#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/01/2010 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι 100 πρώτες ημέρες σε … μια ημέρα



Οι Financial Times γράφουν σε άρθρο τους ότι η Ελλάδα πολύ σύντομα θα βρεθεί εκτός Ευρωζώνης.

Κορυφαία στελέχη της ΕΕ και της ΕΚΤ μας ρίχνουν απανωτές σφαλιάρες για τα μέτρα που δεν λαμβάνουμε και για τη δραματική καθυστέρηση της οικονομικής πολιτικής που θα ακολουθηθεί.

Το spread αυξάνεται με ραγδαίους ρυθμούς με αποτέλεσμα να δανειζόμαστε με τα επιτόκια που δανείζεται και η... Ουγκάντα.

Το Χρηματιστήριο βούτηξε 5% κάτω από τους φόβους για κατάρρευση της οικονομίας.

Οι Ευρωπαίοι αξιωματούχοι που έφυγαν πριν μερικές από τη χώρα φαίνεται να διαπίστωσαν ότι το έλλειμμα είναι μεγαλύτερο από 12,5%, ίσως και δύο μονάδες περισσότερο.

Και μέσα σε όλα αυτά τα τραγικά η κυβέρνηση εμφανίζεται να παλινωδεί, ανακοινώνει αποφάσεις που τις παίρνει πίσω, χάνεται στη μετάφραση των γονικών παροχών και ο Χρ. Παπουτσής “ταπώνει” για δεύτερη φορά τον Γ. Παπακωνσταντίνου.

Από την άλλη, στο Συμβούλιο της Επικρατείας η εισήγηση δικαστή κρίνει αντισυνταγματικά τα αυξημένα “πράσινα” τέλη που πλήρωσαν χιλιάδες πολίτες με αποτέλεσμα αν βγει ανάλογη απόφαση να βρεθεί σε δύσκολη θέση η κυβέρνηση.

Τα χαράτσια πέφτουν σαν το χαλάζι, ο υπουργός Οικονομικών ανακοινώσει μέσω τηλεόρασης ότι σκέφτονται να επιβάλλουν φόρο στις τράπεζες, τις επιχειρήσεις και άλλους κλάδους (κλινικές) που δεν πληρώνουν ΦΠΑ με στόχο την ενίσχυση του ασφαλιστικού.

Ο Α. Λοβέρδος, για προφανείς δικούς του λόγους, βγαίνει και λέει ότι ο ΟΑΕΔ δεν έχει να πληρώσει τα επιδόματα ανεργίας αν δεν πάρει 60 εκατ. ευρώ. Ο Γ. Παπακωνσταντίνου βγαίνει και τον διαψεύδει ενώ παράλληλα αποκαλύπτεται ότι η εισφοροδιαφυγή τους τελευταίους μήνες σε ΙΚΑ και ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) έχει φτάσει τα 5,5 δισ ευρώ.

Η Εφορία ζητά τα χρέη της Εκκλησίας από απλήρωτο Φόρο Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας και οι μητροπολίτες ετοιμάζονται να σηκώσουν μπαϊράκι.

Οι φαρμακοποιοί στην Αττική υποστηρίζουν ότι τους χρωστά το ταμείο του Δημοσίου πάνω από 130 εκατ. ευρώ και σταματούν να δίνουν φάρμακα επί πιστώσει.

Οι αγρότες ζεσταίνουν τις μηχανές των τρακτέρ και από την ερχόμενη Παρασκευή κατεβαίνουν στους δρόμους.

Όλα τα παραπάνω γεγονότα έγιναν σε μία ημέρα... Το ΠΑΣΟΚ μπορεί πλέον ήσυχο να ανάψει την τούρτα των 100 ημερών. Όλα βαίνουν καλώς.... Βουλιάζουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 13/01/2010 09:32:05

    Δεν θυμάμαι ποτέ να έχει συμβεί κάτι παρόμοιο. Είναι απλώς αδιανόητο. Ζούμε φαινόμενα απονομιμοποίησης του ελληνικού κράτους που θα τα πληρώσει πολύ ακριβά και αυτή και η επόμενη κυβέρνηση.

