#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/02/2013 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ...χορηγοί, η Πάλη και οι Ολυμπιακοί Αγώνες!



Αυτό το τσίρκο που λέγεται Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή προτείνει να τεθεί το αγώνισμα της πάλης εκτός Ολυμπιακών Αγώνων.

Επειδή, λέει, δεν κόβει εισιτήρια.

Προφανώς καθ' υπόδειξιν των χορηγών.

Και οι ...Αθάνατοι ενδιαφέρονται μόνο για τους χορηγούς, τα αγωνίσματα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Δηλαδή, ό,τι δεν κόβει εισιτήρια, δεν έχει αξία!

Η θέση αυτή επιβεβαιώνει  την πλήρη εμπορευματοποίηση των Αγώνων.

Καμμιά σχέση με τα ιδανικά του Ολυμπισμού.

Μια καλά οργανωμένη "μπίζνα" και τίποτα παραπάνω.

Όλα τα άλλα είναι το αναγκαίο πασπάλισμα για να είναι ελκυστική.

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, για ποιό λόγο ακόμα συνδέουμε αυτή τη «μπίζνα» με τον Ολυμπισμό;

Το έχω γράψει και άλλες φορές:

-Να σταματήσουμε να τους δίνουμε τη φλόγα.

-Να ξεκινήσουμε  μια διεθνή εκστρατεία για να πάψουν να χρησιμοποιούν το όνομα «Ολυμπιακοί Αγώνες». Είναι πολιτιστική κληρονομιά της χώρας μας. Μας ανήκει. Τους το έχουμε δανείσει. Δικαιούμεθα να έχουμε γνώμη για τη χρήση του.

Τέλος, να αναλάβουμε την πρωτοβουλία για την μόνιμη τέλεση των Ολυμπιακών Αγώνων στην Αρχαία Ολυμπία. Όχι αυτό το πανάκριβο πανηγύρι των χορηγών και των αθλητών της ντόπας, αλλά μιας σεμνής και λιτής διοργάνωσης.

Και όσοι πιστοί, ας προσέλθουν!

Και είμαι βέβαιος, πως θα προσέλθουν οι περισσότεροι!

Κ.Ρ.

ΥΓ. Ελπίζω να εξηγήσει κάποιος στον …«ευχαριστούμε Ελλάδα»,  τι λέει ο Ολυμπιακός Ύμνος του Παλαμά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. polites avatar
    polites 15/02/2013 16:46:06

    @-Να σταματήσουμε να τους δίνουμε τη φλόγα.

    Αυτό ΔΕΝ έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τους αρχαίους Ολυμπιακούς. Ήταν επινόηση του Γκαίμπελς, για το 1936:

    ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΛΑΜΠΑΔΗΔΡΟΜΙΑ 1936-2004
    «Μια θαυμάσια ιδέα του Δρος Γκέμπελς»
    (Ελευθεροτυπία, 21/3/2004)

    Το πνεύμα του Τρίτου Ράιχ επιζεί στις τελετές αφής της Ολυμπίας και τηλαμπαδηδρομία. Ο άνθρωπος που στη Γερμανία θεωρείται συνεργάτης του Γκέμπελς, τιμάται στην Ελλάδα ως θεμελιωτής του σύγχρονου ολυμπισμού.

    Οσο κι αν θέλουμε να το ξεχνάμε, η ολυμπιακή φλόγα δεν έχει καμιά σχέση με την περίφημη «αρχαία ελληνική κληρονομιά». Η έμπνευση, η οργάνωση της τελετής και η εκτέλεση της πρώτης λαμπαδηδρομίας ανήκει εξολοκλήρου στο ναζιστικό καθεστώς και ειδικότερα στον δαιμόνιο υπουργό προπαγάνδας του Τρίτου Ράιχ, τον Γιόζεφ Γκέμπελς που επιμελήθηκε την Ολυμπιάδα του Βερολίνου το 1936.

    Περισσότερα: h**p://www.iospress.gr/ios2004/ios20040321a.htm

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ polites 15/02/2013 18:39:31

      Οι πηγές του Ιού ποιες είναι; Γιατί γενικά ο Ιός γράφει πολλές μπούρδες, όχι τυχαίες...

