#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/01/2013 12:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι χειροκροτητές των αστυνομικών-βαρώνων και ο συντεχνιασμός-ομερτά



Ένα από τα πράγματα που οδήγησαν την Ελλάδα στην καταστροφή είναι οι συντεχνίες, παντός είδους και παντός καιρού. Και δεν εννοούμε μόνο τις συνδικαλιστικές συντεχνίες.

Στους χώρους εργασίας ο ένας στηρίζει τον άλλο, ακόμη κι αν διαπράττονται κακουργήματα. Στα γήπεδα το ίδιο, οι οπαδοί της ίδιας ομάδας αλληλοϋποστηρίζονται ακόμη κι όταν κάποιοι κάνουν μέχρι και δολοφονίες.

Πάει κάποιος να θίξει την συντεχνία των εφοριακών π.χ. και του την πέφτουν οι άλλοι εφοριακοί.

Ακόμη και στους δρόμους, η κακώς εννοούμενη συντεχνία των… οδηγών, κάνει σήμα με τα φώτα προειδοποιώντας για την ύπαρξη μπλόκου με αστυνομικούς. Ακόμη κι αν ο οδηγός τρέχει με 200 και θέτει ζωές σε κίνδυνο.

Είδαμε τι έγινε με τη συντεχνία των υπαλλήλων της Βουλής, αλλά ακόμη πιο τρανό παράδειγμα, τη συντεχνία των πολιτικών, των βουλευτών. Μόλις θίγονται τα προνόμιά τους, ο ένας αγκαλιάζει τον άλλον ακόμη κι αν έχουν ιδεολογικές διαφορές. Για τον κοινό σκοπό: Μη θιγούν τα προνόμια.

Θα μπορούσαμε να απαριθμήσουμε δεκάδες παραδείγματα. Γιατρούς, δικηγόρους, δημοσιογράφους και κάθε λογής επάγγελμα που μόλις θίγεται το συνάφι τους, αντιδρούν πάντα συντεχνιακά και ποτέ με βάση το κοινό καλό.

Γιατί τα λέμε όλα αυτά; Μα για το περιστατικό που έγινε στη Θεσσαλονίκη όταν αστυνομικοί πήγαν στα δικαστήρια και χειροκροτούσαν τους συναδέλφους τους αστυνομικούς οι οποίοι κατηγορούνται για συμμετοχή στη μαφία των ναρκωτικών.

Δεν είναι απλά ενδείξεις αυτά που έχουν οι εισαγγελικές αρχές, είναι ατράνταχτες αποδείξεις ότι συμμετείχαν στο απίστευτο αυτό κύκλωμα. Ο ένας μάλιστα ήταν και προϊστάμενος της δίωξης ναρκωτικών Βόλου.

Πήγαν λοιπόν συνάδελφοί τους και τους επευφημούσαν λες και πρόκειται για ήρωες που διώκονται άδικα. Αν και κανείς δε μπορεί να καταδικάσει κάποιον προτού γίνει η δίκη, εντούτοις είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι κάποιοι πηγαίνουν και χειροκροτούν. Η κακώς εννοούμενη συναδελφικότητα που γράφαμε παραπάνω, η οποία ακόμη κι όταν στη μέση είναι κακουργήματα, βρίσκεται πανταχού παρούσα και πάνω από το νόμο.

Μπράβο λοιπόν στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης που αντέδρασε άμεσα. Όπως ανακοίνωσε η ΕΛ.ΑΣ. σε βάρος των αστυνομικών, οι οποίοι σήμερα στα δικαστήρια της Θεσσαλονίκης προέβησαν σε εκδηλώσεις συμπαράστασης υπέρ συλληφθέντων αστυνομικών (που κατηγορούνται για συμμετοχή σε εγκληματική ομάδα διακίνησης ναρκωτικών ουσιών), διατάχθηκαν τα ακόλουθα:

α. Η διενέργεια Ένορκης Διοικητικής Εξέτασης, που ανατέθηκε σε  Υποστράτηγο της Ελληνικής Αστυνομίας, με προθεσμία ολοκλήρωσης τρεις  ημέρες.

β. Η θέση σε διαθεσιμότητα πέντε εκ των αστυνομικών αυτών, οι οποίοι έχουν ήδη αναγνωρισθεί.

