#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2011 21:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι φωστήρες της οικονομίας έπεσαν πάλι έξω

Νέος εκτροχιασμός των εσόδων



Αν μπορούσε να ρωτήσει κάποιος τον Ευ. Βενιζέλο για παράδειγμα: Ποιος θα νικήσει στον αγώνα Ολυμπιακού – Αρσεναλ κι αυτός απαντούσε ο Ολυμπιακός, τότε να είστε σίγουροι ότι οι Αγγλοι θα φύγουν νικητές από το Καραϊσκάκη.

Οποια πρόβλεψη κι αν κάνει ο φωστήρας της οικονομίας, μόνιμος αντιπρόεδρος των κυβερνήσεων (και του ΠΑΣΟΚ) να είστε σίγουροι ότι έχει πέσει έξω. Τόσες φορές έχει συμβεί που καταντά αστείο, θα μείνει στην ιστορία ως το μεγαλύτερο ανέκδοτο και όταν θα μιλάμε για σωστές προβλέψεις τότε θα λέμε το όνομα του Βενιζέλου.

Την κωμική αυτή εισαγωγή την κάνουμε εξ αφορμής των στοιχείων που διαρρέει το υπουργείο Οικονομικών για τα έσοδα του δημοσίου, τα οποία θα καθορίσουν και το ύψος του ελλείμματος του 2011, και φυσικά τη μαύρη τρύπα που θα κληθούν να καλύψουν τα γνωστά θύματα.

Οπως προκύπτει λοιπόν από τα στοιχεία, το Νοέμβριο, μήνα των ατελείωτων χαρατσιών, τα έσοδα θα μειωθούν πάνω από 13% σε σύγκριση με τον αντίστοιχο μήνα πέρυσι. Τα καθαρά έσοδα ανήλθαν σε 3,747 δισ. ευρώ έναντι 4,321 δισ. ευρώ χωρίς να υπολογίζονται περί τα 700 εκατ. από το χαράτσι στα ακίνητα μέσω της ΔΕΗ.

Στους 11 μήνες έτους εισπράχθηκαν 43 δισ. ευρώ με μείωση 5% ενώ προβλεπόταν αύξηση περίπου 1%.

Η μαύρη τρύπα αγγίζει ήδη τα 3 δισ. ευρώ ενώ το έλλειμμα με τα σημερινά δεδομένα θα κλείσει κοντά ή και πάνω από το 9,5%.

Είναι εντυπωσιακό ότι για να επιτευχθούν οι στόχοι θα πρέπει μέσα στον Δεκέμβριο να βεβαιωθούν πάνω από 8 δισ. ευρώ και αυτά να μπουν στα ταμεία μέχρι τον Φεβρουάριο. Οπότε εκατομμύρια φορολογούμενοι θα πρέπει να «ξηλωθούν» άγρια.

Τέλη κυκλοφορίας, πάνω από 1 δισ. ευρώ, ημιυπαίθριοι περί τα 300 εκατ., έκτακτες εισφορές για τα εισοδήματα και τα ακίνητα, ΕΤΑΚ, περαιώσεις παλαιών υποθέσεων, ανείσπρακτος ΦΠΑ είναι ορισμένες από τις πηγές εισροής χρήματος.

Οπως καταλαβαίνετε, για να βρεθούν αυτά τα λεφτά θα χυθεί πολύ αίμα. Κι αν δεν επιτευχθούν οι στόχοι, ε δεν έγινε και τίποτε. Ο κ. Βενιζέλος και οι μεγάλοι οικονομολόγοι θα ρίξουν έναν ακόμη φόρο και θα καθαρίσουν. Το μάθαμε το κόλπο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 05/12/2011 21:27:42

    Στο μόνο που δεν έπεσαν έξω είναι η επιβολή του Σοσιαλιστικού καθεστώτος.

  2. manos avatar
    manos 05/12/2011 21:35:32

    Βαγγέλη,

    Να σου δώσω μερικές ιδέες:

    1. Φόρο ακινήτων στα αυτοκίνητα. Με τις τιμές της βενζίνης, όλα ακινητοποιημένα θα είναι.
    2. Φόρο στις τουαλέτες. Αυτοί που έχουν τουαλέτα πάει να πει ότι χ...... Αυτό σημαίνει ότι έχεις φαγητό να τρως. Αρα έχεις λεφτά.
    3. Φόρο στο ιντερνέτ. Αφού έχεις χρόνο και παπαρ....... στο ιντερνέτ, πάει να πει ότι δεν χρειάζεται να δουλεύεις. Αυτό σημαίνει ότι έχεις λεφτά.
    4. Φόρο στο κρεββάτι. Τώρα με τους φίλους μας τους Γερμανούς, θα δουλεύουμε 24/7. Οποιος ξαπλώνει σημαίνει ότι δεν δουλεύει. Αρα έχει λεφτά.

    Βαγγέλη προχώρα, σε θέλει όλη η χώρα (η Γερμανία εννοώ).

