#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2010 22:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι χρήσιμοι “επαναστάτες” των Βορείων Προαστίων



Δεν θέλουμε να αποδειχτούμε άγγελοι κακών, αλλά, έως τώρα, όλως περιέργως, οι «φονιάδες των λαών», ο υπ’ αριθμόν ένα εχθρός των απανταχού «επαναστατών», οι Αμερικανοί, και ειδικότερα η πρεσβεία των ΗΠΑ στην Αθήνα, δεν έχει λάβει κανένα «πακέτο» σαν κι αυτό που πήραν –ή επρόκειτο να λάβουν- οι πρεσβείες της Ρωσίας, του Μεξικό, της Γερμανίας, του Βελγίου, της Χιλής, της Ολλανδίας, της Ελβετίας, κ.λ.π. Βέβαια, μέχρι την Κυριακή των εκλογών μένουν ακόμα τέσσερις ημέρες. Και έως τότε ουδείς μπορεί να αποκλείσει ένα συνεχιζόμενο μπαράζ επιθέσεων με επιστολές-στρακαστρούκες.

Μέχρι στιγμής πάντως, οι δράστες, όποιοι κι’αν είναι, έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν κλίμα τρομοϋστερίας και κατατρομοκράτησης των Αθηναίων, οι οποίοι μποτιλιαρισμένοι στους αποκλεισμένους από τις στρατιές αστυνομικών δρόμους του κέντρου της Αθήνας για να κάνουν ελεγχόμενες εκρήξεις σε δέματα που έχουν ή και δεν έχουν μέσα βόμβες, βομβαρδίζονται από το ραδιόφωνο με δελτία εκρήξεων. Σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί το γνωστό τρομοσκηνικό που έζησε η Ελλάδα το 2002, με την εξάρθρωση τμήματος της 17 Νοέμβρη, να μεταφέρονται ντυμένοι με άσπρα αλεξίσφαιρα τα δύο άτομα 22 και 24 ετών που συνελήφθησαν χτές.



Την ίδια στιγμή, στα νυκτερινά δελτία των καναλιών, και ιδιαίτερα των φιλοκυβερνητικών, τα οποία πρίν ασκούσαν ωμή προπαγανδιστική τρομοκρατία για τα μέτρα λιτότητας και το μνημόνιο, τώρα οι πολίτες, με αφορμή τις βομβιστικές επιθέσεις, ακούνε για «διεθνή απαξίωση της χώρας», κ.λ.π.

Είτε συνειδητά, είτε ασυνείδητα, οι στόχοι των παρακρατικών κύκλων που οργάνωσαν το μπαράζ των κτυπημάτων, έχουν εντονότατο «άρωμα» προβοκάτσιας. Ακόμα κι’αν δεν το ήθελαν, αυτό πέτυχαν με τα κτυπήματά τους σε μια κρίσιμη πολιτική συγκυρία. Και, βέβαια, έδωσαν τα επιχειρήματα στην κυβέρνηση να καπηλευτεί επικοινωνιακά τα γεγονότα.

Είναι πλέον ηλίου φαεινότερον ότι κάποιοι προσπαθούν να πείσουν πως η Ελλάδα είναι χώρα της ανωμαλίας και ότι είναι φυσικό, κάτω από συνθήκες οικονομικής αστάθειας, και τώρα σοβαρών προβλημάτων δημόσιας ασφάλειας, αργά ή γρήγορα πρέπει να πάει σε πρόωρες εκλογές. Κι’αυτό, τη στιγμή που λίγες ημέρες πρίν, στην διακαναλική συνέντευξή του, ο κ.Παπανδρέου εκβίασε ανοικτά τον ελληνικό λαό με το δίλημμα «Παπανδρέου-μνημόνιο ή πρόωρες εκλογές».



Είναι επίσης, εξίσου προφανές ότι καταβάλλεται προσπάθεια ώστε οι Ελληνες, και ειδικά οι ψηφοφόροι της Αθήνας –στην οποία, κατά κοινή πεποίθηση το ΠΑΣΟΚ αντιμετωπίζει μείζον εκλογικό ζήτημα- να σπεύσουν στις κάλπες, ξεχνώντας, έστω για μια μέρα, την αγανάκτησή τους για τα οικονομικά μέτρα της κυβέρνησης, και σκεπτόμενοι το θέμα της δημόσιας ασφάλειας. Άλλωστε, οι χιλιάδες ένστολοι που πλημμυρίζουν αυτές τις ημέρες τους δρόμους της Αθήνας, είναι εκεί για να του θυμίζουν ότι η ίδια η χώρα και η κυβέρνησή της, βρίσκονται σε πόλεμο με την τρομοκρατία για να σώσουν τα πάτρια εδάφη. Ακριβώς δηλαδή, η ίδια μεθοδολογία που χρησιμοποιήθηκε για τα οικονομικά (ή ΔΝΤ και σωτηρία της χώρας ή κατάρρευση).

Περιττό όμως, να πει κανείς ότι η κάθε «Συνωμοσία των Πυρήνων της Φωτιάς» είχε ήδη εξαρθρωθεί πριν από τις περσινές εκλογές και ότι τα διάφορα «τσικό της επανάστασης των Βορείων Προαστίων» που παρελαύνουν αυτές τις ημέρες, δεν είναι παρά τα «χρήσιμα υπολείμματα» του συστήματος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 02/11/2010 22:35:16

    Σοφον το σαφες!!!! Αραγε τι εγινε με τους νεκρους της τραπεζας τον Μαιο;
    Ευτυχως που θα τους επιανε ο αστυνομος Σαινης!!!
    Μαυρο!!!!
    Εαν την Κυριακη το βραδι δεν ειναι μαυροι σαν το βερνικι ΚΑΜΕΛ θα ειμαστε αξιοι της τυχης μας.
    Η υποθεση μου θυμιζει την βομβιστικη επιθεση στην Μαδριτη παραμονη εκλογων και την προπαθεια αποπροσανανοτολισμου που εγινε, με το γνωστο εκλογικο αποτελεσμα.
    Μαυρο λοιπον. Γιατι ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!

  2. mitsosms avatar
    mitsosms 02/11/2010 22:39:17

    "Είναι επίσης, εξίσου προφανές ότι καταβάλλεται προσπάθεια ώστε οι Ελληνες, και ειδικά οι ψηφοφόροι της Αθήνας –στην οποία, κατά κοινή πεποίθηση το ΠΑΣΟΚ αντιμετωπίζει μείζον εκλογικό ζήτημα- να σπεύσουν στις κάλπες, ξεχνώντας, έστω για μια μέρα, την αγανάκτησή τους για τα οικονομικά μέτρα της κυβέρνησης, και σκεπτόμενοι το θέμα της δημόσιας ασφάλειας."
    Ίσα ίσα, ο κόσμος θα φοβηθεί να πάει στα εκλογικά τμήματα αφού ανέκαθεν αποτελούσαν πρώτης τάξεως στόχους για τρομοκρατικές ενέργειες!

    • Ρήγας Φερραιος avatar
      Ρήγας Φερραιος @ mitsosms 02/11/2010 23:10:21

      Περιεργα λογια λες

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ρήγας Φερραιος 02/11/2010 23:21:31

        Αυτός είναι ο στόχος τους.
        Να αυξήσουν την αποχή και να μπορέσουν
        να εκλεγούν με τις στενά κομματικές ψήφους.

        Ήδη δυναμιτίζουν το δρόμο προς τις εκλογές,
        αν δεν σταματήσουν οι στρακαστρούκες.
        Έστειλαν δέμα και στην ευρωπολ και στο ευρωπαϊκό δικαστήριο.

        Για να πάρουν εκδίκηση για τη Σερβία ντε!

        • mitsosms avatar
          mitsosms @ αλλενάκι 03/11/2010 16:16:31

          Έτσι είναι. Η αποχή εξυπηρετεί τα κόμματα που στέρεη κομματική βάση, δηλ. τα δύο μεγάλα κόμματα και το ΚΚΕ.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Ρήγας Φερραιος 02/11/2010 23:27:04

        Εμένα μου φαίνεται ως λογική σκέψη να την κάνει κανείς. Οτι δηλαδή αυτός-οί που οργάνωσαν αυτά τα "χτυπήματα", ΔΕΝ ενδιαφέρονται αν ο φόβος που θα προκαλέσουν, αποτρέψει κάποιους από το να πάνε να ψηφίσουν την Κυριακή.

        Δηλαδή, δεν τον ενδιαφέρει αυτό.
        Κάτι άλλο τον ενδιαφέρει.

        Τι; Χμμ, δεν θα είμαστε ποτέ σίγουροι μάλλον να το πούμε...

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Θεωρείο avatar
        Θεωρείο @ Ρήγας Φερραιος 03/11/2010 00:31:32

        Θα συμφωνήσω με το αλλενάκι.
        Οι ψηφοφόροι χωρίζονται ψυχολογικά σε διάφορες κατηγορίες.
        Η κρίσιμη κατηγορία είναι οι απογοητευμένοι (losers) που λένε πως δεν αλλάζει τίποτα οπότε ή θα ψηφίσουν άκυρο-λευκό ή αποχή, υποστηρίζοντας πως έτσι "στέλνουν μήνυμα", κωφεύοντας για το περί του αντιθέτου αποτελέσματος. Αυτί είναι ο "επικοινωνιακός στόχος" των τρομοκρατικών εφευρημάτων. Ακριβώς, να "κλ@ουν πατάτες" μην φάνε καμι'α αδέσποτη, ως φοβιτσιάρηδες που είναι, ώστε να μεγιστοποιηθεί η αποχή.
        Το 'χω πει ένα σωρό φορές πως ο ΓΑΠούλης δεν είναι κουτός, όπως τον παρουσιάζουν κάποιοι κατ' εμέ αφελείς. Αντιθέτως είναι πανέξυπνος και καλός πολιτικός. Ξέρει να παίρνει το αποτέλεσμα που θέλει με κάθε μέσο. Κλασικό κατενάτσιο παίζει!
        Όχι νέες αυξήσεις φόρων.
        Όχι νέες μειώσεις μισθών.
        Εκβιασμός για εκλογές.
        Φόβος από μπόμπες.
        Ποιός ξέρει τι άλλο έχει στο νου του;...

  3. nasos avatar
    nasos 02/11/2010 22:42:47

    τα παλικαράκια είναι-για να χρησημοποιήσουμε και τον γνωστό λενινιστικό όρο- οι ''χρήσιμοι ηλίθιοι'' της υπόθεσης
    και προφανώς,άμα κρίνουμε από τα πεπραγμένα τους,δεν πρόκειται για τους διαδόχους του Κάρλος το Τσακάλι,
    μάλλον για κωμικά ανίκανους ερασιτέχνες μιλάμε
    και βλέπεις ύστερα τον Πρετεντέρη στα τηλεπαράθυρα να προσπαθεί να μας πείσει ότι και καλά η κοινωνία απειλείται από μια ομάδα σατανικών και εξαιρετικά επικίνδυνων τρομοκρατών,οπότε θα πρέπει να κουρνιάσουμε όλοι κάτω από τα φτερά της Κυβέρνησης ΓΑΠ
    και σκέφτεσαι,ρε πστ μου,τι κάνει ο άνθρωπος για να βγάλει το παντεσπάνι του

    • Ρήγας Φερραιος avatar
      Ρήγας Φερραιος @ nasos 02/11/2010 22:47:12

      Τους εβλεπα πριν τον αγωνα, ανεκδιηγητοι. Ο δε Πρωτοπαπας τι να πεις για αυτον; ειρωνας απαξιωτικος,με το ματι να γυαλιζει!!! Εχω την εντυπωση οτι μισουν την κοινωνια.

      • bfo avatar
        bfo @ Ρήγας Φερραιος 03/11/2010 13:17:46

        Καλά και εσύ, ΤΩΡΑ την απέχτησες αυτή την εντύπωση;;;!!!!!

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ nasos 02/11/2010 23:04:32

      Πάντως από κάτι τέτοια δεματάκια πέθανε και ένας οικογενειάρχης εκεί στη Κατεχάκη. Χρήσιμοι ηλίθιοι ναι, όχι όμως και ακίνδυνοι.

      • Ρήγας Φερραιος avatar
        Ρήγας Φερραιος @ αποκατάσταση 02/11/2010 23:16:19

        Ευτυχως που τον προστατευσε ο πολιτικος του προισταμενος.!!!!

      • zonitis avatar
        zonitis @ αποκατάσταση 03/11/2010 00:45:47

        Σιγουρα οχι απο τετοιο δεματακι. Σημερα το απογευμα η ελβετικη εφημεριδα Blick am Abend εκανε λογο για το δεμα που σταλθηκε παρακαλω, δεν πεταχτηκε απο διερχομενο αυτοκινητο, στην πρεσβεια και με ειρωνικα σχολια ελεγε πως ηταν στρακαστρουκες. Μολις εβγαλαν το περιτυλιγμα του πακετου βγηκε μια μικρη φλογα, οπως απο καποιον αναπτηρα που τον εχεις βαλει στο τερμα. Αρα λοιπον σε τιποτα δεν μοιαζουν τα σημερινα πακετα με εκεινα που σκοτωσαν τον αστυνομικο. Το θεμα ειναι για ποιο λογο στελνονται και μαλιστα και στο εξωτερικο. Μηπως, λεω μηπως πρεπει αυτη η κατασταση να κατασταλει με "δυναμικα μεσα"; Θα πρεπει βεβαια να ειναι συμφωνοι και οι εταιροι μας στην Ευρωπη, αλλα πως μπορουν να μην ειναι, οταν λαμβανουν οι ιδιοι πακετα και μαλιστα προσωπικως (Μερκελ, Σαρκοζυ, κτλ).
        Αρχιζω και ανησυχω

  4. A.M. avatar
    A.M. 02/11/2010 22:49:19

    Οι κρατικές υπηρεσίες ασφάλεις και δη η αντιτρομοκρατική υπηρεσία είναι επιλεκτικά και «εκ περιτροπής ανά μήνα» αποτελεσματικές.
    Όπως ήταν πάντα.
    Και χρησιμοποιούνται και τώρα όπως χρησιμοποιούνταν πάντα.
    Για να δημιουργήσουν το «σωστό» κλίμα που βολεύει την κυβέρνηση και τους εργοδότες τους.