Παράλληλα σε βάρος τους σχηματίζεται ποινική δικογραφία, η οποία θα υποβληθεί στον αρμόδιο Εισαγγελέα.

Για να δούμε, θα βάλουν κάποιοι μυαλό;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διογένης avatar
    Διογένης 05/01/2013 13:14:51

    Πώς είστε τόσο σίγουροι ότι είναι ατράνταχτα τα στοιχεία; Τα είδατε εσείς οι ίδιοι ή σας το είπε ο εισαγγελέας ότι είναι ατράνταχτα; Και αν αύριο ένα δικαστήριο πει ότι δεν είναι ατράνταχτα, τι θα πείτε τότε;

    Εσάς δηλαδή δεν σας προβληματίζει το ότι πήγαν και χειροκρότησαν; Και άλλες φορές έχουν συλληφθεί επίορκοι αστυνομικοί, αλλά αυτό πρώτη φορά συνέβη. Δεν είναι αφορμή για προβληματισμό ότι εδώ κάτι μπορεί να γίνεται;

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Διογένης 05/01/2013 15:48:07

      Τί να γίνεται δηλαδή;
      Σωστα λέμε άλλες φορες να μην ''τσουβαλιάζονται''ποινικά αστυνομικοί που εκαναν απλώς τη δουλεια τους απο αστειες μηνύσεις ρομά και λαθρο,τώρα λέμε σωστά κατηγορούνται.
      5-6 ανόητοι χειροκροτούσαν και τωρα θα υποστούν τις συνεπειες.Για μένα δεν τεθηκαν σε διαθεσιμοτητα γι'αυτό αλλά διότι επέκριναν τους αστυνομικούς της μεταγωγής.

      • Θησειώτης avatar
        Θησειώτης @ Μεγάλες στιγμές 05/01/2013 18:22:21

        Μάλλον για τις αποδοκιμασίες σε αστυνομικούς της συνοδείας, τέθηκαν σε διαθεσιμότητα. Έχεις δίκιο.

        • Re, ti ginetai! avatar
          Re, ti ginetai! @ Θησειώτης 05/01/2013 20:59:56

          Και για τα δυο.
          Και πολύ σωστά

  2. kikirikou avatar
    kikirikou 05/01/2013 13:27:14

    Καλημερα σε ολους.Η αποφαση του αρχηγειου της ελ.ας. προς τους αστυνομικους ειναι τουλαχιστον σκοταδιστικη και τρομοκρατικη.Κανεις δεν εχει το δικαιωμα κυριοι να τιμωρει με αυτον το τροπο ανθρωπους που το μοναδικο που εκαναν ηταν να υποστηριξουν εστω και με αυτον το τροπο την αθωοτητα ενος συναδερφου τους, τη στιγμη μαλιστα που η δικαιοσυνη δεν εχει αποφανθει ακομη.Αν δεν τον γνωριζαν αυτοι που βρισκοταν καθημερινα μαζι του τοτε ποιος καλητερα απο αυτους?Αν δεν σταθουν αυτοι στο πλευρο ενος ανθρωπου που φωναζει οτι ειναι αθωος τοτε ποιος θα το κανει????Αλλα βεβαια τα μμε εχουν τοσο μεγαλη δυναμη που και μονο με την επιμονη προβολη του θεματος καταφερε να πεισει τη κοινη γνωμη για την ενοχη του.Τον δικασαν οι τηλεδικαστες, τα σαϊτ κτλ γιατι απλως πουλαει καλα μια τετοια ειδηση.Τελος μια δικογραφια που συντασετε απο αστυνομικη αρχη βασιζεται πανω και στην αστυνομικη ερευνα και οχι μονο σε απομαγνητωφωνησεις τηλεφωνων.Με αυτη τη λογικη οποιοσδηποτε συζηταει ποινικά κολάσιμα αδικήματα δια τηλεφωνου να συλλαμβανεται και να οδηγειτε στις δικαστικες αρχες.