  2. Nike Tras avatar
    Nike Tras 13/01/2010 09:49:33

    Ο Θεός βοηθός!

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 13/01/2010 10:06:24

    "Κορυφαία στελέχη της ΕΕ και της ΕΚΤ μας ρίχνουν απανωτές σφαλιάρες για τα μέτρα που δεν λαμβάνουμε"

    Διαφωνώ με τον πρώτο πληθυντικό.

    Όταν ο Βουλγαράκης και ο Ρουσσόπουλος και παλιότερα ο Νεονάκης κι ο Τσοχατζόπουλος έκλεβαν το κράτος, ο πρώτος πληθυντικός πήγαινε περίπατο. ΑΥΤΟΙ έκλεβαν.

    Εγώ, όπως και οι περισσότεροι Έλληνες, πλήρωνα φόρους, και όποιος δεν πλήρωνε του έκοβαν το ρεύμα και τον έβαζαν στον Τειρεσία.

    Ως Έλληνας ΔΙΑΧΩΡΙΖΩ την ιδιότητά μου ως πολίτη από αυτή που θέλει να μου επιβάλλει ο πρώτος πληθυντικός: του συνένοχου, δηλαδή.

    Να κόψουν τον λαιμό τους στην κυβέρνηση να συμμαζέψουν το χάος που λέγεται κρατική μηχανή, και να αφήσουν τους πολίτες ήσυχους.

    Αυτά που λέει η Ευρώπη και το ΔΝΤ και όλοι, τα λέμε κιεμείς μεταξύ μας. Όταν τα εν οίκω όμως βγαίνουν εν δήμω, τότε μας πιάνει όλους ο πρωτόγονος κρατικός εθνικισμός της συνενοχής και του πρώτου πληθυντικού.

    ΒΑΡΑΤΕ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ! Κι εμείς μαζί σας.
    Μπας και η αθηναϊκή κλεπτοκρατία που περνιέται για κράτος συμμαζευθεί.

    • Περίεργος avatar
      Περίεργος @ Στέργιος 13/01/2010 14:40:21

      Όχι φίλε μου, αυτή η συλλογιστική μας έφερε εδώ και με αυτή την συλλογιστική βουλιάζουμε!!!

      ΕΣΥ και ΕΓΩ πληρώνουμε φόρους, αλλά ΕΜΕΙΣ αυτές τις κυβερνήσεις εκλέγαμε από το 1973 και μετά (και πριν το 67 δηλαδή … αλλά λέμε τώρα…) και για τον λόγο αυτό ΟΛΟΙ ΦΤΑΙΜΕ. Αν το Ελληνικό κράτος χρεοκοπήσει (απίστευτα μικρή πιθανότητα, μα υπαρκτή) ο καθένας από εμάς θα αντιμετωπίσει πρόβλημα.

      Άρα δεν είναι δικό τους πρόβλημα – ήταν είναι και θα είναι ΔΙΚΟ μας πρόβλημα

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 13/01/2010 11:01:32

    Δεν ξέρω τι λέτε από το Πακιστάν πήραμε συχαρίκια.

  5. άστεγος avatar
    άστεγος 13/01/2010 11:31:45

    QUIZ:
    Πρέπει ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ πότε ακριβώς άρχισαν να λυσσάνε οι ξένοι (Ε.Ε., δημοσιογράφοι, ΔΝΤ) εναντίον της Ελλάδας στο οικονομικό.
    Ποιός δήλωσε και τί εκείνη την ημέρα;
    Θυμάται κανείς;
    Μία και μόνο ανεύθυνη δήλωση μας έχει κοστίσει πάρα πολλά χρήματα από την αύξηση των σπρέντς και την ευρεία αποεπένδυση (χρηματιστηριακά και καταθετικά).
    (φάκτορα, εσύ είσαι παρατηρητικός, γιατί δεν το αναδεικνύεις;)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ άστεγος 13/01/2010 11:40:48

      Όταν είπαμε ότι θα βάλουμε χέρι στο απόρρητο των τραπεζών?

      Όταν είπαμε ότι δεν θέλουμε τις φρεγάτες και το υποβρύχιο που γέρνει?

