#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2012 16:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι φυλές των «Σαμαρικών»



Πως καταλαβαίνει κανείς ότι αρχίζει η προεκλογική περίοδος;

Ξεκινάει η σαχλαμάρα δίχως σύνορα. Το νέο σενάριο επιστημονικής φαντασίας εμφανίζει τον Σαμαρά να ακουμπά πλέον σε όσους είχε απέναντι του στις εσωκομματικές, καθώς τον  έχουν τάχα ... εγκαταλείψει οι επιλεγόμενοι και «Σαμαρικοί».

Στην πραγματικότητα οι Σαμαρικοί είναι τόσοι πολλοί  που δεν ανήκουν σε μια φυλή, δεν είναι καν όλοι "Ινδιάνοι" και "Μουτζαχεντίν". Μια μη εξαντλητική ταξινόμηση τους -και έχοντας στο νου ότι κάποιοι μπορεί να ανήκουν σε περισσότερες από μία κατηγορίες- θα εμφάνιζε τις εξής φυλές  «Σαμαρικών»

1. Οι «σκληροπυρηνικοί»: η πίστη τους στον Αρχηγό είναι δεδομένη και αδιατάρακτη μέσα στο χρόνο. Η κομματική νομενκλατούρα της ΝΔ εμφανίζεται πάντα δύσπιστη απέναντι τους. Με τον καιρό τους γουστάρει κιόλας, γιατί ο φρέσκος πολιτικός αέρας δεν έκανε ποτέ κακό σε κανένα κόμμα…

2.  Οι μετριοπαθείς: με αυτούς δεν βγάζεις άκρη. Συνδυάζουν τους χαμηλούς τόνους με υψηλού επιπέδου πολιτικά επιχειρήματα. Δεν εμφανίζονται συχνά, αλλά ζουν ανάμεσα μας. Η «ενός ανδρός αρχή» είναι απόλυτα συνυφασμένη στο μυαλό τους με τον Αντώνη. Αν και καμουφλαρισμένοι λόγω ιδιοσυγκρασίας, μετά από λίγα λεπτά πολιτικής συζήτησης μαζί τους, αντιλαμβάνεσαι ότι πρόκειται για γνήσιους «ταλιμπάν»…

3. Οι «αδέσμευτοι»: δεν θέλουν καμία σχέση με το κόμμα, με βουλευτές, με κομματικά στελέχη. Παρόλα αυτά στήριξαν με πάθος τον Σαμαρά στις εσωκομματικές εκλογές. Θα τον ψηφίσουν, σταματώντας  την κριτική την ημέρα των εκλογών, για να τη συνεχίσουν την επομένη…

4.  Οι «γκρινιάρηδες»: πάντα υπάρχει ένα λάθος πρόσωπο, μια πολιτική ολιγωρία, μία κομματική τακτική που θα τους κάνει έξαλλους, Την ώρα της μάχης όμως είναι πάντα στην πρώτη γραμμή, οι πιο πειθαρχημένοι στρατιώτες…

5.  Οι «αριστερόστροφοι»: παλιοί μαοϊκοί, κνίτες και ρεφορμιστές βρήκαν το αστικό τους σπίτι στον πολιτικό λόγο του Σαμαρά. Πολύ πιστοί στον Σαμαρά, πολύ καχύποπτοι με τον κομματικό μηχανισμό, πολύ σκληροί συνομιλητές, απόλυτοι και συχνά ευέξαπτοι. Με τα γαλλικά και το πιάνο δεν έχουν καμία σχέση…

6. Οι «πιτσιρικάδες»: ουσιαστικά γνώρισαν τον Σαμαρά μετά το 2007, μη έχοντας μνήμες πριν την πολιτική του έρημο. Άκουσαν ένα πολιτικό να μιλά διαφορετικά από το  πολιτικό κατεστημένο και τον ακολουθούν με το ένστικτο της νιότης...