    • alhimistis avatar
      alhimistis @ kikirikou 05/01/2013 15:55:26

      τι λέτε βρε παληκάρια?Αθώοι οι καυμένοι οι αστυνομικοί και οι δικαστές χωρίς στοιχεία τους πήγαν μέσα?Οι συνάδελφοι τους γνωρίζουν οτι είναι αθώοι γιαυτό τους χειροκρότησαν?
      Ας πάνε τότε να καταθέσουν τα στοιχεία που έχουν για την αθωότητα τους.Είναι περισσότερο αθώοι απο το φοιτητή με τη ζαρντινιέρα στη θεσσαλονίκη?Απο το δημοσιογράφο που κουφάθηκε?Απο τους γέρους που τρώνε χημικά στη μούρη γιατί διαμαρτύρονται ?
      Τα στοιχεία με τα οποία πααπέμφθηκαν να δικαστούν ποιός τα συγκέντρωσε?Ο υδραυλικός της γειτονιάς?
      Τα συγκέντρωσαν άλλοι συνάδελφοι τους που προφανώς δεν ήξεραν πόσο "καλά παιδιά" είναι οι συλληφθέντες, και που αποδοκιμάστηκαν.
      Δεν αποδοκιμάζουν όμως τα λουλούδια αυτά και τους δεκάδες τσαμπουκάδες συναδέλφους τους που τρομοκρατούν παιδάκια και κάνουν τα κορόιδα στους αφρικανοαλβανορώσους εμπόρους ναρκωτικών.
      Τώρα καταλάβαμε γιατί.

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ alhimistis 05/01/2013 16:33:06

        Πολύ σωστό, ότι όποιος έχει στοιχεία για να υποστηρίξει την αθωότητά των όποιων κατηγορουμένων, τα καταθέτει, υπεύθυνα και επώνυμα. Αλλά, εκδηλώσεις με χειροκροτήματα και επευφημίες είναι ανεξήγητη και υπερβολική αντίδραση, που υπερβαίνει τη συναδελφικότητα και μας βάζει σε σκέψεις, για άλλους «δεσμούς» … Σωστά κινήθηκαν οι αρχές λοιπόν και ευτυχώς.

    • kokoras avatar
      kokoras @ kikirikou 06/01/2013 06:25:44

      "Αν δεν τον γνωριζαν αυτοι που βρισκοταν καθημερινα μαζι του τοτε ποιος καλητερα απο αυτους?"
      τωρα μαλιστα ,αυτο λεει και το αρθρο ..για τις συντεχνιες την μεγαλη καταρα της χωρας ."Κορακας κορακου ματι δεν βγαζει" ..κικιρικου...

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 05/01/2013 13:49:55

    Φάκτορα αυτό με τα χειροκροτήματα και τις επευφημίες είναι πρωτόγνωρο. Δεν μπορώ να θυμηθώ κανένα άλλο περιστατικό, όπου συνάδελφοι να χειροκροτούν ως ήρωες, «βαριά κατηγορούμενους» συναδέλφους τους, για συντεχνιακούς λόγους. Μήπως οι συγκεκριμένοι κατηγορούμενοι, είχαν απλά πολλούς καλούς συγγενείς, στο σώμα, που έσπευσαν προς υποστήριξη ; (όσο να πεις «το αίμα νερό δε γίνεται»).

    • papasmurf avatar
      papasmurf @ roadrunner 05/01/2013 21:39:51

      Τον Οκτώβριο του 1998 στο κέντρο της Θεσσαλονίκης ο ανθυπαστυνόμος Κυριάκος Βαντούλης σκότωσε τον 17χρονο Γιουγκοσλάβο μαθητή Μάρκο Μπουλάτοβιτς, ο οποίος επισκεπτόταν με συμμαθητές του την Ελλάδα.
      Μήπως θυμάται κανείς κατά την προσαγωγή του στην εισαγγελία τι θέατρο είχε παιχτεί απο τα μπουμπούκια συναδέλφους του;

      • YiannisK avatar
        YiannisK @ papasmurf 05/01/2013 22:27:24

        Αγαπητε φιλε papasmurf (ετσι θελω να σε λεω, γιατι μ'αρεσουν αυτοι που δεν ξεχνουν!), θυμησε μας λιγο αυτη την ιστορια...Νομιζω οτι δεν ξερω τιποτε για το περιστατικο! Οσο για τον Δενδια...μπραβο του!!!

        • papasmurf avatar
          papasmurf @ YiannisK 06/01/2013 17:46:08

          Πάμε λοιπόν να θυμηθούμε ποιος είχε πάρει την θέση του δράστη κατά την προσαγωγή με "χειροπέδες" μπροστά από τις κάμερες ;
          Μα φυσικά ο τότε πρόεδρος της συντεχνίας ......

