από την Αττική, όπου κατεβαίνει ο Κικίλιας που είναι προσωπική επιλογή "πολιτικού ρίσκου" του Σαμαρά, το μεγάλο επικοινωνιακό κόλπο έχει στηθεί και στην Πελοπόννησο. Κι αυτό επειδή θεωρείται η "Βαστίλλη της δεξιάς" και είναι και η περιφέρεια του Σαμαρά. Νίκη του ΠΑΣΟΚ στις δύο αυτές περιφέρειες θα αποτελούσε σοβαρό πλήγμα για τον Σαμαρά προσωπικά (και με μπόλικες εσωκομματικές τριβές). Απεναντίας, νίκη της ΝΔ στην Πελοπόννησο θα την παρουσιάσουν ως ήττα του Τατούλη. Τα έχουν δώσει όλα κυριολεκτικά για να δημιουργήσουν κλίμα. Αυτός ήταν ο αρχικός σχεδιασμός. Στην πράξη τώρα, η Πελοπόννησος ανήκει (ως 7η) στις 6 γαλάζιες περιφέρειες της ανάλυσης του Μικρού Οδυσσέα.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 27/10/2010 16:11:56

      Είναι το πιο πιθανό σενάριο για την Πελοπόννησο. Και βέβαια και η Αττική παίζεται.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 27/10/2010 17:43:08

      Η ΝΔ δεν έχει περιθώριο να χάσει την Πελοπόννησο. Να προσέξουν πολύ.

  11. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 27/10/2010 16:50:44

    H Δυτική Ελλάδα θα πάει σε δεύτερο γύρο, αν ο κόσμος που ψήφισε πασοκ εκφραστεί όπως εκφράζεται στα καφενεία και η διαμαρτυρία γίνει ψήφος , δεν υπάρχει περίπτωση το πασοκ να κερδίσει τη δυτική Ελλάδα.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ o βουνίσιος 27/10/2010 17:15:55

      Αυτό κι αν θα είναι έκπληξη!!!

  12. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 27/10/2010 17:20:48

    500 φορές τα έχει πει. Άρα να υποθέσω ότι 10 περιφέρειες για τη ΝΔ δεν σου φαίνεται απίθανο σενάριο...

  13. TASSOS avatar
    TASSOS 27/10/2010 19:46:25

    Μετά ένα χρόνο με τους γερμανοτσολιάδες υπάρχουν χιλιάδες Έλληνες που θα πάνε να τους ψηφίσουν. Αυτός πρέπει να είναι ο βασικός κοινωνιολογικός προβληματισμός σε σχέση με τις δυνατότητες και τις προοπτικές της χώρας. Στον ίδιο προβληματισμό βέβαια εμπίπτουν οι Ευρυτανο Κρήτες και ο ΛΑΟυτζίκος.

  14. Wolf avatar
    Wolf 27/10/2010 22:47:24

    Μικρέ Οδυσσέα, θα στο πω με δυο απλά λόγια:
    Ο Κικίλιας -η επιλογή Σαμαρά για την Αττική- είναι ο ένας για το δεύτερο γύρο.
    Το δεύτερο, δεν το ξέρω.
    Ας τον βρούνε ή καλύτερα ας το αποφασίσουν, στη διαδρομή Ιπποκράτους-Αραβαντινού!!!
    Αυτααα...

  15. Ιθαγενής avatar
    Ιθαγενής 27/10/2010 23:19:52

    Φίλε τιραμόλα τι κάνεις;
    Θυμάσαι τι έλεγες κάποτε;
    Αλλά μην σε στενοχωρώ και ας πάμε στην ουσία του πράγματος, ...αντιμνημονιακές αερολογίες; Ας μιλήσουμε για το 2010 γιατί σας ξεγέλασαν τα καημένα το φθινόπωρο του 2009...
    Μα το ΠΑΣΟΚ δεν έσχιζε τα ιμάτια του Μάρτιο και Απρίλιο ότι δεν θα πάμε στο ΔΝΤ:
    Το ΠΑΣΟΚ δεν έταζε αυξήσεις και φώναζε ο Παπουτσής και έβριζε τον Σαχινίδη ...το 2010;
    Το ΠΑΣΟΚ δεν ούρλιαζε ότι δεν θα άγγιζε τα 3 ΔΕΝ του ασφαλιστικού τον Ιανουάριο του 2010;
    Το ΠΑΣΟΚ δεν έκοψε:

    μισθούς
    συντάξεις
    εργασιακά δικαιώματα
    επιδόματα ανεργίας
    αποζημίωση απόλυσης