      Βόηθα με, ξεχνάω.

      • άστεγος avatar
        άστεγος @ archaeopteryx 13/01/2010 13:06:50

        Την επομένη του περίφημου διαγγέλματος του ΓΑΠ στα κανάλια ότι η Ελλάδα είναι σχεδόν υπό πτώχευση, πρέπει να ήταν μεταξύ 20-30 Νοεμβρίου.
        Μέχρι τότε απλά συζητούσαμε τη σύνταξη του προϋπολογισμού, από εκείνη την ημέρα και μετά άνοιξαν οι ασκοί του Αιόλου (με πρώτα τα σπρέντς και δεύτερα τα δημοσιεύματα).
        Ψάξτο και θα δείς.
        Shooting yourself in thw foot, που λέμε.
        Πρόκειται περί πενυματικά καθυστερημένου, όταν είναι μπροστά στις κάμερες δεν έχει επίγνωση του τί λέει.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ άστεγος 13/01/2010 13:13:43

          τι να πω βρε .αμώ το... τι να πω...

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/01/2010 12:08:09

    "Ούτε στη ΓΙουγκάντα (sic) δε συμβαίνουν αυτά", όπως είχε πει κάποτε δημοσίως ο Γιωργάκης...

  7. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 13/01/2010 12:27:08

    Χωρες οπου η αγορα πιστευει εχουν χαμηλοτερο ρισκο χρεωκοπιας:
    Romania, Lebanon, hungary, Bulgaria, Turkey, Morocco,
    Indonesia, Philippines, Malaysia, Korea, India,colombia,Vietnam
    panama, mexico.

    Χωρες οπου η αγορα πιστευει εχουν υψηλοτερο απο την Ελλαδα ρισκο χρεωκοπιας:
    Argentina, Venezouela,Iceland

    Τα συμπερασματα στους αναγνωστες.....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Pikaia Gracilens 13/01/2010 12:41:56

      Ο Λίβανος είναι γνωστό "πλυντήριο", οπότε δύσκολα θα κινδύνευε. Ομοίως δεν θα κινδύνευαν, για διαφορετικούς αλλά προφανείς λόγους, ο Παναμάς και η Κολομβία.

      Το Μαρόκο, το Μεξικό και όλες οι λοιπές χώρες που αναφέρονται, είναι χώρες χαμηλού εργατικού κόστους, άρα υψηλής ανταγωνιστικότητας.

      Κατά συνέπεια -και αφού δεν έχουμε τόσο στρατηγικής σημασίας διώρυγα για να εκμεταλλευτούμε όπως ο Παναμάς- τρεις είναι οι λύσεις:
      1) Γινόμαστε κι εμείς "πλυντήριο".
      2) Κηρύσσουμε επισήμως Ζώνη Ελευθέρων Συναλλαγών τα... Ζωνιανά.
      3) Δουλεύουμε με αμοιβές που κινούνται στο μέσο όρο ομάδας των υπολοίπων αναφερόμενων χωρών.

      Διαλέγετε και παίρνετε...

  8. dr.thess avatar
    dr.thess 13/01/2010 12:31:33

    κριμα μεσα σε 100 μερες το πασοκ κατεστρεψε οτι χτισαν σε 5 χρονια κωστακης-ρουσοπουλος-βουλγαρακης-εφραιμ

  9. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 13/01/2010 13:09:31

    Όνειρο Βρετανικό κι απατηλό το άρθρο των FT. Απλώς αποδεικνύουν πως η Βρετανία είναι ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής μας στην Α. Μεσόγειο. Είχαμε (και έχουμε) αντικρουόμενα συμφέροντα στην περιοχή, κυρίως λόγω Κύπρου

    • anonymous avatar
      anonymous @ Αρράκις الراقص 13/01/2010 15:59:20

      Η επίλυση των Ελληνοτουρκικών περνάει από την εκδίωξη των Αγγλοαμερικανών από την περιοχή. Αυτοί είναι ο υπ αριθμόν ένα κίνδυνος αλλά δεν τον βλέπουμε γιατί κρύβονται.
      Μετά τακτοποιούνται και οι Τούρκοι αν δεν ανακατεύονται οι πρώτοι.