  4. submarine avatar
    submarine 05/01/2013 13:52:48

    Το Υπουργειο Δημοσιας Ταξεως το εκανε γιανα δουμε καποιοι αλλοι θα το τολμησουν . Για να κοιταξουν εκει στο Υπουργειο Ναυτιλιας τι γινετε με κατι μπουμπουκια που ειναι στην εκπαιδευση Ναυτικων που τους πανε αποφασεις του ΣτΕ και του συνηγορου του πολιτη και θεωρουν τους εαυτους τους πανω και απο το ΣτΕ και και τον συνηγορο του πολιτη απο που αντλουν αυτη την δυναμη και ποιος τους καλυπτει και τα γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια

  5. Βουλγαρορουσόπουλος avatar
    Βουλγαρορουσόπουλος 05/01/2013 14:58:57

    Εντάξει ρε παιδιά ηρωίνη και κόκα πουλούσαν τα παλλικάρια και αθώωναν κάτι μεγαλοπρεζέμπορους, δεν είχαν δα και άδεια μπουκάλια μπύρας στο σπίτι τους....

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 05/01/2013 15:23:18

    Πολύ καλά έκανε το Υπουργείο και τους έβαλε σε διαθεσιμότητα.Μάθανε τα πασόκια ότι την Ελλάδα την κυβερνούνε μ@λ@κ@@ και χειροκροτάνε λαμόγια αστυνομικούς.Στην φυλακή για να ξεβρομίση η αστυνομία από αυτούς.

  7. libeloula avatar
    libeloula 05/01/2013 15:43:51

    Το θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτο, ενώ δεν έχει αποφανθεί ακόμη η ελληνική δικαιοσύνη, να δικάζονται και να καταδικάζονται άνθρωποι με αυτό τον τρόπο. Αν είναι έτσι να καταργήσουμε τελείως τα δικαστήρια και τους λειτουργούς τους και να αποφαίνονται για την ενοχή ή την αθωότητα μας τα ΜΜΕ. Και εν κατακλείδι κύριοι, ο νομοθέτης δια μέσου του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, νομοθέτησε το τεκμήριο αθωότητας και όχι το τεκμήριο ενοχής, ότι δηλαδή όλοι οι άνθρωποι είναι αθώοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου, για το οποίο αποφαίνεται η ελληνική δικαιοσύνη και όχι ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ένοχοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου.Ευχαριστώ και Καλή Χρονιά.

  8. dem avatar
    dem 05/01/2013 17:22:11

    Πολύ σωστά τέθηκαν σε διαθεσιμότητα..Οι συντεχνίες που έχουν σαν σκοπό να συγκαλύπτουν φαινόμενα διαφθοράς πρέπει να εκλείψουν. Η συντεχνιακές πρακτικές του βολέματος της διαφθοράς και της μίζας, η ομερτά που επικρατεί σε πολλούς επαγγελματικούς χώρους του ιδιωτικού και δημόσιου τομέα ( ενδεικτικά αναφέρω...ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ, εφοριακοί, δασοφύλακες, αστυφύλακες, πολεοδομίες, γιατροί, δικηγόροι, δικαστικοί, πολιτικοί μηχανικοί....κ.λ.π.) πρέπει να εκμηδενιστεί αν θέλουμε να πάμε μπροστά σαν χώρα...προσοχή όμως, μην πάμε στο δόγμα "ο σώζων εαυτώ σωθήτω" που είναι πολύ επικίνδυνο και για την κοινωνία και για την οικονομία. Έτσι κάτω οι συντεχνίες αλλά ψηλά η οικονομική και συναδελφική αλληλεγγύη....