7. Οι «στοχαστές»: παρασκηνιακοί, αντιστάρ και «θεωρητικοί», εκφράζονται με όρους που απαιτούν λεξικό, σύνδεση στο Internet (on the go) και αρχική σελίδα το Google. Γίνονται παραγωγικοί όταν εκλαϊκεύουν τη σκέψη τους και χρήσιμοι όταν βγαίνουν από το σπίτι τους…

8.  Οι Μεσσήνιοι: η γη της επαγγελίας ξεκινά μετά τις στροφές της «Τσακώνας». Θα πάνε να ψηφίσουν τον Αντώνη (καθώς ποτέ δεν καταδέχτηκαν να μεταφέρουν τα εκλογικά τους δικαιώματα στην Αθήνα ή όπου αλλού διαμένουν) έστω κι αν η τιμή της αμόλυβδης φθάσει τα 10 ευρώ ανά λίτρο. Αν το ΠΑΣΟΚ πάρει έδρα στον Νομό, θα το θεωρήσουν αποτυχία…

Όλοι αυτοί είναι εκατοντάδες χιλιάδες, είναι πραγματικά ανεξάρτητοι άνθρωποι και στη συντριπτική τους πλειοψηφία αγωνιστές της ζωής.

Ανήκουν στις πατριωτικές φυλές των «Σαμαρικών»…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 05/04/2012 16:14:04

    Εγραψες Μ.Ο!!

  2. Chris Theocharis avatar
    Chris Theocharis 05/04/2012 16:20:40

    Δε με βρίσκω στη λίστα... πρέπει μήπως να ανησυχώ;

    • juliet avatar
      juliet @ Chris Theocharis 05/04/2012 16:23:44

      Eίσαι...είσαι ,στους μετριοπαθείς γι΄αυτό δεν βγάζεις άκρη.

      • Chris Theocharis avatar
        Chris Theocharis @ juliet 05/04/2012 16:27:29

        τώρα που το λες... και ξαναδιαβάζοντας αυτο το "καμουφλαρισμένοι λόγω ιδιοσυγκρασίας"... ίσως

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ juliet 05/04/2012 17:24:46

        Πολύ καλό!

  3. Aggelos avatar
    Aggelos 05/04/2012 16:23:00

    "Οι «πιτσιρικάδες»: ουσιαστικά γνώρισαν τον Σαμαρά μετά το 2007, μη έχοντας μνήμες πριν την πολιτική του έρημο. Άκουσαν ένα πολιτικό να μιλά διαφορετικά από το πολιτικό κατεστημένο και τον ακολουθούν με το ένστικτο της νιότης…"

    απο τις εσωκομματικες τον πιστεψα,,στα πρωτα λογια του,,μεχρι τοτε ημουν με την ντορα γιατι απλα ηξερα το Σαμαρα ως προδοτη κλπ.. ημουν 6 χρονων το 90 γιαυτο..

    • nestor avatar
      nestor @ Aggelos 05/04/2012 16:45:00

      Εγώ με είδα στο 5. Το "έχετε μου εμπιστοσύνη" το ακούω κάθε φορά που κλονίζεται η πίστη μου στον Αντώνη για διάφορους λόγους. Και έρχομαι στα ίσια μου. Μπράβο Μ.Ο.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ nestor 05/04/2012 16:58:33

        Νέστωρ αν είσαι ο παλιός γιατί πάλι στα λατινικά;

        • nestor avatar
          nestor @ Δαναός 05/04/2012 18:03:28

          Δεν είμαι και νέος ( στο antinews) αλλα δεν σχολιάζω συχνά και δεν το συζητήσαμε το θέμα με τα λατινικά, οπότε άλλος είναι.

  4. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 05/04/2012 16:44:55

    Τόσο, μα τόσο επιτυχής περιγραφή!
    M.O. Συγχαρητήρια

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Εύμηλος 06/04/2012 01:15:03

      Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Είναι σπάνια αυτές τις εποχές...