  5. politis avatar
    politis 02/11/2010 23:13:48

    Τα είπες όλα

  6. Kostas D avatar
    Kostas D 02/11/2010 23:15:04

    ΑΝ λεω ΑΝ συμβεί το παραμικρό και πάνε να κάνουν "λαδιές" ..με στόχο φυσικά τις Εκλογές, προτείνω να μαζευτούμε πολίτες έξω από τη
    βουλή, να μπούμε ειρηνικά όμως μέσα και να πετάξουμε τους 157 + τα εξαπτέρυγα έξω από τη χώρα με τις κλωτσιές!!.... Αυτή θα είναι η βραδιά που θα ξεκινήσει ΟΡΙΣΤΙΚΑ η Νεα Μεταπολίτευση..
    Η βουλή είναι χώρος Ιερός, Σύμβολο Δημοκρατίας και ο Ελληνικός Λαός αποφασίζει ποιούς θα κρατήσει μέσα και ποιούς θα πετάξει από το τιμόνι της χώρας!!!!

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/11/2010 23:18:26

    ΔΝΤ = Οικονομικοί και φυσικοί εκτελεστές.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/11/2010 23:22:39

    ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ ΚΑΤΑΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΝΑΙ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ!

    • zonitis avatar
      zonitis @ αλλενάκι 03/11/2010 00:49:03

      Και αυτους που ειπαν "παρων" αλλενακι και σημερα διεκδικουν περιφερειες, αλλα η καρδια τους ανηκει στο ΠΑΣΟΚ. Λυκοι με προβιες

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 02/11/2010 23:29:09

    χρήσιμοι ηλίθιοι που παίζονται μεγάλα παιχνίδια πίσω από την πλάτη τους.

  10. azxc avatar
    azxc 02/11/2010 23:33:48

    Η τρομοκρατική οργάνωση "Ο ΧΑΧΑΝΟΥΛΗΣ" αναλαμβάνει την ευθύνη των τρομοκρατικών ενεργειών με τα δέματα κρότου-λάμψης στο στρουμφοχωριό.

  11. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/11/2010 23:35:06

    Τοση δημοκρατια εχουμε να δουμε απο την χουντα(ανωνυμος σε γκραφιτι)

    • varanus komodoensis avatar
      varanus komodoensis @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/11/2010 23:47:07

      χουντα ξεχουντα,ηταν ομως η παραγωγικοτερη και προπαντος η ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΕΡΗ κυβερνηση που ειδε ποτε ο τοπος.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ varanus komodoensis 03/11/2010 00:00:05

        Βέβαια το ότι ήταν και η μόνη που απώλεσε ελληνικό έδαφος (Κύπρος) χάρη στα νάζια των ευτράπελων στρατηγούκων σου διέφυγε, ε?

        Μικροπράγματα...

        • varanus komodoensis avatar
          varanus komodoensis @ (A)θανάσης 03/11/2010 01:02:22

          μπα. το ελληνικο εδαφος της κυπρου το απωλεσαν οι προδοτες αρχηγοι των ενοπλων δυναμεων σε συνεννοηση παντοτε με τον..καλλιτεχνη της νεοφιλελευθερης δεξιας,κων/νον καραμανλην...εξ'ου και η βραβευση του αραπακη απο τον "εθναρχη"..

        • varanus komodoensis avatar
          varanus komodoensis @ (A)θανάσης 03/11/2010 01:10:34

          ..τι εσυνεβη και δεν εστειλαν ενισχυσεις εις την κυπρον εκεινο το πρωϊνο της 20ης ιουλιου οι αρχηγοι των ε.δ.; ενω εσυμφωνησαν υπο του δ.ιωαννιδη να στειλουν, γιατι εκαναν μονοι τους νεα μυστικη συσκεψη; ποιος ητο ο αορατος καθοδηγητης τους; για ποιο λογο παραμενει κλειστος ο "φακελος κυπρος"; ερωτηματα αναπαντητα...το συστημα παντως εχει ετοιμη ΠΑΝΤΟΤΕ την απαντηση:"οι χουντικοι την πουλησαν"(!!!!!!!)...και καθαριζουν ετσι μ'ενα σμπαρο ΠΟΛΛΑ τρυγονια....ο νοων νοειτω κυριοι..

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ varanus komodoensis 03/11/2010 00:01:31

        Eχει υπαρξη και παραγωγικοτερη.Η πρωτη οκταετια του Κωνσταντινου Καραμανλη.

  12. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 02/11/2010 23:45:23

    MKO "τρομοκρατών" πρέπει να ονομάζονται από εδώ και πέρα αυτά τα μορφώματα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Professor Moriarty 02/11/2010 23:53:44

      Εκ των πραγμάτων εκεί οδηγούμαστε. Οι ΜΚΟ υποθάλπτουν την τρομοκρατία.

  13. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/11/2010 00:19:59

    Μπορει να θυμιθει κανεις ποιο ηταν το κυριαρχο θεμα πριν απο τις συλληψεις των τρομοκρατων τον περσυνο χειμωνα;
    Ποιο ηταν το κυριαρχο θεμα πριν το θανατο του αφγανου απο την παγιδευμενη τσαντα;
    Ποιο ηταν το κυριαρχο θεμα πριν το θανατο του υπασπιστη του Χρυσοχοιδη;
    Ποιο ηταν το κυριαρχο θεμα πριν την εκτελεση Γκολια;
    Οποιος εχει καλη μνημη ας μας τα θυμισει.Εχει ενδιαφερον.

  14. mymoodgm avatar
    mymoodgm 03/11/2010 01:08:45

    Μίλτον Φρίντμαν. Εγραφε το 1982: «Οταν ξεσπάει μια κρίση, πρέπει να αναπτύσσουμε πολιτικές έως ότου το πολιτικά αδύνατο καταστεί πολιτικά αναπόφευκτο». Δηλαδή «οι ηγέτες είναι ελεύθεροι να κάνουν ό,τι είναι ή ισχυρίζονται ότι είναι αναγκαίο για την αντιμετώπιση της κρίσης, οι περίοδοι κρίσης είναι περίοδοι αναστολής της δημοκρατίας». «Οι άνθρωποι μπορεί να προβάλλουν αντίσταση σε τμηματικές αλλαγές (π.χ. περικοπή προγραμμάτων υγείας), αλλά αν συμβούν ταυτόχρονα δεκάδες αλλαγές προς κάθε κατεύθυνση, τότε εδραιώνεται ένα αίσθημα ματαιότητας και ο πληθυσμός περιέρχεται σε κατάσταση αδράνειας». «Η διαφθορά των πάντων, είτε υπάρχει είτε εφευρίσκεται, ευθύνεται για την όποια αποτυχία» κι οι πολίτες «Πρέπει συνεχώς να βρίσκονται υπό καθεστώς σύγχυσης, αποπροσανατολισμού και έκπληξης." Τόσο καλά, τυχαία όλα όσα συμβαίνουν; Δεν νομιζω!!!!!

    • Α.Μ. avatar
      Α.Μ. @ mymoodgm 03/11/2010 01:22:24

      «Σόκ και δέος».
      Αυτό παίζει άγρια στην Ελλάδα εδώ και δύο τουλάχιστον χρόνια.
      Απ τον Δεκέμβρη του 2008 και εντεύθεν.

      Τα ξαναείπαμε πως αντιδρούμε σε αυτές τις πολεμικές:
      Κλείνουμε -ή φτύνουμε ακόμα καλύτερα τα μέσα παραπληροφόρησης και το τσούρμο τους.
      Ψηφίζουμε και ενεργούμε εντελώς αντίθετα από εκεί που ψιλιαζόμασετ ότι θέλουν να μας πάνε.
      Περιφρονούμε όλους τους «ειδικούς» που προσπαθούν να διαμορφώσουν την κοινή γνώμη κατά το δοκούν.
      Χλεύαζουμε μέχρι εξευτελισμού κάθε εκπρόσωπο αυτής της σέχτας του πραγματικού τρόμου που δημιουργεί τους αναλώσιμους ηλίθιους «τρομοκράτες» για να μας ρίχνει στάχτη στα μάτια.

      Γενικώς αυτοσχεδιάζουμε και ενεργούμε αντίθετα ή εντελώς απρόβλεπτα σε όσα το συνάφι των ΓΑΠ, ΔΝΤ κλπων προσπαθούν να μας επιβάλλουν.

  15. Karampinas avatar
    Karampinas 03/11/2010 02:56:31

    Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ απόδειξη για όλες αυτές τις θεωρίες συνωμοσίας. Το ΚΚΕ αποδείχθηκε για άλλη μία φορά στην μακρόχρονη πορεία του ΛΑΘΟΣ, και οι προβλέψεις του τραγικές. Δεν ήταν ούτε πράκτορες ούτε μυστηριώδεις υπεράνθρωποι. αναρχοαριστεροί καραγκιόζηδες των εξαρχείων ήταν τα μέλη της "νέας" γενιάς της τρομοκρατίας, όπως όλοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι ανέμεναν. Οι μαρξιστικές αηδίες σε ένα χαζοχαρούμενο και παραφουσκωμένο σαν παραταϊσμένο γουρουνόπουλο με τα λεφτά των σατανικών ιμπεριαλιστών, λαό όπως τον ελληνικό τα τελευταία χρόνια, παρήγαγαν αυτό που βλέπουμε.

    • Tsaxpinogargaliarhs avatar
      Tsaxpinogargaliarhs @ Karampinas 03/11/2010 05:10:08

      Αφού δεν υπάρχει καμία απόδειξη όπως λες, πως εσύ κατάφερες να αποδείξεις το αντίθετο κι ότι το ΚΚΕ λέει μπαρούφες κι όλο το υπόλοιπο κατεβατό που γραψες?

  16. wert01gf avatar
    wert01gf 03/11/2010 03:39:07

    Όπως κάθε πρωτοχρονιά έχουμε τζακποτ, με την ίδια λογική προεκλογικά πιάνουμε τρομοκράτες.

  17. leste avatar
    leste 03/11/2010 03:47:22

    Άλλο πράγμα η αριστερή ιδεολογία,άλλο η αναρχική και άλλο η τρομοκρατία . Όσον αφορά αυτούς καθεαυτούς τους τρομοκράτες απορώ αν όντως έχουν κάποια ιδεολογία αφού μ'αυτά που κάνουν μόνο ενισχύουν αυτούς που υποτίθεται ότι απεχθάνονται ενώ τους μόνους που καταφέρνουν να πλήξουν είναι αυτούς που δήθεν υπερασπίζονται. Με τον τρόπο τους δίνουν περισσότερη δύναμη στους δυνατούς,βλέπε χρήμα μέσω των αυξημένων αγορών συστημάτων ασφαλείας και όπλων αλλά και την ενδυνάμωση των μυστικών υπηρεσιών και της αστυνομοκρατίας που υποτίθεται ότι σιχαίνονται ,ενώ ταυτόχρονα την αφαιρούν απ'τους αδύναμους που σταδιακά χάνουν ποσοστό της ελευθερίας τους και υπόκεινται σε όλο και μεγαλύτερη καταπίεση.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ leste 03/11/2010 10:26:37

      Αριστερή ιδεολογία και τρομοκρατία είναι συγκοινωνούντα δοχεία, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Συζητάμε ακόμα θέματα που ήδη ο Ντοστογιέφσκυ από το 1870 είχε αναλύσει και απαντήσει.
      ΣΥΡΙΖΑ, "άβατο των Εξαρχείων", Δεκεμβριανά 2008, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, "χαμηλής έντασης" τρομοκρατία, μετά και υψηλής έντασης, όλα αυτά είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Αν βάλεις μέσα και ακραίο διεθνισμό, υποστήριξη σε λαθρομετανάστες, ειδικά τους μουσουλμάνους, και ενδεχόμενη χρηματοδότηση από "περίεργα" κέντρα, έχεις μία ωραία σούπα που λέγεται "ελληνική άκρα Αριστερά".
      Είναι τα μαντρόσκυλα της Νέας Ταξης.

      • Tsaxpinogargaliarhs avatar
        Tsaxpinogargaliarhs @ ΒΙΣ 03/11/2010 10:38:39

        Καλά όλα αυτά, αλλά ας είμαστε λίγο πιο ακριβείς, γιατί αριστερή ιδεολογία από ιδελογία διαφέρει, όπως κι η δεξιά. Στη φουρνιά του Ντοστογιέφσκι υπήρξαν άλλοι 500 που λέγαν τις ιδέες του και πάνω σ'αυτους στηρίζεται η δυτική σκέψη σήμερα. Τώρα αν στην Ελλάδα υπάρχουν αντιπρόσωποι 2-3 ρευμάτων μόνο, αυτό είναι πρόβλημα των Ελλήνων κι όχι της οποιασδήποτε ιδεολογίας.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Tsaxpinogargaliarhs 03/11/2010 11:01:15

          Ομως η άκρα Αριστερά στην Ελλάδα έχει ορισμένα κοινά γνωρίσματα που επικαλύπτουν σε μεγάλο βαθμό τις διαφορές μεταξύ των "ρευμάτων".
          Τα περιέγραψα πιο πάνω.
          Ας πούμε, τί στάση κρατούν απέναντι στα Δεκεμβριανά του 2008; Να ένα κριτήριο.
          Εχει ο Δεκέμβρης 08 άμεση σχέση με τη χαμηλής έντασης τρομοκρατία; Απαντες το δέχονται, πλην των φανατικών αριστεριστών.
          Τι στάση έχουν απέναντι στη λαθρομετανάστευση; Εδώ μπαίνει και η ανανεωτική Αριστερά στο παιχνίδι, που ταυτίζεται στο θέμα αυτό με την ριζοσπαστική Αριστερά και τις συμμορίες τύπου ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Απλά, η ανανεωτική Αριστερά το λέει πιο μαλακά, δεν θα βάλει τον Μπαγκλαντεσιανό με τα μούσια υποψήφιο, θα βάλει τον Μπαγκλαντεσιανό χωρίς τα μούσια...
          Ο Ντοστογιέφσκυ ένα πράγμα που έδειξε ξεκάθαρα, ειδικά στους "Δαιμονισμένους", είναι ότι η αριστερή φιλελεύθερη ιδεολογία και η αριστερίστικη τρομοκρατία είναι τελικά συγκοινωνούντα δοχεία. Εχουν κοινές βάσεις.
          Η ιστορία τον δικαίωσε απόλυτα.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ΒΙΣ 03/11/2010 11:22:08

            Ως προς τα Δεκεμβριανά....
            Οι κουκουλοφόροι και οι καδρονοφόροι που φωτογραφίστηκαν πολλάκις να βγαίνουν από κλούβες των ΜΑΤ, είναι αριστεριστές ;
            Οι χούλιγκαν που τα σπάνε εντός και εκτός γηπέδων είναι και αυτοί συλλήβδην αριστεριστές ;
            Πως μπορείς να διακρίνεις τις πολιτικές πεποιθήσεις και την κομματική ταυτότητα ενός ανθρώπου πίσω από μια κουκούλα ;
            Το γεγονός ότι κάθε φορά που βγαίνει η αριστερά να διαδηλώσει στους δρόμους για κοινωνικά και εργασιακά αιτήματα, κουκουλώνεται επικοινωνιακά από τους κάθε λογής κουκουλοφόρους δεν σε προβληματίζει ;

            Την πέμπτη φάλαγγα την γνωρίζεις ;

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ ΒΙΣ 03/11/2010 11:48:16

            Να κάνετε και ένα άλμπουμ στο facebook με τις τόσες φωτογραφίες.