  9. ΣυνΕιρμοι.... avatar
    ΣυνΕιρμοι.... 05/01/2013 18:03:02

    Δεν μπορω να φανταστω οτι οι ανθρωποι που συμπαρασταθηκαν στους συναδελφους τους το εκαμαν απο συντεχνιακο συναισθημα. Προφανως πιστευουν οτι αδικουνται, στα πλαισια παλιοτερων καταστασεων που εζησαν και ηταν στημενες.
    Αν οι ανθρωποι ειναι αθωοι και οι συνομιλιες που καταγραφτηκαν ηταν στα πλαισια της διεισδυσης και της συναλλαγης για να βγει μια υποθεση, ισως να εκαναν καλα να τους υπερασπισθουν. 
    Θαταν καλλιτερα οι διθυραμβοι και οι κανιβαλλισμοι να ελειπαν απο τα "αθωα" και "αμωμα" ΜΜΕ.  
    Υπηρξε μια περιπτωση πριν χρονια που συνεβη σε κοντινο περιβαλλον. Συνεληφθη με την κατηγορια οτι συνεργαζοταν με εμπορους ενας αστυνομικος, σε επιχειρηση που κοντεψε να στοιχισει την ζωη των συναδελφων του.
     Εκεινοι, στην ιδια ομαδα, βεβαιοι για την αθωοτητα του, μαζεψαν χρηματα για να τον βοηθησουν με τους δικηγορους. Ο αστυνομικος αυτοκτονησε παραδεχπμενος την ενοχη του.
    Η θλιψη για τους ανθρωπους που μοιραζονταν μαζι του την σκληρη πραγματικοτητα να βγαινουν υποθεσεις ναρκωτικων, ηταν διπλη!
    Αμφιστομη μαχαιρα... Για την προδοσια και την απωλεια...
    Ας μην ειμαστε τοσο επιθετικοι. Αν εχετε ζησει περιπτωσεις αδικιας στο περιβαλον σας , ανθρωπους που ειδαν την ζωη τους  να καταστρεφεται απο "αποδειξεις" που βολευαν εξανδραποδισμους, θα καταλαβαινετε τι σας λεω!
    Η δικαιοσυνη αποδιδεται, οταν δεν στηνεται η αδικια. Και προ παντων, δεν χρειαζεται η "θεαση" της υποθεσης να ειναι συμμετοχικη στην "κατακρεουργηση" των υποδικων. 
    Βλεπουμε τον Παπακωνσταντινου να καταδικαζεται γα τα "κεραμεουντα και φαυλα", ενω η Γεωργαντα, τον κατηγορει ενα χρονο τωρα, χωρις να συγκινειται ΚΑΝΕΝΑΣ, οτι επραξε την προδοσια της αλοιωσης των στοιχειων της ΕΛΣΤΑΤ, που ωδηγησαν την Ελλαδα στο βαραθρο και την κατστροφη! 
    Τα "διακοσια χρονια παραβατικοτητας"  που ελεγε στο συνεδριο του Εκονομιστ το 2010 ο αργηγος του, τα διακοσια χρονια της ελευθερης με το αιμα των παιδιων της Ελλαδος, αυτο το αθυρμα τα τελειωσε με τον εξευτελιστικοτερο τροπο! 
    Φοβαμαι οτι στην σκεδαση αυτης της γνωσης, αυτης της συμβαλλει η ιστορια των εξωμοτων του Βολου και η ..αιθαλομιχλη της κατοχικης Αθηνας. 

    • alhimistis avatar
      alhimistis @ ΣυνΕιρμοι.... 05/01/2013 20:41:10

      Συγγνώμη αγαπητέ "συνειρμοί" οι ίδιοι οι συνάδελφοι τους δεν συγκέντρωσαν τα στοιχεία που τους ενοχοποίησαν?είχαν λόγους για να τους κατηγορήσουν άδικα η δεν γνώριζαν τις πρακτικές που χρησιμοποιούνται στο σώμα στις συναλλαγές με ναρκωτικά?Οι ίδιοι δικαστές που στο 99% των περιπτώσεων τους απαλάσουν δεν είναι αυτοί που τους παρέπεμψαν?
      Βολικό το παραμύθι με δράκο αλλά για την ώρα .....
      Η είναι ψέματα οτι ΚΑΙ αστυνομικοί βρίσκονται πίσω απο όλα τα κυκλώματα?

    • kokoras avatar
      kokoras @ ΣυνΕιρμοι.... 06/01/2013 06:32:06

      "Αν οι ανθρωποι ειναι αθωοι και οι συνομιλιες που καταγραφτηκαν ηταν στα πλαισια της διεισδυσης και της συναλλαγης για να βγει μια υποθεση"

      αφελής μαλλον ....