  10. Γ Καισάριος avatar
    Γ Καισάριος 13/01/2010 13:10:33

    Σχετικά με το να γίνουμε Αργεντινή, το βλέπω σαν το πιο πιθανό σενάριο

    http://www.market-talk.net/index.php/essay/article/7752/

  11. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 13/01/2010 13:13:35

    "Λεφτά υπάρχουν. Δεν είναι πρόβλημα τα λεφτά. Εμείς έχουμε σχέδιο".Τάδε έφη Γεωργάκης ο Β΄(κατηγορίας και IQ).Αβρα τινιν σιχτί μινιν.

  12. Hydra4ever avatar
    Hydra4ever 13/01/2010 13:29:57

    Ποτέ ιστορικά Χώρα με υψηλό Χρέος ,¨ελλειμα και κυρίως
    τριτοκοσμική διαφθορά δέν κράτησε σκληρό νόμισμα.
    Αναγκαστικά θα πάμε στην Νέα Δραχμή.
    Το δίλημα είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
    Εάν συνεχίσουμε με Ευρώ η ανεργία θα πάρει τρομακτικές διαστάσεις.
    Θα τεθεί το ερώτημα ¨'Καλύτερα ένα οδυνηρό τέλος με την Νέα Δραχμή,
    παρά μία οδύνη χωρίς τέλος με το Ευρώ.Εξ'άλλου ως λαός δεν το αξίζουμε

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Hydra4ever 13/01/2010 14:45:27

      Απλώς, αν τελικά τα... καταφέρουμε και ξεπέσουμε σε κάποιας μορφής "Νέα Δραχμή", πρέπει να ξέρουμε ότι ποτέ, μα ποτέ πια, δεν πρόκειται να μας δεχτούν στην Ευρωζώνη, ακόμα κι αν μετά από δεκαετίες φτάναμε -υποθετικά μιλάω- στο ΑΕΠ της Σαουδικής Αραβίας.

      • loretta avatar
        loretta @ Αυριανιστής 13/01/2010 14:50:44

        Φανταζεστε αγαπητοι να ερθει αυτη η ωρα να επιστρεψουμε στην νεα δραχμη και να δουμε το γαλα να κανει 540δρχ το λιτρο το μπουκαλι νερο 150δρχ το κρεας 3.500 δρχ το κιλο μια επισκεψη σε γιατρο 45 με 50.000 δρχ...κτλ κτλ

        Τοτε ειναι που θα πεσει το ξυλο της αρκουδας....!!

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 13/01/2010 14:54:39

          και μιλαω για σημερινες τιμες αν τις μετατρεψουμε απο ευρω σε δραχμες.!!!

          και αυτο το οφειλουμε στον κυριο ΣΗΜΙΤΗ που αναθεμα τους ελεγκτικους μηχανισμους που ειχε οταν εγινε η μετατροπη της δραχμης σε ευρω..!!

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ loretta 13/01/2010 14:59:45

          Είναι πάντως εξαιρετικά δύσκολο αυτό. Η λογική είναι, ότι η επιστροφή στη δραχμή θα γίνει προκειμένου να υπάρξει η ευελιξία της υποτίμησης. Προεξοφλώντας όλοι λοιπόν μια υποτίμηση, θα σπεύσουν αμέσως μετά την ανακοίνωση να σηκώσουν ΟΛΟΙ τις καταθέσεις τους (σε ευρώ) και να τις βάλουν σε θυρίδες πριν εισαχθεί (τεχνικά) η "νέα δραχμή", προκειμένου μετά να τις κάνουν καταθέσεις σε συνάλλαγμα (και μάλιστα ανατιμημένο).

          Μια τέτοια μαζική απόσυρση καταθέσεων (μέσα σε μια-δυο μέρες), καταλαβαίνεις νομίζω τι σημαίνει. Να γιατί δε νομίζω ότι θα πάμε ποτέ σε έξοδο από το ευρώ.