            Και για το πως ξεχωρίζεις τις πολιτικές πεποιθήσεις κάποιου με κουκούλα? Απλά βλέπεις ποιοι διαχρονικά τους καλύπτουν, βλέπε Συριζαίοι, Ανταρσυαίοι και λοιποί -αίοι.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ΒΙΣ 03/11/2010 11:56:55

            Αμφισβητείς TopGunZ ότι υπάρχουν αντίστοιχα φωτογραφικά ντοκουμέντα ;

            Eπίσης όσοι κατεβαίνουν στον δρόμο και διαδηλώνουν ταυτίζονται κατά την γνώμη σου με τους κουκουλοφόρους χούλιγκαν, τρομοκράτες ή πράκτορες ;

          • Tsaxpinogargaliarhs avatar
            Tsaxpinogargaliarhs @ ΒΙΣ 03/11/2010 12:07:42

            Ενώ η ακροδεξιά ιδεολογία με τον ακροδεξιό τραμπουκισμό δεν είναι αλληλένδετες? Δεν ισχύει επειδή δεν το'πε κάποιος συγγραφέας? Πόσους χουλιγκάνς έχουν μαζέψει κατά καιρούς ακροδεξιές ομάδες, εντός και εκτός Ελλάδας? Απλά στρατιωτάκια που βρίσκουν ένα ψευτουπόβαθρο για να τα σπάνε.

            Τι έχεις να πεις για την θρησκευτική προπαγάνδα και τη θρησκευτική τρομοκρατία? Αυτές δεν είναι συγκοινωνούντα δοχεία γιατί δεν αναφέρονταν στους "Δαιμονισμένους"?

            Και επιτέλους ξεκολλήστε το μυαλό σας απ'το αν "κάνουν πλάτες στους κουκουλοφόρους η ανταρσύα ή ο σύριζα". Θα τους κάνει πλάτες όποιος είναι ξεπουλήμενος σ'αυτούς που συμφέρει η κάθε ψευτοτρομοκρατία. Δεν θα κάτσω να συζυτήσω αν η αριστερά ή η δεξία είναι πιο γαμάουα. Αν είναι να το κανούμε, μπορούμε να βγάλουμε τα μαχαίρια από τωρα. Αλλά όσοι πράκτορες υπάρχουν στην αριστερά άλλοι τόσοι είναι και στη δεξιά.

            Α, και κάτι ακόμη. Αν, σαν ακροδεξιά λέτε ότι νοιάζεστε για το έθνος, γιατί δεν τραβάτε στα σύνορα του Έβρου τότε να φυλάτε σκοπιές? Άκρως πρακτικό.

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΒΙΣ 03/11/2010 12:24:55

            Αν έχω καταλάβει μιλάμε για τρομοκρατία και όχι για αλητεία.
            Και τρομοκρατία στην Ελλάδα υπάρχει μόνο Αριστερή.
            Κάνω λάθος?
            Γιατί μπερδεύετε τη βούρτσα με τη ...χτένα?

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ΒΙΣ 03/11/2010 12:48:27

            Kαι αφού οι κουκουλοφόροι είναι πράκτορες της ασφάλειας (και φυσικά υπάρχουν ΚΑΙ πράκτορες της ασφάλειας και όχι μόνο μεταξύ τους...), γιατί βρε πουλάκια μου δεν τους καταδικάζετε;
            Πήγε ο Δένδιας να περάσει τον νόμο για την κουκούλα, για να προστευτεί ο τίμιος αριστερός και μη διαδηλωτής, και η Αριστερά έπεσε να τον φάει.
            Αρα, τη θέλετε την κουκούλα.
            Οπως θελετε και τη Χρυσή Αυγή.
            Θελετε, γενικώς, ό,τι προξενεί μπάχαλο και δικαιολογεί τις ιδεοληψίες σας. Που είναι οι ίδιες και οι ίδιες, με μικρές παραλλαγές, από εποχής Νιετσάγεφ και δώθε.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ΒΙΣ 03/11/2010 12:51:57

            Τσαχπινογαργαλιάρη, υπάρχει θρησκευτική τρομοκρατία στην Ελλάδα;
            Ποιος την ασκεί; Ο Άνθιμος εναντίον του Μπουτάρη και του Ραδιο Αρβύλα;
            Ή ο φοβισμένος Ιερώνυμος, το ανθρωπάκι που ήθελε να πεθάνει αρχιεπίσκοπος;
            Καιρός να μας πείσετε και για αυτό...
            Τα επιχειρήματά σας είναι επιπέδου δημοτικού.
            "Ναι, αλλά και οι Αμερικάνοι καταπιέζουν τους μαύρους".
            Μια ζωή εκεί μένετε...

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ΒΙΣ 03/11/2010 12:53:44

            Στον Έβρο δεν εχουν δικαίωμα οι πολίτες να φυλάνε σκοπιές.
            Εχουν όμως δικαίωμα οι πολίτες να φιλοξενούν οποιον θελουν σπίτι τους.
            Εσύ πόσους αναξιοπαθούντες λαθρο φιλοξενείς;
            Και μη μου πεις ότι δεν σου βρίσκεται χωρος για ένα κρεβατάκι...

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ΒΙΣ 03/11/2010 12:54:16

            Γιατί μου απευθύνεσαι σε β' πληθυντικό πρόσωπο, ΒΙΣ;
            Θέλεις να μου φορέσεις με το στανιό κομματική ταμπέλα ;

          • Στάθης Δ avatar
            Στάθης Δ @ ΒΙΣ 03/11/2010 13:02:22

            @ Κάποιος

            Μάλλον για πληθυντικό ευγενείας τον κόβω Κάποιε. Αυτό συμπεραίνεται και από το επίπεδο (και την τεκμηρίωση) των απαντήσεων του εξάλλου

            Υ.Γ χαρά στο κουράγιο σου πάντως...

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ΒΙΣ 03/11/2010 13:10:52

            Περιμένουμε τα δικά σου επιχειρήματα Στάθη Δ, που ασφαλώς θα είναι υψηλού επιπέδου. Τα δικά μου, τα χαμηλού επιπέδου, τα παρέθεσα πιο πάνω.

            Αν πω ότι η άκρα Αριστερά έχει χάσει ακόμα και το μονοπώλιο του ηθικού προβαδίσματος, αλλά και την υποστήριξη από τα λαϊκά στρώματα, λόγω εγκλεισμού της σε ιδεολογικά στεγανά και της αποκοπής της από την πραγματικότητα, είναι χαμηλού ή υψηλού επιπέδου λόγος;

          • chrisss avatar
            chrisss @ ΒΙΣ 03/11/2010 13:11:59

            Αστειότητες τα όσα λέτε..ο χώρος της άκρας αριστεράς, είναι άμεσα συνδεδεμένος με τον αναρχικό χώρο..και ο χώρος αυτός ασπάζεται την λογική Μπακούνιν..άρα την τρομοκρατία..η αριστερά στην Ελλάδα, πλήν ΚΚΕ, ήταν είναι και θα είναι μια αστεία υπόθεση, δεκανίκι του ΠΑΣΟΚ!
            Θα έπρεπε να ντρέπεται για αυτό που είναι..
            στην πιο δύσκολη συγκυρία, δεν είναι πουθενά..περνάνε τα μέτρα, ξεπουλάνε την χώρα..καμία αντίδραση..μόνο τον Δεκέμβρη ήξεραν να σπάνε τα μαγαζιά του κόσμου..
            περνάει το πιο ανατρεπτικό, αντισυνταγματικό και κατάφορα άδικο νομοσχέδιο Διαμαντοπούλου και εσείς μούγκα..κότες!μόνο με το νόμο-πλαίσιο Γιαννάκου ξέρατε(ο οποίος ήταν εξαιρετικός)..μόνο τότε οι φοιτητές έχασαν τις εξεταστικές τους..μόνο τότε φέρατε αναστάτωση σε όλην την Ελλάδα για να φθείρετε την κυβέρνηση..είστε και θα είστε, κότες και πουλημένοι..

          • Tsaxpinogargaliarhs avatar
            Tsaxpinogargaliarhs @ ΒΙΣ 03/11/2010 13:17:01

            Είσαι τραγικός. Μου φαίνεται εσύ έχεις μείνει λίγο πίσω στις ιδέες σου. Εκεί κάπου που οι χόμο ερέκτους δεν μπορούσαν να συσχετίσουν διαφορετικές συναισθήματα με διαφορετικά άτομα και ότι βλέπανε "κακό" του ορμάγανε.

            Και φυσικά αναφέρομαι σε μένα ως "κακό". Πιστεύεις ότι έχεις φτιάξει το πλήρες ψυχολογικό προφίλ μου και ξέρεις όλες μου τις σκέψεις. Δυστυχώς είσαι πολύ μακρία από τέτοιο κατόρθωμα, καθώς βλέπεις δεν λέω copy/paste τα ίδια όπως άλλοι 500 όπως στην περιπτωσή σου. Ούτε φιλοξενώ λαθρομετανάστατες στο σπίτι μου. Για να είμαι ειλικρινής, δεν τους πολυσυμπαθώ. Θα προτιμούσα την Ελλάδα χωρίς αυτούς είναι η αλήθεια. Η ερωτησή μου για τον Έβρο δεν ήταν καθόλου ειρωνική. Αλλά προφανώς μάλλον είστε πολύ βολεμένοι για να κάνετε κάτι τέτοιο. Εντάξει δεν είναι ανάγκη και περιπολιες βρε παιδάκι μου. Απλά θα μαζεύεστε καμιά 20άδα όπως κάνετε και στις πόλεις και θα την πέφτετε σε έναν.

            Α, και φυσικά και καταδικάζω όλους αυτούς τους δήθεν αριστεριστές που λες κι εσύ. Αλλά δεν ανήκω σε καμιά οργάνωση, ούτε είμαι δημόσιο πρόσωπο για να βγω στα κανάλια. Αλλά φαίνεται είναι απαραίτητοι αυτοί για να τους ρίχνουν το απόλυτο κατηγορώ και να βγάζουν κάπου το μένος τους κάποιοι σαν κι εσάς με τις μίζερες ζωες σας.

            Αρκετό χρόνο χαράμισα γράφοντας. Είσαι αβοήθητος

          • Στάθης Δ avatar
            Στάθης Δ @ ΒΙΣ 03/11/2010 13:45:09

            @ ΒΙΣ

            Επιχειρήματα (υψηλού ή χαμηλού επιπέδου) απέναντι στο μανιχαϊστικό δίπολο "λαϊκά παιδιά από υποβαθμισμένες συνοικίες" vs "πλουσιόπαιδα από Βόρεια Προάστια" και το ότι η ακροδεξιά είναι αποτέλεσμα αλλά και αναγκαιότητα για την ακροαριστερά δεν θα καθίσω να απαριθμήσω. Οπως και στην ξεκάθαρη διαπλοκή "Χρυσής Αυγής" και "κουκουλοφόρων" με Αστυνομία, στα γεγονότα του Δεκέμβρη του 08 και αλλού, όπως στις συνεχείς ρατσιστικές και δολοφονικές επιθέσεις "αγανακτισμένων πολιτών" εναντίον οτιδήποτε διαφορετικού πάντα με την κάλυψη των κρατικών μηχανισμών. Η ύπαρξη "χρήσιμων ηλίθιων" όλων των αποχρώσεων (ή μήπως με την απόχρωση που κάθε φορά βολεύει) είναι ιστορικά αποδεδειγμένη όπως και το ποιούς εξυπηρετεί. Αν τώρα εσύ ψάχνεις για αποδιοπομπαίους τράγους για την κατάσταση που βιώνουμε (η τρόϊκα, οι Εβραίοι, οι μετανάστες κ.ο.κ), αρνούμενος να δείς για παράδειγμα τις τραγικές ευθύνες των "ηγητόρων" και των "μεσσιών" που με μονότονη εναλλαγή μας πλασάρονται εδω και δεκαετίες πραγματικά δεν μπορώ να κάνω κάτι. Το μόνο που αναρωτιέμαι είναι αν πρόκειται για αντικειμενική ή για υποκειμενική αδυναμία αντίληψης

            Χαιρετώ σε, κάνοντας copy/paste την πρόταση του Tsaxpinogargaliarhs: "Αρκετό χρόνο χαράμισα γράφοντας. Είσαι (ή έχεις επιλέξει να είσαι, αδιάφορο) αβοήθητος"

  18. Γιώργος Μαθιουδάκης avatar
    Γιώργος Μαθιουδάκης 03/11/2010 05:36:44

    Εμένα αυτή η υπόθεση μου φαίνεται πολύ ύποπτη και ακόμα δεν καταλαβαίνω πως κατάφεραν οι αστυνομικοί της υπηρεσίας Δίας και τους συνέλαβαν στο δρόμο τόσο γρήγορα, πριν καλά καλά τους τηλεφωνήσει εκείνη η παρατηρητική υπάλληλος της εταιρείας μεταφορών, στα χέρια της οποίας εξερράγη το δέμα. Υπόψιν, ότι ούτε τα όπλα τους δεν πρόλαβαν οι τρομοκράτες να χρησιμοποιήσουν! Μου προκαλεί εντύπωση που κανείς δεν εξετάζει το ενδεχόμενο της καθ'υπόδειξης «τρίτων» σύλληψης των δύο νεαρών.