      • polites avatar
        polites @ Γιώργος 15/02/2013 22:01:02

        Μπες και δες, ω, ρε, τετραπέρατε.

        • Γιώργος avatar
          Γιώργος @ polites 16/02/2013 13:27:58

          Εντάξει, συγνώμη που έθιξα τον Ιό... Απλά στον Ιό έχουν γραφεί πολλά... (ναι στο σχέδιο Ανάν, υπέρ του ΝΑΤΟ στον βομβαρδισμό της Γιουγκοσλαβίας, ψευδή στοιχεία για την εγκληματικότητα των Ελλήνων μεταναστών στις ΗΠΑ την δεκαετία του '30 κλπ κλπ...). Μην μιλήσω για το Μακεδονικό...

          • Γιώργος avatar
            Γιώργος @ Γιώργος 16/02/2013 13:28:47

            Και νιώθω ότι βρομίζω τον υπολογιστή με σκουπίδια όταν μπαίνω στον Ιό...

    • Tsaros avatar
      Tsaros @ polites 16/02/2013 14:50:35

      Αυτό ΔΕΝ έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τους αρχαίους Ολυμπιακούς. Ήταν επινόηση του Γκαίμπελς, για το 1936

      Και οι σύγχρονοι Ολυμπιακοί δεν έχουν καμμία σχέση με τους αρχαίους.

      Ήταν λέει «επινόηση του Γκαίμπελς». Ε και; Ως επινόηση είχε τίποτα το ναζιστικό η ΙΔΙΑ; Ο Γκαίμπελς έπινε και καφέ (φαντάζομαι). Να κόψουμε και τον καφέ επειδή έπινε και αυτός;

      Δεν έχει σημασία πότε και από ποιόν πρωτοβγήκε η λαμπαδηδοδρομία, σημασία έχει αν είναι καλή ή κακή προσθήκη στους Ολυμπιακούς. Πέρα από το ad hominen ("την έφτιαξε ένας ναζί") δεν βλέπω κάτι κακό στην ιδέα.

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ polites 19/02/2013 09:23:37

      @ polites...
      Τι φθόνος και μίσος γιά την Ελλάδα...πώς φαίνεται. Είναι τραγικό.
      Εάν και εν μέρει είναι σωστή η πληροφορία (αλλά υπάρχουν πολλοί παράμετροι γιά το θέμα) σοκάρει το πάθος ενός Ελληνα (Ελληνόφωνου καλύτερα) να ακυρώσει κάθε ελληνική παρακαταθήκη.
      Ο εχθρός βρίσκεται ΕΝΤΟΣ των πυλών.

      • JE NE REGRETTE RIEN avatar
        JE NE REGRETTE RIEN @ JE NE REGRETTE RIEN 19/02/2013 09:42:36

        Κώστα Ροδινέ, με συγκινεί άλλη μιά φορά ο ιδεαλισμός σου.
        Αυτή η σκέψη έχει προταθεί πολλές φορές όχι μόνον από Ελληνες...αλλά οι "Αθάνατοι" κωφεύουν φυσικά.
        Το να τελούνται μόνιμα εδώ οι Αγώνες,είναι δυστυχώς ανέφικτο, τα συμφέροντα τεράστια, αφού "σφάζονται" κάθε φορά γιά το ποιά πόλη θα τους φιλοξενήσει ...
        Αντιθέτως, η Ελλάδα όφειλε να απαιτήσει την κατάργηση της ΛΕΞΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ Αγώνες...
        Οσο γιά την περίφημη Φλόγα,όντως ήταν ιδέα επί Χίτλερ, αλλά και αυτή ΣΥΜΒΟΛΙΖΕ κάτι. Την συνέχεια από την Αρχαιότητα,την μεταλαμπάδευση Ιδεών ανά τον κόσμο...
        Αρα, άκυρη και αυτή.
        Οσο γιά τον ΙΟ, έχει το όνομα πού του αρμόζει . Σκέτο μικρόβιο πού κατατρώει ό,τι ελληνικό.
        Πιό πάνω αναφέρει κάποιος όλες τις "δραστηριότητες" του.
        Παλιότερα σε κάποιο συνέδριο γιά την Αρχαία Ελλάδα,είχε δημοσιεύσει ένα δηλητηριώδες άθρο όπου ειρωνευόταν την Αρχαία Θρησκεία, μιλώντας γιά παγανισμό κλπ.κλπ.
        Τι ψάχνετε λοιπόν...