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 05/04/2012 16:47:02

    Mικρέ, έκανες το εύκολο!
    Θα σε παραδεχτώ, αν στις "φυλές" σου κατατάξεις τους σχολιαστές του Antinews.
    Aίφνης μ' έβαλες σε σκέψεις:
    Που πάει ο Δαναός; Στους ...πιτσιρικάδες;
    Που βάζεις τον Strange; στους ...στοχαστές;
    Ο Φαίλτωρ;
    Ο Αδέξιος Δεξιός;
    O Aυριανιστής;
    Ο Προφήτης;
    Εδώ σε θέλω;
    Καλά για την Ευα, τη Feliza και τη Juliet είναι δουλειά του ..δάσκαλου

    Και ο Θείος;
    Ο Top Gun?

    • juliet avatar
      juliet @ Κώστας Ροδινός 05/04/2012 16:58:57

      Κώστα ,
      το ατίθασο νιάτο ,θα σου αξιολογήσει τα ''κακά κορίτσια'';
      Βλέπεις ότι εγώ έχω αρχίσει την ταξινόμηση αυτών που δεν βρίσκουν τα χαρακτηριστικά τους ,ενώ ο δάσκαλος το έριξε στον ύπνο ....γηρατειά.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ juliet 05/04/2012 17:00:01

        Παρακολουθώ και περιμένω το ατόπημα juliet.

        • juliet avatar
          juliet @ Δαναός 05/04/2012 17:09:31

          Το δικό μου;

    • bird avatar
      bird @ Κώστας Ροδινός 05/04/2012 17:23:05

      Χωρίς να θέλω να μπλεχτώ στα οικογενειακά σας...ο κύριος Δαναός, σύμφωνα με όσα λέγονται,δε θα έπρεπε να είναι μια κατηγορία από μόνος του;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ bird 05/04/2012 17:25:30

        Bird, συμφωνώ!

        • Sardam avatar
          Sardam @ Κώστας Ροδινός 05/04/2012 17:27:43

          Νά τα! Πάλι αρχίσαμε;

          • juliet avatar
            juliet @ Sardam 05/04/2012 17:39:22

            Sardam
            Καμουφλάζ ...μη δίνεις σημασία ,πες μας που ανήκεις και αν είμαστε πολλοί θα κάνουμε νέο αρχηγό.

          • Sardam avatar
            Sardam @ juliet 05/04/2012 17:43:58

            Θεράπων του Δαναού δεν είπαμε;

          • juliet avatar
            juliet @ Sardam 05/04/2012 17:48:37

            Δεν κατάλαβες καλά θεραπαινίδες θέλει .

          • Sardam avatar
            Sardam @ juliet 05/04/2012 17:49:45

            Μα δεν είπατε ότι αυτές τις έχει πάντα

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 05/04/2012 18:03:38

            Τίποτε δεν είναι σίγουρο ....οι φήμες ,είναι φήμες είδες με τα ματάκιά σου;

      • juliet avatar
        juliet @ bird 05/04/2012 17:34:21

        Εξυπακούετε!!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Κώστας Ροδινός 05/04/2012 17:28:59

      Τον Ροδινό που τον κατατάσσεις;

      • Sardam avatar
        Sardam @ Factorx 05/04/2012 17:35:21

        Στην περιπατητική σχολή του συνομήλικού του Αριστοτέλη!

        • juliet avatar
          juliet @ Sardam 05/04/2012 17:44:16

          Mπα, στη διαλεκτική του Πλάτωνος ,ο Δαναός είναι της περιπατικής.

          • Sardam avatar
            Sardam @ juliet 05/04/2012 17:46:22

            Ο Δαναός είναι των εντριβών.Τον έχω αναλάβει.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Factorx 05/04/2012 23:23:10

        Ο Ροδινός είναι ντιντής, και ο Δαναός λουλούκος.