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ Γιώργος Μαθιουδάκης 03/11/2010 06:32:13

      ειναι γνωστο πως πολλοι του αναρχικου χωρου ειναι ειτε χαφιεδες της ασφαλειας ειτε ασφαλιτες.

  19. aengus avatar
    aengus 03/11/2010 07:11:45

    Ηρθε η ώρα της «4ης ελευθερίας»...
    ……..
    Ο κ. Παπανδρέου δεν είχε θέσει ακόμα το δίλημμα «Σγουρός ή χάος» όταν, περίπου 70 χρόνια πριν, ο Ρούσβελτ ισχυριζόταν ότι ο καπιταλισμός ήταν ο εγγυητής ενός κόσμου με εδραιωμένες τις «4 ελευθερίες».
    *
    Πρώτη η «ελευθερία του λόγου και της έκφρασης». Πρόκειται για ελευθερία πλήρως, πλέον, κατακτημένη στην Ελλάδα, η οποία κατατάσσεται επικεφαλής στον κατάλογο της λογοκρισίας του Τύπου, εδώ όπου το ΔΝΤ διατηρεί «ειδικές σχέσεις» με δημοσιογράφους και τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ εκπέμπουν επί 24ώρου βάσεως την «εγκυρότητα» και την «πολυφωνία» τους.
    *
    Δεύτερη η «ελευθερία της σκέψης και της πίστης». Κι αυτή είναι μια ελευθερία απολύτως ζωντανή στην Ελλάδα. Οποιος, πάντως, σκέφτεται και όποιος πιστεύει ότι πρέπει να καταδικάσει (στις εκλογές της Κυριακής για παράδειγμα) τις πολιτικές με τις οποίες διαφωνεί, θα πρέπει πρώτα να δραπετεύσει από την ομηρία των εκβιασμών, των κινδυνολογιών, της καταστροφολογίας και της «χρεοκοπολογίας». Λεπτομέρειες...
    *
    Τρίτη η «ελευθερία από τη στέρηση». Εδώ δε χρειάζονται πολλά λόγια. Θυμίζουμε ότι βρισκόμαστε στη χώρα όπου ένας στους έντεκα κατοίκους της Αττικής ζει από τα συσσίτια. Οπου ένας στους τρεις καταναλωτές της ΔΕΗ δεν μπορεί να πληρώσει το λογαριασμό του ρεύματος. Είμαστε θαμώνες μιας «ελευθερίας» στα πλαίσια της οποίας οι διαβητικοί έχουν την ελευθερία να... ακρωτηριάζουν τα πόδια τους καθώς το κόστος της παροχής ειδικών υποδημάτων θεωρείται από το κράτος ασύμφορο...
    *
    Και τώρα, αφού ικανοποιήθηκαν όλες οι προηγούμενες, ήρθε η ώρα της τέταρτης ελευθερίας. Πρόκειται για την «ελευθερία από το φόβο». Μια ελευθερία που στο πλαίσιο μιας Ελλάδας με ένα λαό «πειραματόζωο» των μνημονίων διαρκείας, το κράτος, τα «κέντρα» (μέσα - έξω), τα «παράκεντρα» (μέσα - έξω) και οι (εξ αντικειμένου) συμπαίχτες τους, αποφάσισαν να τη γιορτάσουν με (συ)στημένους φακέλους, με προβοκατόρικες στρακαστρούκες και με ένα είδος τρομοκρατικής λαγνείας που θυμίζει κακοσκηνοθετημένο γουέστερν.
    *
    Κι όλα αυτά, λίγα 24ωρα πριν τις εκλογές.
    Εκλογές στις οποίες - κατά τον κ. Παπανδρέου - πρέπει να είμαστε «προσεκτικοί» γιατί θα τις «κρίνουν» οι φίλοι μας στο εξωτερικό.
    Και τώρα να που θα τις «κρίνουν» έχοντας προηγουμένως λάβει και (συ)στημένους φακέλους στις πρεσβείες τους. Τι ατυχία...



    Νίκος ΜΠΟΓΙΟΠΟΥΛΟΣ (Ημεροδρόμος, 3/10/10)

  20. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 07:56:01

    Sorry...but...

    Δεν πιστεύει κανείς στην πιθανότητα να είναι απλώς...τρομοκράτες , που τους δημιούργησε η αθλιότητα της νεοελληνικής μας καθημερινότητας?
    Μπορεί να είναι και όλα αυτά, που υπακούουν σε θεωρίες συνωμοσίας.
    Όμως δε μπορεί για οτιδήποτε συμβαίνει στην Ελλάδα να αναζητούμε το συνωμότη, και δεν ανοίγουμε τα στραβά μας να εξετάσουμε τί πραγματικά συμβαίνει.
    Από το πώς μεγαλώνουμε τα παιδιά μας, εμείς άραγε ή η Τηλεόραση? μέχρι το πώς λειτουργεί η Ελληνική οικογένεια και ποιές αξίες προκρίνουμε ως κοινωνία.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 08:19:38

      Συμφωνώ! Είναι,βέβαια,πολύ βολικό να προσχωρεί κανείς στις
      conspiracy theories,αντί να δεί τί γίνεται γύρω του...σε μιά
      χώρα που το καμπανάκι κινδύνου χτυπάει εδώ και χρόνια!
      Ακόμη κι'αν "κάποιοι" κρυβονται πίσω απ'αυτά τα παιδιά ή-το
      πιθανότερο-προσπαθούν,εκ των υστέρων,να εκμεταλευτούν
      τον απόηχο τέτοιων ενεργειών, το θέμα παραμένει: υπάρχει
      εύφλεκτο υλικό στη νεολαία και...άνεξέλεγκτοι ψυχισμοί που
      ξεσπούν όπου βρούν,με φόντο μια μυθολογία "εξέγερσης" και
      επειδή τίποτε θετικό δεν διαγράφεται εμπρός τους!
      Τα υπόλοιπα είναι για το αστυνομικό δελτίο και τα media!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 10:30:50

      Σωστό είναι αυτό για τους αυτουργούς, τους αριστεριστές πιτσιρικάδες, που ίσως μεγάλωσαν σε σπίτι που για να μιλήσουν με τη μητέρα τους (αφήνω πια τον πατέρα...) θα έπρεπε να υποβάλουν αίτηση, αν έβγαινε άκρη με τη συζήτηση, φυσικά...
      Ξέρω από ανθρώπους που κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα σε πλούσιες οικογένειες των ΒΠ ότι τα ψυχολογικά προβλήματα δίνουν και παίρνουν, ενώ η κόκα βρίσκεται σε μόνιμη βάση στο συρτάρι.
      Οικογένεια δεν υπάρχει, τα παιδιά τα κρατούν κάτι Ασιάτισσες συνήθως ή απλά είναι μόνα τους, όλη την ώρα μπροστά σε ένα υπολογιστή.
      Το θέμα είναι ότι αυτοί που καθοδηγούν και χρηματοδοτούν τους μπλεγμένους πιτσιρικάδες είναι άνθρωποι που έχουν σχέση με ξένα κέντρα.

      • kiki avatar
        kiki @ ΒΙΣ 03/11/2010 10:44:58

        Απολυτο δικιο εχεις ΒΙΣ

  21. Κάποιος avatar
    Κάποιος 03/11/2010 10:55:25

    Γράψε και δυό γραμμές για τους εθνικιστές πιτσιρικάδες της χρυσής αυγής και των άλλων συναφών νεοναζιστικών οργανώσεων και τα ψυχολογικά προβλήματα των οικογενειών τους.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κάποιος 03/11/2010 11:08:33

      Κάποιε, βρήκες το πρόβλημα, την ακροδεξιά. Φυσικά και εκεί έχουμε προβληματικές καταστάσεις. Αλλά είναι παιδιά λαϊκών συνοικιών, που συνήθως έχουν δει τις περιοχές τους να γίνονται γκέτο, με τις ευλογίες της διεθνιστικής άκρας Αριστεράς των ΒΠ.
      Ξέρεις όμως τι είναι η ακροδεξιά στην Ελλάδα;
      Προϊόν της ακροαριστεράς και όχι απλά υποπροϊόν. Η Χρυσή Αυγή υπάρχει χάρη σε εσάς και την ιδεολογική (και όχι μόνο) εξουσία που ασκείτε, καθότι είστε και εξουσιομανείς. Καθε ιδεοληπτικός ειναι εξουσιομανής. Και να μην υπήρχε, θα έπρεπε να την είχατε εφεύρει.

      Το ξανάγραψα, η εδώ ακροδεξιά είναι σαν τα ανύπαρκτα "τέρατα" στην ταινία " The Village" του Shyamalan: Είναι ο χρήσιμος μπαμπούλας προκειμένου οι ιθύνοντες του χωριού (δηλαδή, η Αριστερά) να εμποδίζουν τους νέους, που δεν ξέρουν το μυστικό του μαντρότοιχου, να ξεφύγουν από τον έλεγχό τους.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΒΙΣ 03/11/2010 12:29:51

        Άλλο τρομοκρατία και άλλο αλητεία.

        Τρομοκρατία στην Ελλάδα υπάρχει μόνο αριστερή.

        Μη κάνεις το λάθος και συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

        Το πόσο ένοχοι αισθάνονται οι σκεπτόμενοι αριστεροί, φαίνεται από την προσπάθειά τους να ανακαλύψουν ...αντίβαρα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΒΙΣ 03/11/2010 13:08:38

        @ Misha

        Στις φωτογραφιες που πλαισιωναν το εμβλημα της 17Ν υπηρχαν γνωστα ιστορικα προσωπα γνωστης πολιτικης ιδεολογιας.
        Τους κατηγορουμενους υπερασπισαν δικηγοροι προσκειμενοι σε γνωστους πολιτικους χωρους και δικηγοροι της πολιτικης αγωγης ησαν προσκειμενοι στον αντιθετο χωρο.Μαρτυρες υπερασπισης πηγαν προσωπικοτητες επισης γνωστου πολιτικου χωρου.

      • Misha avatar
        Misha @ ΒΙΣ 03/11/2010 13:43:15

        Ψυχραιμία

        Μιλάμε για τις σημερινές συνθήκες , όχι για τις μεταδικτατορικές. Τότε υπήρχε οργανωμένο διεθνές ένοπλο κίνημα , υπήρχε ΕΣΣΔ , Λαϊκό Μέτωπο της Παλαιστίνης κλπ και η 17Ν είχε ιδεολογική νομιμοποίηση.
        Σήμερα δεν υπάρχει τίποτα από τα παραπάνω που να μπορεί να επιδράσει στην ελληνική πραγματικότητα.
        Όλα μαγειρεύονται μέσα σε μυστικές υπηρεσίες.Οι «χρησιμοι ηλίθιοι» είναι απλά πιόνια

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κάποιος 03/11/2010 11:11:23

      Σε πείραξε όμως η κοινή διαπίστωση ότι οι "επαναστάτες" σας είναι παιδιά πλούσιων οικογενειών κατά κανόνα, αλλά με εσωτερική διάλυση. Δεν έχετε παρά να καταργήσετε την πραγματικότητα, άλλωστε έχετε εμπειρία σε τέτοιους πειραματισμούς τουλάχιστον από το 1790...
      Ο Ντοστογιέφσκυ τα είπε όλα στους "Δαιμονισμένους", δεν χρειάζεται τίποτα άλλο...

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ΒΙΣ 03/11/2010 11:27:01

        Για την ακροδεξία σου ζήτησα να γράψεις δύο γραμμές και τις έγραψες αφιερώνοντας αλλές δέκα στην ακροαριστερά.

        Εμαθα όμως και κάτι καινούργιο.
        Οτι η ακροδεξιά είναι τo προιόν και o μπαμπούλας της ακροαριστεράς.

        Και αυτό το έγραψε ο Ντοστογιέβσκυ ;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΒΙΣ 03/11/2010 12:55:34

        Ναι, στην Ελλάδα η ουσιαστικά ανύπαρκτη Ακροδεξιά είναι ο μπαμπούλας που τον χρησιμοποιεί η υπαρκτή Ακροαριστερά.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΒΙΣ 03/11/2010 13:01:27

        Μίσα, άρα άκρα Αριστερά και τρομοκρατία δεν υπάρχει, επειδή ο χώρος της ακροαριστεράς είναι διαβρωμένος από την κρατική ασφάλεια;
        Μα η κρατική ασφάλεια ασφαλώς και διαβρώνει έναν υπαρκτό κατά τα άλλα χώρο.
        Δεν περίμενα φυσικά κανένα καλύτερο επιχείρημα...
        Στην Ελλάδα, για να θυμηθούμε τι λέμε, το πρόβλημά μας είναι η ακροδεξιά τρομοκρατία;;
        Αν συνεχιστεί με τέτοιο ειρμό η συζήτηση, προβλέπω να αρχισω να μιλάω με τον ειρμό του Δημαρά στη συνέντευξή του στο ραδιοσταθμό "Στο Κόκκινο"...

      • Misha avatar
        Misha @ ΒΙΣ 03/11/2010 13:08:31

        Προφανώς και ΔΕΝ υπάρχει αριστερή τρομοκρατία παρά μόνο εκμετάλλευση από τις μυστικές υπηρεσίες.
        Η ανεξάρτητη ένοπλη δράση , αριστερών -αντιεξουσιαστικών πυρήνων-κατά τη γνώμη μου αδύνατη στις παρούσες συνθήκες.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΒΙΣ 03/11/2010 13:13:38

        Εντάξει, Μϊσα, την περίμενα την απάντησή σου αυτή. Χαίρομαι γιατί ξεκαθαρίζουν τα πράγματα. Εννοείται ότι ως προς το πρώτο σκέλος διαφωνώ απόλυτα, γιατί κατά τη γνώμη μου αντιβαίνει στο προφανές. Αλλά δεν επιμένω, γιατί υπάρχουν άνθρωποι που αρνούνται και το προφανές. Σεβαστό αυτό. Απλά, αδυνατώ να διαλεχθώ μαζί τους.

