#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/07/2011 17:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι χαμαιλέοντες

[caption id="attachment_113033" align="alignnone" width="600" caption="Από την ταινία Rango με τον Johnny Depp"][/caption]

ΒΙΟΛΟΓΙΑ.

Ο  χαμαιλέοντας,  το πιο διάσημο ζώο για την ικανότητά του να αλλάζει χρώματα, πιστεύεται ότι διαφοροποιείται ανάλογα με τη διάθεσή του και τη θερμοκρασία. Αν απειληθεί, μένει ακίνητος για να παραπλανήσει τον εχθρό του.

Βιολόγοι ανακάλυψαν στην καρδιά του δάσους του Βόρνεο ένα άγνωστο μέχρι σήμερα είδος φιδιού που μπορεί όπως ο χαμαιλέοντας να αλλάζει το χρώμα του αυτοβούλως, προσαρμοζόμενο πλήρως με το περιβάλλον.

Οι επιστήμονες του έδωσαν την ονομασία E. Gyii, αν και ανεπίσημα το αποκαλούν «λασπόφιδο του Καπούας». Έχει μήκος περίπου μισό μέτρο και είναι δηλητηριώδες.

ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ.

Κλειδάριθμοι του DNA  του «λασπόφιδου του Καπούας», έχουν βρεθεί και σε ένα είδος ανθρωποειδούς που ονομάζεται   Homο pasokous!!! Βέβαια ο homο pasokous είναι ακόμα πιο επικίνδυνο είδος, διότι το φίδι μόλις το δεις κάνεις τα πάντα για να το αποφύγεις ή αν βρεθεί στο περιβάλλον σου το σκοτώνεις. Ενώ αυτό το είδος του ανθρωποειδούς  τρύπωσε στο σπίτι μας και  όχι μόνον το ανεχθήκαμε αλλά το εκθρέψαμε και τώρα περιμένουμε μοιρολατρικά να μας δαγκώσει και να μας αποτελειώσει.

Οι χαμαιλέοντες αυτοί  μεταλλάσσονται γρήγορα και επικίνδυνα και το Ναι γίνεται Όχι και το Όχι  Ναι με ταχύτητα φωτός! Αρκεί να τους αγριοκοιτάξει ο αρχιχαμαιλέων  και να τους πει ότι τους κόβει το φουαγκρά ασχέτως αν απ’τον κοσμάκη έχει πάρει και την τελευταία μπουκιά από το στόμα του! Σε έξαρση δε του χαμαιλεοντισμού, πολιτικοί που εξέθρεψαν την κλεπτοκρατία, τη σπατάλη, τον παρασιτισμό και την ατιμωρησία, μετατράπηκαν σε σημαιοφόρους του Μνημονίου και του μεσοπρόθεσμου! Οι αντίθετες φωνές ολίγων «homo pasokοus» δήθεν ότι δε θα ψηφίσουν το μεσοπρόθεσμο κλπ κατάντησαν κούφιες πορδές! Ένα νεύμα και έκλασαν μέντα! Όλοι αυτοί  της «εκσυγχρονιστικής» μετάλλαξης, σε όλη τους την κυβερνητική και πασοκική θητεία, δεν ήταν τίποτα άλλο παρά Greco μασκαράδες!  Είναι ύπουλοι και επικίνδυνοι.

[caption id="attachment_113035" align="alignnone" width="600" caption="Πράσινο σε κόκκινο φόντο = ... μεταπολιτευτική Ελλάδα"][/caption]

Η  κοινωνία  τους αμφισβητεί πλέον ευθέως.

Αυτοί όμως συνεχώς μεταλλάσσονται και μας τρελαίνουν. Απ΄ τον “Τιτανικό”, και τα «περίστροφα» την “οικονομία στην εντατική” και τα “σενάρια επιστροφής στη δραχμή” έως και τις τελευταίες δηλώσεις Παπανδρέου και Βενιζέλου, για «χρεοκοπία» η μετάλλαξη πάει σύννεφο!

Μιλούν για «επιλεκτική χρεοκοπία», που… δεν θα είναι χρεοκοπία!!