      • Μ.Ο. avatar
        Μ.Ο. @ Factorx 06/04/2012 01:13:03

        Ο Ροδινός είναι μετριοπαθής (ποτέ μέτριος) και κυρίως στοχαστής

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κώστας Ροδινός 05/04/2012 18:00:27

      Εγώ δηλώνω μετριοπαθώς σκληροπυρηνικός πιτσιρικάς (όσο με παίρνει ακόμα το τελευταίο).

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ TopGunZ 05/04/2012 19:05:33

        Όταν ασπρίσουν κι εσένα τα μαλλιά σου όπως τα δικά μας, δεν σε βλέπω για τόσο σκληροπυρηνικό πλέον...

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Αυριανιστής 05/04/2012 19:16:07

          Έχετε βρε Αυριανιστή μου άσπρα μαλλιά;Ατίμωση!

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Δαναός 05/04/2012 19:19:52

            Τι με πέρασες, Δαναέ; Πουρέψαμε πια. Αν πρόσεχες τα σχόλιά μου, θα έβλεπες ότι πολύ συχνά αναφέρομαι σε γεγονότα εποχών που μάλλον ήταν... αγέννητοι οι σημερινοί νεαροί.

            Στην ψυχή πάντως, είμαι αιωνίως νεανίας!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Αυριανιστής 05/04/2012 19:22:20

            Βρε δεν το είπα για την ηλικία σου.Για το Ροδινό το είπα, που τα δικά του προτίμησαν την πτώση απ'την ατίμωση! Και πάντα σε προσέχω!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Αυριανιστής 05/04/2012 19:23:55

          Το γεγονός πως με ότι μου έχει συμβεί τελευταία δεν έχει ασπρίσει ούτε μια τρίχα ακόμα μου δίνει ελπίδες για την διατήρηση της σκληροπυρηνικότητάς μου...

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ TopGunZ 05/04/2012 19:26:31

            Εσύ σουτ! παιδαριώδες παιδάριον!

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ TopGunZ 05/04/2012 19:27:49

            Αν αντέχεις ακόμα και δεν άσπρισες (από το άγχος της επιβίωσης), περίμενε τα μέτρα του Ιουνίου και τα ξαναλέμε. Μισθοί Βουλγαρίας και φόροι Δανίας...

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Αυριανιστής 05/04/2012 21:07:18

            Δε με ανησυχούν αυτά. Για να γίνει ο μισθός σου Βουλγαρίας πρέπει να υφίσταται πρωτίστως, για τους δε φόρους...χα...τα έχασα όλα, δεν έμεινε και τίποτα να φορολογήσουν... Αυτά είναι τα εύκολα φίλε Αυριανιστή... υπάρχουν άλλα πιο σημαντικά...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 05/04/2012 18:54:41

      Ο Φαίλτωρ ορίστηκε senior correspondent για το στοίχημα στην Πρέμιερ Ληγκ. Θα "στοχάζεται" συστηματάκια για τους αναγνώστες των Αντινέων γιατί μερικοί-μερικοί εγκατέλειψαν το αθλητικό ρεπορτάζ και διαπρέπουν, πια, ως πολιτικοί αναλυτές.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/04/2012 00:00:37

        Να το πω εγώ..μετά από μίνι καρδιακά κι εγκεφαλικά επεισόδια των τελευταίων λεπτών του αγώνα, ο ΠΑΟ νίκησε τη Μακάμπι..και πανηγυρίζουμε!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κώστας Ροδινός 05/04/2012 19:04:07

      Κώστα, ο Αυριανιστής -πιθανόν και ο Προφήτης και ο Γιάννης Φαίλτωρ, αλλά δεν είμαι βέβαιος- μάλλον ανήκει σε ένα υποσύνολο της συνομοταξίας 5. Θα μπορούσαμε να γράψουμε "5α: Αριστεροδέξιος".