  22. Tsaxpinogargaliarhs avatar
    Tsaxpinogargaliarhs 03/11/2010 12:33:30

    Όχι όταν εφαρμόζουμε τον Ντοστογιεύσκι γενικά.

  23. Misha avatar
    Misha 03/11/2010 12:41:08

    Σον Πέν

    Μη κοροϊδεύετε τους εαυτούς σας.
    Οι , κατά τεκμήριο, ακροδεξιές και κάργα καθεστωτικές, μυστικές υπηρεσίες είναι μπλεγμένες μέχρι το λαιμό στην «τρομοκρατία».

    Στη γειτονική Ιταλία το διαμέρισμα όπου οι «Ερυθρές Ταξιαρχίες» κρατούσαν τον πρωθυπουργό Άλντο Μόρο ήταν νοικιασμένο από την καραμπινιερία.

    Μη πουμε για την Πέ Ντούε κλπ

    Το ίδιο πρότυπο δουλεύει κι εδώ.Κάποιοι ταγματασφαλίτες εισχωρούν σε αντιεξουσιαστικούς-ακροαριστερούς χώρους, παριστάνουν τους καθοδηγητές, δίνουν και την τεχνογνωσία για τις στρακαστρούκες και όταν το απαιτεί το συμφέρον του καθεστώτος, τους ξαμολάνε με φακελλάκια -κίντερ έκπληξη, για να αλλάξουν το κλίμα και να τρομοκρατήσουν το πόπολο.

    Σταθερά και διαχρονικά, το κράτος είναι ο κατ εξοχήν τρομοκράτης , μάλιστα δε το υπο κατοχή του ΔΝΤ ευρισκόμενο κράτος .

  24. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 12:42:44

    Το πρόβλημα της αριστεράς σε σχέση με την τρομοκρατία είναι εγγενές δηλαδή έχει ως αφετηρία την κοσμοθεωρία της, τον υλισμό.
    Εκεί δεν υπάρχει αντικειμενικά καλό και κακό, ηθικό και ανήθικο.
    Εκεί νόμος είναι το δίκιο του εργάτη.
    Εκεί η βία δεν είναι εξ ορισμού κακή ή η ζωή δεν είναι δώρο Θεού και άρα αναφαίρετη αλλά... υπό θεώρηση και προϋποθέσεις.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 12:56:48

      Ακριβώς, εκεί είναι η ουσία. Υλισμός και μεσσιανική ιδεολογία συνδυασμένα παράγουν τέρατα.

    • Misha avatar
      Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 12:57:10

      Σον Πεν

      Θέλεις και τα λες αυτά;
      Τον θρησκόληπτο Μπους τον θυμάσαι;
      Τους μουλάδες του Ιράν που λιθοβολουν κοριτσάκια επειδή έκαναν το έγκλημα να ερωτευτούν;
      Ξεκόλλα από τα στερεότυπα και δες την ευρύτερη εικόνα.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 03/11/2010 13:02:34

        Άλλη παράθεση άσχετων παραδειγμάτων...

        • Misha avatar
          Misha @ ΒΙΣ 03/11/2010 13:10:27

          Προφανώς δεν καταλαβαίνετε ουτε οι ιδιοι τι γράφετε όταν μιλάτε για απαξίωση της ζωής από τους «άθεους αριστερούς».
          Λες και δεν είχαμε στηνΕλλάδα Μακρονήσια και Αη Στράτη και Μπελογιάννηδες και Μουστακλήδες.
          Ξυπνάτε....

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Misha 03/11/2010 13:15:01

            Και κάτι άλλα είχαμε πριν τα Μακρονήσια, αλλά ας μην τα θυμηθούμε καλύτερα...
            Είσαι γνήσιος σταλινικός τελικά. Κρίμα...

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Misha 03/11/2010 13:22:18

            Πόσο πίσω θέλεις να πάμε ΒΙΣ ;
            Στους αριστερούς βαυαρούς και δανούς βασιλείς και στους αριστερούς αυλικούς τους, στον αριστερό δικτάτορα Μεταξά, στους αριστερούς γερμανοτσολιάδες και ταγματασφαλίτες, στους αριστερούς επαναστάτες Παπαδόπουλο και Παττακό και στους αριστερούς βασανιστές της χούντας ;

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 03/11/2010 13:30:23

            Ρε συ ΒΙΣ, γράφει ο ΠΕΝ παραπάνω το αμίμητο : «Εκεί(δλδ στην αριστερά) η βία δεν είναι εξ ορισμού κακή ή η ζωή δεν είναι δώρο Θεού και άρα αναφαίρετη αλλά… υπό θεώρηση και προϋποθέσεις. »
            Και εσύ συμφωνείς.
            Όταν σου υπενθυμίζεται ο «σεβασμός» των θεούσων του Μπους ή του Ιραν κλπ , για την ανθρωπινη ζωή παθαίνεις κοκομπλόκο κι αρχιζεις τις ασυναρτησίες.
            Μπορείς να σκεφτείς και καλύτερα, είναι βέβαιο, προσπάθησε....

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Misha 03/11/2010 13:37:31

            @ Μisha

            Σου ανεφερα πιο πριν οτι η 17Ν περιεβαλλε τα εμβληματα της με γνωστα ιστορικα προσωπα.Ο ενας ,που θεμελιωσε θεωρητικα αυτο που λεγεται αριστερα ταχθηκε σαφως και απεριφραστα υπερ της ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ.
            Δικτατοριες εκαναν πολλοι στην ιστορια αλλα λιγοι τις δικαιολογησαν και εφτιαξαν σχολη.

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 03/11/2010 13:46:54

            micha
            H νόμιμη κρατική βία (ελπίζω να καταλαβαίνεις τί σημαίνει) έχει καμία σχέση με ότι συζητάμε?
            Τώρα αν φθάσουμε στο σημείο να συζητήσουμε ποιός έχει δικαιοδοσία να νομιμοποιεί τη βία... καληνύχτα.

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 03/11/2010 13:55:03

            Πέν

            Αναιρείς τον εαυτό σου λοιπόν, και θέτεις προϋποθέσεις κάτω από τις οποίες η ζωή δεν είναι αναφαίρετο δώρο Θεού.
            Γεμάτη η ιστορία με εγκλήματα υπό την ευλογία του κράτους.
            Από τα Γκουλάγκ της ΕΣΣΔ μέχρι τον κάου μπόυ Κορκονέα

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 13:04:25

      Ενώ ο καπιταλισμός, στηρίζεται σε πνευματικές και ηθικές βάσεις και έχει ως αφετηρία της την σωτηρία του ανθρώπου.

      • Misha avatar
        Misha @ Κάποιος 03/11/2010 13:13:50

        Η ιδιοκτησία είναι κλοπή, έγραφε ο Μέγας Βασίλειος από το 300 μΧ. Ο «χριστιανισμός» της Δυσης μας έχει χορηγία από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, γιατί φτιάχνει τους καλύτερους σκλαβους.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Misha 03/11/2010 13:17:01

          Σας μίλησε κανείς για καπιταλισμό; Και ποιος σας είπε ότι ισχυρίστηκα ότι έχει χριστιανικές βάσεις; Υλιστικό σύστημα είναι κατά βάση.
          Το πρόβλημα είναι ότι διαρκώς εκτρέπετε τη συζήτηση.
          Το έγραψα και πιο πάνω "ναι, αλλά και οι Αμερικάνοι καταπιέζουν τους μαύρους".
          Παλιά παρωδιά εξωφύλλου του Ριζοσπάστη από το Αντί.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ΒΙΣ 03/11/2010 13:26:14

            Ποιο δηλαδή πολιτικό σύστημα ή πολιτική ιδεολογία έχει πνευματικές βάσεις ;
            H ελέω θεού μοναρχία μήπως ;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Misha 03/11/2010 13:56:58

          Καλυτεροι σκλαβοι απο τους μουζικους που εφτιαξε ο δικος μας ορθοδοξος χριστιανισμος δυσκολα να βρεθουν.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ψυχραιμια 03/11/2010 14:02:29

            Γιατί το λες αυτό ;
            Θα δικαιωθούν στον παράδεισο!

  25. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/11/2010 13:16:28

    Τρελαμένα παιδάκια είναι. 22 και 24 χρονών. Στην ηλικία των παιδιών πολλών από μας. Οϋτε είναι μόνο των Βορείων Πραστείων. Είναι και των Νοτίων, Δυτικών και Ανατολικών.
    Τρελαμένα παιδάκια αμήχανων, αποπροσανατολισμένων ή και "χαζών" γονέων. Μικρο-μεσοαστών "χαμένων στη μετάφραση".
    Δεν τους δώσαμε αγωγή, αρχές, ηθική. Δεν τους δώσαμε καλοσύνη και ορθό λόγο. Δεν τους δώσαμε ούτε καρδιά ούτε πνεύμα. Μόνον λεφτά (όσοι μπορούσαν), gadgets και υπεφίαλες, ανεδαφικές ιδέες.
    Φάτε "ανάπτυξη" και χλίδα τώρα, συνομήλικοι, γεννημένοι το '50 ή '60. Αλλά τα παιδιά μας, όσα "χαλάσανε", εμείς τα "χαλάσαμε", όσοι τα "χαλάσαμε".

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ο Θείος 03/11/2010 13:19:52

      Αυτά που γράφεις είναι απόλυτα σωστά. Η πλειοψηφία βέβαια ειναι πλουσιόπαιδα ΒΠ, από γονείς upper middle class (τα ξέρω και από δικηγόρους), αλλά όχι πάντα.
      Το θεμα είναι ότι τα τρελλαμένα παιδάκια, για τους λόγους που ορθά αναφέρεις, μπορούν να μανιπουλαριστούν ευκολα από άλλους που ίσως δεν ειναι και τόσο τρελλαμένοι...

      • Enzo avatar
        Enzo @ ΒΙΣ 03/11/2010 13:24:09

        αμα δεν υπαρχει απο πισω σωστη οικογενεια να δωσει τη καταλληλη παιδεια αυτα τα αποτελεσματα θα εχουμε.
        ολα τα αλλα ειναι τραχανας απλωμενος

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΒΙΣ 03/11/2010 13:27:56

        Ισχύει η πλειοψηφία είναι όπως γράφεις. Αλλά η περιρρέουσα ατμόσφαιρα παέι και πιό πέρα. Αυτή η upper middle class είναι πανίσχυρη στις νοοτροπίες που επικρατούν στη χώρα μας, βλέπεις ολόγυρα παντού την αισθητική και την "ηθική" της. Η αρρώστεια της είναι μεταδοτική πολύ πέρα από τα όριά της.
        Γνώμη μου είναι πάντως ότι η "ηθική" της και ο αυτοκαταστροφικός ανορθολογισμός της είναι αδύνατο να καταπολεμηθεί, άν δεν γίνει καταγέλαστη και κοινωνικά κατακριτέα η αισθητική της.

    • Misha avatar
      Misha @ Ο Θείος 03/11/2010 13:26:11

      Θείο, παιδάκια ήταν και οι σατανιστές της Παλλήνης, παιδάκια είναι και οι χουλιγκάνοι των γηπέδων κ.ο.κ.
      Το ζήτημα είναι πώς και γιατί κάποιοι από αυτούς νομίζουν πως θα γίνουν νεοι Κουφοντίνες.
      Κάτι τέτοιο, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να συμβεί χωρις την εμπλοκή καθεστωτικών μηχανισμών σε αυτή.
      Βλέπεις το ευρυτερο "cui bono" (είναι βέβαιο πως εσυ μπορείς να το κάνεις) και βγάζεις ασφαλέστατα συμπεράσματα για το καναλιζάρισμα της μετεφηβικής οργής ή αναζήτησης .

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 03/11/2010 13:31:04

        Misha, τους μηχανισμούς κι εγώ τους φοβάμαι, αλλά πιό πολύ φοβάμαι τις ιδεολογίες, νοοτροπίες, την επικρατούσα "ηθική" ΚΑΙ αισθητική: Οι νοοτροπίες είναι πολύ ισχυρότερες και απείρως πιό διεισδυτικές από τους μηχανισμούς κράτους και παρακράτους. Είναι ατομικές βόμβες από τη μιά μεριά, κοινό μπαρούτι από την άλλη.

        • Misha avatar
          Misha @ Ο Θείος 03/11/2010 13:37:44

          Όταν οι νοοτροπίες ωριμάσουν δεν εκδηλώνονται με στρακαστρουκες που ακόμα κι όταν σκάνε στα χέρια των παραληπτών, το μόνο που κάνουν είναι να τους χαλάνε το μανικιούρ.
          Όταν συμβαίνει αυτο το τελευταίο μοιάζει με την «επανάσταση» που κάνει το διοξείδιο όταν ανοίγεις το κουτάκι της γκαζόζας

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ο Θείος 03/11/2010 13:47:09

          Ποιός μίλησε για "ωριμότητα"; Τρελαμένα παιδάκια είναι. Να πάμε πιό κάτω;
          Κάπως πιό "ώριμοι Δαιμονισμένοι" ήταν αυτοί που κάψανε τους ανθρώπους στη Μαρφίν. Ακόμα πιό "ώριμοι" αυτοί που πυροβολούν "μπάτσους" (εξίσου και αυτοί που αντι-πυροβολούν "μικρούς Αλέξηδες" ή "εκδρομείς μαθητές Μάρκο Μπουλάτοβιτς" - δεν ξεχνώ.
          Η λογική αυτού του βαρελιού της "εξέγερσης" είναι ο πάτος του. Το κακό το σταματάς στην αρχή: Στην οικογένεια και στο σχολείο.

          • Misha avatar
            Misha @ Ο Θείος 03/11/2010 13:51:26

            Το πορισμα για τη Μαρφίν το διάβασες;
            Καλά το έθεσες για τους κρατικούς τρομοκράτες, τύπου Ράμπο,Μελίστα και Κορκονέα.
            Εκεί είναι και το κυρίως προβλημα.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Ο Θείος 03/11/2010 14:05:50

      Aσφαλώς και αυτή είναι η κοινωνική και ψυχολογική βάση της τρομοκρατίας στην Ελλάδα.

      Υπάρχει όμως και κάτι που αρνείται να καταλάβει η Αριστερά στην Ελλάδα.