Μιλούν  για «στάση πληρωμών», που… δεν θα είναι στάση πληρωμών!!

Αχ ρε Ελλάδα που σε κατάντησαν!

Ας δώσουμε και μερικά παραδείγματα του επικίνδυνου αυτού είδους «Homo pasokous»:

GAPius Minnesotius podilatius

Thodorius  Bromostomius

Benius professorius

Lomberdius ipoulus

Reppius komenus moustakius κλπ κλπ κλπ κλπ……

 Και βέβαια και ο Peristerius Karatzaferius ή Kolotumbius!!!

 Και ακολουθούν βεβαίως βεβαίως οι Megalitsius, Alteritsius,Skailitsius μαζί με όλα τα χαμαιλεοντάκια!

Κανένας οίκτος…

Καμία άφεση αμαρτιών…

Κανένα συγχωροχάρτι…

 Danaos

Υ.Γ. Οι φίλοι του διαδικτύου ας με συγχωρήσουν που ενσωμάτωσα κάποια δικά τους μικρά αποσπάσματα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 17/07/2011 17:57:23

    Ξέχασες το απειλούμενο με εξαφάνιση υποείδος Dorius Gademosavrius Denthavrooutetinpsifomoustinkalpius.

    • danaos avatar
      danaos @ TopGunZ 17/07/2011 18:16:14

      Χα!Δεν το ξέχασα Τορ, αλλά επειδή είναι υποείδος εδώ κάνουμε σοβαρή βιολογία -ανθρωπολογία!Τα υποείδη που εξαφανίζονται με απλά εντομοκτόνα δεν μας απασχολούν!

    • danaos avatar
      danaos @ TopGunZ 17/07/2011 19:31:54

      Φάκτορα, η δεύτερη εικόνα τέλεια!

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/07/2011 18:11:52

    danae
    Είσαι προφανώς επηρεασμένος από τη διαθεματικότητα και τη δια βίου μάθηση, οι οποίες είναι ευδιάκριτες στο άρθρο σου!
    ΥΓ:Και μια συμπλήρωση..έχουν βαφτίσει το βιασμό της καθημερινότητας μας ΄΄συναινετική συνουσία΄΄!!!

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 17/07/2011 18:34:43

      Εύα, έχουν βαφτίσει αυτοί όλα αυτά τα χρόνια άπειρα όπως τους συμφέρει! Τα καλά και συμφέροντα! Και είναι μανούλες σ'αυτά! Χώρια που είναι και μεγάλοι μπουρδολόγοι γλωσσοπλάστες!Γι αυτό θα τιμωρηθούν με "συναινετικές συνουσίες" και ο καιρός δεν αργεί...

      • S.R. avatar
        S.R. @ danaos 17/07/2011 18:40:44

        Διαφωνω !.. Η τιμωρια τους θα περιλαμβανει μονον ΜΗ "συναινετικες
        συνουσιες"!....

  3. klasolewn avatar
    klasolewn 17/07/2011 18:12:48

    εξοχο!!!!

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/07/2011 18:44:53

    Αμήν!!!
    εκείνη τη ΄΄στάση΄΄ που ανέφερες σε κείμενο του ΜΟ, πότε θα την εξηγήσεις; δεν είναι εποχές για να πληρώνουμε υπερωρίες!
    Του Μπένι δεν του ταιριάζει και το platiglosious; ή το aerostomious;

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 17/07/2011 18:53:45

      Αφού επιμένεις -φοβάμαι βέβαια το Φάκτορα να μη με βάλει πιπέρι-θα σου την εξηγήσω δωρεάν!Αν θυμάμαι ήταν η στάση κεμπάπ.Είναι αυτή που είπε ο S.R. πιο πάνω!Χωρίς οίκτο τους λες σκύψτε και μπαπ!........