  2. unfair avatar
    unfair 15/02/2013 17:15:23

    Η αμερικάνη ομοσπονδία πάλης έκανε επί αυτού του θέματος σελίδα στο facebook [https://www.facebook.com/officialkeepwrestlingintheolympics] η ελληνική πλευρά?
    *Η σκέψη πρόταση του Κ. Ροδινού με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο! είναι δείγμα ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ! Ολυμπιακοί αγώνες που να βασίζονται περισσότερο σε αρχές κ αξίες κ όχι σε "πωλήσεις"!

  3. CC avatar
    CC 15/02/2013 18:13:14

    @-Να σταματήσουμε να τους δίνουμε τη φλόγα

    Διαφωνώ. Να τους πουλάμε τη χρήση της φλόγας. Ετσι ακολουθούμε και το πνεύμα τους... :)

  4. Zame avatar
    Zame 15/02/2013 19:04:45

    αντε να ξυπναμε σιγα-σιγα..επιτελους

  5. LA REINE NOIRE avatar
    LA REINE NOIRE 15/02/2013 21:02:12

    ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ !!!! Αρχαία - διαχρονική αλήθεια, που αενάως επιβεβαιώνεται.

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ LA REINE NOIRE 19/02/2013 10:19:55

      Χαιρετώ σε ! Reine Noire...
      Βεβαίως και επιβεβαιώνεται...εις πείσμα όλων των δήθεν "αντιρατσιστών"
      δήθεν "ανθρωπιστών" και πολλών δήθεν...

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ LA REINE NOIRE 19/02/2013 10:19:55

      Χαιρετώ σε ! Reine Noire...
      Βεβαίως και επιβεβαιώνεται...εις πείσμα όλων των δήθεν "αντιρατσιστών"
      δήθεν "ανθρωπιστών" και πολλών δήθεν...

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/02/2013 22:04:12

    Το διεθνές αδερφάτο ενοχλείται από τα ανδρικά αθλήματα.
    Προσεχώς, αγώνισμα : το ταχύτερο στέγνωμα μπούκλας με πιστολάκι

  7. Ζ1 avatar
    Ζ1 15/02/2013 22:45:34

    Αρχαιοπληξία.
    Μια χώρα που αγνοεί την εξέλιξη και νοσταλγεί μόνο το παρελθόν της δεν εχει κανενα μελλον.
    Καλά έκαναν οι "αθάνατοι", υπάρχουν και άλλα αθλήματα που αξίζουν να είναι στους Ολυμπιακούς.
    Όσοι δεν γουστάρουν, ας φορέσουν χιτώνες ή ας πιουν το κώνειο.

    • mara avatar
      mara @ Ζ1 16/02/2013 13:07:40

      Οπως το γκόλφ ας πούμε? Είναι δυνατόν????

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Ζ1 16/02/2013 13:32:13

      Ε, φίλος, και το τρέξιμο αρχαίο αγώνισμα είναι. Να καταργηθεί. Ο ακοντισμός αρχαίο επίσης. Να καταργηθεί. Η σφαίρα αρχαίο. Να καταργηθεί. Πλάκα μας κάνεις;;; Στο κάτω-κάτω, ας αλλάξουν το όνομα στους αγώνες ΤΟΥΣ, γιατί το κόπιραϊτ είναι δικό μας, και ας τους ονομάσουν Coca Cola Games... (εντάξει, υπάρχει περίπτωση να κάνεις και χιούμορ, σ'αυτή την περίπτωση ζητάω συγνώμη).

    • Tsaros avatar
      Tsaros @ Ζ1 16/02/2013 14:54:11

      Αρχαιοπληξία. Μια χώρα που αγνοεί την εξέλιξη και νοσταλγεί μόνο το παρελθόν της δεν εχει κανενα μελλον.