      Ότι χρόνια ολόκληρα αρνείτο να καταδικάσει απερίφραστα.
      Επέβαλε όρους του τύπου "αθώα θύματα", ποιά ήταν "ένοχα θύματα"?
      Βάφτιζε με επιμονή "εκτελέσεις" τις κοινές δολοφονίες.
      Καταδίκαζε μόνο σε συνάρτηση με το ανώφελο "τέτοιων ενεργειών"
      ή τον κίνδυνο να επισύρουν κατασταλτικά μέτρα εις βάρος του λαού.

      ΚΑΜΙΑ ΗΘΙΚΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.

      ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 14:08:47

        Δεν μπορει καποιος να καταδικασει τον εαυτο του.

      • Misha avatar
        Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 14:12:46

        Εσύ, Σον Πέν ,καταδικάζεις τον φόνο του CIAρχη Γουέλς , του βασανιστή Μπάμπαλη και του Μάλλιου;

        • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
          ΣΟΝ ΠΕΝ @ Misha 03/11/2010 15:05:54

          Micha
          ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΩ

          Τους ενόχους τους δικάζουμε σύμφωνα με τους νόμους μας και τους τιμωρούμε όπως τους αξίζει.
          Ποιόν διορίσαμε ή εξουσιοδοτήσαμε να το κάνει στο όνομά μας?
          Αυτά είναι που δεν καταλαβαίνει η Αριστερά των λαϊκών δικαστηρίων.
          Οι Δημοκρατίες λειτουργούν με νόμους.
          Αχ ρε μαύρε Σωκράτη, τί μαύρα μεσάνυχτα έχουν οι απόγονοί σου.

          • Misha avatar
            Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 15:17:51

            Ευτυχώς που απέτυχε ο Παναγούλης στην απόπειρα κατά του Παπαδόπουλου, και ο Στάουφενμπεργκ στην απόπειρα κατά του Χίτλερ. Και αποφύγαμε έτσι την επαναστατική βία. Κι εγιναν τα πράγματα κατά νομον και κατά τάξιν.
            Έρμε Κολοκοτρώνη ...

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 15:22:07

            Η κρατική τρομοκρατία πάντα θα είναι πιο αποτελεσματική!
            Συνήθως ποτέ δεν αποτυγχάνει στους στόχους της.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 15:34:08

            Καμμία σχέση Misha, δεν είναι το ίδιο: Συνέχεια μεταξύ δημοκρατικής και δικτατορικής εξουσίας δεν υπάρχει, παρά μόνον για κυνικούς πολιτικούς. Η τυραννοκτονία, σε καιρό τυραννίας, είναι αρετή, ανδραγάθημα.
            Ο Stauffenberg περίμενε για μια ευκαιρία να χτυπήσει τον τύραννο 10 χρόνια, σάν κουνάβι κρυμμένο στην τρύπα του, πληρώνοντας με τη ζωή του και των συντρόφων του. Και ο Παναγούλης δεν πυροβολούσε "μπάτσους". Ο τυραννοκτόνος είναι το αντίθετο του μηδενιστή τρομοκράτη.

          • Misha avatar
            Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 15:37:36

            Ήταν αυτός που σκότωσε τον ατιμώρητο και ελεύθερο Μπάμπαλη τυραννοκτόνος;

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 15:54:15

            Δεν νοείται τυραννοκτόνος σε συνθήκες κοινοβουλευτικής δημοκρατίας. Και δεν νοείται τυραννοκτόνος που δεν παίζει το ίδιο το κεφάλι του κορώνα γράμματα.
            Είπαμε, άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχει συνέχεια του κράτους, όταν ανατρέπεται το πολίτευμα, προς τη μιά ή την άλλη κατεύθυνση.
            Θυμήθηκα τώρα τις Ανδρεïκές παρλαπίπες 10 1974, ότι δήθεν η κυβέρνηση Καραμανλή ήταν "αλλαγή φρουράς" της χούντας. Απίστευτη ανοησία.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/11/2010 14:18:12

        Ισχύει, για το εξτρεμιστικό τμήμα της αριστεράς. Αλλά φοβάμαι, είναι και γενικότερο πρόβλημα, όλου του πολιτικού προσωπικού . Η πολιτική γλώσσα αριστερών, δεξιών και κεντρώων στην Ελλάδα, συνήθως είναι υπερβολικά "συγκρουσιακή", επενδύει στην καταστροφή του πολιτικού αντιπάλου και όχι απλά στη νίκη. Για την ακρίβεια, βλέπει στην πολιτική διαμάχη "εχθρούς" που πρέπει να καταστρέψει, και όχι "αντιπάλους", που πρέπει να νικήσει.
        Φυσικά για την ανοησία με δήθεν “αθώα και ένοχα θύματα”, και γενικώς για τον αριστερό στρουθοκαμηλισμό έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά δες, ακόμα και μη αριστεροί - και πάρα πολλοί δεξιοί - βάζουν τη λέξη τρομοκρατία σε εισαγωγικά, λές και δεν υπάρχει, είναι φτιαχτή. Ή είναι ο Βόλντεμορτ, του Χάρι Πότερ.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ο Θείος 03/11/2010 14:26:04

          Πρόκειται για μείγμα Μεσανατολίτικης, παλαιο-Βαλκανικής και προπαντός Αμερικάνικης ("όλα είναι μαζικά, και προπαντός Αμερικανικά"...) πολιτικής παιδείας.
          Misha, ναί, όποιος είναι από θέση αρχής κατά της θανατικής ποινής, καταδικάζει και το φόνο ("εκτέλεση" την είπαν) του Γουέλς , του Μπάμπαλη και του Μάλλιου. Και βρίσκει σοφή την καταδίκη σε ισόβια (και όχι σε θάνατο), των πρωταιτίων της Δικτατορίας.

          • Misha avatar
            Misha @ Ο Θείος 03/11/2010 14:30:17

            Θείο, είμαι κι εγώ από θέση αρχης εναντίον της θανατικής ποινής.
            Ωστόσο δεν θεωρώ ίδιας ηθικής βαρύτητας την δολοφονία Μπακογιάννη με τον φόνο του δολοφόνου Γουέλς.
            Περιμένω να δω αν οι (ακρο) δεξιοί οπαδοί της νόμιμης κρατικής βίας που έφτιαξε ταγματασφαλίτες και ξερονήσια , έχουν γίνει εσχάτως οπαδοί της Αχίμσα

          • (A)θανάσης avatar
            (A)θανάσης @ Ο Θείος 03/11/2010 14:33:24

            Το πρόβλημα είναι όταν η δολοφονία Γουέλς κλπ δεν είναι παρά στάχτη στα μάτια ή άλλοθι για φόνους Μπακογιάννη κλπ.
            Αυτό είναι πέταγμα ζωών στα σκουπίδια, στην κυριολεξία.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Ο Θείος 03/11/2010 14:40:25

            Ποιον σκοτωσε ο Γουελς;
            H δολοφονια του ειναι καταδικαστεα οχι επειδη γενικα και αοριστα σεβομαστε την ανθρωπινη ζωη αλλα επειδη διαταρασσει τις σχεεις με μια μεγαλη δυναμη της οποιας ηταν υπαλληλος νομιμα διαπιστευμενος στην Ελλαδα.

          • Misha avatar
            Misha @ Ο Θείος 03/11/2010 15:29:52

            Κανέναν δε σκότωσε ο Γουέλς.
            Ανέβηκε στα σκαλοπάτια της ιεραρχίας της CIA κεντώντας σταυροβελονιά σηματάκια με το God Bless America.

        • Minnie avatar
          Minnie @ Ο Θείος 03/11/2010 14:26:57

          Ο πολιτης δεν μιλαει πολιτικη γλωσσα, μιλαει ακομψα ισως, πιθανον αδεξια, ακομα και ασυντακτα αλλα μιλαει απο καρδιας.

          Η αφαιρεση ζωης ειναι φονος.
          Και αν υπαρχει σκοπιμοτητα/υστεροβουλια/οφελος, ειναι δολοφονια.

          Τελεια και παυλα.

        • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
          ΣΟΝ ΠΕΝ @ Ο Θείος 04/11/2010 08:53:09

          Θείε

          Προσυπογράφω όλες τις απαντήσεις σου σε Misha.

  26. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/11/2010 13:22:31

    Δεν έχει να κάνει με "αριστερά", "δεξιά", "κέντρο" κτλ. Ούτε κάν με "αναρχία", άν πάρουμε κατά λέξη τον όρο. Είναι καθαρός μηδενισμός. όποιος έχει διαβάσει Ντοστογιέφσκι, "Δαιμονισμένους" κτλ, ή ακόμα καλύτερα Νετσάγιεφ και άλλους Ρώσους ή Γερμανούς "αναρχο"-μηδενιστές του 19ου αιώνα, εύκολα θα καταλάβει.
    Μια άρρωστη κοινωνία (σαν τη "δυναμική", διεφθαρμένη μερίδα της δικής μας μεταπολεμικής κοινωνίας), βγάζει και "άρρωστα" παιδιά. Αλλά συνήθως, για την κληρονομημένη αρρώστεια δεν φταίει ο άρρωστος: Αμαρτίαι γονέων παιδεύουσι τέκνα.

    • Misha avatar
      Misha @ Ο Θείος 03/11/2010 13:35:01

      5 μέρες πριν τις εκλογές θυμήθηκε να ξεσπάσει ο μηδενισμός; (ασφαλώς υπαρκτότατος και προβληματικότατος)
      Και μάλιστα εξυπηρετωντας τις θεωρίες του ΓΑΠ-ΔΝΤ περί αποσταθεροποίησης ;
      Αν οι μάγκες ήταν «φορτωμένοι» με θυμό μηδενιστές και θέλανε να κάνουνε πραγματικό τζέρτζελο θα πήγαιναν προψές στο μαραθώνιο και θα έκαναν το σώου τους διπλα στον Γκιοργκάκις... ;)

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Misha 03/11/2010 13:43:26

        !

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 03/11/2010 13:57:04

        Η ιστορία με τα ταχυδρομημένα δεξιά και αριστερά δέματα-βόμβες, ξεκίνησε πρίν μια δυό-βδομάδες, από την Υεμένη. Δεν λέω ότι έχουν σχέση, φυσικά τα εδώ. Αλλά οι νοοτροπίες, η κατάσταση πνευμάτων, δεν έχει σχέση; Το "παγκόσμιο χωριό" που είπε παλιά ο Μακ Λιούαν, πριν κάν βγεί το Ίντερνετ, αυτό είναι.
        Πως νομίζετε βλέπουν τον κόσμο, το σύστημα, αυτά τα τρελαμένα παιδάκια; Τι φαντασιώνονται; Ομολογώ φυσικά, πώς δεν μπορώ να μπώ στην ψυχή τους, αλλά αυτό το μίσος και η (αυτο)καταστροφικότητα, είτε με στρακαστρούκες, είτε με κορμιά-βόμβες, πάντα από νέους, πάντα από ποαιδάκια που καταστρέφουν και αυτοκαταστρέφονται, κάτι κοινό δεν έχει;

  27. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 03/11/2010 14:17:10

    Οι τρομοκρατικές οργανώσεις δρούν με βάση την πεποίθηση ότι η κοινωνική ανατροπή θα ξεκινήσει από καθαρά συνομωτική δράση κλειστών ολιγάριθμων ομάδων. Βασίζονται λίγο ή πολύ στην Νετσαγιεφική αντίληψη. Η οποία έφτασε στα πιό ακραία όρια αυτή την λογική με απόλυτο κυνισμό. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Και αυτός ήταν ο λόγος που διαφώνησε μαζί του Μπακούνιν.

    Επειδή οι κλειστές αυτές οργανώσεις ασπάζονται την αρχή της συνομωτικής δράσης, έχουν στην οργανωτική δομή τους πολλά κοινά με τις μυστικές υπηρεσίες, ή τις μυστικές υπηρεσίες ασφαλείας. Και επίσης μπορεί να έρχονται και σε συνεννόηση με συμμορίες του κοινού εγκλήματος. Πολλές φορές μοιράζονται τους ίδιους διαύλους πληροφοριών.Τρομοκρατικές οργανώσεις και μυστικές υπηρεσίες έχουν την ίδια φιλοσοφία δράσης και οργάνωσης, άσχετα αν διαφέρουν στα μέσα ή στους σκοπούς.

    Εξ αιτίας αυτής της ομοιότητας στην δομή και στον τρόπο δράσης ,και από το ότι κινούνται εξ ορισμού μέσα στην αδιαφάνεια, είναι εύκολο να καταλάβουμε ότι είναι πιθανό να υπάρξει αλληλοδιείσδυση ανθρώπων της μιάς δομής στην άλλη.

    Ήδη με το τρομερά διεισδυτικό μυθιστόρημα του Ντοστογιέφσκι «Δαίμονες», που ο Άρης Αλεξάνδρου μετέφρασε θαυμάσια με τον τίτλο Δαιμονισμένοι, μπορούμε να καταλάβουμε την ψυχολογία και τον τρόπο δράσης των ομάδων αυτών. Έχουν δύο κατηγοριών μέλη. Α) Τους ιδεολόγους, ιδιόρρυθμους, επηρμένες μετριότητες, έξαλλες φεμινίστριες, ακόμη και θρησκόληπτους, κλπ. Β) Τα ηγετικά στελέχη (ο ντοστογιέφσκι τους παρουσιάζει ως ανώτερης εφυϊας αστούς ή αριστοκράτες) που χαρακτηρίζονται από αμοραλισμό και κυνισμό με έκδηλα στοιχεία κοινωνικής παρακμής. Οι πρώτοι νομίζουν ότι υλοποιούν την ιδεολογία τους. Οι δεύτεροι,οι καθοδηγητές, τους χρησιμοποιούν ως απλά όργανα για πολύ συγκεκριμένους σκοπούς.

    Δυστυχώς δεν είναι μόνο των Β. Προαστείων. Τα τέκνα της ευζωϊας ( του κινητού από νηπιακής ηλικίας, του play station, των αμαχητί καταλήψεων, του χουλιγκανισμού, του παχυλού χαρτζιλικιού και του με μέσο διορισμού) μπορούν να εκλάβουν την αδυναμία πληρωμής του τεράστιου λογαριασμού κινητού ως μέγιστη τραυματική εμπειρία και άξια λόγου αφορμή για «επαναστατική δράση». Είναι πολλοί από αυτούς που θα μπορούσαν να αποτελέσουν δεξαμενή στρατολόγησης από «πράκτορες του χάους» (για να θυμηθώ και τον Νόρμαν Σπίνραντ).