  10. Χρήστος avatar
    Χρήστος 05/01/2013 18:56:12

    Πολλά συγχαρητήρια στον Υπουργό,και σε όσους συνέβαλαν να πιαστούν αυτοί οι έμποροι ναρκωτικών που δολοφονούν καθημερινά κυρίως τους νέους συνανθρώπους μας.
    Όσο για τους υπόλοιπους,που τους υποστήριζαν, πιστεύω ότι η απόλυση θα ήταν η σωστή λύση ,με την διαθεσιμότητα δεν λύνεται το πρόβλημα,οι άνθρωποι αυτοί είναι "ακατάλληλοι ψυχολογικά" για την αστυνομία αλλά και για το δημόσιο.
    Δεν πρέπει να υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά, δηλαδή όταν θέλεις να προσληφθείς στο δημόσιο να απαιτήται να εξετάστεις σε ψυχομετρικά τεστ και από την άλλη όσο είσαι στο δημόσιο να συμπεριφέρεσαι έτσι ανάρμοστα.
    Υπάρχουν νέοι άνθρωποι ικανοί για να τους αντικαταστήσουν και κακώς κλείνουν τις αστυνομικές σχολές.

  11. Υ. Παραπλανημένος avatar
    Υ. Παραπλανημένος 05/01/2013 19:03:29

    Προς όλους όσοι, όντας αστυνομικοί, μιλάνε για Κ.Ποιν.δ. Και τεκμήρια αθωότητας...:
    "έτσι μιλάτε ρε καρντάσια για όσους συλλαμβάνετε; Για να μη τρελαθούμε σε περίπου 100 αυτόφωρα , δεν έχω ακούσει να διαβάζουν και να εξηγούν στο συλληφθέντα τα άρθρα του εντύπου απολογίας...." . Τώρα σας πήρε ο πόνος για τη δικαιοσύνη;;;

  12. fantomas avatar
    fantomas 05/01/2013 19:44:24

    ''Μπράβο λοιπόν στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης που αντέδρασε άμεσα.''
    ΗΜΑΡΤΟΝ!!! Ο κυριος ΤΙΠΟΤΑ να εκθειαζετε !!
    Καταρχήν χωρίς να έχω διαβάσει τα σχόλια και μένοντας μόνο στο δημοσίευμα εξοργίζομαι που στην υποτιθέμενη Δημοκρατία που εκθειάζετε ο Υπουργός που διώκει την έκφραση ειρηνικής συμπαράστασης!! (ασχέτως εάν συμφωνούμε με το αντικείμενο συμπαράστασης ή όχι)
    Θα ήθελα να ήξερα πότε ο Υπουργός σε αντίστοιχες περιπτώσεις (και μην με αναγκάσετε να σας αναφέρω συγκεκριμένες περιπτώσεις γιατί θα στενοχωρήσω πολλούς ) εφάρμοσε μια τέτοια αντίστοιχη πολιτική?
    ΗΜΑΡΤΟΝ ο κύριος που όταν καιγόταν η Αθήνα έπαιρνε το απεριτίφ του στην Μεγάλη Βρετάνια ,,,,,, δεν θα μας το παίξει τάχα ευαίσθητος!!!
    Ούτε είναι ικανή η αναγκαιότητα της στήριξης της κυβέρνησης Σαμαρά (όχι Νέας Δημοκρατίας) να αποτελεί άλλοθι για να παραβλέπουμε τις καθημερινές μακακιες που διοικητικά κάνει στην Αστυνομία!!

  13. fantomas avatar
    fantomas 05/01/2013 19:50:42

    Α !!!!!!
    Θα ηθελα να σας δωσω και καποια πληρωφορια.
    Επειδη οι Κρισεις στην Αστυνομια ερχονται τον Μαρτιο,,,,,,,,,, ως τοτε εχετε να ακουσετε και να δειτε παρα ΠΟΛΛΑ!!!
    Θα ηθελα να σας θυμιζω οτι δεν ειμαι μαντης,,,,,, αλλα απλα θυμαμαι ,,,,, την ιστορια!!!!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ fantomas 05/01/2013 20:10:42

      Tα παλληκαρια του χειροκροτου εψεγαν τους συναδελφους τους που οδηγουσαν τους επιορκους στον εισαγγελα λεγοντας ''Μπραβο σας θα παρετε προαγωγη !'' Απο αυτο και μονο μπορει να καταλαβει κανεις την μολυνση που εχουν υποστει τα ΣΑ και τα αποστηματα που πρεπει να ξεριζωθουν εδω και τωρα !Τοχω ξαναγραψει εδω οτι ο Δενδιας γραφει ιστορια στο τριπτυχο δικαιοσυνη,διαφανεια ,πειθαρχια στα ΣΑ !Μπραβο του και καλη συνεχεια !