      Ή, για να παραφράσω τη ρήση του μακαρίτη του Θ. Αγγελόπουλου, "εν πλήρει συγχύσει δεξιός".

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 05/04/2012 19:15:21

        Όσο για το Θείο, άσε, εισοδισμό (προσπαθεί να) κάνει. Τον έχω πάρει μάτι πολλές φορές να κάθεται ήσυχα-ήσυχα σε απομονωμένα τραπεζάκια του "Φίλιον" και της "Βιβλιοθήκης" και να σχολιάζει από το iPad του με WiFi. Συνήθως το κάνει αφού πρώτα έχει διαλογιστεί με τους ομοϊδεάτες του, του Κουβέλη - ιδίως με τον Χατζησωκράτη που είχε αναφωνήσει "ευτυχώς που ήρθε το ΔΝΤ να βάλει μια τάξη σ' αυτή τη χώρα" ή με τον Λυκούδη που είπε πρόσφατα "αυτή είναι η δανειακή σύμβαση και δεν πρόκειται να αλλάξει".

        Ενίοτε γράφει κι από κάποια κουλτουριάρικα καφέ του Βερολίνου, αφού πρώτα έχει "φτιαχτεί" (ιδεολογικά) από τις συναντήσεις του με τον Hans Modrow, τον ευρωλιγούρη μεταχονεκερικό πρωθυπουργό της Ανατολικής Γερμανίας που μετά το βρώμικο '89 εξαργύρωσε τα γραμμάτιά του με μια λαμπρή ευρωβουλευτική καριέρα στο SPD.

  6. Wolf avatar
    Wolf 05/04/2012 17:00:52

    ...η γη της επαγγελίας, όντως ξεκινά στις στροφές της Τσακώνας -στο τέλος, μετά το γεφυράκι-!!!

  7. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 05/04/2012 17:10:48

    ανηκω σε αρκετες απο αυτες τις κατηγοριες...
    αδεσμευτος ειμαι διοτι δεν ειχα ποτε καμια σχεση με βουλευτες υπουργους και γενικοτερα τα κομματα εξουσιας.. και δεν εχω ψηφισει και ποτε ως τωρα ΝΔ...
    σκληροπυρηνικος ειμαι διοτι τον Σαμαρα τον πιστευω και τον εκτιμω βαθυτατα ηδη απο την περιοδο Μητσοτακη και μια φορα ψηφισα και ΠΟΛΑΝ για χαρη του...
    γκρινιαρης ειμαι.. διοτι πολυ απλα γκρινιαζω συνεχεια.. πχ ειμαι εναντιον στην διατηρηση στο κομμα της ΝΔ του Αβραμοπουλου, του Σπηλιωτοπουλου και καποιων αλλων που τους θεωρω ξενα σωματα για μια πατριωτικη κοινωνικη δεξια που αφουγκραζεται το λαο.. επισης ημουν και εναντια στις διαγραφες αυτων που διαφωνησαν με το μνημονιο διοτι ηΝΔ δεν ειχε την πολυτελεια να διωξει τοσο κοσμο...
    αριστεροστροφος ειμαι διοτι ως τωρα ψηφιζα ΚΚΕ επειδη το θεωρουσα το πιο πατριωτικο απο τα αριστερα κομματα... (με εξαιρεση τη μια φορα που ψηφισα ΠΟΛΑΝ και τρελανα και τους δικους μου και την κοπελιτσα που εκανε το γκαλοπ εξω απο το εκλογικο μου τμημα στον Πειραια... και επισης η οικογενεια μου εχχει εντολο αριστερο παρελθον (με Μακρονησους και οχι μονο) κατι που δεν μπορει να φυγει απο την ιστορικη μου μνημη... επισης ειμαι πολυ απολυτος και ευεξαπτος εαν θιγθουν καποιες βασικες μου αξιες.. (κυριως σε θεματα εθνικα και οικολογιας)... βεβαια απο τα παραπανω θα μπορουσε καποιος να με καταταξει και στην κατηγορια του "αλλοπροσαλλου"....
    Πιτσιρικας ειμαι μονο λογω ηλικιας..αν στα 36 καποιος θεωρειται πιτσιρικι..