  5. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 17/07/2011 18:54:25

    ΟΙ ΡΙΝΟΚΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ: Από όλες τις περιλήψεις του θεατρικού έργου του Ιονέσκο νομίζω ότι η πιό καλή είναι αυτή:

    Το κεντρικό πρόσωπο του έργου, ο Μπερανζέ, εργάζεται στο τμήμα παραγωγής ενός εκδοτικού Οίκου νομικών συγγραμμάτων, σε μια μικρή ήσυχη πόλη όπου τίποτα δεν συμβαίνει ποτέ. Τίποτα δεν φανερώνει την ύπαρξη της αρρώστιας που πρόκειται να πλήξει την πόλη, αν και διακρίνονται κάποια συμπτώματα που θα επιτρέψουν την εκδήλωσή της: η πλήξη, η μετριότητα, ο εγωισμός, η αδιαφορία των ανθρώπων για τα πράγματα που δεν τους αφορούν προσωπικά.

    Ο Μπερανζέ είναι ερωτευμένος με τη συνάδελφό του Νταίζη και έχει ένα φίλο, τον Ζαν. Κάποια Κυριακή βλέπουν δύο ρινόκερους να περπατούν στον κεντρικό δρόμο της πόλης. Είναι το πρώτο δείγμα μιας μυστηριώδους ασθένειας, της «ρινοκερίτιδας», η οποία σιγά-σιγά εισβάλει στο γραφείο που εργάζεται ο Μπερανζέ και απλώνεται σε όλη την πόλη. Οι κάτοικοι μολύνονται από τη «ρινοκερίτιδα», που τους μεταμορφώνει σε ρινόκερους, δίνοντάς τους τα χαρακτηριστικά των δυνατών, επιθετικών και αναίσθητων παχύδερμων. Ο Ζαν, ο φίλος του Μπερανζέ, προσβάλλεται κι' αυτός από την επιδημία της «ρινοκερίτιδας» και υπερασπίζεται την ρινοκερική ηθική, μέσα από την οποία ακούμε να κροταλίζουν τα συνθήματα του ναζισμού.

    Στην πόλη εμφανίζονται όλο και περισσότεροι ρινόκεροι. Οι γείτονες, ο θυρωρός, οι περαστικοί, όλοι οι κάτοικοι της πόλης μεταμορφώνονται σε ρινόκερους. Στην τελευταία πράξη, ο Μπερανζέ βρίσκεται στο επίκεντρο. Πάνω του συγκεντρώνεται η απειλητική επέλαση των ρινόκερων. Μόνο ο Μπερανζέ και η Νταίζη μένουν άνθρωποι σε ολόκληρη την πόλη, αλλά στο τέλος ούτε η Νταίζη μπορεί πια ν' αντισταθεί στον πειρασμό. Ο Μπερανζέ μένει μόνος, το τελευταίο ανθρώπινο ον και διακηρύσσει με προκλητικό τρόπο την πρόθεσή του να μην υποκύψει ποτέ στην «ρινοκερίτιδα» και να μείνει για πάντα άνθρωπος. Αυτή η τελική του όμως προκλητική ομολογία πίστης στην ανθρώπινη κατάσταση, έπεται της δήλωσης του ότι έχει μετανιώσει πικρά που έχασε την ευκαιρία να γίνει ρινόκερος. Έτσι το τελικό νόημα του έργου απέχει πολύ από το να είναι μια ηρωική διακήρυξη αντίστασης. Το έργο δείχνει τόσο τον παραλογισμό του ηρωισμού και της πρόκλησης, όσο και τον παραλογισμό του συμβιβασμού. Το έργο ξεφεύγει από την υπεραπλούστευση της προπαγάνδας και γίνεται μια δήλωση του αδιέξοδου και του παραλογισμού της ανθρώπινης ύπαρξης.

  6. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 17/07/2011 18:59:15

    ΟΙ ΡΙΝΟΚΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ: Από όλες τις περιλήψεις του θεατρικού έργου του Ιονέσκο νομίζω ότι η πιό καλή είναι αυτή:

    Ο ΡΙΝΟΚΕΡΟΣ
    Το κεντρικό πρόσωπο του έργου, ο Μπερανζέ, εργάζεται στο τμήμα παραγωγής ενός εκδοτικού Οίκου νομικών συγγραμμάτων, σε μια μικρή ήσυχη πόλη όπου τίποτα δεν συμβαίνει ποτέ. Τίποτα δεν φανερώνει την ύπαρξη της αρρώστιας που πρόκειται να πλήξει την πόλη, αν και διακρίνονται κάποια συμπτώματα που θα επιτρέψουν την εκδήλωσή της: η πλήξη, η μετριότητα, ο εγωισμός, η αδιαφορία των ανθρώπων για τα πράγματα που δεν τους αφορούν προσωπικά.