      • alhimistis avatar
        alhimistis @ Ραβινος 05/01/2013 20:44:23

        Καλά χαλάρωσε Ραβίνε, ο Δένδιας επιθεωρητής Κάλαχαν?Έλεος!! 800.000 εγκλήματα την ημέρα, 5 συλλήψεις.

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ alhimistis 05/01/2013 20:46:17

          Eχω χαλαρος ειμαι ο Δενδιας να μην χαλαρωσει !

      • fantomas avatar
        fantomas @ Ραβινος 05/01/2013 22:37:30

        Ραβινος
        Για αυτο που λες :”Μπραβο σας θα παρετε προαγωγη !” δεν μπορω να πω κατι ουτε να διαφωνισω εξαλλου μην ξεχναμε οτι και ο βενζεβουλ ηταν αρχαγγελος πριν εκπεσει!!!
        Οσο για τον Δενδια ΗΜΑΡΤΟΝ δεν θα σου πω δες : http://www.antinews.gr/2012/06/28/168658/
        Θα σου πω οτι ειναι ο μοναδικος πολιτικος που ενω εχει συνομιλησει με καποιον επι τρις (3) ωρες για σπουδαια θεματα που τον αφορουν,,,,,,, μετα απο ενα ετος ΔΕΝ Θυμόταν καν την συνάντηση !!!
        ΗΜΑΡΤΟΝ !!!
        Ειναι γνωστο οτι ολοι οι φελλοί επιπλέουν !!
        Αλλα οχι και ετσι!!!

  14. hektwr avatar
    hektwr 05/01/2013 21:01:43

    οταν ενα ολοκληρο ολυμπιακο σταδιο εμποδισε για 20 λεπτα την εναρξη των 200 μετρων ανδρων στους ολυμπιακους της αθηνας ως ενδειξη συμπαραστασης-αποδοχης-επιβραβευσης στον αθλητη κωστα κεντερη που λερωσε την εναρξη και διεσυρε ολη την ελλαδα δεν καταλαβαινω προς τι η εκπληξη για τη σταση των συνδικαλιστων και των λοιπων ''κοινωνικων ομάδων''

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ hektwr 06/01/2013 17:38:15

      Ντροπή σου που βάζεις από το πουθενά τον Κεντέρη στο πλάνο! Που δεν καταδικάστηκε ποτέ τελικά για ντοπάρισμα. Και αν έπαιρνε αυτός, ποιος δεν παίρνει; Ο Λιούις το είπε μόνος του και τα μετάλλια τα έχει σπίτι του ακόμη. Η DreamTeam δεν πηγαίνει σε Ο.Α. αν πρώτα δεν υπάρξει συμφωνία για μη έλεγχο. Με τον μοναδικό λευκό που τσάκισε τους αμερικάνους τα τελευταία 30 χρόνια τα έβαλες;

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Γεώργιος Τ. 06/01/2013 20:40:59

        Κόψε κάτι...

  15. A.M. avatar
    A.M. 05/01/2013 22:01:12

    Μερικές παράμετροι που μάλλον ΔΕΝ έχουν ληφθεί υπ' όψιν στο συγκεκριμένο θέμα:

    1ον)
    οι αστυνομικοί της δίωξης ναρκωτικών από πάντα ήταν και παραμένουν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ στα πλαίσια της εργασίας τους να ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ και να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ με εμπόρους, με χρήστες και με βαποράκια. Αν δεν ενεργήσουν έτσι τότε δεν θα μπορούν να διεισδύουν στις συμμορίες, δεν θα μπορούν να αντλούν πληφορορίες, δεν θα είναι αποτελεσματικοί.

    2ον)
    μέσα στην δίωξη ναρκωτικώνε πάντα υπήρχαν και συνεχίζουν να υπάρχουν (όπως και σε όλα τα σώματα ασφαλείας γενικότερα) και έντιμοι και επίορκοι αστυνομμικοί.