  13. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 13/01/2010 14:06:50

    Το ΓΑΠ όπως και ο ΚΚ,πριν ένα χρόνο,κάνει ότι μπορεί για να φύγει απο την εξουσία.
    Απλά,λίγο το ότι είναι αμερικανάκι,λίγο που το 10,5% είναι δύσκολο να το ξεφορτωθείς από πάνω σου,λίγο τα υπόλοιπα μουρόχαβλα που έβαλε στην κυβέρνηση και νομίζουν ότι θα μείνουν για πάντα, λίγο η γυμναστική και το internet, δεν έχει αρχίσει τις δηλώσεις του τύπου είμαι κουρασμένος ή μας πολεμάνε τα συμφέροντα και οι αμερικάνοι ώστε να δώσει το σύνθημα για αποχώρηση.
    Ο θεός να μας λυπηθεί!Έλεος!
    Τόσοι άχρηστοι μαζεμένοι;

  14. sakis.... avatar
    sakis.... 13/01/2010 14:26:52

    Λοιπον, επειδη οπως εχετε καταλαβει, οδηγουμαστε με μαθηματικη ακριβεια στη χρεωκοπια. Η λυση ειναι μονο μια θα πρεπει να ανοιξουμε τα πετρελαια του Αιγαιου, αν θελουμε να ξεχρεωσουμε και μαλιστα γρηγορα. Και με οποιο κοστος..

    Πρωτογενης τομεας κυριοι....

    Ολα τα αλλα ειναι ασπιρινες....

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/01/2010 15:00:56

    Να διευκρινήσω;
    Δεν έχει νόημα να μιλάμε για Νέα Δραχμή. Το αποτέλεσμα μιας υποτίμησης είναι δεδομένο και δεν χρειάζεται ούτε να βγούμε από την ΕΕ, ούτε να υποτιμηθούμε για να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα.

    Βέβαια, πώς λές στον μισθωτό ότι δεν θα παίρνει 1400*14 αλλά 800*12 ?

    Και τα λεφτά στις τράπεζες? Αξίζουν ό,τι αξίζουν? ή απλά τα φορολογείς. Αχ κύριε Παπακωνσταντίνου ούτε ψύλος στον κόρφο σας...

    • loretta avatar
      loretta @ archaeopteryx 13/01/2010 15:06:49

      ....ειναι οι καλυτερες μερες που φερνει παντα το ΠΑΣΟΚ....πως ηταν το συνθημα του GAP στις εκλογες? ΦΥΓΑΜΕ????

      Ε δεν το ελεγε τυχαια.....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ archaeopteryx 13/01/2010 15:08:05

      Μια τόσο βίαια μεταβολή αμοιβών προς τα κάτω θα σηματοδοτούσε αυτομάτως μια εκτός κάθε ελέγχου κοινωνική έκρηξη. Ενώ μια υποτίμηση νομίσματος, ακόμα και 30%, δεν είναι -σημειολογικά τουλάχιστον- τόσο κραυγαλέα και γίνεται πιο εύκολα αποδεκτή. Θυμήσου τι μας έλεγε ο Αντρέας στις περιβόητες υποτιμήσεις της δεκαετίας του '80: ότι θα πλήξουν, λέει, τα "ρετιρέ" που καταναλώνουν εισαγόμενα. Τα άκουγε αυτά το πόπολο, τα έχαφτε και... μόνο που δεν τον δόξαζε κιόλας, για τη... "στήριξη της εγχώριας παραγωγής"!

    • Pikaia Gracilens avatar
      Pikaia Gracilens @ archaeopteryx 13/01/2010 15:29:12

      archaeopteryx

      Ισως να εχεις δικιο, αλλα πριν 1-2 χρονια το σεναριο αυτο ουτε που ακουγοταν ως φαντασια. Τωρα η αγορα του δινει μη μηδενικες πιθανοτητες.
      Αν υποθεσουμε οπως πολυ σωστα λες 800*12, ποσο καιρο πιστευεις οτι θα παρει να βρεθει ετερος πολιτικαντης να πει "Η ΕΟΚ μας παθαινει και μας ξεζουμιζει και μας πινει το αιμα", "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ιδιο......"
      Δυστυχως ο ακρατος λαικισμος και συνομωσιολογια στην Ελλαδα αποτελει πολιτικη θεση......