      Σε θέματα πολιτισμού και τέχνης δεν υπάρχει εξέλιξη. Η θεωρείς ότι ο κάθε σημερινός φιλόσοφος είναι πιο «εξελιγμένος» από τον Πλάτωνα ας πούμε, επειδή ζεί 2400 χρόνια αργότερα; Διάβασε τους ίδιους τους δυτικούς φιλοσόφους του 19ου και του 20ου αιώνα για να στο επιβεβαιώσουν αυτό, καθότι είναι κοινή παραδοχή των περισσότερων.

      Καλά έκαναν οι “αθάνατοι”, υπάρχουν και άλλα αθλήματα που αξίζουν να είναι στους Ολυμπιακούς.

      Ναι, το γκολφ και το ράγκπυ.

      Και δεν το έκαναν για «εξέλιξη». Για το ποταπό ζήτημα της τηλεθέασης το έκαναν, επειδή οι κάφροι στις χώρες τους δεν θεωρούν την πάλη αρκετά θεαματική και wow, και δεν πέφτουν αρκετές διαφημίσεις.

    • polites avatar
      polites @ Ζ1 16/02/2013 15:19:25

      @Ζ1

      Σε πείραξε η νηστεία.

      Βρε, κακόμοιρε, χωρίς την αρχαία Ελλάδα θα ήσουν ακόμα πάνω στα δένδρα ή μέσα στα λαγούμια.

      • JE NE REGRETTE RIEN avatar
        JE NE REGRETTE RIEN @ polites 20/02/2013 19:50:49

        Παιδιά μην αναλώνεστε με τον@ Ζ1 (ο οποίος ακόμη και το ψευδώνυμο το κόβει) διότι είναι προφανές ότι :
        Η είναι τόσο αγράμματος και μισέλλην οπότε ματαιοπονούμε ,
        Η μας κάνει πετυχημένη χοντρή πλάκα και θα γίνουμε ...ρεζίλι άν γράψουμε όλοι κατεβατά και στο τέλος μας το αποκαλύψει !
        Διότι αυτή την στιγμή επιχειρηματολογούμε ότι την μέρα έχει ήλιο και τη νύχτα φεγγάρι...

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Ζ1 16/02/2013 15:49:08

      Αλβανος εισαι σιγουρα..

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ Ζ1 19/02/2013 10:22:14

      Μήπως να το πιείς πρώτος εσύ πού το προτείνεις ;

  8. ΝΠ avatar
    ΝΠ 15/02/2013 23:06:45

    Εξέλιξη είναι και αυτά που λέει οΚ.Ρ.
    Τι δεν κατάλαβες;
    Οχι τα άγια τοις κυσί...

  9. Zugzwang avatar
    Zugzwang 15/02/2013 23:33:48

    Στις 29 Ιουλιου του 2012, το Αντινιουζ ειχε αναρτησει ενα αλλο ευστοχο κειμενο του Κωστα Ροδινου σχετικα με την συμπεριφορα της ΔΟΕ προς την Ελλαδα και το πνευμα των Ολυμπιακων αγωνων. Ενας απο τους σχολιαστες ειχε παραθεσει τοτε την δικη του αποψη. Την παραθετω γιατι, κατα την γνωμη μου, δεν αποκλειεται να εχει δικιο ο Αττικος, τουλαχιστον μερικως.

    "I. Attikos είπε:
    31/07/2012 στις 1:12 pm
    Συντομα ξεχáσαμε αυτá που εíπε ο Ζακ Ρογκ στη τελετη´ εναρξης των Ολυμπιακων Αγωνων. Μερικοι μαλιστα δικαιολογησαν τα λογια του και την αστεια διευκρινηση της ΔΟΕ γιατι, λενε, πραγματι η Αγγλια ειναι μητερα των “μοντερνων” σπορ, του “fair play”, των κανονισμων και της συνδεσης του αθλητικου πνευματος με τον πολιτισμο. Λες και οι Αρχαιοι Ελληνες δεν ειχαν συνδεσει το αθλητικο πνευμα με τον πολιτισμο! Λες και δεν υπηρχαν στους αρχαιους αγωνες “fair play” και κανονισμοι! Ειναι γεγονος οτι οι Αγγλοι καθιερωσαν διαφορα μοντερνα αγωνισματα. Καθιερωσαν ομως κυριως τους καταστροφεις της ευγενικης αμιλλας και του ερασιτεχνικου αθλητισμου¨ τον επαγγελματισμο και τους “μπουκμεïκερ”