    3ον)
    ενίοτε οι επίορκοι αστυνομικοί (όπως και πολλοί άλλοι δημόσιοι λειτουργοί), για να βγούν λάδι οι ίδιοι όταν αρχίζει να βρωμάει ότι κάτι δεν πάει καλά στην υπηρεσία τους, ή σε μια υπόθεση, εμπλέκουν και κατηγορούν έντιμους συναδέλφους και ενίοτε «τους την στήνουν» για να βγούν καθαροί οι ίδιοι.

    4ον)
    πολιτικές και κομματικές αντιπαλότητες υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια στα σώματα ασφαλείας με αποτέλεσμα να υπάρχει έχθρα ανάμεσα σε «συναδέλφους» και προσπάθεια θαψίματος των κομματικά αντίπαλων.

    5ον)
    η καταγραφή συνομιλιών αστυνομικών της δίωξης με εμπόρους ναρκωτικών ΔΕΝ αποτελεί απόδειξη ενοχής και θάλεγα πως δεν αποτελεί ούτε κάν σοβαρή ένδειξη ενοχής, για τον απλούστατο λόγο ότι μπορεί κάλλιστα αυτές οι επικοινωνίες να έγιναν μέσα στα πλαίσια κάποιας επιχείρησης.

    Ας μην βιαζόμαστε λοιπόν να καταδικάσουμε τους κατηγορουμένους (και ΟΧΙ ενόχους!) αστυνομικούς.
    Είναι πολύ νωρίς ακόμα.

    Τα χειροκροτήματα πάντως σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να έλειπαν.
    Γιατί όσο δεν πρέπει να βιαζόμαστε να καταδικάσουμε τους κατηγορούμενους άλλο τόσο δεν θα πρέπει να βιαζόμαστε και να τους αθωώσουμε.
    Ας περιμένουμε να αποφασίσει η δικαιοσύνη.

  16. giannis avatar
    giannis 05/01/2013 22:11:30

    πως ειστε σιγουροι οτι οι κλακαδόροι δεν συμμετειχαν στις δουλειές από μακευά; Μήπως εχουν παρει καμμια βοήθεια λεω.

  17. billi smart avatar
    billi smart 06/01/2013 02:01:00

    ποσες φορες χρειαζεται να ανακαλυψουμε την αμερικη????????

  18. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 06/01/2013 09:22:44

    Όσο δεν πρέπει να προκαταλαμβάνουμε την Δικαιοσύνη άλλο τόσο δεν πρέπει να την κατηγορούμε για την διαδικασία εφαρμογής της Δικονομίας.
    Δεν γνωρίζω αν οι Κατηγορούμενοι Αστυνομικοί είναι ένοχοι αν και οι ενδέίξεις είναι άκρως επιβαρυντικές, αυτό που γνωρίζω μετά βεβαιότητας είναι, ότι είναι απολύτως αθώοι οι Αστυνομικοί που συμμετείχαν στην μεταγωγή και συνεπώς θεωρώ απολύτως άδικες και αντισυναδελφικές τις επιθέσεις και τις λοιδορίες που υπέστησαν από τους συναδέλφους τους.
    Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνουν, να αρνηθούν εκτέλεση υπηρεσίας; Ή να τους ..αφήσουν να διαφύγουν;

  19. ΣυνΕιρμοι.... avatar
    ΣυνΕιρμοι.... 06/01/2013 15:19:42

    αφελης...

    ισως...

    αλλα οχι ανωφελης...κωνωψ! και κυριως ασχετος και εμπαθης εξ αποστασεως!
    ο Α.Μ παρακατω λεει αρκετα απο οσα αυμβαινουν στον αγριο κοσμο της διωξης!

    • maverick avatar
      maverick @ ΣυνΕιρμοι.... 06/01/2013 22:47:08

      Θα μου επιτρέψετε, αλλά πρώτη φορά άκουσα η τεχνική της "ανακριτικής διείσδυσης" να εκτελείται, από όργανα των Αρχών επιβολής του Νόμου, για τα οποία είναι γνωστή η πραγματική τους επαγγελματική ιδιότητα, εκ μέρους των εγκληματικών οργανώσεων. Εκτός, και όλα αυτά είχαν την έγκριση της προϊσταμένης εισαγγελικής Αρχής και της φυσικής τους ηγεσίας, με ότι σημαίνει αυτό, βάσει κείμενης νομοθεσίας (ένορκες καταθέσεις, χειρισμός πληροφοριοδοτών κλπ).