    • Misha avatar
      Misha @ Professor Moriarty 03/11/2010 14:22:59

      ++++

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 03/11/2010 14:31:36

        Μίσα, στο ίδιο πνεύμα ήταν και οι δικές μου παρεμβάσεις, αλλά εκεί δεν άρεσαν γιατί εχω την ταμπέλα του δεξιού...
        Φυσικά και είναι σωστά και τεκμηριωμένα αυτά που γράφει ο PM.
        H διάβρωση των τρομοκρατικών οργανώσεων από μυστικές κρατικές υπηρεσίες δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν τέτοιες οργανώσεις. Ο Βερχοβένσκυ του Ντοστογιέφσκυ (δηλ. ο Νιετσάγεφ) είχε την ιδεολογία και την οργάνωσή του, άλλο που η μυστική τσαρική αστυνομία προσπαθούσε να μπει εκεί.
        Σε ανύπαρκτη οργάνωση δεν διεισδύεις.

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ ΒΙΣ 03/11/2010 15:05:05

          Υπάρχει και η περίπτωση επάνω σε μία ουσιαστικά "εξαρθρωμένη" τέτοια ομάδα να στήσουν μία άλλη ομάδα, σχεδόν εξ ολοκλήρου κατευθυνόμενη.

          Όσον αφορά τον αμοραλισμό των ηγετών του χάους και της δια του χάους εγκαθίδρυσης ενός κυνικά σχεδιασμένου δεσποτισμού, ας διαβαστεί το παρακάτω απόσπασμα από το παραλήρημα του Πέτρου Στεπάνοβιτς:

          "Ακούστε, στην αρχή θα ξαμολήσουμε φασαρίες... Δικοί μας δεν είναι μόνον αυτοί που σφάζουν και καίνε, ούτε εκείνοι που πυροβολούν όπου τους καπνίσει, ή εκείνοι που δαγκώνουν. Κάτι τέτοιοι μας είναι εμπόδιο και τίποτε άλλο. Εγώ δεν ανέχομαι τίποτε χωρίς πειθαρχία. Γιατί εγώ είμαι απατεώνας, δεν είμαι σοσιαλιστής, χα-χα-χα! Ακούστε τους έχω κιόλας μετρήσει: ο δάσκαλος που περιγελάει μαζί με τα παιδιά τον θεό τους και το λίκνο τους, είναι κιόλας δικός μας. Ο δικηγόρος που υπερασπίζεται τον μορφωμένο δολοφόνο λέγοντας πως είναι πιό ανεπτυγμένος από το θύμα του και πως δεν είχε άλλο τρόπο να αποκτήσει λεφτά παρά μόνο σκοτώνοντας, είναι κιόλας δικός μας. Τα παιδιά του γυμνασιου που σκοτώνουν έναν μουζίκο για να δουν τι αίσθημα θα δοκιμάσουν, είναι δικοί μας. Οι ένορκοι που αθωώνουν τους δολοφόνους είναι δικοί μας. Ο εισαγγελέας που τρέμει στην δίκη μην τυχόν και δεν φανεί αρκετά λιμπεραλίστας, είναι δικός μας. Απ΄την άλλη μεριά η τάση υποταγής έχει φτάσει στους μαθητές και στους άλλους αφελείς στο ακρότατο σημείο. Παντού η φιλοδοξία ανεπτυγμένη στον απώτατο βαθμό. Μιά όρεξη σχεδόν ζωώδης, πρωτάκουστη...

          Θα κάνουμε να ανάψουν πυρκαγιές. Θα κάνουμε να κυκλοφορήσουν μύθοι... Σ' αυτό θα μας φανεί χρήσιμος κι ο τελευταίος ψωροπυρήνας. Εγώ θα βρώ μέσα στους πυρήνες αυτούς ανθρώπους έτοιμους να πυροβολήσουν όπου τους πούμε και θα μας χρωστάνε χάρη που κάναμε την τιμή να τους διαλέξουμε. Και τότε να δείτε τι αναταραχή έχει να γίνει! Θα γίνει ένα ξεχαρβάλωμα που όμοιό του δεν θάχει ξαναδεί ο κόσμος. Θα συννεφιάσει η Ρωσία, κι η γη θα θρηνήσει τους παλιούς θεούς. Και τότε ακριβώς θα βάλουμε μπροστά ποιόν λέτε;........"
          Φ. Ντοστογιέφσκι, "Δαιμονισμένοι

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Professor Moriarty 03/11/2010 15:15:45

            Εκατόν τόσα χρόνια πρίν...
            Λες και εδώ είμαστε "τότε".
            Η Ιταλία, η Γερμανία, η Γαλλία ήταν "τότε" το 1970 - 1980. Εμείς επιμένουμε στον 19ο αιώνα.

          • Misha avatar
            Misha @ Professor Moriarty 03/11/2010 15:49:54

            Θείο, ουσιαστικά δεν άλλαξε τίποτα στον κόσμο από τότε που βγήκαμε από τις σπηλιές παρά μόνο οι μέθοδοι που χρησιμοποιούν οι «καλοί» και οι «κακοί».
            Φαίνεται μαλιστα πως οι τελευταίοι επωφελούνται περισσότερο από τις όποιες τεχνολογικές διευκολύνσεις και γνωστικές κατακτήσεις.

  28. Greg avatar
    Greg 03/11/2010 14:30:38

    Είναι διαφορετικά τα προβλήματα στις οικογένειες των παιδιών που στρέφονται σε εκδηλώσεις ακροαριστερής ή ακροδεξιάς βίας.
    Στην πρώτη περίπτωση, είναι συνήθως παιδιά που δεν έχουν δεχτεί αρκετή αγάπη και προσοχή, απασχολούμενα επί ώρες με κάθε απίθανο "ιδιαίτερο" ή σε χόμπι. Οι γονείς πάντα λείπουν και μόνο πληρώνουν. Τα παιδιά αυτά αντιδρούν με βία στο περιβάλλον που τους "προτείνεται".
    Στη δεύτερη περίπτωση, υπάρχουν συνήθως οικογένειες με προβλήματα οικονομικά, χαμηλό μορφωτικό επίπεδο των γονιών, αρνητικά πρότυπα. Τα παιδιά αυτά αντιδρούν με βία εναντίον του περιβάλλοντος μέσα στο οποίο ζουν.

    • Minnie avatar
      Minnie @ Greg 03/11/2010 14:35:07

      Υπαρχει και αλλη μια κατηγορια.
      Παιδια γονεων που απετυχαν να ζησουν την επανασταση τους οταν ηταν νεοι και προσπαθουν να αναπληρωσουν το κενο μεσα απο τα παιδια τους.
      Ειναι πολλοι τετοιοι γονεις, πιστεψε με.

  29. Σχολιαστής avatar
    Σχολιαστής 03/11/2010 15:06:56

    Το πόσο μπάχαλο χώρα είμαστε φαίνεται από το ότι δεν καταφέρνουμε ούτε 2 τρομοκράτες της προκοπής να βγάλουμε! Μπροστά σ' αυτούς ο Θανάσης Βέγγος ως πράκτορας Θου Βου ήταν Τζέιμς Μποντ! Παιδάκια του δημοτικού να έβαζαν, θα έκαναν καλύτερα τη δουλειά!
    Εκτός βεβαίως αν τους διάλεξαν επίτηδες ηλίθιους για να τους "κάψουν".

  30. A.M. avatar
    A.M. 03/11/2010 15:50:51

    Αντιεξουσιαστές που ΔΕΝ χτυπάνε αυτήν καθεαυτήν την εξουσία είναι προβοκάτορες ή ηλίθιοι στην καλύτερη περίπτωση.

    Όταν αγαπητέ μου κύριε «τρομοκράτη» διαφωνείς με το σύστημα το χτυπάς στα ίσια και στο ψηλότερο επίπεδο της δομής του που μπορείς να χτυπήσεις.

    ΑΝ - το τονίζω ΑΝ - ήμουν τρομοκράτης και ήθελα να χτυπήσω το σύστημα δεν θα χτύπαγα ούτε πρώην αντιστασιακούς όπως π.χ. Παναγούλης. ούτε δικαστικούς , ούτε παιδάκια 20 χρονών που μόλις τέλειωσαν την σχολή της αστυνομίας και τα γάζωσαν πρόπερσι.

    Θα την έστηνα κατευθείαν στον υπουργό δημόσιας τάξης και θα τον έκανα σουρωτήρι ή ακόμα καλύτερα τον ΓΑΠ ή κάποιον βουλευτή, ή έναν εκπρόσωπο των βιομηχάνων κάποιον μεγάλο τέλος πάντων που να αντιπροσωπεύει το σύστημα για να δείξω ότι χτυπάω το σύστημα.

    Επειδή όμως εγώ ΔΕΝ είμαι τρομοκράτης δεν την στήνω ούτε στα παιδάκια ούτε στους εκπροσώπους του συστήματος του οποίου συστήματος είμαι ένα κομμάτι έστω ελάχιστο.

    Επειδή όμως ΟΥΤΕ οι φερόμενοι - έκφραση κι αυτή! - ως τρομοκράτες είναι τρομοκράτες αλλά όπως έγραψα ή ηλίθιοι ή προβοκάτορες - χωρίς να έχω στοιχεία αυθαίρετα πιστεύω ότι είναι προβοκάτορες - στέλνουν βόμβες που κάνουν τσάφ σαν πασχαλιάτικες κροτίδες, γαζώνουν 20χρονα παιδάκια, καίνε 3 εργαζόμενους στην τράπεζα για να τρομοκρατήσουν όσους αντιδρούν στο μνημόνιο, ΔΕΝ καίνε την Αθήνα μόλις ο ΓΑΠ κόβει μισθούς και συντάξεις αλλά μόνον όταν ο Καραμανλής υπογράφει τον αγωγό Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη και γενικά συμπεριφέρονται σαν ακριβώς αυτό που είναι: προβοκάτορες!

    Οι «τρομοκράτες» που μας πασάρονται σαν κοινωνικοί αγωνιστές είναι υπηρέτες του συστήματος το οποίο υποτίθεται πολεμούν.
    Και το αποτέλεσμα της δράσης τους το βλέπουμε καθημερινά πιο είναι.
    Λιγότερες ευλευθερίες, τρόμος, ανασφάλεια, αστυνομοκρατία και όλα τα κακά της μοίρας.

    Ας αφήσουν λοιπόν τα παραμύθια περί «τρομοκρατών».
    Πληρωμένοι προβοκάτορες είναι όλοι τους.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ A.M. 03/11/2010 15:58:32

      Κάτι έγραψα παραπάνω για τα εισαγωγικά στη λέξη τρομοκράτης:
      h**p://www.antinews.gr/?p=69694#comment-558876
      Πρίν αλέκτορα τρίς φωνήσαι...

  31. TASSOS avatar
    TASSOS 03/11/2010 16:22:43

    Καλά ρε παιδιά δεν σας πάει το μυαλό ότι πίσω από όλες τις τρομοκρατικές ενέργειες κρύβεται το παρακράτος του ΠΑΣΟΚ?Που είναι οι έρευνες και που το πόρισμα για τους νεκρούς της ΜΑΡΦΙΝ?Είδατε κάποιον από το ΠΑΣΟΚ η από άλλα κόμματα να διαμαρτύρεται έντονα?Απλές καταδίκες.Είδατε τα δήθεν προσβεβλημένα δεκαεξάχρονα να διαμαρτύρονται βίαια και έντονα για την δολοφονία των αθώων υπάλληλων?Οι νεκροί ξεχάστηκαν σε αντίθεση με άλλους νεκρούς φυσικά αθώους και αυτούς?Μπορούν να μας δώσουν μια πειστική εξήγηση πως ανακαλύπτουν τον τελευταίο χρόνο τους δράστες κάθε τρομοκρατικού χτυπήματος? Άντε ρε μαζευτείτε και φύγετε από την χώρα επιτέλους!!

  32. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/11/2010 19:04:21

    Δεν είδατε τι γίνεται. Όταν ο Καραμανλής προσπαθούσε να; περάσει διάφορα 3 φορές πιο ήπια μέτρα καιγότανε το σύμπαν. Τώρα που ο ΓΑΠ ξεσκίζει την σ΄θμπασα Ελλάδα, όπου επιστρέφουμε σε εργατικό Μεσαίωνα, ο λεγόμενος "αντεξουσιαστικός χώρος" ρουφάει το αυγό του και ξαφνικά λίγο πριν τις εκλογές φεύγουν ταχυδρομικώς στρακαστρούκες που δημιουργούν κυρίως πολιτικό θόρυβο με στόχευση πολύ βολική για την κυβέρνηση, που παίζει τον μπαμπούλα της αποσταθεροποίησης.
    Αυτό αποδεκνύει στην πράξη ότι όλο αυτό το σύστημα, είτε είναι "τα παιδιά με τα μαύρα", μπαχαλάκηδες, είτε φονιάδες, είτε "επιστολογράφοι" με στρακαστρούδες, δεν είναι και τόσο αυτόνομοι. Μυρίζει καθοδήγηση και δη καθεστωτική.
    Δεν λέω ότι όλοι τους, αναρχικοί, αντεξουσιαστές, αριστεριστές, ένοπλοι και μη, απλοί σαματατζήδες ή φονιάδες ιμιτασιόν "γκεριγιέρος¨της πόλης είναι πράκτορες. Αυτά τα πράγματα δεν πάνε έτσι. Αρκούν 2-3 άνθρωποι να είναι στο κόλπο και να παίζουν με τους πολυπληθείς χρήσιμους ηλίθιους, που νομίζουν ότι κάνουν επανάσταση και στην πράξη απλώς διευκολύνουν τις καθεστωτικές επιλογές, ήτοι την κυβέρνηση στους εκβιασμούς της.

    • Misha avatar
      Misha @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/11/2010 19:09:19

      Έτσι ακριβώς είναι και είναι πια τόσο εξώφθαλμο που ακόμη και ο Τερμπεντέρης κι η Ακριβοπούλου το μισοείπανε.