    Ο Μπερανζέ είναι ερωτευμένος με τη συνάδελφό του Νταίζη και έχει ένα φίλο, τον Ζαν. Κάποια Κυριακή βλέπουν δύο ρινόκερους να περπατούν στον κεντρικό δρόμο της πόλης. Είναι το πρώτο δείγμα μιας μυστηριώδους ασθένειας, της «ρινοκερίτιδας», η οποία σιγά-σιγά εισβάλει στο γραφείο που εργάζεται ο Μπερανζέ και απλώνεται σε όλη την πόλη. Οι κάτοικοι μολύνονται από τη «ρινοκερίτιδα», που τους μεταμορφώνει σε ρινόκερους, δίνοντάς τους τα χαρακτηριστικά των δυνατών, επιθετικών και αναίσθητων παχύδερμων. Ο Ζαν, ο φίλος του Μπερανζέ, προσβάλλεται κι' αυτός από την επιδημία της «ρινοκερίτιδας» και υπερασπίζεται την ρινοκερική ηθική, μέσα από την οποία ακούμε να κροταλίζουν τα συνθήματα του ναζισμού.

    Στην πόλη εμφανίζονται όλο και περισσότεροι ρινόκεροι. Οι γείτονες, ο θυρωρός, οι περαστικοί, όλοι οι κάτοικοι της πόλης μεταμορφώνονται σε ρινόκερους. Στην τελευταία πράξη, ο Μπερανζέ βρίσκεται στο επίκεντρο. Πάνω του συγκεντρώνεται η απειλητική επέλαση των ρινόκερων. Μόνο ο Μπερανζέ και η Νταίζη μένουν άνθρωποι σε ολόκληρη την πόλη, αλλά στο τέλος ούτε η Νταίζη μπορεί πια ν' αντισταθεί στον πειρασμό. Ο Μπερανζέ μένει μόνος, το τελευταίο ανθρώπινο ον και διακηρύσσει με προκλητικό τρόπο την πρόθεσή του να μην υποκύψει ποτέ στην «ρινοκερίτιδα» και να μείνει για πάντα άνθρωπος. Αυτή η τελική του όμως προκλητική ομολογία πίστης στην ανθρώπινη κατάσταση, έπεται της δήλωσης του ότι έχει μετανιώσει πικρά που έχασε την ευκαιρία να γίνει ρινόκερος. Έτσι το τελικό νόημα του έργου απέχει πολύ από το να είναι μια ηρωική διακήρυξη αντίστασης. Το έργο δείχνει τόσο τον παραλογισμό του ηρωισμού και της πρόκλησης, όσο και τον παραλογισμό του συμβιβασμού. Το έργο ξεφεύγει από την υπεραπλούστευση της προπαγάνδας και γίνεται μια δήλωση του αδιέξοδου και του παραλογισμού της ανθρώπινης ύπαρξης.

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/07/2011 19:19:01

    Κ. Δημάρη
    θα μπορούσαμε στη σημερινή εποχή να τους μετατρέψουμε από θύτες σε θύματα;

    • Χρήστος Δημάρης avatar
      Χρήστος Δημάρης @ ΕΥΑ 17/07/2011 19:41:22

      Νομίζω πως όχι Εύα. Και ο λόγος είναι ότι στον κόσμο μας ισχύουν οι νόμοι της λογικής. Και όπως εξηγεί πιο κάτω ο danaos, λογική είναι η τρέλα των δυνατών. Μπορούμε όμως, όπως έκανε τελικά ο Μπερανζέ, να αποφύγουμε τον παραλογισμό του συμβιβασμού. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να λιγοστεύουν σιγά σιγά οι ρινόκεροι και να πάψουν να θεωρούνται προβληματικοί οι άνθρωποι. Βλέπεις όταν οι ρινόκεροι ήταν δύο τότε προβληματικοί θεωρούνταν οι ρινόκεροι. Όταν όμως οι ρινόκεροι έγιναν πλειοψηφία τότε προβληματικοί θεωρούνταν οι άνθρωποι!!!