    Το 1994, ο Χενρι Κισιγκερ ειχε δηλωσει¨ “πρεπει να πληξουμε τη γλωσσα, τη θρησκεια, τα πνευματικα και ιστορικα αποθεματα του ελληνικου λαου”΄ (Οικονομικος Ταχυδρομος, 14.8.1997). Με ολα οσα συμβαινουν σημερα στη χωρα μας, αραγε μπορει να υπαρξει καλοπιστος ανθρωπος που ν’αμφισβητησει οτι αυτα που ειπε ο κ Ρογκ δεν ειναι τυχαια αλλα ειπωθηκαν σκοπιμα, μεσα στα πλαισια σχεδιου του οποιου τις γενικες γραμμες ειχε περιγραψει ο Κισιγκερ;"

  10. Καρδής Γ. avatar
    Καρδής Γ. 16/02/2013 00:39:14

    "Μια καλά οργανωμένη “μπίζνα” και τίποτα παραπάνω."
    Αυτό ακριβώς είναι.
    Και γι αυτό τον λόγο κάθε 'νέα' διοργάνωση των σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων 'βαφτίζεται' καλύτερη από όλες τις προηγούμενες διοργανώσεις. Έτσι έγινε και με τους Ολυμπιακούς της Αθήνας.
    Είναι πολλά τα λεφτά.
    Και κάθε τέσσερα χρόνια το πανηγύρι είναι μια τεράστια ευκαιρία να διαφημιστούν προϊόντα. Δεν γίνεται αλλιώς οι επόμενοι Ολυμπιακοί θα είναι καλύτεροι όλων των προηγούμενων.

  11. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 16/02/2013 01:14:29

    ...Και ο Κουβελος...αντι να τους μιλησει.....γαλλικα, εκανε την παπια !!!!

    Δεν ξεχνω τον Σεπτεμβριο του 1990 στο Τοκυο τον αειμνηστο Αντωνη Τριτση καθως και τον τεως Βασιλια και Ολυμπιονικη να ουρλιαζουν περι προδοσιας (!!!) στην ψηφοφορια που ανεδειξε την Ατλαντα διοργανωτρια πολη για το 1996...

    Μεχρι και ο αδελφος του Λαμπη Νικολαου, Κωστας (ο οποιος ειχε συστρατευθει με τον Αντωνη Σ. στην Πολιτικη Ανοιξη) του ειχε κοψει την καλημερα....

    Και ο Λ.Νικολαου ειναι ακομη....αθανατος !!!

    Τρομαρα μας....

  12. roadrunner avatar
    roadrunner 16/02/2013 11:45:17

    Απαράδεκτο το να καταργηθεί το αγώνισμα της πάλης από τους Ολυμπιακούς Αγώνες! Θα έπρεπε να έχουμε πάρει πρωτοβουλίες, ως Ελληνική πλευρά, ώστε να κάνουμε γνωστά, να προετοιμάζουμε, και να προσπαθούμε να εντάξουμε στα Ολυμπιακά Αθλήματα, επιπλέον από όσα υπάρχουν,
    τα πιο μεγαλοπρεπή αρχαιοελληνικά αθλήματα, όπως για παράδειγμα το Παγκράτιο (μητέρα των πολεμικών τεχνών) !
    Αυτό πια ξεχειλίζει το ποτήρι του θράσους της ΔΟΕ !
    Η Ελληνική Πολιτεία πρέπει να πάρει άμεσα μέτρα για να προστατεύσει την μοναδική ιστορική κληρονομιά της, που σχετίζεται με τον Ολυμπισμό.
    Και πρέπει να σπεύσει επειγόντως, γιατί από αυτούς τους βαρβάρους,
    δεν θα ήταν υπερβολή, να περιμένει κανείς, ακόμη και αντίστοιχους δεσμευτικούς, μνημονιακούς όρους, μελλοντικά.

