07/02/2009 19:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι χαμένοι από τις αλλαγές στο Ενιαίο Τέλος Ακινήτων

Άγαμοι και οικογενειάρχες με δύο παιδιά είναι οι χαμένοι από τις αλλαγές στον τρόπο υπολογισμού του Ειδικού Τέλους Ακινήτων που ανακοίνωσε χθες ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών Γιάννης Παπαθανασίου. Η μείωση του αφορολόγητου ορίου από τα 300.000 ευρώ στα 100.000 για τους άγαμους, χήρους ή διαζευγμένους χωρίς επιμέλεια παιδιών και 200.000 ευρώ για τους έγγαμους φορολογουμένους, αντίστοιχα, θα θίξει πολλές χιλιάδες φορολογούμενους που απέκτησαν τα τελευταία 3 χρόνια κατοικία με υψηλές αντικειμενικές αξίες

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ariel avatar
    ariel 07/02/2009 20:40:16

    Mε την αύξηση αντικειμενικών αξιών οι 100.000 πιάνουν πολλά ακίνητα τόσο παλαιά όσο και νεόδμητα. Αν ισχύσει αυτή η ρύθμιση, πάει περίπατο η απαλλαγή από ΕΤΑΚ γιά πρώτη κατοικία που αφορούσε πάρα πολλούς κατόχους ακινήτων. Αλλα έλεγαν αρχικά άλλα κάνουν τελικά. Να δούμε πόσα ακόμα θα αλλάξουν στο χειρότερο για όλους μας. Αλλοιώς υπολογίζουμε τα όσα έχουμε να πληρώσουμε και αλλοιώς μας βγαίνουν κάθε τόσο. Ο Θεός βοηθός μας.

  2. kanis avatar
    kanis 07/02/2009 21:19:59

    Τα ακίνητα της Εκάλης δεν φορολογούνται,καθώς δεν ανήκουν στην ελληνική επικράτεια, αλλά στις παράκτιες εταιρίες των νήσων Κέημαν!!!!!

  3. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 07/02/2009 22:07:29

    Τελικα στα λογια αυτη η κυβερνηση εργαζεται για το καλο μας!!Στην πραξη??Τι πιστευουν δηλαδη οτι με το επικοινωνιακο αλαλουμ δεν καταλαβαινει ο κοσμος??Δεν γνωριζει ο κοσμος οτι με την αυξηση της εμμεσης φορολογιας σε ποτα και τσιγαρα εκεινος που επιβαρυνεται περισσοτερο ειναι ο φτωχος εισοδηματαδιοτι στον πλουσιο δεν στοιχιζει τιποτα?ακουσατε καμμια αυξηση φορολογιας στα μεγαλα η στην μεγαλη ακινητη περιουσια??

  4. kanis avatar
    kanis 08/02/2009 03:14:52

    Ο Μέγας Σημίτης είπε, σε μια μέρα, ότι η τυρόπιτα από 150 δραχμούλες θα κοστίζει 1.50ευρώ δηλαδή 500 δρχ, όπως προείπε κάποιος εδώ.

    Οι Σημιτικοί σήμερα πρεσβεύουν, ότι ΤΟ ΤΥΡΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΥΡΟΠΙΤΑ!

    Τους πιστεύετε;

  5. tony avatar
    tony 08/02/2009 10:44:27

    Δεν το καταλαβαίνω?
    Τόσα χρόνια το ακίνητο ήταν ο ναός του μαύρου χρήματος.Αφορολόγητες υπεραξίες τεράστιες,εξωφρενικά ενοίκια παρανοϊκές τιμές,καταπατήσεις δημοσίων εκτάσεων,αντιπαροχές, στεγαστικά δάνεια.Το ακίνητο συντήρησε το σύστημα.
    Τώρα που το σύστημα καταρρέει, την άξια του ακινήτου θα πρέπει να την πληρώσουν πάλι με αίμα οι φτωχοί?
    Και το ακίνητο πάλι στο απυρόβλητο?Εαν δεν πληρώσει το ακίνητο,ποιος θα πληρώσει?Το καταστραμένο εμπόριο? Η βιομηχανία?Ο τουρισμός?Η ναυτιλία?Οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι?
    Ποιός?Τόσα χρόνια τα κεφάλαια αυτής της χώρας έγιναν τσιμέντα.Είναι το μόνο μας πλεόνασμα.
    Τώρα ήρθε η ώρα να φάμε τσιμέντα.Και ποιο πολύ λυπάμαι αυτούς που πήραν στεγαστικά τα τελευταία πέντε χρόνια.Από την μιά οι τόκοι από την άλλη οι φόροι και από την άλλη οι υπεραξίες που διαρκώς θα πέφτουνε,χρεώθηκαν για το τίποτα.

  6. fantomas avatar
    fantomas 08/02/2009 10:55:50

    αχ!!!

    δεν προλαβαίνω και να παντρευτώ!!

  7. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/02/2009 11:02:19

    Γιατι να υπαρχει φορος για την ακινητη περιουσια.Τα χρηματα για την αγορα ενος σπιτιου δεν προερχονται απο εισοδηματα που εχουν φορολογηθειΤο εχει σκεφθει αυτο κανεις?Δηλαδη φορολογειται εισοδημα και μαλιστα στο διηνεκες ,ειναι δικαιο αυτο.Αλλα οταν θετουν στοχο στον προυπολογισμο αυξηση εσοδων 13% με μηδενικη αναπτυξη για να ειτευχθει αυτο πρεπει ν φορολογουνται και οι νεκροι ,τα δε νεκροταφεια να ονομασθουν Δημοσιες Οικονομικες Εφοριες --ΔΟΥ.

  8. KaryID avatar
    KaryID 08/02/2009 12:08:10

    Η φούσκα πάνω στα ακίνητα στήθηκε.

  9. mesas avatar
    mesas 09/02/2009 10:11:48

    ανώνυμε Νο.8

    επειδή μάλλον γνωρίζεις από Σκανδιναβία μόνο όσα αφορούν τη Παπαρίζου, κάνε μια βόλτα από 'κει και μετά μίλα!

    factorα

    δεν σκέφτηκες ιδιαίτερα πριν το αναρτήσεις:
    μια οικογένεια με 3 παιδιά ευνοείται από τα νέα μέτρα;