    Το ΠΑΣΟΚ δεν αύξησε

    ΦΠΑ 23%
    έμμεσους φόρους
    τέλη κυκλοφορίας
    ΔΕΗ από 01/01/2011

    Το ΠΑΣΟΚ δεν μας είπε ότι η ψήφος στη Δημοκρατία είναι υπονόμευση;
    Το ΠΑΣΟΚ δεν κόβει 1 δις από συνταξιούχους για να αγοράσει 1,5 δις τα υποβρύχια;
    Το ΠΑΣΟΚ δεν έβαλε απολυτήρια λυκείου σε νομοπαρασκευαστικές επιτροπές;
    Το ΠΑΣΟΚ δεν μας είπε ...τίποτα για το Τ10;
    Το ΠΑΣΟΚ δεν έκανε Γ Γραμματείς αρεστούς απόφοιτους δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης; ή κολεγίων που τους ενοχλεί η Ιστορία;
    Το ΠΑΣΟΚ δεν έταζε Αστακούς που έγιναν καβούρια και μητροπολιτικά πάρκα που έγιναν fast ...τρακαδόροι;

    Μα φταίει ο προηγούμενος για ψευδή στοιχεία φωνάζει...Μαζί σου παλικάρι μου λοιπόν ως χαζός που είμαι αλλά η έκθεση για τα στοιχεία 1997 - 2004 της ΕΕ;
    Οχι μας ξανά λέει το πρόβλημα είναι 2007 - 2009. Ξανά μαζί σου μόνο που κάποιος κυβέρνησε 3 μήνες το 2009 ...η αναθεώρηση του ελλείμματος οφείλεται σε αναθεωρημένα στοιχεία;
    Αλλά ας ξανά κάνω τον ηλίθιο... πόσο είναι το έλλειμμα παλικάρι μου; πως κάνει προϋπολογισμό; τι μέτρα παίρνει αφού το νούμερο δεν ξέρει τα νούμερα;

    Αλλά το πρόβλημα είναι ένα: .....ο Σγούρος.Η χώρα των Ελλήνων να εξαρτά την πορεία της και τις αποφάσεις της από την καρέκλα που ο Σγούρος εναποθέτει την προσωπικότητά του,. Περιφερειάρχης; Σουηδία, Δανία κλπ κλπ κλπ Ηττημένος; Χρεωκοπία, πανικός και καταστροφές...

    Ε λοιπόν εγώ ένας διεφθαρμένος, ένας τεμπέλης ΔΥ, ένας συνδαιτυμόνας του ΠΑΓ ΚΑΛΟΥ (βάλε σε όποιο φωνήεν θες τον τόνο) θα σας μαυρίσω:

    επειδή είστε ψεύτες
    επειδή μας βρίζετε
    επειδή εξαθλιώνεται τους απόμαχους της ζωής, τους πατεράδες μας
    επειδή εξαφανίζεται την ελπίδα από το μέλλον της χώρας, τα παιδιά μας

    Ξέρω ότι στα Καλάβρυτα θα την πάρετε την περιφέρεια αλλά θα πληρώσω 200 ¤ για να πάω να ψηφίσω να σας πετάξω στα μούτρα το δικό μου ΟΧΙ.
    Δεν είμαστε όλοι γραικύλοι υπάρχουν και μερικοί που είμαστε περήφανοι και απαιτούμε από τον εαυτό μας να κοιτά στον καθρέπτη τον χειρότερο αντίπαλο κάθε ανθρώπου: τον εαυτό του.
    Άλλοι κοιτούν την κοιλιά τους, αλλά τι να κάνουμε σε αυτό το τόπο υπάρχουν και Ελληνες όχι μόνο ΠΑΓΚ ΚΑΛΟΙ.

    Γιατί ζω σε μια χώρα που πριν από 2500 χρόνια για την αυριανή επέτειο του ΟΧΙ ο Αισχύλος είχε πει:

    ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ ΔΕΝ ΜΕΤΡΗΣΑΜΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ.

    Την χώρα μου λοιπόν που μου παρέδωσε ο πατέρας μου δεν μπορώ να την αφήσω στους κηδεμόνες του κάθε Γιωργάκη, το διακύβευμα των εκλογών δεν είναι τα λεφτά αλλά ο καθρέπτης φίλε τιραμόλα...
    Ιθαγενής

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Ιθαγενής 27/10/2010 23:53:35

      Ιθαγενή εξαιρετικό το σχόλιο σου. Εύγε!!!

  16. δημητρης καλαματα avatar
    δημητρης καλαματα 31/10/2010 21:11:09

    στη πελοποννησο ψηφιζουμε ολοι ΔΡΑΚΟ τελειωσε!!!

  17. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 07/11/2010 17:46:26

    @ιθαγενής