    και φυσικα πανω απο ολα.. και περα απο ολα ειμαι Μεσσηνιος (απο πατερα)..αλλα και Μανιατης απο μητερα... επομενως πιανω και αυτην την κατηγορια...
    Ειμαι ενας πολυσυλλεκτικος Σαμαρικος...

  8. Δαναός avatar
    Δαναός 05/04/2012 17:16:39

    Για σένα Σικιελιανέ:www.youtube.com/watch?v=5HEM2n9Aj4g

    • Σικελιανος avatar
      Σικελιανος @ Δαναός 05/04/2012 17:35:08

      Σε ευχαριστω ραδιοφωνικε μου παραγωγε.. παντα με ανεβαζεις με τις επιλογες σου... ο Θανος Μικρουτσικος ειναι ενας κορυφαιος συνθετης.. μαζι με το Θεοδωρακη, τον Χατζιδακι, τον Μαρκοπουλο, τον Ξαρχακο το Λοιζο και τον Γιαννη Σπανο..αποτελουν την ντριμ τιμ του νεου Ελληνικου μουσικου πολιτισμου...
      βεβαια να μην ξεχασω και τον αγαπημενο μου Λαγιο, τον Κουγιουμτζη, τον Κραουνακη, την Καραινδρου, τον Ανδριοπουλο και τους αδερφους Κατσιμιχα....
      και ομως ξεχασα.. τον Ακη Πανου.. και τους μεγαλους μας ρεμπετες.. (Τσιτσανης. Παπαιωαννου, Βαμβακαρης, Χατζηχρηστος), τον Αποστολο Καλδαρα....
      τελικα.. και μονο η Ελληνικη μουσικη φτανει.. μια φρυγανια , μια ελια, λιγο κρασακι χυμα, και καλη ελληνικη μουσικη.... μελοποιημενος ποιητικος Λογος... και συγγνωμη για την επαρση αλλα τετοιου βαθμου μουσικη ποικιλομορφια, με τετοιο βαθος, αρμονια, και δυναμη λογων δεν βρισκω σε καμια αλλη γλωσσα... σε καμια αλλη χωρα...

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Σικελιανος 05/04/2012 17:42:07

        Ε τότε πάρε κι ένα πρόσφατο που ταιριάζει στην εποχή μας:www.youtube.com/watch?v=KpelJzMGG4M&feature=related

  9. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 05/04/2012 17:29:57

    Σίγουρα είμαι Γκρινιάρης.

  10. thanos avatar
    thanos 05/04/2012 17:33:32

    Το ζητούμενο είναι το άθροισμα όλων αυτών.
    Για ποσοστό μιλάω. θα έχουμε χαμόγελα ή δράματα?

  11. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 05/04/2012 17:49:46

    Και η νησιωτική φυλή;
    Εμείς που προτάσσουμε τα στήθη μας στους πασόκους και τους
    λέμε "αν σ΄αρέσει μπάρμπα Λάμπρο ξαναπέρνα από την Ανδρο"
    ουδεμία μνεία για μας;
    Ουαί τοις θαλασσοδαρμένοις κυρ Οδυσσέα μας, λοιπόν;

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 06/04/2012 01:09:58

      Είστε γκρινιάρηδες, όταν δεν είστε σκληροπηρυνικοί...