  33. leste avatar
    leste 03/11/2010 19:07:57

    Ας τα πάρουμε ένα ένα. Το να λέμε ότι κάθε αριστερός είναι εν δυνάμει εξτρεμιστής και τρομοκράτης είναι σαν να λέμε ότι κάθε δεξιός είναι εν δυνάμει φασίστας ή ο κάθε χριστιανός θρησκόληπτος και ο κάθε πιστός φονταμενταλιστής, οπότε τί κάνουμε ; Εξαλείφουμε κάθε ιδεολογία και θρησκεία για να κοιμόμαστε ήσυχοι ; Εγώ τουλάχιστον δεν συμφωνώ καθόλου. Είναι άλλοι οι λόγοι που οδηγούν κάποιον στο φανατισμό και στο τυφλό μίσος.
    Όσον αφορά την λαθρομετανάστευση που αναφέρθηκε από ΒΙΣ, τι προτείνεις δηλαδή να κάνουμε να αρπάξει ο καθένας από έναν και να τον πάμε καροτσάκι στα σύνορα ή να πλακώνουμε στο ξύλο όποιον ξένο βλέπουμε μπροστά μας ; Ο σκοπός είναι να μην περνάνε αυτοί οι άνθρωποι τα σύνορα μας αλλά είναι τεράστιο το θέμα και δεν θέλω να επεκταθώ. Προς θεού μην νομίζεις ότι υποβαθμίζω το πρόβλημα ίσα ίσα πιστεύω ότι είναι ενέχει πολύ μεγαλύτερους κινδύνους από την τρομοκρατία που συζητάμε τώρα.
    Συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό δολοφόνοι γιατί όταν ο άλλος σου λέει είμαι επαναστάτης είμαι ήρωας και άλλα τέτοια κουραφέξαλα εσύ του λες όχι κύριε είσαι ένας κοινός εγκληματίας και ως τέτοιος θα αντιμετωπιστείς και έτσι του αφαιρείς το όποιο ηθικό πλεονέκτημα και λαϊκό έρεισμα νομίζει ότι έχει. Ειλικρινά πιο λαϊκό έρεισμα έχουν τι ποσοστό των Ελλήνων πιστεύουν οτι αυτές οι ενέργειες είναι προς όφελος μας ; Τι ήθος μπορεί να έχει κάποιος που γαζώνει με σφαίρες ένα παιδί επειδή τυχαίνει να εργάζεται σαν αστυνομικός ή κάποιος που βάζει φωτιά σε ένα κτίριο και καίει ζωντανούς ανθρώπους ;
    Η απόδοση των ευθυνών για την τρομοκρατία στην αριστερά είναι τόσο ισοπεδωτική όσο ήταν κατάπτυστη η απόδοση της ευθύνης για το θάνατο των τεσσάρων στην Μαρφίν στον κόσμο που διαδήλωνε και μόνο στόχο έχει να φιμώσει αλλά και να αδρανοποιήσει τον κόσμο,όπως πολύ πετυχημένα έγινε στην τελευταία περίπτωση . Μην διαδηλώνεις γιατί μαζί σου μπορεί να βρίσκονται οι γνωστοί άγνωστοι και τότε και συ θα είσαι συνένοχος. Μην μιλάς γιατί αυτό που θα πεις μπορεί να κάνει κάποιον τρελό να αρχίζει να μοιράζει περίεργες επιστολές βόμβες και τότε πάλι και συ θα είσαι συνένοχος . Μην κατακρίνεις την κυβέρνηση γιατί μπορεί να προκαλέσεις αστάθεια και χρεωκοπία της χώρας και τότε βέβαια και συ θα είσαι συνένοχος.
    Γενικά μην αμφισβητείτε μονάχα χειροκροτάτε.

  34. leste avatar
    leste 03/11/2010 19:12:57

    Ας τα πάρουμε ένα ένα. Το να λέμε ότι κάθε αριστερός είναι εν δυνάμει εξτρεμιστής και τρομοκράτης είναι σαν να λέμε ότι κάθε δεξιός είναι εν δυνάμει φασίστας ή ο κάθε χριστιανός θρησκόληπτος και ο κάθε πιστός φονταμενταλιστής, οπότε τί κάνουμε ; Εξαλείφουμε κάθε ιδεολογία και θρησκεία για να κοιμόμαστε ήσυχοι ; Εγώ τουλάχιστον δεν συμφωνώ καθόλου. Είναι άλλοι οι λόγοι που οδηγούν κάποιον στο φανατισμό και στο τυφλό μίσος.
    Όσον αφορά την λαθρομετανάστευση που αναφέρθηκε από ΒΙΣ, τι προτείνεις δηλαδή να κάνουμε να αρπάξει ο καθένας από έναν και να τον πάμε καροτσάκι στα σύνορα ή να πλακώνουμε στο ξύλο όποιον ξένο βλέπουμε μπροστά μας ; Ο σκοπός είναι να μην περνάνε αυτοί οι άνθρωποι τα σύνορα μας αλλά είναι τεράστιο το θέμα και δεν θέλω να επεκταθώ. Προς θεού μην νομίζεις ότι υποβαθμίζω το πρόβλημα ίσα ίσα πιστεύω ότι είναι ενέχει πολύ μεγαλύτερους κινδύνους από την τρομοκρατία που συζητάμε τώρα.
    Συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό δολοφόνοι γιατί όταν ο άλλος σου λέει είμαι επαναστάτης είμαι ήρωας και άλλα τέτοια κουραφέξαλα εσύ του λες όχι κύριε είσαι ένας κοινός εγκληματίας και ως τέτοιος θα αντιμετωπιστείς και έτσι του αφαιρείς το όποιο ηθικό πλεονέκτημα και λαϊκό έρεισμα νομίζει ότι έχει. Ειλικρινά πιο λαϊκό έρεισμα έχουν τι ποσοστό των Ελλήνων πιστεύουν οτι αυτές οι ενέργειες είναι προς όφελος μας ; Τι ήθος μπορεί να έχει κάποιος που γαζώνει με σφαίρες ένα παιδί επειδή τυχαίνει να εργάζεται σαν αστυνομικός ή κάποιος που βάζει φωτιά σε ένα κτίριο και καίει ζωντανούς ανθρώπους ;
    Η απόδοση των ευθυνών για την τρομοκρατία στην αριστερά είναι τόσο ισοπεδωτική όσο ήταν κατάπτυστη η απόδοση της ευθύνης για το θάνατο των τεσσάρων στην Μαρφίν στον κόσμο που διαδήλωνε και μόνο στόχο έχει να φιμώσει αλλά και να αδρανοποιήσει τον κόσμο,όπως πολύ πετυχημένα έγινε στην τελευταία περίπτωση . Μην διαδηλώνεις γιατί μαζί σου μπορεί να βρίσκονται οι γνωστοί άγνωστοι και τότε και συ θα είσαι συνένοχος. Μην μιλάς γιατί αυτό που θα πεις μπορεί να κάνει κάποιον τρελό να αρχίζει να μοιράζει περίεργες επιστολές βόμβες και τότε πάλι και συ θα είσαι συνένοχος . Μην κατακρίνεις την κυβέρνηση γιατί μπορεί να προκαλέσεις αστάθεια και χρεωκοπία της χώρας και τότε βέβαια και συ θα είσαι συνένοχος.
    Γενικά μην αμφισβητείτε μονάχα χειροκροτάτε.

  35. A.M. avatar
    A.M. 03/11/2010 19:15:53

    @Θείο
    Αν βγάλουμε τα εισαγωγικά απ την λέξη «τρομοκράτης» τότε θα πρέπει να φτάσουμε σε μια άλλη εξίσωση

    παρακράτος = κράτος = τρομοκράτος (-ία)
    (το δεύτερο συνθετικό της λέξη «τρομο-κρατία» είναι «κράτος».
    Τυχαίο; δεν νομίζω!)

    Τα εισαγωγικά μπαίνουν για να δείξουν πως η τρομοκρατία με την έννοια που της προσδίδει ο κόσμος δλδ της ένοπλης αντίστασης ενάντια στο σύστημα ΔΕΝ υπάρχει.
    Βεβαίως και ΥΠΑΡΧΕΙ τρομοκρατία αλλά αυτή η τρομοκρατία χωρίς εισαγωγικά ΔΕΝ πολεμάει το σύστημα είναι ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ του συστήματος. Βρίσκεται σε άμεση σχέση με το ίδιο το κράτος που για να επιβάλει κάποια μέτρα τα οποία δεν μπορεί ευθέως να τα επιβάλει επειδή θα προκαλέσει αντιδράσεις μεταχειρίζεται το παρα«κράτος» - δλδ ανθρώπους του που βρίσκονται σε υπηρεσίες μυστικές ή χρησιμοποιούνται απ αυτές και πολλές φορές και οργανώνονται απ αυτές και εννοείται και πληρώνονται από μυστικά κονδύλια - με σκοπό να προκαλέσει τον φόβο και τον τρόμο - ιδού η τρομο«κρατία»! - στους πολίτες ώστε να ΜΗΝ αντιδράσουν στα σχέδια της εξουσίας.
    Τρομοκρατία χωρίς εισαγωγικά είναι η τρομοκρατία που επιβάλει το ίδιο το σύστημα στους πολίτες.
    Αν λοιπόν θέλεις να μην βάζουμε εισαγωγικά κανένα πρόβλημα.
    Να γνωρίζεις όμως πως τρομοκρατία χωρίς εισαγωγικά έχει αναφορά σε τρομο-κράτος και σε μισθωμένα όργανά του που σκοπό έχουν την πρόκληση τρόμου στους πολίτες.
    Με αυτήν την έννοια λοιπόν βεβαίως και υπάρχει τρομοκρατία και τρομοκράτες χωρίς εισαγωγικά.
    Τρομοκρατία όμως χωρίς εισγωγικά που να πολεμάει και όχι να υπηρετεί το σύστημα στην Ελλάδα μεταπολιτευτικά δεν υπήρξε και ούτε προβλέπεται να υπάρξει στο άμεσο μέλλον.

  36. A.M. avatar
    A.M. 03/11/2010 19:26:07

    Όχι φίλε μου. Δεν μας πάει.
    Είμαστε αμερικανάκια.
    (αστείο μακάβριο)

    Τούς νεκρούς της ΜΑRFIN;
    Οι τρομικράτες - κρατικοί ή παρακρατικοί δολοφόνοι δλδ - τους έκαψαν.
    Με τρείς νεκρούς βλέπεις πως κανένας δεν ξανααντέδρασε;
    Βλέπεις ποιός είναι ο τρομοκράτης;
    Βλέπεις πόσο εύκολα επιβάλλεται ο τρόμος και ο φόβος;

    Όχι. Ειλικρινά δεν έχω αποδείξεις.
    Η μόνη απόδειξη είναι πως ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να συλληφθούν αυτοί που τους έκαψαν.
    Βλέπεις η εγκληματολογική υπηρεσία με τα τόσα σύγχρονα μέσα δεν μπορεί να βρεί ούτε ένα στοχείο που να οδηγεί στους δολοφόνους.

    Και βέβαια μπορώ να δώ ποιός επωφελήθηκε απ τις δολοφονίες τρών ανθρώπων.
    Αυτός που επωφελήθηκε δεν είναι ούτε ο νομιμόφρων πολίτης, ούτε τα εργασιακά δικαιώματα του πολίτη, ούτε οι ελευθερίες του πολίτη.
    Επωφελήθηκε η κυβέρνηση του ΓΑΠ.

  37. of8almos avatar
    of8almos 03/11/2010 22:54:48

    Μετά τις εκλογές θέλω να βγεί ο Γιωργάκης με τα κολάν και να πεί στα διεθνή κανάλια ότι η Ελλάδα είναι μία χώρα με 11 εκατομμύρια "τρομοκράτες".
    Και αυτή την φορά θα είμαι περήφανος με τον χαρακτηρισμό του Γιωργάκη γιατί θα είμαι ένας από τους ¨τρομοκράτες" που τρομοκράτησαν το σύστημα και τους δανειστές- εκβιαστές του με το όπλο που δεν διώκεται από κανέναν νόμο, προς το παρόν, την ψήφο μου!!!
    ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΠΑΡΤΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ...

  38. sakis avatar
    sakis 04/11/2010 04:31:34

    Συμφωνώ Α.Μ μαζί σου όταν κάψαν τα 4 παιδιά στην μαρφίν (με το έμβρυο) μόκο οι ψευτοαριστεροί έφταιγαν οι παρακρατικοί η έλεγαν είναι ακροδεξιοί ντυμένοι ακροαριστεροί (το ακούσαμε και αυτό) ή έφταιγαν οι νεφελίμ και οι ελοχίμ και άλλες τέτοιες ανοησίες μόνο η άκρααριστερά δεν έφταιγε.Δολοφόνησαν τον Σωκράτη γκιόλια επειδή είχε διαφορετή άποψη απο αυτούς πάλι οι πράκτορες και οι εξωγήινοι έφταιγαν διαμέλισαν με βόμβα το 15χρονο Αφγανόπουλο ακροαριστεροί τρομοκράτες έβγαιναν και έλεγαν ακροδεξιοί την έβαλαν την βόμβα λες και ήταν γιούρι γκέλερ και ήξεραν ότι αυτός που θα περιεργαστεί την βόμβα θα ήταν μή Έλληνας. Γάζωσαν τους νεαρούς αστυνομικούς για να τους σκοτώσουν έκαναν τους κινέζους ή έλεγαν αθλιότητες τύπου η βία φέρνει βία όπως ο πάμπλουτος με το κότερο αριστερός λαζόπουλος(εδώ γελάμε) φαίνεται όταν η δολοφονία ο εξτρεμισμός και ο φασισμός προέρχονται από ακροδεξιό χ'ερι είναι κακός και επικύνδυνος αν όμως ο φασισμός η βία ο τραμπουκισμός η τρομοκρατία προέρχονται από ακροαριστερό χέρι εκεί έχουμε να κάνουμε με τα παιδάκια τα καλά,τα επαναστατημένα που πίνουν γάλα με το μπιμπερό ακόμα και που τα ώθησε η κοινωνική αδικία στη βία πράγματα που μόνο διανοητικά καθυστερημένος θα τα έπαιρνε σοβαρά.