  8. danaos avatar
    danaos 17/07/2011 19:21:07

    Χρήστο,την ταυτότητα του θεάτρου του παραλόγου την καθόριζε ως εξής: «Τα πάντα είναι κωμικά, τίποτα δεν είναι τραγικό, όλα είναι πραγματικά και μη, δυνατά και αδύνατα, σοβαρά και γελοία. Λογική είναι η τρέλα των δυνατών" 'Ελα ντε όμως που εδώ έχουμε να κάνουμε με την πραγματικότητα των παχύδερμων!Που μας λίωνουν σε κάθε πάτημά τους!!

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/07/2011 20:18:43

    Σε παρόμοιο συμπέρασμα καταλήγω κι εγώ..έχουμε όμως χρέος να διαφυλάξουμε τη δική μας συνείδηση και...ίσως να μπορέσουμε να συνεισφέρουμε, με το λόγο και τις πράξεις μας, ( και με την ιδιότητά του ο καθένας μας ) σε κάποια αλλαγή του ΄΄ρινοκερισμού΄΄.

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 17/07/2011 20:26:32

      Για την εξήγηση της στάσης ούτε λέξη Εύα!Καλά......

  10. juliet avatar
    juliet 17/07/2011 20:37:57

    Τα παχύδερμα έχουνε ένα μειονέκτημα είναι δυσκίνητα.Οταν υπάρχουνε μικρά ευκίνητα ανθρωπάκια -διαβολάκια τους κουράζουνε,όταν οι επιθέσεις είναι συνεχείς, τα παχύδερμα τα εξασθενείς ,τα κάνεις να κάνουνε άσκοπες κινήσεις,λάθη .Και η εξυπνάδα θα είναι να τα οδηγήσεις στο γκρεμό για να γλυτώσεις μια και καλή ,γιατί αν τα πληγώσεις θα σου γυρίσουνε εκδικητικά και τότε δεν γλυτώνεις,η ανασύνταξη δυνάμεων δεν συμφέρει γιατί θα έχουνε φέρει μαζί τους και μικρά και αυτά θα έχουνε δυνάμεις.
    Οταν ανέλαβε το 2004 ο ΚΑΚ,βράδυ περίπου 10+ ,άκουσα έναν και μιλούσε στο τηλε και έλεγε ,εγώ ότι μου πούνε θα κάνω ,αυτοί θα λένε ζήτω ο Καραμανλής και εγώ λέω ζήτω,εγω δεν θα χάσω ότι απέκτησα !!!!

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/07/2011 21:02:28

    danae
    εξομολογούμαι ότι πλέον ολοκληρώθηκα ως άνθρωπος γενικότερα και ως γυναίκα ειδικότερα!!! Άξιος δάσκαλος!

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 17/07/2011 21:08:09

      Με κολακεύετε!Thanks!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ danaos 17/07/2011 21:36:54

        Γειάσου ρε Δαναέ με τα ωραία σου!!!!!

  12. Pluto avatar
    Pluto 18/07/2011 08:05:59

    Ερώτηση: χαμαιλέοντες καί όλα τα συναφή στην ΝΔ δεν υπάρχουν;
    Αντε να δω τί θα κάνει ο Σαμαράς στην κατάρτιση των ψηφοδελτίων. Απ` αυτή θα κριθεί,από το αν θα προτείνει στον Ελληνικό λαό να ψηφίσει πάλι γνωστούς καί δοκιμασμένους ολετήρες γιά σωτήρες.....
    Εχει ο Σαμαράς αυτό που οι Αγγλοσάξωνες αποκαλούν "the benefit of the doubt".Αλλά μόνο μέχρι να φτιάξει τους συνδυασμούς......