  12. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 05/04/2012 18:18:10

    Ρὲ παιδιά, ἐγὼ τί εἶμαι; Εἶμαι πιτσιρικάς (6), ἀλλὰ ἕλκω καὶ καταγωγὴ ἀπὸ τὴν Μεσσηνία καὶ τὴν μεσσηνιακὴ Μάνη (8). Λογιωτατίζω ἐνίοτε (7), ὄχι πάντα ἄνευ δημιουργικῆς γκρίνιας (4). Ἐπίσης ταυτίζομαι καὶ μὲ τὴν περιγραφὴ τῶν ἀδέσμευτων (3), μὰ καὶ τῶν μετριοπαθῶν σὲ κάποια σημεῖα (4). Ἄρα, τί εἶμαι; Μυθολογικὸ τέρας τοῦ ὑπαρκτοῦ σαμαρισμοῦ, ὅπου τὸ μισὸ σῶμα εἶναι σαμαρικοῦ καὶ τὸ ἄλλο μισὸ σαμαρικοῦ, ἀλλά... ἄλλου σαμαρικοῦ;

    • M.O. avatar
      M.O. @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 06/04/2012 01:08:01

      Είσαι κλασική περίπτωση για το 7.

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ M.O. 07/04/2012 03:34:48

        Κάπου ἐδῶ κρύβεται ἕνα κομπλιμέντο...

  13. Dimitrios Giannakis avatar
    Dimitrios Giannakis 05/04/2012 18:20:06

    Στην καταμέτρηση δεν είδα τους Δεξιούς ! Αυτούς που αγωνίζονται για την ΠΑΡΑΤΑΞΗ ! Ασχέτως προέδρου ! Ο Σαμαρας είναι ίσως η τελευταία ευκαιρία να έχει η παράταξη ηγέτη που γεφυρωνει χωρίς να καπελωνει!
    Το μόνο που ελπίζω είναι σε τίμιο περιβάλλον γιατί αυτό ήταν το μεγάλο πρόβλημα της παράταξης !

  14. airman avatar
    airman 05/04/2012 18:22:07

    Παρότι θεωρώ πως είμαι μετριοπαθής, το γεγονός ότι παραμένω αδέσμευτος αποδίδεται κατά πολλούς (και ίσως όχι άδικα) στο ότι είμαι γκρινιάρης!
    Γιατρέ μου είμαι καλά;
    Υ.Γ. Παρεπιπτόντως η Μεσσηνία είναι ''ο τόπος του Θεού''!

  15. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 05/04/2012 18:50:24

    Αμερόλυπτος μετριοπαθής πιτσιρικάς, χμ δεν ειν' κακό :)

  16. Ερωτοφωτόσχιστος avatar
    Ερωτοφωτόσχιστος 05/04/2012 19:45:55

    Μετριοπαθής πιτσιρικάς!! Αλλά αρχίζω και φοβάμαι ότι μετατρέπομαι σε σκληροπυρηνικό! Βέβαια, η πρωτοκαθεδρία, η οποία δεν επιδέχεται καμία αμφισβήτηση, ανήκει εξ ολοκλήρου στον αείμνηστο Κωνσταντίνο Καραμανλή, τον οποίο παρ' όλο που δεν τον "έζησα" τον θεωρώ την κορυφαία πολιτική προσωπικότητα της Ελλάδας τουλάχιστον για το δεύτερο μισό του 20ου αιώνα. Ο Αντώνης ο Σαμαράς διαθέτει όλα τα εχέγγυα για να ενταχθεί στο ολιγομελές "πάνθεον" των Ηγετών αυτής της χώρας. Ίδωμεν!!

  17. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 05/04/2012 21:03:05

    Ορκισμενος Σαμαρικος τον αγαπησα απο τα χρονια τις εξοριας οταν τον εβλεπα στο Γηπεδο Καραισκακη

  18. vaggelis avatar
    vaggelis 05/04/2012 22:02:07

    τα μονα που δεν μπορω να ειμαι μεσσηνιος και πιτσιρικας τα υπολοιπα με καλυπτουν απολυτα και πιο πολυ το γκρινιαρηδες (απ το νοεμβριο ) και το σκληροπυρηνικοι( απο το 93 ) επομενως δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο μονο ΑΝΤΩΝΗΣ