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 13/01/2010 15:39:17

      Η υποτίμηση, όπως και ο πληθωρισμός είναι το πιό άδικο πράγμα για τον μεσαίο και τον φτωχό. Δεν είμαστε καμιά εξαγωγική χώρα να πεις θα πάρουν τα πάνω οι εξαγωγές μας. Ο τουρισμός μας που είναι η βασική βαριά βιομηχανία μας πάσχει από ΠΟΙΟΤΗΤΑ και ΓΥΦΤΙΑ (μεταφορική) και λιγότερο από τιμή. Τα να μην θές Γερμανούς ή Αμρικάνους και να θές Τσετσένους ή Πακιστανούς τουρίστες, δεν είναι η λύση.

      Απορώ με την ανικανότητα των διοικούντων (και δεν αναφέρομαι μόνο στις 100 μέρες...). Απορώ με την κατάντια. Απορώ με την αναπόφευκτη ελλειψη ΣΥΜΠΝΟΙΑΣ. Για αυτό και ενοχλούμαι απίθανα με αυτήν την Κυβέρνηση, γιατί ενώ θα μπορούσε να αποπνέει σύμπνοια αποπνέει εμπάθεια, χαζοχαρουμενισμό, και ύπουλη και δυσώδη διαφθορά. ΔΕΝ είναι τυχαίες οι επιλογές, να μην λέω τα ίδια και τα ίδια.

  16. Giovanni DeGregorio avatar
    Giovanni DeGregorio 14/01/2010 10:45:22

    Αυτά που βλέπουμε τώρα δεν τα ξέραμε πριν? Και βεβαια τα ξέραμε πριν, με τι διαφορα ότι δανειζόμασταν με χαμηλό επιτόκιο και μπορούσαμε να κλείσουμε τρύπες και έτσι σιγά σιάγκα μαζέψαμε ένα τεράστιο χρέος (300 δις.) που δεν πρόκειται να το αποπληρώσουμε ποτε.

    Οι κυβερνήσεις που είναι σοβαρές όταν έχουν ανάπτυξη βάζουν κάτι στην άκρη και αποπληρώνουν το χρέος που έχουν. Εμείς δεν κάναμε τίποτα από τα δυο, καναμε ακριβώς το αντίθετο! Βάζαμε παραπάνω ανθρώπους στο δημόσιο και κάναμε κακή διαχείριση. Φτιάχναμε επιτροπές και γεμίζαμε τα ΔΕΚΟ με συμβουλους.

    Καλά να πάθουμε αφού αυτό θέλαμε. Έτσι είμαστε. Να ζητάμε και να μην δουλεύουμε (δημόσιοι υπάλληλοι). Να ζητάμε τα πάντα από το κρατος και να μην πληρώνουμε φόρο (ελ. επαγγελματίες). Να βρίζουμε την κυβέρνηση και στις επόμενες εκλογές να τους ξαναψηφίζουμε. Καλά να πάθουμε!!

    Τώρα με κάθε μέρα που περνάει καταρρέει η Ελλάδα. Και μέρα με μέρα γίνεται χειρότερη. Το μονο που μπορεί να κάνει είναι:

    1. Νομος περί μη δικαίωμα απεργίας δημοσιων υπαλληλων
    2. Άρση μονιμότητας σε όλους που δουλεύουν στο Δημόσιο
    3. Μείωση προσωπικού στο Δημόσιοι κατά 50%

    Έτσι μπορεί να κερδίσει η Ελλάδα περί 120-150 δις. το χρόνο

    Είμαι στην Ελλάδα εδώ και έξι μήνες και ετοιμάζω τις βαλίτζες μου για να παω πάλι πίσω στο Βερολίνο. Αυτά που είδαν τα ματάκια μου δεν τα είδα σε άλλες χώρες.

    Τέτοια αγένεια, ανευθυνότητα, ατιμωρησία και και και τέτοιο χάος δεν έχω ξαναδεί σε καμια χωρα.

    Κατεβάσαμε τους βάρβαρους από το δένδρο και ανεβήκαμε εμείς εκεί πάνω.

    VIVA ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ!