#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/10/2013 11:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι χαμένοι του νέου φόρου για τα ακίνητα



Αν θέλουμε να κάνουμε μια σοβαρή και εμπεριστατωμένη ανάλυση για τα ακίνητα πρέπει να ξεκινήσουμε με την εξής παραδοχή: Πρέπει η ακίνητη περιουσία να φορολογείται και στην Ελλάδα. Μέχρι εδώ έχει δίκιο η κυβέρνηση, αλλά... μόνο μέχρι εδώ διότι όλα τα υπόλοιπα είναι έγκλημα το οποίο γίνεται κυρίως σε βάρος μικρομεσαίων ιδιοκτητών που έχουν την ατυχία να αγόρασαν ένα σπίτι και να κράτησαν τα χωραφάκια του πατέρα.

Οι χαμένοι του νέου σχεδίου που «βαφτίζεται» δικαιότερος νόμος είναι:

Όσοι έχουν σπίτια ή άλλα ακίνητα σε περιοχές με αντικειμενικές αξίες οι οποίες δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα. Η πτώση των εμπορικών αξιών μέσα στην κρίση, επισήμως κυμαίνεται γύρω στο 40% στα σπίτια και έως 55% στα εμπορικά ακίνητα. Ομως, υπάρχουν και περιοχές στις οποίες οι εμπορικές τιμές υπολείπονται πάνω από 50% από τις αντικειμενικές αξίες. Πρόσφατα πουλήθηκε ακίνητο με 80.000 ευρώ αλλά έχει αντικειμενική αξία πάνω από 200.000 ευρώ. Ο ιδιοκτήτης δηλαδή θα πληρώνει φόρο για τριπλάσια αξία από αυτή που έχει στα χέρια του. Σοβαρό είναι το πρόβλημα στο κέντρο της Αθήνας όπου χιλιάδες γραφεία και καταστήματα δεν αξίζουν ούτε... δεκάρα αλλά παρ' όλα αυτά θα πληρώνουν οι ιδιοκτήτες φόρους σε τιμές μιας άλλης εποχής.
Όσοι έχουν σπίτια που δεν έχουν ρεύμα. Το χαράτσι της ΔΕΗ δεν επιβάλλονταν σε όσους είχαν κόψει τη γραμμή. Με το νέο νόμο θα πληρώνουν φόρο και γι' αυτά, μέτρο παντελώς άδικο διότι το να μην έχεις ρεύμα σημαίνει ότι δεν το χρησιμοποιείς κι όχι ότι ζεις με... κεριά.
Τεράστια αδικία σε χιλιάδες ιδιοκτήτες που έχουν απρόσοδα ακίνητα. Είναι δυνατόν για παράδειγμα να πληρώσουν το ίδιο φόρο ένας ιδιοκτήτης που εισπράττει ενοίκια 10 ή 20 χιλιάδες το χρόνο κι ένας που το έχει κλείσει γιατί δε βρίσκει μισθωτή;
Μόνιμο χαράτσι θα πληρώνουν κι όσοι έχουν την τύχη ή την ατυχία να διαθέτουν οικόπεδα σε μια προνομιούχο περιοχή που όμως λόγω της κρίσης είναι παντελώς απαξιωμένη. Οι φόροι θα είναι πολλοί βαρείς και θα κυμαίνονται από 3 έως 30.000 ευρώ. Ετσι, τι να το κάνεις το οικόπεδο στη Μύκονο αν δεν μπορείς να το αξιοποιήσεις, να το πουλήσεις ή να το δώσεις αντιπαροχή; Ουσιαστικά το κράτος θα γίνει συνιδιοκτήτης.
Τα χωραφάκια, οι στάνες και οι κήποι θα πληρώσουν για πρώτη φορά φόρο. Μικρό μεν αλλά για ανθρώπους που μετράνε και το τελευταίο ευρώ από τη σύνταξή τους είναι... δυσβάσταχτο.
Στους χαμένους και οι αγρότες που μέχρι τώρα δεν πλήρωναν φόρο για τα κτήματά τους. Μεγαλοκτηματίες με κτήματα πάνω από 130 στρέμματα θα έχουν έκπτωση 50%.
Σοκ για τους κατόχους μονοκατοικίας αφού θα πληρώσουν φόρο και για το σπίτι και για το οικόπεδο.
Βιομηχανικά και βιοτεχνικά κτίρια, εμπορικά κέντρα, ιδιωτικά νοσοκομεία και άλλα ακίνητα μεγάλων επιφανειών θα πληρώσουν με βάση συντελεστές απομείωσης.
Τη γλιτώνουν οι εκκλησίες, τα ακίνητα που χρησιμοποιούνται γενικά για λατρευτικούς σκοπούς αλλά και οι ιδιοκτήτες που αποδεδειγμένα δεν έχουν να πληρώσουν.

 

 

- Ο Βασικός Φόρος (ΒΦ), που προκύπτει από την τιμή ζώνης σε συνδυασμό με τη φορολογική ζώνη, σύμφωνα με τον πίνακα που ακολουθεί:

 

Τιμή ζώνης (Euro/μ2) Φορολογική ζώνη Βασικός Φόρος (Euro/μ2)

 

 



Τιμή ζώνης(€/μ2)

 

 

 

 
 Φορολο-γική ζώνη
Βασικός Φόρος(€/μ2)


0 - 500
1
 2,3


501 - 750
2
2,7


751 - 1.000
3
3,0


1.001 - 1.250
4
 3,2


1.251 - 1.500
5
3,6


 1.501 - 1.750
6
 4,0


1.751 - 2.000
7
 4,5


2.001 - 2.250
8
5,0


2.251 - 2.500
9
6,0


2.501 - 2.750
10
7,0


2.751 - 3.000
11
8,0


3.001 - 3.250
12
9,0


3.251 - 3.500
13
10,0


3.501 - 3.750
14
11,0


 3.751 - 4.000
15
12,0


4.001 - 4.250
16
13,0


4.251 - 4.500
17
14,0


4.501 - 4.750
18
15,0


4.751 - 5.000
19
16,0


5.001 +
20
17,0



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πΔπ avatar
    πΔπ 24/10/2013 11:49:03

    Σωστή η παρουσίαση αλλά θέλεις να μου αιτιολογήσεις αυτό το "...Πρέπει η ακίνητη περιουσία να φορολογείται και στην Ελλάδα..."
    Πρέπει;
    Η ακίνητη;;;
    Και στην Ελλάδα;!
    Που το βρήκανε γραμμένο;

    • Valantis avatar
      Valantis @ πΔπ 24/10/2013 13:27:32

      Αυτά που ισχύουν σε όλες τις πολιτισμένες κι ευημερούσες ευρωπαϊκές χώρες, πρέπει να ισχύσουν και στην Ελλάδα κάποτε.

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Valantis 24/10/2013 16:08:04

        Since you are European, go to see if I 'm coming from the corner... (που το ειδατε μερικοι οτι η Ελλαδα ειναι ευημερουσα χωρα, δεν ξερω. Ή μας δουλευετε, ή ειστε ΤΡΟΛακια του Τσιπρα...)

  2. αύρα avatar
    αύρα 24/10/2013 12:31:17

    Μην ξεχνάμε, ότι μπορεί το χαράτσι να καταργείται με βάση το νέο νόμο,
    αλλά δεν καταργούνται τα δημοτικά τέλη, που πληρώνονται μέσα από τους λογαριασμούς της ΔΕΗ.
    Αρα
    Δημοτικά τέλη + νέος φόρος+παλαιές οφειλές (από χαράτσια και ΦΑΠ11,12,13) =δήμευση ακίνητης περιουσίας!

    Η ευαισθησία του νομοθέτη για τα νομικά πρόσωπα,
    που θα απαλλάσονται του φόρου, όταν τα κέρδη είναι χαμηλότερα του διεκδικούμενου φόρου,
    περιφρονεί υποδειγματικά τα φυσικά πρόσωπα, που αν και δεν παρουσιάζουν αντίστοιχα εισοδήματα καλούνται να καταβάλουν φόρους άνω των δυνατοτήτων τους. Φόρους που ουσιαστικά απειλούν την επιβίωσή τους.
    Δηλαδή, ο νέος νόμος ενισχύει πλήρως όσους φοροδιαφεύγουν, δημιουργώντας νομικά πρόσωπα, (ιδρύματα κλπ), ώστε να προστατέψουν ακίνητη περιουσία συγκλονιστικών αξιών (πχ ερειπωμένα χωριά, παραθαλάσσιες εκτάσεις, πλαγιές σε βουνά, ακίνητα σε περιοχές μεγάλης εμπορικής αξίας κλπ) .
    Δύο μέτρα και δύο σταθμά χαρακτηρίζουν το νέο νόμο, ο οποίος δεν είναι στη βάση του εξορθολογισμένου φόρου ακινήτων του Κώστα Κραμανλή, αλλά στον τετραπλασιασμένο φόρο ακινήτων σύν το χαράτσι των ΓΑΠ, Βενιζέλου που ισοπέδωσε την αγορά των ακινήτων και αποτέλειωσε την μικρομεσαία οικογένεια!

  3. CHRIS avatar
    CHRIS 24/10/2013 12:34:45

    Γιατί πρέπει; Μαζί το χτίσαμε; Όταν χτίστηκαν κάποια σπίτια και αγοράστηκαν κάποια "γήπεδα" δεν υπήρχε καν Ελληνικό κράτος.

  4. Valantis avatar
    Valantis 24/10/2013 13:42:26

    Όπως έγραψα και χθες, πρέπει να καταργηθεί το σύστημα "αντικειμενική-εμπορική" το οποίο προσφέρεται καθαρά και μόνο για ξέπλυμα μαύρου χρήματος!
    Μία είναι η αξία του ακινήτου, η εμπορική (επαναπροσδιορισμένη λόγω της κρίσης).
    Αυτό ισχύει σε όλες τις πολιτισμένες χώρες.
    Η εμπορική αξία (τιμή) θα μπαίνει στα συμβόλαια αγοραπωλησίας (και επ' αυτής θα πληρώνεται φόρος για την αγοραπωλησία) καθώς και επί της εμπορικής θα καθορίζεται και ο ετήσιος φόρος.

    Είχε ένα ακίνητο αντικειμενική αξία 500 χιλιάρικα και εμπορική αξία 1,5 εκατομμύριο. Στα συμβόλαια έμπαινε η αντικειμενική και πληρώνονταν τα 500 μέσω τραπέζης. Το 1,0 πληρώνονταν "ντούκου" με μαύρα.
    Ο αγοραστής στη συνέχεια πωλούσε το ακίνητο αλλά συμφωνούσε με τον νέο αγοραστή να μπει όλο το 1,5 άσπρο στο συμβόλαιο. Τα εισέπραττε όλα μέσω τραπέζης και αυτόματα το 1,0 που είχε δώσει μαύρο, το είχε πλέον στην τράπεζα άσπρο...

    Το σύστημα "αντικειμενικής-εμπορικής" είχε εφευρεθεί καθαρά και μόνο για να μπορέσουν τα λαμόγια να ξεπλύνουν τα μαύρα και τα βρώμικα χρήματα.

  5. καπτεν avatar
    καπτεν 24/10/2013 16:57:10

    Και οι οικοπεδουχοι πληρώνουν βαρυ φορο καθως πχ 600τμ σε νεοενταγμενη περιοχη με Αντ Αξια 300ευρω/τμ, θα πληρωνει φορο 1200 ευρω καθε χρονο. Κληρονομημενο Οικοπεδο 600τμ σε "μεσαια' περιοχη με ΑΑ 600ευρ/τμ, αυτο το οικοπεδακι θα πληρωνει 3000 ευρω καθε χρονο μεχρι να ...βρεθει καποιος να το αγορασει-κτισει-αξιοποιησει. Γυρω απο Αθηνα, στις πολεις της Αττικης, σπιτι κτισμενο απο παλιά σε οικοπεδο 1 στρεμματος, θα πληρωνει καθε χρονο περιπου 350 ευρ για το σπιτι και 850 για το υπολοιπο οικοπεδο-κηπο. Στα ακριβουτσικα προαστια (οχι τα τοπ), ιδια περιπτωση θα πληρωνει 3 χιλιαδες!

  6. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 24/10/2013 17:00:59

    ***Σχετικα με τη αδικη φορολογια του υφιστανται τα ακινητα στην Ελλαδα, μετα το 2009, τα εχουμε 100 φορες. Απλα θα επισημανω σε αυτον που εγραψε το παραπανω αρθρο, οτι ΚΑΙ τα εσοδα απο ενοικια εχουν καταρευσει. Συν οτι ο ιδιοκτητης δεν εχει καμια φορο-απαλλαγη, αφου η φορολογηση ειναι απ το πρωτο Ευρω.
    Μονο σε λιγες πολεις της χωρας, και σε συγκεκριμενες περιοχες, ειναι σχετικα ψηλα ακομα τα μισθωματα. Κι ειναι δουλεια του Κρατους να βρει ποιες ειναι, και να τα φορολογησει αναλογα.

    ***Στις ευημερουσες Ευρωπαικες χωρες, το να εχει κανείς πχ 2-3 μικρα διαμερισματα προς ενοικιαση, ειναι ενα καλο, σταθερο και σιγουρο εισοδομα. Στην Ελλαδα αυτο ειναι πλεον ανεκδοτο, τουλαχιστον για το 80% των ακινητων που ειναι διαθεσιμα προς ενοικιαση.
    Οποτε το να υπαρχει υψηλη φορολογηση, απλα για τη κατοχη ενος ακινητου, ειναι απαραδεκτο, και οδηγει στη Δημευση. Αν το δουμε αθροιστικα, μια σταθερη φορολογηση των ακινητων, περιπου στο μισο του προτεινομενου ΕΝΦΑ, θα ηταν σχετικα δικαιη.
    Παντως ειναι απιστευτο οτι μια Κυβερνηση που βασιζεται σε Κεντρο-Δεξιο κομμα, κανει πολεμο στη μικρο-μεσαια ιδιοκτησια. Που καταντησαμε να παριστανει ο ...Τσιπρας το προστατης της μικρης και μεσαιας ιδιοκτησιας.

    ***Ξαναδειτε τις Αντικειμενικες Αξιες, αφου σε αυτες βασιζεται ξανα και ο ΕΝΦΑ. Υπαρχουν περιοχες φιλετα που οι κατοχοι ακινητων, γελανε με τη χαμηλη φορολογηση που τους εχει επιβληθει, αφου εχουν υψηλα εσοδα απ αυτα.
    Και δεν θα ειχαν ιδιαιτερο προβλημα να δωσουν 300-400 Ευρω παραπανω το χρονο, αφου τα ακινητα-φιλετα που εχουν, τους αποδιδουν πολλες χιλιαδες Ευρω ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ, καθε χρονο.

    ***Προφανως και πρεπει να πεσει η συνολικη φορολογια των ακινητων, αλλα μεχρι να μπορεσετε να το κανετε αυτο, καντε τη πιο δικαιη.
    Δεν ειναι δυνατον: ενα ακινητο σε μια αστικη ΓΕΙΤΟΝΙΑ στη πολη των Τρικάλων, στην Αλεξ/πολη, στο Αγρίνιο, στα Χανιά, στη Τρίπολη, στη Χαλκίδα, στη Βέροια, στη Σπάρτη, στη Κόρινθο, στη Κατερίνη, στη Δράμα, στην Άρτα, στο Πύργο Ηλειας, στη Καρδίτσα, στο Αργος, στα Γρεβενά, καθως και σε Λαικες γειτονιες της Αθήνας, του Πειραιά (ιδιαιτερα αν ειναι χωρις προσβαση σε Μ.Μ.Μ σταθερης τροχιας που δινουν αξια στο ακινητο) και της Θεσσαλονικης......
    ....... να επιβαρυνεται περιπου με τον ιδιο ΕΝΦΑ, με ενα ακινητο στο Φαληρακι στη Ροδο, στο Καβο στη Κερκυρα, στη Χερσονησσο και στο Πλατανια στη Κρητη, στη Παρο, στην Ελουντα, στη Κω, και σε αλλες περιοχες που ειναι τουριστικα φιλετα και αποδιδουν τεραστια μισθωματα στους ιδιοκτητες τους.

    -----ΚΑΝΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ. Αυτο θα βοηθησει πολυ, στο να γινει πιο δικαιος ο ΕΝ.Φ.Α.

  7. Hawk avatar
    Hawk 24/10/2013 17:20:05

    Αραγε τι κάνει την κυβέρνηση να πιστεύει ότι στις επερχόμενες δημοτικές και ευρωκοινοβουλευτικές εκλογές δεν θα φάει μαύρο - κατάμαυρο? Αν φυσικά δεν έχουμε τίποτα ατυχήματα εν των μεταξύ.

  8. epifanios avatar
    epifanios 24/10/2013 19:52:12

    πρεπει να δοθουν μαχες στα δικαστηρια, δεν υπαρχει αλλη λυση

    πρεπει να στραφουμε ομαδικα κατα της φορολογιας αυτης

    • PA avatar
      PA @ epifanios 25/10/2013 13:56:31

      Ακριβώς έτσι!

  9. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 27/10/2013 03:13:15

    .....Τα ημιτελή ακίνητα - γιαπιά και χωρίς παράθυρα και πόρτες ;oxi μη ηλεκτροδοτούμενα αλλά μη συνδεδεμένα ποτέ με ΔΕΗ (λόγω μη υποβολής αίτησης παροχής και σύνδεσης ούτε για εργαταξιακό) θα πληρώνουν με ίδιους συντελεστές όπως τα έτοιμα με παροχές και ασφαλή και αξιοπρεπή στέγαση, είτε είναι 20 τμ είτε 1000τμ ; Απλώς αισχρό ... Στα έτοιμα μένεις και απολαμβάνεις, είτε νεόδμητα , είτε παλιά , αυτά είναι ακόμα καλύτερα αφού κουβαλούν και ιστορία, είτε είναι βίλλες είτε σπιτάκια , είτε επιθυμείς διακοπές φθηνές , είτε χλιδάτες , είτε στο βουνό, είτε στη θάλασσα κοντά ή σε απόσταση λιγότερη των 20μ από την εξώπορτά τους.....για τους προνομιούχους .Έτσι λοιπόν φόρος στα γιαπιά -μπετά-τούβλα και άνευ παραθύρων -πορτών-, άνευ παροχής και σύνδεσης ΔΕΗ; .....
    Ενδεικτικά θα αναφέρω επειδή ο νομός είναι και τόπος καταγωγής του Προέδρου : Δ. Λεύκτρου Δ.Δ. Αγ. Νίκωνος ορεινό χωριό της Μεσσηνίας κάτω των 500 κατοίκων μόνο με 6 - 8 ηλικιωμένους έχει αντικειμενική τιμή 600/τμ ! και απόσταση από θάλασσα άνω των 15χλμ ! και Ν. Κορινθίας : ο Δήμος Σικυωνίων δηλ.Κιάτο, Δή,μος Βέλου - Βόχας (.....) με παραλία Νεράντζας με βίλες που βρεχονται κυριολεκτικά από θάλασσα και όχι χειμέριο κύμα ούτε όριο την παραλία Νεραντζας και οι υπόλοιπες βίλες με εξώπορτες και με όριο διαχωριστικό από παραλία το δρόμο πλάτους 4 - 6μ που σκεπάζεται σε σημεία από χειμέριο κύμα στην παραλία Νεράντζας............( παλαιότερα αγροτική εδώ και χρόνια παραλιακή οδός που συνδέει -Βραχάτι-Κοκκώνι -Νεράντζα-Κιάτο , άκρως δηλ. τουριστικές περιοχές πάνω στη θάλασσα και με βίλες των επιχ/τιών κ.α. ......, ) πόσο έχουν και ποιές και οι τιμές εκτός αντκειμενικού προσδιορισμού για τις περιοχές αυτές ; Διερευνήστε το και ίσως εκπλαγείτε .......Είναι κι αυτό (....) απορίας άξιον..... ή μάλλον ....αυτό ειδικά , μεταξύ κι άλλων, δεν είναι .









    0