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/04/2012 23:26:24

    Εγώ ως ανήκων στους πιτσιρικάδες επαληθεύω τον Μικρό Οδυσσέα, και ρωτώ τους μεγαλύτερους: τι εννοεί ο συντάκτης λέγοντας πολιτική έρημο και τα τοιαύτα; Υπήρχε Σαμαράς πριν απο το 2009;
    Υπάρχει ο Δαναός;
    Ποιος είναι;
    Τι θέλετε από εμένα;
    Υπάρχει ζωή πριν τον θάνατο;

  20. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 05/04/2012 23:50:27

    Κρίμα κρίμα..πού είναι η κατηγορία ''σκληροπυρηνικομετριοπαθοαδεσμευτοαριστεροστοχάστριες τσαχπίνες της Θεσσαλίας'';;;

  21. κρυφοΣαμαρικός avatar
    κρυφοΣαμαρικός 06/04/2012 00:33:18

    Μια μικρή "φυλή" που δεν μπαίνει σε καλούπια...

    Η πίστη τους στον Αρχηγό είναι δεδομένη και αδιατάρακτη μέσα στο χρόνο. όπως οι "σκληροπυρηνικοί". Δεν βγάζεις άκρη με αυτούς όπως και με τους "μπετριοπαθής". Δεν θέλουν καμιά σχέση με το κόμμα όπως οι "αδέσμευτοι". Είναι εκ φύσεως "γκρινιάρηδες", το μόνο κοινό που έχουν με τους "αριστερόστροφους" είναι ότι δεν έχουν σχέση με Γαλλικά και πιάνο, λυπούνται τους "πιτσιρικάδες" μόνο γιατί δεν γνώρισαν το Σαμαρά άλλων δεκαετιών και δεν έχουν σχέση με ούτε με "στοχαστές", ούτε με την Μεσσηνία...

    Αυτοί είναι οι "κρυφοΣαμαρικοί"... Άλλοι για λόγους ευνόητους κι άλλοι για λόγους ανόητους...

    (Αλλά υπάρχουμε! Και είμαστε πολλοί!)

  22. Aλμωπιευς avatar
    Aλμωπιευς 06/04/2012 01:41:34

    Ολοι μαζι ουτε 25% δεν πιανουμε θελουμε και αλλους ΙΔΙΑ κατηγορια τους μετανοησαντες και μεταμελημενους Πασοκους .Μονοι δεν επαρκουμε.

  23. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 06/04/2012 02:04:49

    Σαμαρικός απο τα 80's και σφόδρα αντιπαθών τον σημιτάνθρωπο Παπαδήμο.
    Δηλαδή Oμάδα Νο 4.
    Είμαστε και η πλειοψηφία...

  24. Civil-Eng. avatar
    Civil-Eng. 06/04/2012 08:13:47

    Χαχαχα! Δηλώνω υβρίδιο , μεταξύ 3 κι 4...

  25. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 06/04/2012 08:21:37

    Παραμένω αμετανόητος Σαμαρικός και πάντα μεσα στην Ελληνική ψυχή του.

  26. Messinios avatar
    Messinios 06/04/2012 12:46:36

    25 χρόνια μαζί Αντωνη ..... σε στηρίζουμε γιατι εισαι ο μόνος πολιτικος που παραγει πολιτική και θα κάνει επιτέλους εργο στον τοπο που ρημαξαν τα τζακια και οι βολεμένοι

  27. victoria (true) avatar
    victoria (true) 06/04/2012 14:08:18

    Σκληροπυρηνική, παρούσα!

  28. asterix avatar
    asterix 06/04/2012 16:17:09

    Δηλώνω Ταλιμπάν, μουτζαχεντίν πάνω και από την κατηγορία των σκληροπυρηνικών...

    Άντε με δύναμη και φόρα!!!!

    Υ.Γ.: Super το άρθρο