  3. Fanis avatar
    Fanis 05/12/2011 21:42:05

    Η πλακα ειναι οτι περιμενουν "να τα αρπαξουν" απο το εκτακτο χαρατσι μεσω ΙΕΗ (ιδιωτικη επειχειρηση Ηλεκτρισμου, πρωην Δ(ημοσια) ΕΗ)..
    Αλλα οπισω εχει η αχλαδα την ουρα..
    Ολο και περισσοτεροι πολιτες ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ αυτο το νεο χαρατσι..

    Και ετσι και γινουν παρα πολλοι ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ να κοψουν το ρευμα σε ολους!! Γιατι η ΙΕΗ εχει και αυτη εξοδα.. Εχει πρωτες υλες ,υπαλληλους.μετοχους κλπ ,αν δεν πληρωσει κανενας ,ΚΑΝΕΝΑΣ λεμε ,τοτε θα το ξανασκεφτει δυο φορες να στελνει ραβασακια με το εξτρα χαρατσι..και μαλιστα ΚΟΝΤΡΑ στην κοινοτικη νομοθεσια!!!!

    Θα πει σε αυτον τον "ζεν πρεμιε" (sic) της φωτο να βρει αλλους τροπους να εξαναγκασει τους πολιτες να πληρωσουν..
    Ξερει αυτος ..Κατι θα σκαρφιστει..
    Μην το βλεπετε ετσι .."ευτραφη"(χοντρο-αφισκιο τον λεει η γιαγια μου) αυτον το αντιπροεδρας..
    Ειναι .."καθηγητης" !!!
    Ωιμε..

  4. IOAANIS avatar
    IOAANIS 05/12/2011 21:48:41

    ΘΑ ΒΡΕΙ ΧΙΛΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΣΚΑΡΦΙΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΚΑΘΗΚΟΝ Ο ΕΛΛΗΝ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΕΙ ΤΙΝ ΟΒΟΛΟΝ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΒΟΛΕΥΤΩΝ

  5. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 05/12/2011 22:17:48

    μα ποσο ασχετος μπορει να ειναι ;;;
    ή μηπως δεν ειναι και ειναι ενας καλος υπαλληλακος των αγορων;;;
    ή μηπως ειναι αυτο που δειχνει και ξερουν ολοι , οταν ηταν καθηγητης στην νομικη;;;
    πληρης παντως η επιτυχια συνταγματολογος ( λεμε τωρα...) , να ειναι υπουργος οικονομικων ( ξαναλεμε τωρα...)

  6. jt avatar
    jt 06/12/2011 00:02:42

    the benny hill show!!!

  7. deldio avatar
    deldio 06/12/2011 17:47:22

    Δεν έπεσαν έξω, ούτε τα μέτρα δεν απέδωσαν, ούτε το μνημόνιο και το μεσοπρόθεσμο απέτυχαν, όπως διαδίδουν κάποιοι φωστήρες προκειμένου να μας πείσουν ότι τάχα φταίνε οι διαχειριστές που είναι ανεπαρκείς και ανίκανοι. Μέχρι και δημοσκόπηση έφεραν στο MEGA χθες βράδυ ώστε να αποδείξουν ότι ο λαός ισχυρίζεται ότι δήθεν απέτυχε το μνημόνιο. Δεν απέτυχε τίποτε είναι πολύ επιτυχημένοι και μάλιστα χωρίς ουσιαστικό πολιτικό κόστος, απλώς τα παίρνουν όλα και από τις πολλές καρπαζιές ο κόσμος βλέπει αστεράκια και δεν αντιδρά. Εάν ήταν όπως τα λέτε, θα έπρεπε στη θέση του μέτρο που δήθεν αποτύγχανε να το αποσύρουν και να το αντικαταστήσουν με κάποιο άλλο "ισοδύναμο". Αυτό όμως δεν γίνεται, μένουν και τα δύο μέτρα! Αναλογιστείτε απλώς τί καταστροφή έχει γίνει σε μισθούς, συντάξεις, αγορά εργασίας, υγεία, παιδεία, κοινωνική ασφάλιση, φορολογία, πολιτικές ελευθερίες και ατομικά δικαιώματα, εκφασισμό της κοινωνίας, διώξεις συνδικαλιστών, εργαζομένων, μαθητών, αγροτών, αντιφρονούντων με το κόλπο της εφεδρείας, ανεργία και μετά συζητάμε ποιά άλλη κυβέρνηση θα έκανε το 1/10 απ' όλα αυτά και δεν θα έφευγε νύχτα. Γι' αυτό ας αφήσουμε καλύτερα τις παπάρες ότι ήταν αποτυχημένη η κυβέρνηση Παπανδρέου, μια χαρά κυβέρνηση ήταν για τους ξένους και τους έλληνες δανειστές και μεγαλοεπιχειρηματίες στους οποίους και αναφέρεται, γι' αυτό και το έργο της το συνεχίζει η κυβέρνηση Παπαδήμ(ι)ου με ΝΔ και ΛΑΟΣ μέσα!