  13. Zame avatar
    Zame 16/02/2013 12:33:48

    το "γάντι επεσε" στην Oλυμπιάδα του Λονδίνου
    (..οπου & με την ιστορική αναδρομή τεκμηρίωσης..& ΟΛΑ τα καθίσματα του γηπέδου καλωδιωμένα..βρηκαν το σπίτι τους )

    άρα μιλανε για ΝΕΟ ΠΡΟΙΟΝ..όπου έψαχνε την στέγη του..

    Το Αθάνατο Πνεύμα θέλει ένα σώμα & πνεύμα υγιή..
    και όχι "ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ"
    τα "πειραγμένα" αφού εμπορευματοποιήθηκαν ας διεκδικήσουν το κοινό τους
    & την αγορά τους..μαζί με όλα τα καλούδια ..
    Aπαιτείται ο Σαφής διαχωρισμός ερασιτεχνικού αθλητισμού από τον στρευλο επαγγελματικό..όπου είναι έρμαιο στις προσταγές των χορηγών και της γνωστής "ελευθερης αγορας"
    ..υποψιάζομαι πώς έπεται συνέχεια

  14. Ρηνα avatar
    Ρηνα 16/02/2013 15:53:06

    Εδω αποδεικνυεται περιτρανα οτι μονο οικονομικο δεν ειναι το θεμα της Ελλαδας.
    Τον Ελληνορθοδοξο πολιτισμο γυρευουν να σκοτωσουν. Και μην περιμενετε βοηθειες και τετοια. Μονοι μας οτι κανουμε. Τους ξεφευγουν και μερικα για να καταλαβαινουμε.....

  15. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 16/02/2013 16:31:03

    Να ήξερες πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου! Προσυπογράφω το κείμενό σου από την πρώτη ως την τελευταία του λέξη.
    Οι Ολυμπιακοί Αγώνες πρέπει να επαναπατριστούν, γιατί αρκετά τους εξευτέλισαν οι "αθάνατοι υπάλληλοι" και οι χορηγοί και η κάθε μωροφιλόδοξη κυράτσα! Χώρια που μαζί με αυτούς δούλεψε εντατικά και το καρτέλ των "ενισχυτικών" φαρμάκων με το κωδικό όνομα "συμπληρώματα", για ρεκόρ υπεράνθρωπα!
    Ας σταματήσουμε εν τέλει να τους δίνουμε το Φως και ας αποφασίσουμε εμείς για το τί Αγώνες θέλουμε. Το πανηγυράκι με τις "κυρίες" και τους "κυρίους" που συμμετέχουν το ταξίδι της φλόγας με τα μαρκαρισμένα μπλουζάκια, σορτσάκια και καπελάκια για το υπερθέαμα και τη μωροφιλοδοξία τους πρέπει να τελειώσει! Ας το τελειώσουμε εμείς, που τους διδάξαμε τους ευγενείς αγώνες.
    Το ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ μας ανήκει ως Εθνική κληρονομιά και η Εθνική μας Αξιοπρέπεια πρέπει να αντισταθεί στον εξευτελισμό που επιφυλάσσουν οι ισχυροί του κόσμου στην περηφάνια μας.

  16. Aρκαδινὀς avatar
    Aρκαδινὀς 19/02/2013 17:25:04

    Ελάμβαναν μέρος οι βάρβαροι στους αγώνες της Ολυμπίας, Νεμέας, Ισθμίων και στα Παναθήναια; Ηταν δυνατόν να κατανοήσουν οτιδήποτε που είχε σχέση με τις αρχές των Ελλήνων;

    Απλώς φίλοι Ελληνες πολίτες, δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε ξανά μαζί τους. Εάν θέλουμε, μπορούμε να διοργανώνουμε στην Ελλάδα όλους τους παραπάνω αγώνες, ανεξάρτητα από καλοκαιρινές, χειμερινες και ειδικές ολυμπιάδες (του χρήματος και της έλλειψης αρχών και αξιών).

    Τα Νέμεα έχουν ήδη διοργανωθεί http://nemeangames.org/τα τελευταία 10 χρόνια μετά από τις ανασκαφές του στίβου και λουτρών και την δωρεά του Μουσείου από Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνια στο Μπερκλευ, υπό την επιβλεψη του καθηγητού Miller.